Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

وزیر اقتصاد 'شایعات در مورد حساب های بانکی رئیس قوه قضاییه' را رد کرد

علی طیب نیا وزیر اقتصاد و امور دارایی ایران با رد "شایعات" مطرح شده در مورد حساب های بانکی صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه گفت: "این حساب‌ها از بیست سال پیش مربوط به قوه قضاییه بوده است."

ظاهرا اشاره وزیر اقتصاد ایران، به خبر منتشر شده در کانال تلگرامی "آمدنیوز" در مورد وجود ۶۳ حساب شخصی به نام "صادق آملی لاریجانی" و واریز غیرقانونی سالانه ۲۵۰ میلیارد تومان به این حساب هاست که بعد از انتشار، مورد استناد سایت های اینترنتی گوناگون قرار گرفت.

علی طیب نیا در گفتگو با شبکه ۲ صدا و سیما گفت: "از ۲۰ سال پیش با هماهنگی خزانه کل کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مجموعه مبالغی با رعایت حدود قانونی و موازین شرعی برای قوه قضاییه به صورت سپرده در سیستم بانکی کشور قرار گرفته است."

  وی توضیح بیشتری راجع به تعداد حساب های بانکی استفاده شده به این منظور، میزان سود مورد اشاره خود یا "هزینه های معین" انجام شده با استفاده از سود حاصل نداده است.  

اجرای حکم 'قصاص دو چشم' در ایران

قاضی محمد شهریاری سرپرست دادسرای امور جنایی تهران از اجرای "حکم قصاص دو چشم" یک محکوم خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، این محکوم  در سال ١٣٨٨ در شهرستان قروه  اقدام به پاشیدن آهک بر روی چشمان دختری ٤ ساله کرده و موجب نابینایی وی از دو چشم شده بود.

 قاضی شهریاری گفته است که پرونده این فرد جهت اجرای قصاص به دادسرای جنایی تهران ارسال شده و با حضور سرپرست دادسرای جنایی تهران و "متخصصان مربوطه" اجرا شده است.   به گزارش فارس، این دومین اجرای حکم اسید پاشی و ترکیبات شیمیایی در کشور از زمان تصویب ماده واحده "مجازات اسیدپاشی یا سایر ترکیبات شیمیایی" مصوب ١٣٣٧ است.

  مورد قبل، در اواخر سال قبل اجرا شده بود.  

واگذاری غار علیصدر به بخش خصوصی لغو شد

فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات کشور از پس گرفته شدن غار علیصدر و ۲۱۴ هکتار از اراضی اطراف آن از بخش خصوصی خبرداد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران(ایلنا)، آقای شجاعی در توضیح این موضوع گفت: "اخیرا متوجه شدیم  غار علیصدر طبق تصمیمات مسئولان این استان به طورغیرقانونی به شرکتی سیاحتی با نام علی‌صدر واگذار شده است. این شرکت، خصوصی است و حتی شماری از مدیران دولتی نیز در آن مسئولیت دارند، با پیگیری های صورت گرفته این واگذاری لغو شد."

دادستان دیوان محاسبات کشور همچنین عنوان کرد: " بهره برداری از این غار قابل اجاره دادن است و در قالب مقررات می توان آن را اجاره داد اما در بررسی ها مشخص شد حتی اجاره بهای سالانه آن را فقط ۷۰۰ هزار تومان تعیین کرده بودند درحالیکه درآمد این شرکت خصوصی از محل فروش بلیت دیدن این غار سالانه ۱۹ میلیارد تومان است."

به گفته آقای شجاعی قرار بود غار علیصدر به عنوان اثری جهانی در سازمان فرهنگی ملل متحد "یونسکو" به ثبت برسد اما چون در مقطع کوتاهی که این غار به بخش خصوصی واگذار شده بود دهانه آن را دستکاری کرده بودند یونسکو از ثبت آن به عنوان میراث جهانی خودداری کرد.

