Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. تشدید تدابیر امنیتی در پایتخت‌های اروپایی در آستانه سال نوی میلادی
  2. سفر ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه به ایران
  3. انفجار بمب در بغداد و کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

دیدار روحانی با وزیر امور خارجه سوریه در تهران

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در دیدار با ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه در تهران ابراز امیدواری کرد که "مذاکرات صلح" منجر به "حاکمیت دمشق بر کل سوریه" و "حفظ تمامیت ارضی این کشور" شود.

آقای روحانی با استقبال از برقراری آتش بس در سوریه گفت: "باید مراقب بود تا در دوران آتش‌بس فرصتی برای تقویت تروریست‌ها به وجود نیاید."

این ملاقات در حالی صورت گرفته که شورای امنیت، قطعنامه پیشنهادی روسیه و ترکیه را برای برقراری آتش بس در سوریه تصویب کرده است.

توافقنامه آتش بس، قرار است راه را برای مذاکرات ماه آینده دولت سوریه و مخالفان در آستانه، پایتخت قزاقستان، آماده کند که از حمایت مسکو، آنکارا و تهران برخوردار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، ولید معلم در جریان دیدار با حسن روحانی از حمایت های ایران و روسیه از دولت کشورش در جریان جنگ داخلی تشکر کرده است.

���=�

شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه آتش بس سوریه را تصویب کرد

شورای امنیت، به اتفاق آرا، قطعنامه پیشنهادی روسیه و ترکیه را برای برقراری آتش بس در سوریه تصویب کرد.

این قطعنامه خواستار آتش بس فوری و رساندن کمک های بشر دوستانه به مردم سوریه است.

آتش بس پیشنهادی، در پی مذاکرات سه جانبه روسیه، ترکیه و ایران، در بخش های وسیعی از سوریه برقرار شده است. 

تهدید شورشیان به پایان دادن به آتش بس با دولت سوریه

"ارتش آزاد سوریه" و دیگر گروه های شورشی این کشور با صدور بیانیه ای هشدار دادند اگر نیروهای دولتی حمله به مناطق تحت کنترل آنها را متوقف نکنند، به آتش بس با دولت خاتمه خواهند داد.

ارتش آزاد سوریه و متحدانش در این بیانیه به روسیه تا ساعت ۱۸ امروز به وقت گرینویچ (۱۱ و نیم به وقت تهران) "وقت داده ند" که حملات نیروهای دولتی را متوقف کنند. این گروه ها گفته اند که در صورت متوقف نشدن حملات ارتش، موافقتنامه آتش بس را متنفی خواهند دانست.

این موضع گیری، در آستانه تشکیل جلسه شنبه ۳۱ دسامبر (۱۱ دی) شورای امنیت سازمان ملل برای بحث بر سر قطعنامه پیشنهادی روسیه در مورد آتش بس سوریه انجام شده است.

معاون رئیس جمهور عراق عازم تهران شد

خبرگزاری ایرنا به نقل از معاونت ریاست جمهوری عراق می گوید نوری مالکی معاون اول رئیس جمهور عراق برای انجام یک سفر چهار روزه راهی ایران شده است.  

"هواپیمای تابان ده دقیقه پس از پرواز به باند مهرآباد برگشت"

قاسم بی‌نیاز، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی گفته هواپیمایی تابان ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی به مقصد شیراز از باند فرودگاه مهرآباد برخاست اما پس از بروز مشکل فنی ساعت ۱۸ و ۴۰ دقیقه به مهرآباد بازگشت. آقای بی‌نیاز گفته بازگشت این هواپیما به مهرآباد بدون بروز هیچ سانحه‌ای انجام شد و تمام مسافران سالم هستند.

خبر فوریتماس تلفنی روسای جمهوری ایران و روسیه

کاخ کرملین روسیه با صدور بیانیه ای از تماس تلفنی روسای جمهوری ایران و سوریه و گفت و گو درباره وضعیت آتش بس در این کشور خبر داده است.

کرملین می گوید که دوطرف بر همکاری بیشتر در سوریه تاکید کرده و از نشست طرف های سوری در قزاقستان حمایت کرده اند.

