Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

عطریانفر: رفع حصر به شرط عدم فعالیت سیاسی پذیرفته نیست

محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، با اشاره به حصر خانگی رهبران معترضان به انتخابات ۱۳۸۸ گفت: "اینکه بگویند ما حصر شما را برمی‌داریم؛ به شرط اینکه فعالیت سیاسی نکنید، نزد عقلای قوم پذیرفته شده نیست."

آقای عطریانفر در گفتگو با خبرگزاری ایلنا اظهار داشت: "حداکثر می‌توانند انتظار داشته باشند آقای کروبی و آقای موسوی پس از رفع حصر کار مغایر با قانون نکنند. فعالیت سیاسی و اجتماعی از اختیارات ذاتی وقانونی هر شهروند ایرانی است."

پیشتر، برخی از اصولگرایان از امکان رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی در صورت عدم فعالیت سیاسی آنها صحبت کرده بودند.

محمد عطریانفر در بخشی از مصاحبه خود گفت: "فکر می‌کنم موضوع حصر براساس تجارب پیشین، بیش از این نباید طولانی شود. علی‌القاعده باید این مساله‌ زودترمرتفع شود."

خبر فوریفوتبال ساحلی ایران نایب قهرمان جام بین قاره‌ای شد

تیم ملی فوتبال ساحلی ایران با شکست ۶-۲ مقابل برزیل نایب‌ قهرمان ششمین دوره رقابت‌های جام بین ‌قاره‌ای در امارات شد.

در این دیدار مسلم مسیگر در دقیقه ۲ و محمد احمدزاده در دقیقه ۱۸ از روی نقطه پنالتی دروازه برزیل را باز کردند.

امیرحسین اکبری از تیم ایران نیز در دقیقه ۳۰ با دریافت کارت قرمز از زمین اخراج شد. ملی‌پوشان فوتبال ساحلی ایران در این رقابت‌ها ابتدا مقابل آمریکا ۲-۶ پیروز شدند.  سپس مصر را ۱-۴ شکست دادند و در آخرین بازی مرحله گروه نیز روسیه را در ضربات پنالتی ۱-۳ از پیش‌ِرو برداشتند.

ایران در نیمه‌نهایی ۶-۸ تاهیتی را برد و به فینال رسید.  

اعتراض جهانگیری به بیانیه مشترک شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران در دیدار با نهاد زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه در تهران گفت: "بیانیه پایانی نشست مشترک شورای همکاری خلیج فارس و ترکیه آشکارا پیامی ضد ایرانی دارد"‌.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آقای جهانگیری افزود: "ما از هیچ کس نمی پذیریم که راجع به تمامیت ارضی ایران مطالب نادرستی بیان کند."

اظهارات معاون اول رئیس جمهور ایران، به بخشی از بیانیه پایانی نشست اخیر ترکیه و شورای همکاری خلیج فارس اشاره دارد که در آن، از جزایر سه گانه ایرانی در خلیج فارس به عنوان "جزایر مورد مناقشه" یاد شده است.

به نوشته ایرنا، نهاد زیبکچی در جلسه امروز با آقای جهانگیری گفته است: "وزیر خارجه ترکیه در این نشست هیچ عبارتی بر خلاف منافع ایران در خصوص جزایر سه گانه بیان نکرد چرا که این موضوع از حساسیت فراوانی برای ما برخوردار است."

شدت گرفتن انتقادها از دولت بریتانیا در ارتباط با گفتگوهای خروج از اتحادیه اروپا

دولت بریتانیا  تحت فشار فزاینده است تا  انتقادهایی را که رسانه‌های این کشور طی روزهای اخیر متوجه قضات عالی کرده اند، محکوم کند.  سه قاضی‌ دادگاه عالی چند روز پیش حکم دادند که در موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، باید با پارلمان مشورت شود. کانون وکلا، متشکل از وکلای انگلستان و ولز، از لیز تراس وزیر دادگستری خواسته است "حملات جدی و ناموجه" به سیستم قضایی این کشور را محکوم کند. خانم تراس در پاسخ گفته است استقلال سیستم قضایی بریتانیا، اساس حاکمیت قانون است. وی به مطالب رسانه‌‎ها در این مورد اشاره نکرد. تیتر یکی از روزنامه‌ها، این قاضی ها را دشمنان مردم خوانده است. جینا میلر، یکی از افرادی که موضوع لزوم موافقت پارلمان برای آغاز گفتگوهای خروج از اتحادیه اروپا را به دادگاه عالی برده بود، گفته است به دلیل آنکه از زمان صدور این حکم، در شبکه اینترنت مورد آزار و اذیت بوده، رسما به پلیس شکایت خواهد کرد.   

فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان: شاید غیرنظامیان در حمله قندوز کشته شده باشند

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان گفته است که احتمال دارد غیرنظامیانی که دو روز پیش در قندوز کشته شدند، قربانی حملات هوایی شده باشند. پنجشنبه گذشته مقام‌های افغان از کشته شدن بیش از ۳۰ غیرنظامی در درگیری میان نیروهای افغان و شبه‌نظامیان وابسته به گروه طالبان در ولایت قندوز، در شمال شرق افغانستان خبر دادند. گفته شده که دست کم نیمی از قربانیان کودک بودند. آقای نیکلسون گفته که از کشته شدن این غیرنظامیان، "عمیقا متاسف" است و وعده داده که نیروهای آمریکایی به صورت مشترک با دولت افغانستان در رابطه با این حادثه تحقیق خواهند کرد. بیشتر بخوانیدLink

۱۷ غیرنظامی در شمال عراق در اثر انفجار بمب کشته شدند

پلیس عراق از کشته شدن دست کم ۱۷ غیرنظامی در نتیجه انفجار بمب‌های کنارجاده‌ای خبر داده است. به گفته پلیس، این افراد در حال فرار از دست گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شمال کشور بودند. آلن جانستون، تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور خاورمیانه می‌گوید حویجه یکی از مناطقی است که داعش تلاش می‌کند کنترل خود را بر آن حفظ کند و غیرنظامیان در صدد فرار از آن هستند. به گفته تحلیلگر بی‌بی‌سی شماری از خانواده‌ها در حالی که با کامیون در صدد گریختن از این منطقه بودند، با دو انفجار روبرو شدند. همزمان گزارش‌ها از ادامه جنگ برای تصرف شهر موصل از نیروهای داعش حکایت دارد. نیروهای ویژه عراق امروز شنبه ۵ نوامبر (۱۵ آبان) ساختمان‌هایی را در حوالی مناطق شرقی موصل پاکسازی کردند. بیشتر بخوانید

سازمان ملل از حضور ۴۵ هزار جنگجوی مخالف دولت در افغانستان خبر داد

شورای امنیت سازمان ملل گزارش داده که ۴۵هزار جنگجوی مسلح با دولت افغانستان در حال جنگ هستند.

گروه کارشناسان سازمان ملل که مسئول نظارت بر تحریم‌های طالبان است، این گزارش را تهیه کرده. این کارشناسان به شورای امنیت سازمان ملل گفته‌اند که حدود یک چهارم این جنگجویان، خارجی هستند.

وزارت دفاع افغانستان در واکنش به گزارش سازمان ملل اعلام کرده که حضور این ۴۵ هزار جنگجوی گروه طالبان در این کشور ثابت نیست.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که این نیروها با توجه به فصل سال تغییر می‌کنند.

به گفته او، در فصل بهار شمار این ستیزه‌جویان بیشتر و در زمستان تعداد آنان کاهش می‌یابد. بیشتر بخوانید

بازداشت روزنامه‌نگاران روزنامه‌ جمهوریت در ترکیه

دادگاهی در استانبول ۹ روزنامه‌نگار روزنامه جمهوریت را بازداشت کرده است. سردبیر، یکی از کاریکاتوریست‌های سرشناس و یک ستون‌نویس مخالف دولت در میان بازداشت‌شدگان هستند. بازداشت این افراد تازه‌ترین مورد از مجموع بازداشت‌هایی است که علیه منتقدان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور صورت می‌گیرد. روز جمعه ۴ نوامبر( ۱۴ آبان) هم ۹ سیاستمدار از جمله دو تن از رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها دستگیر شدند. علاوه بر این، ۹ مقام دیگر این حزب که از حمایت کردها برخوردارهستند، از جمله مقامات محلی استان آدانا در جنوب شرق ترکیه امروز شنبه ۵ نوامبر (۱۵ آبان) بازداشت شدند. روزنامه جمهوریت از معدود روزنامه‌های منتقد سیاست‌های آقای اردوغان در ترکیه است. بیشتر بخوانید