غار علیصدر
MEHR

دادستانی آخرین وضعیت پرونده یاشار سلطانی را تشریح کرد

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در خصوص آخرین وضعیت پرونده یاشار سلطانی، مدیر سایت معماری نیوز گفت: "تحقیقات دادستانی نشان می‌دهد که اقدام متهم بیانگرنوعی هماهنگی و همراهی با جریان خاص سیاسی است؛ زیرا انتشار نامه نزدیک به زمان برگزاری انتخابات رئیس شورای اسلامی شهر تهران یعنی دوازدهم شهریورماه بوده؛ به نحوی که نامه در تاریخ ۳۱مرداد از شهرداری تهران خارج شده و در اول شهریورماه تحویل حکیمی‌پور عضو شورای شهر تهران می‌شود."

آقای دولت آبادی همچنین گفت: "یاشار سلطانی در جریان تحقیقات پذیرفته است که شیوه‌های دیگری برای اطلاع‌رسانی وجود داشته که می‌توانسته بدون آن که مرتکب جرم یا هتک آبروی فردی شود، به آن‌ها تمسک جوید. به موجب تحقیقات دادستانی، حکیم‌پور عضو شورای شهر پذیرفته است که نامه را پیش از انتشار به افرادی از جمله آقای نجفی مشاور رئیس جمهور در ساختمانی واقع در خیابان شهید مطهری تهران تحویل داده است. به موجب این تحقیقات، یاشار سلطانی نیز پذیرفته است که نامه را قبل از انتشار در اختیار افرادی از جمله حناچی معاون وزیر مسکن و خبرنگار حوزه شورای شهر روزنامه شرق قرار داده است."

بیشتر بخوانید

تجمع اعتراضی در خرم آباد به مرگ دختر دانشجو

در پی سیل روز گذشته خرم آباد در استان لرستان، یک دختر دانشجو درگذشت. 

مردم این شهر امروز در اعتراض به این حادثه در مصلای شهر تجمع کردند. 

این معترضان با انتقاد از این حادثه شعار می دادند: "مسئول بی‌ لیاقت شرمت باد، شرمت باد، قاتل فروزان، استعفا، استعفا"

در همین حال محمد حسین‎پور از اعضای شورای شهر خرم آباد در جلسه ستاد مدیریت بحران استان، با ابراز تاسف از فوت این دختر دانشجو گفت: "بابت این اتفاق عذرخواهی می کنم، واقعا خیلی سخت است که در چنین حادثه‎ای یک جوان فوت کند و خانواده‎ای داغدار شود."

تجمع، خرم آباد
UGC

وزرات ارشاد: شجریان هیچ منعی برای فعالیت در ایران ندارد

علی مرادخانی، معاون هنری وزیر ارشاد اعلام کرد: محمدرضا شجریان از نظر دولت هیچ منعی برای فعالیت در کشور ندارد.

به گزارش تسنیم، آقای مرادخانی با اشاره به فعالیت‌های هنری آقای شجریان در داخل کشور گفت: "پس از گذراندن دوره درمانی قطعا در این‌باره اظهارنظر خواهند کرد. ضمن اینکه با انتشار آلبوم طریق عشق و البته استقبال خوب مردم از آن نشان داده شد که فعالیت هنری ایشان در کشور هیچ منع قانونی‌ای ندارد."

معاون هنری وزیر ارشاد درباره آخرین وضعیت محمدرضا شجریان گفت: "وضعیت جسمانی شجریان خوب است و در حال گذراندن دوره فیزیوتراپی است. با قراری که با خانواده ایشان داشته‌ایم، منتظر اتمام دوره درمانی شجریان خواهیم بود."

این در حالی است که دو سال پیش حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد ایران در مورد برگزاری کنسرت محمدرضا شجریان در ایران گفت که آقای شجریان "باید رفتارهای گذشته خود را جبران کند و به موسیقی ایرانی و اسلامی برگردد."

 آقای نوش آبادی درباره احتمال فعالیت‌های هنری محمدرضا شجریان در ایران گفته بود: "نمی‌شود فردی هم معترض و منتقد شدید باشد، ضوابط و معیارهای حاکم بر نظام را نپذیرد و هم بخواهد کار کند."  

