Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نیروی دریایی ایران: سه حمله دزدان دریایی را دفع کردیم

 روابط عمومی نیروی دریایی ارتش ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که تکاوران این نیرو "سه مرحله حمله سنگین دزدان دریایی" به دو کشتی تجاری ایرانی را دفع کرده اند.

نیروی دریایی می گوید که حمله ها از طرف "دزدان دریایی خلیج عدن که عمدتا از سواحل سومالی حرکت و اقدام به دزدی می کنند" انجام شده است.

اطلاعیه این نیرو، بدون ذکر جزئیات بیشتر در مورد حمله نخست تاکید دارد که مهاجمان قصد ربودن یک کشتی ایرانی را داشته اند اما بعد از"تبادل آتش سنگین" متواری شده اند.

اطلاعیه می افزاید که حمله دوم با ۸ فروند قایق در ۴۶ مایلی جنوب عدن و حمله سوم با ۱۳ فروند قایق در ۵۵ مایلی جنوب عدن "با تعداد نفرات زیاد و تجهیزات پیشرفته" انجام شده است. 

رد اعتراض وکلای رضا ضراب در آمریکا

 قاضی دادگاه رضا ضراب، تاجر ایرانی تبار اهل ترکیه، با رد اعتراض وکلای مدافع گفته که پرونده وی در دادگاه بررسی خواهد شد.وکلای آقای ضراب اعتراض کرده بودند که دادستان در اقدامی "بی سابقه" کسی را دادگاهی کرده که بنا به مقررات کشور خودش کار خلافی نکرده است.

رضا ضراب متهم است که از طریق یک شبکه بانکی در ترکیه و امارات متحده عربی، به دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران کمک کرده است.

دعوت ایران از شرکت های خارجی برای مشارکت در ۵۰ پروژه نفت و گاز

وزارت نفت ایران از شرکت های بین المللی دعوت کرده است که پیشنهادات خود را برای مشارکت در پروژه های توسعه  ۲۹ میدان نفتی و ۲۱ میدان گازی ارائه کنند.

تمام این پروژه ها بر مبنای نوع جدید قراردادهای نفتی و گازی ایران، موسوم به آی پی سی اجرا خواهند شد که در آنها، شرکت های خارجی باید پروژه مورد نظر خود را با مشارکت یک شرکت داخلی انجام دهند.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران تاکید کرده که مطابق برنامه ششم توسعه، این کشور به ۱۳۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در زمینه نفت و گاز و ۵۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در صنایع پتروشیمی خود نیاز دارد.

نماینده مجلس: وزیر اطلاعات باید درباره مقابله با پروژه نفوذ به مجلس پاسخ دهد

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ایران می‌گوید توضیحات محمود علوی وزیر اطلاعات درباره اقدامات این وزارتخانه در برخورد با پروژه نفوذ قانع کننده نبوده واین سوال در صحن مجلس مطرح خواهد شد.

آقای حاجی دلیگانی می‌گوید: "دشمنان در تمام زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی دینی، مذهبی و امنیتی قصد نفوذ دارند."

" یکی از اهداف پروژه نفوذ ادغام کردن اقتصاد، سیاست و فرهنگ و مسائل اجتماعی ما با کشورهای بیگانه است."

 " مقام معظم رهبری بارها در این زمینه هشدار دادند و سوال ما از وزیر اطلاعات این است که در جهت شناسایی و جلوگیری از نفوذ چه اقداماتی انجام دادند؟ برنامه وزارت اطلاعات برای جلوگیری از استقرارافراد نفوذی درگلوگاه‌ها و مراکز حساس چیست؟"

محمود علوی وزیر اطلاعات ایران امروز گفت: "با همه سختی‌ها امروز آرامش بی‌نظیری بر کشور حاکم است."

تعلیق سه دفتر پخش فیلم به علت تبلیغات ماهواره‌ای

 حبیب ایل بیگی، معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی ایران خبر داده که به دستور قوه قضاییه فعالیت سه شرکت پویا فیلم، نورتابان و فیلمیران تعلیق شده است.

آقای ایل بیگی گفته است که علت تعلیق،  پخش تیزرهای تبلیغاتی فیلم‌های  متعلق به این دفترها در شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان در خارج از ایران از جمله شبکه "جم تی‌وی" بوده است. 

احتمال دارد که از اکران  فیلم‌هایی که پخش‌کننده آنها این دفترها هستند جلوگیری شود.

