Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. در آمریکا، رییس‌جمهور جدید تلاش برای لغو قانون بیمه اوباما و تعهدات زیست محیطی را آغاز کرد
  2. در سراسر جهان تظاهرات زنان علیه ترامپ در حال برگزاری است
  3. در ایران، جست‌وجو برای یافتن زنده‌های احتمالی آوار پلاسکو در پایتخت ادامه دارد
  4. در عربستان، دو نفر در شهر جده عملیات انتحاری انجام داده‌اند

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

"پیام ویدیویی" نخست وزیر اسرائیل به مردم ایران

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل با انتشار پیامی ویدیویی خطاب به ایرانیان اعلام کرده که قصد دارد با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد "شیوه مقابله با رژیم ایران" مذاکره کند.

آقای نتانیاهو در این پیام تصویری، که بر روی کانال یوتیوب نخست وزیری اسرائیل منتشر شده، گفته در طول دوره مسئولیت خود در مورد حکومت ایران صحبت های زیادی انجام داده ولی به اندازه کافی با مردم این کشور صحبت نکرده است.

وی در این پیام، مردم ایران و اسرائیل را دوست همدیگر دانسته و افزوده می داند که ایرانیان به دنبال آزادی بیان و زندگی بدون "ترس" هستند.

پیام ویدیویی نخست وزیر اسرائیل، به زبان انگلیسی و با زیرنویس فارسی منتشر شده است.

�Y���

ورود پلیس ضد شورش به زندان بعد از قتل ۲۶ زندانی برزیلی

پلیس ضد شورش برزیل وارد زندان "الکاکوز" در نزدیکی شهر "ناتال" شده که در طول هفته گذشته، صحنه قتل حداقل ۲۶ نفر در جریان درگیری های خشونت‌بار میان زندانیان بوده است.

این زندان، که در شمال شرقی برزیل واقع شده، پس از شروع درگیری ها به تصرف شورشیان در آمده بود.

درگیری های زندان الکاکوز، میان دو باند تبهکار موارد مخدر رخ داده و طی آن صدها زندانی علاوه بر درگیر شدن با ماموران، به جان یکدیگر افتاده اند.

به گفته پلیس، بسیاری از قربانیان درگیری ها، زندانیانی هستند که حاضر به پیوستن به باندهای تبهکار رقیب نشده اند.  

روایت یک دهه دغدغه آیت الله خامنه ای بر سر دانشگاه آزاد

آیت الله خامنه ای حدود دو هفته بعد از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد، علی اکبر ولایتی را به عنوان جایگزین او در این هیات منصوب کرد.

در مورد این انتصاب، ابهاماتی حقوقی مختلفی در سطح رسانه ها مطرح شده که بررسی آنها، به فرصت جداگانه ای نیاز دارد. 

اما این انتصاب گذشته از ابعاد حقوقی آن، از نظر سیاسی نیز قابل توجه به نظر می‌رسد. به ویژه، به این دلیل که نام رهبر جمهوری اسلامی ایران از ۱۰ سال پیش، در مجموعه ای اقدامات مرتبط با دانشگاه آزاد خبرساز بوده است.

اقداماتی که می توان وجه مشترک آنها را، تلاش برای تغییر در وضعیت مدیریتی دانشگاه آزاد دانست.  

حسین باستانی در مقاله ای مجموعه درگیری های آیت الله خامنه ای در پرونده دانشگاه ازاد را در یک دهه گذشته بازخوانی کرده است

هلال احمر تهران: علایم حیاتی از زیر آوار پلاسکو ثبت نشده

حسین کتابدار مدیرعامل هلال احمر تهران گفت که تاکنون هیچ علایمی از سوی دستگاه‌های زنده‌یاب مبنی بر نشانه‌های علایم حیات در زیر آوار پلاسکو ثبت نشده است.

آقای کتابدار تاکید کرد: "در حال حاضر پنج دستگاه زنده‌یاب شامل سه دستگاه بیورادور جدید که نسبت به حرکت انسان و حیوان واکنش نشان می‌دهند و حتی می‌توانند ضربان نبض و قلب را احساس کنند، در منطقه مستقر است اما تا این ساعت هیچ علامتی از سوی آنها دریافت نشده است."

