Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

مجرم شناخته شدن دو نفر از کارکنان کریس کریستی فرماندار نیوجرزی

دو نفر از همکاران کریس کریستی فرماندار ایالت نیوجرسی و یکی از حامیان اصلی دونالد ترامپ نامزد ریاست جمهوری آمریکا، به دلیل ایجاد عمدی راه‌بندان شدید در سه سال پیش گناهکار شناخته شدند. 

بریجت کلی  (معاون نیروی انسانی) و بیل بارونی (یکی از کارکنان ارشد بندرنیویورک و نیوجرزی) سه باند از چهار باند پل جورج واشینگتن، یکی از مهمترین پل‌های آمریکا، را به مدت چهار روز بستند تا با ایجاد راه‌بندان شدید از شهردار دموکرات یکی از مناطق نیوجرزی انتقام بگیرند. این شهردار قصد داشت از انتخاب مجدد کریس کریستی برای فرمانداری حمایت نکند. آقای کریستی هر گونه دخالتی را در این موضوع انکار کرده است.

تهدید تروریستی در نیویورک در آستانه انتخابات

مقامات دو ایالت نیویورک و نیوجرسی تایید کرده‌اند که به آنها اطلاع شده "حوالی روز انتخابات" بالقوه تهدید حمله تروریستی در نیویورک و نیوجرسی وجود دارد.

به گزارش شبکه سی‌بی‌اس نهادهای امنیتی اطلاعاتی را درباره حمله احتمالی در آستانه انتخابات بررسی کرده‌اند و ایالت‌های نیویورک و تگزاس از اهداف احتمالی هستند.

عفو بین‌الملل: اخراج شربت گل از پاکستان بی‌عدالتی فاحش است

  سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به خبر اخراج شربت گل از پاکستان گفته است که "اخراج او نهایت بی‌عدالتی است."

صبح روز جمعه ۱۴ عقرب (آبان) عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان در صفحه فیسبوکش نوشت که شربت گل، زن مهاجر افغان که چند روز پیش در شهر پیشاور پاکستان بازداشت شده بود، آزاد شده است.

آقای زاخیلوال بدون اشاره به موضوع اخراج اجباری شربت گل از پاکستان نوشته بود که قرار است او دوشنبه هفته آینده راهی افغانستان شود.

بیشتر بخوانید  

مدرسه‌های دهلی به خاطر آلودگی هوا تعطیل شد

مدرسه‌های ابتدایی در دهلی هند به دلیل آلودگی شدید هوا روز شنبه تعطیل شده است. گفته می‌شود میزان آلودگی ثبت شده یکی از بدترین موارد در سال‌های اخیر بوده است. به این ترتیب روز شنبه حدود نهصد هزار دانش‌آموز به مدرسه نخواهند رفت. بعضی از مدرسه‌ها فعالیت در حیاط را ممنوع کرده و به دانش‌آموزان ماسک تنفسی داده‌اند. 

برخورد با نشان ماری جوانا بر خودروها در ایران

تقی مهری، از فرماندهان نیروی انتظامی ایران، درباره نشان ماری جوانا بر خودروها گفته است: "نصب این گونه علائم خلاف قوانین آیین نامه راهنمایی و رانندگی است و پلیس با این گونه تخلفات برخورد می کند."

او گفته است: "شرکت هایی که مجوز قانونی دارند، می توانند لوگوی شرکت خود را با همان ابعاد طراحی شده، در خودروها نصب کنند.

نصب هر نوع علائم یا الصاق هر نوع نوشته، آگهی و تصاویر به بدنه خارجی وسایل نقلیه و قسمت درونی وسایل نقلیه عمومی مسافربری بدون داشتن مجوز لازم، جریمه دارد."

در ماه‌های اخیر چند رسانه ایرانی گزارش کرده‌اند که استفاده از نشان ماری جوانا بر خودروها و البسه در ایران و به خصوص تهران رواج یافته است.

نشان ماری جوانا بر خودرویی در تهران
IranWire

انفجار در مراسم عروسی در فاریاب دست‌کم ۱۳ کشته برجا گذاشت

مقا‌م‌های محلی در فاریاب می‌گویند بر اثر انفجار در مراسم عروسی در ولسوالی خواجه سبزپوش این ولایت دست‌کم سیزده نفر کشته و ده تن دیگر زخمی شده‌اند. احمد جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب گفته این رویداد شام دیروز پنجشنبه ۱۳ عقرب (آبان) اتفاق افتاده است. تا حالا روشن نیست که انفجار ناشی از شلیک هاوان بوده یا مین کارگذاری شده. آقای بیدار می‌گوید در این زمینه تحققات ادامه دارد.

ولایت فاریاب از جمله ولایت‌های نسبتا امن افغانستان است.
BBC
ولایت فاریاب از جمله ولایت‌های نسبتا امن افغانستان است.