هر روز ۴۵ نفر بر اثر تصادف در ایران کشته می شوند

تقی مهری، رییس پلیس راهور در ایران اعلام کرد: "براثر تصادفات روزانه به طور میانگین ۸۵۰ مجروح و ۴۵ نفر کشته می‌شوند." 

 به گزارش تسنیم ،آقای مهری همچنین عنوان کرد که ۵۰ درصد افراد فوتی در حوادث جاده‌ای را افراد زیر ۴۰ سال تشکیل می‌دهند که جامعه نیروی کار و فعال خود را در جاده‌ها از دست می‌دهد.  

وی با اشاره به تلفات رانندگی پنج ماهه نخست سالجاری گفت: "متاسفانه تاکنون ۷ هزار و ۸۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که نسبت به سال گذشته شاهد ۳ درصد کاهش بودیم."

کدام باشگاه‌ها در پنج لیگ بزرگ اروپا کمترین بازیکن را در سال ۲۰۱۶ خریده‌اند؟

در میان باشگاه‌های پنج لیگ معتبر اروپا، انگلستان، اسپانیا، آلمان، ایتالیا و فرانسه، کدام باشگاه‌ها در سال ۲۰۱۶ کمترین تعداد بازیکن را به جمع خود اضافه کرده‌اند؟

بر اساس بررسی رصد خانه فوتبال، یک موسسه تحقیقاتی، پاسخ این است:

  • اتلتیک بیلبائو یک بازیکن
  • رئال مادرید و بایرن مونیخ هر کدام دو بازیکن
  • رئال سوسیداد سه بازیکن
  • منچستر یونایتد، تاتنهام، اتلتیکو مادرید، لیون، پاری‌سن‌ژرمن، هرتا برلین و بایر لورکوزن هر کدام چهار بازیکن

غرامت و دیه دانش آموزان شین آبادی پرداخت شد

 گزارشها از ایران حاکی است بیمه ایران به بازماندگان و حادثه دیدگان آتش سوزی دبستان دخترانه شین آباد بیش از ۵ میلیارد تومان دیه و غرامت پرداخت کرد. 

به گزارش ایرنا، روابط عمومی بیمه ایران همچنین اعلام کرد همه دانش آموزان مصدوم این واقعه تحت پوشش بیمه عمر و پس انداز بیمه ایران قرار گرفته اند. 

چهار سال پیش در آذرماه سال ۱۳۹۱، کلاس درس مدرسه ابتدایی روستای شین آباد از توابع شهرستان مرزی پیرانشهر دچار آتش سوزی شد و از ۳۷ نفر دانش آموزان آن، ۲۹ نفر دچار سوختگی شدند. 

خانه‌ای که هیتلر در آن به دنیا آمده خراب خواهد شد

وزارت کشور اتریش اعلام کرده که دولت می‌خواهد خانه‌ای را که هیتلر در آن به دنیا آمده تصاحب کند تا بتواند آن را خراب کند و ساختمان جدیدی به جایش بسازد. مقامات اتریش نگران هستند که این خانه که در شهر کوچک "براوناو ام این" در شمال غربی اتریش قرار دارد، به پرستشگاهی برای نئونازی‌ها تبدیل شود.

درباره این خانه قدیمی اینجا بیشتر بخوانید.

خانه هیتلر
AFP

دادگاه آمریکا درخواست تغییر کیفرخواست رضا ضراب را نپذیرفت

دادگاهی در آمریکا درخواست وکلای رضا ضراب برای رفع اتهام انتقال غیرقانونی میلیون‌ها دلار را به دولت ایران رد کرد. وکلای رضا ضراب گفته بودند اقدام موکلشان به عنوان یک شهروند خارجی که در خارج آمریکا تجارت می‌کرده از نظر قوانین بین‌المللی جرم نیست اما قاضی دادگاه این استدلال را نپذیرفت و با دادستان‌ها هم‌عقیده بود که رضا ضراب از سیستم مالی آمریکا استفاده کرده تا به دولت ایران کمک کند با دور زدن تحریم‌های آمریکا میلیون‌ها دلار را جابجا کند.

شرح کامل ماجرای رضا ضراب را اینجا بخوانید.

احمد توکلی نماینده سابق مجلس ایران در کانال تلگرام خود اعلام کرد: " قصد رئیس جمهور شدن ندارم چون سنگینی کار با وضع من سازگاری ندارد."

