Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. اکبر هاشمی رفسنجانی بعد از ظهر یکشنبه، ۱۹ دی در پی ایست قلبی درگذشت
  2. پیکر او در آرامگاه آیت‌الله خمینی دفن شد
  3. مراسم تشییع او روز سه‌شنبه در دانشگاه تهران برگزار شد
  4. آیت‌الله علی خامنه‌ای بر پیکر او نماز خواند
  5. از حضور محمد خاتمی در این مراسم ممانعت شد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

حسن روحانی: از این فضا برای وحدت ملی استفاده کنیم

بروجردی: انقلاب یکی از چهره‌های نسل اول خود را از دست داد

علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: "نام آیت الله هاشمی در تاریخ انقلاب اسلامی ماندگار است."

به گزارش مهر، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پیامی ضمن تسلیت درگذشت هاشمی رفسنجانی گفت: "انقلاب اسلامی یکی از چهره های برجسته و درخشان نسل اول خود را از دست داد."

سخنان یکی از حاضران در مراسم تشییع هاشمی رفسنجانی

سخنان یکی از حاضران در مراسم تشییع هاشمی

تحلیل خبرگزاری آناتولی از مرگ هاشمی رفسنجانی

ترکان: هاشمی نقطه تعادل نظام بود

اکبر ترکان، مشاور عالی رئیس جمهوری گفت که آقای هاشمی رفسنجانی "نقطه تعادل نظام بوده‌اند و فقدان ایشان کمبود بسیار بزرگی برای کشور به حساب می آید که ممکن است به جابجا شدن نقطه تعادل نظام بینجامد".

به گزارش ایسنا، آقای ترکان گفت: " آقای رفسنجانی در دوران ریاست جمهوری خود لباس جنگ را از تن خارج کرد و به جای آن لباس کار به تن کرد تا به عنوان سردار سازندگی نام گیرد. در دوران جنگ و پس از آن نیز بازسازی کشور از جمله نقش‌های ایشان بود که در جایگاه خود قابل بررسی است. در دوره‌ای که ایشان پس از جنگ به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به فعالیت خود ادامه دادند، تدوین سیاست‌های کلی را مدنظر قرار داده و تدوین سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی به عنوان یکی از نقش‌های اثرگذار ایشان مطرح بود."

رفسنجانی
Tabnak

دبیر هیات دولت: فردا تعطیل نیست

محسن حاجی میرزایی، دبیر هیات دولت در واکنش به برخی شایعات منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تعطیلی چهارشنبه اعلام کرد که فردا تعطیل نیست و همه ادارات، سازمانها و مدارس فعالیت عادی خود را انجام خواهند داد.

به گزارش ایرنا، آقای میرزایی گفته است هیات دولت به مناسبت درگذشت آقای هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و "یار دیرین امام (ره) و رهبری، در بیانیه ای، سه روز عزای عمومی اعلام کرد اما این امر به معنای تعطیلی نیست و فقط امروز - سه شنبه- تعطیل بوده است."

فائزه هاشمی: امروز هیچ برنامه‌ای نداریم

 فائزه هاشمی، با رد هر گونه درخواست تجمعی اعلام کرد: پس از خاکسپاری پدرم، هیچ برنامه‌ای وجود ندارد و فردا مراسم رسمی برگزار خواهد شد.

خانم هاشمی با دعوت مردم و علاقمندان آقای هاشمی رفسنجانی به آرامش ،حضور در هر گونه تجمع خیابانی را رد کرد. 

ساعتی پیش خبر تجمع عمومی به دعوت فرزند آیت‌الله هاشمی در برابر دانشگاه تهران منتشر شد.

رفسنجانی
ISNA

حضور تعدادی از هنرمندان در مراسم تشییع هاشمی رفسنجانی

رفسنجانی
MEHR

مراسم هفتم هاشمی رفسنجانی در آرامگاه آیت الله خمینی

سایت جماران نوشت:  مراسم هفتم آقای هاشمی روز چهارشنبه بیست و نهم دی ماه در آرامگاه آیت الله  خمینی برگزار می‌شود و این تنها برنامه خانواده هاشمی در تهران است.

