Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

تبریک وزارت خارجه آمریکا به ایرانیان

وزارت خارجه آمریکا انتخاب سیروس حبیب را به عنوان معاون فرماندار ایالت واشنگتن به جامعه ایرانیان آمریکا تبریک گفته است. 

View more on twitter

انتقاد وزیر بهداشت: در ایران چیزی به نام وزارت رفاه وجود ندارد

وزیر بهداشت ایران با انتقاد از سیستم رفاه و بیمه درمانی در این کشور گفته است که در حال حاضر "چیزی به عنوان وزارت رفاه و سازمان رفاه اجتماعی در کشور وجود ندارد" چرا که به اعتقاد او اگر این نهاد به درستی وظایف خود را انجام می‌داد "این همه آسیب اجتماعی در کشور رشد پیدا نمی‌کرد."

به گزارش خانه ملت (خبرگزاری مجلس)، وزیر بهداشت این سخنان را در کمیسیون تلفیق بیان می‌کرد. وزیر بهداشت درباره "ناکارآمدی" سیستم تامین اجتماعی گفته است: "در حال حاضر بیمه در اختیار دستگاهی قرار دارد که ۵۰ درصد داروی کشور را تولید می‌کند و این دارو را برای افزایش سوددهی شرکت‌های تحت مجموعه خود به قیمت گران‌تر در اختیار مردم قرار می‌دهد که نباید چنین باشد."

هزاران نفر در اعتراض به سیاست‌های رئیس جمهور ترکیه در آلمان تظاهرات کردند

هزاران معترض طرفدار کردها در شهر کلن آلمان، علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تظاهرات کردند. معترضان از دولت آلمان خواسته‌اند تا با وارد کردن فشار بر آقای اردوغان او را وادارکنند سیاست‌های غیردموکراتیک خود را تغییر دهد. به گفته پلیس شمار زیادی از معترضان صورت خود را پوشانده بودند و برخی از آنها نمادهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) را با خود حمل می‌کردند. 

گورستان تلویزیون‌های قدیمی

تلویزیون های قدیمی در بریتانیا از کجا سر در می آورند؟

راهپیمایی روز استقلال در ورشو

هر سال روز یازدهم نوامبر، در سالگرد استقلال لهستان، راهپیمایی‌هایی در این کشور انجام می‌شود که گروه‌های مختلف مردم با عقاید متفاوت و گرایش‌های مختلف سیاسی در آن شرکت می‌کنند، از جمله گروه‌های راست افراطی و دموکرات‌ها. این مجموعه را پرهام قبادی از تظاهرات امسال روز استقلال لهستان در ورشو گرفته و برای ما فرستاده‌ است. آلبوم را اینجا ببنید. 

روز استقلال ورشو
PARHAM GHOBADI

وزیر علوم: رشد علمی کشور باعث حذف مقاله‌ دانشمندان ایرانی شده است

محمد فرهادی، وزیر علوم ایران درمورد حذف ۵۸ مقاله محققان ایرانی از مجله "نیچر" گفته است: "به نظر می رسد رشد چشمگیر علمی ایران یکی از عوامل این حذف باشد."

به گفته آقای فرهادی این قبیل اتفاقات در همه جای دنیا رخ می دهد. آقای فرهادی افزود: "در حال حاضر رشد علمی کشور از یازده و نیم درصد در سال گذشته به ۱۶ درصد رسیده است." 

انفجار در پاکستان چند کشته برجا گذاشت

گزارش ها از وقوع انفجاری در آرامگاهی متعلق به صوفیان درمنطقه ای دورافتاده در جنوب غرب پاکستان حکایت می کند. مقامات از کشته شدن ده نفر خبر داده اند، اما رسانه های محلی شمار کشته ها را دست کم ۳۰ نفر عنوان کرده اند. دهها نفر هم مجروح شده اند. به گفته تلویزیون محلی صدها نفر به هنگام وقوع این انفجار در این محل بودند. گزارش ها از ورود آمبولانس ها به صحنه برای حمل مجروحان به بیمارستان خبرمی دهد.