مدیرعامل هلال احمر تهران افزود: "چهار قلاده سگ زنده‌یاب نیز در محل حادثه مستقرند، اما با توجه به دود وسموم منتشره و همچنین حرارت آتش که در قسمت‌های زیرین آوار وجود دارد، استفاده از آنها تا مهار کامل آتش امکان ندارد."

تقدیر اسطور از اسطوره

ویدئویی از آواربرداری عصر شنبه در پلاسکو

وزیر اطلاعات: هیچ نشانی از تروریستی بودن حادثه پلاسکو در دست نیست

وزیر اطلاعات ایران تاکید کرده که هیچ نشانه و علامتی از "تروریستی" بودن حادثه پلاسکو در دست نیست. محمود علوی که به محل ساختمان پلاسکو رفته بود، می گوید "حال حاضر وزارت اطلاعات اشراف اطلاعاتی کاملی در این ماجرا دارد و تاکنون به هیچ وجه اثر و نشانه‌ای مبنی بر اینکه وقوع این حادثه به دنبال اهداف خاص و یا براثر اراده تروریستی بوده در دست نیست. "اطلاع‌رسانی ناکافی و انتشار اخبار ضد و نقیض بر شایعات مربوط به حادثه پلاسکو دامن زده است. در شبکه‌های اجتماعی ابراز تردید شده بود که چگونه یک ساختمان پانزده طبقه بر اثر آتش در طبقه‌های فوقانی ناگهان فروریخته است. 

گزارش‌ها از عملیات آواربرداری پلاسکو

روشن نوروزی، عکاس آزاد که ظاهرا در محل ساختمان پلاسکو است، از آنجا توییت می‌کند. او نوشته دلیل کندبودن آواربرداری این است که "هدفشان پیدا کردن اجساد است. آوار لایه لایه برداشته می شود نه یک‌جا."

به گفته او "قطعات بزرگ آوار خرد می‌شود" و گاهی جست‌وجوی دستگاه‌های بزرگ متوقف می‌شود تا جست و جوی دستی ادامه پیدا کند. خانم نوروزی همچنین از پیدا شدن یک گاوصندوق خبر داده است. تصور می‌شود که در زیر آوار اشیا و اسناد قیمتی و بانکی زیادی باشد چرا که پلاسکو یکی از بزرگ‌ترین مراکز تجاری پوشاک پایتخت ایران بوده است.

View more on twitter

رونی بالاتر از اسطوره‌های منچستر یونایتد

پیام‌هایی که مردم برای آتش‌نشانان فرستادند

فیلمی از عصر شنبه پلاسکو

ویدئوی غروب شنبه پلاسکو؛ از ویرانه‌ همچنان دود بلند می‌شود. مخاطب ما که این ویدئو را فرستاده می‌گوید وجود دود امدادرسانی را مشکل کرده است.  

View more on twitter

وین رونی برترین گلزن تاریخ منچستر یونایتد شد

تظاهرات ضدترامپ

دادستان تهران: هیات مدیره ساختمان پلاسکو باید پاسخگو باشند

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفته است پرونده قضایی حادثه پلاسکو تشکیل شده و هیأت مدیره ساختمان پلاسکو باید در رابطه با حادثه اخیر توضیح بدهند.

View more on twitter

ویدئویی از غروب شنبه پلاسکو

برآورد اولیه میزان خسارات پلاسکو حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است

شهباز حسینی پور، رئیس فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی گفته است که برآورد اولیه خسارت ناشی از آتش سوزی در پلاسکو حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است. اما میزان خسارات هنوز به طور دقیق مشخص نیست. 

وقتی ساختمان ده طبقه مرکز نیویورک آتش گرفت

بخشی از یادداشت ماهان شیرازی، معمار ساکن نیویورک و پژوهشگر سیاست‌گذاری‌های شهری، درباره آتش‌نشانی و حادثه پلاسکو در صفحه فیسبوک خود: «حدود صد سال پیش، ساختمان ده طبقه‌ای در مرکز شهر نیویورک آتش گرفت و بیش از صد نفر کشته شدند. بخشی از تلفات بیش از انتظار این حادثه، به علت کوتاه بودن نردبان‌های آتش‌نشانی نیویورک بود که تنها تا طبقه‌ ششم ساختمان می‌رسید، در حالی‌ که کارخانه‌ نساجی که حریق از آن‌جا شروع شده بود، در طبقه‌ی هشتم تا دهم قرار داشت. پله‌های فرار ساختمان آن‌قدر بد ساخته شده بود که با هجوم عده‌ای از کارگرها از بدنه‌ی ساختمان جدا شد...

