Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. خبرگزاری‌های ایران از امضای قرارداد ایران‌ایر و بوئینگ برای خرید ۸۰ هواپیما خبر داده‌اند.
  2. پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه ایتالیا مامور تشکیل کابینه این کشور شده است.
  3. درپی بمب‌گذاری استانبول، یک روز عزای عمومی در ترکیه اعلام شده است.
  4. رئیس مجلس ایران در نشست امنیتی که در تهران برگزار شده است، گفت که این کشور دشمن عربستان سعودی نیست.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا شد

پائولو جنتیلونی وزیر خارجه سابق ایتالیا به عنوان نخست وزیر این کشور منصوب شد. او جایگزین ماتئو رنتسی شد که همه‌پرسی پیشنهادی او برای تغییر قانون اساسی، شکست سنگینی خورد و استعفا داد.

آقای جنتیلونی هم مثل ماتئو رنتسی از حزب دموکراتیک، حزب چپ میانه است. او پس از انتصاب گفت قصد دارد درهمان چارچوب دولت قبلی کار کند و انتظار می‌رود بسیاری از وزرای دولت آقای رنتسی را در سمت‌های خود ابقا کند. پارلمان ایتالیا روز چهارشنبه به کابینه جدید رای اعتماد خواهد داد.

جنبش تندروی پنج ستاره ایتالیا که خواستار انتخابات زودهنگام است رای اعتماد به دولت جدید را تحریم کرده است.

آقای جنتیلونی که ۶۲ سال دارد از خانواده‌ای اشرافی است و زمانی روزنامه‌نگار و فعال محیط زیست بوده است.

محمد جواد لاریجانی: در ایران هرکس رئیس جمهور می‌شود٬ بلافاصله فیلسوف می‌شود

محمد جواد لاریجانی٬ دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره تلویحی به حسن روحانی٬ رئیس جمهور ایران گفت که اکنون  "بحث‌های فلسفی را بیشتر از بحث های اجرایی و مدیریتی" دیده می‌شود.

بنا بر گزارش خبرگزاری میزان٬ پایگاه اطلاع رسانی قوه قضاییه، آقای لاریجانی گفت: "یکی از بدشانسی‌های ملت ما این است که اخیرا هر کس رئیس جمهور می شود بلافاصله فیلسوف می شود و یادش می رود قطع نظر از آرای فلسفی اش، چارچوبی از وظایف را بر عهده دارد."

او درباره محمد خاتمی و محمود احمدی نژاد روسای جمهور پیشین ایران نیز گفت: "در دوره اصلاحات، رئیس جمهور مدام در خصوص تفکرات جامعه مدنی و مباحث ژورنالیسمی صحبت می کرد در حالی که اصل قضیه موقوف می ماند. رئیس جمهور بعدی چند سالی خوب بود اما بعد از مدتی فیلش یاد هندوستان افتاد؛ یا می گفت به جایی وصل هستیم و یا وصل نیستم و شروع به استنباط های عجیب و غریب می کرد."

�}��

روسیه توافق با آمریکا بر سر خروج شورشیان از حلب را رد کرد

به گزارش خبرگزاری ریانووستی روسیه، وزارت خارجه این کشور، توافق آمریکا و روسیه بر سر خارج کردن نیروهای شورشی از حلب را رد کرده است. به گفته معاون وزیر خارجه روسیه، آمریکا بر روی شرایط غیرقابل قبولی اصرار دارد که برای آتش‌بس نگران‌کننده است.

پیشتر خبرگزاری رویترز از طرح آمریکا و روسیه و خبر داده بود که بر اساس آن به شورشیان، خانواده‌های آنها و همچنین غیرنظامیان مستقر در حلب پیشنهاد عبور مسیری امن برای خروج از این شهرداده خواهد شد. 