عارف: پرونده حوادث انتخابات در سال ۸۸ اعم از حصر و زندان‌ها بسته شود

محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید در مجلس با تاکید بر لزوم خاتمه دادن به پرونده حوادث انتخابات سال ۸۸ گفت که مسایل و مشکلات سال ۸۸ باید در یک فضای کارشناسی ریشه‌یابی شود و سهم هر فرد، گروه و جریان از حوادث سال ۸۸ مشخص شود. آقای عارف همچنین تاکید کرد: " باید پرونده حوادث انتخابات در سال ۸۸ اعم از حصر و زندان‌ها بسته شود؛ چرا که این مسئله به صلاح کشور است و برای این‌که بتوانیم این پرونده را خاتمه دهیم، به فضایی کارشناسی برای شناسایی علل و عوامل این حوادث نیاز داریم."

خبر فوریروسیه بمباران حلب را هشت ساعت متوقف می‌کند

روسیه اعلام کرده که برای فراهم کردن فرصت رساندن کمک های انساندوستانه به حلب، بمباران این شهر را موقتا متوقف می کند. مقامات روسیه می گویند که بمباران مناطق تحت کنترل مخالفان دولت بشار اسد در حلب را روز پنجشنبه به مدت هشت ساعت متوقف خواهند کرد. خبرگزاری روسی اینترفکس گزارش کرده که نیروهای دولتی سوریه هم در این هشت ساعت حملات خود را به شرق حلب متوقف می کنند.

معاون وزارت نفت ایران: توافق اخیر اوپک گامی کوچک در مسیر درست بود

امیر حسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران می‌گوید که توافق اولیه اوپک در اجلاس ماه سپتامبر مجمع بین المللی انرژی در الجزایر گامی کوچک در مسیر درست است.

به گفته او رقم دقیق سهم تولید هر یک از اعضای اوپک در نشست رسمی ماه نوامبر امسال این سازمان که قرار است در وین، پایتخت اتریش برگزار شود، به بحث گذاشته خواهد شد.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت تصمیم گرفته‌اند تولید نفت اعضای این سازمان به ٣٢ میلیون و ٥٠٠ هزار بشکه در روزکاهش یابد.

بگفته معاون وزیر نفت ایران تولید نفت ایران هم اکنون سه میلیون و ٨٥٠ هزار بشکه در روز است.

عربستان سعودی با سهمیه‌ای بیش از ۱۲ میلیون بشکه در روز ، بزرگترین تولید کننده اوپک و از تامین کنندگان اصلی نفت در بازارهای جهانی است. عراق و ایران به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار دارند.

بهای هر بشکه نفت خام که در تابستان سال ۲۰۱۴ به بالای ۱۰۰ دلار رسیده بود در فوریه سال جاری، به حدود ۲۶ دلار کاهش یافت.

اظهار تاسف دفتر عبدالله از 'اشاره به خبر نادرست جراحت ژنرال دوستم'

دفتر ریاست اجرایی افغانستان با پخش خبرنامه‌ای اعلام کرده که خبر زخم برداشتن عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان نادرست بوده و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان از اشاره به آن در جریان بازگویی رویدادهای امنیتی در نشست امروز شورای وزیران متاسف است. 

در خبرنامه ریاست اجرایی آمده است که معلومات نادرستی در مورد "جراحت سطحی" ژنرال دوستم در دسترس آقای عبدالله قرار گرفته بود که بعدا روشن شد که این معلومات نادرست بوده است. 

کاروان ژنرال دوستم دو روز پیش در فاریاب هدف کمین طالبان قرار گرفت که به گفته مقامات دو محافظ او کشته شدند.  

ژنرال دوستم
ریاست اجرایی

افزایش جهانی قیمت نفت خام

قیمت نفت خام امروز دوشنبه ۱۷ اکتبر در معاملات بین‌المللی به بالای بشکه‌ای ۵۰ دلار رسید. در بازار نیویورک، قیمت هر بشکه نفت خام برای تحویل در ماه نوامبر با بیست درصد افزایش به ۵۰ دلار و ۴۴ سنت رسید. در بازار لندن، هر بشکه نفت خام برای تحویل در ماه دسامبر به ۵۲ دلار و ۱۸ سنت رسید. سرمایه گذاران بازار نفت در انتظار اعلام جزئیات برنامه سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، برای کاهش تولید نفت هستند. 

فدراسیون فوتبال ایران در بازی دوستانه تیم‌ملی #فوتسال #زنان ایران و روسیه: "خانم‌های خبرنگار و عکاس وارد نشوند، باز… twitter.com/i/web/status/7…

عبدالله عبدالله رهسپار عربستان شد

دفتر ریاست اجرایی افغانستان اعلام کرده است که عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی این کشور برای یک سفر سه روزه امروز رهسپار عربستان سعودی شد. 

