Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

بازداشت یکی از کارکنان جم تی‌وی

خبرگزاری صدا و سیمای ایران می‌گوید یکی از کارکنان شبکه ماهواره‌ای جِم تی وی بازداشت شده است.

دفتر شبکه جِم در لندن است.

مقام‌های قضایی و امنیتی ایرانی به طور مستمر با کارکنان شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان برخورد می‌کنند.

خانواده مظنون حمله برلین

خانواده انیس عامر در تونس در کنار عکس او نشسته‌اند.

انیس عامر مظنون تونسی حمله به بازار کریسمس برلین است.

مظنون برلین
EPA

محمدرضا نکونام، روحانی زندانی اعتصاب غذا کرد

محمدرضا نکونام، روحانی زندانی در زندان ساحلی قم در اعتراض به "فشارها برای پذیرش شروط دادگاه ویژه روحانیت و محرومیت از درمان بیماری‌هایش" دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش کلمه،آقای نکونام اولین بار در دی ماه سال ۹۳، پس از آنکه از مواضع آیت الله مکارم شیرازی علیه اینترنت پرسرعت انتقاد کرد، بازداشت به دو سال حبس محکوم شده بود که پس از اعتراض دادستانی، این حکم به پنج سال افزایش پیدا کرد.

این روحانی در پایان سال ۹۳، در پی وخامت حالش پس از سکته مغزی از زندان آزاد شد. اما انتشار مطلبی در روزنامه قانون موجب بازداشت مجدد وی شد.

محمدرضا نکونام
Kalameh

مصاحبه با بنا العابد

اورلا گرین، خبرنگار بی‌بی‌سی در توییترش تصویری از مصاحبه با بنا العابد دختر سوری منتشر کرده است.

در این مصاحبه بنا به همراه مادرش حضور داشت. 

بنا العابد
BBC

۲۰۰ هزار نفر در ایران دچار اختلالات مزمن روانی هستند

انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی اعلام کرد:"۲۰۰ هزار بیمار که دچار اختلالات مزمن روانی هستند، در کشور شناسایی شدند."

به گزارش تسنیم به گفته رئیس سازمان بهزیستی ۵۰ درصد اختلالات روانشناختی در زیر ۱۴ سالگی و ۷۵ درصد آن در زیر ۲۴ سالگی آغاز می‌شود.

آقای بندپی همچنین گفت: "در حال حاضر زنان ۱.۳ درصد بیشتر از آقایان در معرض اختلالات روانی و افسردگی هستند و افراد بیوه بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به اختلالات روانی قرار دارند." 

اختلالات روانی
JAMEJAM

خبر فوریاثر انگشت مظنون حمله به بازار کریسمس برلین

خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد یکی از وزرا کابینه آلمان تایید کرد که اثر انگشت مظنون تونسی در کامیونی که به بازار کریسمس برلین حمله کرد، پیدا شده است.

قرارداد نهایی ایرباس با ایران امضا شد

قرارگاه خاتم رقیب بخش خصوصی نیست

علی لاریجانی، رئیس مجلس اعلام کرد: "قرارگاه خاتم الانبیا رقیب بخش خصوصی نیست، این قرارگاه از بخش خصوصی در اجرای پروژه‌ها استفاده می‌کند."

به گزارش تسنیم، رئیس مجلس شورای اسلامی  همچنین گفت: "حدود ۱۶۰ هزار نفر به صورت مستقیم در پروژه‌های قرارگاه خاتم الانبیا مشغول به کار هستند."

علی لاریجانی
TASNIM

پکن هشدار جدی درباره آلودگی هوا را کنسل کرد

پکن هشدار جدی درباره آلودگی هوا را کنسل کرد. زنی برای گردش به شهر ممنوعه پکن رفته است.

پکن
AFP

آمریکا بار دیگر در اروپا تانک مستقر می‌کند

انبار تانک آمریکایی
AFP
به گفته فرمانده نیروهای امریکایی در اروپا تانک‌های آمریکایی "از انبارهای زمان جنگ سرد" خارج می‌شود

همزمان با افزایش تنش در روابط آمریکا و روسیه، ارتش ایالات متحده بار دیگر یک واحد تانک به اروپا اعزام و در کشورهای عضو ناتو در این قاره مستقر می کند. ایالات متحده سه سال پیش واحدهای زرهی خود را از اروپا خارج کرده بود. ژنرال بن هاجز، فرمانده نیروهای آمریکایی در اروپا به بی‌بی‌سی گفته است که ارتش ایالات متحده "درهای انبارهای زمان جنگ سرد را می‌گشاید" و یک تیپ زرهی را در اروپا مستقر می‌کند. وی گفته است که رویکرد نظامی ناتو در اروپا از "وضعیت اطمینان بخشی به وضعیت جلوگیری از تهاجم" تغییر یافته است. وی روسیه را متهم کرد که از سوریه به عنوان "محل آزمایش مهمات جنگی" استفاده می‌کند.