تشییع جنازه هاشمی؛ بازتابی از موقعیتی دوگانه

هاشمی
jamaran

جمشید برزگر، بی‌بی‌سی: مراسم تشییع جنازه اکبر هاشمی رفسنجانی، آیینه تمام نمایی از موقعیت دوگانه خود او و تصویری فشرده از فضای سیاسی امروز ایران بود. آقای رفسنجانی از یک سو عنصری ثابت و موثر در نظام جمهوری اسلامی و ساختار قدرت بود و از سویی، به تدریج از پس انتخابات سال ۱۳۸۴ در شکافی فزاینده با هسته مرکزی قدرت و نهادهای انتصابی وابسته به آن قرار گرفت. همین وضعیت دوم، مخصوصا بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸، موجب شد که تصویری تازه از اکبر هاشمی رفسنجانی در اذهان عمومی شکل بگیرد. او خود از این تحول به خوبی آگاه بود و در تثبیت تصویر جدید بسیار کوشا.

مراسم تشییع جنازه او، با چنین پس زمینه ای، بازتابی بی کم و کاست از همین موقعیت دوگانه بود. از یک سو نظام جمهوری اسلامی کوشید نشان دهد که عضوی مهم از خود را از دست داده و به رغم برخی اختلاف ها، اکبر هاشمی رفسنجانی را همچنان متعلق به خود می داند همان گونه که وفاداری او نیز تا زنده بود به همین نظام بود. در متن چنین تصویری، البته جزییات نیز فراموش نشده بود از شیوه نماز خواندن آیت الله خامنه ای گرفته تا چیدن صف اول حاضران در این نماز.

از سوی دیگر، پاره های سازمان نیافته‌ای از جمعیت حاضر در مراسم، با دادن شعارهایی، می کوشیدند روایت رسمی از مراسم تشییع جنازه آقای رفسنجانی و طبعا میراث و تصویر به جای مانده از او را انکار و روایت خود از هاشمی رفسنجانی مطلوب خویش را جایگزین آن کنند. متناسب با وضعیت این دو نیروی متقابل در عرصه قدرت و جامعه، در مراسم نیز روایت رسمی با همه جزییاتش در مرکز و روایت معترضان به وضع موجود در حاشیه جای داشتند. 

مولوی عبدالحمید: هاشمی رفسنجانی برای وحدت شیعه و سنی تلاش زیادی کرد

 مولوی عبدالحمید، امام جمعه سیستان و بلوچستان در گذشت اکبر هاشمی رفسنجانی را ضایعه ای بزرگ و جبران ناپذیر برای کشور خواند و گفت: "او برای ملت ایران زحمتهای زیادی کشیده است."

به گزارش میزان، مولوی عبدالحمید با تاکید بر اثرگذار بودن آقای هاشمی گفت: "او برای وحدت شیعه و سنی اقدامات زیادی کرده و همیشه علما و اندیشمندان اهل سنت با وی دیدار می کردند و از دید بلند و نظر وسیع او استفاده می کردند."

مولوی عبدالحمید
TASNIM

تیم پزشکی و 'ابهام یک ایست قلبی'

 همانقدر که مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی ناگهانی بود، نحوه درگذشت او نیز غافلگیر کننده بود. محمد آقاجانی، معاون درمان وزارت بهداشت، درباره نحوه درگذشت این روحانی پرنفوذ ۸۲ ساله، به خبرگزاری‌ها گفته است که او غروب روز یکشنبه به صورت ناگهانی دچار "ایست قلبی" شد و "در بخش اورژانس بیمارستان شهدای تجریش تیم کامل پزشکی بر بالین ایشان حاضر شدند."  

درباره تیم پزشکی اکبر هاشمی رفسنجانی بیشتر بخوانید 

هاشمی رفسنجانی
FARS

محسن هاشمی پس از پایان مراسم دفن هاشمی رفسنجانی

وحید حقانیان از بیت رهبری به همراه محسن هاشمی، پس از پایان مراسم دفن اکبر هاشمی رفسنجانی

وحید حقانیان و محسن هاشمی
Isna

تسلیت حسن خمینی به عفت مرعشی

حسن خمینی، نوه آیت‌الله خمینی در پیامی در اینستاگرام خود به عفت مرعشی، همسر اکبر هاشمی رفسنجانی تسلیت گفته است.

او در بخشی از این پیام خاطره‌ای تعریف کرده و نوشته: "روزى همراه ايشان به سفرم رفتم. جنگ بود و هزار خطر. مادرم از پدرم پرسيد براى حسن خطر ندارد؟ يادم نمى رود كه جواب شنيد اگر خطرى آشيخ اكبر را تهديد كند بگذار حسن را هم تهديد كند."