'خبرنگار صدا و سیما در حلب کشته شد'

خبرگزاری‌های ایران گزارش داده‌اند که "محسن خزایی، خبرنگار شبکه خبر در حلب کشته شده است." آخرین گزارش او امروز از شبکه خبر ایران پخش شد که در آن می‌گفت در منطقه حلب جدید است و از نزدیک بمباران هواپیماهای سوری و روسیه‌ای را گزارش می‌کند. 

خبرگزاری فارس عکس خبرنگار صدا و سیما را در کنار قاسم سلیمانی منتشر کرده است
Fars
خبرگزاری فارس عکس خبرنگار صدا و سیما را در کنار قاسم سلیمانی منتشر کرده است

ریاست جمهوری آمریکا؛ بانوی اول واقعی چه کسی خواهد بود؟

بانوی اول آمریکا ملانیا ترامپ، همسر دونالد ترامپ است یا دخترش ایوانکا ترامپ؟ گفته می‌شود ایوانکا دختر محبوب پدرش است. روزی چند بار با او تلفنی صحبت می‌کند و در طول کمپین انتخاباتی بارها سعی کرده تا نقص‌های پدرش را جبران کند. این مطلب روشن می‌کند که دونالد ترامپ قرار است بر کدام زن بیشتر تکیه کند. اینجا بخوانید.

ایوانکا ترامپ (راست) و ملانیا ترامپ
AFP
ایوانکا ترامپ (راست) و ملانیا ترامپ

چرا مجلس نمایندگان افغانستان به وزرای دولت رای عدم اعتماد داد؟

ربانی، اوریاخیل، بلیغ
BBC

 ضیا شهریار، بی‌بی‌سی: امروز مجلس نمایندگان افغانستان به ۳ وزیر کابینه افغانستان از جمله وزیر خارجه به دلیل آنچه ناتوانی آنها در مصرف بودجه توسعه‌ای شان خوانده، رای عدم اعتماد داد.

مجلس نمایندگان افغانستان درست ده روز پیش در جلسه عمومی تصمیم گرفت وزرایی را که کمتر از ۷۰ درصد بودجه توسعه‌ای وزارت‌شان را به مصرف رسانده باشند، استیضاح کند. دلیل آنها این است که این بودجه باید صرف طرح‌های توسعه‌ای شود.

 به گفته اعضای مجلس ابتدا کمیسیون تفتیش و محاسبات این مجلس سقف ۵۰ درصد را پیشنهاد کرده بود ولی پس از بحث اعضای مجلس افغانستان به معیار ۷۰ درصد رای دادند. 

براساس گزارش این کمیسیون، حدود ۱۷ وزارت‌خانه افغانستان کمتر از ۷۰ درصد بودجه خود را مصرف کرده‌‌اند و قرار است روند استیضاح وزرا ادامه یابد. 

از جمله فردا وزرای دارایی، آموزش و پرورش و ترانسپورت افغانستان استیضاح خواهند شد. احتمالا شماری دیگر از اعضای کابینه افغانستان نیز با رای عدم اعتماد مجلس روبرو خواهند شد و دولت وحدت ملی افغانستان که از اول هم به دلیل چانه‌زنی‌های سیاسی میان غنی و عبدالله در معرفی کابینه‌اش با مشکل روبرو بوده است، با چالش جدی معرفی نامزدان جدید روبرو خواهد بود.

'شرکای خارجی بابک زنجانی به ایران رفته‌اند'

رسول کوهپایه زاده، وکیل بابک زنجانی، می‌گوید شریک‌های خارجی بابک زنجانی به ایران سفر کرده و متعهد شده‌اند که وثیقه آقای زنجانی را تامین کنند تا او بتواند پس از آزادی بدهی خود را پس بدهد.

