Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. کشته شدن پنج دیپلمات اماراتی در انفجار افغانستان
  2. آخرین سخنرانی اوباما حاوی توصیه به حذف دموکراسی بود
  3. ترامپ اتهام جدید علیه خود را تکذیب کرد
  4. تیراندازی در اراک
  5. مجلس ختم هاشمی رفسنجانی با حضور آیت الله خامنه‌ای

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

کمپین بین المللی حقوق بشر: نزار زکا همچنان در اعتصاب غذا است

کمپین بین المللی حقوق بشر نوشت: وکیل آمریکایی نزار زکا گفته دادگاه موکلش برگزار نشده و آقای زکا همچنان در زندان اوین در اعتصاب غذا به سر می برد.

نزار زکا تابستان سال گذشته در حالی که به دعوت دولت ایران برای سخنرانی در کنفرانسی به تهران رفته بود بازداشت شد.

دادگاه انقلاب آقای زکا را به جرم "جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا" به ۱۰ سال زندان محکوم کرده است.

او در حوزه فناوری اطلاعات فعال بود و برای گسترش آزادی‌ اینترنت فعالیت می‌کرد.

نزار زکا
AP

ابراز نگرانی همسر علی شریعتی در هفتاد و دومین روز اعتصاب غذا او

مطهره پارسی همسر علی شریعتی نسبت به وضعیت همسرش که در زندان اعتصاب غذا کرده، ابراز نگرانی کرده است.

View more on twitter

'عامل' تیراندازی اراک دستگیر شد

تسنیم نوشت: کیومرث عزیزی، فرمانده نیرو انتظامی استان مرکزی اعلام کرد: "ساعتی پیش در عملیات موفق پلیسی در شهر اراک، قاتل فراری جنایت امروز دستگیر شد."

 به گفته مقامات محلی، صبح روز چهارشنبه فردی مسلح به اسلحه کلاشنیکف وارد دو خانه مسکونی در شهر اراک شد و به شلیک گلوله به سوی ساکنان پرداخت.

 مقامات قضایی اراک اعلام کردند در این تیراندازی ۵ نفر از اعضای دو خانواده کشته و ۴ نفر زخمی شدند.

 به گفته مقامات قضایی فرد مسلح اوایل دی ماه با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

بیشتر بخوانید 

'قرار و مدار با روسیه'

آقای ترامپ که بارها به دست کم گرفتن "تهدید روسیه" متهم شده گفت که هیچ قرار و مداری با روسیه ندارد و "هیچ بدهی‌ای" هم به این کشور ندارد.

ترامپ
Reuters

خبر فوریترامپ درباره پوتین

دونالد ترامپ در کنفرانس خبری گفت که روابط خوب با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را یک "سرمایه" می‌داند. او گفت که نمی‌داند روابطش با پوتین چطور پیش خواهد رفت اما امیدوار است که خوب پیش برود.

کنفرانس خبری ترامپ

خبر فوریاولین نشست خبری ترامپ بعد از شش ماه

دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا در اولین نشست خبری خود بعد از شش ماه، آژانس‌های اطلاعاتی را مسئول انتشار پرونده‌ای خوانده که حاوی ادعاهایی است مبنی بر آن که روسیه از آقای ترامپ اطلاعاتی در دست دارد. گزارش‌های تایید نشده‌ای که درباره این پرونده در  رسانه‌ها منتشر شده نشان می‌دهد که این اطلاعات می‌تواند علیه آقای ترامپ استفاده شود.  

توییت اوباما که حدود ۵۰۰ هزار بار ریتوییت شد

توییت جدید اوباما در آستانه پایان دوران ریاست جمهوری نزدیک به ۵۰۰ هزار بار ریتوئیت شده است. 

در این توئیت آمده است:"از همه شما تشکر می‌کنم، آخرین خواسته من از شما همان خواسته اولیه است.  از شما می خواهم که باور کنید که شما می‌توانید تغییر ایجاد کنید."

View more on twitter

بازداشت باند قاچاق دارو در شمال تهران

به گفته یک مقام قضایی یک باند قاچاق دارو در یک مجتمع مسکونی در شمال تهران توسط نیروهای اطلاعات سپاه شمال تهران شناسایی و ۸ زن و ۴ مرد دستگیر شدند.