پیامد این فاجعه، جنبشی راه افتاد که مطالبه‌اش امنیت ساختمان‌ها و فضای کار بود. پای مطالبه‌شان هم این‌قدر ایستادند که حریق کارخانه‌ تراینگل، شد نقطه‌ عطف قانون‌های پیشگیری از حریق. اصلا کارکرد سازمان آتش‌نشانی عوض شد و این سازمان بیشتر از آن‌که مسئول اطفا حریق باشد، موظف به برقراری و اعمال ضوابطی برای پیشگیری از حریق شد...» 

View more on facebook

وزارت بهداشت ایران: صادرات دارو پس از برجام سه برابر شده

 محسن اسدی لاری، قائم مقام وزیر بهداشت ایران در امور بین‌الملل به خبرگزاری رسمی ایران گفت: "پس از برجام صادرات دارو و تجهیزات پزشکی از حدود ۲۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۲ به ۶۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۵ افزایش یافت." 

آقای لاری از سازماندهی و تشویق بخش خصوصی و مشارکت با طرف خارجی برای صادرات دارو و تجهیزات به کشورهای هدف خبر داد و گفت که بخش خصوصی در زمینه راه‌اندازی خط تولید دارو در کشورهای الجزایر، روسیه، عراق و آذربایجان همکاری می‌کند.

مجموعه تصاویری از آواربرداری پلاسکو

پلاسکو ساختمانی که آوار شد

همدردی با قربانیان حادثه پلاسکو در رشت

انتقاد خاتمی از حادثه پلاسکو: جدی برخورد شده بود، این حادثه پیش می‌آمد؟

محمد خاتمی
AFP

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران در پیامی حادثه ساختمان پلاسکو را تسلیت گفت. در پیام آقای خاتمی آمده است: "این حوادث هشداری است برای همه، بخصوص مسؤولان. گفته می‌شود که بارها به صاحبان و مسؤولان ساختمان تذکر داده شده است که وضع ایمنی آن نامناسب است. از این جهت باید ممنون مسؤولان بود ولی آیا به همان اندازه که در جهت منافع مشروع دستگاه‌های دولتی و عمومی محکم و جدی برخورد می‌شود در این مورد هم جدی برخورد شده است و اگر شده بود چنین حادثه‌ای پیش می‌آمد؟ و آیا نباید نسبت به موارد مشابه پیگیری را جدی‌تر گرفت؟... به هر حال همه باید از قصور و تقصیرهای خود به خدا پناه ببریم و من حتی نمی‌خواهم بگویم که در زمان ما هم برنامه‌های کاملی در این زمینه پیاده شد."

سخنگوی ستاد بحران پلاسکو: تجهیزات کافی بود

همدردی آتش‌نشانان استرالیایی

مرکز آتش‌نشانی در شهر نیوتاون در سیدنی استرالیا در پیامی فیسبوکی با خانواده‌های آتش‌نشان‌ها حادثه پلاسکو ابراز همدردی کرده‌اند. پیش از این هم شماری دیگر از کارکنان مراکز آتش‌نشانی در نقاط مختلف دنیا پیام‌هایی در همدردی ارسال کرده‌اند. 

View more on facebook

پزشکان و داروفروشان قندوز افغانستان اعتصاب کردند

شماری از پزشکان و داروفروشان شهر قندوز در شمال شرق افغانستان به دلیل ربوده شدن فرزند یکی از پزشکان شهر، دست به اعتصاب کاری زدند. 

این افراد جز پذیرش بیماران عاجل از پذیرش دیگر بیماران خودداری کردند. تنها بیمارستان دولتی شهر قندوز باز است و کار آن به صورت عادلی جریان دارد.

