Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی: باید آواز پاک شناسایی شود

محسن اراکی، دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی از دانشمندان موسیقی و اهالی حوزه خواسته با تشکیل یک کمیته مشترک، معیارهای فقهی حوزه موسیقی را تعیین کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر آقای اراکی که در اختتامیه یک جشنواره موسیقی سخن می‌گفت تاکید کرد که به این ترتیب باید "آواز پاک" شناسایی شود تا شاهد رشد و تربیت سازنده جامعه باشیم.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران می‌رود

 یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اوایل هفته آینده به ایران سفر می کند. 

به گزارش تسنیم، آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای اعلام کردکه آقای آمانو یکشنبه ۲۸ آذر برای گفتگو با مقامات بلندپایه ایران به تهران سفر می کند. 

در این بیانیه آمده است: "این سفر بخشی از تماس های در سطوح بالا بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران است."

 آژانس بین المللی انرژی اتمی در این بیانیه اعلام کرده: "مدیرکل آژانس در تهران در باره اجرای تعهدات ایران بر اساس برجام گفت‌وگو می کند."

یوکیا آمانو
TASNIM

یک آمریکایی به اتهام نقض تحریم‌ها علیه ایران مجرم شناخته شد

وزارت دادگستری آمریکا یک شهروند این کشور را به اتهام نقض تحریم‌ها علیه ایران و پولشویی مجرم شناخته است. 

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا کنت زونگ ۷۷ ساله به همراه یک آمریکایی و سه ایرانی با مبادلات مالی از یک حساب ایرانی سر و کار داشته‌اند که پول آن به طور غیرقانونی مبادله و برداشت شده‌ است.

 مبلغی که از یک بانک کره جنوبی از این حساب برداشت شده تقریبا یک میلیارد دلار بوده است. اتهام آقای زونگ همدستی‌ در نقض قوانین بین‌المللی، مقررات مبادله مالی و تحریم ایران و پولشویی عنوان شده است. 

همکاران ایرانی آقای زونگ به او ۱۰ تا ۱۷ میلیون دلار پرداخته‌اند.

احتمال حضور یک بازیکن دیگر چلسی در چین

حلب و سری‌لانکا

راه ارتباطی ۳۵۰ روستای استان آذربایجان شرقی بسته شد

 علی هوشیار، رئیس مرکز مدیریت راه‌های آذربایجان ‌شرقی از بسته شدن راه ارتباطی ۳۵۰ روستای استان براثر بارش برف خبر داد.

 مهر، رئیس مرکز مدیریت راه‌های آذربایجان ‌شرقی، سپس ادامه داد: "در اثر برف روز گذشته راه نزدیک به ۸۰۰ روستای استان بسته شده بود،  با تلاش عوامل هم اکنون فقط ۳۵۰ روستا با مشکل بسته بودن راه ارتباطی روبه رو هستند که تلاش ها ادامه دارد و اگر کولاک در مناطق کوهستانی اجازه دهد راه آن تعداد روستا نیز بازگشایی خواهد شد."

آذربایجان شرقی
MEHR

کتب خطی را رایگان ورق بزنید

مصطفی میرسلیم، گزینه پیشنهادی موتلفه برای انتخابات ریاست جمهوری

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، از مصطفی میرسلیم به عنوان گزینه پیشنهادی این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری نام برد.

به گزارش تابناک، حمیدرضا ترقی با بیان اینکه این بحث‌ها تنها در داخل حزب انجام شده و هنوز به اطلاع ائتلاف اصولگرایان نرسیده است، گفت: "تنها نیازمند این هستیم که مشورت‌هایی با ائتلاف اصولگرایان انجام شود"، زمان ارائه پیشنهاد این حزب را اوایل دی‌ماه اعلام کرد."

ترقی در ادامه درباره معرفی کاندیدای واحد در انتخابات آینده گفت: "بنای ما بر این است که یک نفر را معرفی کنیم اما اگر تصمیم ائتلاف اصولگرایان - با این فرض که انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد - بنا بر تکثر باشد و مجبور باشیم چند گزینه را وارد صحنه کنیم، ممکن است یک نفر دیگر را نیز به گزینه‌های خود اضافه کنیم. اما اگر فرضیه به نوع دیگری نهایی شود، همان یک نفر معرفی خواهد شد."