دیدار مشاور امنیت ملی و وزیر خارجه سوریه با شمخانی

دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در دیدار علی مملوک مشاور امنیت ملی رئیس جمهور سوریه و ولید معلم وزیر امور خارجه این کشور: هر مسیر سیاسی و گفت‌وگویی که منجر به تضعیف حاکمیت دولت فراگیر و قانونی این کشور بر تمام سرزمین سوریه شود و یا بخواهد بخشی از سرزمین سوریه را در اختیار گروه‌های تروریستی قرار دهد محکوم به شکست است."

خبر فوریهمه مسافران هواپیمای سانحه دیده "سالم و در شرایط ایمن هستند"

خبرگزاری ایسنا می گوید هواپیمایی که در فرودگاه مهرآباد دچار حریق شده متعلق به شرکت هواپیمایی تابان بوده که پس از برخاستن از باند به دلیل از دست رفتن یکی از موتورهایش مجبور به بازگشت شد.

ایسنا می گوید مسافران این هواپیما سالم هستند و تمام آن‌ها در شرایط ایمن به زمین نشستند.

هواپیما عازم شیراز بوده است.

خبر فوریموتور یک فروند هواپیما بر فراز فرودگاه مهرآباد تهران آتش گرفت

رسانه های ایران می گویند موتور یک فروند هواپیما بر فراز فرودگاه مهرآباد تهران امروز دچار آتش سوزی شده است.

خبرگزاری ایرنا به نقل از یک شاهد عینی گزارش داده است که موتور یک فروند هواپیمای مسافربری بدلایل نامشخص دچار آتش سوزی شد که شعاع چند کیلومتری فرودگاه مهرآباد قایل رویت بوده است.

اعتراض نمایندگان مجلس افغانستان به 'آلودگی شدید هوای کابل'

آلودگی هوای کابل
BBC
آلودگی هوای کابل

شماری از از اعضای مجلس نمایندگان افغانستان در گردهمایی به بدتر شدن آلودگی هوا و محیط زیست شهر کابل اعتراض کردند و از مسئولین محیط زیست دولت خواستار اقدامات جدی شده‌اند.

این نمایندگان معترض مدعی‌اند که حکومت در مبارزه با آلودگی هوا و محیط زیست به گونه جدی اقدام نکرده است، در حالی‌که این آلودگی هوا سالانه جان سه‌هزار شهروند را می‌گیرد.

بیشتر بخوانید

روحانی: دوره آتش بس سوریه فرصتی برای تقویت تروریست ها نباشد

حسن روحانی رِیس‌ جمهور ایران در دیدار با ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه:  "جمهوری اسلامی ایران از برقراری آتش‌بس در سوریه استقبال می کند. باید مراقب بود تا در دوران آتش‌بس فرصتی برای تقویت تروریست‌ها بوجود نیاید".

مذاکرات وزیر امور خارجه سوریه در تهران

ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه برای دیدار با مقام های ایرانی وارد تهران شده است. او عصر امروز با محمدجواد ظریف همتای ایرانی اش در مقر وزارت خارجه ایران دیدار و گفت و گفت کرده است.

وزیر خارجه سوریه
tasnim
سفر وزیر خارجه سوریه به تهران

خبر فوریوکیل آرش صادقی: دادستانی برای مرخصی او و همسرش وثیقه خواسته است

امیر رئیسیان، وکیل آرش صادقی، زندانی سیاسی، در توییتر خود اعلام کرده که دادستانی برای موکل او درخواست وثیقه کرده است. 

او به یکی از سایت‌های خبری توضیح داده که دادستانی برای "مرخصی درمانی" آرش صادقی و "مرخصی" همسرش، گلرخ ابراهیمی، وثیقه خواسته است. آقای رئیسان می‌گوید روز یکشنبه وثیقه را به دادگاه خواهد برد. 

آرش صادقی یکی از چند زندانی سیاسی است که در دو ماه گذشته برای رسیدن به خواسته‌های خود در اعتصاب غذا بوده‌اند. آزادی همسرش، گلرخ ابراهیمی و رسیدگی مجدد به پرونده قضایی، درخواست‌های اصلی آقای صادقی است. هشتگ "آرش را نجات دهید" دیروز برای ساعاتی به دلیل فراوانی انتشار، به ترند اول جهانی در توییتر تبدیل شده بود. بیشتر اینجا بخوانید.

View more on twitter

تراکتورسازی حریف نفت تهران در فینال جام حذفی ایران شد

انتقاد سفیر افغانستان در پاکستان از گزارش روزنامه هشت صبح

به دنبال انتشار مطلبی در روزنامه هشت صبح افغانستان در انتقاد از عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان، آقای زاخیلوال این روزنامه را "تنگ‌نظر" و "بی‌مضمون" خوانده است. 