 به گزارش خبرگزاری ایلنا به نقل از این مقام قضایی مدارک موجود در پرونده، مالک این مجتمع مسکونی ۱۲ واحدی خارج از کشور است و ملک خود را در اختیار فردی قرار داده و این فرد، "همه ساختمان را به مرکز فسادو دپوی داروی قاچاق تبدیل کرده است."

دلیل توزیع شیر مدارس در هواپیما 'اشتباه انسانی' اعلام شد

در پی انتشار تصاویری از توزیع شیر مدارس که با یارانه دولتی خریداری می‌شود، در یکی از پروازهای هوایی ایران، مدیرعامل این کارخانه لبنی اعلام کرد: " اشتباه انسانی پخش‌کنندگان این محصول، عامل توزیع شیر مدارس در هواپیما بوده است"

 به گزارش ایسنا، این در حالی است که دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی گفته که حتی اشتباه و اتفاق نیز نمی‌تواند توجیه‌کننده این مسئله باشد.

 این در حالی است که در اوایل دی ماه مدیرعامل صنایع شیر ایران اعلام کرد که توزیع شیر رایگان در مدارس متوقف شده است.

درباره توقف توزیع شیر رایگان در مدارس بیشتر بخوانید

توزیع شیر
ISNA

هشدار درباره روسیه

رکس تیلرسون
a

نامزد دونالد ترامپ برای وزارت خارجه آمریکا در کمیته روابط خارجی سنا گفت که آمریکا نباید درباره روسیه دچار توهم شود. او روسیه امروز را "یک تهدید" خواند اما گفت که این کشور در دنبال کردن منافعش غیرقابل پیش‌بینی نیست. او گفت روسیه "به اوکراین حمله کرده و کریمه را گرفته و از نیروهای سوریه که وحشیانه قوانین جنگی را نقض کرده‌اند، حمایت کرده است. متحدان ما در ناتو باید نسبت به قدرت گرفتن روسیه هشیار باشند".

رکس تیلرسون از زمان اعلام نامزدی از سوی ترامپ بارها متهم به داشتن روابط نزیدک با روسیه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور شده است.

آقای تیلرسون ایران را هم در کنار کره شمالی دشمن و تهدید جدی برای جهان خوانده است. بیشتر بخوانید

اولین ایرباس ایران در حال سوختگیری

شرکت صادرات گاز منحل شد

با دستور بیژن زنگنه، وزیر نفت از امروز شرکت ملی صادرات گاز ایران به طور رسمی منحل و مدیریت صادرات گاز در شرکت ملی نفت راه‌اندازی شد.

 به گزارش مهر، علی کاردر معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران امروز با صدور حکمی "علی امیرانی" را به عنوان سرپرست مدیریت صادرات گاز ایران منصوب کرد.

 با این تغییر و تحولات ساختاری در شرکت ملی نفت ایران، مقرر شده تا سایر مدیریت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران موظف به همکاری با مدیریت صادرات گاز ایران همکاری کنند.

سه کارگر در کارخانه الوند بر اثر انفجار کوره ذوب مواد مصدوم شدند

 انفجار کوره ذوب مواد فلزی در کارخانه الوند فولاد آریا در تاکستان باعث مصدومیت سه کارگر شد.

به گزارش ایلنا، با حضور ماموران در محل حادثه مشخص شد یک واحد کوره ذوب مواد فلزی در شرکت الوند فولاد آریا به علل نامعلومی منفجر شده که بلافاصله نیز عوامل اورژانس و آتش نشانی در صحنه حاضر و حریق توسط عوامل آتش‌نشانی مهار شد.

در این حادثه سه نفر از کارگران شرکت توسط عوامل اورژانس جهت مداوا به بیمارستان تامین اجتماعی شهرستان تاکستان منتقل شدند

هشدار تیلرسون درباره 'عناصر مشخصی در ایران'

رکس تیلرسون گفت نابودی داعش به آمریکا اجازه خواهد داد تا "به عوامل دیگر اسلام افراطی مانند القاعده، اخوان‌المسلمین و عناصر مشخصی در ایران" توجه بیشتری نشان دهد. او گفت شکست دادن دشمنان تنها در میدان نبرد محقق نمی‌شود بلکه آمریکا باید در جنگ عقاید پیروز شود.