ادامه اعتصاب کارگران نساجی در بنگلادش

در پی اعتصاب کارگران بخش نساجی بنگلادش، پلیس و نیروهای امنیتی در منطقه صنعتی داکا، پایتخت این کشور در حال گشت زنی هستند.

نزدیک به هشت کارخانه فعالیت خود را متوقف کرده‌اند. هفت نفر از رهبران سندیکاهای کارگری بازداشت شده‌اند. این چهارمین روز از اعتصاب کارگران در این کشور است. 

معترضان خواهان افزایش دستمزد خود هستند.آنها می‌گویند سه سال است که حقوقشان به هیچ عنوان افزایش نداشته است.

۸ میلیون نفر در ایران به دیابت مبتلا هستند

اسدالله رجب، رئیس انجمن علمی دیابت ایران گفت: "بر اساس برآورده های صورت گرفته ۱۲ درصد از جمعیت ایران که شامل ۸ میلیون نفر می شوند، به بیماری دیابت مبتلا هستند در حالی که نیمی از آنان از بیماری خود اطلاع ندارند."

 به گزارش ایرنا، رئیس انجمن دیابت ایران همچنین گفت: "شایع‌ترین سن نوع یک دیابت در کشور ۴۵ سال تا ۵۵ سال است. همچنین دیابت نوع دو بیشتر میان کودکان و نوجوانان دیده می‌شود."

دیابت
TASNIM

قطعنامه پیشنهادی مصر به شورای امنیت

انتقاد رفسنجانی از استخدام نیروی اضافی در نهاد ریاست جمهوری در زمان احمدی نژاد

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس جمهور اسبق ایران گفته است در دو دور ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد "شاهد ورود تعداد زیادی نیرو در نهاد ریاست جمهوری بوده‌ایم که هم‌اکنون بخش عمده‌ای از آنها کار خاصی برای انجام دادن ندارند و فقط جدول حل می‌کنند".  

رویترز: ایرباس قرارداد خرید هواپیما توسط ایران را تایید کرد

ایرباس
Reuters
به گزارش رویترز، تحویل هواپیماها از اول سال آینده میلادی آغاز می‌شود

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت ایرباس تایید کرده است که ایران درخواستی برای خرید 48 فروند هواپیمای  ایرباس از نوع A320، 38 فروند هواپیما از نوع A330 و 16 فروند هواپیما از نوع A350 را تسلیم این شرکت کرده و قرار است تحویل هواپیماها از اول سال میلادی آینده آغاز شود. فابریس برژیه، مدیرعامل شرکت ایرباس گفته است که "این یک توافق شاخص است که راه را برای نوسازی ناوگان هواپیمایی مسافربری ایران هموار می‌سازد." جزئیات این قرارداد باید به تایید اداره نظارت بر تحریم‌های آمریکا برسد. مجوز صادرات هواپیما به ایران در سپتامبر و نوامبر سال جاری اعطا شد. 

وکیل علی مطهری: شکایت از دادستان مشهد به دادگاه ویژه روحانیت ارجاع شد

 مصطفی ترک همدانی وکیل علی مطهری، نایب رئیس دوم مجلس، از ارسال پرونده شکایت موکلش از دادستان مشهد به دادسرای ویژه روحانیت  خبر داده است.

آقای ترک همدانی با اعتراض به این تصمیم خواستار رسیدگی به این شکایت در دادسرای کارکنان دولت شده است.

هزاران پیش‌بند مزین به تصویر بودا در سریلانکا توقیف شد

پیش‌بند
AFP
پیش‌بندهای مزین به تصاویر بودا در هند تولید شده و راهی بازار اسلوونی بود

مقامات گمرکی سریلانکا محموله بزرگی از پیش‌بندهای مزین با تصاویر بودا را توقیف کرده و در توجیه اقدام خود گفته‌اند که مومنان بودایی این نوع استفاده از تصاویر بودا را اهانت آمیز می‌دانند. سخنگوی گمرک سریلانکا به بی‌بی‌سی گفته است که این محموله شامل بیش از شش هزار پیشبند، دستمال گردگیری و دستکش است و مقامات نمی دانند با این اقلام چه باید کرد. این محموله در هند تولید شده و راهی بازارهای اسلوونی بود. به خاطر مضمون مذهبی، نابود کردن این اقلام مجاز نیست. نزدیک به هفتاد درصد از مردم سریلانکا بودایی هستند و نسبت به آنچه که اهانت به دین خود تلقی کنند حساسیت ویژه‌ای دارند. در کشورهای اروپایی خرید و فروش انواع تصاویر و مجسمه‌های بودا معمولا به عنوان اقلام تزئینی یا هنری رواج دارد.