دو نظامی آمریکایی در تبادل آتش در اردن کشته شدند

براساس گزارش های دریافتی از اردن، دو مربی نظامی آمریکایی در پی تبادل آتش کشته شدند. به گفته منابع نظامی اردن این دو مربی نظامی در ورودی یک پایگاه هوایی کشته شدند. هنوز جزئیاتی از این تیراندازی منتشر نشده است، اما ارتش اردن گفته است که این تیراندازی زمانی اتفاق افتاد که خودروی حامل آنها به فرمان ایست توجهی نکرده است. براساس این گزارش یک آمریکایی دیگر و یک افسر اردنی هم مجروح شدند. 

نفوذ بیشتر نیروهای ویژه عراق در بخش شرقی موصل

نیروهای عراقی
AFP
نیروهای عراقی

نیروهای ویژه عراق در بخش شرقی موصل مناطق بیشتری را به تصرف خود در آورده و نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را از این مناطق به عقب رانده‌اند. یکی از خبرنگاران بی بی سی که همرا ه با نیروهای عراقی است گفته است که این نیروها توانسته‌اند خطوط داعش را درهم بشکنند، اما با مقاومت شدید آنها روبرو هستند.

آلمان خواهان برگزاری دادگاه عادلانه برای رهبران بازداشتی کردها در ترکیه شد

سخنگوی دولت آلمان خواهان برگزاری دادگاه عادلانه برای رهبران و نمایندگان بازداشت‌شده حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب مورد حمایت کردها در ترکیه شده است. هم‌زمان وزارت امور خارجه آلمان کاردار ترکیه در برلین را در ارتباط با این دستگیری‌ها فراخوانده است.

شب گذشته نیروهای امنیتی ترکیه فیگن یوکسک داغ و صلاح الدین دمیرتاش، دو رهبر حزب دموکراتیک خلق‌ها و ۹ نماینده دیگر این حزب در پارلمان را بازداشت کردند. 

رای دیوان عالی اوگاندا به تعطیلی مدارس آمریکایی

دیوان عالی اوگاندا رای داده که مدارس آمریکایی در این کشور تعطیل شوند.

در ماه اکتبر امسال، وزارت آموزش اوگاندا دستور داد ۶۳ مدرسه متعلق به گروه بین‌المللی بریج تعطیل شوند. این مدارس به داشتن مشکلات بهداشتی، زیرساختارهای ناکافی و نقض برنامه درسی ملی متهم شده‌اند.

بیل گیتس، میلیاردر آمریکایی از این مدارس حمایت می‌کند.

عملیات پلیس فرانسه برای بستن اردوگاه موقت پناهجویان در نزدیکی یکی از ایستگاههای اصلی قطار پاریس

پلیس فرانسه عملیات جمع آوری یک اردوگاه موقت پناهجویان را که در نزدیکی یکی از ایستگاههای اصلی قطار در شهر پاریس قرار دارد، آغاز کرده است. از زمان بستن اردوگاه پناهجویان در کاله، شماری افرادی که در چادرهای نزدیک به این ایستگاه زندگی می کنند، افزایش یافته است. فرانسوا اولاند، رئیس جمهورفرانسه گفته است که دولت او دیگر برپایی چنین اردوگاههای موقت را که تنها باعث جذب پناهجوی بیشتر می‌شود، تحمل نخواهد کرد. قرار است این پناهجویان با اتوبوس به مراکزی در خارج پاریس انتقال داده شوند.  

رئیس‌جمهوری بلغارستان: روسیه به دنبال بی‌ثباتی در اروپا است

 روسن پلونلیف، رئیس‌جمهوری بلغارستان هشدار داده که روسیه با حملات سایبری به دنبال تفرقه‌افکنی و بی‌ثبات کردن اروپا است. آقای پلونلیف در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری بلغارستان به بی‌بی‌سی گفت که روسیه در تلاش برای اثرگذاری در انتخابات این کشور و سایر نقاط اروپا از طریق تامین مالی احزاب سیاسی و تبلیغات است

نظر ایرانی آمریکایی‌های نیویورک و تگزاس درباره انتخابات آمریکا

نظر ایرانی_آمریکایی های نیویورک و تگزاس درباره انتخابات آمریکا

مهم‌ترین خبرهای امروز

  • بازداشت نمایندگان کرد در ترکیه و انفجار بمب در دیاربکر
  • نامه اوباما به کنگره در مورد تمدید وضعیت اضطراری در قبال ایران
  • اجرای آتش‌بس موقت در حلب سوریه
  • عذرخواهی رئیس‌جمهوری کره جنوبی از رسوایی سیاسی اخیر

مرور خبرهای پنجشنبه، ۱۳ آبان