Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

خبر فوریزلزله شدید در ایتالیا

زمین لرزه قدرتمندی به بزرگی ۵ و ۴ دهم قسمت های مرکزی ایتالیا را لرزانده است. مرکز این زمین لرزه در استان ماچه‌راتا بوده، اما تکان‌های آن در رم، پروجا، فلورانس و ناپل حس شده است. گروه بزرگی از مردم از ترس از خانه های خود خارج شده اند. هنوز گزارشی از خسارات احتمالی در دست نیست. دو ماه پیش زلزله قدرتمند دیگری بخش هایی از ایتالیا را لرزاند و چند روستا را در مناطق کوهستانی مرکز این کشور ویران کرد. حدود ۳۰۰ نفر در زلزله دو ماه پیش کشته شدند.

دو بازیکن تیم ملی ایران بازی سوریه را از دست دادند

علیرضا بیرانوند دروازه‌بان اول تیم پرسپولیس و تیم ملی ایران و میلاد محمدی مدافع تیم ترک گروژنی هر دو به دلیل مصدومیت از ناحیه دست بازی مقابل سوریه در مقدماتی جام جهانی روسیه را از دست دادند.

دروازه بان تیم پرسپولیس در مسابقه مقابل استقلال خوزستان دچار مصدومیت شد ولی پس از گذشت چند روز از مسابقه دیروز دستش را گچ گرفت. به گفته پزشک پرسپولیس علیرضا بیرانوند ۴ هفته قادر به بازی نیست و در نتیجه بازی این تیم مقابل صنعت نفت آبادان را از دست خواهد داد.

میلاد محمدی،  مدافع چپ تیم ترک گروژنی در مسابقه مقابل روبین کازان که با پیروزی سه بر یک تیم او به پایان رسید از ناحیه دست دچار مصدومیت شد و به نظر می‌رسد که او هم  نتواند تیم ملی ایران را در مسابقه مقابل سوریه همراهی کند.

بازی ایران و سوریه در مقدماتی جام جهانی سوریه قرار است سه هفته دیگر در مالزی برگزار شود.

پرسپولیس، علیرضا بیرانوند، مصدومیت
90tv
علیرضا بیرانوند دروازه‌بان پرسپولیس پس از گچ گرفتن دستش

اوباما: دخترم در اسنپ‌چت مرا دست انداخته

اوباما و دخترش
Getty Images

باراک اوباما فاش کرد که دختر کوچکش اخیرا او را در حساب اسنپ‌چت خود دست انداخته است. آقای اوباما در یک برنامه تلویزیونی گفت که ساشا دختر کوچکش، حرف‌هایی که او سر میز شام درباره شبکه‌های اجتماعی زده را ضبط کرده و همراه با تصویر قیافه بی‌حوصله خودش برای دوستانش فرستاده است.

ساشا اوباما در این پست اسنپ‌چت برای دوستانش نوشته پدرم درباره شبکه‌های اجتماعی برایمان سخنرانی می‌کند.آقای اوباما همین طور گفته است که ساشا به او یاد داده چطور از اسنپ‌چت استفاده کند.

این اولین بار نیست که آقای اوباما درباره فعالیت دخترانش بر روی شبکه‌های اجتماعی اظهارنظر می‌کند. او پیشتر گفته بود که دخترشان حساب توییتری دارد و رسانه‌ها تلاش کرده بودند این حساب را پیدا کنند، اما موفق نشده بودند.

مجمع جهانی اقتصاد: پر شدن شکاف جنیسیتی اقتصادی در جهان ۱۷۰ سال طول خواهد کشید

مجمع جهانی اقتصاد در گزارشی گفته است که پر شدن شکاف جنسیتی اقتصادی در جهان ۱۷۰ سال طول خواهد کشید. بنابر این گزارش، زنان در سالهای اخیر توانسته‌اند به موفقیتهای چشمگیری بویژه در زمینه‌های علمی دست پیدا کنند و در ۹۵ کشور از مردان پیشی بگیرند، اما هنوز در ازای ساعتهای کار طولانی خود از دستمزد کمتری برخوردار هستند و احتمال تصاحب شغلهای مدیریتی برای آنها بسیار کم است. مجمع جهانی اقتصاد برای نتیجه‌گیری در این گزارش تفاوت زنان و مردان در حوزه‌های آموزش، بهداشت، موقعیتهای اقتصادی و قدرت سیاسی را از سال ۲۰۰۶ میلادی مورد مطالعه قرار داده است. 

