Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. مخالفت برخی از شهرهای آمریکا با فرمان ترامپ درباره با مهاجران غیر قانونی
 2. ادامه آوابرداری پلاسکو
 3. سیل در سیستان و بلوچستان
 4. واکنش رئیس جمهور مکزیک به ساخت دیوار مرزی با آمریکا

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. 'درگیری مرزی پاکستان و افغانستان دست‌کم یک کشته به جا گذاشت'

  خط مرزی دیورند

  مقامات محلی در قندهار جنوب افغانستان از وقوع درگیری میان نیروهای افغانستان و پاکستان در مناطق مرزی خبر دادند. به گفته آنها، در این درگیری یک پلیس مرزی افغانستان کشته شده و دو نفر دیگر زخمی شده‌اند.

  بیشتر بخوانید  

 2. ریزش ساختمان دو طبقه در قم

  محمدرضا حسنی، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی قم، از ریزش ساختمان دو طبقه در خیابان تولیددارو خبر داد که منجر به درگذشت یک تبعه افغان شد.

  به گزارش ایسنا، آقای حسنی افزود: "متاسفانه عصر امروز در پی انفجار منزلی در خیابان تولیددارو رخ داد تا این لحظه چهار تن مصدوم شده‌اند."

 3. پلاسکو در روز هشتم

  View more on twitter
 4. 'روزانه ۷ نفر در ایران به دلیل عدم پیوند جان خود را از دست می‌دهند'

   کتایون نجف زاده، رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان با بیان اینکه سالانه ۳۰۰۰ مرگ مغزی قابل اهدا در ایران وجود دارد، گفت: "۸۰۰ اهدای عضو صورت گرفته و متاسفانه هفت تا ۱۰ نفر روزانه به دلیل عدم پیوند جان خود را از دست می‌دهند. " 

   به گزارش تسنیم، به گفته خانم نجف زاده "سالانه ۳۳۰۰ نفر به دلیل عدم پیوند عضو در کشور فوت می‌کنند."

  کتایون نجف زاده
 5. تصویری از ضلع غربی پلاسکو

  View more on twitter
 6. سیمین تقدیری لباس دختر ترامپ را طراحی کرد

  View more on twitter
 7. خبر فوریسفر رئیس‌جمهوری مکزیک به آمریکا "لغو شد"

  انریکه پینا نیتو، رئیس‌جمهوری مکزیک سفر خود به آمریکا برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را لغو کرده است.

  رئیس‌جمهوری مکزیک گفته است برای این دیدار به واشنگتن سفر نخواهد کرد.

  آقای ترامپ پیشتر گفت اگر مکزیک نمی‌خواهد پول دیوار مرزی را بدهد، بهتر است نشست روسای‌جمهوری دو کشورلغو شود.

 8. آغاز ارزیابی خسارات سیستان و بلوچستان

  View more on twitter
 9. دادگاهی در مکه رسیدگی به پرونده‌ای در مورد سقوط جرثقیل را کنار گذاشت

  دادگاهی در شهر مکه رسیدگی به یک مورد پرونده در ارتباط با حادثه سقوط یک جرثقیل در محوطه مسجد الحرام را کنار گذاشته است. 

   در جریان این حادثه که در سال ۲۰۱۵ و پیش از آغاز ایام حج اتفاق افتاد بیش از یکصد زائر کشته و شماری دیگر مجروح شدند.

   این دادگاه گفته است صلاحیت قضایی لازم را برای صدور حکم در مورد ۱۴ نفری که در این حادثه به سهل انگاری، خسارت در اموال عمومی و نادیده گرفتن دستورالعمل های ایمنی متهم شده بودند، نداشته است. 

 10. چهار مقام ارشد اجرایی وزارت خارجه آمریکا استعفا کردند

  View more on twitter
 11. دفاع فرانسوا فیون، نخست وزیر پیشین فرانسه از همسرش

  قرار است فرانسوا فیون، کاندیدای اصلی راست میانه برای انتخابات ریاست جمهور فرانسه شواهدی را به دادستان‌ها در مورد ادعاهای مربوط به فساد مالی همسرش ارائه دهد.