'نقض پیمان‌های بین‌المللی'

آقای تیلرسون همچنین گفت که آمریکا نمی‌تواند "موارد نقض پیمان‌های بین‌المللی را به شکلی که درباره ایران عمل کرده" بپذیرد.  

خبر فوری'تهدید جدی' ایران و کره شمالی

رکس تیلرسون، نامزد وزارت خارجه ترامپ در بیانیه‌ای که در شروع صحبت‌های خود در کمیته سنا خواند گفت: "دشمنانی مانند ایران و کره شمالی به دلیل خودداری از پذیرفتن استانداردهای بین‌المللی، جهان را با تهدید جدی روبرو کرده‌اند."

نامزد وزارت خارجه ترامپ در سنا

رکس تیلرسون
AFP/GETTY IMAGES

رکس تیلرسون، نامزد دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا برای پست وزارت خارجه در جلسه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا حاضر شده است. آقای تیلرسون رییس ۶۴ ساله شرکت انرژی اکسون موبیل است. 

درباره نامزد ترامپ برای وزارت خارجه آمریکا چه می‌دانیم؟

شرکت هیات بلندپایه دولت افغانستان در مراسم ختم رفسنجانی

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی و محمد سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان همراه با هیاتی از مقامات بلند پایه افغانستان امروز در مراسم فاتحه‌خوانی و تکریم هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین ایران در تهران شرکت کردند.

در خبرنامه منتشر شده از سوی ریاست اجرایی افغانستان آمده است که هیاتی بلندپایه‌ای به نمایندگی از دولت افغانستان برای "همدردی و غم‌شریکی" و شرکت در مراسم فاتحه هاشمی رفسنجانی دیروز رهسپار تهران شدند.

در خبرنامه ریاست اجرایی آمده است که آقای عبدالله و هیات همراهش با آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، حسن روحانی، رئیس جمهوری و اعضای خانواده آقای رفسنجانی دیدار کرده و "مراتب تسلیت خود و مردم افغانستان" را به آنها ابراز کرده‌اند.

هیات بلندپایه
Irna

تحویل اولین ایرباس به ایران

  اولین هواپیما از قرارداد ایرباس با ایران‌ایر، امروز در تولوز فرانسه به نمایندگان ایران تحویل داده ‌شد. فرهاد پرورش، مديرعامل ايران‌اير در مراسم تحویل هواپیما گفت: "امروز روز بزرگى براى ايران اير و رابطه ايران با اتحاديه اروپاست."

بیشتر بخوانید  

ایرباس
BBC

'روزی بزرگ برای ایران‌ایر'

  فرهاد پرورش مديرعامل ايران اير گفت امروز روز بزرگى براى ايران‌اير و براى رابطه ايران با اتحاديه اروپاست.  

فرهاد پرورش مديرعامل ايران اير

مدیرعامل ایران ایر و ایرباس در مراسم تحویل هواپیما

آستان قدس رضوی 'میدان گازی توس را توسعه می‌دهد

محمد مام‌بیگی، مدیر عامل شرکت نفت و گاز شرق ایران از توسعه میدان گازی "توس" توسط شرکت "توسعه نفت و گاز رضوی"، وابسته به آستان قدس رضوی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر،آقای مام بیگی گفته است: "آستان قدس رضوی با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که با شرکت نفت مناطق مرکزی امضا کرده، تهیه طراحی تفصیلی میدان توس را انجام داده است."

این میدان در صد کیلومتری شمال مشهد قرار دارد و براساس برآوردهای شرکت ملی نفت ایران امکان برداشت روزانه چهار میلیون مترمکعب گاز از آن وجود دارد.

