Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران خواستار پاسخگویی قوه قضائیه به افکار عمومی درباره پرونده های فساد مالی در سال های اخیر شده است.
  2. علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران بیانیه گروهی از اعضای کمیسیون در ابراز تاسف از انتشار اظهارات منتسب به وزیر خارجه را موضع رسمی کمیسییون ندانست.
  3. واکنش افکار عمومی و چهره ها به انتشار گزارشی درباره گورخواب ها در جنوب تهران، ادامه دارد.
  4. وزیر دفاع ایران گفته اسرائیلی ها در بدنه اطلاعاتی جمهوری آذربایجان نفوذ پیدا کرده اند.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

پیچیدگی‌های سه سازمان مجزا: اطلاعات سپاه، حفاظت اطلاعات سپاه و حفاظت سپاه

"سازمان اطلاعات سپاه"، در کنار "سازمان حفاظت اطلاعات سپاه" و "حفاظت سپاه" تنها یکی از سه زیرمجموعه سپاه پاسداران است که به انجام وظایف اطلاعاتی - امنیتی می پردازد.

این سه مجموعه، به کرات در مطالب رسانه‌های ایرانی و غیر ایرانی با همدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. پیچیدگی موضوع وقتی بیشتر می‌شود که بعضاً حتی خبرگزاری‌های رسمی ایران نیز، یک سازمان یا مسئولین آن را به جای سازمان یا مسئولان دیگر مورد اشاره قرار می‌دهد.

مقاله حسین باستانی در مورد تفاوت های این سه نهاد اطلاعاتی - امنیتی وابسته به سپاه پاسداران را در اینجا بخوانید.

منازعه بر سر برجام: 'نسبت های ناروا' به ظریف

مقاله ای در بخش ناظران می گویند درباره منازعات بر سر برجام

کریمی قدوسی نماینده جنجالی مجلس ایران
ICANA
کریمی قدوسی نماینده جنجالی مجلس ایران

  واقعیت این است که درز هدفمند یا تحریف شده اخبار محرمانه همواره جزئی از سیاست خارجی ایران در سال های پس از انقلاب بوده. از افشای ماجرای مک فارلین در آبان ۱۳۶۵ تا همین آخر که جواد کریمی قدوسی از تلاش پشت پرده وزیر خارجه برای تماس با نزدیکان دونالد ترامپ خبر داد، افشاگران همیشه در کمین بوده‌اند.

مقاله کامل را  در صفحه ناظران بخوانید.  

رئیس ستاد انتخابات ایران تعیین شد

وزیر کشور ایران علی اصغر احمدی را به عنوان رئیس ستاد انتخابات کشور منصوب کرد.

وزارت کشور ایران مجری انتخابات در این کشور است.

 انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا اردیبهشت سال آینده خورشیدی برگزار خواهد شد.

قیمت دلار در ایران کمی کاهش داشت

قیمت دلار در بازار غیررسمی ارز ایران در پایان معاملات امروز سی و هشت تومان کاهش نسبت به دیروز داشت و با قیمت چهارهزار و صد تومان معامله شد. 

روحانی درباره منشور حقوق شهروندی: مردم از نیروهای امنیتی مطالبه کنند و بخواهند

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در یک سخنرانی در تهران از منشور حقوق شهروندی که اخیرا آن را ارائه کرد، دفاع کرده و گفته "ملت ما در زمینه حقوق شهروندی مطالبه گر باشد و از دولت، قوه قضائیه، قوه مقننه و نیروهای امنیتی بخواهد و مطالبه کند".

متن کامل گزارش گفته های آقای روحانی را اینجا بخوانید  

بعضی ها ذهنشان اساسا بیماری هایی دارد، اسرار مردم و زندگی خصوصی آنها را دنبال نکنید. اما اگر جرمی انجام شده و مربوط به مصالح جامعه است، باید بررسی کنیم

حسن روحانی،رئیس جمهور ایران

خبر فوریواکنش روسیه به گلوله باران سفارتش در دمشق

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای درباره گلوله باران سفارت این کشور در دمشق آن را "یک اقدام تحریک آمیز با هدف منحرف توافق صلح" خوانده است.  سفارت روسیه در پایتخت سوریه عصر امروز دوباره هدف گلوله باران قرار گرفته است.

