Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. مخالفت برخی از شهرهای آمریکا با فرمان ترامپ درباره با مهاجران غیر قانونی
  2. ادامه آوابرداری پلاسکو
  3. سیل در سیستان و بلوچستان
  4. واکنش رئیس جمهور مکزیک به ساخت دیوار مرزی با آمریکا

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

'درگیری مرزی پاکستان و افغانستان دست‌کم یک کشته به جا گذاشت'

خط مرزی دیورند
bbc

مقامات محلی در قندهار جنوب افغانستان از وقوع درگیری میان نیروهای افغانستان و پاکستان در مناطق مرزی خبر دادند. به گفته آنها، در این درگیری یک پلیس مرزی افغانستان کشته شده و دو نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بیشتر بخوانید  

ریزش ساختمان دو طبقه در قم

محمدرضا حسنی، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم، از ریزش ساختمان دو طبقه در خیابان تولیددارو خبر داد که منجر به درگذشت یک تبعه افغان شد.

به گزارش ایسنا، آقای حسنی افزود: "متاسفانه عصر امروز در پی انفجار منزلی در خیابان تولیددارو رخ داد تا این لحظه چهار تن مصدوم شده‌اند."

پلاسکو در روز هشتم

'روزانه ۷ نفر در ایران به دلیل عدم پیوند جان خود را از دست می‌دهند'

 کتایون نجف زاده، رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه سالانه ۳۰۰۰ مرگ مغزی قابل اهدا در ایران وجود دارد، گفت: "۸۰۰ اهدای عضو صورت گرفته و متاسفانه هفت تا ۱۰ نفر روزانه به دلیل عدم پیوند جان خود را از دست می‌دهند. " 

 به گزارش تسنیم، به گفته خانم نجف زاده "سالانه ۳۳۰۰ نفر به دلیل عدم پیوند عضو در کشور فوت می‌کنند."

کتایون نجف زاده
TASNIM

تصویری از ضلع غربی پلاسکو

سیمین تقدیری لباس دختر ترامپ را طراحی کرد

خبر فوریسفر رئیس‌جمهوری مکزیک به آمریکا "لغو شد"

انریکه پینا نیتو، رئیس‌جمهوری مکزیک سفر خود به آمریکا برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را لغو کرده است.

رئیس‌جمهوری مکزیک گفته است برای این دیدار به واشنگتن سفر نخواهد کرد.

آقای ترامپ پیشتر گفت اگر مکزیک نمی‌خواهد پول دیوار مرزی را بدهد، بهتر است نشست روسای‌جمهوری دو کشورلغو شود.

آغاز ارزیابی خسارات سیستان و بلوچستان

دادگاهی در مکه رسیدگی به پرونده‌ای در مورد سقوط جرثقیل را کنار گذاشت

دادگاهی در شهر مکه رسیدگی به یک مورد پرونده در ارتباط با حادثه سقوط یک جرثقیل در محوطه مسجد الحرام را کنار گذاشته است. 

 در جریان این حادثه که در سال ۲۰۱۵ و پیش از آغاز ایام حج اتفاق افتاد بیش از یکصد زائر کشته و شماری دیگر مجروح شدند.

 این دادگاه گفته است صلاحیت قضایی لازم را برای صدور حکم در مورد ۱۴ نفری که در این حادثه به سهل انگاری، خسارت در اموال عمومی و نادیده گرفتن دستورالعمل های ایمنی متهم شده بودند، نداشته است. 

چهار مقام ارشد اجرایی وزارت خارجه آمریکا استعفا کردند

دفاع فرانسوا فیون، نخست وزیر پیشین فرانسه از همسرش

قرار است فرانسوا فیون، کاندیدای اصلی راست میانه برای انتخابات ریاست جمهور فرانسه شواهدی را به دادستان‌ها در مورد ادعاهای مربوط به فساد مالی همسرش ارائه دهد.

 پنه لوپه فیون متهم است که حدود نیم میلیون دلار از درآمد عمومی را صرف کا‌های پارلمانی کرده است. 

