Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. یوکیا آمانو به ایران می رود

  علی اکبر صالحی می گوید که یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه جاری به ایران سفر خواهد کرد. او به تلویزیون ایران گفت که آقای آمانو نسبت به بازدید از ایران پیش از پایان سال جاری ابراز علاقه کرده است. این دومین دیدار آمانو از تهران در سال ۲۰۱۶ خواهد بود. او در ماه ژانویه پس از اجرای برجام به ایران رفته بود. آقای صالحی گفت که ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری "خیلی مثبتی" داشته اند که بیش از این "تقویت" خواهد شد. 

 2. پیشروی بیشتر نیروهای دولتی سوریه در حلب

  گزارش‌ها حاکی است که نیروهای دولتی سوریه در نبرد بر سر کنترل شهر حلب، بخش‌های مهم دیگری از شهر را از مخالفان مسلح گرفته‌اند. سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است می گوید که نیروهای دولتی پنج منطقه دیگر را در شهر به کنترل در آورده اند. از جمله کنترل کامل محله استراتژیک الشعر به دست نیروهای دولتی افتاده است. به این ترتیب، این نیروها اکنون بیش از ۷۰ درصد مناطقی در شرق حلب را که قبلا در اختیار شورشیان بود از آنها گرفته اند. ده‌ها هزار نفر از ساکنان شهر از خانه‌های خود گریخته‌اند و به منطقه تحت تسلط دولت در شهر پناه برده‌اند. اما هنوز عده زیادی از شهروندان در وضعیتی  بسیار وخیم در مناطقی زندگی می‌کنند که هنوز در اختیار مخالفان مسلح حکومت بشار اسد است.

 3. اعتراض ترامپ به هزینه بالای ساخت هواپیمای جدید ریاست جمهوری آمریکا

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که دولت باید برنامه ساخت دو هواپیمای مخصوص رئیس جمهور را به دلیل هزینه‌های سرسام آورش کنار بگذارد. آقای ترامپ گفت که ساخت این دو هواپیما چهار میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. او شرکت بوئینگ را به سودجویی در این زمینه متهم کرد. بوئینگ می گوید که در حال حاضر یک قرارداد به ارزش 170 میلیون دلار برای طراحی هواپیمای جدید ریاست جمهوری آمریکا امضا کرده است. ارزش سهام شرکت بوئینگ پس از اظهارنظر آقای ترامپ یک درصد کاهش یافت.

 4. اشرف غنی خواهان گسترش روابط افغانستان با ازبکستان شد

  غنی و شوکت

  رئیس‌جمهور غنی انتخاب شوکت میرضیایف را به‌ عنوان رئیس‌جمهوری ازبکستان تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که با پیروزی شوکت میرضیایف، روابط میان کابل و تاشکند در عرصه‌های مختلف به‌خصوص همکاری‌های اقتصادی و ترانزیتی بیشتر تقویت و گسترش یابد.

  براساس خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آقای غنی به‌نمایندگی از دولت و مردم افغانستان "تبریکات عمیق و تمنیات نیک" را به‌مناسبت پیروزی آقای میرضیایف در انتخابات ازبکستان اظهار داشته است.

  او برای آقای میرضیایف رئیس‌جمهور جدید ازبکستان خواستار موفقیت و به مردم ازبکستان سعادت و خوشبختی را آرزو کرده است.

 5. علی مطهری: برای رفع حصر برنامه داریم

  علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران در مراسم دانشجو در دانشگاه امیرکبیر تهران سخنرانی کرده و از جمله در پاسخ به شعارهای دانشجویان در مورد ضرورت رفع حصر رهبران جنبش اعتراضی پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ گفته:

