Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

رئیس بانک مرکزی: استفاده از تومان اقدامی برای تسهیل مبادلات اقتصادی است

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران می‌گوید استفاده از "تومان" بعنوان واحد پول این کشور باعث آسانتر شدن مبادلات اقتصادی خواهد شد. آقای سیف در کانال تلگرام خود گفته است: "از زمان معرفی ریال در قانون پولی و بانکی به ویژه در طول چند دهه گذشته به دلیل تورم انباشته، ریال عملا از مبادلات اقتصادی روزمره حذف شده و تومان جایگزین آن شده است؛ بنابراین مصوبه دولت در زمینه تغییر رسمی واحد پول ملی از ریال به تومان اقدامی برای تسهیل نسبی مبادلات اقتصادی آحاد جامعه، رسمیت بخشیدن به عرف مورد قبول مردم کشور و در انطباق با واقعیت های موجود قابل تفصیل خواهد بود." 

معامله به تومان راحت‌تر است یا به ریال؟

هیئت دولت ایران امروز چهارشنبه هفدهم آذر، جزئیات لایحه ای را تصویب کرده که بر اساس آن واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر می کند. تغییر واحد پولی ایران به تومان باید به تصویب مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان برسد.

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران
ISNA

اولین مناقصه نفتی ایران بر اساس قراردادهای جدید، اوایل سال میلادی آینده برگزار می شود

علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته است که اولین مناقصه بین المللی صنعت نفت  بر اساس قراردادهای جدید نفتی در اوایل سال آینده میلادی که کمتر از یک هفته دیگر آغاز می شود  برگزار می شود.

این مناقصه به گفته آقای کاردرباره توسعه میدان آزادگان جنوبی است.

معاون سیاسی وزارت کشور ایران منصوب شد

ایرنا خبرگزاری رسمی ایران می گوید وزیر کشور علی اصغر احمدی را به عنوان معاون سیاسی این وزارتخانه انتخاب کرده است.

آقای احمدی در حال حاضر دبیرکل جمعیت هلال احمر است. پیش از این، محمدحسین مقیمی معاون سیاسی وزارت کشور بود. 

مطالعه ۳ میدان نفت و گاز ایران به شرکت شل سپرده شد

شل
Reuters
تفاهمنامه همکاری با شل از سوی مدیرعامل شرکت متن امضا شد

شرکت ملی نفت ایران و شرکت شل تفاهمنامه همکاری مشترکی امضا کردند که بر مبنای آن، مطالعه سه میدان آزادگان، یادآوران و کیش در دستور کار این شرکت قرار گرفت.

شانا شبکه خبری وابسته به وزارت نفت ایران می گوید این تفاهمنامه همکاری میان نورالدین شهنازی زاده، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) از طرف شرکت ملی نفت ایران و هانس نایکمپ، معاون شرکت شل و در حضور علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امضا شد.

بر مبنای این تفاهمنامه همکاری مقرر شد شل، میدان های نفتی آزادگان، یادآوران و میدان گازی کیش را مطالعه و نتایج مطالعات خود را به شرکت ملی نفت ایران ارائه کند.

در مراسم امضای این تفاهنامه سفیر بریتانیا در ایران هم حضور داشته است.

ترامپ 'شخصیت سال' شد

ترامپذ
Getty Images
ترامپ، "مرد سال"

مجله آمریکایی تایم "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری منتخب آمریکا را به عنوان "شخصیت سال" برگزیده است. کوتاه مدتی پس از انتشار این خبر، آقای ترامپ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی گفت که انتخاب به عنوان شخصیت سال "افتخار بزرگی است" و برای او "ارزش فراوانی دارد." مجله تایم از سال 1927 هر سال فردی را که بیش از سایرین در اخبار مطرح بوده به عنوان شخصیت سال برگزیده است. از سال 1999، این نشریه از عنوان "شخص سال" به جای مرد سال استفاده کرده تا برحسب مورد، امکان انتخاب "زن سال" هم وجود داشته باشد. اگرچه این نشریه تاکید دارد که انتخاب مرد یا زن سال به معنی برتری یا امتیاز خاصی برای فرد منتخب نیست و تنها نشانه شهرت خبری اوست، اما به دلیل اینکه بسیاری از برگزیدگان این عنوان در گذشته از شخصیت‌های معتبر بوده‌اند، برخی افراد آن را نوعی افتخار تلقی می‌کنند. 

هواپیمای مسافربری پاکستانی سقوط کرده است

خطوط هوایی بین‌المللی پاکستان گفته است که یکی از هواپیماهای این شرکت در مسیر پرواز داخلی سقوط کرده است. پیشتر  سخنگوی شرکت هواپیمایی پاکستان گفته بود که یک هواپیما مع بل حدود چهل سرنشین از شهر چیترال عازم اسلام آباد، پایتخت بود ناپدید شده اما بعدا اعلام شد که این هواپیما سقوط کرده است.

