Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. خبر فوری'دست کم چهل ایرانی در انفجار عراق کشته شده‌اند'

   حسن قشقاوی، معاون امور کنسولی وزارت خارجه ایران گفته است که از 80 کشته‌ انفجار جنوب بغداد که جسدشان به سردخانه منتقل شده، چهل نفر ایرانی هستند.   

  قربانیان این حمله که مسئولیت آن را داعش بر عهده گرفته، در حال بازگشت از مراسم اربعین در کربلا بودند.

 2. قطعی گاز در برخی از مناطق اصفهان

  مصطفی علوی، مدیر عامل شرکت گاز استان اصفهان با اشاره به قطعی گاز در برخی مناطق اصفهان خواستار صرفه جویی مردم در مصرف گاز شد. 

  به گزارش تسنیم، مدیر عامل شرکت گاز اصفهان در خصوص دلیل این قطعی گفت: "قطعی گاز در برخی مناطق مانند خیابان نظر غربی به دلیل گرفتگی خط بوده که در تلاش هستیم تا امشب این مشکل برطرف شود."

  وی همچنین گفت که این قطعی مربوط به کل شهر اصفهان نیست و بحث شبکه در این میان مطرح است، به دلیل افت یا افزایش فشار رگلتورها قطع می‌شود.

 3. دادستان مشهد: از هیچ کس لازم نیست اجازه بگیریم

    غلامعلی صادقی، دادستان مشهد در باره لغو سخنرانی علی مطهری، نایب رئیس اول مجلس و انتقادهای مطرح شده گفته است " ما چه قبل از وقوع جرم و چه بعد از وقوع جرم به تکلیفی که داریم عمل می‌کنیم و از هیچ کس هم لازم نیست اجازه بگیریم و این اجازه را قانون به ما داده است." روزنامه خراسان گزارش داده که آقای صادقی گفته است "فلان مرجع و فلان شخص می‌گوید شما چرا در فلان قضیه دخالت کردید، ما به حکم وظیفه قانونی دستور صادر و ورود می‌کنیم و پلیس هم با دستورات قضایی هماهنگ است." او افزوده "آنهایی  که به دنبال فرافکنی و جوسازی و بحث های انتخاباتی هستند بدانند که ما به دنبال آن ها  و مسیر آنها حرکت نمی‌‎کنیم."

  رئیس جمهور ایران لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد را 'مایه شرمساری'  و علی لاریجانی آن را  را 'تاسف‌آور' خوانده است اما صادق لاریجانی از واکنش این دو انتقاد کرده است.

 4. انتقاد ترکیه از رای پارلمان اروپا

   ترکیه رای پارلمان اروپا در حمایت از توقف مذاکرات عضویت اتحادیه اروپا با این کشور را رد کرد.

   آنکارا این مساله را یک موضوع پوچ توصیف کرده است. عمر سلیک، وزیر امور اتحادیه اروپا گفت: این رای تنگ نظرانه است و پارلمان اروپا توجه اش به چشم اندازهای ترکیه را از دست داده است. 

   در پی حوادث پس از کودتای ترکیه و عدم پاسخگویی این کشور به بازداشت های گسترده، بسته شدن رسانه‌ها، نمایندگان اتحادیه اروپا خوستار توقف مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا شده بودند. 

 5. اعزام ۵ آمبولانس‌ هلال‌احمر ایران برای کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان انفجارعراق

  جمعیت هلال احمر ایران گفته است نیروهای این سازمان با پنج دستگاه آمبولانس برای کمک به حادثه‌دیدگان انفجار در عراق، راهی منطقه الشوملی شده‌اند.

 6. شهرداری‌های سراسر ایران به حالت آماده باش در آمدند

     با سردتر شدن هوا امروز سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور در ایران طی اطلاعیه ای از شهرداران و دهیاران کشور درخواست کرد در راستا کمک به افرادی که در شرایط بد سر پناهی بدی قرار گرفتند تلاش بیشتری کنند.   

  به گزارش خبرانلاین در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "ضمن رصد مستمر وضعیت و با استفاده از امکانات در اختیار و همچنین جلب مشارکت و هم افزائی سایر دستگاه های امدادی و خدماتی و بسیج امکانات موجود در مناطق مختلف، کمک های لازم را به سرعت در دسترس هموطنان نیازمند قرار دهند."             