انتظار می رود که گفت‌وگو پیرامون روند مذاکرات صلح یکی از موضوعات مورد بحث میان آقای عبدالله و مقامات سعودی باشد. رئیس اجرایی امروز در جلسه شورای وزیران گفت که در جریان این سفر، چند موافقتنامه نیز میان کابل و ریاض به امضا خواهد رسید.  

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان
ریاست اجرایی

انفجار در دفتر مرکزی شرکت شیمیایی باسف آلمان

درپی انفجار در دفتر مرکزی شرکت شیمیایی باسف، تعداد زیادی زخمی و ناپدید شدند. 

شعله ها و دود این انفجار در بندر شمالی این شهر نیز دیده می شود. 

باسف می گوید: انفجار در زمان کار بر لوله انتقال مواد شیمیایی روی داده است. 

گزارشها حاکی است که به ساکنان منطقه گفته شده که پنجره هایشان را بسته نگه دارند.

یک کاربر توییتر از منطقه لودویگشافن نوشت: انفجار و آتش سوزی در باسف، این حادثه در پنج کیلومتری خانه من روی داده است و از ما خواسته شده تا پنجره ها بسته بماند.

آتش سوزی، شیمیایی
twitter

افغانستان و ازبکستان موافقت‌نامه استرداد مجرمین امضا کردند

در جریان سفر صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان به تاشکند، وزرای خارجه افغانستان و ازبکستان موافقتنامه استرداد مجرمین امضاء کردند.

بر اساس اعلامیه وزارت خارجه افغانستان، وزیر امورخارجه این کشور در این سفر خواهان حمایت ازبکستان از نامزدی افغانستان برای عضویت کامل در سازمان همکاری‌های شانگهای شده‌ است که  وزیر خارجه ازبکستان از همکاری آن کشور در این زمینه اطمینان داده‌ است.

وزارت خارجه افغانستان
MOFA

وزارت دفاع افغانستان انگشت نگاری مجدد سربازان ارتش را آغاز کرد

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که برای بار دوم انگشت نگاری یا ثبت مشخصات سربازان ارتش را آغاز کرده است.

مقام‌های این وزارت می‌گویند  که این کار به هدایت رئیس جمهوری جهت اطمینان از نبود سربازان خیالی درصفوف نیروهای ارتش صورت می‌گیرد. 

 اخیراً دفتر بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) از وزارت دفاع آمریکا خواست تا در مورد ده‌ها هزار سرباز‌ خیالی در جمع نیروهای امنیتی افغان اطلاعات بدهد.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در گفت‌وگو با خلیل نوری خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت که انگشت نگاری مجدد سربازان ارتش دست کم در مدت سه ماه تکمیل خواهد شد.

سربازان ارتش
Reuters

سپاه: دخالت در انتخابات با روشنگری در مورد احزاب فرق دارد

معاون سیاسی سپاه پاسداران درباره ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبر ایران که در آن بر مداخله نکردن نیروهای مسلح در انتخابات تأکید شده٬ گفت که رسانه‌ها طوری در جامعه القا می‌کنند که انگار در گذشته اتفاقی افتاده است.

اینجا بیشتر بخوانید

برداشت گاز ایران از پارس جنوبی امسال با قطر برابر می شود

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران اعلام کرد: "با بهره برداری از چند فاز پارس جنوبی تا پایان امسال، برداشت گاز ایران از این میدان گازی با قطر برابر می شود."

وزیر نفت در ادامه افزود: " تولید میعانات گازی امسال به حدود ۷۰۰ هزار بشکه خواهد رسید."

آقای زنگنه همچنین گفت: "امسال حدود ۲۰ میلیون لیتر صادرات گاز داریم و با به بار آمدن ستاره خلیج فارس دیگر واردکننده بنزین نخواهیم بود."

 شركت نفت ستاره خليج فارس در سال ۱۳۸۵ با هدف طراحی، مديريت، تامين منابع مالی، احداث، بهره‌برداری و نگهداری از پالايشگاه ميعانات گازی به ثبت رسيد .  

