Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

پرداخت پانزده میلیارد دلار غرامت به دارندگان خودروهای فولکس واگن در آمریکا به تایید دادگاه رسید

قاضی یک دادگاه فدرال در آمریکا توافق کارخانه اتوموبیل‌سازی فولکس واگن آلمان با صاحبان خودروهای این شرکت را تایید کرد. بر اساس این توافق فولکس واگن ازهفته آینده نیم ملیون خودروی تولیدی خود را از صاحبان آنها بازخرید می‌کند و به آنها غرامت می‌پردازد. مبلغ این غرامت به پانزده میلیارد دلار بالغ می‌شود. این بزرگترین توافق غرامت علیه یک شرکت خودروسازی در آمریکا است.

فولکس واگن سال گذشته پذیرفت در سیستم پایش آلایندگی موتورهای دیزل خود تقلب کرده و این خودروها فاقد استاندارد ادعایی این شرکت بوده‌اند.

دولت بریتانیا ساخت باند سوم فرودگاه هیتروی لندن را تصویب کرد

دولت بریتانیا امروز ساخت باند سوم فرودگاه هیتروی لندن را تصویب کرد. کریس گریلینگ وزیر راه و ترابری بریتانیا این تصمیم را "واقعا مهم" خواند و گفت ساخت این باند باعث تقویت بازرگانی و اشتغال خواهد شد.

فرودگاه گتویک در حاشیه لندن که برای افزایش ظرفیت با هیترو در رقابت بود از این تصمیم ابراز ناامیدی کرد و گفت این تصمیم مناسبی برای بریتانیا نیست.

ساخت این باند از مدتها پیش در دستور کار دولت‌های مختلف بوده اما فعالان زیست‌محیطی و آنها که خواهان تمرکززدایی و گسترش امکانات به شهرهایی بجز پایتخت بوده‌اند با آن مخالفت می‌کردند.

آژانس بین‌المللی انرژی: انرژی‌های تجدیدپذیر از زغال‌سنگ پیشی گرفته است

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در آخرین گزارش خود می‌گوید تولید انرژی‌های تجدیدپذیر (خورشید، باد، آب) در دنیا از تولید انرژی از زغال‌سنگ پیشی گرفته است.

به گزارش این آژانس سال گذشته روزانه بیش از نیم میلیون صفحه خورشیدی در سراسر دنیا نصب شده است. چهل درصد افزایش انرژیهای تجدیدپذیر در چین اتفاق افتاده و در تمام سال ٢٠١٥ هر ساعت دو توربین بادی در این کشور نصب شده است. 

به گفته این آژانس، رشد سریع انرژی‌های تجدیدپذیر نتیجه سیاست‌های حمایتی قوی در آمریکا، چین، هند و مکزیک بوده است. 

در پنج سال آینده برای تولید برق، انرژی‌های تجدیدپذیر سریعتر از منابع دیگر رشد خواهند کرد.

وزارت دفاع روسیه: توقف حملات هوایی حلب تمدید می‌شود

.
Getty Images

وزارت دفاع روسیه می‌گوید توقف حملات هوایی شهر حلب در سوریه را تمدید خواهد کرد. وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای گفته است تمدید توقف حملات هوایی توسط سوریه و روسیه به شهر حلب به این معنی است که آنها در شعاع ده کیلومتری بیرون حلب خواهند ماند. مسکو همچنین برای توقف حملات زمینی در حلب برای تخلیه شهر از مجروحان اعلام آمادگی کرده است. روسیه پیشتر گفته بود که جنگنده‌های این کشور و سوریه طی هفت روز گذشته به مواضع مخالفان در شهر حلب حمله نکرده‌اند. سازمان‌های امدادی به شدت نگران جان غیرنظامیانی هستند که در این شهر مانده‌اند و امکان خروج از آن را ندارند. سازمان ملل امروز با انتقاد از طرفهای درگیر در "جنگ حلب" اعلام کرد تلاشهای این سازمان برای تخلیه شهر از مجروحان ناتمام مانده است.

کارلوس آلبرتو کاپیتان تیم افسانه‌ای برزیل درگذشت

کارلوس آلبرتو تورس کاپیتان تیم افسانه‌ای برزیل در جام جهانی ١٩٧٠ که قهرمان جهان شد در سن ٧٢ سالگی به علت سکته قلبی در ریودوژانیرو درگذشت.

تیم فوتبال برزیل در جام جهانی ١٩٧٠ که ستارگانی مثل پله و ریولینو در آن بازی می‌کردند یکی از بهترین تیم‌های تاریخ فوتبال  به شمار می‌رود.

