Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. وزارت امور خارجه ایران به تمدید تحریم‌های ایران توسط کنگره آمریکا واکنش نشان داده است
  2. ده‌ها هزار مسلمان در خیابان‌های جاکارتا در اعتراض به فرماندار این شهر دست به تظاهرات زدند
  3. دونالد ترامپ ژنرال منتقد ایران را برای وزارت دفاع انتخاب کرد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

قیمت نفت با اعلام موافقت اوباما با قانون تحریم‌های ایران بالا رفت

به گزارش خبرگزاری رویترز بعد از آن که کاخ سفید اعلام کرد باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا تمدید تحریم‌های ایران را تایید خواهد کرد، قیمت نفت باز هم افزایش یافت. روند افزایشی قیمت نفت در روزهای اخیر و بعد از توافق اوپک برای کاهش تولید آغاز شده بود.

ارث نیم میلیون دلاری سرباز نازی برای دهکده اسکاتلندی

 یک سرباز پیشین آلمان نازی برای دهکده‌ای که طی جنگ جهانی دوم در آن زندانی بود نیم میلیون دلار ارث به جا گذاشت. هنریش اشتانمایر، که دو سال پیش در سن نود سالگی درگذشت، برای جبران محبتی که مردم اسکاتلند در زمان جنگ به او کرده‌ بودند، این پول را به دهکده کومری در پورتشایر بخشید.

نگرانی جان کری از اخبار دروغ در اینترنت

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا
Getty Images
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نسبت اخبار دروغ و اطلاعات غلطی که از طریق اینترنت منتشر می‌شود، هشدار داد. آقای جان کری که در نشستی در رم حاضر شده بود گفت که افکار متعصبانه و عوام‌فریبانه به کمک تکنولوژی جدید با سرعت در جهان بخش می‌شود و موجب گسترش نفرت‌پراکنی خواهد شد. او گفت دروغ‌ها می‌توانند در چشم به هم زدنی از طریق رسانه‌ها مختلف در دنیا پخش شوند، اخباری که تشخیص درست یا غلط بودن آن‌ها بسیار سخت است.

خواننده مغولستان از دیپلمات روس کتک خورد و به کما رفت

آمرا خواننده مغول
Getty Images
آمرا خواننده مغول

خانواده یکی از مشهورترین خواننده‌های رپ مغولستان گفته‌اند که این خواننده به دنبال حمله یک دیپلمات روس در اولان باتور، پایتخت این کشور به کما رفته است. آمرا در حالی کتک خورد که هنگام برنامه‌اش لباسی که روی آن صلیب شکسته سوزن‌دوزی شده بود را به تن داشت. صلیب شکسته یکی از نمادهای سنتی در مغولستان است. به گفته خانواده این خواننده،  دیپلمات روس، این نماد را اهانت آمیز دانست و با شیئی آهنی به سر خواننده زد. سفارت روس گفته این قضیه را بررسی می‌کند اما می‌گوید در گزارش این خبر تحریف‌هایی صورت گرفته است.

دستگیری ناصر زرافشان در سالگرد مختاری و پوینده

نیروهای امنیتی و انتظامی از برگزاری مراسم یادبود محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، نویسندگان ایرانی که در دهه هفتاد خورشیدی به دست نیروهای امنیتی وقت به قتل رسیدند در امامزاده طاهر کرج جلوگیری کردند. به گفته زویا زرافشان دختر ناصر زرافشان، پدر و برادرش مزدک که برای شرکت در این مراسم در گورستان امامزاده طاهر حاضر شده بودند توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

فورد ۶۵۰ هزار ماشین را از بازار جمع می‌کند

کارخانه فورد
Getty Images

 کارخانه اتومبیل سازی فورد اعلام کرد که حدود ششصد و پنجاه هزار ماشین را به دلیل ایراد در کمربند ایمنی صندلی جلو از بازار جمع خواهد کرد. این کارخانه احتمال می‌دهد که این کمربندها در هنگام تصادف درست کار نکنند. به گفته کارخانه فورد دو مورد مصدومیت به دلیل این اشکال رخ داده است. بیشتر ماشین‌هایی که این نقص را دارند در آمریکا، کانادا و مکزیک فروخته شده‌اند.

محدود شدن معیارهای به رسمیت شناختن دین در اسلواکی با اعتراض مسلمانان روبروشد

نمایندگانی از جامعه مسلمانان اسلواکی قانون جدیدی را که باعث محدود شدن معیا‌‌رهای  به رسمیت شناختن یک دین در این کشور می‌شود، محکوم کرده‌اند.

 این لایحه جدید از سوی حزب دست راستی، حزب ملی اسلواک، ارائه شده است. 