  • من فکر می‌کنم باید مسئله حصر هر چه زودتر حل شود این نمی شود که ما هر چند وقت یک بار دور هم جمع بشویم و این موضوع را مطرح کنیم. در حال حاضر رفع حصر جزو مطالبات بخش زیادی از جامعه ماست... یکی از مشکلات برای آزادی این افراد، نظر و عقیده برخی از مسوولان است که اگر آنها معذرت خواهی نکنند یا توبه نکنند، نظام و رهبری ضربه می‌خورند. این ایرادی ندارد که برخی در مورد سال ٨٨ نظر دیگری غیر از نظر محصوران داشته باشند، اما اینکه اینها ٦ سال در حصر بودند نه با قانون منطبق است نه با تعالیم دینی... ما برنامه داریم ضمن ملاقات با رهبری و سپس دیدار با محصوران این مشکل را حل کنیم.
 6. محسنی اژه‌ای: صادقی به رئیس قوه قضائیه افترا زده

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران سخنرانی کرده و از جمله گفته:

  • در پرونده بابک زنجانی که حکم اعدامش هم تایید شد، چهار وزیر، رئیس سابق بانک مرکزی، بعضی مدیران و برخی از مدیران نفتی بدون اغماض مورد تحقیق قرار گرفتند که بعضی از آنها تحقیق‌شان تمام نشده است. اگر قاضی به این برسد که این افراد آگاهانه و برای نفع شخصی اقدامی را انجام دادند یا اینکه به عنوان مسبب یا حتی معاون، کاری انجام داده‌اند مورد محاکمه قرار می‌گیرند.
  • محمود صادقی نماینده مجلس مطلبی را [در مورد حساب‌های قوه قضائیه] تحت عنوان سوال مطرح کردند که برداشت ما این است که این سوال نیست، بلکه افترا به رئیس قوه قضائیه است.
 7. مرسدس: شاید آلونسو جایگزین روزبرگ شود

  توتو وولف، رئیس تیم اتومبلیرانی مرسدس در مسابقات فرمول ۱ گفته است که این تیم در نظر دارد، فرناندو آلونسو، قهرمان سابق جهان و راننده فعلی مک‌لارن را جایگزین نیکو روزبرگ، قهرمان این فصل مسابقات کند.

  روزبرگ، ۳۱ ساله امسال پس دستیابی به نخستین قهرمانی‌اش، اعلام کرد که خود را بازنشسته می‌کند. آلونسو، ۳۵ ساله که دو دوره قهرمان جهان شده، در مسابقات این فصل در رده دهم قرار گرفت.

  اگر آلونسو به مرسدس برود پس از ده سال دوباره در کنار لوئیس همیلتون رانندگی خواهد کرد.

  همیلتون و آلونسو
  Image caption: همیلتون و آلونسو هنگامی که در مک‌لارن-مرسدس هم‌تیمی بودند، روابط پرتنشی داشتند
 8. تجمع کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان

   جمعی از کارگران کارخانه پلی اکریل اصفهان امروز در تجمعی خواستار پرداخت شش ماه حقوق معوقه خود شدند.

   به گزارش خبرگزاری‌های ایران، این کارگران تاکید کردند که پرداخت نشدن حقوق آنها از شش ماه گذشته تاکنون مشکل های معیشتی زیادی برای خانواده هایشان ایجاد کرده است.

   تعدادی از اعضای هیات اجرایی جدید کارخانه، امروز در جمع کارگران حضور یافتند و در باره پرداخت حقوق معوقه آنها قول مساعد دادند.

  به گزارش ایرنا، حکم هیات اجرائی جدید پلی اکریل اواخر شهریور امسال با امضای وزیر صنعت معدن و تجارت و توسط استاندار اصفهان به چهار تن اعطا شد.

   پیش از این نیز کارکنان شرکت پلی اکریل اصفهان با حضور مقابل استانداری اصفهان، فرمانداری مبارکه و دفتر مرکزی این شرکت واقع در خیابان آبشار اصفهان، رسیدگی به مشکلات این شرکت را خواستار شده بودند. 

  این شرکت در سال ۵۳ با مشارکت بخش خصوصی و تعدادی از بانک های تخصصی ایرانی و شرکت 'دوپان دونمورس' آمریکا تاسیس شد و در سال ۵۷ به بهره برداری رسید. 