شجریان
BBC

پروژه ساخت پارکینگ در حریم ارگ علیشاه تبریز "متوقف شد"

در پی انتشار تصاویر و گزارشهایی از خاکبرداری عمیق در حریم ارگ علیشاه تبریز، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد: "پروژه ساخت پارکینگ در حریم ارگ علیشاه متوقف شد."

به گزارش خبرآنلاین، محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در این خصوص گفت: "در حال حاضر هیاتی از کارشناسان به استان آذربایجان شرقی اعزام شده اند تا نتایج کامل گزارش ها به شورای عالی شهرسازی و معماری جهت حفاظت از این بنای ارزشمند تاریخی گرفته شود."

 مسجد تاج‌الدین علیشاه گیلانی معروف به ارگ علیشاه تبریز در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ هجری به شماره ۱۷۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. مسجد تاج‌الدین علیشاه از بناهای مربوط به دوره ایلخانی است.

ارگ علیشاه تبریز
Khabaronilne

عارف در پاسخ به علم الهدی: مجلس مرکز تفکر است نه فتنه

محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید مجلس در واکنش به سخنان آقای علم الهدی که گفته مجلس مرکز فتنه است، گفت:  "به هرحال شورای نگهبان تک تک کاندیداها را تایید صلاحیت کرده است و برهمین اساس می توان گفت که مجلس مرکز فتنه نیست، مرکز تفکر و خلاقیت و رسیدگی به امور کشور است."

به گزارش خبرآنلاین، آقای عارف همچنین تاکید کرد که فراکسیون امید به دور از حاشیه تلاش دارد با مشی اعتدال در همه امور حضور جدی و تاثیرگذار داشته باشد.

آقای علم الهدی، خطیب نماز جمعه مشهد، روز جمعه گفته بود: "شما ببینید وضع ما به کجا رسیده، آن‌وقت یک عده بیایند بشوند مدافع آمریکا، از فتنه ۸۸ که فتنه آمریکایی هست، دفاع کنند."

پرنس هری: دست از سر دوست دخترم بردارید!

مگان مارکل
Getty Images
مگان مارکل یک بازیگر سریال‌های تلویزیونی است

نوه ملكه بريتانيا، درتصميمى نامعمول، بيانيه رسمى داده و به مجله هاى زرد توپيده كه دست از سر دوست دخترش بردارند. دفتر پرنس هری گفته که او معمولا به داستان سازی ها واکنش رسمی نشان نمی دهد، اما بعضی رسانه ها و کاربراین شبکه های اجتماعی هفته گذشته کار را از حد گذرانده اند. چند روزنامه زرد بریتانیایی در هفته گذشته چند مقاله با عکس های بزرگ از مگان مارکل، دوست دختر پرنس هری در صفحه اول خود منتشر کرده اند. دفتر پرنس در بیانیه خود به شدت به "دروغپردازی در صفحه اول روزنامه های سراسری، لحن نژادپرستانه مقاله ها و سکسیزم و نژادپرستی واضح در نوشته های بعضی کاربران شبکه های اجتماعی و کامنت زیر مقاله های آنلاین" اعتراض کرده است.

پرنس هرى، نوه ملكه بريتانيا، درتصميمى نامعمول، بيانيه رسمى داده به مجله هاى زرد توپيده كه دست از سر دوست دخترش بردا… twitter.com/i/web/status/7…

تعلیق معلم متخلف در زنجان

رسول پاپایی، معاون رسانه مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش گفت:  "بعد از بررسی‌های به عمل آمده و احراز صحت تنبیه بدنی یک دانش‌آموز در ماه‌نشان زنجان به دستور وزیر آموزش و پرورش معلم متخلف به مدت ۳ ماه از خدمت تعلیق شد."

به گزارش ایلنا، آقای پاپایی گفته موضوع تا زمان صدور حکم نهایی توسط مراجع ذی ربط تحت پیگیری و بررسی‌های جدی است.

نزاع مسلحانه در ارومیه

 در پی نزاع مسلحانه در بین دو خانواده در ارومیه سه نفر مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

خبرگزاری مهر نوشت: این درگیری امروز بعد از ظهر رخ داده و منشا این نزاع مسلحانه مسائل مالی بین دو خانواده بوده است. و منشأ این نزاع مسلحانه مسائل مالی بین دو خانواده عنوان می شود.