مردان مسلح ناشناس فرزند سیزده ساله دکتر میرویس احمدی، متخصص بیمارستان دولتی قندوز را هفته قبل از بندر خان آباد ربودند.  امروز نیز افراد مسلح رئیس دادگاه ابتدای نظامی ولایت قندوز را در مسیر قندوز- تخار ربودند.  

قندوز
BBC
ولایت قندوز شاهد درگیری خونین میان نیروهای امنیتی و شورشیان در یک سال گذشته بوده است

مالک اصلی پلاسکو که بود؟

گفتگو با شرلی القانیان، بردارزاده حبیب القانیان سازنده ساختمان پلاسکو

ساختمان پلاسکو همیشه از املاک بنیاد مستضعفان نبوده است. این ملک بعد از انقلاب مصادره شد و مالک اصلی آن حبیب‌الله القانیان بود که بعد از انقلاب در دادگاه با حکم آقای خلخالی اعدام شد. شرلی القانیان، برادرزاده او، توضیح می‌دهد که این ملک چگونه ساخته شده است.اینجا بیشتر بخوانید: مالک پلاسکو که بود؟

صدای یکی از آتش‌نشانان از داخل ساختمان

خبرگزاری فارس فایل صوتی منتشر کرده که گزارش شده صدای علیرضا صفی‌زاده، یکی از آتش‌نشانان داخل پلاسکو است. بر اساس این صدا، آتش‌نشان می‌گوید سقف آوار شده و فضای کمی برای او باقی مانده است. او می‌گوید "سقف بیشتر پایین بیاید او گیر می‌کند." اما زمان ضبط شدن این صدا مشخص نیست. 

View more on twitter

'صندلی خالی'

مالک بنای پلاسکو: ما در این زمینه مسئولیت داریم و شانه خالی نمی‌کنیم

پلاسکو
Tasnim

محمد سعیدی‌کیا، رییس بنیاد مستضعفان و مالک ساختمان می‌گوید سرقفلی تمام مغازه‌های پلاسکو واگذار شده بود و فقط مالکیت ساختمان با بنیاد مستضعفان بود. با این حال او گفت: "در این زمینه مسئولیت داریم و از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی نمی‌کنیم."

رییس بنیاد مستضعفان وعده داد که قرار است در مدت "دو سال" بنای دیگری در همین محل ساخته شود و پس از آن واحدها "طبق ضوابطی به ذینفعان واگذار خواهد شد". او با استناد به حرف‌های رهبر ایران تاکید کرد که اولویت اصلی در حال حاضر نجات افراد از زیر آوار است.

محمد سعیدی‌کیا در پاسخ به انتقادهای مطرح شده از خودش گفت: برخی‌ها انتقاد می‌کنند که من چرا دیر در محل حادثه حاضر شدم ولی این حضور دیرهنگام من تنها به این دلیل بود که کاری در آن زمان از دست ما ساخته نبود و ما تلاش خود را می‌کنیم تا هرچه سریع‌تر این ساختمان ساخته شود.

سخنگوی ستاد بحران پلاسکو: اجساد قابل شناسایی است

جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی که مسئول اطلاع‌رسانی درباره حادثه پلاسکو است، تخمین زده که "حداکثر ۲۵ نفر" شامل آتش‌نشانان و افراد دیگر در زیر آوار باشند. او آمار قطعی آتش‌نشانان کشته شده را ۱۶ نفر اعلام کرده و گفته که جسدهای خارج شده از زیر آوار قابل شناسایی است. هنوز آمار رسمی درباره تعداد کشته شدگان احتمالی منتشر نشده و آمارهایی که منابع مختلف اعلام می‌کنند با گذشت چند ساعت تکذیب می‌شود.

دیدار رییس بنیاد مستضعفان از ساختمان پلاسکو

محمد سعیدی‌کیا، رییس بنیاد مستضعفان ایران، از خرابه‌های ساختمان پلاسکو بازدید کرد. در کنار او وزیر کشور ایران هم حضور دارد. بنیاد مستضعفان مالک ساختمان پلاسکو است و در چند روز گذشته از طرف شماری مورد انتقاد بوده که در نگهداری و حفاظت این بنا و جان شهروندان "کوتاهی" کرده است. 