آقای کوهپایه زاده به تسنیم گفته است: "تنها راه قانونی ممکن که هم تضمین برگشت پول‌ها و هم موجب رعایت قانون باشد، تبدیل قرار بازداشت موکل به قرار وثیقه است. شرکای خارجی بابک زنجانی نیز اعلام آمادگی کردند که در صورت تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه، مبلغ وثیقه را پرداخت کنند."

وکیل بابک زنجانی گفته شریک‌های آقای زنجانی در سفر به ایران با یک مقام قضایی دیدار کرده‌اند و برای تامین وثیقه او نیز رسما متعهد شده‌اند.

آقای کوهپایه زاده گفته است: "این سند رسمی را که در دفترخانه اسناد رسمی امضا شده بود،  به مراجع ذی‌صلاح قضایی ارجاع کردم اما باز هم پاسخی دریافت نکردیم."

ترکی عبدالعزیز، برادر پادشاه عربستان درگذشت

شاهزاده ترکی بن عبدالعریز، یکی از برادران ملک سلمان، پادشاه عربستان در دهه هشتاد زندگی درگذشت. او معاون سابق وزیر دفاع عربستان بود. شاهزاده ترکی در اواخر دهه ۷۰ میلادی در پی مشاجره فامیلی که بر سر ازدواج دومش ایجاد شد، به مصر رفت و پس از مرگ همسرش بار دیگر به عربستان بازگشت. 

صندوق بین المللی پول ۱۲ میلیارد دلار به مصر وام می‌دهد

صندوق بین المللی پول تایید کرده که وامی سه ساله به ارزش ۱۲ میلیارد دلار در اختیار مصر قرار می‌دهد. این وام با هدف کمک به این کشور برای مقابله با بحران اقتصادی عمیق اعطا می‌شود. مصربلافاصله دو میلیارد و هفتصد و پنجاه میلیون دلار دریافت می‌کند و پرداخت بقیه این وام به عملکرد اقتصادی وانجام اصلاحات بیشتر در این کشور مرتبط خواهد بود. عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر با نرخ بالای بیکاری و کسری بودجه به میزان ۱۲ درصد تولید ناخالص داخلی روبروست.

توضیح نیروی انتظامی درباره کتک زدن یک راننده: با ماموران خاطی برخورد شده است

فیلم کتک خوردن این راننده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است
.
فیلم کتک خوردن این راننده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است

نیروی انتظامی ایران درباره برخورد خشن با یک راننده و کتک زدن او در یک پمپ بنزین توضیحاتی ارائه کرده و این رفتار نیروهایش را "انزجارآمیز، نامتعارف و خلاف ارزش‌های اخلاقی" توصیف کرده است.

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی ایران، به رسانه‌ها گفته که آن راننده در پمب بنزین "شرب خمر" کرده و "تعادل روانی نداشته" و به ایست پلیس بی توجه بوده است. 

در فیلمی که به نظر می‌آید با دوربین مداربسته پمپ‌بنزین ضبط و در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دو خوردوی نیروی انتظامی از جلو و عقب راه یک خودروی شخصی را می‌بندند. چند نفر که لباس نیروی انتظامی تن آنهاست از خودروها خارج می شوند. دو نفر از آنان راننده را که از خودرو بیرون کشیده شده، به شدت کتک می‌زنند و او را به سوی ماشین پرت می‌کنند و به این سو و آن سو می‌کشند، به شکلی که راننده سر خود را می‌گیرد و روی زمین می‌نشیند.

سخنگوی نیروی انتظامی ایران امروز خبر داده که با دو سرباز وظیفه و مامور پلیس که در این ویدئو دیده می‌شوند، برخورد شده و این افراد "تا مشخص شدن تکلیف نهایی تنزیل درجه شده‌اند و به انتظار خدمت [برکناری موقت] در آمده‌اند."