شاهدان عینی می گویند عاملان این نزاع دو جوان بودند که از کلاشنیکف استفاده کردند.

ارومیه، درگیری
MEHR

توییت منسوب به روحانی: تمام توانم را برای اجرای قانون اساسی به کار می گیرم ولو خوشایند برخی نباشد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران توییت کرده است که "رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است و برای اجرای آن، تمام توان خود را به‌کار خواهد گرفت؛ ولو اینکه خوشایند برخی نباشد".

در شبکه های اجتماعی، این توییت پاسخی به گفته های دیروز صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه تعبیر شده که آقای روحانی را به دورویی متهم کرده بود.

بیشتر بخوانید

طرح بودجه سال ۱۳۹۶ افغانستان اعلام شد

بودجه سال 1396 افغانستان
BBC

حکومت افغانستان امروز سه شنبه ۱۸ عقرب (آبان) طرح پیشنهادی بودجه سال ۱۳۹۶ را به مجلس سنای این کشور ارائه کرد.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه/دارایی می‌گوید بودجه ملی سال آینده این کشور ۴۶۶ میلیارد افغانی (حدود ۷.۰۶ میلیارد دلار) مشمول ۲۸۷ میلیارد افغانی (حدود ۴.۳۴ میلیارد دلار) بودجه توسعه‌ای و ۱۷۸ میلیارد افغانی ( حدود ۲.۷ میلیارد دلار) بودجه عادی است.

بودجه سال ۱۳۹۶ نسبت به سال ۱۳۹۵ حدود یک و نیم میلیارد افغانی (حدود ۲۳ میلیون دلار) بیشتر است.

خبر کامل در مورد بودجه سال ۱۳۹۶ افغانستان

خبر فوریتوران میرهادی در گذشت

توران میرهادی، از اساتید برجسته ادبیات کودکان در ایران که به دلیل عارضه مغزی از شهریورماه سالجاری در بیمارستان بستری بود، درگذشت. خانم میرهادی استاد ادبیات کودکان، نویسنده و متخصص آموزش و پرورش در ایران بود.

در مورد خانم میرهادی اینجا بیشتر بخوانید

توران میرهادی؛ مادر آموزش و پرورش مدرن ایران

توران میرهادی
MEHR
توران میرهادی

درگیری لفظی اعضای شورای شهر تهران بر سر پرونده 'املاک نجومی'

خبرگزاری های ایران از بروز درگیری لفظی در شورای شهر تهران بر سر پرونده تخلفات شهرداری در واگذاری املاک به افراد مختلف و از جمله برخی اعضای شورا خبر داده اند.

به گزارش خبرگزاری ها، در جلسه امروز دو عضو اصولگرای شورای شهر، احمد حکیمی پور از اصلاح طلبان عضو این شورا را به درز دادن دادن پنهانی اطلاعات مربوط به این پرونده به یک نشریه متهم کرده و مورد انتقاد شدید قرار داده اند.

چندی پیش، عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران، گفت یاشار سلطانی، خبرنگار افشاگر سایت معماری نیوزکه اولین بار در مورد املاک واگذار شده افشاگری کرد، اطلاعات خود را از احمد حکیمی‌پور، نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گرفته است.

واکنش نوبخت به سخنان رئیس قوه قضاییه

آقای نوبخت در واکنش به سخنان صادق لاریجانی ،رییس قوه قضاییه که اخیرا رییس جمهوری ایران را به دورویی متهم کرده بود گفت: دولت به آزادی بیان معتقد است، ولی معترض است که عده ای در حاشیه امن باشند و هتاکی کنند

بیشتر بخوانید

واکنش نوبخت به سخنان رئیس قوه قضاییه: دولت به آزادی بیان معتقد ولی معترض است که عده‌ای در حاشیه امن باشند، ‌هتاکی ک… twitter.com/i/web/status/7…