.
Getty Images

جواد لاریجانی تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران را تاسیس "لانه فساد" توصیف کرد

  محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران را تأسیس یک "لانه فساد" خوانده است.

آقای لاریجانی گفته "قوه قضائیه قطعا اجازه افتتاح این دفتر را نمی دهد".

اجازه افتتاح دفاتر موسسات خارجی، در حیطه وظایف دولت ایران است.

تخریب ستاره ترامپ در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود

ستاره دونالد ترامپ را در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود با پتک شکسته‌اند. مجله اینترنتی ددلاین هالیوود گزارش داده که این خرابکاری صبح چهارشنبه اتفاق افتاده است.

ستاره دونالد ترامپ در سال ۲۰۰۷ و به دنبال موفقیت او در یک برنامه‌های تلویزیونی روی سنگفرش پیاده‌روی مشاهیر در بلوار هالیوود لس‌آنجلس نصب شد. پیشتر هم یک ناشناس در اعتراض به سخنان تبعیض‌آمیز نژادی آقای ترامپ، صلیب شکسته، نماد حزب نازی آلمان را بر روی ستاره او در هالیوود نقاشی کرده بود. در ماه ژوئیه (تیرماه) یک هنرمند خیابانی چند ساعت پیش از سخنرانی تاریخی آقای ترامپ برای پذیرش رسمی کاندیداتوری، دیواری مینیاتوری به دور ستاره شهرت دونالد ترامپ کشیده بود.

ستاره ترامپ در پیاده‌روی مشاهیر
AP

ظریف جمعه به مسکو سفر می کند

  خبرگزاری روسی ریانووستی می گوید محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز جمعه برای دیدار و گفت گو با سرگئی لاوروف همتای روسی اش به مسکو پایتخت روسیه سفر خواهد کرد.

موضوع مذاکرات دو طرف مسائل مربوط به سوریه و عراق عنوان شده است.

همزمان با سفر آقای ظریف، ولید معلم وزیر خارجه سوریه هم در مسکو خواهد بود.

بارش برف سنگین در شمال غرب ایران

بارش برف پاییزی در مناطق وسیعی از شمال غرب ایران باعث مسدود شدن راه‌ها، تعطیلی مدارس، قطع برق و شکستن درختان شده است. یکی از مخاطبان ما به نام مهران این دو عکس را برای ما فرستاده است:

بارش برف
UGC
برف
UGC

آیت الله خامنه ای: آمریکا به فکر ریشه کردن بیماری تروریسم در عراق و سوریه نیست

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران گفته است "آمریکا و برخی دولت های دیگر به فکر ریشه‌کن کردن بیماری تروریسم چه در عراق و چه در سوریه نیستند".

آقای خامنه ای این موضوع را در دیدار رئیس جمهور فنلاند عنوان کرده که برای یک دیدار رسمی در تهران به سر می برد.

 آیت الله خامنه ای گفته "تروریسم فقط به معنای اقدامات تروریستیی گروه‌های غیررسمی نیست، بلکه کشتارهای دسته‌ جمعی مردم به‌ دست برخی دولتها مانند حمله سعودی به مردم در مجلس عزاداری در یمن با صدها کشته و زخمی نیز بدترین نوع تروریسم است که به رغم گذشت یک سال و هفت ماه از اینگونه اقدامات، هیچ اراده جدی برای مقابله با آن دیده نمی‌شود".

پست ایران از پهپاد برای جا به جایی مرسولات استفاده خواهد کرد

شرکت ملی پست ایران می گوید به زودی از پهپاد برای جا به جایی مرسوله های ضروری استفاده خواهد کرد.

حسین مهری، مدیرعامل شرکت ملی پست ایران گفته است نخستین پهپادی که در این زمیه به کار گرفته می شود ساخت دانشکده پست و مخابرات است.  

حداکثر وزن قابل حمل توسط این پهپاد چهار کیلوگرم و حداکثر مسافتی که می تواند در یک پرواز طی کند، ده کیلومتر عنوان شده است.