مصطفی میرسلیم
TASNIM

خبر فوریکاردار بریتانیا به وزارت امور خارجه ایران احضار شد

وزارت امور خارجه ایران کاردار بریتانیا در این کشور را به وزارت خارجه احضار و نسبت به آنچه مواضع نسنجیده این کشور در قبال ایران خوانده اعتراض کرده است.

بریتانیا روز پیش سفیر ایران را به وزارت امور خارجه احضار کرد. بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز گذشته سفرای ایران و روسیه را به طور جداگانه احضار کرد تا مراتب ناخشنودی کشورش را از اقدامات این دو کشور در حلب به اطلاع آنها برساند. بیشتر بخوانید

 بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که  در غياب سفير بریتانیا در تهران، كاردار اين كشور توسط معاون مديركل غرب اروپا به وزارت امور خارجه "احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ايران نسبت به اظهارات و مواضع نسنجيده و غير واقعی مقامات آن کشور به وی ابلاغ و نسبت به تاثيرات مخرب اين اظهارات و مواضع  بر وضعيت انسانی سوريه و صلح و امنيت بين المللی هشدار داده شده است."

اولین شکست پرسپولیس در لیگ فوتبال ایران

تمرین با منچستر یونایتد در انتظار مشتری

تجمع شهروندان استانبول مقابل کنسولگری ایران

گروهی از شهروندان استانبول امروز پس از نمازجمعه در برابر ساختمان کنسولگری ایران تجمع کردند تا به نقش ایران در نبرد حلب و آن چه "کشتار غیرنظامیان به وسیله شبه نظامیان مورد حمایت ایران" می نامیدند، اعتراض کنند. 

معترضان که تعدادشان کمتر از ۵۰۰ نفر تخمین زده شده، با به دست گرفتن پلاکاردهایی به زبان های فارسی، ترکی و انگلیسی،  ایران و رهبران آن را "قاتل" نامیدند. 

 بعضی از معترضان همچنین پرچم مخالفان حکومت سوریه را در دست داشتند. 

 پلیس پیش از تجمع خیابان های منتهی به کنسولگری ایران را بسته بود و مانع از نزدیک شدن معترضان به این ساختمان شد. 

 در روزهای گذشته با شکست شبه نظامیان مورد حمایت ترکیه در نبرد حلب و آغاز تخلیه این شهر از مخالفان، تجمع‌های مشابهی در برابر ساختمان سفارت ایران در آنکارا و کنسولگری استانبول برگزار شده است.

 بعضی از رسانه ها، بخصوص رسانه های نزدیک به حزب حاکم عدالت و توسعه نیز مطالب انتقادآمیز زیادی درباره نقش ایران در سوریه منتشر کرده اند.

 ابراهیم کاراگل، سردبیر روزنامه ینی شفق که به دولت ترکیه نزدیک است، در مقاله ای در روز جمعه نقش ایران را در سوریه به "جنگجویان صلیبی و قوم مغول" تشبیه کرد.

 همزمان‌، بعضی از سیاستمداران و چهره های شاخص نیز در شبکه های اجتماعی مطالبی را بر ضد ایران منتشر کرده‌اند. 

استانبول
BBC

بازداشت پسر ۱۲ ساله به اتهام تلاش برای بمبگذاری در آلمان

دادستانی آلمان گفته است که یک پسر ۱۲ ساله به اتهام تلاش برای منفجر کردن بمب دستی در یک بازارچه کریسمس بازداشت شده و در بازجویی است. او متهم شده که دو بار سعی کرده بمب جاسازی شده در کیف را در شهر لودویسگهافن منفجر کند. تحقیقات درباره او ادامه دارد. 

درگیری قبل از بازی ذوب‌آهن و پرسپولیس

'ساخت هتل به جای ویلا نمازی با فضای پیرامونش سازگاری ندارد'

مهرداد زواره محمدی، عضو کمپین حفاظت از میراث معماری مدرن و تاریخی با ابراز نگرانی از تخریب ویلا نمازی و ساخت هتل به جای آن گفت: "این بنا و ساخت و سازی که قرار است در این محوطه انجام بگیرد، به هیچ عنوان با فضا پیرامون خود سازگاری ندارد."

او در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی تاکید کرد: " ساخت این پروژه با این تراکم آسیب و سرطانی برای این منطقه از شهر تهران است."