  پلی اکریل اصفهان
 9. پیتر وون، بازیگر سریال بازی تاج و تخت در گذشت

  پیتر وون، بازیگر بریتانیایی سریال بازی تاج و تخت در ۹۳ سالگی در گذشت. او که فعالیت هنری خود را از دهه ۱۹۵۰ آغاز کرده بود، در ده‌ها فیلم بازی کرد.

   نخستین فیلم مطرح او ۳۹ پله بود که در سال ۱۹۵۹ ساخته شد. برزیل، بازمانده روز و زندگی و مرگ پیتر سلرز از مشهورترین فیلم‌های اوست.

  پیتر وون
 10. سپاه بخشی از کاخ مروارید را به میراث فرهنگی استان البرز واگذار کرد

  حمید طهایی، استاندار البرز اعلام کرد: "سپاه با واگذاری بحشی از زمین ۱۱۲ هکتاری کاخ مروارید به میراث فرهنگی استان موافقت کرده است. این در حالی است که میراث فرهنگی خواستار واگذاری کل مجموعه است." 

  به گزارش خبرگزاری مهر، آقای طهایی گفت که زمانی که استان البرز زیرمجموعه استان تهران بوده سپاه با طی کردن مراحل قانونی و گرفتن موافقت کمیسیون ماده ۵ تهران توانسته است مجوز ساخت و ساز در بخشی از این بنا را دریافت کند.

   به گفته استاندار البرز سپاه پاسداران مشروط بر اینکه "زمین معوض دریافت کند" کل بنا را واگذار خواهد کرد. 

  کاخ مروارید در سالهای ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ با زیربنای ۲۵۰۰ متر برای اقامت شمس پهلوی در مهرشهر کرج ساخته شد.

   سازه اصلی و طرح کاخ به شکل یک سفره ماهی است که صدفی آن را در برگرفته است. 

   این  بنا دارای فضاهای مختلف چون تالار طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، تالار پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، استخر، آب‌نما، محل نگهداری پرندگان کمیاب، اتاق‌های خواب است. 

  یکی از مهمترین بخش‌های این کاخ اتاق صدف است که دارای تزئینات مختلفی بوده، بخصوص نمای بیرونی آن که بصورت حلزونی شکل ساخته شده است. دریاچه کوچکی از سه طرف این کاخ را احاطه کرده است.

  کاخ مروارید
 11. نصب مجسمه طلایی بنیامین نتانیاهو در میدان مرکزی تل اویو

  مجسمه نتانیاهو در میدان مرکزی تل اویو
  Image caption: سازنده مجسمه طلایی نتانیاهو آن را به "بت" راستگرایان تشبیه کرده است

  نصب ناگهانی مجسمه عظیم و طلایی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در میدان مرکزی شهر تل اویو به موضوعی برای مزاح در شبکه های اجتماعی اسرائیل تبدیل شده است. این مجسمه را ایتالی زالیت، هنرمند اسرائیلی ساخته و در این میدان قرار داده است. او گفته است که هدف از این کار، طعنه به برخی راستگرایان است که نخست وزیر راستگرا را "مانند بت" پرستش می‌کنند. کار این هنرمند باعث خشم وزیر فرهنگ شده که آن را "نفرت پراکنی علیه نخست وزیر کشور" توصیف کرده است.

 12. نجفی: در کشوری که سرخود به سفارت حمله می‌کنند، نمی‌توان انتظار سرمایه گذاری داشت

  محمدعلی نجفی، مشاور اقتصادی رییس‌جمهوری ایران گفت: "در کشوری که سرخود به سفارت کشور دیگری حمله کنند و اسناد و مدارک را بسوزانند آیا می‌توان انتظار سرمایه‌گذاری داشت."