تیمور، اسم بحث برانگیز زوج بالیوودی

 شمار زیادی از کاربران توییتر از کرینا کپور خان و سیف علی خان، هنرمندان معروف سینمای بالیوود برای انتخاب اسم "تیمور" برای فرزند شان انتفاد کرده اند.

درباره این گزارش بیشتر بخوانید

هند
AFP

عارف: روند رفع حصر را پیگیری می‌کنم

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس ایران ضمن اعلام آمادگی مجلس برای قانونمند کردن حقوق شهروندی در مورد پیگیری‌ها برای مسئله حصر گفت:‌ "امیدواریم با تدبیر و حوصله حل شود و بنده این روند را مثبت می بینم."

به گزارش ایسنا، آقای عارف با تاکید بر پیگیری این مساله گفت: "بنده بحث پیگیری را مطرح کرده‌ام اما نکته‌ای که همیشه می‌گویم این است که علاقه ای نداریم رسانه‌ای شود."

این نماینده مجلس همچنین عنوان کرد: "مسئله حصر جزو مطالبات بخشی از جامعه و دانشجویان و دانشگاهیان بوده است."

محمدرضا عارف
TASNIM

تیم ملی فوتبال ایران، صدر نشین آسیا

یزدی: منشور حقوق شهروندی از نظر قانون خلاف است

محمدی یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتقاد از امضا منشور حقوق شهروندی توسط حسن روحانی گفت: "منشور شهروندی نه طرح بوده نه لایحه، بلکه تبلیغات انتخاباتی و از نظر قانون، خلاف است."

آقای یزدی تاکید کرد: "برای اولین بار است که در انقلاب اسلامی چنین منشوری در کشور به طور مستقیم به مردم ابلاغ می‌شود و متاسفانه قید و بندها را برداشته و به قانون اساسی توجه نکرده‌اند."

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین گفت قانون اساسی نمی‌گوید که "فتنه انگیزان و اهانت کنندگان به اصل مقدسات و اسلام آزادند تا هر چه بخواهند به اسم آزادی بگویند."               

محمد یزدی
ISNA

۲۱ درصد دانش آموزان ایرانی با چاقی و اضافی وزن مواجه هستند

 مهرزاد حمیدی، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده ۲۱ درصد دانش آموزان در کشور با چاقی و اضافه وزن مواجه هستند.

 به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش شمار دانش آموزان کشور در سال تحصیلی جاری ( ۹۶ - ۹۵) به ۱۳میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید. 

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش
TASNIM

خروج ۴۰۰۰ شورشی از حلب

خبرگزاری فرانسه نوشت: کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرد در "آخرین مراحل" خروج از حلب حدود ۴۰۰۰ شورشی از این شهر خارج شدند

پوتین خواستار تقویت تسلیحات اتمی و سیستم دفاع ضد موشکی روسیه شد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است که کشورش باید ظرفیت تسلیحات اتمی خود را تقویت کند. آقای پوتین که در کنفرانسی در مورد استراتژی دفاعی روسیه سخن می‌گفت افزود که این کشور باید سیستم‌های دفاع ضد موشکی خود را گسترش دهد. وی از تشکیلات نظامی روسیه خواست تا "توازن قدرت در جهان" به خصوص در مرزهای روسیه را به دقت زیر نظر داشته باشد تا بتواند "تهدید ها را خنثی کند."  

ولیعهد بریتانیا در مورد تبعیض مذهبی در جهان هشدار داد

پرنس چارلز
Getty Images
چارلز، پرنس ویلز

ولیعهد بریتانیا هشدار داده است که اقلیت‌های مذهبی در برخی نقاط جهان با خطر آزار و فشار مواجه هستند. چارلز، پرنس ویلز، در پیامی برای یک برنامه رادیویی گفته است که در بعضی نقاط جهان، افراطیون مذهبی قصد دارند با سرکوب یا اجبار اقلیت‌های دینی به ترک آئین خود، تنوع دینی را از میان بردارند که یادآور آزار و کشتار یهودیان در رژیم آلمان نازی است. چارلز گفته است که آزادی دینی به خصوص در منطقه خاورمیانه در خطر است و افزوده است که در بعضی نقاط، به خصوص اقلیت مسیحیان هر روز با مرگ یا زندگی رویارو می شوند. در بریتانیا، تبعیض دینی مانند تبعیض نژادی و جنسیتی غیرقانونی است و قابل پیگرد و مجازات است.