ظریف درباره بازداشت نزار زکا: مشکل بین آمریکا و ایران است

وزرای خارجه لبنان وایران
Reuters
وزرای خارجه لبنان و ایران در پایان یک کنفرانس خبری در بیروت

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به لبنان سفر کرده است شب گذشته در یک کنفرانس خبری مشترک با همتای لبنانی اش شرکت کرده و درباره نزار زکا شهروند لبنانی دارای گرین کارت آمریکا که در ایران به زندان طولانی مدت محکوم شده، توضیحاتی داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای ظریف در بیروت گفته آنچه که برای نزار زکا اتفاق افتاده "مشکلی بین ایران و لبنان نیست. مشکلی است بین اقدامات خلاف قانونی که از دیدگاه قوه قضاییه ما توسط یک فرد انجام شده است و مشکل در واقع مشکل بین ایالات متحده و ایران است".

گفته می شود آقای زکا به دعوت دولت ایران به تهران سفر کرده بود اما به اتهام جاسوسی دستگیر شد و با حکم قوه قضائیه به زندان طولانی محکوم شده است.

بیشترین تماس با مراکز اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است

حبیب الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی با اعلام اینکه بیشترین تماس‎ها با مراکز اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است گفت: "۸.۵ درصد این تماس‎ها مربوط به کودک آزاری و ۷ درصد مرتبط با همسر‎آزاری است."

به گزارش تسنیم، وی با بیان اینکه ۳۱ مرکز شبانه‎روزی برای نگهداری کودکان بی‎سرپرست و بدسرپرست در کشور داریم، یادآور شد: "۳۹ مرکز روزانه نیز در کشور برای نگهداری بچه‎های بی‎سرپرست و بدسرپرست وجود دارد و به دنبال این هستیم که تعداد این مراکز را افزایش دهیم."

تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی ۴۰ ماه پس از امضای قرارداد آغاز شود

فاز ۱۱ پارس جنوبی
Shana
فاز ۱۱ پارس جنوبی

اولین توافق گازی بین‌المللی پس از برجام، با حضور توتال در تهران امضا شد. با بهره بردای از طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی، قرار است روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت ایران از این میدان گازی مشترک با قطر افزوده شود.

  قرار است تولید گاز از این فاز در مدت ۴۰ ماه پس از امضای قرارداد آغاز شود.  

میدان گازی پارس جنوبی با کشور قطر مشترک است. به دلیل تحریم هایی که ایران در بیش از یک دهه گذشته با آن رو به رو بود، تاکنون نتوانسته میزان تولید گاز خود را با قطر برابر کند.

شرکت ملی نفت ایران پیش از این اعلام کرده بود که اولویت اصلی نفتی این کشور، توسعه کامل پارس جنوبی رساندن میزان تولید به قطر است.

بیشتر بخوانید

رئیس شورای شهر تهران از مطالعه برای ادغام چند منطقه پایتخت در یکدیگر خبر داد

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران از انجام مطالعات مربوط به ادغام برخی از مناطق شهری پایتخت در یکدیگر خبر داده است. 

آقای چمران گفته پیشنهاد داده‌ایم که منطقه ۹ و ۱۰ تهران با هم یکی شود و همچنین منطقه ۲ و ۵ در یک منطقه جدید ادغام شود. 

او گفته لازم است هرچه سریع‌تر منطقه ۱۳ نیز با منطقه ۱۴ یا ۴ ادغام شود. آقای چمران گفته "به نظر می‌رسد شورای شهر یا شهرداری باید این پیشنهاد را به صحن شورای شهر بیاورد تا هرچه زودتر کارهای آن انجام گیرد".

کشف گور دسته جمعی در نزدیکی موصل

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: یک گور دسته جمعی در منطقه ای که تحت کنترل داعش بوده در نزدیکی موصل کشف شده است.

View more on youtube

تجمع کارگران نی بر هفت تپه در محوطه کارخانه

 گروهی ازکارگران نی بر مجتمع کشت‌ و صنعت هفت تپه در اعتراض به آنچه محقق نشدن مطالبات بیمه‌ای خود از سوی کارفرماعنوان می‌کردند در محوطه کارخانه مقابل ساختمان اداری تجمع کردند.  