کارلوس آلبرتو در دهه شصت میلادی در تیم‌های فلومیننسه، بوتافاگو، سانتوس بازی کرد و مدتی هم در دهه هفتاد بازیکن تیم کاسموس نیویورک بود. 

او به عنوان مربی در سال ١٩٧٣ با فلامنگو قهرمان باشگاه‌های برزیل شد و سرمربی تیم‌های ملی عمان و آذربایجان هم بوده است.

البرتو
Reuters
کارلوس آلبرتو تورس

اتهام قوم‌گرایی ژنرال دوستم به غنی و عبدالله و واکنش ارگ

ژنرال عبدالرشید دوستم
AFG GOV

ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده است که اظهارات دیروز ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری در مورد عملکرد رهبران دولت وحدت ملی و رهبری امنیتی افغانستان، "خلاف شان و جایگاه" آقای دوستم است.

ژنرال دوستم دیروز در نشستی خبری در پایگاه خود در جوزجان در شمال افغانستان، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور را به قوم‌گرایی و منطقه‌گرایی متهم کرد و گفت: "برای رئیس جمهوری افغانستان کسی که پشتو گپ بزند، انسان خوب است و پشتو هم صحبت کند و از لوگر (زادگاه اشرف غنی) هم باشد، به نظر او آدم بسیار خوب است."

او همچنین در مورد آقای عبدالله گفت: "برای دکتر عبدالله هر کسی که تاجیک باشد، اگر ناتوان هم باشد و نام نیک هم نداشته باشد، قابل قبول است."

جزییات بیشتر را در اینجا بخوانید  

نمایش تئاتر سایه در کابل

دسته‌ای از هنرمندان جوان در کابل، نمایش تئاتر سایه را راه انداخته‌اند.

بیشتر اجرای این گروه، داستان‌های افسانه‌ای است. اکثر شخصیت‌های پشت پرده این نمایش‌ها هم دختران اند.

گروهی که در کابل آموزش دیده و نمایش‌هایی هم در ولایات داشته است. 

گزارش کامل در این مورد را اینجا بخوانید 

تصویری از نمایش تئاتر سایه در کابل
BBC

محکومیت یک ایرانی-آمریکایی دیگر به حبس طولانی در ایران

رضا رابین شاهینی
AP

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که از دریافت گزارش هایی مبنی بر محکومیت یک شهروند آمریکایی-ایرانی به تحمل ۱۸ سال حبس در ایران نگران شده است. وایس نیوز گزارش داده است که رضا (رابین) شاهینی ۴۶ ساله که در ماه ژوئیه (اواخر تیر) و در جریان سفر به ایران برای دیدار با مادرش در شمال کشور بازداشت شده بود، به جرم "جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم" به حبس  محکوم شده است. آقای شاهینی در سال ۱۹۹۸ ایران را ترک و در ۳۰ سالگی به آمریکا مهاجرت کرده بود و در سن دیگو زندگی می کرد. گفته می شود که آقای شاهینی از اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ حمایت می کرد و پست های فیسبوکی او در این زمینه به عنوان مدارک جرم مورد استناد قاضی قرار گرفته است. آقای شاهینی از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا لیسانس امنیت بین المللی و حل مناقشه دریافت کرده بود و قرار بود برای فوق لیسانس در رشته امنیت ملی ادامه تحصیل دهد.

اخیرا دستگاه قضایی ایران برای چند نفر، از جمله دو ایرانی آمریکایی دیگر به جرم جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم حکم زندان طولانی صادر کرده است.

انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از 'شکنجه' در زندان‌های ترکیه

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی با انتقاد از دولت ترکیه گفته است که مأموران امنیتی این کشور پس از کودتای نافرجام ژوئیه برای شکنجه زندانیان سیاسی "چک سفید امضا" دریافت کرده‌اند. این سازمان در گزارش خود ضمن تأکید بر "جو ترس" حاکم بر این کشور و بازداشت‌های گسترده ‌به مواردی نظیر "شکنجه، محرومیت از خواب و تجاوز جنسی" بازداشت شدگان بعد از کودتای این کشور اشاره کرده است. دولت ترکیه بارها این اتهامات را تکذیب کرده است. 

