Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

محمدرضا عالی‌پیام، شاعر طنزپرداز در پاسارگاد 'بازداشت شد'

از ایران گزارش شده که محمدرضا عالی‌پیام، شاعر طنزپرداز متخلص به "هالو" در پی شرکت در مراسمی که روز بزرگداشت کورش خوانده می‌شود، "کتک خورده و بازداشت شده است".

فرزند آقای عالی‌پیام با تایید این خبر به بی‌بی‌سی فارسی گفت که نمی‌داند پدرش حالا کجاست و در چه حال است. ویدئوی شعرخوانی محمدرضا عالی‌پیام در تجمع روز کورش در پاسارگاد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. محمد عالی‌پیام پیش‌تر دو مرتبه بازداشت شده بود.

+ مصاحبه آقای هالو با بی‌بی‌سی: زندان به نفع من بود

دفاع اف‌بی‌ای از انتشار خبر تحقیق در مورد ایمیل‌های تازه هیلاری کلینتون

جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا از این تصمیم خود دفاع کرده که در فاصله کمتر از دو هفته به انتخابات اعلام کرده که اف‌بی‌ای در مورد ایمیل‌‌های تازه به دست آمده هیلاری کلنتون، نامزد دموکرات ریاست جمهوری، تحقیق می‌کند. آقای کومی قبول کرد که پرونده هایی که در مرحله تحقیق هستند معمولا محرمانه می مانند، اما گفت که محرمانه نگه داشتن این مورد می توانست به گمراه کردن مردم آمریکا بینجامد. هنوز روشن نیست که آیا ایمیلهای تازه پیدا شده مستقیما به بحث نحوه برخورد خانم کلینتون با اطلاعات محرمانه در دوره وزارت امور خارجه اش مربوط می شود یا نه.

وزیر راه ایران: ایرباس و بوئینگ امتیاز ساخت قطعه به ایران دادند

عباس آخوندی ، وزیر راه و شهرسازی ایران گفته است که در پیش نویس قرارداد با شرکت های هواپیماسازی ایرباس و بوئینگ، امتیاز ساخت قطعات هواپیما به ایران داده شده است.

پس از توافق برجام که فروش هواپیماهای مسافربری به ایران را از شمول تحریم ها خارج کرد، ایران تصمیم به خرید ده ها هواپیما از این دو شرکت گرفته است.

خبرگزاری مهر از آقای آخوندی نقل کرده است که "ایران با خرید این هواپیماها می‌تواند در حوزه تعمیر و نگهداری هواپیماهای خریداری شده به خصوص ساخت قطعات آنها فعال شده و در زمینه تامین بازارهای منطقه نیز برنامه‌ریزی‌هایی انجام دهد".

نماینده مجلس: املاک عمومی واگذار می‌شود، با اصحاب رسانه برخورد می‌کنند

پروانه سلحشوری
ILNA

پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس ایران، از بازداشت یاشار سلطانی، سردبیر معماری‌نیوز انتقاد کرده است.

خانم سلحشوری گفته است: "املاک عمومی به راحتی با تخفیف‌های بالا به مدیران شهرداری تهران واگذار شده و املاک مردم بذل و بخشش شده، اما به جای برخورد جدی با متخلفان، با اصحاب رسانه برخورد می‌شود."

او همچنین گفته که پیگیر وضعیت نرگس محمدی، فعال حقوق بشر در زندان است.

بروجردی: در زمان تحریم ده‌ها نفر از افراد ما را به دلیل قاچاق قطعه دستگیر کردند

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در مصاحبه‌ای با خبرگزاری مهر درباره محدودیت‌های ایران در زمان تحریم‌های هسته‌ای گفت: "ما برای به دست آوردن یک قطعه در شرایط تحریم باید از همه روش‌های غیرمتداول استفاده می‌کردیم و دهها نفر از افراد ما را دستگیر می‌کردند که این اتفاق هم می‌افتاد که بهترین فرزندان ما را به دلیل اینکه در حال قطعه‌های مورد نیاز برای فعالیت‌هایمان بودند، سرویس‌های جاسوسی دستگیر کرده‌ بودند و به آمریکا منتقل کرده بودند."

