Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. جست‌وجو برای یافتن مظنون تازه حمله کامیون در برلین
  2. رسیدن قیمت دلار به چهارهزار تومان در ایران
  3. گزارش سازمان ملل درباره قاچاق انسان در جهان
  4. درگیری نیروهای ترکیه با داعش در شمال سوریه

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

اولین هم‌نشینی شب یلدای خانواده موسوی و رهنورد بعد از شش سال

نرگس موسوی، دختر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد که در حصر خانگی هستند امروز صبح این پست را در اینستاگرام منتشر کرده و نوشته است که برای اولین بار در شش سال گذشته او و خواهرش شب یلدا را با والدینشان گذرانده‌اند. به نوشته خانم موسوی این دیدار به دلیل هم‌زمانی روز تعیین شده برای ملافات با آخرین روز پاییز میسر شده است.

View more on instagram

زهرا نعمتی تنها ایرانی در فهرست بهترین‌های سال فدراسیون بین المللی تیر و کمان

زهرا نعمتی دارنده مدال یک مدال طلا و نقره المپیک ریو تنها ورزشکار ایرانی در میان نامزدهای بهترین‌های سال فدراسیون جهانی تیر و کمان است.

فدراسیون جهانی تیر و کمان با معرفی نامزدهای هر بخش از مخاطبان خود درخواست کرده که بهترین‌های هر بخش را انتخاب کنند.

پرچمدار دار ایران در المپیک ریو در قسمت بهترین ورزشکار معلول زن با ورزشکارانی از بریتانیا، ایتالیا، آمریکا و چین رقابت می‌کند.

او اولین ورزشکار معلول تاریخ ایران است که توانسته سهمیه المپیک را کسب کرده است.

زهرا نعمتی، تیر و کمان
AP
زهرا نعمتی دارنده یک مدال طلا و نقره پارالمپیک ریو

'دادستانی کل افغانستان از ژنرال دوستم به صورت کتبی توضیح خواست'

تصویری از ژنرال دوستم
BBC

یک منبع در حکومت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که دادستانی کل افغانستان، از عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری این کشور در مورد اتهام‌های احمد ایشچی علیه او به صورت کتبی خواهان توضیح شده است.

این منبع که نخواست نامش فاش شود گفت که تحقیقات دادستانی کل در مورد این قضیه جریان دارد و احتمال دارد این اداره دستور جلب شماری را در ارتباط به این قضیه صادر کند.

احمد ایشچی، والی پیشین جوزجان مدعی است که آقای دوستم او را شکنجه کرده و با او بدرفتاری جنسی کرده است.

دفتر آقای دوستم این ادعای آقای ایشچی را رد کرده و آنرا توطئه سیاسی علیه ژنرال دوستم خوانده است.

یک‌سوم قربانیان قاچاق انسان کودک هستند

گزارش تازه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که حدود یک‌سوم از قربانیان قاچاق انسان در جهان کودک هستند. اداره مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد می‌گوید که آمار قاچاق انسان در مناطق جنوبی صحرای آفریقا، منطقه کارییب و آمریکای مرکزی بیشتر است و اکثر این قربانیان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

دوری سه ماهه پترا کویتووا از دنیای تنیس پس از مجروح شدن با چاقو

رئیسان جمهوری ارمنستان و ایران بر گسترش روابط تاکید کردند

سرگیسیان و روحانی
AFP
سرگیسیان و روحانی بر گسترش روابط دوستانه تاکید کردند

سرژ سرگیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان در مراسمی در کاخ ریاست جمهوری آن کشور "روابط دوستانه سنتی" کشورش و ایران را ستود و خطاب به حسن روحانی، که برای دیداری رسمی به ایروان رفته گفت: "شما میهمانی هستنید که مردم ارمنستان مدتهاست در انتظار او هستند و ما امیدواریم که نخستین دیدار شما از ارمنستان در مقام رئیس جمهوری ایران باعث تقویت همکاری ما شود." وی از "توجه ایران" به روابط دوجانبه تشکر کرد و گفت که "ما همیشه در روابط خود صمیمی بوده و هستیم و آماده‌ایم همین رویه را ادامه دهیم." حسن روحانی در پاسخ به اظهارات آقای سرگیسیان از گسترش روابط دوجانبه استقبال کرد و گفت: "ما جمهوری ارمنستان را کشوری دوست میدانیم و مایل به توسعه روابط حتی گرم‌‌تری با این کشور هستیم." 

