Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. بشار اسد: پیروزی در حلب، قدمی بزرگی برای پایان دادن به جنگ خواهد بود
  2. اظهارنظر جواد ظریف در توکیو در باره توافق هسته‌ای ایران
  3. نشست مجلس کره جنوبی در باره طرح استیضاح رئیس‌جمهوری

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

جان گلن اولین فضانورد مدارگرد آمریکایی درگذشت

جان گلن اولین فضانورد آمریکایی که در مدار زمین گشت در سن 95 سالگی درگذشته است.

او که بعدا سناتور شد در سال 1962 سوار بر یک کپسول فضایی به نام "فرندشیپ 7" به مدار رفت.

جان گلن بیش از یک هفته پیش در شهر کلمبوس ایالت اوهایو در بیمارستان بستری شده بود و درحالی درگذشت که فرزندان و همسرش، که 73 سال با او زندگی کرده بود، در کنارش بودند.

انتظار می رود او در گورستان ملی آرلینتگون در ویرجینیا در مجاورت واشنگتن دی سی دفن شود.

'اقدامات روسیه و سوریه باعث شده تا سخت‌تر بتوان افراطیون را شکست داد'

رئیس سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا هشدار داده است که نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌خواهند از فرصت پیش آمده ناشی از حملات هوایی روسیه در سوریه برای انجام حملات به بریتانیا و متحدانش استفاده کنند. آلکسی یانگر، رئیس آم‌آی‌سیکس گفته است اقدامات روسیه و سوریه (در حملات علیه مخالفان بشار اسد) باعث شده تا سخت‌تر بتوان افراطیون را شکست داد.

زمین‌لرزه در جزایر سلیمان

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی هفت و هفت دهم درجه سواحل جزایر سلیمان در اقیانوس آرام را لرزانده است. هنوز گزارشی در باره تلفات احتمالی منتشر نشده اما مقام‌های مربوطه هشدار داده‌اند که امواج سونامی ممکن است تا ساعاتی دیگر به این جزایر برسند.

اردوغان دارایی‌های ارزی‌اش را به لیر تبدیل کرد

میک جگر، ستاره راک پدر شد

میک جگر، ستاره راک و خواننده گروه رولینگ استونز در سن ۷۳ سالگی پدر شد.

ملینا هامریک، ۲۹ ساله بالرین آمریکایی، دوست دختر آقای جگر است.

میک جگر
Reuters

حمله مامور شهرداری اهواز با شوکر به یک دستفروش پیگیری می‌شود

  در پی ضرب و شتم یکی از دستفروش توسط ماموران شهرداری اهواز، علیرضا حلاج، معاون فرماندار اهواز اعلام کرد: "این حادثه در دست پیگیری است و با مامور خاطی برخورد می‌شود." 

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، یکی از ماموران شهرداری اهواز با یک دستفروش در یکی از خیابان‌های مرکز شهر درگیر می‌شود و با شوکر او را مضروب می‌کند.

یکی از شاهدان عینی در این باره به ایرنا گفت: "ظهر سه شنبه سه چهار نفر از ماموران اجرائیات شهرداری برای جمع آوری بساط یکی از دستفروشان در یکی از خیابان های فرعی نادری مراجعه کرده بودند. این دستفروش قصد داشت از ضبط اموال و اجناس خود که می گفت به صورت نسیه خریداری کرده، ممانعت کند اما ماموران نپذیرفتند و بعد از اصرار و فریاد زدن فرد دستفروش، با شوکر وی را مضروب کردند."  

در خصوص برخورد ماموران شهرداری با دستفروشها در ایران بیشتر بخوانید

پیگیری وضعیت نازنین زاغری

دولت بریتانیا می‌گوید "هر چه در توان دارد" برای آزادی نازنین زاغری رتکلیف انجام می‌دهند. 

نمایندگان از دو حزب اصلی بریتانیا در پارلمان این کشور از دولت خواستند که پیگیر وضعیت خانم زاغری باشد.

نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی با جرایم امنیتی در ایران زندانی است.

تیم تپانچه بادی زنان ایران، نایب قهرمان آسیا شد

تیم تپانچه بادی زنان ایران، در مسابقات قهرمانی تیراندازی آسیا که در ایران برگزار می‌شود، با شکست از چین به مقام نایب قهرمانی این مسابقات رسید.  

بهناز غلامی، گلنوش سبقت الهی و الهام هریجانی نماینده‌های ایران در این بخش از مسابقات بودند. 