تحلیل آمار گمرک ایران

امیر پایور - گزارشگر اقتصادی بی‌بی‌سی فارسی

ارزش واردات ایران در هفت ماهه نخست امسال نسبت به پارسال تقریبا ثابت ولی ترکیب کشورهای طرف تجارت با ایران درحال تغییر است. گزارش گمرک ایران نشان می دهد که بعد از رفع تحریمها، واردات ایران از کشورهای آسیایی در حال کاهش و تجارت با اروپا در حال افزایش است. هنوز چین، امارات، کره و ترکیه بزرگترین شرکای تجاری ایران هستند ولی واردات از چین ۵ و نیم درصد و از کره ۱۳ و نیم درصد کمتر شده در حالی که در همین دوره واردات از آلمان ۲۵ درصد افزایش داشته است.

البته صادرات آلمان به ایران یک پنجم کل صادرات چین به ایران بوده ولی آلمان گوی رقابت را از سایر کشورهای اروپایی ربوده است. آلمان یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار به ایران صادر کرده که معادل کل صادرات فرانسه، ایتالیا و بریتانیا به ایران بوده است. بیشتر صادرات آلمان به ایران کالاهای صنعتی است ولی در سالهای قبل از سیر تا سنگ قبر هم از چین وارد شده است.

بعضی از مخالفان دولت و منتقدان توافق هسته ای حالا مخالف رونق تجارت با اروپا هستند. آنها می گویند که واردات کالاهای اساسی مثل گندم و سویا بیشتر شده ولی به حجم بی‌سابقه واردات در دولت محمود احمدی نژاد که عمدتا از چین بود اشاره ای نمی کنند. هنوز هم مثل سالهای قبل صادرات به اصطلاح غیر نفتی ایران که ۴ و نیم درصد رشد داشته (مثل میعانات گازی) در واقع محصولات نفتی هستند.

'قطع ملاقات یک زندانی سیاسی در اوین به دلیل شکایت از اعدام‌های ۶۷'

گزارش‌ها از ایران حاکی است که یک زندانی سیاسی زن در زندان اوین که در مورد اعدام خواهر و برادرش در سال ۱۳۶۷ به دادسرای تهران شکایت کرده بود، ممنوع الملاقات شده است. سازمان عدالت برای ایران می‌گوید که یکی از مقامات دادستانی به بستگان مریم اکبری منفرد گفته است که دستور قطع ملاقات او با همسر و فرزندانش "از بالا" صادر شده است.

خانم اکبری منفرد با ثبت شکایتی در دادسرای تهران و با استناد به مفاد فایل صوتی که اخیرا از گفت‌وگوی آیت‌الله حسینعلی منتظری، قائم مقام وقت رهبری با مسئولان اعدام‌ها در آن سال منتشر شده است، خواهان تحقیق در مورد جزئیات اعدام رقیه و عبدالرضا اکبری منفرد در سال ۱۳۶۷، روشن شدن محل دفن آنها و آشکار شدن هویت اعدام کنندگان آنها شده بود.

گمرک ایران: صادرات غیرنفتی ایران در هفت ماه گذشته افزایش داشته

   بنابر اعلام سازمان گمرک ایران، در هفت ماه گذشته صادرات غیرنفتی ایران به بیش از ۲۴ و نیم میلیارد دلار رسید که حدود ۴ و نیم درصد در مقایسه با سال پیش افزایش داشته است. این سازمان گفته است که در این مدت ۷۲ میلیون تن کالا از ایران صادر و ۱۸ میلیون تن کالا به ایران وارد شده‌ است. عمده‌ترین اقلام صادرات غیر نفتی ایران در هفت ماه گذشته میعانات گازی، گاز طبیعی، روغن‌های سبک و پروپان مایع بوده‌اند. در همین مدت بیشترین حجم اقلام وارداتی به ایران ذرت دامی، سویا، برنج، قطعات تولید خودرو و وسائل نقیله بوده‌اند. سازمان گمرک ایران در گزارش خود چین، امارات متحده عربی و ترکیه را خریداران عمده کالاهای ایرانی معرفی کرده است.  