سرکنسول‌گری‌های ایران در ترکیه امروز نیز تعطیل‌اند

سرکنسولگری‌های ایران در استانبول، ترابوزان، ارزروم و بخش کنسولی سفارت ایران در آنکارا که روز گذشته در پی ترور سفیر روسیه در آنکارا تعطیل شدند، امروز نیز بسته اند. 

سفارت ایران در ترکیه اطلاع داده که خدمات کنسولی نمایندگی‌های ایران در ترکیه در روزهای پنجشنبه و جمعه به صورت محدود انجام می‌گیرد. روز گذشته وزارت امور خارجه ایران از شهروندان خود خواست که از سفرهای غیرضروری به ترکیه خودداری کنند.

پوتین فروش الکل متیلیک را محدود کرد

مایع استحمام
ٍEPA
مایع استحمام حاوی الکل که بیش از شصت نفر را کشت

  پس از آنکه بیش از شصت نفر در اثر مصرف الکل متیلیک (غیرخوراکی) در شهر ایرکوتسک سیبری خود را از دست دادند، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دستور داده است که فروش الکل و مواد حاوی الکل محدود و تحت نظارت شدید قرار گیرد. قربانیان این حادثه نوعی مایع استحمام را که حاوی الکل متیلیک بود نوشیده بودند. آقای پوتین خواستار قوانین سختگیرانه‌تری برای نظارت بر فروش نوشیدنی، ادوکلن و سایر مواد شامل بیش از بیست و پنج درصد الکل است. گفته می‌شود که افراد کم درآمد در روسیه غالبا به جای خرید نوشابه‌های الکلی تایید شده، به مواد جایگزین یا نوشابه‌های دست ساز روی می‌آورند که در مواردی به قیمت جان آنان تمام می‌شود. در اواسط دهه 1980 و زمان دبیرکلی میخائیل گورباچف بر حزب کمونیست شوروی،  اقدام دولت برای مبارزه با گسترش مصرف نوشابه‌های الکلی باعث روی آوردن مصرف کنندگان به مواد و منابع جایگزین شد.  

دولت ایتالیا ۲۱ میلیارد یورو به قدیمی‌ترین بانک جهان وام می‌دهد

پارلمان ایتالیا لایحه دولت برای اعطای وامی به مبلغ  ۲۱ میلیارد یورو به بانک "مونته دی پاسکی دی سیه‌نا" را تصویب کرده است. 

این وام دولتی برای جلوگیری از ورشکستگی قدیمی‌ترین بانک جهان و سومین بانک بزرگ ایتالیا پرداخت خواهد شد. 

این بانک که با انبوهی از وام‌های مخاطره آمیز و کسری سرمایه مواجه است پیشتر هشدار داده بود ظرف چهارماه آینده، با کمبود شدید دارایی روبرو خواهد بود و خطر ورشکستگی آن را تهدید خواهد کرد. پس از آنکه بانک مرکزی اتحادیه اروپا به این بانک ایتالیایی اعلام کرد باید عملکرد خود را اصلاح و حساب‌های خود را متعادل کند، تلاش این بانک برای جذب سرمایه از منابع بخش خصوصی ناکام مانده بود.

'مرگ غیر طبیعی' روزانه ۱۵ نفر درتهران

مسعود قادی پاشا، مدیرکل پزشکی قانون استان تهران گفته بر اساس آمار نیمه اول سال ۹۵، نزدیک به دو هزار و ۸۰۰ نفر جان خود را بر دلیل «مرگ های غیر طبیعی» از دست داده اند.

دکتر قادی پاشا مرگ‌های غیر طبیعی را مرگ‌‌هایی توصیف کرده که بر اثر تصادف‌، سوءمصرف مواد مخدر، سقوط از بلندی، سوختگی، مصرف مواد روانگردان، مسمومیت دارویی، سلاح سرد و مصرف الکل اتفاق می افتند.

بر اساس آمار پزشکی قانونی تهران یشترین عامل مرگ غیرطبیعی شهروندان تهران در نیمه اول سال جاری مربوط به تصادفات رانندگی  بوده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی تهران درباره آمار مرگ و میر غیرطبیعی گفته است:" ۷۵۶ نفر بر تصادف وپس از آن در رده دوم، سوء مصرف موادمخدر با ۲۰۸ مورد فوتی در رتبه بعدی قرار دارد."