جزییات بیشتر را اینجا بخوانید

توسعه میدان گازی توس
SHANA

برداشت روزانه حدود ٢٧ میلیون متر مکعب گاز از سکوی فاز ٢١ پارس جنوبی

علیرضا عبادی، مجری فازهای ٢١ و ٢٠ پارس جنوبی گفت: "سکوی فاز ٢١، محدودیتی در انتقال منابع گازی به پالایشگاه خشکی این فازها ندارد و روزانه حدود ٢٧ میلیون متر مکعب گاز از این سکو به بخش خشکی ارسال می‎شود."

به گزارش ایرنا، هدف از توسعه فاز٢٠ و ٢١ پارس جنوبی تولید روزانه ٥٠ میلیون متر مکعب گاز شیرین و تصفیه شده برای تامین نیاز مصارف داخلی، تولید روزانه ٧٥ هزار بشکه میعانات گازی، ٤٠٠ تن گوگرد و تولید سالانه یک میلیون و ٥٠ تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان به منظور تامین خوراک صنایع پتروشیمی است.

پارس جنوبی
SHANA

خلبان ایرانی هواپیمای ایرباس

'۵۸۵ نفر در مراسم تشییع هاشمی رفسنجانی دچار مشکلات پزشکی شدند'

 پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس کشور اعلام کرد در مراسم تشییع جنازه هاشمی رفسنجانی در روز گذشته ۵۸۵ نفر دچار مشکلات پزشکی شدند. 

 به گزارش ایرنا، براساس اعلام اورژانس کشور ۲۳ نفر از این افراد به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها منتقل شدند.  

نخستین ایرباس ایران

مجمع نمایندگان خوزستان: آب تالاب شادگان، تنها پساب شور نیشکر است

مجید ناصری نژاد، رییس مجمع نمایندگان خوزستان با انتقاد از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه تالاب شادگان گفت: "در حال حاضر آب تالاب شادگان را تنها پساب شور نیشکر تشکیل می‌دهد و فاجعه بسیار دردناکی در تالاب رقم خورده است."

به گزارش ایسنا، آقای ناصری نژاد همچنین با انتقاد از مشکل حق آبه این تالاب گفت: "از سه سال قبل تاکنون رودخانه جراحی با بحران خشکسالی مواجه شده است که این موضوع و همچنین برداشت‌های بی رویه در بالادست موجب شده که حق آبه تالاب شادگان تامین نشود."

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان افزود: " متاسفانه برای کشت پاییزه و کشت زمستانه در شادگان هنوز رهاسازی آب انجام نشده و نخیلات و بخش کشاورزی این شهرستان در معرض نابودی قرار دارند."

تالاب شادگان
FARS

ترامپ ادعاهای تازه در مورد روسیه را رد کرد

دونالد ترامپ گزارش های منتشر شده در رسانه های آمریکایی دایر بر اینکه دستگاه های اطلاعاتی روسیه شاید اطلاعاتی قابل بهره برداری درباره او جمع آوری کرده باشند را رد کرده است.

ادعاهای تایید نشده حاکیست که روسیه اطلاعاتی درباره آقای ترامپ دارد که می تواند "مایه شرمساری" او باشد.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا این اطلاعات را در اختیار آقای ترامپ و همچنین آقای اوباما گذاشته اند که می گویند مستقلا قابل تایید نیست اما منابع آن موثق است.

آقای ترامپ بدون اشاره مستقیم به این گزارش ها آنها را به عنوان "خبرهای جعلی" محکوم کرد.

بیشتر بخوانید 

تجمع بازنشستگان فولاد ایران در مقابل مجلس

جمعی از بازنشستگان فولاد ایران در مقابل مجلس تجمع کردند. 

به گزارش مهر، این تجمع کنندگان خواستار الحاق صندوق بازنشستگی فولاد به صندوق بازنشستگی کل کشور شدند. 

گزارشها حاکی است که پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد در ماههای اخیر با تعویق و مشکل مواجه شده است. 

در همین راستا امروز در مجلس مصوب شد که صندوق بازنشستگی فولاد زیر مجموعه وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی شود.