.
Getty Images

مانور نظامی چین در دریای جنوبی چین

ارتش چین می‌گوید که فردا پنجشنبه ۲۷ اکتبر در دریای جنوبی چین مانور نظامی برگزار خواهد کرد و از همه کشتی‌های عبوری خواسته در طول روز به این منطقه نزدیک نشوند. چین بارها در این آبهای مورد مناقشه مانور نظامی برگزار کرده است. دریای جنوبی چین، بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳ و نیم میلیون کیلومتر مربع، از سنگاپور تا تنگهٔ تایوان را دربر می‌گیرد. این آبها تحت حاکمیت چین است ولی ویتنام، تایوان، برونئی، مالزی و فیلیپین نیز ادعای مالکیت آن را دارند. کمتر از یک هفته پیش، یک ناو آمریکایی به جزایر "پاراسل" در دریای جنوبی چین نزدیک شد که این اقدام با "اعتراض" دولت چین مواجه شد.

.
Getty Images

عکس‌خبر؛ دیدار رئیس‌جمهور فنلاند با آیت‌الله خامنه‌ای

 سائولی نینیستو، رئیس‌جمهور فنلاند که به ایران سفر کرده است، امروز با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران دیدار کرد.

در این دیدار حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز حضور داشت.

آیت‌الله خامنه ای
khamenei.ir

فرمانده قرارگاه سازندگی سپاه: ننگ است که در پروژه‌های نفتی زیر مجموعه خارجی‌ها باشیم

عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا وابسته به سپاه پاسداران ایران از این که پیمانکارهای نفتی این کشور زیر نظر شرکت‌های عمده نفتی جهان، فعالیت کنند، ابراز ناخرسندی کرده است.

آقای عبداللهی امروز در دانشگاه امام صادق در تهران سخنرانی کرده و گفته: "برای جمهوری اسلامی ننگ است جوان های مستعد و توانمندی هایی که در ۳۷ سال انقلاب پیدا کرده ایم را امروز در زیرمجموعه خارجی ها قرار دهیم و آن ها لیدر و رهبر کنسرسیوم ها باشند".

شرکت ملی نفت ایران به قرارگاه سازندگی خاتم فرصت مطالعه داده است تا با یافتن "شریک درجه یک خارجی" بر اساس مدل جدید قراردادهای نفتی وارد طرح های عظیم نفت و گاز این کشور شود. بیشتر بخوانید

سفیر ترکیه در ایران: سفر ایرانی‌ها به ترکیه سی درصد کاهش یافته است

رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در تهران گفته است سفر ایرانی‌ها به ترکیه در مقایسه با سال گذشته سی درصد کاهش یافته است.

این دیپلمات به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفته است: "ما آمار قطعی نداریم، ولی تا همین مدت شاهد کاهش ۳۰ درصدی گردشگران ایرانی هستیم و این برای ما نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند".

در پی کودتای نافرجام ترکیه در تیرماه امسال ممنوعیت یک ماهه‌ای برای سفر تورهای ایرانی به ترکیه اعمال شد که این ممنوعیت در مرداد ماه و پس از سفر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به ترکیه، توسط سازمان میراث فرهنگی این کشور لغو شد.

بر اساس آمارهای رسمی در ترکیه، سال گذشته (۲۰۱۵) حدود یک میلیون و هفتصد هزار ایرانی به ترکیه رفتند که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۴ حدود صد هزار نفر افزایش داشت.

.
Getty Images

باشگاه استقلال خوزستان به سه بازی بدون تماشاگر محکوم شد

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران باشگاه استقلال خوزستان را به دلیل حوادث و درگیری رخ داده پس از بازی این تیم مقابل پرسپولیس به برگزاری سه بازی بدون تماشاگر محروم کرد. این تیم همچنین به دلیل مجروح شدن هواداران تیم حریف در پایان بازی مقابل پرسپولیس، به پرداخت ۲۰ میلیون تومان جریمه محکوم شده است. استقلال خوزستان قهرمان فصل گذشته، همچنین به دلیل فحاشی تماشاگران این تیم به داور مسابقه باید ۱۰ میلیون تومان به فدراسیون فوتبال پرداخت کند.

بازی دو تیم استقلال خوزستان و پرسپولیس تهران روز جمعه هفته گذشته در ورزشگاه غدیر اهواز برگزار شد که در پایان با نتیجه مساوی ۱-۱ به پایان رسید. در جریان درگیری هواداران دو تیم پس از پایان مسابقه بیش از ۳۰ نفر مجروح شدند، پرتاب صندلی و سنگ در این حادثه باعث شد برخی از تماشاگران دوتیم با صورت‌های خونین به خانه باز گردندند.