 اما خانم فیون این ادعاها را ردکرده است. فرانسوا فیون که زمانی نخست وزیر فرانسه بود، گفته است که قصد دارد این ادعاها را که در رسانه ختی فرانسوی مطرح شده، هر چه سریعتر پاک کند. 

 او از استخدام همسرش به عنوان دستیار پارلمانی اش دفاع کرده و گفته است که این اقدام کاملا قانونی بوده است.

سازمان بهزیستی: آمار دقیقی از تعداد کودکان کار و خیابان نداریم

انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی ایران با اعلام اینکه آمار دقیقی از تعداد کودکان کار و خیابان وجود ندارد، گفت: "آمارهایی بین ۱۰ تا ۱۲ هزار کودک خیابانی اعلام می‌شود که قابل قبول نیست و ما آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما تاکنون ۲ هزار و ۴۶۰ کودک در تهران پذیرش شده‌اند." 

به گزارش ایرنا، آقای بندپی همچنین گفت: " ۷۰ درصد کودکان خیابانی در ایران، اتباع خارجی هستند که با قوه قضائیه هماهنگی می‌کنیم تا به لحاظ قانونی و حقوقی شرایطی فراهم شود که دوباره به اجتماع برگردند."

بهزیستی
ISNA

جلال ملکی: آواربرداری ادامه دارد

جلال ملکی، سخنگو ستاد بحران پلاسکو درباره آخرین وضعیت آواربرداری گفت: "آواربرداری سمت جنوبی پلاسکو تقریبا رو به اتمام است و به کف رسیده‌ایم و در حال حاضر مشغول آواربرداری ضلع شرقی نیمه‌شمالی هستیم و این سمت نیز رو به پایان است."

 به گزارش ایسنا، آقای کمالی در خصوص آمار تعداد شهروندانی که در زیر آوار مانده‌اند گفت:" ما آمار این تعداد از شهروندان را بر اساس آنچه که نیروی انتظامی اعلام کرده است و تعداد نفراتی که به نیروی انتظامی مراجعه کرده و اعلام مفقودی یکی از اعضای خانواده خود را داده‌اند، اعلام کرده‌ایم.نیروی انتظامی از ابتدا گفت حداکثر مجموع آتش‌نشانان و افراد غیرآتش‌نشان که در زیر آوار مانده‌اند ۲۵ نفر است ولی ممکن است این آمار یک یا دو نفر کم یا زیاد شود."

پلاسکو
MIZAN

تنبیه بدنی یک دانش‌آموز در مدرسه‌ای در قائن

در پی تنبیه بدنی یک دانش آموز در یکی از مدارس قائن، مدیرآموزش و پرورش قائن با محکوم کردن این اقدام گفت: "به عنوان یک روان شناس تنبیه بدنی را صد درصد محکوم می کنم وحتی اگر خانواده ها هم از حق خود بگذرند من برای استحقاق حق دانش اموزان پیگیر جدی خواهم داشت."

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم قائن، مدیر آموزش و پرورش قائن همچنین با اشاره به اینکه معلم خاطی از کار خود پشیمان است، گفت: "این معلم حتی قدرت نوشتن وتوضیح دادن را نداشت وپشیمانی دراین معلم موج می زدوما هم به وی گفتیم که به شما رحم نخواهیم کرد همان طور که شما به دانش آموزان رحم نکردید ولی انتظار داشیم که خبر نگاران تا این حد موضوع را پرآب وتاب نمی کردند."

قائن یکی از شهرهای استان خراسان جنوبی و مرکز شهرستان قائنات است.

ابراز همدردی آتش‌نشانان سوئیس با جانباختگان پلاسکو

بیمه آسیا ۴ میلیاردتومان به خسارت دیدگان ساختمان پلاسکو پرداخت کرد

 فرامرز خجیر، معاون فنی مدیر عامل بیمه آسیا اعلام کرد مبلغ ۴ میلیاردتومان از خسارت دیدگان ساختمان پلاسکو را پرداخت توسط بیمه آسیا پرداخت شده است.