   پنه لوپه فیون متهم است که حدود نیم میلیون دلار از درآمد عمومی را صرف کا‌های پارلمانی کرده است. 

   اما خانم فیون این ادعاها را ردکرده است. فرانسوا فیون که زمانی نخست وزیر فرانسه بود، گفته است که قصد دارد این ادعاها را که در رسانه ختی فرانسوی مطرح شده، هر چه سریعتر پاک کند. 

   او از استخدام همسرش به عنوان دستیار پارلمانی اش دفاع کرده و گفته است که این اقدام کاملا قانونی بوده است.

 12. سازمان بهزیستی: آمار دقیقی از تعداد کودکان کار و خیابان نداریم

  انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی ایران با اعلام اینکه آمار دقیقی از تعداد کودکان کار و خیابان وجود ندارد، گفت: "آمارهایی بین ۱۰ تا ۱۲ هزار کودک خیابانی اعلام می‌شود که قابل قبول نیست و ما آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما تاکنون ۲ هزار و ۴۶۰ کودک در تهران پذیرش شده‌اند." 

  به گزارش ایرنا، آقای بندپی همچنین گفت: " ۷۰ درصد کودکان خیابانی در ایران، اتباع خارجی هستند که با قوه قضائیه هماهنگی می‌کنیم تا به لحاظ قانونی و حقوقی شرایطی فراهم شود که دوباره به اجتماع برگردند."

  بهزیستی
 13. جلال ملکی: آواربرداری ادامه دارد

  جلال ملکی، سخنگو ستاد بحران پلاسکو درباره آخرین وضعیت آواربرداری گفت: "آواربرداری سمت جنوبی پلاسکو تقریبا رو به اتمام است و به کف رسیده‌ایم و در حال حاضر مشغول آواربرداری ضلع شرقی نیمه‌شمالی هستیم و این سمت نیز رو به پایان است."

   به گزارش ایسنا، آقای کمالی در خصوص آمار تعداد شهروندانی که در زیر آوار مانده‌اند گفت:" ما آمار این تعداد از شهروندان را بر اساس آنچه که نیروی انتظامی اعلام کرده است و تعداد نفراتی که به نیروی انتظامی مراجعه کرده و اعلام مفقودی یکی از اعضای خانواده خود را داده‌اند، اعلام کرده‌ایم.نیروی انتظامی از ابتدا گفت حداکثر مجموع آتش‌نشانان و افراد غیرآتش‌نشان که در زیر آوار مانده‌اند ۲۵ نفر است ولی ممکن است این آمار یک یا دو نفر کم یا زیاد شود."

  پلاسکو
 14. تنبیه بدنی یک دانش‌آموز در مدرسه‌ای در قائن

  در پی تنبیه بدنی یک دانش آموز در یکی از مدارس قائن، مدیرآموزش و پرورش قائن با محکوم کردن این اقدام گفت: "به عنوان یک روان شناس تنبیه بدنی را صد درصد محکوم می کنم وحتی اگر خانواده ها هم از حق خود بگذرند من برای استحقاق حق دانش اموزان پیگیر جدی خواهم داشت."

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی نسیم قائن، مدیر آموزش و پرورش قائن همچنین با اشاره به اینکه معلم خاطی از کار خود پشیمان است، گفت: "این معلم حتی قدرت نوشتن وتوضیح دادن را نداشت وپشیمانی دراین معلم موج می زدوما هم به وی گفتیم که به شما رحم نخواهیم کرد همان طور که شما به دانش آموزان رحم نکردید ولی انتظار داشیم که خبر نگاران تا این حد موضوع را پرآب وتاب نمی کردند."

  قائن یکی از شهرهای استان خراسان جنوبی و مرکز شهرستان قائنات است.

 15. ابراز همدردی آتش‌نشانان سوئیس با جانباختگان پلاسکو

  View more on twitter
 16. بیمه آسیا ۴ میلیاردتومان به خسارت دیدگان ساختمان پلاسکو پرداخت کرد

   فرامرز خجیر، معاون فنی مدیر عامل بیمه آسیا اعلام کرد مبلغ ۴ میلیاردتومان از خسارت دیدگان ساختمان پلاسکو را پرداخت توسط بیمه آسیا پرداخت شده است.