بازار کریسمس برلین فعالیتش را از سر گرفت

بازار کریسمس برلین که بعد از حمله روز دوشنبه تعطیل شده بود، مجدد فعالیتش را از سر گرفت. 

به یاد کشته شدگان این حادثه گل و شمع در بخشی از این بازار قرار داده شده است. برگزار کننده این بازار همچنین استفاده از موسیقی کریسمس را ممنوع کرده است. 

همچنین برای امنیت حاضران در این بازار بلوک‌های سیمانی در اطراف آن قرار داده شده است. 

بازار برلین
EPA

عملیات پلیس آلمان برای یافتن مظنون حمله برلین ادامه دارد

عملیات پلیس آلمان برای یافتن انیس عامری مظنون حمله به بازار کریسمس برلین در سراسر آلمان ادامه دارد. 

یک مرکز پناهجویان نیز در نزدیکی مرز تفتیش شده است. 

گزارشها حاکی است پیشتر انیس عامری به ظن برنامه‌ریزی برای سرقت که بتواند پول خرید اسلحه جور کند، زیر نظر قرار گرفته بود اما چون شواهد کافی علیه‌اش به دست نیامد، این تجسس‌ها درباره او متوقف شد.

انیس عامری
Thinkstock

دستگیری پنج نفر در ارتباط با اختلاس در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت

احمدعلی انجم، رئیس دادگستری شهرستان جیرفت در کرمان از وقوع اختلاس در دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان خبر داده و گفته در این رابطه ۵نفر بازداشت شده اند. آقای انجم گفته هم اکنون مبلغ ۴۴۵میلیون و ۷۰۰هزار تومان از وجوه مورد اختلاس برگشت داده شده است.

درگیری‌‌های ترکیه با داعش کشته و زخمی بر جای گذاشت

ادای احترام پوتین در مراسم یادبود سفیر این کشور

روسیه
Reuters

بنیانگذار سایت نقض حقوق بشر در چین در زندان

بنیانگذار سایت نقض موارد حقوق بشر در چین به طور رسمی دستگیر شد.

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد هانگ کو، متهم است که اطلاعات محرمانه داخلی را به خارج ارائه کرده است.

آقای هانگ ۶۴ بیش از دو دهه داستان‌های آدمهای عادی را که توسط مقامات محلی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند، منتشر کرده است. 

وی دو سال است که در زندان است و باید شش سال دیگر را نیز در زندان بگذراند.

تجمع کارگران نیشکر هفت تپه

جمعی از کارگران نی بر شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه صبح پنجشنبه در مقابل این شرکت تجمع کردند.

به گزارش ایرنا این کارگران معترض که از نی بران بومی منطقه هستند در این تجمع خواستار پرداخت حقوق و مطالبات خود شدند.

 تعداد افراد شاغل در این واحد بزرگ کشت و صنعت حدود چهار هزار نفر اعلام شده است که در بخش های مختلف به صورت رسمی ، پیمانی ، قراردادی و نیز موقت مشغول بکار هستند.

قیمت دلار آمریکا همچنان بیش از چهارهزار تومان

قیمت دلار در بازار معاملات غیررسمی ارز در ایران نسبت به روز گذشته اندکی کاهش یافته اما قیمت آن همچنان بیش از چهار هزار تومان است.

امضای پنج یادداشت تفاهم همکاری میان ایران و قزاقستان

روسای جمهور ایران و قزاقستان در مراسم امضای اسناد
President.ir
روسای جمهور ایران و قزاقستان در مراسم امضای اسناد

در جریان سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران به قزاقستان، پنج یادداشت تفاهم همکاری میان دو کشور امضا شده است.

 موافقتنامه قرنطینه دامی، موافقتنامه همکاری در زمینه کشتیرانی در دریای خزر، یادداشت تفاهم تسهیل سفرهای گردشگری متقابل، یادداشت تفاهم میان بانک مرکزی ایران و بانک ملی قزاقستان جهت حل و فصل تجارت دوجانبه و یادداشت تفاهم همکاری در زمینه کار و تامین اجتماعی پنج سند همکاری امضا شده میان ایران و قزاقستان است. 

چشم انداز خبری روز

  • رسانه‌ها می‌گویند فردی که به اتهام حمله کامیونی اخیر در برلین تحت تعقیب است، پیش‌تر در آلمان زیر نظر بوده است اما بعدتر نظارت بر او کنار گذاشته شده چون شواهد کافی علیه‌اش وجود نداشته است.
  • حسن روحانی، رئیس جمهور ایران برای یک دیدار رسمی وارد قزاقستان شده است.
  • قیمت دلار آمریکا در ایران افزایش یافته و به بالاتر از چهارهزار تومان رسیده است.

آنچه گذشت

رخدادهای دیروز را اینجا مرور کنید