در حالیکه پیشتر اعلام شده بود که قرار است هتل ۲۰ طبقه به جای ویلای نمازی در منطقه نیاوران تهران ساخته شود، اما آقای محمدی اعلام کرد که این پروژه "یک ساختمان ۴۶ طبقه" است .

 به گفته این عضو کمپین حفاظت از میراث معماری مدرن و تاریخی قرار است ۳۶ طبقه از این ساختمان روی زمین و ۱۰ طبقه آن زیر زمین ساخته شود. 

 آقای محمدی عنوان کرد: "برهمین اساس این پروژه تنها یک هتل ۵ ستاره نیست، بلکه ۱۰ طبقه آن تجاری، ۱۲ طبقه آن اداری و ورزشی، ۱۵ طبقه آن هتل و ۱۰ طبقه دیگر قرار است پارکینگ بشود."

در مورد تخریب ویلا نمازی و پروژه ساخت هتل بیشتر بخوانید

ویلا نمازی
ISNA

سرمربی لیورپول قبل از مسابقه با اورتون فیلم راکی را نگاه کرد

اندی و جیمی ماری، بهترین تنیس‌بازهای انفرادی و دو نفره جهان با لباس کریسمس

جمعیت روستاها در ایران در حال کاهش است

محمد موسوی، مدیر توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: "بسیاری از روستانشینان ایران به دلایل شرایط نامطلوب زیستی مانند خشکسالی مجبور به ترک روستا ها شده اند."

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به اینکه در سرشماری سال ۹۴، بیست درصد از مردم ایران را جمعیت روستایی تشکیل می دهد، اظهار داشت: "بر اساس سرشماری سال ۱۳۳۵، شصت درصد از مردم ایران جمعیت روستایی کشور را تشکیل می دادند که این رقم امروز بسیار کاهش یافته است."

ترکیب پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن در لیگ برتر فوتبال ایران

پس از انتشار فیلم رقص در هواپیما، ایرآسیا تذکر گرفت

رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرد که پس از انتشار تصاویر رقص مسافران در پرواز کوالالامپور ایرآسیا، به این شرکت هواپیمایی تذکر داده شده است. 

آقای جعفرزاده همچنین عنوان کرد: "این موضوع در دست بررسی است و طریق دفتر نظارت بر فرودگاه ها، شرکت ها و موسسات هوانوردی در حال انجام اقدامات مربوطه هستیم."

چندی پیش فیلمی در یوتیوب با عنوان "شادترین پرواز ایرانی" منتشر شد که در این فیلم تعدادی از مهمانداران با برخی مسافران به رقص و پایکوبی می‌پردازند.

 ایرآسیا از تیرماه امسال پس از چهار سال پروازهای مستقیم خود به ایران را از سرگرفت.  

بیست سالگی چهار گل علی دایی به کره

تجمع ضد ایرانی در استانبول

در طول سه سال ۱۵۰ باغ در تهران تخریب شد

محمد مهدی تندگویان، عضو شورای شهر تهران و نماینده شورا در کمیسیون ماده ۷ اعلام کرد: "در طول سه سال گذشته بالغ بر حداقل ۱۵۰ باغ در تهران به شکل عمدی تخریب شده است."

 به گزارش ایسنا، این عضو شورای شهر تهران همچنین گفت که پرونده‌ها به قوه قضاییه فرستاده شده اما حتی "یک رای هم به نفع شهر داده نشده است."

 آقای تندگویان با انتقاد از قانون برج‌باغ و اجرایی شدن آن گفت: "عملا ما به طور قانونی اجازه تجاوز به باغ‌ها را دادیم."

 به گفته این عضو شورای شهر، زمانی در ولنجک و الهیه کوچه‌ها پر از باغ بود اما امروزه این باغات تبدیل به برج باغ شده و جالب است که در هیچ جای دنیا چنین اتفاقی نمی‌افتد. 

قانون برج‌باغ در سال ۱۳۸۳ در زمان محمود احمدی نژاد تصویب شد. 

در قالب مجوز برج‌باغ همه مالكان اراضی باغی در پايتخت می‌توانند برای تغييركاربری زمين‌ مشجر به مسكونی يا تجاری، پروانه قانونی از شهرداری دريافت كنند.