  به گزارش ایلنا، آقای نجفی با اشاره به مشکل اشتغال گفت: "در کشوری که نایب‌رییس مجلس اجازه سخنرانی یک ساعته را ندارد، آیا می‌توان انتظار سرمایه‌گذاری داشت؟ آیا حرکت‌هایی از این نوع، ضداشتعال نیست؟  تازه زمانی که رییس‌جمهور ابراز تاسف می‌کند، عده‌ای می‌گویند شما چرا فکر اشتغال نیستید؟ هر جا که آزادی‌بیان به خطر میفتد، حتما باید رییس‌جمهور عکس‌العمل نشان دهد."

  مشاور اقتصادی رئیس جمهوری در خصوص وضعیت بیکاری نیز گفت که بعضی‌ها می‌گویند سه میلیون بیکار داریم و مخالفان دولت می‌گویند ۵ میلیون بیکار. "ما می‌گوییم برای حل مشکل اشتغال حداقل رشد ۸ درصدی در اقتصاد را داشته باشیم و باید سرمایه‌گذاری کافی انجام شود. در این راستا نیازمند جامعه‌ای قانونمند هستیم. اما عده‌ای سعی دارند که امید جامعه را از بین ببرند."

  محمدعلی نجفی
 13. جیبوتی به عربستان سعودی پایگاه نظامی می‌دهد

  پایگاه نظامی فرانسه در جیبوتی
  Image caption: پایگاه نظامی فرانسه در جیبوتی - عربستان هم در جیبوتی پایگاه نظامی ایجاد می‌کند

  وزیر خارجه جیبوتی گفته است این کشور به عربستان سعودی اجازه تاسیس پایگاه نظامی داده است. آمریکا و فرانسه در این کشور پایگاه نظامی دارند و اخیر همکاری نظامی بین جیبوتی و جمهوری خلق چین گسترش یافته است. پس از حمله به سفارت عربستان در تهران، جیبوتی به نشانه حمایت از عربستان روابط خود را با ایران قطع کرد. جیبوتی در منظقه موسوم به شاخ آفریقا واقع شده و عربستان می تواند از پایگاه نظامی هوایی یا دریایی در این کشور برای انجام عملیات در یمن استفاده کند.

 14. ۲۳ نفر در یک مهمانی در چناران بازداشت شدند

  جواد حسینی، رئیس حوزه قضایی گلبهار اعلام کرد: "۲۳ نفر در یک پارتی شبانه در روستای کاهو بخش گلبهار شهرستان چناران در مشهد دستگیر شدند."

    به گزارش ایرنا، آقای حسینی گفته ۹ نفر از این افراد زن و ۱۴ نفر مرد بودند. 

 15. بارش برف پروازهای فرودگاه‌ اردبیل را لغو کرد

  بارش برف سنگین و شرایط نامساعد جوی موجب لغو پروازهای فرودگاه اردبیل شده است. 

  به گزارش ایرنا، بارش برف همچنین دانشگاه‌های این شهر را امروز تعطیل کرد. 

  همچنین روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل در اطلاعیه ای اعلام کرد که روز سه شنبه در سری بعد از ظهر در اردبیل، انگوت، گرمی و مشکین شهر تمامی مقاطع تحصیلی و در نمین پیش دبستانی ، ابتدایی و متوسطه دوره اول و در شهر هیر پیش دبستانی و ابتدایی به علت بارش برف و برودت هوا تعطیل است.

  برف، اردبیل
 16. جلوگیری از ورود مصطفی تاجزاده به دانشگاه امیرکبیر

  مراسم روز دانشجو امروز در دانشگاه امیرکبیر،  براساس برنامه اعلام شده جلو نرفت و سخنرانی برخی از سخنرانان لغو شد. 

  به گزارش ایلنا، مجری برنامه روز دانشجو در دانشگاه امیرکبیر با اعلام این خبر گفت که صبح امروز با توجه به نامه دادستانی بسیاری از مهمانان اجازه ورود به دانشگاه را پیدا نکردند.

  او گفت: "کلیپی که برای امروز تهیه شده بود، به علت وجود تصاویر مجید توکلی از سوی مدیریت دانشگاه اجازه پخش پیدا نکرد."

  همچنین گزارشها حاکی است که از حضور مصطفی تاجزاده در این دانشگاه جلوگیری شده است.