 به گزارش ایسنا معاون فنی مدیرعامل بیمه آسیا در بیمه‌های اموال با اشاره به تشکیل ۵۲ پرونده مربوط به واحدهای آسیب‌دیده در آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو گفت: "با توجه به لزوم تکریم بیمه‌گذاران و پرداخت سریع خسارت وارد شده به واحدهای تحت پوشش بیمه آسیا، مبلغ ۴۰ میلیارد ریال طی ۳۰ فقره چک به زیان‌دیدگان آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو پرداخت شده است."

پلاسکو
TASNIM

اسرائیل کودکان یتیم سوری را به عنوان پناهنده می‌پذیرد

وزارت کشور اسرائیل گفته است که این کشور یکصد کودک یتیم سوری را به عنوان پناهنده می‎پذیرد. این کودکان خانواده‌های خود را در جریان جنگ داخلی سوریه از دست داده‌اند. این اولین بار است که اسرائیل تعدادی پناهجوی جنگ داخلی سوریه را قبول می‌کند. تلویزیون اسرائیل گفته است که این کودکان در مرحله اول به یک مدرسه شبانروزی فرستاده می‌شوند  اما در مرحله بعدی، تلاش خواهد شد توسط خانواده‌های عرب اسرائیلی به فرزندی پذیرفته شوند. از زمان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ١٩٦٧، اسرائیل و سوریه رسما در حالت جنگ به سر می‌برند اما اسرائیل امکانات درمانی را در اختیار چند هزار تن از زخمی‌های جنگ داخلی سوریه قرار داده است.

دادگاه کره جنوبی به نگهداری بودای ربوده شده از ژاپن رای داد

یک دادگه کره جنوبی حکم کرده است که مجسمه ربوده شده بودا به معبدی در نزدیکی شهر سئوسون در این کشور  تحویل شود. این مجسمه که چند قرن قدمت دارد باعث اختلاف دیپلماتیک بین کره جنوبی و ژاپن شده بود. در سال ٢٠١٢ افرادی این مجسمه را از معبدی در ژاپن ربودند و به کره جنوبی بردند و پلیس کره جنوبی سه مرد را به اتهام ارتکاب سرقت بازداشت کرد. در حالیکه ژاپن خواستار بازگردانده شدن این مجسمه بود، یک معبد کره جنوبی با مراجعه به دادگاه ادعای مالکیت این مجسمه را کرد با این استدلال که دزدان دریایی ژاپن در قرن چهاردهم آن را از کره ربوده و به ژاپن برده بودند. دادگاه به نفع این معبد رای داده است.

دادگاه عالی یونان استرداد سربازان ترکیه را رد کرد

 دادگاه عالی یونان استرداد هشت سرباز ترکیه را رد کرد. 

این هشت سرباز پس از کودتا ترکیه به یونان رفتند.

دادگاه آلمانی دختر شانزده ساله حامی داعش را به حبس محکوم کرد

دادستان پرونده
EPA
نام محکوم اعلام نشده و دادستان پرونده نتیجه دادگاه را به اطلاع رسانه‌ها رساند

دادگاهی در آلمان یک دختر شانزده ساله را در ارتباط با تلاش برای قتل یک مامور پلیس بنا به دستور گروه دولت اسلامی (داعش) به شش سال حبس در زندان مخصوص جوانان محکوم کرده است. این دختر، که از او با نام صفیه اس نام برده شده، با چاقو یک مامور پلیس را در ایستگاه راه‌آهن شهر هانوور در شمال آلمان زخمی کرد. این حمله در ماه فوریه سال گذشته روی داد و او در آن زمان پانزده سال داشت. این نخستین بار است که در آلمان به یکی از طرفداران داعش به اتهام حمله تروریستی محکومیت قضایی داده شده است. به دلیل اینکه صفیه به سن قانونی نرسیده، دادگاه از اعلام مشخصات او خودداری کرد و نتیجه دادرسی توسط دادستان پرونده اعلام شد.  