در مطلب هشت صبح با عنوان "سفیر افغانستان یا نماینده ارگ"، آقای زاخیلوال به نقض اصول سلسله مراتب نظام افغانستان متهم شده و گفته شده که او خود را به وزارت خارجه افغانستان "پاسخ‌گو" نمی‌داند. 

آقای زاخیلوال نیز با به اشتراک گذاشتن این مطلب در صفحه فیسبوک خود، نوشته است: "هشت صبح یا بی مضمون شده یا هم در تنگ‌نظری، تنگ‌نظرتر و ناراحت‌تر! پاسخم به مضامین تنگ‌نظرانه در مورد خودم بیشتر از لبخند نیست. "

سفیر افغانستان در پاکستان
Zakhilwal Facebook

تولد یکی از بزرگ‌ترین مربیان تاریخ فوتبال

توییت معاون رییس‌جمهور ایران درباره آرش صادقی

شهیندخت مولاوردی، معاون رییس‌جمهور ایران در امور زنان، در پاسخ به توییت یکی از کاربران که از او خواسته برای حفظ جان آرش صادقی، کاری بکند، نوشته است: "تا آنجا که در توانم بوده دریغ نکرده و نخواهم کرد."خانم مولاوردی، اولین مقام دولتی است که بعد از موج توییتری که از دیروز برای نجات جان آرش صادقی راه افتاده، درباره این موضوع اظهار نظر کرده است. پیش از این شماری از نمایندگان مجلس و شورای شهر تهران هم گفته بودند که این موضوع را پیگیری می‌کنند.آرش صادقی، زندانی سیاسی، خواستار آزادی همسرش گلرخ ابراهیمی و رسیدگی مجدد به پرونده قضایی خود شده و برای رسیدن به این خواسته‌ها بیش از دو ماه است که اعتصاب غذا کرده است. بیشتر اینجا بخوانید.

View more on twitter

خبر فوریچندین زخمی در تصادف رانندگی در فنلاند

یک خودرو در هلسینکی، پایتخت فنلاند، به میان جمعیت رفته است.

در این حادثه چندین نفر زخمی شده‌اند که برخی منابع خبری می‌گویند حال بعضی از آنها وخیم است.

این اتفاق در نزدیکی یک ایستگاه مترو رخ داده است.

نوه سعید راد در تمرین پرسپولیس

"پیش بینی رئیس کل بانک مرکزی ایران از قیمت دلار: ۳هزار و ۸۰۰ تومان"

حسن حسینی شاهرودی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران از جلسه سه ساعته امروز با ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی خبر داده است.

بر اساس این گزارش آقای سیف در این جلسه از تزریق حدود ۶ میلیارد دلار به بازار آزاد برای کنترل قیمت خبر دلارخبر داده و گفته نتایج انتخابات آمریکا و انتخابات پیش رو در ایران دو عامل روانی گرانی دلار بوده است.

آقای حسینی شاهرودی به خبرگزاری تسنیم گفته "پیش بینی رئیس کل بانک مرکزی بر این اساس بود که تا قبل از پایان سال قیمت دلار در بازار آزاد به کمتر از ۳ هزار و ۸۰۰ تومان کاهش می یابد".

شکست سریع روندا رزی

آیا پرویز فتاح اصلی ترین رقیب حسن روحانی در انتخابات است؟

فتاح
tasnim
پروزیر فتاح

 پنج ماه مانده تا انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶، جز حسن روحانی، اعلام نامزدی هیچ فرد شناخته‌شده و مطرح دیگری در این انتخابات، مفروض نیست. هرچند زمزمه‌ها و شواهد درباره نامزدی دوباره محمدباقر قالیباف، شهردار تهران کم نیست، اما به نظر می‌رسد پرویز فتاح، رییس کمیته امداد، رقیب اصلی روحانی و جدی‌ترین گزینه اردوگاه اصول‌گرایان محسوب می‌شود.  

مقاله ای در بخش ناظران می گویند بی بی سی

سخنگوی شورای نگهبان: فتنه همچنان ملاک بررسی صلاحیت ها در انتخابات است

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان که نهاد ناظر انتخابات ریاست جمهوری در ایران است گفته "فتنه همچنان ملاک بررسی صلاحیت ها در انتخابات است".