کری قطعنامه محکومیت اسرائیل در شورای امنیت را همخوان با ارزش های آمریکا خواند

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که قطعنامه سازمان ملل متحد در محکوم کردن آبادی های یهودی‌نشین غیرقانونی در اسرائیل با ارزش های ایالات متحده آمریکا، همخوانی دارد.

آقای کری درباره روند صلح خاور میانه گفته است که راه حل "دو کشور مستقل" اسرائیل و فلسطین در خطر جدی قرار دارد.

خبر فوریسفارت روسیه در دمشق گلوله باران شد

سفارت روسیه در دمشق پایتخت سوریه عصر امروز به وقت محلی دوباره هدف گلوله باران قرار گرفت.

احمد جنتی رئیس هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شد

احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در ایران است
Fars
احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در ایران است

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در ایران، رئیس هیأت مرکزی نظارت  بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا انتخاب شد.

انتخابات ریاست جمهوری ایران و شوراهای شهر و روستا به طور همزمان در آخرین جمعه اردیبهشت سال آینده خورشیدی برگزار می شود.

آقای جنتی به غیر از دبیر شورای نگهبان، رئیس مجلس خبرگان رهبری هم هست.

خبر فوریمعاون وزارت نفت ایران، ترکمنستان را تهدید به بازنگری روابط کاری کرد

  حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در واکنش به تهدید ترکمنستان برای قطع گاز ایران گفته است "اجازه به وجود آمدن بحران در استان‎های شمالی کشور را نخواهیم داد"

آقای عراقی گفته "ایران در صورت قطع گاز از سوی ترکمنستان در ارتباطات کاری خود با این کشور بازنگری خواهد کرد".  

رئیس فیفا: علاقه برای افزایش تیم‌های جام جهانی زیاد است

جانی اینفانتینو رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال گفته کنفدراسیون‌های قاره‌های مختلف "علاقه زیادی" برای افزایش تعداد تیم‌های جام جهانی به ۴۸ تیم دارند. 

آقای اینفانتینو در زمان انتخابات ریاست فیفا، برگزاری جام جهانی با ۴۸ تیم را جزیی از برنامه ریاست خود اعلام کرد. او قصد دارد جام جهانی با شرکت ۱۶ گروه ۳ تیمی برگزار شود و با صعود ۲ تیم از هر گروه مرحله حذفی با ۳۲ تیم آغاز شود.

 این طرح قرار است در کنگره بعدی دو هفته دیگر فیفا، این طرح به رای گذاشته شود ولی هر گونه تغییر در شیوه اجرایی ۳۲ تیمی جام جهانی تا قبل از جام جهانی ۲۰۲۶ اجرایی نخواهد شد.

 آخرین بار در سال ۱۹۹۸ تعداد تیم‌های شرکت کننده در جام جهانی از ۲۴ تیم به ۳۲ افزایش پیدا کرد.

جانی اینفانتینو، فیفا، جام جهانی
Getty Images
جانی اینفانتینو قصد دارد تیم‌های جام جهانی را به ۴۸ تیم افزایش دهد

سپاه: غفلت از فتنه۸۸ فرصتی برای تولید فتنه‌های پرهزینه دیگر است

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای به مناسبت راهپیمایی طرفداران حکومت ایران در برابر معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که محمود احمدی نژاد پیروز آن معرفی شد، گفته "فتنه ۸۸ را تهاجم همه جانبه به اصل نظام و بنیان انقلاب اسلامی با حمایت سردمداران نظام سلطه و صهیونیسم و خیانت و حماقت سران فتنه" توصیف است. 

 سپاه گفته "غفلت از فتنه۸۸ فرصتی برای تولید فتنه‌های پرهزینه دیگر است".

روحانی : گورخوابی قابل تحمل نیست

  در پی انتشار گسترده گزارش‌هایی درباره "گورخوابی" در رسانه‌های ایران، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته است "گورخوابی" برای مردم و دولت این کشور قابل تحمل نیست. 