سخنگو آتش‌نشانی: همچنان یک نفر زیر آوار است

صدراعظم اتریش: خشونت های هولوکاست هرگز تکرار نخواهد شد

  کریستین کرن، صدراعظم اتریش با یادآوری نقش این کشور در هولوکاست به مردم اطمینان داد که چنین خشونت هایی هرگز تکرار نخواهد شد.

 آقای کرن این سخنان را در آستانه روزجهانی بزرگداشت قربانیان یهودی و سایر قربانیان حکومت نازی بیان کرد.

 روز ۲۷ ژانویه، روزی است که همه ساله یاد قربانیان هولوکاست در سراسر جهان گرامی داشته می شود. 

اتریشی ها در سال ۱۹۳۸ از ضمیمه شدن خاک کشورشان به آلمان نازی استقبال کردند. 

 شمار اتریشی ها عضو حزب سوسیالیست ملی هیتلر بیش از شهروندان آلمان بود. بسیاری از سرسپردگان هیتلر اتریشی بودند. 

مسجدجامعی: به لحاظ ساختاری فلج هستیم

احمد مسجدجامعی، از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب در شورای شهر تهران، می‌گوید بحران پدیدآمده پس از ریختن ساختمان پلاسکو نشان می‌دهد که برنامه‌های شهری در تهران "شکست‌خورده" است. او گفته است: "به لحاظ ساختاری فلج هستیم".

آقای مسجدجامعی در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفته است: "در حال حاضر تمامی دستگاه‌ها در حال کمک به حل این حادثه هستند آن هم در شرایطی که آتش‌سوزی تنها در یک قسمت اتفاق افتاده و در این ماجرا نه بیمارستان‌ها آسیب‌ دیده‌اند و نه خیابان‌ها. شرایط موجود نشان می‌دهد ما به لحاظ ساختاری فلج بوده و مشکل داریم."

بیشتر بخوانید

هلال احمر سیستان و بلوچستان: ۵۹۱ روستا امدادرسانی شده است

 ‌رسول راشکی، مدیر عامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: "جمعیت هلال احمر استان به ۵۹۱ روستا امدادرسانی کرده است، این روستاها در بارندگی‌های اخیر دچار آسیب شده‌اند." ‌

به گزارش ایسنا، آقای راشکی همچنین افزود: : "در پی بارندگی‌های اخیر و خسارت سیل به مناطق مختلف در جنوب استان، ۱۶۲ تیم امدادی با هزار ۸۲۴ امدادگر به ۵ هزار و ۴۴۵ نفر امداد رسانی کرده‌اند."

سیلاب
MIZAN

بازداشت هشت نفر در اتریش

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: پلیس اتریش هشت نفر را به ظن ارتباط با "گروه تروریستی" موسوم به دولت اسلامی داعش بازداشت کرد. 

ولایتی: وضعیت مالی دانشگاه آزاد شفاف می‌شود

 علی اکبر ولایتی، رئیس هیات موسس دانشگاه‌ آزاد اسلامی بر ضرورت شفاف سازی مالی در دانشگاه آزاد تاکید کرد و گفت: :"دانشگاه آزاد هیچ هزینه‌ای جز هزینه‌های پژوهشی، آموزشی و خدماتی ندارد بنابراین باید از لحاظ مالی وضعیت این دانشگاه شفاف شود."

به گزارش ایسنا، آقای ولایتی در واکنش به انتصاب صورت گرفته توسط آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران گفت: "علت این که در فاصله نزدیکی از فوت ایشان حکم انتصاب جانشینی وی در دانشگاه آزاد اسلامی از سوی رهبری صادر شد به این دلیل بود که رهبری نمی خواستند خللی و وقفه‌ای در مسیر حرکت و پیشرفت این دانشگاه ایجاد شود."  