باغ‌برج
TASNIM

تمدید قرارداد سوارز با بارسلونا

گردشگران چینی در ایران در آپارتمان‌های 'غیر مجاز' اقامت دارند

مصطفی شفیعی شکیب، عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران گفت:" برخی از گردشگران و تجار چینی به جای اقامت در هتل، آپارتمانهایی را برای اقامت ارزان در تهران اجاره کرده اند که مجوزی برای این کار ندارند."

به گزارش مهر، آقای شکیب همچنین عنوان کرد: تعدادی ساختمان در خیابان مطهری، رو به روی پارک ملت، خیابان صابونچی وجود دارد که توسط چینی ها اجاره شده است آنها یک آشپز و یک مسئول چینی هم در این ساختمان ها مستقر کرده اند که توریست ها و یا تجار را در اتاق های آن مستقر کنند. معمولا این ساختمانهای ۵ و یا ۶ طبقه دارای آپارتمانهای متعدد است و کل ساختمان را در اختیار دارند."

عضو هیات مدیره جامعه تورگردانان ایران در ادامه گفت: "در فرودگاه فردی به دنبال این گروه از افراد می رود و آنها را به این خانه ها می برد. درحالی که این آپارتمانها هیچ مجوزی ندارند و فاقد هر نوع تابلویی هستند. اقامت گردشگران چینی در این ساختمانها درحالی است که از سفر این افراد به ایران و اقامت شان در آپارتمانها هیچ چیزی عاید آژانسدار، هتلدار و یا فعالان گردشگری در ایران نمی شود."

گردشگران چینی
MEHR

تکواندو ایران حال روز 'خوبی ندارد'

تجمع کارگران پتروشیمی مارون خاتمه یافت

مدیریت مجتمع پتروشیمی مارون در ماهشهر، در میان کارگران معترض حاضر شد و برای حل و فصل مشکلات صنفی خواستار دو هفته زمان شد. 

 به گزارش ایلنا، یکی از کارگران معترض با اعلام اینکه این اعتراض فعلا خاتمه یافته است گفت: "تجمع اعتراضی از دوشنبه ۲۲ آذرماه با مشارکت ۶ شرکت پیمانکاری مجتمع پتروشیمی مارون آغاز شده بود و در حال حاضر با وعده روز گذشته کارفرما پایان یافت."

 کارگران معترض می گویند بعد از اجرای سیاست‌های خصوصی سازی در مجموعه‌های پتروشیمی، پتروشیمی مارون نسبت به خواسته صنفی آنها در خصوص اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، یکسان‌سازی مزدی توجه لازم نداشته است و همین این مسئله موجب شده تا افزایش دستمزد کارگرانی که سالهاست در این واحد صنعتی به کارهای سخت مشغولند، متناسب با سوابق کاری آنها نباشد.

 تعداد افراد شاغل در این واحد پتروشیمی حدود دو هزار کارگر قراردادی و ۵۰۰ کارگر رسمی است.

کارگران پتروشیمی مارون
ILNA

بهزیستی: نرخ بیکاری زنان معلول دو برابر مردان است

        حسین نحوی نژاد، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی ایران اعلام کرد: "براساس برآوردهای سازمان بهزیستی رقم بیکاری در زنان معلول دو برابر مردان است."

به گزارش ایلنا، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی همچنین گفت که معلولانی که شغل و محل درآمد ندارند، در تامین هزینه‌های درمانی خود با مشکلات بسیار مواجه هستند.

آقای نحوی نژاد در عین حال با اشاره به اصلاح قانون حمایت از جامعه معلولان گفت: "اصلاح این قانون در دستور کار دولت است و در صورت تصویب این لایحه، افراد با معلولیت شدید که شغلی ندارند ومستمری دریافت نمی‌کنند، حداقل مستمری برابر با مصوبه شورای عالی کار دریافت خواهند کرد؛ در نتیجه رقم مستمری‌ها رشد قابل قبولی خواهد داشت."

بهزیستی
ILNA

امروز در خبرها

  • دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا، سفیر این کشور در اسرائیل را انتخاب کرد
  • توقف تخلیه ساکنان شرق حلب 
  • پوتین خواستار آتش بس در سوریه شد

آنچه گذشت

 مروری بر خلاصه خبرهای دیروز را اینجا بخوانید: پنج شنبه ۲۵ آذر