براساس این لایحه یک دین در صورتی در این کشور به رسمیت شناخته می‌شود که شمار پیروان آن پنجاه هزار نفر باشد. این درحالی است که پیشتریک دین با داشتن ۲۰ هزار پیرو، به رسمیت شناخته می‌شد. 

به رسمیت شناختن یک دین به معنای آن است که پیروان آن از کمک‌های دولتی برخوردار بوده و می توانند مدارس خود را داشته باشند. بنیاد اسلامی در اسلواکی این قانون را ضربه‌ای جدی به آزاد مذهب دانسته است. 

شدیدترین درگیری نظامی دو سال اخیر در پایتخت لیبی

 دو گروه رقیب شبه نظامی برای دومین روز در طرابلس، پایتخت لیبی باهم درگیر شدند. این درگیری در محله‌های مختلفی در جنوب شرقی این شهر انجام شد. منابع پزشکی در لیبی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که دست‌کم ۸ نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شده‌اند. این بدترین درگیری در طرابلس طی دو سال اخیر است. این درگیری بین دو گروه متحد شبه نظامی در طرابلس بود که یکی از آن‌ها بزرگ‌ترین گروه شبه نظامی این شهر است. 

زنان دردهای خود را بنویسند

مادر شهزاده سمرقندی چند بار قصد خودکشی داشت تا این‌که شروع کرد به نوشتن خاطراتش. او می‌گوید باید نهضتی راه بیافتد که مادران خاطرات خود را بنویسند، چون نوشتن درمان است. شهزاده سمرقندی، نویسنده زاده ازبکستان، در قالب برنامه صد زن توضیح می‌دهد که چگونه نویسنده شد. او چند روز پیش در لندن بهترین نویسنده زن در جشنواره بین‌المللی کتاب اوراسیا معرفی شد.

بشنوید: مصاحبه با شهزاده سمرقندی، نویسنده رمان‌های زمین مادران، ریگستان و سندروم استکهلم. 

صد زن: زنان باید درد خود را روی کاغذ بریزند

پنج برنده جایزه نوبل خواستار اقدام فوری برای حفظ مکان‌های باستانی در مقابل جنگ شدند

آثار باستانی تخریب شده
AFP

پنج برنده جایزه نوبل خواستار اقدام فوری برای حفظ مکان‌های باستانی در مقابل درگیری در مناطق جنگ‌زده شدند. این درخواست آنها همزمان با بازگشایی نشستی درباره حفظ میراث فرهنگی در ابوظبی صورت گرفته است. 

فرانسه و امارات متحده عربی یکصد میلیون دلار به محافظت و بازسازی آثار باستانی که از سوی افراط گرایان و جنگ با خطرروبرو هستند، اختصاص داده‌اند. 

مکان‌های باستانی در سوریه، مالی و عراق در سال‌های اخیر توسط پیکارجویان اسلامگرا تخریب و یا منفجر شده‌اند. شماری دیگر از این مکان‌ها در سوریه و یمن با پرتاب موشک و خمپاره صدمه دیده‌اند.  

'ترامپ به دنبال تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران است'

روزنامه فایننشال تایمز به نقل از منابع آگاه در کنگره گفته است که تیم همراه دونالد ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا، به دنبال وضع تحریم‌های تازه غیرهسته‌ای علیه ایران هستند.

بر اساس این گزارش مشاوران و همراهان آقای ترامپ قصد دارند تا احتمال تعیین تحریم‌های تازه‌ای را با محوریت موشک‌های بالستیک و نقض حقوق بشر در ایران بررسی کنند. 

فایننشال تایمز چاپ لندن، این خبر را به نقل از نمایندگان کنگره منتشر کرده که با نزدیکان دونالد ترامپ در ارتباط هستند. 

انتقاد کارشناس سازمان ملل از رفتار دولت ترکیه با زندانیان

یک کارشناس حقوقی سازمان ملل از روندی که دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام در ژوئیه گذشته در پیش گرفته انتقاد کرد و آن را موجب افزایش احتمال شکنجه زندانیان دانست. نیلز ملزر در پایان شش روز دیدار از ترکیه گفت که نگران افزایش مدت زندان (۳۰ روز) پیش از محاکمه است. او همچنین گفت که عدم اجازه دسترسی به وکیل تا ۵ روز راه را برای رفتار نامناسب با زندانیان باز می‌کند. آقای ملزر طی سفرش به ترکیه با شماری از زندانیان دیدار کرد.

دادگاهی در نیجریه حکم به آزادی شیخ زکزاکی داد

دادگاهی در نیجریه حکم آزادی شیخ ابراهیم زکزاکی روحانی شیعه و رهبر جنبش اسلامی شیعیان نیجریه را صادر کرد. شیخ زکزاکی ۱۳ دسامبر سال گذشته از سوی نظامیان نیجریه زخمی و دستگیر شد. جنبش اسلامی، ارتش نیجریه را متهم کرده که بیش از ۵۰۰۰ عضوش را کشته و جسدشان را یا سوزانده یا در گورهای جمعی دفن کرده. 