اعلام اسامی هیات نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری ایران

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، اسامی اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری ایران را اعلام کرد. اعضای این هیات که قرار است بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات اولین میاندوره ای مجلس نظارت کنند این افراد هستند: احمد جنتی، محمد یزدی، سیدابراهیم رئیسی، محمدرضا علیزاده، عباسعلی کدخدایی، محسن اسماعیلی، سیامک ره پیک

آیا شرکت‌های ایرانی می‌توانند کشتی بسازند؟

کشتیرانی
AFP

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا گفته است که رییس‌جمهور ایران باید قرارداد ساخت ده کشتی با شرکت هیوندای را لغو کند و این پروژه را به شرکت صدرا که زیرمجموعه سپاه است بسپارد. محمد صالحی، کارشناس کشتی‌سازی در ایران، به بی‌بی‌سی گفت که در حال حاضر ابعاد 'یارد' یا محوطه شرکت صدرا به اندازه‌ای نیست که چنین کشتی‌های در آن جا بگیرد. اما امکان ساخت دو کشتی پنجاه هزارتنی در یک شرکت دیگر وجود دارد. تحلیل او را اینجا بخوانید. 

' نیروهای فتح شام تنها می‌توانند حلب را به مقصد ادلب ترک کنند'

به گزارش خبرگزاری رویترز بر اساس طرح آمریکا وروسیه، به شورشیان، خانواده‌های آنها و همچنین غیرنظامیان مستقر در حلب پیشنهاد عبور مسیری امن برای خروج از این شهرداده خواهد شد. 

 براساس این گزارش هنوز گروه‌های شورشی به این پیشنهاد پاسخی نداده‌اند. براساس این طرح به گروه شورشی فتح‌ شام (جبهه نصرت) تنها اجازه داده می‌شود که به استان ادلب در شمال غرب بروند. اما سایر نیروهای وابسته به گروه‌های مخالف دولت سوریه اجازه دارند که حلب را به مقصد مناطقی دیگر از جمله نواحی نزدیک مرز ترکیه در شمال شرق ترک کنند. 

 اجرای این طرح ظرف ۴۸ ساعت انجام می‌شود و سازمان ملل بر آن نظارت خواهد کرد. براساس این طرح شورشیان اجازه دارند تا سلاح سرد با خود حمل کنند، اما باید سلاح های سنگین را در حلب باقی بگذارند.  

روزنامه نگار بریتانیایی الجزایری تبار به دلیل اعتصاب غذا درگذشت

محمد تامالت، روزنامه نگار بریتانیایی الجزایری الاصل به دلیل اعتصاب غذا دربیمارستان درگذشت. این روزنامه نگار از ماه ژوئن بدلیل توهین به رئیس جمهور الجزایر بازداشت شد. به گفته وکیل محمد تامالت، او از ماه اوت گذشته در کما بود. این روزنامه نگار که از لندن به الجزایر آمده بود، در این کشور دستگیر شد. او به دلیل انتشار شعر و ویدیویی در مخالفت با رئیس جمهور الجزایر در صفحه فیس بوکش پس از محاکمه به دو سال حبس و پرداخت دو هزار دلارمحکوم شد. گروههای حقوق بشری خواستار آزادی او شده بودند. 

ترامپ ارزیابی سیا در مورد دخالت در انتخابات به نفع خودش را رد کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا ارزیابی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا) را مبنی بر این که روسیه در انتخابات آمریکا به نفع او دخالت کرده، رد کرده است. آقای ترامپ در گفتگویی با فاکس نیوز گفته او به این گزارشات اعتقادی ندارد. به گفته آقای ترامپ رقبای او در حزب دموکرات تنها در تلاش هستند تا بهانه دیگری برای شکست در انتخابات پیدا کنند.

وزیر خارجه بریتانیا برروابط نزدیک با عربستان تاکید کرد

دیداربوریس جانسون با عادل الجبیر
Reuters

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا که به عربستان سفر کرده بار دیگر بر روابط نزدیک دو کشور تاکید کرد. 

آقای جانسون در کنفرانس خبری مشترک با عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان گفت: "من اینجا هستم تا بر روابط دوستانه دو کشور تاکید کنم. دوستی که باید توسعه و گسترش یابد." 

چند روز پیش وبسایت روزنامه گاردین، فیلمی از اظهارات وزیر خارجه بریتانیا در یک نشست بین المللی منتشر کرد که در آن آقای جانسون ایران و عربستان را به راه اندازی جنگ نیابتی بین شیعه و سنی متهم کرده بود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین: موضع من دربرابر سران فتنه تغییر نکرده است

غلامحسین غیب پرور، که به تازگی به ریاست سازمان بسیج مستضعفین منصوب شده، گفته است: "موضع من دربرابر فتنه و سران فتنه همان صحبت هایی که قبلا انجام داده‌ام است و هیچ تغییری نکرده است." 