"فتنه اصطلاحی است که مقام های حکومت ایران در اشاره به وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال هشتادوهشت ایران به کار می برند.

نایب قهرمانی امیر علی‌اکبری در گراند‌پری رایزن

هاشمی رفسنجانی خواستار "تغییر" قانون اساسی ایران شد

هاشمی
jamaran
اکبر هاشمی رفسنجانی در مراسم چهلمین روز درگذشت عبدالکریم موسوی اردبیلی

   اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران گفته است که "بعد از مدتی همه قانون های اساسی دنیا تغییر می کند و ما هم باید این کار را بکنیم".

آقای هاشمی رفسنجانی در مراسم چهلمین روز درگذشت عبدالکریم موسوی اردبیلی در حسینیه جماران سخنرانی کرده است.

او به بررسی قانون اساسی ایران پس از فروپاشی نظام سلطنتی اشاره کرده و گفته "کار قانون اساسی خیلی مهم بود البته حقوقدانان متنی آماده کرده بودند که وقتی به شورای انقلاب آمد کار سختی بود و شورای انقلاب با دقت بررسی کرد و آنچنان اصلاح شد که مراجع هیچ اشکالی نگرفتند و آن را تأیید کردند. آیت الله موسوی اردبیلی آنجا هم نقش مهمی داشت. حقیقتا قانون خوبی است اما  بعد از مدتی همه قانون های اساسی دنیا تغییر می کند و ما هم باید این کار را بکنیم".

مصطفی میرسلیم: برای خدمت کردن آمادگی دارم

مصطفی میرسلیم در اجلاس سراسری دبیران استان ها و شهرستان های حزب موتلفه اسلامی در مشهد گفته است "وقتی اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی پیشنهاد نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ را به بنده دادند، گفتم اگر بحث خدمت کردن مطرح باشد من آمادگی دارم و الا به دنبال قدرت‌طلبی، شهرت‌طلبی و مقام پرستی نیستم".

مصطفی میرسلیم برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده است
Nasim
مصطفی میرسلیم برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده است

مبارز ایرانی در فینال گراند‌پری ژاپن

توییت وزیر خارجه هند درباره نرگس کلباسی

سوشما سواراج، وزیر خارجه هند، در توییترش درباره نرگس کلباسی اشتری، شهروند ایرانی بریتانیایی، نوشته است که خانم کلباسی با حکم دادگاه به یک سال زندان و جریمه نقدی محکوم شده و او به عنوان وزیر خارجه نمی‌تواند در روند قضایی دخالت کند. خانم سواراج گفته که از مقام‌های محلی اوریسا (اودیشه) در این‌باره استعلام کرده است. وزیر خارجه هند در چند توییت پیوسته این اطلاعات را خطاب به وزرای خارجه ایران و بریتانیا منتشر کرده است. درباره نرگس کلباسی و دلایل زندانی شدن او اینجا بیشتر بخوانید. 

View more on twitter

قیمت دلار به زیر چهار هزار تومان رسید

قیمت دلار آمریکا در بازار معاملات غیررسمی ارز تهران امروز ۳۹۹۰ مبادله شد. هردلار آمریکا هفته بیش به بالاتر از ۴ هزار تومان هم رسید.

عکس "رقص ایرانی" اوباما بین کاربران ایرانی رسانه های اجتماعی فراگیر شد

همزمان با انتشار صحنه ای از تمرین رقص باراک اوباما  با دستیار ایرانی فریال گواشیری، کاربران ایرانی با تکثیر آن در شبکه های اجتماعی این تمرین را صحنه رقص ایرانی توصیف کرده اند.

کاخ سفید این عکس را بین مجموعه ای از عکس های آقای اوباما در هشت سال ریاست جمهوری اش منتشر کرده و گفته او در حال تمرین رقص برای شرکت در مرامس عروسی دستیاراش است.

باراک اوباما و فریال گواشیری
WH
باراک اوباما و فریال گواشیری

سازمان انرژی اتمی ایران مکلف به تنظیم طرح 'مقابله با شرایط اضطراری' می شود

  مجلس شورای اسلامی سازمان انرژی اتمی را مکلف به تنظیم طرح ملی مقابله با شرایط اضطراری نیروگاه‌ها و تأسیسات هسته ای کرده است.