 نهمین دوره مسابقات تیراندازی قهرمانی آسیا از ۱۳ تا ۱۹ ماه آذر در مجموعه ورزشی آزادی برگزار می شود.

تپانچه بادی
TASNIM

وزیر ارشاد: استراتژی مدیریت فضای مجازی تصویب و به زودی اعمال می‌شود

رضا صالحی امیری، وزیر ارشاد گفت: "باید آگاه باشیم که در فضای مجازی چه چیز تولید می شود و چه کسانی از این محصول استفاده می کنند، از این رو استراتژی مدیریت فضای مجازی تصویب شده و به زودی اعمال خواهد شد."

به گزارش ایرنا، آقای صالحی امیری عنوان کرد که نمی توان جوانان را بیش از حد آزاد و یا محدود در فضاهای اجتماعی رها کرد. 

به گفته وزیر ارشاد، دولت ایران در شورای عالی فضای مجازی تصویب کرد که فضای مجازی در کشور "مدیریت و پالایش شود."

وزیر ارشاد
ISNA

هشدار جان کری درباره افزایش پوپولیسم در جهان

جان کری، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به موج رو به افزایش اقتدارگرایی پوپولویسم در جهان هشدار داد و آن را تهدیدی برای دموکراسی خواند.

آقای کری در نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در هامبورگ گفته است که در روزهای گذشته شاهد تضعیف حقوق بشر، افزایش تفکر اقتدارگر و نفرت پراکنی بوده است. جان کری هشدار داد هر ذره کوچکی که از بنیان‌های آزادی کاسته شود، سنگفرش راه استبداد است. 

زلزله‌ای به بزرگی ۳.۴ رودبار را لرزاند

زلزله‌ای به بزرگی ۳.۴ رستم آباد رودبار را لرزاند. 

این زمین لرزه در ۱۳ کیلومتری رستم آباد و تنکابن روی داده است. 

 هنوز گزارشی از خسارات احتمالی این زمین لرزه ارائه نشده است.

بیمارستان رازی رشت 'خورده شدن' جسد را بررسی می‌کند

در پی انتشار خبری مبنی بر خورده شدن بخش هایی از جسد یک زن توسط موش در بیمارستان رازی رشت، دانشگاه علوم پزشکی گیلان اعلام کرد: برای رد یا تایید خبر این موضوع را بررسی می کند.

پیشتر گزارش شده بود که بیمارستانی در رشت، به دلیل پر بودن سردخانه، جسدی را در کف زمین سردخانه این بیمارستان رها کرده بود، که بخشی از جسد توسط موش خورده شده است. 

به گزارش مهر، دانشگاه علوم پزشکی گیلان در بیانیه‌ای اعلام کرد که تیمی را برای بررسی این موضوع تشکیل داده است. 

بیمارستان
logo

وزیر کشور ایران: صدا و سیما اثرگذاری خود را از دست داده

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفته است با وجود رسانه‌های مجازی، صدا و سیمای ایران اثرگذاری خود را در جامعه از دست داده است.

آقای رحمانی فضلی در اجلاس سراسری نماز به تأثیرگذاری فضای مجازی در ایران اشاره کرده و گفته است "جوانان ما با حجم زیادی از اطلاعات مواجه هستند و قدرت تفکیک اطلاعات نه از سوی جوانان بلکه از سوی افراد بزرگسال نیز امکانپذیر نیست."

وزیر کشور ایران گفته است "نمی‌توانیم در مقابل تغییرات اجتماعی ایستادگی کنیم، بهترین هنر آن است که این تغییرات ساماندهی شود."

شهرداری پاریس به جنگ موش‌های این شهر می‌رود

مقام‌های پاریس برای مقابله با جمعیت رو به افزایش موش‌های این شهر، پارک‌ها و باغ‌های اطراف شهر را تعطیل کرده‌اند. تا کنون 5 پارک به طور موقت تعطیل شده‌اند. دسترسی به میدان شان دو مارس در نزدیکی برج ایفل نیز محدود شده است. قرار است تله‌های سازگار با محیط زیست نیز برای موش‌های میادین پایتخت فرانسه کار گذاشته شوند. 

سالانه بیش از ۵ هزار نفر در ایران به علت تصادفات قطع نخاع می شوند

محمدتقی جغتایی، رئیس پنجمین همایش علوم و اعصاب پایه و بالینی گفت: "سالانه بیش از ۵ هزار نفر در کشور به علت حوادث رانندگی و تصادفات قطع نخاع می شوند."