ولایتی
ISNA

شهرهای آمریکا از دستور اخراج مهاجران سرپیچی می‌کنند

شماری از شهرها و ناحیه‌های ایالتی در آمریکا اعلام کرده‌اند که از دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری برای شناسایی، بازداشت و اخراج مهاجران غیرقانونی خودداری خواهند ورزید و تهدید او برای مجازات مالی این شهرها را نادیده خواهند گرفت.

پس از آنکه روز گذشته، دونالد ترامپ با امضای فرمانی اعلام کرد که کمک مالی دولت فدرال را به "شهرهای پناهگاه" قطع خواهد کرد، شهرداران و مقامات بیش از سیصد شهر بزرگ و کوچک این کشور اعلام کردند که با ماموران مهاجرتی دولت فدرال همکاری نخواهند کرد.

بیشتر بخوانید

آمریکا
Getty Images

بدهی مالیاتی کسبه پلاسکو بخشید شد

 کامل تقوی‌نژاد، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور از بخشودگی بدهی مالیاتی کسبه پلاسکو تا پایان دوره عملکرد سال ۱۳۹۴ خبر داد.

 به گزارش ایلنا، آقای تقوی‌نژاد در توضیح این مساله گفت: "به استناد ماده ۱۶۵ قانون مالیات‌ های مستقیم و آیین ‌نامه اجرایی آن، بنا به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و موافقت وزیر امور اقتصادی و دارایی و مصوبه هیات دولت در تاریخ ۶بهمن ماه، همه بدهی ‌های مالیاتی مربوط به واحدهای کسبه‌ ای که در آتش ‌سوزی ساختمان پلاسکو اموال آنها از بین رفته است، تا پایان عملکرد سال ۱۳۹۴ بخشوده می شود."

پلاسکو
MIZAN

وقوع حمله انتحاری در غزنی '۲ زخمی به جا گذاشت'

غزنی
BBC
ولایت غزنی از مناطق نا آرام افغانستان

مقام‌های امنیتی ولایت غزنی در جنوب افغانستان از کشته شدن یک فرد انتحاری بوسیله انفجار مواد همراهش خبر داده‌اند.

امین‌الله امرخیل، فرمانده پلیس این ولایت می‌گوید این حادثه که بعد از ظهر امروز (پنجشنبه، ۷ دلو/بهمن) در شهرغزنی رخ داد، منجر به "زخمی شدن سطحی دو غیر نظامی شده‌است". 

 بگفته او، هدف فرد انتحاری نیروهای امنیتی بوده اما مواد انفجاری همراه او که در یک ریکشا جا به جا شده بود پیش از رسیدن به هدف منفجر شده‌است.

'راه ۶۹ روستا درگیر با سیل مسدود یا تردد در آن سخت است'

 یوسف حسینی، بخشدار بخش گوهران با اشاره به سیلاب گفت: "خطوط تلفن همراه و ثابت در بشاگرد همچنان قطع است و از میزان خسارات وارده ناشی از سیل اطلاع چندانی در دست نیست."

 به گزارش مهر، آقای حسینی همچنان افزود: "می توان گفت که این بارندگی به همه راههای ارتباطی روستایی شهرستان آسیب و خسارات جدی وارد کرده اما در بخش گوهران از ۶۹ روستا بیشتر آنها در حال حاضر راهشان مسدود و یا تردد به سختی صورت می گیرد." 

بخشدار بخش گوهران همچنین اعلام کرد که از امروز اکیپ راهداری واداره راه برای شناسایی وبازگشایی راههای روستایی که سیل وبارندگی آنهارا مسدود وامکان تردد وجود ندارد را باز گشایی می کند.

سیلاب
MEHR

بازداشت ۱۶ نفر در رابطه با مدلینگ در تبریز

 محمد حسن‌پاشا، رئیس پلیس امنیت عمومی استان آذربایجان شرقی با اشاره به بازداشت تعدادی مدل در تبریز گفت: "۱۶ نفر که بصورت گروهی و باندی نسبت به ترویج مد و لباس فرهنگ غربی در فضای مجازی فعالیت می کردند شناسایی و دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند." 