مجلس ایران کاهش ساعات کاری زنان دارای شرایط خاص را تصویب کرد

بگزارش رسانه‌های ایران، نمایندگان مجلس این کشور، امروز چهارشنبه هفدهم آذر، لایحه کاهش ساعات کاری زنان شاغل "دارای شرایط خاص" را تصویب کردند. بر اساس این مصوبه، تعداد ساعات کاری این دسته از زنان از ۴۴ ساعت در هفته به ۳۶ ساعت کاهش می‌یابد. این مصوبه زنانی را شامل می‌شود که دارای معلولیت شدید، فرزند زیر شش سال، همسر یا فرزند معلول، ابتلا به بیماری صعب‌العلاج باشند و یا خانواده را سرپرستی کنند. این لایحه تمامی زنان شاغل واجد شرایط رسمی، پیمانی و قراردادی را در بر می‌گیرد. مصوبه مجلس برای تبدیل به قانون باید به تایید شورای نگهبان برسد.

مجلس
AFP

دولت ایران مجوز اخذ وام از روسیه را صادر کرد

دولت ایران
isna
جلسه هیئت دولت ایران

هیئت دولت ایران مجوز اخذ تسهیلات مالی از روسیه برای اجرای برخی از طرح‌های  زیربنایی و تولیدی را صادر کرده است.

این وام در توسعه انرژی‌های نو، انرژی هسته‌ای، راه‌آهن، بزرگراه‌ها، سد، شبکه‌های آبیاری و طرح انتقال آب ‏هزینه خواهد شد.‏

نمایندگان مجلس ایران شهریور ماه در جریان اصلاح بودجه سال جاری، به دولت اجازه دادنده تا سقف ۵ میلیارد دلار وام از دولت روسیه برای طرح‌های عمرانی دریافت کند.

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران در زمان بررسی این موضوع در مجلس با دفاع از این پیشنهاد گفت: "در نتیجه فعالیت‌های دیپلماتیک منابع مالی شرقی نیز به منابع در دسترس کشور اضافه شد تا غرب حس نکند که به صورت انحصاری می‌تواند منابع در اختیار ما بگذارد."

روابط سیاسی و نظامی ایران و روسیه از زمان توافق جامع اتمی ایران با گروه ۱+۵ به طور چشمگیری افزایش یافته است و روسای جمهوری دو کشور به طور مرتب با هم دیدار کرده اند.

اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شدند

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در ایران از انتخاب اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری و انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی خبر داده است.

احمد جنتی، محمد یزدی، ابراهیم رئیسی، محمدرضا علیزاده، عباسعلی کدخدایی، محسن اسماعیلی و سیامک ره‌پیک اعضای این هیئت هستند.

به گفته آقای کدخدایی اعضای در جلسه امروز شورای نگهبان تعیین شدند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران و میاندوره ای مجلس اواخر اردیبهشت سال آینده خورشیدی برگزاری می شود.

شکایت از محمود صادقی به دلیل اظهارات او درباره بورسیه ها و یاشار سلطانی است

محمدجواد جمالی، سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفته است شکایتی از سوی قوه قضائیه در مورد نطق محمود صادقی نماینده مردم تهران به این هیئت نرسیده و شکایت از وی در مورد بورسیه ها و سخنرانی این نماینده در مورد یاشار سلطانی بوده است.

 حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ایران گفته است: "به تازگی یک تیم تروریستی سه نفره که قصد ورود از مرزهای کشور را داشتند، شناسایی شدند".

آقای ذوالفقاری گفته وزارت اطلاعات ایران تیم سه نفره را "منهدم" کرده است.

وزیر علوم ایران: اردوهای مختلط دانشجویی با سیاست های ما همخوانی ندارد

 محمد فرهادی، وزیرعلوم، تحیقات و فناوری ایران در مجلس ایران حاضر شده و در پاسخ به سئوال نمایندگان گفته "برگزاری اردوهای دانشجویی مختلط هیچ همخوانی با سیاست های این وزارتخانه ندارد".

آقای فرهادی گفته "وزارت علوم از این نوع اردوها پشتیبانی نمی کند".

چشم انداز خبری روز

کمیته نظارت بر اجرای برجام امروز در تهران تشکیل می شود. وزیر امور خارجه ایران در ژاپن با مقام های این کشور دیدار می کند. نبرد در حلب در سوریه ادامه دارد. ترزا می نخست وزیر بریتانیا که در بحرین به سر می برد امروز در نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شرکت می کند.

آنچه گذشت

  مروری بر خلاصه خبرهای دیروز را اینجا بخوانید: ایستگاه خبر؛ سه شنبه شانزدهم آذر