مصوبه های مجلس برای تبدیل به قانون نیازمند تایید شورای نگهبان است.

احتمال الکترونیکی شدن برخی از صندوق های اخذ رای در ایران

  عباسعلی کدخدایی،سخنگوی شورای نگهبان از احتمال الکترونیکی شدن برخی از صندوق‌های اخذ رای خبر داده است.

انتخابات ریاست جمهوری ایران همزمان با انتخابات شورای شهر اواخر اردیبهشت سال آینده خورشیدی برگزار می شود.  

سفر دو مقام ارشد سوریه به تهران

رسانه های در ایران می گویند علی مملوک، رئیس دفتر امنیت ملی سوریه امروز با علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی ایران در تهران دیدار می کند. ولید معلم  وزیر امور خارجه سوریه هم قرار است در تهران با همتای ایرانی اش ملاقات کند.

عکس: گرمخانه‌ای در تهران

گرمخانه ای در تهران
Ana
گرمخانه ای در تهران؛ در روزهای سرد زمستان در تهران، برخی افراد کارتن خواب و معتاد و درگیر آسیب اجتماعی در این مکان ها اسکان داده می شوند

انتقاد از شهردار تهران درباره گورخواب های پایتخت

محمدرضا بادامچی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از اظهارات محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در مورد گورخواب‌ها گفته است شهردار تهران که از ماجرای دردناک گورخواب‌های نصیرآباد چنین دل آزرده شده و همه دولت‌ها را مقصر می‌دانند، به نظر می‌رسد از حوزه مدیریتی خود خبر ندارند که اگر خبردار داشتند اکنون چنین بر نمی‌آشفتند.

علی مطهری: فیلترینگ شبکه های اجتماعی امری موقتی است

علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفته است ادامه فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیسبوک و قانون ممنوعیت ماهواره مواردی هستند که می‌توانند از نو بررسی شود.

  آقای مطهری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مجلس ایران گفته است فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی امری موقتی است.  

بیشتر بخوانید

الیاس حضرتی خواستار رسیدگی قوه قضائیه به خواسته زندانیان اعتصاب غذا کرده شد

 الیاس حضرتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نامه ای به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه خواستار رسیدگی به مطالبات دو تن از زندانیان سیاسی و دستور سریع برای جلوگیری از به خطر افتادن جان آنها به دلیل اعتصاب غذا شد.  

آقای حضرتی نوشته "متاسفانه بی‌توجهی به مطالبات قانونی این زندانیان منجر به این شده است که برخی از آنان دست به اعتصاب غذا بزنند تا درخواست آنان شنیده شود؛ یعنی با به خطر انداختن جان و سلامتی خود به وضعیت موجود اعتراض کرده‌اند."

در نامه آقای حضرتی مشخص نیست منظور از دو زندانی اعتصاب غذا کرده کدامیک از زندانیان است.

آرش صادقی یکی از هشت زندانی سیاسی است که از آبان‌ ماه امسال بیش از ۶۰ روز در اعتصاب غذا بوده‌. یکی از این زندانیان بعد از شکستن اعتصاب غذا آزاد شد. بر اساس گزارش‌ها علاوه بر آرش صادقی، هنوز علی شریعتی، سعید شیرزاد، حسن رستگاری مجد، محمدرضا نکونام، مهدی کوخیان و نزار زکا در اعتصاب غذا هستند.

افزایش تدابیر امنیتی در شهرهای بریتانیا

تدابیر امنیتی در لندن و سایر شهرهای بریتانیا در آستانه سال نوی میلادی و به دنبال حملات اخیر با کامیون در برلین و نیس تشدید شده‌اند.

در لندن برای تماشای مراسم آتش‌بازی سال نو یکصد هزار بلیط فروخته شده است. قرار است پلیس مسلح در شهر مستقر شود و موانع بتونی نیز در اطراف محل برپایی مراسم قرار داده می‌شود.

امروز در خبرها

  • امروز آخرین روز از سال ۲۰۱۶ است. در برخی از پایتخت های اروپایی همزمان با نزدیک شدن مراسم شروع سال نو، تدابیر امنیتی از بیم اقدامات تروریستی تشدید شده است.
  • ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه با مقام های ایرانی در تهران دیدار و گفت و گو می کند. 
  • انفجار بمب در بغداد پایتخت عراقی بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشت.

آنچه گذشت

رخدادهای دیروز را اینجا بخوانید