رئیس سازمان بسیج مستضفین افزوده: "بنده قبلا سران فتنه را نجس سیاسی خوانده ام، اکنون هم روی این موضع اصرار دارم. سران فتنه نجس سیاسی هستند که با زمزم هم تطهیر نمی‌شوند، مگر این که یک زمانی بیایند در ساحت ملت و رهبری توبه کنند."

قرارگاه سپاه خواستار لغو قرارداد ایران و شرکت کشتی سازی هیوندا شد

 هم‌زمان با اعلام امضای قرارداد ایران و شرکت کشتی‌سازی هیوندا، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا سپاه گفته است که حسن روحانی باید این قرارداد را لغو کند و به سپاه بسپارد.

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، دو روز پیش در نوزدهم آذرماه اعلام کرد که اولین قرارداد ساخت کشتی بعد از توافق هسته‌ای را با شرکت کره‌ای هیوندا امضا کرده و قرار است اولین کشتی را ۱۳۹۷ تحویل بگیرد.

بیشتر بخوانید: قرارگاه سازندگی سپاه: روحانی باید قرارداد ساخت کشتی‌ها را لغو کند  

وزیر دفاع آمریکا برای بررسی عملیات موصل وارد عراق شد

اشتون کارتر
Reuters

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا برای بحث و بررسی مراحل بعدی عملیات تصرف موصل از گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) وارد بغداد شده است. وزیر دفاع آمریکا در این سفر "مناطق مهمی را که مستقیما از نبرد در موصل حمایت می‌کنند" مورد بررسی قرار می دهد. آمریکا رهبری ائتلافی برای مقابله با داعش برعهده دارد. این ائتلاف با حملات هوایی، مشاوره و آموزش نیروها به جنگ علیه داعش کمک می‌کند. 

علیرضا زاکانی مجرم شناخته نشد

هیات منصفه مطبوعات استان تهران علیرضا زاکانی، مدیرمسئول سابق نشریه پنجره را مجرم نشناخت. دادگاه رسیدگی به پرونده آقای زاکانی با شکایت نهاد ریاست جمهوری، وزارت نفت و یک شاکی خصوصی امروز یکشنبه ۲۱ آذر در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران و با حضور هیات منصفه مطبوعات برگزار شد. براساس این گزارش هیات منصفه مطبوعات مدیر مسئول نشریه پنجره را در رابطه با اتهام نشر مطالب خلاف واقع مجرم ندانست. 

رئیس جمهور مصر سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کرد

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر به دنبال کشته شدن دست کم ۲۶ نفر در جریان انفجار درکلیسای قبطی‌ها در قاهره، سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کرده است. آقای سیسی از این اقدام به عنوان عمل  تروریستی بسیار زشت نام برد و وعده داد که عاملان را به پای میز محاکمه می‌کشاند. 

معمای قرارداد بوئینگ با ایران

امیر پایور

بی‌بی‌سی

بوئینگ دیر آمد ولی قراردادش را زود بست. شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا بعد از شرکت اروپایی ایرباس مذاکره برای فروش هواپیما را شروع کرد. اولین خبر از تفاهم‌نامه خرید بوئینگ شش ماه بعد از امضای تفاهم‌نامه با ایرباس منتشر شد. قرارداد بوئینگ امروز نهایی شد درحالی که هنوز از قرارداد نهایی خرید ایرباس‌ها خبری نیست.

قرارداد خرید و تامین مالی آن هر دو نیازمند مجوزهای وزارت دارایی آمریکا هستند، چه برای بوئینگ و چه ایرباس. شاید بوئینگ آمریکایی راحت‌تر توانسته این مجوزها را دریافت کند. ولی معمای باقی‌مانده محل تامین مالی این قرارداد است. مشخص نیست ایران چطور قراراست پول این هواپیماها را پرداخت کند و کدام بانک یا بانک‌ها انتقال آن را به عهده گرفته‌اند؛ مشکلی که یکی از موانع نهایی شدن تفاهم‌نامه با ایرباس بوده است. یکی از احتمال‌ها تامین مالی قرارداد از محل پول‌های نفت ایران است که قبلا در آسیا بلوکه شده بود مثلا در ژاپن. وزارت دارایی آمریکا رابطه نزدیکی با بانک مرکزی ژاپن دارد و می‌تواند روی این انتقال نظارت کند.