جان کری به قطب جنوب می‌رود

جان کری اولین وزیر خارجه آمریکا خواهد بود که از نواحی قطب جنوب دیدار می‌کند. آقای کری در این سفر که در اواخر هفته جاری انجام خواهد شد از ایستگاه مک موردو که بزرگترین مرکز تحقیقاتی آمریکا در این منطقه است و همچنین مرکز دولتی قطب جنوب آماندسون اسکات دیدن می‌کند. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که چند هفته پیش توافقی بین‌المللی برای ایجاد بزرگترین منطقه حفاظت دریایی در قطب جنوب به دست آمد.

حفیظ احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت امور مهاجرین افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون حدود ۵۰۰ هزار مهاجر از کشور پاکستان به افغانستان برگشته‌اند. او افزود که همچنین بیش از ۳۴۹ هزار نفر نیز از کشور ایران به افغانستان برگشته‌اند. به گفته آقای میاخیل از مجموع کسانی که از پاکستان برگشته‌اند، ۳۳۰ هزار دارای کارت مهاجرت و بقیه نیز کسانی بودند که مدرک رسمی مهاجرت در پاکستان نداشتند. او افزود افرادی که از ایران برگشته‌اند، اغلب فاقد مدرک مهاجرت بوده‌اند. بیشتر بخوانید

مقام‌های محلی ولایت غور در مرکز افغانستان تایید کرده‌اند که نیروهایی که خود را وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌نامند ۶ غیر نظامی را دیروز، جمعه ۱۴ عقرب/ آبان، ربوده‌اند.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور به بی‌بی‌سی گفت که افراد داعش دیروز در حالی که رئیس جمهور محمداشرف غنی سرگرم دیدار با مردم غور بود، هشت تن را ربودند اما دو تن از آنها نجات یافتند.

  به گفته آقای خطبیی زمانی‌که که نیروهای امنیتی و مردم مشغول استقبال از رئیس جمهوری افغانستان بودند، افراد وابسته به داعش با استفاده از فرصت، موفق شدند هشت نفر را در روستایی نهرکوه و بند امیر در شمال‌شرق غور گروگان بگیرند.  

بیشتر بخوانید

'برخورد با بدحجابی در خودروها در تهران متوقف نشده'

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران می‌گوید: " برخورد ماموران راهور با مواردی چون بدحجابی و کشف حجاب در خودروهای سواری به قوت خود ادامه داشته و تعطیل نشده است."

تیمور حسینی گفته پلیس راهنمایی با طرح‌های "مقطعی" مخالف است و برخورد با "بدحجابی" برای این نیرو یک ماموریت همیشگی است.

گشت ارشاد
ISNA

سرلشکر فیروزآبادی: قرار نبود اردوغان به ایران بیاید

سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ایران، می‌گوید این شایعه که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، قصد داشته در صورت پیروزی کودتا به تهران سفر کند واقعیت ندارد.

آقای فیروزآبادی در پاسخ به سوالی در این باره گفته: "این‌طور نبود، این واقعیت ندارد."

او از آمادگی کامل نیروهای مسلح ایران در شب کودتای ترکیه خبر داده و گفته است احتمال می‌رفت "حوادث ناخواسته" چون فرار برخی از نیروهای ترکیه به ایران و امثال آن پیش بیاید.

فیروزآبادی
Tasnim

دادستان کل ایران: تخلفات دو بانک بزرگ کشور در حال بررسی است

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران گفته است رسیدگی به تخلفات دو بانک ملی و ملت همچنان ادامه دارد.

آقای منتظری گفته است این تخلفات شامل اختلاس ۱۲۰۰ میلیاردی در این دو بانک است.

او گفته است "مجموعه اقداماتی در این دو بانک صورت گرفته از نظر قانونی مجاز نبوده و بنا براین نوعی اختلاس تلقی می‌شود."