View more on twitter

همدردی سرمربی پرسپولیس با آتش‌نشان‌ها

بازداشت متخصص ساخت مین مغناطیسی در شرق افغانستان

ریاست امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که یک متخصص ساخت مین‌های مغناطیسی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان بازداشت شده است.

براساس خبرنامه این ریاست، فرد بازداشت شده قصد ترورافراد غیرنظامی و نظامی را در شهر جلال آباد داشت که در زمان انتقال شش حلقه مین مغناطیسی ساخت خود او بازداشت شد.

مین
NDS
از نزد این فرد اسلحه و مین مغناطیسی نیز بدست آمده است

سخنان یک آتش‌نشان: بیرون آوردن هر بدن سه چهار ساعت وقت می‌گیرد

در مقابل ساختمان خراب شده پلاسکو، از یکی از آتش‌نشانان ویدئویی ضبط شده که در آن می‌گوید "الان ساعت چهار صبح شنبه است" و بخش‌هایی از آوار ضلع شرقی پلاسکو برداشته شده است. او می‌گوید چند نفر از همکارانش را زیر آوار پیدا کرده‌اند اما بیرون آوردن بدن هر کدام از آن‌ها به این دلیل که لابه لای قطعات آهن گیر کرده‌اند بیش از سه چهار ساعت وقت می‌گیرد. 

View more on twitter

مشکل عجیب استقلال

محمود صادقی رییس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات شد

محمود صادقی
ISNA

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، رییس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات شد. او به نمایندگی از انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها ریاست دوره‌ای این شورا را به عهده گرفت. ریاست قبلی با نمایندگان حزب کارگزاران بود.آقای صادقی به ایسنا گفته که انتخابات پیش رو از اولویت‌های فعالیت این شورا خواهد بود. در انتخابات‌ مجلس و ریاست جمهوری گذشته، این شورا در ارائه لیست مشترک اصلاح‌طلبان نقش محوری داشت. 

تنها ۱۶۰ واحد از ۶۰۰ واحد در پلاسکو بیمه بودند

پلاسکو
EPA

عبدالناصرهمتی، رئیس کل بیمه مرکزی ایران گفته است که تنها ۱۶۰ واحد از ۶۰۰ واحد موجود در ساختمان پلاسکو تحت پوشش بیمه قرار داشته است.

 به گفته آقای همتی مجموع تعهد صنعت بیمه برای پرداخت خسارت به این واحدها ۴۰ میلیارد تومان است. 

 رئیس کل بیمه مرکزی افزوده بیمه آتش سوزی یکی از بیمه‌های اختیاری به شمار می‌رود و به همین دلیل هم بسیاری از واحدهای صنفی مستقر دراین ساختمان تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار نداشتند.

عکس پنجره آتش گرفته پلاسکو

پزشکیان: مجلس حادثه پلاسکو را پیگیری می‌کند

مسعود پزشکیان، نماینده مجلس ایران، گفته است "مجلس پیگیری‌های لازم را برای بررسی ابعاد حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو انجام خواهد داد."

 او اضافه کرد: "متاسفانه ما هرگاه حادثه‌ای اتفاق می‌افتد به فکر این می‌افتیم که باید کاری انجام دهیم در حالی که نباید اجازه دهیم چنین اتفاقاتی بیفتد. مجلس و نهادهای دیگر که وظیفه نظارتی دارند تا حدودی مقصرند زیرا باید از وقوع چنین حوادثی پیشگیری کنند."

عکس: پلاسکو

این عکس در تلگرام اطلاع‌رسانی منصوب به آتش‌نشانی تهران منتشر شده که در آن یک آتش‌نشان وسایل پیدا شده یک آتش‌نشان دیگر را بغل گرفته است. 

.
.

چشم‌انداز اخبار امروز

  • در سراسر جهان تظاهرات زنان علیه ترامپ در حال برگزاری است
  • در ایران، عملیات آواربرداری از ساختمان پلاسکو در تهران ادامه دارد
  • در ایتالیا، دست‌کم شانزده دانش‌آموز در تصادف اتوبوس کشته شدند