آقای بروجردی گفته در آن زمان کار ایران "مانند کار قاچاق بود و مجموعه ساختار سیاسی حاکم بر دنیا این فعالیت‌های ما را به رسمیت نشناخته بودند. اما اثر برجام این بود که رسمیت فعالیت ما را قبول کردند و این خیلی مهم است."

کشته شدن غیرنظامیان در حملات ائتلاف عربستان به یمن

گزارش‌ها از یمن حاکی است دست کم ۱۷ غیرنظامی در حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف به رهبری عربستان به شهر تعز کشته شده‌اند. بر اساس این گزارش‌ها بیشتر قربانیان این حملات که چند منزل مسکونی درآن هدف قرار گرفته، زن و کودک هستند.

شهر تعز در شمال یمن یکی از جبهه‌های اصلی نبرد میان شورشیان حوثی و متحدانشان با نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور در تبعید یمن است. 

سقوط شیشه روی دو اثر باستانی موزه ملی ایران

سقوط شیشه یکی از ویترین‌های موزه ملی ایران باعث آسیب دیدن دو ظرف سفالی ارزشمند در بخش دوران اسلامی موزه شده است.

جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران در گفت‌وگویی با ایسنا این خبر را تایید کرده است. بر اساس گزارش‌ها دیواره شیشه‌ای تقسیم‌کننده ویترین موزه در تالار دوره سلجوقی روز شنبه گذشته روی آثار باستانی اسلامی افتاده است. گفته شده که دو اثر آسیب دیده برای مرمت به مخزن موزه منتقل شده است.

موزه ملی
ISNA

حداد عادل: کلمه 'جنسی' از حالت ممنوع خارج شود

شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران به ریاست غلامعلی حداد عادل، سرفصل‌های رشته تحصیلی خانواده و سلامت جنسی را تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای حداد عادل درباره حساسیت‌های موجود در مورد عنوان این رشته درسی گفت: "باید کلمه 'جنسی' از حالت ممنوعه خارج شود و بحث علمی و با هدف اصلاح در مورد مسائل جنسی در جامعه علمی رواج پیدا کند".

رزمایش دفاع از ساحل و جنگ در جنگل

رزمایش دفاع از ساحل و جنگ در جنگل
TASNIM

سپاه کربلای استان مازندران مرحله رزمایش "دفاع از ساحل، جنگ در جنگل و تهدیدات امنیتی" را در روزهای هفتم و هشتم آباندر شهرهای بابلسر، میان‌رود و نکا برگزار کرد.

هدف ازاین مانور آمادگی برای مقابله با تهدیدهای امنیتی از جمله بیو تروریسم، تهدیدهای زیست محیطی و همین‌طور امداد و نجات عنوان شده است.

مرحله دوم این رزمایش روزهای ۱۳ و ۱۴ آبان برگزار می شود.   

هشدار سازمان سینمایی ایران درباره 'همکاری با شبکه‌های معاند'

سازمان سینمایی ایران وابسته به وزارت ارشاد با اشاره به پخش تبلیغ بعضی فیلم‌ها در شبکه فارسی زبان جِم اعلام کرده است که با توافق‌های انجام شده با قوه قضائیه و "با توجه به تذکرات متعدد واعلام مسئولان عالی‌رتبه قضایی همکاری با شبکه‌های معاند معاونت در جرم تلقی می‌شود".

 به گفته این سازمان درصورت پخش آگهی تبلیغاتی در "شبکه‌های معاند از جمله جم، سازمان سینمایی با متخلفان به شدت برخورد (می‌کند) و ادامه نمایش فیلم در سینماها و شبکه نمایش خانگی در هر مرحله‌ای که باشد متوقف خواهد شد". پیشتر هم دادستان تهران درباره تبلیغ فیلم ها در شبکه های فارسی زبان خارج از ایران هشدار داده بود.