سه نامزد نهایی بهترین بازیکن سال #فیفا: لیونل مسی (بارسلونا)، کریستیانو رونالدو (رئال مادرید) و آنتوان گریزمان (اتل… twitter.com/i/web/status/8…

ترامپ وارث اقتصادی قوی‌تر

میزان بیکاری در آمریکا با ۴.۸ درصد به کمترین حد خود در ۹ سال اخیر رسید. طبق آخرین آمار رسمی در ماه گذشته ۱۷۸ هزار شغل جدید ایجاد شده است. به گفته کارشناسان طبق این آمار دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا وارث اقتصاد قوی‌تری خواهد بود.

رزبرگ 31 ساله که یکشنبه گذشته قهرمان فرمول یک جهان شد، پس از بازنشستگی گفت: من از کوه خودم بالا رفتم و الان در قله… twitter.com/i/web/status/8…

نیکو رزبرگ قهرمان فرمول یک امسال جهان و راننده آلمانی تیم مرسدس اعلام بازنشستگی کرد.

نیکو رزبرگ قهرمان فرمول یک امسال جهان و راننده آلمانی تیم مرسدس اعلام بازنشستگی کرد.

دانمارک اعلام کرد که ماموریت جنگنده‌های این کشور در عملیات علیه داعش تمدید نمی‌شود

دانمارک اعلام کرد که ماموریت شش ماهه هفت جنگنده اف-۱۶ این کشور را که در عملیات نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) در سوریه وعراق شرکت دارند، تمدید نخواهد کرد.

 این تصمیم سه روز پس از آن اعلام شده که وزارت دفاع آمریکا گفت که حمله هوایی که در ماه سپتامبر در سوریه انجام شد و در جریان آن حدود ۹۰ نیروی سوری کشته شدند به دلیل عواملی همچون اختلال در ارتباطات، کمبود اطلاعات و خطای انسانی صورت گرفت. 

هدف از این عملیات که در آن جنگنده های دانمارکی، بریتانیایی، استرالیایی و آمریکایی حضور داشتند، پیکارجویان داعش بود، اما به اشتباه نیروهای دولت سوریه هدف قرار گرفتند.

تدوین طرح سه فوریتی برای از سر گیری فعالیت‌های هسته‌ای ایران

 جمعی از نمایندگان مجلس ایران در حال تهیه و تدوین طرحی سه فوریتی برای ازسرگیری تمام فعالیت‌های هسته‌ای این کشور هستند. قرار است این طرح در قالب یک ماده واحده و ۵ تبصره تدوین شده و گفته می‌شود هدف از تدوین آن مقابله با مصوبه سنای آمریکا است. اکبر رنجبرزاده عضو هیئت‌رئیسه مجلس به تسنیم گفت: "در این طرح باید دولت را مکلف کنیم تا از آمریکا به ‌دلیل نقض مکرر برجام در مراجع ذی‌صلاح بین‌المللی شکایت کند."

#بارسلونا می‌توانست سال ۲۰۰۳ با ۱۷ میلیون یورو رونالدو را بگیرد. لاپورتا، رئیس وقت بارسا:چند بازیکن گرفته‌ایم و نم… twitter.com/i/web/status/8…

انتقال شورشیان سوری از دمشق به ادلب

با موافقت دولت سوریه، تعدادی اتوبوس برای انتقال شورشیان و ساکنان دمشق وارد حومه پایتخت سوریه شدند. گفته می‌شود که چهارصد شورشی و خانواده‌هایشان با اتوبوس از منطقه التل به استان ادلب که از مراکز شورشیان است منتقل خواهند شد.

عارف: دولت آمریکا راهی جز وتو کردن مصوبه سنا ندارد

محمد رضا عارف
Getty Images
محمد رضا عارف

محمد رضا عارف، رییس فراکسیون امید مجلس ایران: دولت ایالات متحده آمریکا باید بداند که اگر بخواهد در نظام بین‌الملل اعتماد به کشورش را زیر سوال نبرد راهی جز وتوی مصوبه سنای آمریکا ندارد... جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی به تعهدات بین‌المللی مطمئنا واکنش جدی را در برابر این اقدام سنای آمریکا نشان خواهد داد.