پرسپولیس، استقلال خوزستان، درگیری
خبرگزاری مهر

"قاچاقچی اسباب‌بازی حلب" اتهام کلاهبرداری را رد کرد

یک مرد سوری-فنلاندی که در رسانه‌های بین‌المللی به عنوان قاچاقچی اسباب بازی برای کودکان سوری معروف شده، اتهام کلاهبرداری را رد کرده است.

پلیس فنلاند گفته است که در حال تحقیقات اولیه از مردی است که متهم است از پول‌های اهدایی برای منافع شخصی استفاده کرده است.

بیشتر بخوانید: مردی که برای بچه‌های سوری اسباب‌بازی می‌برد

رسانه‌های فنلاندی گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند که در آنها ادعا شده این مرد به جز برداشتن پول، با پیکارجویان ارتباط داشته و در مورد آسیب دیدگی‌اش تظاهر کرده است.

این مرد سوری فنلاندی به بی‌بی‌سی گفته است که او رسید تمامی هزینه‌ها را نگه داشته و در مورد ارتباطاتش آشکار است اما ممکن است کمی در باره آسیب دیدگی‌اش غلو کرده باشد.

رمی ادهم عروسک‌های باربی، توپ فوتبال و عروسک‌ خرسی (تدی بر) به شهرهای مختلف از جمله حلب برده است. او همچنین یک خیریه در فنلاند دارد که برای سوریه کمک جمع می‌کند.

فرمانده قرارگاه خاتم فعالیت شرکت های نفتی ایران زیر نظر خارجی ها را "ننگ" خواند

عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از این که پیمانکارهای نفتی ایران زیر نظر شرکت های عمده نفتی جهان، فعالیت کنند، ابراز ناخرسندی کرده و این وضعیت را "ننگ" آور خوانده است.

جزئیات بیشتر در این باره به زودی در گزارش خبری مستقلی در سایت فارسی بی بی سی منتشر می شود.

حیدر عبادی: ترکیه هم زمانی بخشی از عراق بود

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق در پاسخ به اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه که گفته بود موصل و کرکوک تا اوائل قرن بیستم میلادی بخشی از خاک ترکیه بودند گفته است که کل ترکیه در زمان خلافت عباسی بخشی از عراق بود.

بی‌بی‌سی مونیتورینگ به نقل از شبکه تلویزیونی العراقیه می‌گوید که آقای عبادی در نشست خبری خود گفته است "گفتن این که موصل و کرکوک بخشی از ترکیه هستند ما را به جایی نمی‌رساند. ما هم می‌توانیم بگوییم که بغداد پایتخت خلافت عباسی بود و کل ترکیه (در آن زمان) بخشی از آن بود. تغییرات متعددی در تاریخ صورت گرفته پس چرا تنها یک بخش از آن را باید به یاد آورد؟"

او گفته است عراق خواهان روابط خوب با ترکیه است و آخرین چیزی که این کشور می‌خواهد درگیری نظامی با ترکیه است. او در عین حال خاطرنشان کرده که عراق اجازه نمی‌دهد حاکمیتش نقض و قلمرو‌یش اشغال شود.

  تنش‌ها میان دو کشور بر سر استقرار نظامیان ترکیه در پایگاه بعشیقه عراق تشدید شده است.

حدود ۶ میلیون خودروی تویوتا برگردانده می‌شوند

.
Getty Images

شرکت خودروسازی تویوتای ژاپن می‌گوید که بدلیل نقص فنی در کیسه‌های هوا در بعضی محصولاتش، حدود ۶ میلیون خودرو در سراسر جهان باید به این شرکت بازگردانده شوند. خودورهایی که این غول خودروسازی در جهان خواهان بازگرداندن آنها شده مدلهای "کورولا" و "یاریس" بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ میلادی هستند. در خودروهای معیوب تویوتا، این نقص باعث ترکیدن کیسه‌های هوا می‌شود و قطعات ریز فلزی به داخل خودرو پرتاب می‌شوند. نقص کیسه‌های هوای تولید شده توسط شرکت تاکاتا، باعث فراخوانی خودروهای ۱۲ شرکت مختلف در سراسر جهان شده است.