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان: نظارت بر نمایندگان مجلس نباید تشریفاتی باشد

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان گفته است: "نظارت بر نمایندگان مجلس نباید تشریفاتی باشد. اگر نماینده‌ای وارد مجلس شد بعد مشخص شد فاقد شرایط بوده است یا اینکه در طول دوره، این شرایط را از دست داد و از موقعیت و قدرت خود سوءاستفاده کرد، آیا نباید اقدامی شود تا دوره نمایندگی او به پایان برسد؟"

افزایش قیمت طلا در ایران ادامه دارد

.
ISNA

با افزایش قیمت جهانی طلا، روند صعودی قیمت این کالا در ایران ادامه دارد. به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، در معاملات امروز ظهر به وقت محلی در بازار آزاد تهران، هر سکه طلای بهار آزادی (طرح جدید) با بیش از هزار تومان افزایش نسبت به دیروز، حدود یک میلیون و صد هزار تومان معامله شد. محمد کشتی آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران  گفته است که "در دو روز اخیر قیمت جهانی هر اونس طلا نزدیک به هفت دلار افزایش یافته و در نتیجه بر رشد قیمت سکه در بازار آزاد تاثیر گذاشته است".قیمت هر اونس طلا امروز در بازارهای جهانی تا ظهر امروز بوقت گرینویچ به بیش از ۱۲۷۰ دلار رسید.

حادثه در شهربازی ایالت کوئینزلند استرالیا جان ۴ نفر را گرفت

به گفته پلیس استرالیا ۴ نفر در حین استفاده از "رودخانه وحشی" در یکی از بزرگترین شهر بازی‌های استرالیا در ایالت کوئینزلند در شمال شرقی این کشور، کشته شده‌اند. نقص فنی دستگاه باعث شد دو نفر از بالای "رودخانه وحشی" به بیرون پرتاب شوند و دو نفر دیگر در داخل آن گیربیفتند. شهر بازی "دریم ورلد" یکی از پرطرفدارترین مکانهای تفریحی در سواحل استرالیا در ایالت کوئینزلند است. بنابر اظهارات پلیس، کشته شدگان ۳۰ تا ۴۰ سال سن داشتند و هنوز مشخص نیست توریست یا از ساکنان منطقه بوده‌اند. حادثه امروز یکی از مرگبارترین حوادث ثبت شده شهربازی در جهان است. 

نتیجه آزمایش دوپینگ دوچرخه‌سوار ایرانی مثبت اعلام شد

اتحادیه جهانی دوچرخه سواری نام تعدادی از ورزشکاران را اعلام کرده که نتیجه دوپینگ آنها در سال ۲۰۱۶ میلادی مثبت بوده است. نام علیرضا حقی، دوچرخه‌سوار ایرانی نیزدر این فهرست دیده می‌شود. اتحادیه جهانی دوچرخه‌سواری گفته است آزمایش دوپینگ علیرضا حقی به دلیل وجود "ماده تستسترون" مثبت شده است. بر اساس اعلام اتحادیه جهانی دوچرخه سواری، افرادی که در این لیست قرار دارند تا پایان محرومیتشان نمی‌توانند در هیچ مسابقه‌ای شرکت کنند مگر اینکه دادگاه عالی ورزش یا کمیته ضد دوپینگ اتحادیه جهانی در مورد آنها تصمیم دیگری بگیرد. 

درخواست نقض حکم زندان محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در قاهره می‌گوید که در نشست امروز دیوان عالی مصر دادستان دیوان خواستار نقض حکم بیست سال زندان محمد مرسی به اتهام نقش داشتن در پرونده جاسوسی برای قطر شد. جلسه اول بدون صدور حکم پایان یافت و در صورتی که در نشست بعدی نظر دادستان دیوان پذیرفته شود، حکم اعاده دادرسی صادر و پرونده برای رسیدگی دوباره به دادگاهی دیگر ارجاع خواهد شد.

عرب‌های سنی 'مجبور به ترک کرکوک شده‌اند'

کارکنان سازمان های امدادی و ساکنان محلی می گویند که صدها خانواده عرب سنی پس از حمله پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به کرکوک وادار شده اند خانه های خود را در این شهر ترک کنند. مقامات کرد که اداره شهر را در دست دارند مظنون هستند که حمله داعش با کمک گروه هایی از داخل شهر انجام شده است. رویترز به نقل از منابع خود گزارش کرده که مقامات کرد روز یکشنبه به خانواده های سنی گریخته از جنگ که در استان کرکوک مستقر شده بودند، گفته اند که آنجا را ترک کنند وگرنه به زور اخراج خواهند شد. در دو سال گذشته و پس از آنکه داعش مناطق وسیعی را در شمال، مرکز و غرب عراق تصرف کرد، حدود ۳۳۰ هزار عرب سنی از این مناطق به استان نفت خیز کرکوک مهاجرت کرده بودند.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش: مواضعم تغییر نکرده است