روحانی: آماده همکاری با اروپا برای ترویج حقوق شهروندی در منطقه ایم

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در دیدار فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته "ایران آماده است تا در راستای ترویج حقوق شهروندی در جوامع منطقه با اتحادیه اروپا همکاری گسترده داشته باشد".

آقای روحانی گفته "سختگیری برخی کشورهای منطقه علیه شهروندان به ویژه زنان معارض اصول انسانی است".

خانم موگرینی پس از دیدار با حسن روحانی و مذاکره مجدد با وزیر خارجه ایران، تهران را به مقصد عربستان سعودی ترک کرد.

خبر فوریشوره در جنوب موصل 'از کنترل داعش خارج شد'

نفیسه کوهنورد، خبرنگار ما در عراق به نقل از یکی از فرماندهان نیروهای واکنش سریع خبر داده که منطقه استراتژیک شوره در جنوب موصل از کنترل داعش خارج شده است. عباس جبوری، از فرماندهان ارتش عراق در عملیات موصل به خبرنگار ما گفته است که با بیرون راندن نیروهای داعش، پرچم عراق بر فراز شهرداری شوره و بعضی از ساختمان‌های دولتی نصب شده است. 

گفته می‌شود که با تصرف شوره، یک نقطه استراتژیک دیگر می‌ماند تا نیروهای نظامی از جنوب به موصل برسند. این عملیات با حمایت هوایی هلی‌کوپترهای عراقی و هواپیماهای نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا انجام شده است. گفته می‌شود چهل نفر از نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی در این عملیات کشته شده‌اند.

واکنش‌ عربستان و شورای همکاری خلیج فارس علیه حوثی‌های یمن

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در قاهره می‌گوید خبر شلیک موشک از سوی حوثی‌ها به چند کیلومتری مکه، بازتاب گسترده‌ای در جهان عرب داشته است. وزیر خارجه عربستان سعودی، شورای همکاری خلیج فارس و دولت‌های امارات متحده عربی، بحرین، قطر و ترکیه در بیانیه‌هایی حوثی‌های تحت حمایت ایران را محکوم کرده‌اند.

شیخ رافع رفاعی، مفتی اهل سنت عراق در مصاحبه با شبکه اسکای عربی گفته است: "آنچه حوثی‌ها انجام دادند ما را به یاد قرمطی‌ها (شیعیان اسماعیلیه) می‌اندازد که در قرن چهارم هجری به مسجدالحرام حمله و حجاج را قتل عام کردند."

در پاسخ حوثی‌ها می‌گویند که هدف آنها فرودگاه جده بوده نه  مکه و "عربستان سعودی به دروغ ادعای هدف قرار دادن مکه را مطرح کرده است."

خشونت‌ها در جمهوری آفریقای مرکزی

سازمان ملل متحد از گسترش خشونت‌ها در جمهوری آفریقای مرکزی ابراز نگرانی کرده است. طی دو روز گذشته حداقل 25 نفر در خشونت‌ها کشته شده‌اند. درگیری میان گروه شبه‌نظامی مسیحی و مسلمان  دو باره از سر گرفته شده است. سازمان ملل از این دو گروه خواسته تا درگیری‌ها را متوقف کنند.

هشدار محمدرضا عارف: آسیب های اجتماعی به مرز بحران رسیده

محمدرضا عارف، نماینده تهران در مجلس و رئیس فراکسیون امید گفته "جای سؤال است که چرا عده‌ای برای برگزاری یک کنسرت فریاد وااسلاما سر می‌دهند اما برای آسیب‌های اجتماعی که بعضا به مرز بحران رسیده است واکنشی نشان نمی‌دهند".

آقای عارف آمارها درخصوص آسیب‌های اجتماعی را "بسیار نگران کننده" خوانده و گفته "متاسفانه عده‌ای خود را به خواب زده‌اند و نمی‌خواهند باور کنند آنچه که نظام اسلامی را می‌تواند مورد مخاطره قرار دهد همین آسیب‌های اجتماعی است".