View more on instagram

آینه‌ای از وضعیت سیاسی ایران

شعار حامیان آیت‌الله خامنه‌ای

تشکر خانواده هاشمی از شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری

در این بیانیه آمده است:  "امروز احساس کردیم تنها ما در فراغ پدر ننشسته ایم که میلیون ها نفر برای رحلت پدری بی بدیل به سوگ نشسته اند. اما چگونه می توانیم هاشمی را زنده ندانیم در حالی که امتداد تفکر او را در چشمان غمگین و خیل انبوه بی شمار مردمانی می بینیم که مانند هاشمی می اندیشند و مانند او دغدغه سرافرازی ایران با اعتدال و آرامش را دارند."

View more on twitter

برنامه مراسم بزرگداشت هاشمی رفسنجانی

حسین مرعشی، از نزدیکان خانواده هاشمی گفته است که مراسم شب هفتم اکبر هاشمی رفسنجانی در آرامگاه آیت‌الله خمینی برگزار خواهد که تنها مراسم ترحیم از سوی خانواده در تهران خواهد بود.

به گفته آقای مرعشی قرار است  مراسم بزرگداشت آقای رفسنجانی در  شهرهای قم، رفسنجان و کرمان نیز برگزار شود.

همچنین قرار است روز چهارشنبه (فردا) مراسم ترحیمی از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای در بیت او برگزار شود.

جوادی حصار: حضور امروز نشان داد تلاش‌ برای حذف هاشمی بی‌فایده بود

View more on twitter

محمدصادق جوادی حصار، روزنامه‌نگار که در مراسم امروز شرکت کرده، به بی بی سی فارسی گفت: "سیل عظیم جمعیت آمده بودند و یک عده‌ای شعار خود را می‌دادند. اما من که در مجموعه مردم راه می‌رفتم ومی‌شنیدم عموما شعارهای مربوط به خاکسپاری و طلب مرحمت بود و شعارهای خاص غلبه نداشت."از آقای جوادی حصار پرسیده شد که این اولین فرصت اصلاح‌طلبان بعد از مدت‌ها برای حضور در خیابان بود، آیا توانستند از این فرصت استفاده کنند؟ او پاسخ داد: مردم با حضور باشکوه بر رفتار آقای هاشمی و شیوه مواجهه او با قدرت مهر تایید زدند... تلاش‌های زیادی برای حذف آقای هاشمی شد اما امروز نشانگر آن بود که این تلاش‌ها بیهوده بوده است.پوشش زنده ما را اینجا ببینید. 

تسلیت‌ قاسم سلیمانی به عفت مرعشی

عکس: هواداران آقای هاشمی

مقابل دانشگاه تهران
AFP
هواداران
AFP
هواداران
AFP

حضور 'دو میلیون و پانصد هزار نفر' در اطراف دانشگاه تهران

مراسم خاکسپاری
AFP

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رییس‌جمهور ایران، به نقل از استانداری تهران اعلام کرده است که دست‌کم دو میلیون و پانصد هزار نفر امروز در اطراف دانشگاه تهران برای برگزاری مراسم تشییع پیکر آقای هاشمی حضور داشتند. به گزارش سایت جماران، او گفته که "مراسم باشکوه امروز نشان داد که باز هم آیت‌الله هاشمی می‌تواند محور انسجام ملی باشد."

چرا آیت‌الله خامنه‌ای دعای معمول را برای هاشمی نخواند

خامنه ای
Khamenei.ir

تحلیل حسین باستانی، بی‎‌بی‌سی: آیت الله علی خامنه‌ای در نماز میت امروز بر جنازه اکبر هاشمی رفسنجانی عبارت "اللهم انًّا لا نعلم منه الا خیرا" (خدایا ما جز خوبی از او ندیدیم) را بر زبان نیاورد. این عبارت، البته مستحب است و می‌تواند گفته شود یا نشود. اما رهبر این جمله را در هنگام خواندن نماز میت برای درگذشتگانی چون عزیزالله خوشوقت، محمدعلی مهدوی کنی و آقامجتبی تهرانی به کار برده بود. یک توجیه برای نگفتن این جمله می‌تواند این باشد که آقای خامنه‌ای خواسته دروغ نگوید. 

اما باید توجه داشت که "ما از او جز خوبی ندیدیم" به عنوان یکی از سنت‌های نماز میت، به کرات گفته می‌شود و مفهومش، معمولا این نیست که به معنای واقعی کلمه آیا گویندگان هیچ‌گاه از میت بدی دیده بوده‌اند یا نه؛ بلکه گویی این است که اگر بدی هم دیده باشیم، در این لحظه که برایش طلب آمرزش می‌کنیم، می‌بخشیم. در نتیجه، آیت‌الله خامنه‌ای انگار در نماز میت به سادگی دارد می‌گوید که حتی در هنگام نماز بر جنازه هاشمی رفسنجانی، نمی‌تواند او را ببخشد. 