دستگیری یکی از رهبران اتا

یکی از رهبران گروه مسلح و جدایی‌طلب اتای اسپانیا در فرانسه دستگیر شده است. وزارت کشور اسپانیا گفته است که ماموران آژانس امنیت داخلی فرانسه و پلیس اسپانیا در یک عملیات مشترک، میکل ایراستورزا را در خانه‌ای در یکی از دهکده‌های رشته کوه‌های پیرنه بازداشت کردند. انتظار می رود تعداد بیشتری از افراد اتا دستگیر شوند. تحلیلگران امنیتی معتقدند که آقای ایراستورزا سال گذشته رهبر اتا شد. این گروه که چند دهه برای استقلال و تشکیل کشور باسک در شمال اسپانیا و جنوب غرب فرانسه نبرد مسلحانه کرده بود، در سال 2010 اعلام آتش بس کرد. 

آزادی سه گروگان در لیبی

دولت ایتالیا اعلام کرده سه نفر که در ماه سپتامبر در لیبی ربوده و گروگان گرفته شده بودند، دیشب آزاد شده و به ایتالیا برگشته‌اند. به گفته وزارت خارجه ایتالیا، این سه گروگان که دو نفرشان ایتالیایی و نفر سوم کانادایی است، در پی همکاری با مقام‌های محلی لیبی آزاد شده‌اند. این سه تکنسین برای یک شرکت ایتالیایی که در زمینه تعمیر و نگهداری فرودگاه فعال است، کار می کردند.    

درخواست فعالان اصلاح‌طلب کرد در ایران از دولت ترکیه

شش فعال سیاسی اصلاح‌طلب کرد در ایران با صدور بیانیه‌ای بازداشت رهبران کرد در ترکیه را محکوم کرده و خواهان آزادی آنها شده‌اند.

در این نامه که خبرگزاری ایلنا آن را منتشر کرده و به امضای عبدالله رمضان‌زاده، خالد توکلی، جلال جلالی‌زاده، معروف صمدی، هاشم هدایتی، علی شمس برهان و صلاح‌الدین خدیو رسیده از دولت ترکیه خواسته شده تا به جای "سیاست سرکوب و ارعاب، زمینه از سرگیری مذاکرات صلح را فراهم سازد."

چرا نامزدهای انتخابات آمریکا، افغانستان را "جا انداختند"؟

 بسیاری انتظار داشتند که دو نامزد اصلی ریاست جمهوری، در جریان تبلیغات انتخاباتی یا مناظره‌ها، دیدگاه خود را برای پایان دادن به  جنگ افغانستان، بیان کنند؛ که چنین نشد. در گزارشی که می شنوید، حسیب عمار به این پرداخته که چرا این دو، حتی نام افغانستان را هم به زبان نیاوردند.

چرا نامزدهای انتخابات آمریکا، افغانستان را "جا انداختند"؟

'ملانیا ترامپ پیش از کسب مجوز، در آمریکا به طور غیر قانونی کار کرده'

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید مدارکی را مشاهده کرده که نشان می‌دهد ملانیا ترامپ، همسر متولد اسلوونی دونالد ترامپ پیش از آن که اجازه کار در آمریکا داشته باشد، به طور غیرقانونی در این کشور کار کرده است.

بیشتر بخوانید

اردوگاهی در جنوب تهران برای معتادان خیابانی اختصاص یافت

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران از اختصاص یک اردوگاه در جنوب تهران برای معتادان خیابانی این شهر خبر داده است.

بیشتر بخوانید

مهم‌ترین خبرهای امروز

  • حکم حبس و شلاق برای یک خواننده زیرزمینی در ایران
  • اظهارات حسن روحانی در بازدید از نمایشگاه مطبوعات در مورد مسایل روز ایران
  • انتخابات و آمریکا و سفرهای هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ به ایالت‌های حساس
  • تظاهرات مخالفان راک گون هه، رئیس‌جمهوری کره جنوبی در سئول

مرور خبرهای جمعه، ۱۴ آبان

خبرهای دیروز را اینجا بخوانید: جمعه، ۱۴ آبان