در ماه های اخیر مخالفت شماری از روحانیون در قم و مشهد با برگزاری کنسرت در این شهرها به اختلاف نظرهایی در سطح عمومی منجر شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: اگر برجام نبود ۷۰ تن آب سنگین ایران در گوشه‌ای بلا استفاده مانده بود

اراک
AP
مجتمع تولید آب سنگین ایران در اراک

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درباره محصول آب سنگین ایران توضیحاتی داده و گفته "ایران تاکنون ۷۰ تن آب سنگین فروخته‌ و اگر برجام نبود این ۷۰ تن در گوشه‌ای بلا استفاده مانده بود." 

در اولین مرحله از فروش، ایران در حدود ۳۲ تن آب سنگین خود را به ایالات متحده آمریکا و در حدود ۴۰ تن از این محصول را به روسیه فروخت.

آقای کمالوندی به خبرگزاری فارس گفته "آمریکایی پس از آزمایش آب سنگین ایران به دلیل درجه خلوص بالای آن به ما تبریک گفتند". 

آب سنگین، که از یک ایزوتوپ هیدروژن تولید می شود، کاربردهای تحقیقاتی و پزشکی دارد، اما همچنین می‌توان از آن برای ساخت سلاح پلوتونیومی استفاده کرد. 

بر اساس برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) ایران باید میزان ذخیره آب سنگین خود را در مرحله اول اجرای توافق به کمتر از ۱۳۰ تن و در مرحله بعد به ۹۰ تن برساند. 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته "آمریکایی‌ها در حال حاضر آب سنگین ایران را در بازارهای داروسازی و تحقیقاتی خود می‌فروشند و ما به سادگی از کنار این افتخار بزرگ رد می‌شویم چون فکر می‌کنیم این افتخار ممکن است برای دکتر صالحی باشد، اما این یک افتخار ملی است". 

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران است.

موگرینی به دیدار روحانی رفت

حسن روحانی و فدریکا موگرینی
president.ir
حسن روحانی و فدریکا موگرینی

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای یک دیدار کاری دو روزه دیشب وارد تهران شده، در نهاد ریاست جمهوری ایران با حسن روحانی دیدار کرده است.

خانم موگرینی پیش از دیدار با آقای روحانی  با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بر سر بحران سوریه مذاکره کرده بود. پس از ملاقات  خانم موگرینی با رئیس جمهور ایران، مسئول سیاست خارجی ایران طی یک ناهار کاری دور دیگری از مذاکرات را با آقای ظریف آغاز کرد.

قرار است تا ساعاتی دیگر خانم موگرینی تهران را به مقصد عربستان سعودی ترک کند.

شورای نگهبان: رجل سیاسی را تعریف کنید

 عباسعلی کدخدایی،  سخنگوی شورای نگهبان گفته است این شورا از اندیشمندان حوزه و دانشگاه و مردم برای تعریف واژه "رجل سیاسی-مذهبی و مدیر و مدبر" دعوت می‌کند.

آیت الله علی خامنه‌ای اخیرا با ابلاغ سیاست‌های کلی حکومت ایران در حوزه انتخابات از شورای نگهبان خواست معیارهای تشخیص "رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن" نامزدهای ریاست جمهوری را تعریف و اعلام کند.

  اصل 115 قانون اساسی می گوید "رئیس‌جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی" انتخاب شود. شورای نگهبان تا کنون بر این اساس صلاحیت زنان برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری را رد کرده است.

بسیاری از فعالان حقوق زن وشماری از سیاستمداران بر این باورند که منظور از "رجال" در این اصل فقط مردان نیست و "رجل سیاسی – مذهبی" باید "شخصیت سیاسی و مذهبی" تفسیر شود.

گزارش دادستان کل ایران درباره حقوق‌های نجومی و املاک شهرداری تهران

 در ایران، پرونده املاک واگذار شده در شهرداری تهران همچنان پر سر و صداست  

گزارش دادستان کل ایران درباره حقوق های نجومی و املاک شهرداری تهران

رشد چشمگیر صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی پس از لغو تحریم ها

  شانا شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی وابسته به وزارت نفت ایران می گوید با لغو تحریم های نفتی ایران، صادرات نفت به کشورهای آسیایی در ماه اوت نسبت به مدت مشابه پارسال ٩٢ درصد افزایش یافته است.  