 17. دیوان عالی لهستان: پولانسکی به آمریکا استرداد نمی‌شود

  خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: دیوان عالی لهستان تاکید که در صورت ورود رومن پولانسکی کارگردان مشهور به این کشور، او به آمریکا استرداد نخواهد شد.

   رومن پولانسکی، فیلمساز متولد لهستان و مقیم فرانسه، از سال ۱۹۷۷ به اتهام داشتن رابطه جنسی با دختری ۱۳ ساله از سوی پلیس آمریکا تحت تعقیب است.  

   این کارگردان ۸۲ ساله در سال ۲۰۰۳ برای فیلم پیانیست جایزه اسکار برد.

  آقای پولانسکی پذیرفته بود که با این دختر رابطه جنسی داشته، اما پیش از آنکه محاکمه شود از آمریکا به اروپا گریخت.

  رومن پولانسکی
 18. تاکسی‌های اینترنتی در تهران 'جواز' ندارند

  قاسم قربانی‌خواه، رئیس اتحادیه موسسات توریستی و اتومبیل کرایه تهران با اعلام اینکه آژانس‌های اینترنتی غیر مجاز هستند، گفت: "در حال حاضر تمامی نرم افزارهای ارائه دهنده خدمات خودرو به متقاضیان بدون جواز بوده و تحت نظارت هیچ نهادی نمی‌باشد و مردم باید توجه داشته باشند که در صورت بروز مشکل هیچ نهادی پاسخگوی ضرر جانی و مالی افراد نخواهد بود." 

  به گزارش میزان، رئیس اتحادیه موسسات توریستی و اتومبیل کرایه تهران، با اشاره به فعالیت گسترده این نوع از خدمات گفت که این شرکت‌ها به صورت ثبت شرکت انجام شده و تحت نظارت هیچ اتحادیه‌ای نبوده همچنین خلا قانونی که بین ثبت شرکت‌ها و نظارت اتحادیه‌ها وجود دارد باعث شده تا این فعالیت‌ها به صورت "قارچ گونه" رشد کند.

  اسنپ
 19. دادستان کل کشور: مرگ بر این آزادی که همه چیز را نابود می‌کند

  محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور با انتقاد از وضعیت مجازی گفت:"دستگاه‌ها در این عرصه کوتاهی می‌کنند و کوتاهی‌های شماست که فضای آلوده و شبکه های ضد دین در این کشور کار می‌کنند. سیاست بازی ها و حرف های عوام فریب را کنار بگذارید، مرگ بر این آزادی که همه چیز را به نابودی می‌کشاند، این آزادی نیست بلکه کمال اسارت است."

  به گزارش ایسنا، آقای منتظری همچنین گفته که "وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد و پلیس فتا و دولت در این فضای آلوده نجات غریق هستند و نباید کوتاهی کنند. امروز ما اهتمام لازم را در بخش های مختلف نمی‌بینیم. اقداماتی در این زمینه انجام داده‌ایم از جمله تاسیس و اختصاص شعب ویژه جرایم رایانه‌ای در تمام شهرها و ایجاد معاونت ویژه در امور فضای مجازی در مراکز استان ها و ارتقا فضای سایبری و پالایش هوشمندانه فضای مجازی. " 

  محمدجعفر منتظری
 20. یک هلی‌کوپتر در دریاچه ای در تهران سقوط کرد

  خبرگزاری های ایران می گویند یک فروند هلی‌کوپتر با هشت سرنشین در دریاچه چیتگر در غرب تهران سقوط کرده است. 

  به گزارش خبرگزاری‌های ایران، هشت سرنشین این هلی‌کوپتر با کمک نیروهای امداد نجات یافته و به بیمارستان منتقل شدند. 

  اما ساعاتی بعد خلبان و کمک خلبان این هلی‌کوپتر بر اثر شدت جراحات جان سپردند.

  پرونده این سقوط با دستور مقامات قضایی به دادسرای نظامی ارجاع داده شد.