'چین به معاهده اقلیمی پاریس پایبند می‌ماند'

چین گفته است فارغ از آن‌که دونالد ترامپ در زمان ریاست جمهوری آمریکا چه رویکردی به تغییرات اقلیمی داشته باشد، این کشور به تعهداتش در این زمینه ادامه خواهد داد.

سپتامبر گذشته چین و آمریکا هر دو اعلام کردند که به معاهده پاریس برای محدود نگه داشتن افزایش دمای زمین متعهد خواهند بود. اما آقای ترامپ گرمایش زمین را یک "فریب" خواند و این نگرانی را افزایش داد که آمریکا ممکن است معاهده پاریس را زیر پا بگذارد.

پیدا شدن توله ببر در خیابان‌های مشهد

اداره محیط زیست خراسان رضوی در شرق ایران از یافتن توله ببری خبر داده که چندی پیش فیلم گشت و گذار او در خیابان‌های مشهد منتشر شده بود.

این اداره در اطلاعیه‌ای گفته است که این توله ببر به باغ وحش مشهد تحویل داده شده است تا "پرونده متخلفان" در مراجع قضایی پیگیری شود. ظاهرا بر اساس این اطلاعیه توله ببر را بعد از شناسایی محل فیلمبرداری پیدا کرده‌اند. 

در سال‌های اخیر خرید و فروش حیوانات کم‌یاب در ایران افزایش یافته است.

فیلم این توله ببر چند روز پیش منتشر شد
UGC
فیلم این توله ببر چند روز پیش منتشر شد

۵۵۱ ایرانی در داخل استرالیا و ۳۷۷ نفر در اردوگاه های منطقه ای مهاجرتی در انتظار هستند

ایان بیگز سفیر استرالیا در تهران تعداد ایرانیان مستقر در کمپ‌های اداره مهاجرت در داخل استرالیا را ۵۵۱ نفر اعلام کرده و گفته ۳۷۷ ایرانی هم در کمپ‌های منطقه‌یی شامل ۲۷۱ نفر در مانوس و ۱۰۶ نفر هم در نائورو به سر می‌برند. 

او گفته دولت‌های نائورو، گینه نو، استرالیا و ایران مسئول رسیدگی به وضعیت ایرانی‌ها در اردوگاه‌ها هستند. 

سفیر استرالیا در تهران همچنین گفته که این کشور هر ساله ۱۳هزار ویزای توریستی برای شهروندان ایرانی صادر می کند. آقای بیگز تعداد مجوزهای اقامت دائم استرالیا برای ایرانی ها را "چند صد" ویزا در سال اعلام کرده اما عدد دقیقی ارائه نکرده است. 

خبر فورییاشار سلطانی آزاد شد

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از آزادی یاشار سلطانی، سردبیر سایت معماری‎‌نیوز، خبر داده است. 

به گزارش خبرگزاری میزان او گفته است: "با تکمیل تحقیقات پرونده یاشار سلطانی، او با تبدیل قرار تامین آزاد شد."

سردبیر سایت معماری‌نیوز به گفته وکیلش "با شکایت شهرداری و رییس شورای شهر تهران" بازداشت شده بود. او اولین روزنامه‌نگاری بود که ماجرای واگذاری "غیرقانونی" املاک شهرداری به اشخاص داخل و خارج این سازمان را مطرح کرد. موضوعی که مسئولان شهری به شدت تکذیب کردند. این موضوع به یک جنجال رسانه‌ای و بحث در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شد. 

هفتم آبان ماه دادستان کل ایران از "تخلف قطعی" شهرداری تهران خبر داد و اعلام کرد که در مجموع ۴۵ نفر "خارج از ضابطه قانونی" از شهرداری ملک گرفته‌اند که این املاک باید بازگردانده شود. آقای سلطانی از بیست‌وهفتم شهریور در بازداشت بوده است.