به نظر می‌رسد ایران‌ایر و بوئینگ سعی کرده‌اند پیش از آنکه دونالد ترامپ بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا بنشیند قرارداد را نهایی کنند تا هزینه لغو آن یا مانع‌تراشی برای آن در دولت بعدی آمریکا بیشتر شود، کاری که شاید سخت باشد ولی غیر ممکن نیست. برجام فروش هواپیما به ایران را فقط برای مقاصد غیرنظامی مجاز می‌کند. مخالفان ایران و برجام در آمریکا می‌گویند ایران از هواپیماهای مسافربری برای نقل و انتقال نیرو و تسلیحات نظامی به سوریه استفاده کرده و می‌خواهند با همین استدلال جلوی فروش بوئینگ و ایرباس را بگیرند.

خبر فوریبوئینگ قرارداد فروش ۸۰ هواپیمای مسافربری به ایران را تایید کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز شرکت هواپیمایی بوئینگ تایید کرده که قراردادی رسمی برای فروش ۸۰ هواپیمای مسافربری به ایران را امضا کرده است. 

خبر فوریپائولو جنتیلونی نخست وزیر جدید ایتالیا شد

پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه ایتالیا مامور تشکیل دولت این کشور شده است. یکی از سخنگویان رئیس جمهوری گفته که آقای جنتیلونی به عنوان نخست وزیر جدید ایتالیا معرفی شده است. آقای جنتیلونی ۶۲ ساله گفته است که او ضرورت تشکیل دولتی جدید برای اطمینان دادن به مردم ایتالیا و متحدان این کشور را درک می‌کند.

دفاع ترامپ از مدیرعامل شرکت نفتی اکسون 'نامزد اصلی وزارت خارجه'

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا از ریکس تیلرسون، مدیرعامل جنجالی شرکت نفتی اکسون دفاع کرده است. گزارش‌ها از انتخاب او به عنوان وزیر خارجه دولت آقای ترامپ حکایت دارد.

خبر فوریدیده بان حقوق بشر سوریه: پالمیرا بار دیگر به تصرف داعش درآمد

به گفته گروه ناظر حقوق بشر سوریه براساس گزارش افرادی که در محل حضور دارند گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) شهر باستانی پالمیرا را بار دیگر به تصرف خود در آوردند. 

حلب شهر بی‌دفاع

حلب شهر بی دفاع
ALEPPO NATIONAL ARCHIVES

چند سال پیش علا السید به زیرزمین خانه پدری همسرش رفت که دنبال چیزی بگردد. آنجا، بین تیروتخته‌های خاک‌گرفته گنجینه‌ای یافت از بیش از صد عکس که اجداد همسرش در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ از زندگی روزانه در حلب گرفته بودند.  

در نبرد بی‌پایان حلب، در روزهایی که کهن‌ترین شهر سوریه به تلی از خاک بدل می‌شود، یک مرد سوری در تلاشی مدام است تا چهره شهرش را آن‌طور که پیش از جنگ بود، حفظ کند. داستان عکس‌ها را اینجا بخوانید.

سخنگوی قوه قضاییه: سی نفر در ارتباط با پرونده املاک شهرداری به دادسرا احضار شدند

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری امروز خود از احضار ۳۰ نفر به دادسرا در ارتباط با پرونده املاک شهرداری تهران خبر داد. به گفته آقای اژه‌ای این به معنای آن نیست که همه احضار شدگان متهم یا مجرم هستند، بلکه فعلا دادستانی تهران مشغول بررسی و تحقیق است. سخنگوی قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان امروز خود در مورد پرونده فیش های حقوقی گفت که "متاسفانه همچنان تا امروز در رابطه با این مسئله هیچ موردی از ناحیه دولت به قوه قضاییه منعکس نشده و از ناحیه دیوان محاسبات هم چیزی به عنوان جرم منعکس نشده است."