براساس این مصوبه "مؤسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد با تمامی وظایف، اختیارات، ‌تعهدات و دارایی‌ها- از جمله اموال منقول و غیرمنقول، سهام، امتیازات، موجودی، اسناد و اوراق- با حفظ هویت مستقل به وزارت کار و رفاه و تامین اجتماعی انتقال می‌یابد."

مجلس
MEHR

علیزاده طباطبایی: زمان بازگشت مهدی هاشمی به زندان مشخص نیست

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل‌مدافع مهدی هاشمی نسبت به اینکه موکلش تا چه زمانی در بیرون از زندان خواهد بود ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: "تا هر زمانی که آقایان عنایت داشته باشند موکلم بیرون از زندان خواهد بود."

به گزارش ایسنا، آقای طباطبایی همچنین ابراز امیدواری کرد که تا زمانی که آقای هاشمی در بیرون از زندان است، درخواست اعاده دادرسی پذیرفته شود.

مهدی هاشمی
FARS

کاهش ورود پناهجویان به آلمان

آلمان می‌گوید در سال گذشته ۲۸۰ هزار پناهجو به این کشور وارد شده است، که این آمار در مقایسه با سال ۲۰۱۵ با کاهش ۶۰۰ هزار نفری روبرو بوده است.

سروش رفیعی و سامان نریمان به تیم پرسپولیس پیوستند

'محصولات تراریخته خطری برای سلامت انسان و محیط زیست ندارد'

بهزاد قره یاضی، رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران گفت: "محصولات تراریخته هیچ خطری برای سلامتی انسان و محیط زیست ندارد و می بایست کشت این محصولات در کشور گسترش یابد."

به گزارش ایرنا، آقای قره یاضی، همچنین عنوان کرد: ": بر اساس مستندات در۲۰ سال گذشته تولید محصولات تراریخته افزایش ۲۲ درصدی میزان تولید محصول، کاهش ۳۷ درصدی میزان استفاده از سموم و افزایش ۶۸ درصدی سود را برای کشاورزان به همراه داشته است."

محصولات تراریخته، محصولاتی هستند که با دستکاری ژنتیکی به بهره برداری می رسند.

تراریخته
ISNA

نخست وزیر ایتالیا به بیمارستان منتقل شد

پائولو جنتیلنی، نخست وزیر موقت ایتالیا پس از بیهوش شدن به بیمارستان منتقل شد.

دفتر او هنوز درباره این اتفاق بیانیه‌ای نداده است. 

رسانه‌های ایتالیایی می‌گویند او یک عمل جراحی قلب داشته است.

مهدی هاشمی و محسن هاشمی در مراسم ختم هاشمی رفسنجانی

هاشمی
TASNIM

ایرباس مجوزهای لازم برای فروش هواپیما به ایران را از آمریکا دریافت کرده است

مرکز آمار ایران: افزایش ۶ درصدی قیمت فروش مسکن در تهران

مرکز آمار ایران اعلام کرد: "قیمت فروش مسکن در شهر تهران طی تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶ درصد افزایش یافت و معاملات مسکن نیز در تابستان امسال با رشد ۲۲ درصدی مواجه شد."

براساس این گزارش، "متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۴۲۷۲۵ هزار ریال با میانگین مساحت ۸۸ مترمربع و متوسط عمر بنای ۹سال بوده است که نسبت به فصل قبل ۰.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶ درصد، افزایش داشته است."

در این گزارش همچنین آمده است: "همچنین تعداد معاملات فروش زیربنای مسکونی انجام شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۲۴.۹ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۲ درصد، افزایش داشته است."

قیمت مسکن
TASNIM

اولین هواپیمای ایرباس پنج شنبه وارد ایران می‌شود

 رضا جعفر زاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: "براساس برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است فردا ساعت ۱۴:۳۰ اولین هواپیمای خریداری شده از کمپانی ایرباس وارد ایران شود."

به گزارش تسنیم، به گفته سخنگو سازمان هواپیمایی کشور این هواپیما توسط خلبان هواپیمایی ایران به این کشور منتقل می‌شود در فرودگاه مهرآباد بر زمین می‌نشیند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری
TASNIM

۱۰۰ فروند هواپیما خریداری شده ایران