Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. در آمریکا، رییس‌جمهور جدید تلاش برای لغو قانون بیمه اوباما و تعهدات زیست محیطی را آغاز کرد
 2. در سراسر جهان تظاهرات زنان علیه ترامپ در حال برگزاری است
 3. در ایران، جست‌وجو برای یافتن زنده‌های احتمالی آوار پلاسکو در پایتخت ادامه دارد
 4. در عربستان، دو نفر در شهر جده عملیات انتحاری انجام داده‌اند

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. "پیام ویدیویی" نخست وزیر اسرائیل به مردم ایران

  بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل با انتشار پیامی ویدیویی خطاب به ایرانیان اعلام کرده که قصد دارد با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد "شیوه مقابله با رژیم ایران" مذاکره کند.

  آقای نتانیاهو در این پیام تصویری، که بر روی کانال یوتیوب نخست وزیری اسرائیل منتشر شده، گفته در طول دوره مسئولیت خود در مورد حکومت ایران صحبت های زیادی انجام داده ولی به اندازه کافی با مردم این کشور صحبت نکرده است.

  وی در این پیام، مردم ایران و اسرائیل را دوست همدیگر دانسته و افزوده می داند که ایرانیان به دنبال آزادی بیان و زندگی بدون "ترس" هستند.

  پیام ویدیویی نخست وزیر اسرائیل، به زبان انگلیسی و با زیرنویس فارسی منتشر شده است.

  �Y���

 2. ورود پلیس ضد شورش به زندان بعد از قتل ۲۶ زندانی برزیلی

  پلیس ضد شورش برزیل وارد زندان "الکاکوز" در نزدیکی شهر "ناتال" شده که در طول هفته گذشته، صحنه قتل حداقل ۲۶ نفر در جریان درگیری های خشونت‌بار میان زندانیان بوده است.

  این زندان، که در شمال شرقی برزیل واقع شده، پس از شروع درگیری ها به تصرف شورشیان در آمده بود.

  درگیری های زندان الکاکوز، میان دو باند تبهکار موارد مخدر رخ داده و طی آن صدها زندانی علاوه بر درگیر شدن با ماموران، به جان یکدیگر افتاده اند.

  به گفته پلیس، بسیاری از قربانیان درگیری ها، زندانیانی هستند که حاضر به پیوستن به باندهای تبهکار رقیب نشده اند.  

 3. روایت یک دهه دغدغه آیت الله خامنه ای بر سر دانشگاه آزاد

  آیت الله خامنه ای حدود دو هفته بعد از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد، علی اکبر ولایتی را به عنوان جایگزین او در این هیات منصوب کرد.

  در مورد این انتصاب، ابهاماتی حقوقی مختلفی در سطح رسانه ها مطرح شده که بررسی آنها، به فرصت جداگانه ای نیاز دارد. 

  اما این انتصاب گذشته از ابعاد حقوقی آن، از نظر سیاسی نیز قابل توجه به نظر می‌رسد. به ویژه، به این دلیل که نام رهبر جمهوری اسلامی ایران از ۱۰ سال پیش، در مجموعه ای اقدامات مرتبط با دانشگاه آزاد خبرساز بوده است.

  اقداماتی که می توان وجه مشترک آنها را، تلاش برای تغییر در وضعیت مدیریتی دانشگاه آزاد دانست.  

  حسین باستانی در مقاله ای مجموعه درگیری های آیت الله خامنه ای در پرونده دانشگاه ازاد را در یک دهه گذشته بازخوانی کرده است

 4. هلال احمر تهران: علایم حیاتی از زیر آوار پلاسکو ثبت نشده

  حسین کتابدار مدیرعامل هلال احمر تهران گفت که تاکنون هیچ علایمی از سوی دستگاه‌های زنده‌یاب مبنی بر نشانه‌های علایم حیات در زیر آوار پلاسکو ثبت نشده است.

  آقای کتابدار تاکید کرد: "در حال حاضر پنج دستگاه زنده‌یاب شامل سه دستگاه بیورادور جدید که نسبت به حرکت انسان و حیوان واکنش نشان می‌دهند و حتی می‌توانند ضربان نبض و قلب را احساس کنند، در منطقه مستقر است اما تا این ساعت هیچ علامتی از سوی آنها دریافت نشده است."

  مدیرعامل هلال احمر تهران افزود: "چهار قلاده سگ زنده‌یاب نیز در محل حادثه مستقرند، اما با توجه به دود وسموم منتشره و همچنین حرارت آتش که در قسمت‌های زیرین آوار وجود دارد، استفاده از آنها تا مهار کامل آتش امکان ندارد."

 5. تقدیر اسطور از اسطوره

  View more on twitter
 6. ویدئویی از آواربرداری عصر شنبه در پلاسکو

  View more on twitter
 7. وزیر اطلاعات: هیچ نشانی از تروریستی بودن حادثه پلاسکو در دست نیست

  وزیر اطلاعات ایران تاکید کرده که هیچ نشانه و علامتی از "تروریستی" بودن حادثه پلاسکو در دست نیست. محمود علوی که به محل ساختمان پلاسکو رفته بود، می گوید "حال حاضر وزارت اطلاعات اشراف اطلاعاتی کاملی در این ماجرا دارد و تاکنون به هیچ وجه اثر و نشانه‌ای مبنی بر اینکه وقوع این حادثه به دنبال اهداف خاص و یا براثر اراده تروریستی بوده در دست نیست. "اطلاع‌رسانی ناکافی و انتشار اخبار ضد و نقیض بر شایعات مربوط به حادثه پلاسکو دامن زده است. در شبکه‌های اجتماعی ابراز تردید شده بود که چگونه یک ساختمان پانزده طبقه بر اثر آتش در طبقه‌های فوقانی ناگهان فروریخته است. 