یاشار سلطانی
ISIA

روزنامه ایران گزارش داده نیروهای آتش‌نشانی مشغول جست‌وجو برای یافتن جسد زنی هستند که دوشنبه گذشته در حوالی پاسداران داخل نهر آب افتاد و جریان آب او را با خود برد. 

View more on twitter

ارزان شدن آیفون 7 در ایران

ایسنا گزارش می‌دهد که با واردات رسمی محصولات اپل به ایران از نیمه آبان ماه قیمت آیفون 7 در بازار این کشور پایین آمده است.

به گزارش ایسنا انواع آیفون 7 و 7 پلاس بین دو میلیون و 800 هزار تا چهار میلیون و 700 هزار تومان در بازار تهران فروخته می‌شوند.

مطهری: انتقادهای درست حقوق بشری را بپذیریم

علی مطهری، نائب رئیس مجلس ایران، می‌گوید این کشور باید انتقادهای درست حقوق بشری را بپذیرد. 

آقای مطهری به ایلنا گفته است: "ما باید انتقادهای حقوق بشری درست را بپذیریم. ضمن اینکه ما نیز باید رعایت حقوق بشر در اروپا را مرتبا رصد کنیم. چون در اروپا هم موارد نقض حقوق بشر خیلی زیاد است. بنابراین رصد حقوق بشر می‌بایست رفتاری دوطرفه باشد. آنچه اهمیت دارد این است که اگر انتقاد درستی وجود دارد، ما باید قبول کنیم و لجاجت نداشته باشیم."

نائب رئیس مجلس ایران همچنین بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران را امری عادی دانسته است.

ایران مذاکراتی حقوق بشری را با اروپا آغاز کرده که به گفته مجید تخت روانچی ممکن است تا چهار سال طول بکشد. بیشتر بخوانید

ابراهیم شریف‌زاده خواننده صاحب نام موسیقی خراسان درگذشت

محمد ابراهیم شریف‌زاده، خواننده و آهنگساز موسیقی مقامی و خالق آثاری چون "سرو خرامان" و "دلبر رعنا" درگذشت.

خبرگزاری مهر می‌گوید آقای شریف‌زاده که یکی از سه خنیاگر باقیمانده از نسل طلایی موسیقی خراسان بود، شب گذشته درگذشت.

آقای شریف‌زاده بیش از ۶۰ سال با استاد  معروف دوتار، غلامحسین سمندری، همکاری داشته است.

ابراهیم شریف زاده
mehrnews

ترامپ و فرجام برجام؛ آیا آن را "پاره" می‌کند؟

گفتگو با بهروز بیات، مشاور و کارشناس مستقل سازمان انرژی اتمی درباره احتمال لغو برجام 

ترامپ و فرجام برجام؛ آیا آن را "پاره" می‌کند؟

فروشنده سلاح به مهاجم ایرانی‌تبار تیراندازی‌های مونیخ 'تحت بازجویی' است

ک دلال سلاح در آلمان به دلیل فروش سلاح به پسری ۱۸ ساله که از آن برای کشتن ۹ نفر در شهر مونیخ استفاده شد، تحت بازجویی است.

ژوئیه امسال، یک آلمانی ایرانی‌تبار در یک مرکز خرید در شهر مونیخ ۹ نفر را کشت و بعد خودکشی کرد. پلیس گفت این فرد علاقه شدیدی به کشتار با اسلحه داشته است

بیشتر بخوانید

مهم‌ترین خبرهای روز

  • تظاهرات در چندین شهر آمریکا علیه ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ ادامه دارد
  • تظاهرات در سئول علیه پارک گون هه، رئیس‌جمهوری کره جنوبی
  • انفجار انتحاری در پایگاه نیروهای آمریکایی در بگرام افغانستان 

مرور خبرهای روز گذشته

خبرهای روز گذشته را بخوانید: ایستگاه خبر؛ جمعه ۲۱ آبان