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت آموزش و پروش گفته است که تغییرات در دولت ایران از یک ماه پیش آغاز شده بود. هفته گذشته سه وزیر دولت آقای روحانی در راستای "ترمیم کابینه" استعفا کردند و در پی آن آقای روحانی سه وزیر پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کردند که پیشتر نتوانسته بودند برای وزارت رای اعتماد بگیرند. 

آقای دانش آشتیانی که به علت  آنچه مخالفانش "همراهی با فتنه" نامیدند، نتوانسته بود در دوره قبلی مجلس رای اعتماد بگیرد، درباره جلسه رای اعتماد در این دوره مجلس گفت: "رویکرد من تغییر نکرده است. مواضع من از اول انقلاب همین بوده و الان هم همین است."

بیشتر بخوانید: وزرای پیشنهادی حسن روحانی

رئیس‌ جمهوری افغانستان عازم قطر شد

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان به‌ منظور ابراز همدردی به دلیل وفات شیخ خلیفه بن حمد آل ثانی، امیر پیشین قطر ظهر امروز (سه‌شنبه چهارم عقرب/ آبان) عازم دوحه شد.

براساس خبرنامه دفتر ریاست جمهوری افغانستان هدف از این سفر ابراز تسلیت به ‌خانواده امیر قطر عنوان شده‌ است.

آقای غنی را در این سفر صلاح‌الدین ربانی، وزیر  خارجه، مولوی قیام‌الدین کشاف، رئیس‌شورای سراسری علمای افغانستان، سید سعادت منصور نادری، وزیر امور شهرسازی و شماری از مشاورین ریاست جمهوری همراهی می‌کنند.

اشرف غنی
ARG

تعلیق فعالیت سه دفتر سینمایی ایران لغو شد

  روابط عمومی سازمان سینمایی ایران خبر داده است که مشکل دفترهای سینمایی که به علت پخش تیزرهای تبلیغانی از شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از ایران فعالیت‌شان تعلیق شده بودند، حل شده است. هفته پیش اعلام شد که قوه قضاییه فعالیت شرکت‌های فیلمیران، نورتابان و پویا فیلم به علت پخش تیزر از شبکه "جم تی‌وی" تعلیق شده است. با برداشته شدن این تعلیق، فیلم‌های "یتیم خانه ایران"، "متولد ۶۵" و" نفس" به موقع اکران خواهند شد.

برنامه سازمان ملل برای تخلیه شرق حلب از بیماران ناتمام ماند

.
Getty Images

سازمان ملل می‌گوید قادر نیست برنامه‌های خود درباره تخلیه شرق حلب از بیماران را عملی کند.این سازمان تمامی گروههای درگیر در جنگ را مقصر ناتمام ماندن این تلاشها داننسته است.استفان اوبرین، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه گفته است "عملیات تخلیه به دلایل متفاوتی ناتمام ماند از جمله تاخیر در دریافت مجوزهای لازم از مقامهای محلی در شرق حلب، شرایطی که گروههای غیردولتی مسلح وضع کرده‌اند و همچنین مخالفت دولت سوریه برای اجازه ورود محموله‌های دارویی و بشردوستانه به شرق حلب". سازمان ملل، از زمان حصر مناطق شرقی حلب در ماه ژوئیه نتوانسته به آنجا دسترسی پیدا کند.  

معاون اول رئیس جمهور: هيچ خطری همانند فساد نظام جمهوری اسلامی را تهديد نمی كند

جهانگیری
tasnim
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران

اسحاق جهانگيری معاون اول رئیس جمهور ایران گفته است هيچ خطری همانند فساد نظام جمهوری اسلامي ايران را تهديد نمی كند.

 آقای جهانگیری این موضوع را در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی که شب گذشته به رياست او برگزار شد، عنوان کرده است.

درخواست از میانمار برای تحقیق در مورد 'شکنجه و کشتار بدون مجوز مسلمانان'

کارشناسان سازمان ملل متحد از دولت میانمار خواسته‌اند تا در باره گزارش بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه و کشتار بدون مجوز قضایی مسلمانان روهینگیا تحقیق کند.