شورای ولایتی هرات دروازه یک شرکت مسافربری مقصر به تصادف جاده‌ای را بست

هرات
Fatema Jafari
سرنشینان اتوبوس تصادف کرده گفته بودند که سرعت بیش از حد علت حادثه بود

شورای ولایتی هرات بعد از شکایت خانواده قربانیان تصادف جاده‌ای در ولایت فراه در غرب افغانستان، یک  شرکت مسافربری را که راننده آن متهم شده بود که به دلیل سرعت غیر مجازش باعث تصادف جاده‌ای مرگبار در ولایت فراه شده‌ تعطیل کرد.

 این حادثه که یکشنبه ۲۸ قوس/ آذر اتفاق افتاد ۱۵ نفر کشته و۳۲ زخمی به جاگذاشت.

شورای ولایتی هرات افزوده که باید بعد از این هر اتوبوس مسافربری دو راننده داشته باشد، ازسرعت گرفتن بیش از حد خوداری کنند. این شورا افزوده است که  شرکت‌های اتوبوس رانی باید به خانواده قربانیان تصادفات کمک مالی کنند.

آمانو 'برای بار سوم مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌شود'

آمانو
AP
آمانو تنها نامزد تصدی مدیریت آژانس است

به گفته منابع دیپلماتیک، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احتمالا برای سومین دوره به این سمت برگزیده خواهد شد. آقای آمانو، که ٦٩ سال دارد و در سال ٢٠٠٩ به مدیرکلی آژانس انتخاب شد، در ماه سپتامبر گفت که در نظر دارد برای بار سوم نامزد تصدی این سمت شود و پیگیری و تداوم نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای ایران و چند موضوع دیگر را انگیزه این تصمیم اعلام کرد. پیشتر، گفته می‌شد که رافائل گروسی، دیپلمات آرژانتینی هم خود را نامزد این سمت خواهد کرد اما به گفته منابع نزدیک به آژانس، اما ظاهرا از ورود به رقابت خودداری ورزیده است. مدیرکل آژانس با رای شورای حکام آژانس برای دوره‌های چهارساله انتخاب می‌شود و حق انتخاب مجدد را دارد.. 

تسنیم: بانک مرکزی عامل گرانی دلار است

صرافی تهران
Tasnimnews
صرافی‌ها کمبود عرضه ارز توسط بانک مرکزی را مسئول تنزل ارزش پول ملی ایران دانسته اند

خبرگزاری تسنیم در گزارشی به نقل از صرافی‌های تهران گفته است که تنزل شدید ارزش ریال در برابر دلار بخشی از سیاست عمدی دولت است. این خبرگزاری افزوده است که بانک مرکزی با خودداری از عرضه دلار در بازار باعث کمبود ارز و افزایش بهای آن شده است و هدف این است که دولت با افزایش نرخ ارز، کسری بودجه خود را تامین کند. مقامات دولتی همواره عمدی بودن تنزل ارزش پول ملی را تکذیب کرده‌اند. نرخ دلار از زمان آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی حدود ٢٥ درصد افزایش یافته در حالیکه وی تثبیت ارزش دلار را وعده کرده و انتظار می‌رفت با لغو تحریم نفتی ایران، از سقوط ارزش ریال جلوگیری شود.

ائتلاف ملی سوریه: به ایران و مقاصدش نمی توان اعتماد کرد

در واکنش به نشست سه جانبه وزیران خارجه روسیه، ترکیه و ایران برای بررسی بحران سوریه، دبیرکل ائتلاف ملی سوریه، متشکل از شماری از گروه‌های مخالف حکومت بشار اسد، در اطلاعیه‌ای گفته است که "نمی توان به رژیم ایران و مقاصدش اعتماد کرد." در این اطلاعیه که در وبسایت ائتلاف منتشر شده، "شبه نظامیان مرتبط با ایران" به مانع تراشی در راه اجرای توافق تخلیه غیرنظامیان از حلب متهم شده و از روسیه خواسته شده است تا "از مطالبات مردم سوریه" حمایت کند و "از پشتیبانی رژیم رو به زوال سوریه و شبه نظامیان فرقه گرا که حتی توانایی دفاع از یک شهر کوچک مثل پالمیرا در برابر داعش را نداشته اند" دست بردارد. این بیانیه خواستار توقف "بمباران کور" غیرنظامیان سوری شده است.