اسکیاپارلی چهارشنبه بر سطح مریخ فرود خواهد آمد

مریخ
AFP/EَُSA/D.DUCROS
نمای نزدیک شدن اسکیاپارلی به مریخ

کاوشگر اسکیاپارلی سازمان فضایی اروپا چهارشنبه پس از سفری پانصد میلیون کیلومتری روی مریخ فرود خواهد آمد. این کاوشگر دیروز با موفقیت از سفینه مادر جدا شد و اکنون رهسپار جو مریخ است.

درباره ماموریت این کاوشگر اینجا بیشتر بخوانید.

پوشش ویژه تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی از عملیات موصل

تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی امروز از ساعت پنج بعد از ظهر (به وقت تهران) پوشش خبریویژه ای خواهد داشت از عملیات ارتش عراق و نیروهای همپیمان آن برای بازپس‌گیری شهر موصل از پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش). نفیسه کوهنورد، خبرنگار اعزامی ما به عراق، خشایار جنیدی خبرنگار ما در ترکیه، مهرداد فرهمند خبرنگار ما در قاهره و سام فرزانه خبرنگار ما در آمریکا از جنبه های مختلف شما را در جریان تازه ترین تحولات قرار خواهند داد.

عراقچی: اینکه آمریکا و اروپا به تعهداتشان بعد از برجام عمل‌کرده‌اند، ادعا است

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران در باره اظهارات جان کری وزیر خارجه آمریکا که حمایت ایران از برخی گرو‌ها را دلیل پابرجا ماندن تحریم‌های بانکی علیه ایران دانسته بود، گفت: "کری و همه مقامات امریکایی و اروپایی ادعای مشابهی می‎کنند که به تعهداتشان عمل کرده‌اند اما فراموش می‌کنند که تعهدات آن‌ها در برجام فقط محدود به این نیست که قوانین تحریمی را لغو یا تعلیق یا قوانین خود را اصلاح کنند."

"ما از ادعاهای مطرح شده تعجب می‌کنیم. در طول مذاکرات برای آنها کاملا روشن کردیم که مسائل امنیتی، دفاعی، موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی و مسائلی که مربوط به اصول و ارزش‌های انقلاب اسلامی می‌شود، قابل مذاکره نیست و قابل تردید هم نیست و ربطی هم به مذاکرات هسته‌ای ندارد."

۱۴ نفر از اعضای یک خانواده در حمله هوایی در حلب کشته شدند

امدادگران می گویند ۱۴ نفر از اعضای یک خانواده در حمله هوایی در حلب کشته شدند. هشت کودک و دو زن در میان کشته شده ها هستند. 

حملات هوایی به بخش شرقی شهر حلب که در کنترل شورشیان مخالف دولت سوریه قرار دارد در هفته های اخیر به ویژه پس از وتوی قطعنامه شورای امنیت از سوی روسیه به شدت افزایش یافته است.

برنامه نوبت شما امروز به عملیات بازپس گیری موصل می پردازد. 

در این برنامه از شما می پرسیم: 

شما درباره عملیات بازپس‌گیری موصل چه فکر می‌کنید و چقدر به موفقیت این عملیات خوشبین هستید؟

آیا موفقیت عملیات موصل، "شکستی ماندگار" به داعش وارد خواهد کرد و می‌تواند شروع فروپاشی کامل این گروه باشد؟

 به نظر شما چگونه می‌توان با زمینه‌های شکل‌گیری گروه‌هایی مانند داعش مبارزه کرد؟

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@  

تعدادی از متهمان پرونده مدلینگ سیستان و بلوچستان آزاد شدند

 محمد مرزیه، دادستان عمومی و انقلاب استان سیستان و بلوچستان در خصوص پرونده شبکه مدلینگ در این استان گفت: "در این خصوص ۱۱ نفر با دستور قضایی بازداشت شدند که پس از تکمیل تحقیقات مقدماتی ٩ نفر از آنها آزاد و به خانواده هایشان تحویل داده شدند."

بیشتر بخوانید 

کمیسیونی در مجلس ایران برای 'مقابله قانونی با دو تابعیتی‌ها تشکیل شد'

حسین نقوی حسینی نماینده مجلس ایران که عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی است از تشکیل کمیسیون مشترکی برای آنچه "مقابله قانونی با دوتابعیتی ها" خوانده، خبر داده و گفته این کمیسیون قرار است طرح اصلاح برخی از قوانین مربوط به تابعیت را بررسی کند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس ایران سه الویت اصلی برای پیشگیری و مقابله با آسیب‌های اجتماعی را "اعتیاد، طلاق و زاغه‌نشینی" اعلام کرده است.