شرکت صنایع سنگین هیوندا از سفارش خرید ۱۰ کشتی به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار برای ایران خبر داد

شرکت صنایع سنگین هیوندای کره جنوبی گفته است که سفارشی به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار برای ساخت ۱۰ کشتی برای خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران دریافت کرده است. هیوندا در بیانیه‌ای گفته است که این سفارش ساخت شامل کشتی هایی با ظرفیت حمل ۱۴۵۰۰ کانتینر وتانکرهایی ۴۹ هزارتنی خواهد بود. قرار است که تحویل این کشتی‌ها در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ میلادی انجام شود.

آیت‌الله خامنه‌ای: حشد شعبی باید حمایت و تقویت شود

دیدار آیت‌الله خامنه‌ای با رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق
khamenei.ir

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در دیدار با عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق از شکل گیری ائتلاف در میان گروههای شیعه عراق ابراز خرسندی کرد و آن را حادثه ای مهم دانست. 

رهبر ایران ضمن ابراز رضایت از اقدامات دولت عراق به خصوص همراهی با حشد شعبی گفت: "حشد شعبی یا همان نیروهای مردمی یک ثروت عظیم و ذخیره بزرگ برای امروز و فردای عراق است که باید حمایت و تقویت شود." 

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری ازسخنان خود به ائتلاف شیعیان عراق توصیه کرد که "به آمریکایی ها اصلا اعتماد نکنید" چرا که به گفته او آنها همواره با اقتدار کشورهای اسلامی از جمله عراق مخالفند. 

یک تله انفجاری در منطقه کوهک سراوان منفجر شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم انفجار یک تله انفجاری در منطقه کوهک سراوان به مجروح شدن ۲ نفر از نیروهای گروه مهندسی سپاه منجر شد. براساس این گزارش این تله انفجاری از نوع بمب های کنارجاده ای بوده و در حوالی میل مرزی ۱۶۴ تا ۱۶۵ سراوان منفجر شده است. 

رئیس‌جمهوری افغانستان با دولت و مردم ترکیه ابراز همدردی کرد

 ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که محمداشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور، از وقوع دو انفجار در شهر استانبول ترکیه عمیقا متاثرشده‌ است.

آقای غنی به مردم و دولت ترکیه تسلیت گفته و افزوده که "تروریستان" با انجام اعمال ضد بشری به هیچ‌کس رحم نمی‌کنند و تروریسم تهدید مشترک منطقوی و بین‌المللی محسوب می‌شود.

غنی
Getty Images
آقای غنی خواستار مبارزه مشترک دربرابر تروریسم شده‌است

ایران ایر و بوئینگ قرارداد خرید ۸۰ هواپیما را امضا کردند

خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) از امضای قرارداد خرید ۸۰ هواپیمای بوئینگ خبرداده است. 

ایرنا این خبر را از فرهاد پرورش، مدیر عامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی  ایران (ایران ایر) نقل کرده است. آقای پرورش گفته است: "۵۰ فروند این هوپیما مدل ۷۳۷ و ۳۰ فروند دیگر مدل ۷۷۷ هستند که در یک دوره ۱۰ ساله به ایران ایر تحویل می شود". ارزش این قرارداد  ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار اعلام شده است.

بوئینگ
AFP

سوال تعدادی از نمایندگان مجلس از ظریف درباره بازگشت سفیر ایران از سوریه

هفت نماینده مجلس شورای اسلامی ایران در سوالی که به هیات رئیس مجلس ارائه کردند خواستار آن شدند تا جواد ظریف، وزیر خارجه درباره بازگشت محمد رضا رئوف شیبانی، سفیر پیشین ایران از سوریه توضیح دهد. 

 در بخشی از این نامه آمده است: "پیرو برکناری دیپلمات انقلابی آقای امیرعبداللهیان، شاهد برکناری دیپلمات انقلابی و مقاوم جمهوری اسلامی در سوریه بودیم که در اوج حوادث و بحران های آن منطقه درسنگر ماند." 

 این نمایندگان همچنین خطاب ب آقای ظریف تاکید کردند: "جنابعالی خوب می دانید در این شرایط هیچ کشوری دست به این اقدامات نسنجیده نمی زند، مگر این که بخواهد به جریانی امتیازی بدهد. شما می توانستید آقای شیبانی را با یک حکم ویژه در آن سنگر حفظ کنید تا اوضاع آن کشور تثبیت شود." 