بیشتر بخوانید

'طالبان می‌خواستند مقر رهبری‌شان را به خاک افغانستان منتقل کنند'

فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان می‌گوید گروه طالبان در جنگ هلمند به دنبال انتقال رهبری‌اش از کویته به جنوب افغانستان بود اما موفق نشد. شورشیان طالبان اخیرا حملات گسترده‌ای در هلمند و قندوز به راه انداختند و تا دروازه‌های شهر پیش رفتند. هارون نجفی‌زاده خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در سفر به غزنی با رهبران نظامی ناتو و افغانستان همراه شده و این گزارش را فرستاده.

فرمانده ناتو می گوید می خواستند مقر رهبری شان را به خاک افغانستان منتقل کنند

ایران حمله به دانشکده پلیس در کویته پاکستان را محکوم کرد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حمله به دانشکده پلیس در شهر کویته را محکوم کرده است. در این حمله شصت نفر کشته و بیش از یکصد نفر زخمی شدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است "جمهوری اسلامی ایران همواره بر ضرورت همکاری در برخورد با گروه‌های تروریستی تاکید کرده و آمادگی خود را برای کمک به دولت پاکستان در این زمینه ابراز می‌کند."

استقبال روحانی از بگوویچ در کاخ سعدآباد

روحانی و بگوویچ
mehrnews
استقبال حسن روحانی از باقر عزت بگوویچ در کاخ سعدآباد
روحانی و بگوویچ
mehrnews

درخواست وزیر اطلاعات ایران برای غیر علنی شدن جلسه مجلس رد شد

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران که برای پاسخ دادن به سئوال سه نماینده مجلس در باره "نفوذ بیگانگان" در صحن مجلس حاضر شده، درخواست کرد جلسه غیر علنی برگزار شود که با مخالفت نمایندگان رو‌به‌رو شد.

جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد، حسن نوروزی نماینده رباط‌کریم و حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر از وزیر اطلاعات درباره اقدامات صورت گرفته برای مقابله با پروژه نفوذ در مجامع علمی و دانشگاهی سئوال کرده‌اند.

مساجد و حوزه‌های علمیه از پرداخت عوارض ساخت و ساز معاف شدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در نشست امروز خود با  اصلاح مواد ماده ۴۱ لایحه احکام دائمی برنامه توسعه کشور، با معافیت مساجد و حوزه های علمیه از پرداخت عوارض ساخت وساز موافقت کردند. همچنین مساجد و حوزه‌های علمیه مکلف به پرداخت هزینه‌های حق انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب شده‌اند.  

استقبال رسمی روحانی از رئیس شورای ریاست‌جمهوری بوسنی و هرزگوین

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در کاخ سعدآباد از باقر عزت بگوویچ رئیس شورای ریاست‌جمهوری بوسنی و هرزگوین استقبال رسمی کرده است. او فرزند علی عزت بگوویچ، رئیس‌جمهوری سابق این کشور است.

سفر آقای بگوویچ چهار روز طول خواهد کشید و او قرار است از اصفهان نیز دیدار کند.

پنج سال بعد از سرنگونی قذافی، لیبی چطور اداره می‌شود؟

  در پنجمین سالگرد تغییر حکومت، لیبی توسط چه کسانی اداره می‌شود؟ مردم چه وضعی دارند؟  

پنج سال بعد از سرنگونی حکومت قذافی، لیبی چطور اداره می شود؟

انفجار در چین

انفجار در شمال غربی چین بیش از ده کشته بر جای گذاشته است. این انفجار در یک ساختمان مسکونی در نزدیکی یک بیمارستان ۱۶۰ زخمی داشته است. گفته شده مواد منفجره غیر قانونی انبار شده در یک خانه دلیل این انفجار بوده است.

روسیه: هفت روز می‌شود که به حلب حمله نکرده‌ایم

وزارت دفاع روسیه گفته است که جنگنده‌های این کشور و سوریه طی هفت روز گذشته به مواضع مخالفان در شهر حلب حمله نکرده‌اند.

بیشتر بخوانید

چشم‌انداز خبرهای امروز

ادامه عملیات پلیس فرانسه در اردوگاه کاله

تداوم عملیات نیروهای عراقی برای بازپس گرفتن شهر موصل

نامه معرفی وزیران جدید کابینه حسن روحانی به مجلس شورای اسلامی

مروری بر خبرهای روز گذشته

خلاصه‌ای از خبرهای دیروز را اینجا مرور کنید: ایستگاه خبر، دوشنبه، سوم آبان