به گزارش ایرنا، رئیس پلیس امنیت عمومی استان آذربایجان شرقی همچنین عنوان کرد که ۵ واحد صنفی متخلف در تبریز پلمپ شد.

همدردی آتش‌نشانان ساسکس با آتش‌نشانان پلاسکو

راجر فدرر در فینال اولین گرند‌اسلم

پیکر یکی دیگر از آتش‌نشانان از زیر آوار بیرون کشیده شد

ترانه علیدوستی در اعتراض به طرح ترامپ به اسکار نمی‌رود

ترانه علیدوستی، بازیگر فیلم فروشنده اصغر فردهای که نامزد اسکار شده اشت در توییتر خود نوشت: طرح ممنوعیت ویزا ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای ایرانیان نژادپرستانه است. اگرچه مشخص نیست که چنین طرحی در خصوص مراسم فرهنگی اجرایی است یا خیر، من در اعتراض به چنین اقدامی برای اسکار به آمریکا نخواهم رفت.

View more on twitter

مردم و مسئولان براى آسیب دیدگان پلاسکو چه کردند؟

مردم و مسئولان براى آسیب دیدگان پلاسکو چه کردند؟

ابراز نگرانی دولت بریتانیا از موجودیت 'سرباز خیالی' در نیروهای امنیتی افغانستان

سرباز خیالی
BBC
مقام‌های امنیتی افغانستان می‌گویند اصطلاح "سرباز خیالی" به نهادهای امنیتی و دفاعی این کشور آسیب رسانده است

دولت بریتانیا از موجودیت "سرباز خیالی" در جمع نیروهای امنیتی افغان که حقوق می‌گیرند، ابراز نگرانی کرده است. 

"سرباز خیالی" به عضوی از نیروهای امنیتی افغانستان گفته می‌شود که هویت اصلی یا جعلی او در اسناد و مدارک دولتی ثبت است، به اسمش حقوق پرداخته می‌شود اما خودش حضور فیزیکی ندارد.

 مایک پنینگ، معاون وزیر دفاع بریتانیا، که روز گذشته (چهارشنبه، 6 دلو/بهمن) به کابل سفر کرده بود از دولت افغانستان خواست افرادی که از فساد در نهادهای امنیتی افغانستان نفع می‌برند، را تحت پیگرد قانونی قرار دهد. 

 اما مقام‌های وزارت دفاع افغانستان موجودیت "سرباز خیالی" در نهادهای امینی این کشور را رد می‌کنند. 

 پیشتر مقام‌های آمریکایی گفته بودند که تعداد "سرباز خیالی" در میان نیروهای امنیتی افغانستان به ده‌ها هزار نفر می‌رسد. 

بیشتر بخوانید: 'سربازان خیالی' در افغانستان؛ درد سر جدید برای پنتاگون

نماینده زاهدان: امدادرسانی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان کافی نیست

ارجاع ۱۶ جسد حادثه پلاسکو به پزشکی قانونی

 مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: "از ابتدای حادثه پلاسکو تا امروز جمعا ۱۶ پیکر شامل ۱۲ آتش نشان و ۴ شهروند به مرکز تشخیصی - آزمایشگاهی کهریزک منتقل شده است."  

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی کشور، به گفته آقای قادی پاشا، صبح امروز جسد ۳ شهروند جانباخته در حادثه پلاسکو که احراز هویت شده بودند، به خانواده آن ها تحویل داده شد.

 مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران افزود: "با ارجاع پیکر دو آتش‌نشان و یک شهروند دیگر، شمار پیکرهای ارجاعی به مرکز تشخیصی-آزمایشگاهی کهریزک به ۱۶ نفر رسید."

پلاسکو
TASNIM

تلاش برای خروج چهاردهمین پیکر آتش‌نشان پلاسکو