ایران انفجارهای استانبول را محکوم کرد

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران انفجارهای تروریستی استانبول ترکیه را که باعث کشته و زخمی شدن دهها نفر شد به شدت محکوم کرده است. 

نامه فاضل لاریجانی؛ دفاع برادرانه؟

 روز گذشته (شنبه ۲۰ آذر) فاضل لاریجانی، برادر رؤسای مجلس و قوه قضاییه ایران، با انتشار نامه‌ای از عملکرد خود در جلسه‌ چهار سال پیش با سعید مرتضوی دفاع کرده است.

امروز (یکشنبه ۲۱ آذر) در برنامه چشم‌انداز بامدادی نعیمه نامجو، مجری این برنامه در این زمینه با مهدی مهدوی‌آزاد، روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی ایران گفتگو کرد و ابتدا از وی پرسید: آیا انتخاب زمان برای انتشار این نامه تصادفی است؟    

نامه فاضل لاریجانی؛ دفاع برادرانه؟

خبر فوریانفجار در قاهره

به گفته مقام‌های مصری انفجار در نزدیکی کلیسای جامع قبطی‌ها در قاهره پنج کشته به جا گذاشته است.

گمانه زنی ها در مورد انتخاب پائولو جنتیلونی به عنوان نخست وزیر

پائولو جنتیلونی
EPA

سرجیو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا، پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه را به کاخ ریاست جمهوری فراخوانده است. گفته شده که این به نشانه دعوت از او برای تشکیل دولت است. رئیس جمهور ایتالیا مسئول است تا فردی را به عنوان جانشین ماتئو رنتسی که هفته گذشته از سمت خوداستعفا داد، انتخاب کند. آقای جنتیلونی ۶۲ ساله، یکی از اعضای حزب دموکراتیک است. او در سال ۲۰۱۴ به عنوان وزیر خارجه انتخاب شد.

رزمایش سه روزه در جنوب شرق ایران

 رزمایش "محمد رسول‌الله ۴" نیروی زمینی ارتش ایران، در منطقه عمومی جنوب شرق کشور (کنارک تا ایرانشهر) آغاز شد. 

به مدت سه روز آغاز شد.  براساس گزارشها از ایران این مانور نظامی سه روز به طول خواهد انجامید. این رزمایش با شرکت یگان‌های مختلف نیروی زمینی و پشتیبانی نیروی هوایی و قرارگاه پدافند هوایی ارتش با محوریت "قرارگاه ولایت" نیروی زمینی ارتش، برگزار شده است.  

روسیه: داعش را از شهر تاریخی پالمیرا بیرون کردیم

  روسیه گفته است که جنگنده‌های این کشور پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را از شهر تاریخی پالمیرا به عقب رانده‌اند. به گفته وزارت دفاع روسیه در جریان ۶۴ حمله هوایی شب گذشته جنگنده های این کشور ۳۰۰ پیکارجوی داعشی کشته و یازده تانک و خودروی زرهی نابود شدند. روز گذشته گزارش شد که داعش وارد نواحی شمال غرب و جنوب شرق پالمیرا شده است. بیشتر بخوانید

پالمیرا
Reuters

دیدار روحانی و تعدادی از روحانیون اهل سنت

جمعی از روحانیون اهل سنت ایران در آستانه "هفته وحدت" با حسن روحانی، رییس جمهور، این کشور دیدار و گفت وگو کرده‌اند.

 "هفته وحدت" فاصله میان ۱۲ ربیع‌الأول سالگرد ولادت پیامبر اسلام بنابر روایات اهل سنت تا ۱۷ ربیع‌الأول بنا بر روایات موجود در شیعه است. 

 بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای روحانی گفته است که مشکلات کشور، مربوط به شیعه و سنی و یهودی و مسیحی نیست. او افزود: "بلکه عمدتا، مشکلات همه ما ایرانی‌هاست و مشکل اول ما در کشور اشتغال و مبارزه با بیکاری است. مشکل ما تورم و مهار تورم و کمبود آب و بحث‌های محیط زیست است."  

آنچه گذشت

  مروری بر خلاصه خبرهای دیروز را اینجا بخوانید: ایستگاه خبر، شنبه ۲۰ آذر