به گزارش خبرگزاری ایلنا، یکی از کارگران معترض در خصوص دلیل این تجمع گفت: " پرداخت نشدن حق بیمه دوران بیکاری کارگران نی بری است که در فاصله سالهای ۶۸ تا ۹۲ مشغول کار بوده‌اند."

به گفته این کارگر، دو سال پیش نیز تجمعی در همین خصوص صورت گرفت که پس از آن دولت طی مصوبه ای مبلغ ۲۵ میلیارد تومان برای پرداخت حق بیمه این کارگران اختصاص داد و ۱۵ میلیارد تومان از اعتبارات تعیین شده توسط دولت پرداخت شده و مابقی حق بیمه فصول بیکاری کارگران مشخص نیست.

تجمع کشاورزان معترض به انتقال آب در چهارمحال و بختیاری

 تسنیم نوشت: در حاشیه سفر معاون اول رئیس جمهور به شهرکرد جمعی از کشاورزان و مردم در مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری در اعتراض به تونل‌های انتقال آب تجمع کردند.

پس از سفر معاون اول رئیس جمهور به استان اصفهان در هفته گذشته گزارشهایی از اجرای تونل بهشت‌آباد از سوی استاندار اصفهان منتشر شد.

امیرقلی جعفری، رئیس کمیته صیانت از آب استان چهارمحال و بختیاری از جمله تجمع کنندگان با اعتراض به اجرای چنین طرحی گفت: "آب زاینده‌رود را با حفر تونل برای صنعت، شالی‌کاری و شرب اصفهان می‌خواهند و با وجود اینکه چهارمحال و بختیاری با مشکل تأمین آب مواجه است اما اقدام به حفر تونل که یکی از این تونل‌ها تونل غیرقانونی گلاب است."

آقای جعفری همچنین گفت: "در حالیکه عمق، عمیق‌ترین چاه‌های منطقه ۱۲۰ متر است. این تونل تمام آبخوان‌ها، قنات‌ها و چشمه‌های ۳ شهرستان اردل، شهرکرد و کیار را خشک و این ۳ شهرستان را تبدیل به کویر می‌کند."

تجمع، چهارمحال بختیاری، آب
Tasnim

توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی؛ مثلث مصالحه

توافق ايران با توتال، سى ان پى سى چين و پتروپارس براى توسعه فاز ١١ پارس جنوبى مثلث مصالحه است: فرانسه برگشت، چين ما… twitter.com/i/web/status/7…

توافق ایران با توتال، سى ان پى سى چین و پتروپارس براى توسعه فاز ١١ پارس جنوبى مثلث مصالحه است: فرانسوی ها برگشتند، چینی ها ماندند و یک شرکت ایرانی هم در پروژه شریک است. شرکت توتال قبلا در توسعه فازهای دیگر پارس جنوبی فعال بود ولی بعد از تشدید تحریمها ایران را ترک کرد. سی ان پی سی چین هم در بعضی پروژه ها جایگزین غربی ها شد ولی نتوانست به سرعت آنها میدانها را توسعه دهد. این اولین توافق خارجی بر اساس مدل جدید قراردادهای نفتی است که تقریبا یک سال با مخالفت گروهای منتقد دولت مواجه بوده است. اولین قرارداد داخلی براساس مدل جدید قراردادهای نفتی به گروه انرژی تدبیر (ستاد اجرایی) داده شد تا اگر بتواند برای توسعه میدان نفتی یاران یک شریک بین المللی هم پیدا کند. شاید اعطای آن قرارداد بود که راه را برای توافق امروز با توتال فرانسه باز کرد. البته هنوز بعضی مخالفتها ادامه دارد، ازجمله اینکه چرا توتال سهم بزرگتر را در توافق دارد. سهم شراکت توتال ۵۰.۱ درصد، سهم سی ان پی سی چین ۳۰ درصد و سهم پتروپارس ۱۹.۹ درصد است.

امیر پایورخبرنگار اقتصادی بی‌بی‌سی فارسی

بازداشت پنج مظنون به ارتباط با داعش در آلمان

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: آلمان پنج مرد را به اتهام ارتباط با گروه موسوم به دولت اسلامی در این کشور بازداشت کرد.