آموزش والدین می‌تواند عوارض اوتیسم را در کودکان به شدت کاهش دهد

نتایج تحقیقی که روی کودکان مبتلا به اوتیسم انجام شده، نشان می‌دهد که نحوه تعامل والدین با آنها از وقتی که دو سال و نیمه هستند می‌تواند عوارض اوتیسم را به طرز قابل توجهی کاهش دهد. محققانی که تحت نظر کینگز کالج لندن فعالیت می کردند گروهی از والدین را آموزش دادند که چگونه با بچه‌هایی تعامل کنند که اختلال اوتیسم متوسط یا شدید دارند. نتیجه این شد که عوارض اختلال در کودکانی که والدینشان این آموزش‌ها را دیده بودند، تا پانزده درصد نسبت به کودکان با وضعیت مشابه کاهش داشت. ادامه این روش درمانی به پیشرفت های پایدار منجر شده که محققان آن را تحولی فوق العاده توصیف کرده اند.

بازداشت 'مرد درختی' در آمریکا

مردی که در آمریکا که خود را شبیه درخت کرده بود از سوی پلیس دستگیر شده است.

اشلی وودورت از ایالت مین در حالی که خود را با شاخه‌های درخت پوشانده بود، به آرامی از خیابان عبور می‌کرد که با واکنش پلیس رو‌به‌رو شد. پلیس او را برای مدتی بازداشت کرد. او گفته است که می‌خواست با چنین پوششی از پنج خیابان رد شود که پلیس در سومین خیابان جلوی او را گرفت.

پلیس پس از مدت کوتاهی او را آزاد کرد.

tree guy
BBC

رونمایی از 'پهپاد انتحاری' نیروی دریایی سپاه

پهپاد انتحاری سپاه
tasnim
خبرگزاری تسنیم می گوید این دومین محصول انتحاری نیروی دریایی سپاه است

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از رونمایی یک پهپاد (پرنده هدایت پذیر از راه دور) نیروی دریایی سپاه "با قابلیت انجام عملیات انتحاری" خبر داده است. این خبرگزاری در توصیف مشخصات فنی پهپاد جدید سپاه گفته است "این پهپاد قابلیت حمل موشک ندارد اما می‌تواند با حمل مواد منفجره شدیدالانفجار، انتحاری عمل کند به این شکل که با حرکت نزدیک به سطح آب، خود را به هدف رسانده و با سرعت بالا، خود را به شناور یا یک مرکز فرماندهی در خشکی بکوبد".

تسنیم می گوید "پس از قایق‌های تندرو یامهدی که قابلیت عملکرد انتحاری دارند، این دومین محصول انتحاری نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است".

پلیس استرالیا در مورد اتهام آزار جنسی با مشاور پاپ دیدار کرد

پلیس استرالیا در رم با کاردینال جورج پل، مشاور مالی پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان دیدار کرده است. گزارش شده که محور این دیدار اتهام‌های آزار جنسی است که علیه کاردینال پل مطرح شده.

کاردینال پل با اتهام آزار کودکان در زمانی که کشیش جوانی در استرالیا بود مواجه است. او این اتهام‌ها را رد می‌کند

شش غیر نظامی در انفجار مین کنار جاده در ولایت پکتیکا زخمی شدند

منابع محلی ولایت پکتیکا درجنوب شرق افغانستان اعلام کردند که به دلیل انفجار یک مین کنار جاده شش غیر نظامی به شمول یک کودک زخمی شده‌اند.

عبدالروف مسعود، مسئول امنیت این ولایت به بی‌بی‌سی گفت که  خودرو این غیر نظامیان در مسیر شهر "شرنه"  در حرکت بود که  با یک مین کنار جاده برخورد کرد.

به گفته او وضعیت زخمی شدگان حادثه نگران کننده نیست.

پکتیکا
BBC
ولایت پکتیکا از ولایت‌های ناآرام افغانستان است

نیروهای ناتو تلفات نیروهایش را در افغانستان رد کرد

نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان اعلام کرده که به دلیل انفجار مین کنار جاده  دو سرباز این نیروها زخمی شده‌اند.