  بارش برف
 7. 'افزایش کشته‌های ایرانی در انفجار عراق'

  خبرگزاری ایسنا به نقل از پلیس حله، محل انفجار امروز در عراق، گزارش داده است که تعداد قربانیان ایرانی این حمله به ۵۰ نفر رسیده است. بعضی گزارش‌ها تعداد کشته‌های ایرانی را بین ده تا ۲۰ نفر گزارش کرده‌اند. هنوز آماری رسمی از تعداد قربانیان حادثه منتشر نشده است. این افراد سوار بر اتوبوس در حال بازگشت از کربلا بعد از مراسم اربعین بودند. 

 8. ۲۷ هزار بیمار مبتلا به اچ‌آی‌وی_ایدز در ایران

  زهرا بیات جوزانی، مدیر مرکز تحقیقات ایدز کشور در خصوص آخرین آمار مبتلایان به اچ‌آی‌وی_ایدز گفت: "۲۷ هزار بیمار مبتلا در کشور شناسایی شده اند که از این تعداد حداقل پنج هزار نفر زن هستند."

  به گزارش خبرگزاری ایلنا، خانم جوزانی تاکید کرد علاوه براین تعدادی نیز وجود دارند که به دلایل مختلف ، بیماری آنان هنوز پنهان مانده است. 

  مدیر مرکز تحقیقات ایدز کشور با اشاره به اینکه همچنان انتقال به اچ‌آی‌وی ایدز از طریق استفاده از سرنگ مشترک در ایران در رتبه نخست قرار دارد، گفت: "در خصوص زنان خیابانی که واقعیت انکار ناپذیر جامعه هستند و نمی توان گفت که وجود ندارد نیز ابتدا باید اعتماد آنان را جلب کنیم که ما قصد زندانی یا ضربه زدن به آنها را نداریم بلکه نیازمند آزمایش و آموزش هستید چرا که ممکن است جامعه را آلوده کنند."

 9. خبر فوریداعش مسئولیت انفجار عراق را بر عهده گرفت

  بنا بر گزارش‌ها گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله به زائران در جنوب شرق بغداد را بر عهده گرفته است. بنا بر گزارش‌ها ده‌ها نفر در این انفجار کشته شده‌اند که بسیاری از آنها زائران ایرانی بودند.

 10. ایرنا: ۲۴ نفر در انفجار جنوب بغداد کشته شده‌اند

  خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا به نقل از یک منبع موثق تعداد کشته‌شدگان حمله به زائران اربعین در جنوب بغداد را ۲۴ نفر اعلام کرده است. بنا بر این گزارش اکثر قربانیان ایرانی‌هایی بودند که سوار بر اتوبوس از کربلا برمی‌گشتند.

  منابع خبری دیگر از کشته شدن دست کم ۸۰ نفر در این حمله خبر داده‌اند. گفته شده که تا کنون جسد ۱۲ ایرانی شناسایی شده است. بیشتر بخوانید 

 11. حقوق نمایندگان مجلس پاکستان دو برابر می‌شود

  حقوق نمایندگان مجلس پاکستان بیش از دو برابر می‌شود. دولت پاکستان گفته حقوق نمایندگان از ۵۸۰ دلار در ماه به ۱۴۰۰ دلار افزایش خواهد یافت. این رقم، ده برابر حداقل دستمزد در پاکستان است. وزیر اطلاع‌رسانی پاکستان گفته است که تورم باعث شده تا نمایندگان مجلس در تامین مخارج زندگی مشکل داشته باشند.

 12. تخلیه هزاران نفر در شمال اسرائیل به دلیل آتش‌سوزی گسترده

  شهرداری حیفا گفته است نزدیک به پنجاه هزار نفر از منازل و محل‌های کارشان به دلیل آتش‌سوزی گسترده تخلیه شده‌اند.

 13. شرکت گاز: ۲۶ استان از ۳۱ استان ایران در دمای زیر صفر درجه به سر می‌برند

   سخنگوی شرکت ملی گاز ایران در گفت وگو با خبرگزاری ایلنا گفته است که ۲۶ استان از ۳۱ استان کشور در دمای زیر صفر درجه به سر می برند. او گفته است هیچ استانی به جز سه شهر آمل، بابل و بابلسر دچار مشکل قطع گاز نشده است. سخنگوی شرکت گاز گفته است توزیع ۵۳۰ میلیون متر مکعب گاز در یک روز به ۷۸ میلیون نفر جمعیت کشور به اندازه مصرف کل اتحادیه اروپا در یک روز است. او گفته است که این آمار نشان می‌دهد مصرف گاز در ایران استاندارد نیست.