نشست خیابان در ژاپن

خبرگزاری فرانسه نوشت: یک خیابان در ژاپن نشست کرد. 

ژاپن
AFP

ایران و یک کنسرسیوم نفتی، موافقتنامه ۵ میلیارد دلاری برای توسعه پارس جنوبی امضا کردند

شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و شرکت پتروپارس، موافقتنامه اصولی برای طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا کردند.

جزئیات بیشتر در این باره به زودی در سایت فارسی بی بی سی.

میراث فرهنگی اصفهان: ترک‌های سی و سه پل فعال نیستند

در پی انتشار تصاویری از ترک بر سی و سه پل اصفهان، فریدون اللهیاری، مدیرکل میراث فرهنگی این استان اعلام کرد: ترک تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مربوط به آسفالت روی پل بوده است که در اثر انبساط این درز ایجاد شده اما فعال و مشکل زا نیست. 

او با تاکید بر اینکه این تصاویر دور از واقعیت است گفت: در حال حاضر هیچ گونه ترکی بر روی سی و سه پل موجود نیست.

آخرین جزئیات از تَرَک مجددسی‌وسه‌پل وعکس‌های منتشر شده مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان: تَرَک متعلق به آسفالت است نه پُل… twitter.com/i/web/status/7…

سی و سه پل، اصفهان
Tasnim

وزیر دادگستری ایران: به واسطه آزادی بیان هیچکس حرفش در گلو خشک نمی شود

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران در نمایشگاه مطبوعات گفت: به واسطه آزادی بیان در کشور ما هیچکس حرفش در گلو خشک نمی‌شود. 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان (ایسنا)، آقای پورمحمدی تاکید کرد امروز کسی نمی‌تواند در کشور  ما بگوید آزادی بیان نیست؛ چراکه هیچ خبری پنهان نمی‌ماند و کسی نیست که حرف ناگفته داشته باشد. ولی باید ما آن را نظم دهیم.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی میدان نفت تنگ بیجار مقابل وزرات نفت

در پی اخراج ۲۰۰ نفر از کارگران میدان نفت و گاز تنگ بیجار در استان ایلام ،کارگران اخراجی مقابل وزارت نفت تجمع کردند. 

به گزارش خبرگزاری کار ایران(ایلنا)، معترضان در دومین روز تجمع خود در مقابل وزارت نفت، خواستار بازگشت به کار و پرداخت معوقات حقوقی خود شدند. 

گزارشها حاکی است تاکنون مسئولان وزارت نفت و کارفما این کارگران پاسخی به خواسته های آنها نداده اند. 

یکی از کارگران معترض اخراجی به ایلنا گفته است: "کارگران نفت و گاز تنگ بیجار دستکم دارای سه سر عائله هستیم و تامین مخارج زندگی بعد از اخراج بسیار برایمان سخت شده است و نمی‌توانیم جواب زن بچه‌هایمان را بدهیم."

کارگری
ILNA

ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل از "عادی شدن" استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه

 بان کی مون که آخرین روزهای دوره ده ساله اش را به عنوان دبیر کل سازمان ملل می گذراند،  در نامه‌ای به شورای امنیت درباره عادی شدن استفاده از جنگ‌افزار شیمیایی در سوریه و عواقب آن، ابراز نگرانی کرده است.

چشم انداز خبری روز

  • پایان کارزار تبلیغات انتخاباتی و آغاز رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 
  • تفاهمنامه توسعه فاز یازده میدان گازی پارس جنوبی در ایران امروز با یک کنسرسیوم بین المللی در تهران امضا می شود
  • سفر ترزا می نخست وزیر بریتانیا به هند ادامه دارد
  • وزیر امور خارجه ایران که در بیروت به سر می برد با مقام های ارشد این کشور دیدار می کند

آنچه گذشت

 مروری بر خلاصه مهمترین خبرهای دیروز را اینجا ببینید: ایستگاه خبر؛ ایستگاه خبر؛ دوشنبه ۱۷ آبان