این نیروها با انتشار خبرنامه‌ای افزود که یک موشک نیز به سمت فرودگاه بگرام شیلیک شده که قبل از رسیدن به هدف رهگیری و نابود شده و هیج کسی آسیب ندیده‌است.

قبل از این گروه طالبان اعلام کرده بود که در یک حمله  انتحاری دوتانک نیروهای ناتو را نابود و با شیلیک موشک به بگرام تلفات زیادی به نیروهای آمریکایی وارد کرده‌است. 

آتش‌سوزی در اردوگاه جنگل در کاله

جنگل کاله
Getty Images

آتش‌سوزی‌های پراکنده در اردوگاه پناهجویان در شهر کاله فرانسه در طول شب، تعدادی از دکان‌ها و اغذیه‌فروشی‌هایی را که به گفته مقامات به صورت غیرقانونی برپا شده بودند از بین برده است. گفته می‌شود که این آتش‌سوزی‌ها عمدی و آخرین نشانه مقاومت تعدادی از پناهجویان بوده که نمی‌خواهند اردوگاه را ترک کنند. مقام‌های فرانسوی برچیدن این اردوگاه غیررسمی را آغاز کرده‌اند. اکثر پناهجویانی که در این اردوگاه، معروف به جنگل، زندگی می‌کردند می‌خواهند خود را به بریتانیا برسانند. به گفته مقامات دولت فرانسه، از روز دوشنبه تا کنون بیش از چهار هزار پناهجو با اتوبوس به مراکزی در سایر نقاط این کشور منتقل شده‌اند و می‌توانند در فرانسه درخواست پناهندگی کنند.

کارلوس آلبرتو، فوتبالیست افسانه‌ای برزیل درگذشت

کارلوس آلبرتو، فوتبالیست افسانه‌ای برزیل و کاپیتان این تیم که برنده جام جهانی ۱۹۷۰ شد در ۷۲ سالگی درگذشت.

کارلوس آلبرتو در فینال جام جهانی در برابر ایتالیا یک گل زد. برزیل آن بازی را چهار یک برد.

کارلوس آلبرتو را یکی از بهترین مدافعان تاریخ فوتبال جهان می‌دانند.  

او ۵۳ بار برای تیم ملی فوتبال برزیل بازی کرد. علت مرگ او سکته قلبی اعلام شده است.

کارلوس آلبرتو تورس
Getty Images
کارلوس آلبرتو تورس، کاپیتان تیم ملی برزیل در جام جهانی ۱۹۷۰ بود

سه هزار قطعه مرغ در آتش سوختند

یک مقام آتش‌نشانی مشهد گفته است که یک واحد مرغداری در جاده کلات این شهر آتش گرفته و سه هزار قطعه مرغ در آن تلف شدند.

این فرد به خبرگزاری ایرنا گفته است این مرغداری شب گذشته آتش گرفت و بیش از سی آتش‌نشان برای خاموش کردن این آتش اعزام شدند اما تا زمان مهار آتش، سه هزار قطعه مرغ در آتش سوخته بودند.

همسرآزاری در کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافت

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد از افزایش همسرآزاری در این استان خبر داده و گفته است در شش ماه اول سال ۳۱۴ مورد همسرآزاری ثبت شده است.

به گزارش ایسنا، این مقام گفته است در مدت مشابه سال پیش ۲۲۲ پرونده همسرآزاری ثبت شده بود.

اعضای دستگیر شده حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه درکودتا دست داشته‌اند؟

  ژیار گل از صلاح الدین دمیرتاش رهبر حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه پرسیده آیا اعضای دستگیر شده این حزب در کودتا دست داشته‌اند؟  

آیا اعضای دستگیر شده حزب دمکراتیک خلق‌های ترکیه درکودتا دست داشته‌اند؟

چشم‌انداز خبرهای امروز

  • عملیات نیروهای عراقی برای مقابله با داعش در موصل
  • انتخابات آمریکا و اظهارات دونالد ترامپ در مورد سیاست کلینتون در مورد سوریه
  • ورود رئیس‌جمهوری فیلیپین به ژاپن و انتقاد از آمریکا
  • ادامه بحث‌ها در مورد ترمیم کابینه حسن روحانی

مروری بر خبرهای روز گذشته

 خلاصه‌ای از خبرهای دیروز را اینجا مرور کنید:ایستگاه خبر؛ سه‌شنبه چهارم آبان