 به گزارش میزان، آقای جغتایی گفته که بیماری های اختلالات تکاملی در ایران روندی مشابه کشورهای دیگر دارد اما در بیماری های وابسته به تروما که به تصادفات رانندگی مربوط است آمار ایران بالا است. 

جاده های ایران یکی از پر حادثه‌ترین جاده های جهان هستند. سالانه صدها هزار تصادف در ایران روی می‌دهد و هزاران ایرانی جان خود را از دست می‌دهند.

تصادفات
ISNA

متهمان حادثه قطار سمنان امروز 'آزاد می‌شوند'

حمید درباغ، مدیر کل راه آهن شمالشرق(یک) امروز گفت: "همه متهمان حادثه قطار با ضمانت نامه ای که راه آهن ارایه کرده، امروز آزاد می شوند."

در پی برخورد دو قطار مسافربری در نزدیکی سمنان دستکم ۴ نفربازداشت شده اند. راننده یکی از دو قطار و سه نفر دیگر از کارمندان راه آهن از جمله مأمور مرکز کنترل از جمله بازداشت شدگان هستند. 

به گزارش ایرنا، آقای درباغ درپاسخ به این سوال که در چند ماه گذشته چندین بار سیستم ای تی سی خطاهایی داشته است. آیا چنین مساله ای حقیقت دارد؟ گفت: "اداره کل ایمنی و نظارت بر شبکه راه آهن در حال بررسی این مساله است. من نه این موضوع را رد می کنم و نه جواب شما را به صورت قاطع می دهم چون توسط ستاد مربوطه در حال بررسی است و تا بررسی نشده و نتیجه نهایی از طرف آن ها نیاید، نمی توان به این سوال به صورت واضح و مشخص پاسخ داد."

برخورد دو قطار مسافری در نزدیکی سمنان در روز جمعه ( ۵ آذر)، به کشته شدن بیش از ۴۵ نفر و زخمی شدن بیش از ۹۰ نفر انجامید و واکنش های گسترده‌ای را در پی‌داشت.

بیشتر بخوانید

قطار
TASNIM

محیط زیست: پدیده فرونشست بیانگر جدی بودن بحران آب در ایران است

محمد درویش، مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور گفت: "وجود پدیده فرونشست زمین در اکثر نقاط کشور بیانگر جدی بودن بحران آب است و این بدان معناست که کشور سالهاست که با بحران آب مواجه است."

به گزارش ایرنا، آقای درویش همچنین گفت: "متاسفانه امروز نه تنها در استان های کویری کشور مانند یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان شاهد فرونشست زمین هستیم بلکه در استان های فارس، اصفهان، خراسان، سمنان، تهران، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان و حتی اردبیل هم این پدیده قابل مشاهده است."

به گفته مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت از محیط زیست در شرایطی که فرونشست چهار میلیمتری زمین در سال را باید شرایط بحرانی اعلام کرد، این پدیده در تهران به ۳۶ سانتیمتر یعنی ۹۰ برابر شرایط بحرانی رسیده و در استان فارس در دشت بین فسا و جهرم به ۵۴ سانتیمتر یعنی ۱۴۰ برابر شرایط بحرانی است. 

آقای درویش فارس را رکورددار فرونشست زمین و فروچاله ها دانست.

فرونشست
MEHR

تجمع کارگران مجتمع صنعتی کشت و صنعت مهاباد

کارگران مجتمع صنعتی کشت و صنعت مهاباد از روز جمعه هفته گذشته تاکنون در اعتراض به عدم دریافت کامل مزد و مزایای مزدی و سنوات مقابل این مجتمع صنعتی تجمع صنفی مسالمت آمیز برگزار کرده‌اند.

 به گزارش ایلنا، این کارگران تاکید دارند که تا تکلیف پرداخت مطالباتشان مشخص نشود، به تجمع خود پایان نمی‌دهند.

یکی از کارگران که در این تجمع حضور دارد به ایلنا گفت که آنها هم اکنون قادر به تامین مایحتاج اولیه خانواده‌هایشان نیستند و لذا باید تکلیف پرداخت مطالباتشان هر چه سریعتر روشن شود. 

مجتمع صنعتی کشت و صنعت مهاباد از ۴ شرکت کشت و صنعت، مجتمع دامداری و صنعتی، سردخانه زمزم، همامرغ مهاباد تشکیل شده است که هم اکنون بیش از ۱۰۰ کارگر در این ۴ مجموعه مشغول به کار هستند. 