 14. وزارت کشور: تعرفه های انتخابات ۱۳۹۶ کد امنیتی دارد

  علی پور علی مطلق، مدیر کل دفتر انتخابات وزارت کشور اعلام کرد: "با هماهنگی شورای نگهبان تعرفه های انتخابات سال ۱۳۹۶ با ۱۴ کد امنیتی تهیه شده که در دوره های گذشته کمتر مورد استفاده قرار می گرفت." 

  به گزارش ایرنا، مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور همچنین عنوان کرد: "از دیگر ویژگیهای امنیتی انتخابات آینده اختصاص کد خاص به تعرفه هر استان و نیز کدگذاری تعرفه ها از نظر تعداد اسامی نامزدها است." 

   سه انتخابات میان دوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و دوازدهمین دوره ریاست جمهوری به صورت همزمان ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۶ برگزار می شوند. 

 15. واکنش سپاه به نقض احتمالی برجام

  محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران درباره واکنش این نهاد به نقض احتمالی توافق هسته‌ای ایران (برجام) گفته است که سپاه بخشی از دولت و نظام جمهوری اسلامی است و "هرچه که رهبری معظم، مجلس، دولت و مسئولین نظام تصمیم بگیرند سپاه به طور مطلق از آن‌ها حمایت و در همان چارچوب حرکت می‌کند".

  روز چهارشنبه آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران در جمع بسیجیان هشدار داد که تمدید ده ساله تحریم‌های آمریکا علیه ایران "قطعا نقض برجام است" و جمهوری اسلامی در برابر آن واکنش نشان خواهد داد. درباره این تحریم‌ها بیشتر بخوانید.

 16. خانواده علی شریعتی نسبت به وضعیت جسمی این زندانی ابراز نگرانی کردند

  خانواده علی شریعتی، زندانی سیاسی که از دهم آبانماه در اعتصاب غذا است، نسبت به وضعیت وی و بی خبری از شرایط جسمی این زندانی ابراز نگرانی کردند. 

  به گزارش کلمه، مطهره پارسی، همسر علی شریعتی گفت: "از بهداری زندان برای علی شرایط انفرادی ساخته‌اند و از دیروز حتی اجازه تماس با خانواده هم ندارد."

  آقای شریعتی روز چهارشنبه هفته قبل و در پی وخامت حال جسمی‌اش از زندان اوین به بیمارستان منتقل و روز دوشنبه در حالی که هنوز مراحل درمان را تکمیل نکرده بود، به زندان اوین بازگردانده شد.

  علی شریعتی، زندانی سیاسی
 17. فرمانده سپاه: در اسلام شیعی بحث حزب قابل طرح نیست

  محمدعلی جعفری

  سرلشگر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران گفته است "موضوع حزب و جریان برای غربی‌هاست و متعلق به انقلاب اسلامی نبوده است."

  آقای جعفری با اشاره به سخنان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران درباره جناحی نبودن بسیج گفت "در جریان اسلام شیعی که خط روشن است خیلی بحث حزب و اینها قابل طرح نیست و بسیج هم حتما در غالب حزب و جریان عمل نخواهد کرد و در مقابل جریان دیگری خواهد ایستاد که جریان ضدانقلاب است".

  فرمانده سپاه همچنین گفت "شناخت ضدانقلاب امروز بسیار سخت است و با ضدانقلاب‌های مسلح اول انقلاب تفاوت دارد".

 18. انفجار در آدانا در ترکیه

     پلیس شهر آدانا، مرکز استان آدانا در جنوب ترکیه، گزارش کرد که در برابر ساختمان فرمانداری این شهر بمبی منفجر شده که در نتیجه آن، دست کم دو نفر کشته و چندین تن دیگر زخمی شده‌اند. عامل انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در پارکینگ فرمانداری بوده است  

 19. تیم فوتبال ایران، همچنان تیم اول آسیا

  View more on twitter
 20. اولین برف توکیو در ماه نوامبر پس از پنجاه سال

  توکیو، پایتخت ژاپن، امروز بعد از ۵۴ سال شاهد اولین بارش برف در ماه نوامبر است. شهروندان پایتخت ژاپن از کاهش ناگهانی دما در این فصل سال غافلگیر شده‌اند. برف زودهنگام پاییزی در توکیو باعث تاخیر اندکی در رفت و آمد وسایل حمل و نقل عمومی شده است. به گزارش خبرگزاری‌های ژاپنی اولین برف سال که در این کشور "هاتسویوکی" نامیده می‌شود، ۴۰ روز زودتر از زمان معمول هر سال باریده است.  

  برف توکیو
  برف توکیو