   به گزارش ایسنا معاون فنی مدیرعامل بیمه آسیا در بیمه‌های اموال با اشاره به تشکیل ۵۲ پرونده مربوط به واحدهای آسیب‌دیده در آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو گفت: "با توجه به لزوم تکریم بیمه‌گذاران و پرداخت سریع خسارت وارد شده به واحدهای تحت پوشش بیمه آسیا، مبلغ ۴۰ میلیارد ریال طی ۳۰ فقره چک به زیان‌دیدگان آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو پرداخت شده است."

  پلاسکو
 17. اسرائیل کودکان یتیم سوری را به عنوان پناهنده می‌پذیرد

  وزارت کشور اسرائیل گفته است که این کشور یکصد کودک یتیم سوری را به عنوان پناهنده می‎پذیرد. این کودکان خانواده‌های خود را در جریان جنگ داخلی سوریه از دست داده‌اند. این اولین بار است که اسرائیل تعدادی پناهجوی جنگ داخلی سوریه را قبول می‌کند. تلویزیون اسرائیل گفته است که این کودکان در مرحله اول به یک مدرسه شبانروزی فرستاده می‌شوند  اما در مرحله بعدی، تلاش خواهد شد توسط خانواده‌های عرب اسرائیلی به فرزندی پذیرفته شوند. از زمان جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ١٩٦٧، اسرائیل و سوریه رسما در حالت جنگ به سر می‌برند اما اسرائیل امکانات درمانی را در اختیار چند هزار تن از زخمی‌های جنگ داخلی سوریه قرار داده است.

 18. دادگاه کره جنوبی به نگهداری بودای ربوده شده از ژاپن رای داد

  یک دادگه کره جنوبی حکم کرده است که مجسمه ربوده شده بودا به معبدی در نزدیکی شهر سئوسون در این کشور  تحویل شود. این مجسمه که چند قرن قدمت دارد باعث اختلاف دیپلماتیک بین کره جنوبی و ژاپن شده بود. در سال ٢٠١٢ افرادی این مجسمه را از معبدی در ژاپن ربودند و به کره جنوبی بردند و پلیس کره جنوبی سه مرد را به اتهام ارتکاب سرقت بازداشت کرد. در حالیکه ژاپن خواستار بازگردانده شدن این مجسمه بود، یک معبد کره جنوبی با مراجعه به دادگاه ادعای مالکیت این مجسمه را کرد با این استدلال که دزدان دریایی ژاپن در قرن چهاردهم آن را از کره ربوده و به ژاپن برده بودند. دادگاه به نفع این معبد رای داده است.

 19. دادگاه عالی یونان استرداد سربازان ترکیه را رد کرد

   دادگاه عالی یونان استرداد هشت سرباز ترکیه را رد کرد. 

  این هشت سرباز پس از کودتا ترکیه به یونان رفتند.

 20. دادگاه آلمانی دختر شانزده ساله حامی داعش را به حبس محکوم کرد

  دادستان پرونده
  Image caption: نام محکوم اعلام نشده و دادستان پرونده نتیجه دادگاه را به اطلاع رسانه‌ها رساند

  دادگاهی در آلمان یک دختر شانزده ساله را در ارتباط با تلاش برای قتل یک مامور پلیس بنا به دستور گروه دولت اسلامی (داعش) به شش سال حبس در زندان مخصوص جوانان محکوم کرده است. این دختر، که از او با نام صفیه اس نام برده شده، با چاقو یک مامور پلیس را در ایستگاه راه‌آهن شهر هانوور در شمال آلمان زخمی کرد. این حمله در ماه فوریه سال گذشته روی داد و او در آن زمان پانزده سال داشت. این نخستین بار است که در آلمان به یکی از طرفداران داعش به اتهام حمله تروریستی محکومیت قضایی داده شده است. به دلیل اینکه صفیه به سن قانونی نرسیده، دادگاه از اعلام مشخصات او خودداری کرد و نتیجه دادرسی توسط دادستان پرونده اعلام شد.