بر اساس این گزارش هم اکنون سهم ایران از بازار آسیا، بیش از یک میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه نفت در روز است.

کشورهای آسیایی پس از لغو تحریم های نفتی، همچنان بزرگترین مشتریان نفت خام ایران هستند.

دادستان تهران از دستگیری "یک متهم سابقه دار در ماساژ غیرمجاز و مختلط" خبر داد

  عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران از دستگیری "یک متهم سابقه‌دار و فعال در ماساژ غیرمجاز و مختلط" و هم چنین از دستگیری "یک متهم به ترویج فساد" خبر داده است.

آقای جعفری دولت آبادی این موضوع را در جلسه با حضور فرمانده پلیس تهران، برخی معاونان دادستان، تعدادی از فرماندهان پلیس اخلاقی و شماری از نمایندگان دستگاه های دولتی عنوان کرده است.

انتقاد سازمان انرژی اتمی از انتقادهای غیرعلمی: نماینده‌ای می‌گفت در سانتریفیوژها سیمان تزریق کرده‌اید

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از رواج انتقادهایی که پایه علمی ندارد انتقاد کرده و گفته یک نماینده مجلس در دوره نهم گفته بود "شما در سانترفیوژها سیمان تزریق کرده اید یا ۱۰ تا سئوال مطرح کرده بود که ۹ سئوال آن به لحظا فنی کاملا بی ربط بود". 

موضوع تزریق سیمان مربوط به محل قرارگیری قلب راکتور اراک بود که قرار است با همکاری شرکای ایران بازطراحی شود. 

آقای کمالوندی گفته "برخی از این مسائل را حتی در رسانه ها مطرح می کنند" و گلایه کرده که "متاسفانه بعضی‌ها می‌خواهند بیخود نگرانی در جامعه تزریق کنند".

سفر موگرینی به تهران برای دیدار با ظریف و روحانی

ظریف و موگرینی
Tasnim
ظریف و موگرینی

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به تهران سفر کرده است.

خانم موگرینی شب گذشته وارد تهران شده و در توییتر خود اعلام کرده که موضوع سفرش به تهران مذاکره درباره بحران در سوریه است.

دیدار مسئول سیاست خارجی اتحادیه با آقای ظریف انجام شده و قرار است به زودی ملاقات با رئیس جمهور ایران در نهاد ریاست جمهوری ایران انجام شود.

آقای ظریف دیروز در مسکو با همتایان روسی و سوری خود دیدار کرده بود. خانم موگرینی هم قرار است پس از انجام دیدارهایش در تهران، عازم عربستان سعودی شود.

خشونت‌های جدید در کشمیر

مقام‌های هند می‌گویند دو سرباز این کشور شب گذشته در خشونت‌های جدید در کشمیر تحت کنترل هند کشته شده‌اند. یکی از این سربازان در نزدیکی خط تماس به دنبال حمله پیکارجویان به خودرو حامل سربازان هندی کشته شد. سرباز دوم در تبادل آتش با نیروهای پاکستانی کشته شده است.

اعتصاب سراسری در ونزوئلا بدون حضور مناطق فقیر

مخالفان دولت ونزوئلا برای برگزاری همه‌پرسی به منظور برکناری نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری این کشور از قدرت اعتصاب سراسری اعلام کرده و بسیاری از مغازه‌ها و اماکن کسب و کار و مدارس روز جمعه تعطیل بودند  اما بسیاری از مناطق از جمله مناطق فقیر در این اعتصاب شرکت نکردند.

باب دیلن: جایزه نوبل ادبیات را می پذیرم

باب دیلن گفته است خبر برنده شدن نوبل زبانم را بند آورده بود

بیشتر بخوانید

چشم‌انداز خبرهای امروز

مروری بر خبرهای روز گذشته

 خلاصه‌ای از خبرهای دیروز را بخوانید: جمعه هفتم آبان