در عین حال، حسین هاشمی، استاندار تهران "گورخواب‌"های گورستان نصیر آباد را "معتاد و متجاهر" خوانده است و از انتقال آنها به اردوگاه شهریار خبر داده است.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

گورخوابی
MEHR

چرا کروبی از دبیرکلی اعتماد ملی استعفا داد؟

مقاله ای در بخش ناظران می گویند درباره دلایل استعفای مهدی کروبی از حزب

تبلیغات نامزدهای انخابات هشتاد و هشت
Getty Images
تبلیغات نامزدهای انخابات هشتاد و هشت

  استعفای مهدی کروبی از دبیرکلی حزب اعتماد ملی اتفاقی بود که می‌شد مدت‌ها پیش از این انتظارش را داشت؛ از همان روزهای ابتدایی اعتراض‌ها به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ که برخی اعضای حزب رفته‌رفته نه تنها دبیر کل خود را تنها گذاشتند، بلکه علیه او نیز سخن گفتند.  

مقاله کامل را اینجا بخوانید.

امضای قراردادهای جدید فروش نفت ایران به شرکت‌های بریتانیایی

محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران می‌گوید این کشور با شرکت‌های شل و بریتیش پترولیوم  قراردادهای جدید فروش "تک محموله" نفت خام و میعانات گازی امضا کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای قمصری گفته: "تاکنون دو تا سه تک محموله نفت خام به این دو شرکت بریتانیایی فروخته شده است".تعداد هر محموله فروخته شده یک میلیون بشکه اعلام شده است.

...
TR/AFP/Getty Images

خروج قطار از ریل در هند باز هم تلفات بر جای گذاشت

 بگفته پلیس هند، خروج یک قطار مسافربری از ریل‌ در شمال این کشور دست‌کم ۴۳ زخمی بر جای گذاشته است. این سومین باری است که در هفته‌های اخیر انحراف قطار از ریل حادثه می‌آفریند و تکرار آن به نگرانی مردم و مقام‌های این کشور درباره امنیت سفرهای ریلی در هند دامن زده است. حادثه امروز در نزدیکی شهر "کانپور" در ایالت "اوتارپرداش" در اوایل صبح امروز (چهارشنبه ۸ دی/ ۲۸ دسامبر) اتفاق افتاد. سیستم حمل و نقل ریلی هند از نظر گستردگی رتبه چهارم در جهان را داراست و روزانه ۷۰۰۰ قطار بیش از بیست میلیون نفر را در این کشور جابجا می‌کنند.

خروج قطار از ریل در هند
SANJAY KANOJIA/AFP/Getty Images

"دوازده اخطار ایران به هواپیماهای خارجی درباره نزدیک شدن به آسمان منطقه مانور نظامی

سرتیپ دوم عباس فرج‌پور سخنگوی رزمایش مدافعان آسمان ولایت هفت که در ایران در جریان است گفته در سه روز گذشته بیش از دوازده مورد اخطار به هواپیماهای نیروهای فرامنطقه‌ای در خصوص نزدیک شدن به محدوده هوایی آسمان منطقه عمومی رزمایش داده شده است.

خبرگزاری نستیم نزدیک به منابع نظامی و امنیتی ایران می گوید این اخطارها مربوط به چند جنگنده و پهپاد متعلق به نیروی دریایی ارتش آمریکا بوده است.

وزیر دفاع ایران: اسرائیلی ها در بدنه اطلاعاتی جمهوری آذربایجان نفوذ پیدا کرده اند

حسین دهقان وزیر دفاع ایران به شکبه خبری الیوم متعلق به روسیه گفته است "سال گذشته که یکی از هواپیماهای بدون سرنشین رژیم صهیونیستی از جمهوری آذربایجان آمد داخل خاک ایران در آن موقع ما تذکر دادیم که این کار، کار اسرائیلی هاست، اسرائیلی ها در بدنه اطلاعاتی آنها نفوذ پیدا کردند در آن موقع رئیس جمهور آذربایجان کمی برایش سخت بود بپذیرد چون من خودم رفتم با ایشان صحبت کردم ولی بعد از یک سال معلوم شد یک شبکه نفوذی بوده و آنها این کار را انجام دادند. ما فکر می کنیم دوستان ما در آذربایجان بایستی این نکته را مراقبت کنند که خیلی ها در منطقه و فرا منطقه مایل نیستند که مناسبات ایران و آذربایجان در سطوح راهبردی ارتقاء پیدا کند و سعی می کنند این را تخریب کنند".