امنیت ملی افغانستان از کشف یک مخفیگاه مواد انفجاری درکابل خبرداد

کابل
NDS
این مواد در ناحیه هفتم شهر کابل کشف شده است

ریاست امنیت ملی  افغاستان اعلام کرده که در یک عملیات ویژه در ناحیه هفتم شهر کابل مخفیگاه  مواد انفجاری مربوط به نیروهای شورشی مخالف دولت را کشف کرده‌است.

براساس این خبرنامه در این مخفیگاه جلیقه‌های انفجاری، مین‌های مغناطیسی، مهمات و سلاح سبک جابجا شده بود.

این نهاد افزوده که قرار بود از مواد انفجاری در حمله انتحاری و انفجاری در شهر کابل استفاده شود.

خبر فوریپلیس آلمان به دنبال شهروند تونسی

رسانه‌های آلمان گزارش داده‌اند که پلیس بعد از یافتن یک مدرک شناسایی در کامیون مورد استفاده در حمله برلین، اکنون به دنبال یک شهروند تونسی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران: سفر قاسم سلیمانی به حلب به درخواست دولت سوریه بوده است

 جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس ایران گفته است که سفر سرلشکر قاسم سلیمانی به شهر حلب به درخواست مقامات دولتی سوریه بوده است.

او به خبرگزاری قوه قضاییه گفت: "بنابراین مقامات آمریکایی هیچ اقدامی را از لحاظ حقوقی وسیاسی نمی‌توانند انجام دهند."

واکنش او به اظهارات جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا است که دو روز پیش گفته بود سفر آقای سلیمانی به خارج از ایران نقض قطعنامه‌های بین‌المللی است.

آقای کریمی قدوسی همچنین گفت: " با توجه به گسترش دامنه اسلام در جهان، انشالله روزی برسد که سردار سلیمانی در نیویورک و لندن بدون اذن آمریکایی ها حضور پیدا کند زیرا تحولات عظیمی در آمریکا و اروپا در حال شکل گیری است که مردم این کشور را به سمت اسلام سوق داده است." 

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه این عکس از قاسم سلیمانی را منتشر کرده و نوشته که او هفته گذشته در حلب حضور داشته است
Tasnim
خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه این عکس از قاسم سلیمانی را منتشر کرده و نوشته که او هفته گذشته در حلب حضور داشته است

درگیری ارتش ترکیه با داعش در داخل خاک سوریه

ارتش ترکیه اعلام کرده است که سه سرباز این کشور در درگیری‌ با نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شهر الباب در شمال سوریه کشته شده‌اند. در این درگیری یازده سرباز دیگر هم زخمی شده‌اند.

این شهر که در بیست کیلومتری مرز ترکیه در داخل سوریه واقع شده در سه ماه گذشته شاهد حملات ترکیه در دفاع از شورشیان هوادار آنکارا در برابر گروه‌های اسلام‌گرا بوده است.

وزیر کشور آلمان: مهاجم برلین به زودی دستگیر می‌شود

وزیر کشور آلمان ابراز اطمینان کرده است که فرد مسئول در حمله مرگبار کامیون در برلین به زودی دستگیر خواهد شد. دادستان‌های گفته‌اند که بیش از پانصد سرنخ در این پرونده در حال پی‌گیری است. فردی که پیشتر به عنوان مظنون دستگیر شده بود دیشب به دلیل نبود شواهد کافی آزاد شد.

دوشنبه شب یک کامیون در بازار کریسمس در برلین مردم را زیر گرفت و دوازده  نفر را کشت.

دلار به چهار هزار تومان رسید

دلار
Getty Images

قیمت فروش دلار در بعضی صرافی‌های ایران به ۴۰۰۰ هزار تومان رسیده است. خبرگزاری فارس گزارش داده است که صرافی‌های تهران نرخ دلار را ۴۰۰۵ تا ۴۰۱۰ تومان و دلالان نرخ این ارز را ۴۰۰۰ تومان را اعلام می‌کنند. در هفته‌های اخیر قیمت دلار و سکه طلا در بازار ایران افزایش قابل توجهی داشته است.  

چشم‌اندازی خبری امروز

  • افزایش قیمت دلار به چهارهزار تومان در بازار ایران
  • ادامه جست‌وجو برای یافتن مهاجم حمله کامیون در برلین
  • تلاش نیروهای دولتی سوریه برای پس گرفتن کامل حلب
  • درگیری نیروهای ترکیه با داعش در داخل خاک سوریه

  رخدادهای روز گذشته را اینجا مرور کنید.