چیزی شبیه به معجزه. به گفته دکترها نتو، یکی از اعضای باقیمانده باشگاه برزیلی چاپکوئنس از سانحه هوایی کلمبیا، می‌توا… twitter.com/i/web/status/8…

صالحی: اگر تحریم‌های ده ساله اجرایی شود نقض صریح برجام است

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
Reuters
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

 علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به خبرگزاری صدا و سیما ایران گفت: "این قانون (ایسا یا تحریم‌های ۱۰ ساله) اکنون وجود دارد، اما رئیس ‌جمهوری آمریکا آن را ملغی اثر کرده است و فعلا آثاری مترتب بر آن واقف نیست اما اگر دوباره عملیاتی و اجرایی شود، نقض صریح برجام است... در هیأت نظارت بر اجرای برجام که رئیس‌جمهور پس از سخنان مقام معظم رهبری آن را تشکیل داده بود درباره این موضوع صحبت شد و اقدامات لازم را مدنظر قرار دادند و گفتند ما سیر تحول "ایسا" را رصد و متناسب با آن تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کنیم."

بازنگری در مورد محرومیت رئیس پیشین فیفا

سپ بلاتر، رئیس پیشین فیفا
AFP
سپ بلاتر، رئیس پیشین فیفا

دادگاه عالی ورزش دوشنبه آینده تقاضی فرجام‌خواهی سپ بلاتر، رئیس پیشین فدراسیون جهانی فوتبال را بررسی می‌کند. آقای بلاتر که به مدت ۱۷ سال رئیس فیفا بود، یک سال پیش به اتهام فساد برای شش سال از کلیه فعالیت‌های مرتبط با فوتبال محروم شد. آقای بلاتر از سوی کمیته اخلاقی فیفا برای پرداخت ۲ میلیون دلار به میشل پلاتینی، رئیس وقت اتحادیه فوتبال اروپا گناهکار شناخته شد. هر دو نفر اتهاماتشان را تکذیب کردند.

امام جمعه موقت تهران: چرا مدیر راه آهن از بیگانگان تقلید کرد؟

 محمد علی موحدی کرمانی، امام جمعه موقت تهران با انتقاد از عملکرد مدیر عامل راه آهن ایران پس از تصادف قطار در دامغان گفت: مردم ساعت‌ها در سرمای استخوان سوز بیابانها می‌لرزیدند و عده‌ای هم در آتش زنده زنده در حال سوختن بودند و هیچ کمکی هم در کار نبوده است... استعفای مدیرعامل راه‌آهن جای تعجب دارد، اگر وی مقصر است باید محاکمه و عزل شود و اگر مقصر نیست چرا به تقلید از بیگانگان در هنگام حادثه استعفا می‌دهد؟ 

گری جانسون، بازیکن پیشین #چلسی گفت این باشگاه برای این که حرفی در مورد آزار جنسی‌اش توسط رئیس استعدادیابی چلسی نزند… twitter.com/i/web/status/8…

روسیه از طرح حملات سایبری به سیستم بانکی این کشور خبر داد

به گفته سازمان امنیت داخلی روسیه، اف اس بی، سرویس های اطلاعاتی خارجی قصد داشتند بانکهای این کشور را هدف حملات سایبری قرار دهند. براساس این گزارش هدف از این حملات بی ثبات کردن سیستم مالی روسیه بود. قرار بود این حملات دوشنبه آینده ۵ دسامبر انجام شود.

دوستی ترامپ و پوتین به نفع ایران است یا به ضررش؟

دوستی ترامپ و پوتین به نفع ایران است یا به ضررش؟

دهها هزار مسلمان در اندونزی در اعتراض به فرماندار جاکارتا دست به اعتراض زدند

اعتراض مسلمانان در اندونزی
EPA

دهها هزار مسلمان اندونزیایی در اعتراض به فرماندار مسیحی جاکارتا دست به راهپیمایی زدند. باسوکی جاهاجا پورناما اولین چینی تباری است که به مقام فرمانداری پایتخت رسیده است. معترضان او را متهم کرده‌اند که به مقدسات توهین کرده است. فرماندار جاکارتا گفته بود که مخالفانش با استفاده از آیاتی از قرآن در صدد گمراه کردن رای دهندگان برآمده‌اند. معترضان خواستار آن هستند که فرماندار جاکارتا به دلیل بیان چنین سخنانی دستگیر و محاکمه شود. 

خبرهای امروز

  • واکنش ایران به تمدید تحریم‌ها توسط کنگره آمریکا
  • دونالد ترامپ ژنرال منتقد ایران را برای وزارت دفاع انتخاب کرد
  • تظاهرات اسلامگرایان در جاکارتا
  • ممنوع کردن خودروهای دیزلی در چهار شهر بزرگ جهان 

مرور خبرهای روز گذشته

مروری بر خلاصه مهم‌ترین خبرهای روز گذشته را بخوانید: ایستگاه خبر؛ پنجشنبه یازده آذر