روحانی: پیشنهاد داده بودم متهم نفتی در اختیار وزارت اطلاعات قرار گیرد اما عملی نشد

حسن روحانی رئیس جمهوری درباره بابک زنجانی متهم به سو استفاده مالی که با حکم اعدام رو به رو است گفته "حال فردی اعدام شود،‌ پولی که در اختیار آن آقا بود چه شد؟ چه کسانی مقصر بودند و نقش داشتند؟ من از آغاز این پرونده پیشنهاد کردم به جای این که این فرد مستقیم در اختیار دستگاه قضا قرار گیرد، در اختیار وزارت اطلاعات قرار گیرد تا اطلاعات این موضوع کاملا شفاف شود بعد در اختیار دستگاه قضا قرار گیرد".

آقای روحانی گفته "به هر دلیلی این نظر عملی نشد. خب انتظار مردم چیست؟ انتظار مردم این است که ماجرا برای مردم روشن شود. مردم سوالاتی دارند. سوال مردم باید پاسخ داده شود".

دنیا فنی زاده عروسک گردان کلاه قرمزی درگذشت

دنیا فنی زاده عروسک گردان کلاه قرمزی
ilna
دنیا فنی زاده عروسک گردان کلاه قرمزی

دنیا فنی‌زاده، هنرمند و عروسک‌گردان ایرانی صبح امروز چهارشنبه هشتم دی در سن ۴۹ سالگی در تهران درگذشت.

خانم فنی‌زاده حدود دو دهه عروسک گردان کلاه قرمزی، شخصیت مشهور و محبوب برنامه کودک تلویزیون ایران بود.

بیشتر بخوانید

پارلمان کوبا نصب مجسمه فیدل کاسترو و نامگذاری خیابان‌ به نام او را ممنوع کرد

اعضای مجمع ملی - پارلمان کوبا - با صدور مصوبه‌ای، نصب مجسمه فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا، و نامگذاری خیابان‌ها، ساختمان‌ها و سایر اماکن عمومی به نام او را ممنوع کرده‌اند.

به گفته مقامات دولتی، این مصوبه منعکس کننده خواست فیدل کاسترو است که نگران آن بود که پس از مرگ، کسانی در صدد "ایجاد کیش شخصیت" و ستایش مبالغه‌آمیز از او برآیند.

در عین حال، منتقدان کاسترو گفته‌اند که این "خواست" رهبر سابق کوبا با نصب هزاران تابلو و پلاکارد حاوی سخنان او در سراسر کوبا در تضاد است به خصوص اینکه این پوسترها در زمان حیات و هنگامی که او در قدرت بود نصب شده است.

واکنش روزنامه های تهران به موضوع گورخواب ها

روزنامه های امروز صبح تهران در واکنش به انتشار گزارشی درباره گورخوابی بی خانمان ها در گورستانی نزدیک تهران خبر از جمع آوری گورخوابان داده اند گرچه روزنامه های جناح راست و مخالف دولت بی توجه به آن همچنان به انتقاد از دولت و به ویژه سیاست خارجیش ادامه داده و با گران شدن دلار موضوع تازه برای نشان دادن ناتوانی دولت روحانی به دست آورده اند.  

مرور روزنامه های امروز تهران را اینجا بخوانید.

امروز در خبرها

  • حسن روحانی، رئیس جمهور ایران خواستار پاسخگویی قوه قضائیه به افکار عمومی درباره پرونده های فساد مالی در سال های اخیر شده است.
  •   علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران بیانیه گروهی از اعضای کمیسیون در ابراز تاسف از انتشار اظهارات منتسب به وزیر خارجه توسط یکی از اعضای این کمیسیون را موضع رسمی کمیسیون ندانسته است.
  • دادستانی کره جنوبی اعلام کرد که رئیس صندوق ملی بازنشستگی این کشور در ارتباط با پرونده فساد مالی و سوء‌استفاده از قدرت در دفتر پارک گیون-هه، رئیس جمهوری بازداشت شده است.
  • دنیا فنی زاده عروسک گردان شخصیت معروف کلاه قرمزی در ایران، بر اثر بیماری سرطان درگذشته است.
  • واکنش افکار عمومی و چهره ها به انتشار گزارشی درباره گورخواب ها در جنوب تهران، ادامه دارد.  

آنچه گذشت

برای مرور وقایع دیروز هفتم دی ماه اینجا را کلیک کنید.