اعتراض به نحوه پوشش صدا و سیما از مراسم تشییع اکبر هاشمی رفسنجانی

بهاره هدایت و باران کوثری در مراسم

شعارهای حامیان جنبش سبز در مراسم تشییع جنازه اکبرهاشمی رفسنجانی

عکس: خاکسپاری

آلبوم عکس: چهره‌هایی که در مراسم بودند

چهره‌های مختلفی در مراسم تشییع و خاکسپاری آقای هاشمی رفسنجانی حضور داشتند. آلبوم عکس را اینجا ببینید

علی فلاحیان
ISNA
علی فلاحیان وزیر اطلاعات دوران آقای هاشمی از جمله حاضران در این مراسم بود

'نامساعد شدن' حال حسن صانعی و امامی کاشانی

سایت جماران گزارش داده که حال حسن صانعی و محمد امامی کاشانی هنگام تدفین آقای هاشمی "نامساعد" شده است. این سایت عکس حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، را در هنگام معاینه آنان منتشر کرده است. 

وزیر بهداشت
Jamaran

'غیبت حسن خمینی در مراسم دانشگاه تهران'

روزنامه شرق خبر داده است که حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی، "نتوانسته در مراسم نماز و تشییع شرکت کند."

View more on twitter

'آخرین منزل'

توییت و عکس حسین دهباشی، مستندساز، از محل دفن آقای هاشمی در آرامگاه آیت الله خمینی. 

View more on twitter

به‌زودی: پخش برنامه ویژه تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی

View more on twitter

کم‌تر از ده دقیقه دیگر پوشش ویژه ما از خاکسپاری آقای هاشمی شروع خواهد شد. 

چند عکس از تشییع

سایت رهبر ایران عکس‌های بیشتری از مراسم خواندن نماز بر پیکر آقای هاشمی منتشر کرده است. 

خاکسپاری
Khamenei.ir
محسن هاشمی، فرزند آقای هاشمی و محسن رضایی (چپ) لحظاتی پیش از خواندن نماز میت با حضور آیت‌الله خامنه‌ای
محمدعلی موحدی کرمانی کنار پیکر آقای هاشمی دعا می‌خواند. در کنار او به ترتیب از چپ فرزندان آقای هاشمی نشسته‌اند: یاسر، مهدی و محسن هاشمی
Khamenei.ir
محمدعلی موحدی کرمانی کنار پیکر آقای هاشمی دعا می‌خواند. در کنار او به ترتیب از چپ فرزندان آقای هاشمی نشسته‌اند: یاسر، مهدی و محسن هاشمی

عکس کروبی در کنار هاشمی

نزدیکان آقای هاشمی در داخل آرامگاه

خاکسپاری
.
این عکس را شبکه نسیم آنلاین از حضور اعضای خانواده آقای هاشمی بر سر پیکر او دقایقی قبل از خاکسپاری منتشر کرده است

چه کسی جانشین آقای هاشمی می‌شود؟

علاوه بر حسن روحانی، از محمود هاشمی شاهرودی، رییس سابق قوه قضاییه و عضو کنونی مجلس خبرگان رهبری؛ علی‌اکبر ناطق نوری، رییس اسبق مجلس و رییس دفتر بازرسی رهبری؛ و علی‌اکبر ولایتی، وزیر خارجه اسبق نظام و مشاور بین‌الملل شخص اول نظام، به عنوان چهار گزینه محتمل برای نشستن بر صدر مجمع تشخیص یاد می‌شود. تحلیل مرتضی کاظمیان را اینجا بخوانید.  

عکسی از لحظات خاکسپاری

عکسی از محمد هاشمی (چپ) برادر اکبر هاشمی رفسنجانی در داخل ضریح آیت الله خمینی

View more on twitter

برگزاری جشنواره موسیقی فجر به تعویق افتاد

  ستاد برگزاری جشنواره موسیقی فجر اعلام کرده است که به علت درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، این جشنواره با دور روز تاخیر در روز جمعه ٢٤ دی آغاز به کار می‌کند.

بر اساس اطلاعیه این ستاد کسانی که بلیت‌های سی و دومین جشنواره موسیقی فجر را پیش از این  تغییر تهیه کرده بودند، می‌توانند با توجه به زمان و مکان اجراهای تغییر یافته با همان بلیت‌ها در کنسرت‌ها حضور یابند.