 8. گزارش‌ها از عملیات آواربرداری پلاسکو

  روشن نوروزی، عکاس آزاد که ظاهرا در محل ساختمان پلاسکو است، از آنجا توییت می‌کند. او نوشته دلیل کندبودن آواربرداری این است که "هدفشان پیدا کردن اجساد است. آوار لایه لایه برداشته می شود نه یک‌جا."

  به گفته او "قطعات بزرگ آوار خرد می‌شود" و گاهی جست‌وجوی دستگاه‌های بزرگ متوقف می‌شود تا جست و جوی دستی ادامه پیدا کند. خانم نوروزی همچنین از پیدا شدن یک گاوصندوق خبر داده است. تصور می‌شود که در زیر آوار اشیا و اسناد قیمتی و بانکی زیادی باشد چرا که پلاسکو یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجاری پوشاک پایتخت ایران بوده است.

  View more on twitter
 9. رونی بالاتر از اسطوره‌های منچستر یونایتد

  View more on twitter
 10. پیام‌هایی که مردم برای آتش‌نشانان فرستادند

  View more on twitter
 11. فیلمی از عصر شنبه پلاسکو

  ویدئوی غروب شنبه پلاسکو؛ از ویرانه‌ همچنان دود بلند می‌شود. مخاطب ما که این ویدئو را فرستاده می‌گوید وجود دود امدادرسانی را مشکل کرده است.  

  View more on twitter
 12. وین رونی برترین گلزن تاریخ منچستر یونایتد شد

  View more on twitter
 13. تظاهرات ضدترامپ

  View more on twitter
 14. دادستان تهران: هیات مدیره ساختمان پلاسکو باید پاسخگو باشند

  دادستان عمومی و انقلاب تهران گفته است پرونده قضایی حادثه پلاسکو تشکیل شده و هیأت مدیره ساختمان پلاسکو باید در رابطه با حادثه اخیر توضیح بدهند.

  View more on twitter
 15. ویدئویی از غروب شنبه پلاسکو

  View more on twitter
 16. برآورد اولیه میزان خسارات پلاسکو حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است

  شهباز حسینی پور، رئیس فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی گفته است که برآورد اولیه خسارت ناشی از آتش سوزی در پلاسکو حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. اما میزان خسارات هنوز به طور دقیق مشخص نیست. 

 17. وقتی ساختمان ده طبقه مرکز نیویورک آتش گرفت

  بخشی از یادداشت ماهان شیرازی، معمار ساکن نیویورک و پژوهشگر سیاست‌گذاری‌های شهری، درباره آتش‌نشانی و حادثه پلاسکو در صفحه فیسبوک خود: «حدود صد سال پیش، ساختمان ده طبقه‌ای در مرکز شهر نیویورک آتش گرفت و بیش از صد نفر کشته شدند. بخشی از تلفات بیش از انتظار این حادثه، به علت کوتاه بودن نردبان‌های آتش‌نشانی نیویورک بود که تنها تا طبقه‌ ششم ساختمان می‌رسید، در حالی‌ که کارخانه‌ نساجی که حریق از آن‌جا شروع شده بود، در طبقه‌ی هشتم تا دهم قرار داشت. پله‌های فرار ساختمان آن‌قدر بد ساخته شده بود که با هجوم عده‌ای از کارگرها از بدنه‌ی ساختمان جدا شد...

  پیامد این فاجعه، جنبشی راه افتاد که مطالبه‌اش امنیت ساختمان‌ها و فضای کار بود. پای مطالبه‌شان هم این‌قدر ایستادند که حریق کارخانه‌ تراینگل، شد نقطه‌ عطف قانون‌های پیشگیری از حریق. اصلا کارکرد سازمان آتش‌نشانی عوض شد و این سازمان بیشتر از آن‌که مسئول اطفا حریق باشد، موظف به برقراری و اعمال ضوابطی برای پیشگیری از حریق شد...» 

  View more on facebook
 18. وزارت بهداشت ایران: صادرات دارو پس از برجام سه برابر شده

   محسن اسدی لاری، قائم مقام وزیر بهداشت ایران در امور بین‌الملل به خبرگزاری رسمی ایران گفت: "پس از برجام صادرات دارو و تجهیزات پزشکی از حدود ۲۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۲ به ۶۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۵ افزایش یافت." 

  آقای لاری از سازماندهی و تشویق بخش خصوصی و مشارکت با طرف خارجی برای صادرات دارو و تجهیزات به کشورهای هدف خبر داد و گفت که بخش خصوصی در زمینه راه‌اندازی خط تولید دارو در کشورهای الجزایر، روسیه، عراق و آذربایجان همکاری می‌کند.

 19. مجموعه تصاویری از آواربرداری پلاسکو

  Video content

  Video caption: پلاسکو ساختمانی که آوار شد
 20. همدردی با قربانیان حادثه پلاسکو در رشت

  View more on twitter