نعمان قرتولموش، معاون نخست وزير تركيه از شركت ٣٠٠٠ شبه نظامى اموزش ديده به وسيله تركيه در عمليات موصل خبر داد.

حساب های راشا تودی در بریتانیا مسدود شد

مدیر اجرایی شبکه راشا تودی اعلام کرد: حساب های بانکی این رسانه روسیه در بریتانیا محدود شده است.

حجم آب پشت سد زاینده‌رود با کاهشی بی‌سابقه به حدود ۱۶۹ میلیون مترمکعب رسیده است

به‌ گزارش ایسنا، حجم آب سد زاینده‌رود امسال در قیاس با مدت مشابه در سال گذشته بیش از پنجاه درصد کاهش داشته و از ۴۵۰ به حدود ۱۶۹ میلیون مترمکعب کاهش یافته است. خشکی فصلی و آب رسانی به بیش از ۹۳ شهر در استان اصفهان از دلایل این کاهش ذکر شده است.  

به گفته مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان "عدم تعادل منابع و مصارف آبی، شیوه‌های غلط بهره‌برداری از منابع آب، عدم اعتماد به نهادهای دولتی، عدم مدیریت یکپارچه منابع آب در منطقه و مشکلات اجتماعی" از دیگر دلایل خشکی زاینده رود هستند. 

وزارت آموزش و پرورش:  دانش آموزان به دلیل بی انظباطی تنبیه شدند

وزارت آموزش و پرورش گلستان، با انتشار بیانیه‌ای در خصوص تنبیه پنج دانش آموز در مدرسه ای در کلاله توسط معلمشان اعلام کرد که در بررسی های به عمل آمده توسط اداره کل و آموزش و پرورش شهرستان کلاله، تنبیه دانش آموزان کلاله ای به دلیل "بی انضباطی و برهم زدن نظم عمومی کلاس صورت گرفته و دلیل دیگری نداشته" است.

 در بخش دیگری از این جوابیه آمده است: "به دلیل اینکه تنبیه (دانش آموزان) شدت نداشته، والدین شاکی، رضایت کتبی خود را اعلام کرده اند."

در این خصوص بیشتر بخوانید

نخستین گروه کودکان مهاجر از کاله رهسپار بریتانیا شدند

۱۴کودک مهاجر از کاله فرانسه به بریتانیا می آیند، تا به خانواده هایشان بپیوندند. 

این کودکان در زمره ۱۰۰ کودکی هستند که دولت بریتانیا اجازه ورود آنها را به این کشور صادر کرده است. 

این کودکان شامل کودکان افغان، سوری و کودکان کویتی که مدارک تابعیت ندارند.

کودکان مهاجر، کاله، بریتانیا
EPA
ورود نخستین کودکان مهاجر از کاله

شورش در زندان برزیل

دست کم ۲۵ نفر در درگیری و شورش یکی از زندانهای برزیل کشته شدند. 

این شورش در زمان ملاقات صورت گرفت و در این درگیری تعدادی از خانواده ها گروگان گرفته شدند.

گزارشها حاکی است که این شورش به پایان رسیده است، ۱۰۰ گروگان این حادثه نیز آزاد شدند

با تعطیلی کارخانه جم، بیش از ۲۰۰ کارگر بیکار شدند

گزارشها از ایران حاکی است کارخانه کاشی جم در بروجرد تعطیل شد و بیش از دویست کارگر با توقف کامل خط تولید بیکار شدند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در حال حاضر حدود ۳۰ کارگر در این واحد تولیدی برای انجام امور نگهبانی و مراقبت باقی مانده‌اند.

کامران فرشید، رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد در خصوص علل تعطیلی این کارخانه گفت: عدم همکاری بانک‌ها، نبود سرمایه در گردش، مدیران غیربومی از مهم‌ترین مشکلات این کارخانه بود که در این راستا به سرمایه گذار هم ضربه وارد کرده است.

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از وقوع انفجار در یک واحد مسکونی در خیابان فدائیان اسلام خبر داد و گفت: در این حادثه ۴ واحد مسکونی تخریب شد.

به گزارش سازمان آتش نشانی، در این انفجار ۱۰ واحد مسکونی دیگر نیز دچار شکستگی شدید در و پنجره و ترک خوردگی دیوارها شوند.

به گفته سخنگو سازمان آتش نشانی، این حادثه یک نفر مصدوم داشته که بیمارستان منتقل شده است. 

تجمع گاز شهری و ایجاد جرقه علت این حادثه عنوان شده است.