در مجموع گفته می‌شود که این کارگران به اضافه کارگران تعدیل شده بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان مزد، مزایای مزدی و سنوات از این ۴ شرکت طلبکارند.

 گفته می‌شود، دفترچه‌های بیمه این کارگران نیز تمدید نشده است، که همین موضوع باعث بروز مشکلاتی برای آنها شده است. 

کارگری
ILNA

نخستین زن قانونگذار آمریکایی سومالیایی تبار به خاطر حجابش تهدید شد

نخستین زن قانونگذار آمریکایی سومالیایی تبار می‌گوید که یک راننده تاکسی در واشنگتن  او را تهدید کرده و به او گفته است که حجابش را از سر بردارد.

او می گوید این اتفاق بعد از پایان دوره آموزشی‌اش در کاخ سفید روی داده است. 

خانم عمر نماینده دموکرات است، زمانی که کودک بود از یک کمپ پناهندگان در کنیا به آمریکا رفت.

او ماه پیش رقیب جمهوری خواه خود را در ایالت مینه سوتا شکست داد تا وارد مجلس آمریکا شود.

آمریکا
Getty Images

تلاش ویکی‌پدیا و سرویس جهانی بی‌بی‌سی برای برابری جنسیتی در اینترنت

ویکی‌پدیا، دائره‌المعارف آزاد، با همکاری بی‌بی‌سی جهانی تلاش می‌کند در پروژه‌ای که امروز آغاز شده است تعداد مدخل‌های چهره‌های زن را افزایش دهد. 

طبق اعلام مدیران ویکی‌پدیا به ازای هر ۱۰ مدخل مربوط به مردان فقط حدود یک و نیم مدخل مربوط به زنان در این دائره‌المعارف آنلاین وجود دارد. 

 مدیران ویکی‌پدیا می‌گویند با این کار تلاش می‌کنند شانس الگو گرفتن نسل جوان دختران و پسران از مشاهیر زن و مرد را به یک میزان فراهم کنند. بی‌بی‌سی جهانی با شعار "بیایید کمی از جنسیت‌زدگی در اینترنت بکاهیم" به این کمپین پیوسته است. 

امروز ویکی‌پدیا با همکاری داوطلبانی از زبان‌های گوناگون در سرویس جهانی بی‌بی‌سی در یک پروژه نمادین تعدادی مدخل مربوط به زنان نامدار ایجاد می‌کنند و یا مدخل‌هایی که نیاز به بسط و گسترش دارند ویرایش می‌کنند. 

 بخش فارسی بی‌بی‌سی هم با هشتگ #ویکی_زنان در این پروژه شرکت می‌کند. اگر شما هم علاقه دارید، در این ویدیو ببینید چطور می‌توانید در ویکی‌پدیا مدخل بسازید. آسانتر از آن چیزی است که به نظر می‌آید: 

View more on youtube

آلودگی هوا، مترو پاریس را رایگان کرد

با ادامه آلودگی هوا در شهر پاریس، مترو برای همه رایگان شده. مقام های فرانسه همچنین طرح محدودیت تردد خودروها را از دو روز پیش اجرا کرده‌اند تا از ترافیک شهر کم کنند. این بدترین آلودگی هوای پاریس در ده سال گذشته عنوان شده. 

خانه کارگر: حقوق کارگران پاسخگوی هزینه‌های زندگی نیست

پرویز نصیری، مسئول امور اعضا و معاون دبیرکل تشکیلات خانه کارگر کشور گفت : "حقوق کارگری و سطح دستمزدهای فعلی پاسخگوی هزینه‌های زندگی و معیشت کارگران نیست."

به گزارش ایرنا، آقای نصیری با تاکید بر اینکه دستمزد کارگران باید متناسب با هزینه‌های زندگی و تورم باشد، عنوان کر د که حقوق کارگران باید با تورم همخوانی داشته تا آن ها در زندگی خود دچار مشکل نشوند.

به گفته معاون دبیرکل تشکیلات خانه کارگر، بر اساس آمار سازمان تامین اجتماعی حدود ۱۲ میلیون نفر کارگر در کشور داریم که تکلیف آنان در موضوع سهام عدالت روشن نشده است.

کارگری
SNN

گزارشگران بدون مرز خواهان پیگرد قضایی آمران و عاملان پرونده قتل‌های زنجیره‌ای شد

سازمان گزارشگران بدون مرز در بیانیه‌ای به مناسبت هیجدهمین سالگرد قتل روزنامه‌نگاران و روشنفکران در ایران معروف به پرونده قتل‌های زنجیر‌ه‌ای نوشت: "آمران و عاملان این جنایات که امروز از مقامات عالی‌رتبه نظام هستند باید تحت تعقیب قضایی قرار گیرند." 

  محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، از اعضای کانون نویسندگان ایران و داریوش و پروانه فروهر، رهبران حزب ملت ایران، ۴ قربانی قتل‌های سیاسی پاییز ۱۳۷۷ در تهران هستند. پرونده این قتل‌ها، به قتل‌های زنجیره‌ای معروف شده است. 

سازمان گزارشگران بدون مرز با تاکید بر اجرای عدالت برای همه روزنامه‌نگاران آورده است: "با آنکه دخالت مقامات عالی رتبه در کشتار معلوم شده است، اما هیچ اراده‌ای برای تعقیب قضایی آنها وجود ندارد. مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری کنونی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگو قوه قضاییه، قربانعلی دری نجف‌آبادی، وزیر وقت اطلاعات و دادستان کل کشور، هیچگاه از تعقیب قضایی خود نگران نشدند و عاملان کشتار نیز که حبس سه تا ۱۵ سال محکوم شده بودند، امروز همگی آزاد شده‌اند."

پس از این قتل‌ها، محمد خاتمی رئیس جمهوری وقت علی ربیعی مشاور امنیتی خود و علی یونسی رئیس وقت سازمان قضائی نیروهای مسلح و علی سرمدی معاون وقت امنیت وزارت اطلاعات را مامور تشکیل کمیته تحقیق در این زمینه کرد.

بیشتر بخوانید

مجموعه مطالب بی‌بی‌سی درباره قتل‌های زنجیره‌‌ای

فروهرها، پوینده و مختاری
BBC

تقویت لیر ترکیه

واکنش محمدتقی کروبی به سخنان محسنی اژه‌ای

محمدتقی کروبی، فرزند مهدی کروبی در پاسخ به غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگو قوه قضاییه که گفته " محصورین مرتکب جنایت شده اند و قوه قضائیه پس از برداشته شدن حصر آماده محاکمه آنان است" گفت: "در ملاقات با پدرم، ایشان گفتند از مردم بخواهید دعا کنند تا آقایان شهامت محاکمه‌ام را در دادگاهی علنی پیدا کنند تا معلوم شود اعتراض مدنی ما جنایت بود یا کسانی که برای دو روز دنیا مرتکب آن رفتارها شدند و کشور و انقلاب را به این روز انداختند." 

به گزارش کلمه، محمدتقی کروبی گفته است که مهدی کروبی از ابتدای بحران ۸۸ تا کنون۱۱ بار، مستقیم و غیر مستقیم، خواستار برگزاری دادگاهی علنی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی شده اند.

 مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد پس از اعتراض به نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۸۸ تاکنون در حصر خانگی به سر می‌برند.

محمدتقی کروبی
Sahamnews

'مذاکرات فشرده' روسیه و آمریکا بر سر سوریه

یک مقام ارشد روسیه گفته است که این کشور در آستانه توافق با آمریکا بر سر اعلام آتش‌بس در سوریه است. سرگی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفته است مذاکرات فشرده‌ای میان آمریکا و روسیه برگزار در این باره شده اما نباید انتظارات بالایی داشت.

ضرورت تغییر واحد پول ایران از ریال به تومان چه بود؟

نعیمه نامجو مجری چشم انداز بامدادی در گفتگویی با باره با سارا بازوبندی؛ مدرس اقتصاد سیاسی در دانشگاه ريجنتز لندن از ضرورت چنین اقدامی پرسید؟

ضرورت تغییر واحد پول ایران از ریال به تومان چه بود؟

قصر تاریخی دارالامان موزه می‌شود

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که قصردارالامان پس از بازسازی به یک موزه ملی تبدیل خواهد شد و همچنان به عنوان یک بنای تاریخی مرکزی برای پذیرایی از مهمانان عالی رتبه خارجی اختصاص مورد استفاده قرار خواهد گرفت.  

بیشتر بخوانید

مهم‌ترین خبرهای امروز

  • اظهارات وزیر خارجه بریتانیا در مورد عربستان
  • دیدارهای وزیر امور خارجه ایران با مقام‌های ژاپنی
  • مصاحبه بشار اسد با روزنامه الوطن
  • آغاز تحقیقات در مورد سقوط هواپیمای پاکستانی

آنچه گذشت

  مروری بر خلاصه خبرهای دیروز را اینجا بخوانید: ایستگاه خبر؛ سه چهارشنبه هفده آذر