Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. ترامپ ورود شهروندان ایران و شش کشور دیگر را برای ۳ ماه معلق کرد
  2. دولت سوریه شایعه‌ها در مورد وضعیت سلامت بشار اسد را رد کرده و گفته او در "سلامت کامل" است
  3. حسن روحانی رئیس جمهور ایران از طرح دیوارکشی میان کشورها انتقاد کرده است

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

شکایت حقوقی چند سازمان آمریکایی از ترامپ بر سر سیاست های مهاجراتی جدید

چند سازمان آمریکایی مدافع حقوق بشر، از جمله "مرکز حقوقی مهاجرت ملی" و "اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا"، به خاطر سیاست های مهاجرتی دونالد ترامپ، علیه او و جان کلی وزیر امنیت داخلی ایالات متحده اقامه دعوی کرده اند.

برخی مسئولان این سازمان ها به بی بی سی گفته اند که شکایت طرح شده، امروز در دادگاهی در نیویورک ثبت شده است. تنظیم این شکایت پس از آن صورت گرفت که تعدادی پناهنده مسلمان، در فرودگاه جان اف کندی نیویورک دستگیر شدند.

مارک داس، وکیل دو پناهنده عراقی که با وجود داشتن ویزای آمریکا در فرودگاه نیویورک دستگیر شدند، با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور آمریکا برای ایجاد ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به ایالات متحده گفت: "این دستور مغایر قانون اساسی است و ما با آن مبارزه خواهیم کرد."

شکایت حقوقی چند سازمان آمریکایی از ترامپ بر سر سیاست های مهاجراتی جدید

چند سازمان آمریکایی مدافع حقوق بشر از جمله "مرکز حقوقی مهاجرت ملی" و "اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا" به خاطر سیاست های مهاجرتی دونالد ترامپ ایالات متحده، علیه او و جان کلی وزیر امنیت داخلی اقامه دعوی کرده اند.

برخی مسئولان این سازمان ها به بی بی سی گفته اند که شکایت آنها، در دادگاهی در نیویورک ثبت شده است.

تنظیم این شکایت امروز و پس از آن صورت گرفت که تعدادی پناهنده مسلمان در فرودگاه جان اف کندی نیویورک دستگیر شدند. 

مارک داس، وکیل دو پناهنده عراقی که با وجود داشتن ویزای معتبر در فرودگاه نیویورک دستگیر شدند، با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهور آمریکا برای ممنوعیت ورود اتباع ۷ کشور مسلمان به ایالات متحده گفت: "این دستور مغایر قانون اساسی است و ما با آن مبارزه خواهیم کرد."

وزیر امور خارجه فرانسه به تهران می رود

 وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد ژان مارک ارو، وزیر خارجۀ این کشور، به زودی برای مذاکره با مقام های ایرانی در مورد روابط دوجانبه به تهران سفر خواهد کرد. 

بنا بر اعلام دولت فرانسه، آقای ارو در روزهای ٣٠ و ٣١ ژانویه (١١ و ١٢ بهمن) به همراه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، ریاست اولین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و فرانسه را در تهران به عهده خواهد داشت.

وزارت امور خارجه فرانسه در اطلاعیه خود همچنین اعلام کرده که ژان مارک ارو در تهران، نحوه اجرای توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی (برجام) را بررسی و "بر اهمیت رعایت آن تأکید خواهد کرد".   

آتش‌سوزی یک مسجد در تگزاس

 یک مسجد در تگزاس آمریکا که پیش‌تر هدف حمله قرار گرفته بود در آتش سوخت. هنوز علت این آتش‌سوزی مشخص نشده است. آتش پس از چهار ساعت خاموش شد و هیچ کس در این حادثه آسیب ندیده است. به گفته پلیس محلی وقتی که ماموران پلیس و آتش‌نشانان به محل حادثه رسیدند ساختمان کاملا در آتش می‌سوخت. به گفته رئیس این مرکز اسلامی ساختمان هفته پیش مورد سرقت قرار گرفته بود. در سال ۲۰۱۳ نیز نوشته‌ای که موجب نفرت‌پراکنی بود به دیوار بیرونی این مسجد چسبانده شد.

خبر فوریتماس تلفنی ترامپ با پوتین

ترامپ
EPA

خبرگزاری رویترز گزارش داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین همتای روسی او تلفنی صحبت کردند. 

تماس تلفنی سران آمریکا و آلمان

اولین تماس تلفنی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا بعد از ورود به کاخ سفید با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان.

View more on twitter

خاکسپاری آتش‌نشانان کشته شده در پلاسکو

معاون شهردارتهران گفته است که  تشییع و خاکسپاری آتش‌نشانان کشته شده در حادثه پلاسکو صبح دوشنبه این هفته از مصلی تهران برگزار خواهد شد. قرار بود پنج شنبه هفته گذشته مراسم خاکسپاری انجام شود که گفته می شود به دلیل پیدا نشدن شماری از اجساد، مراسم به تعویق افتاد. 

گرند‌اسلم‌های سرینا ویلیامز در یک نگاه

نکات کلیدی دستور ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دستور منع ورود پناهجویان و شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان به این کشور را امضا کرد. 

بیشتر اینجا بخوانید

دونالد ترامپ
Getty Images

آتش‌سوزی در خیابان حکیم اصفهان

آتش سوزی در اصفهان
UGC

بخشی از سرای فيل كوچک در كوچه قلندرهای خیابان حکیم اصفهان آتش گرفت.  گفته می‌شود این آتش سوزی در یک کارگاه تولیدی پوشاک رخ داده و علت آن هنوز مشخص نیست. گروه‌های آتش نشانی این حاذثه را مهار کردند.

بریتانیا و ترکیه توافقنامه دفاعی به ارزش ۱۲۵ میلیون دلار امضا کردند

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در جریان سفرش به ترکیه توافقنامه دفاعی به ارزش ۱۲۵ میلیون دلار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه امضا کرد. این توافق که با هدف توسعه سیستم دفاع هوایی ترکیه صورت گرفته به امضای قراردادهای چندین میلیارد لاری با بریتانیا منجر خواهد. در حالی که این کشور درتدارک خروج از اتحادیه اروپا است. 

ممانعت برخی خطوط هوایی از سفر ایرانیان به آمریکا

برخی از خطوط هواپیمایی از قبیل هواپیمایی قطر و ترکیه مسافران اجازه پرواز به مسافران ایرانی راهی آمریکا را ندادند.

بیشتر اینجا بخوانید

خط هوایی قطر
BBC

ترزا می: آمریکا خود مسئول سیاست‌هایش در قبال پناهجویان است

ترزا می
Reuters

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در واکنش به فرمان دونالد ترامپ در مورد منع سفر شهروندان هفت کشور به آمریکا گفته است که این کشورخود مسئول سیاست‌هایش در قبال پناهجویان است. فرمان جدید آقای ترامپ با خشم شهروندان عرب در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا روبرو شده است. به گفته آنها این فرمان تحقیرکننده و نژادپرستانه است. پیشتر شماری از متحدان غربی آمریکا از جمله فرانسه و آلمان و همچنین سازمان‌های حقوق بشری از اجرای این فرمان بشدت انتقاد کردند.  

شرکت هواپیمایی ک ال ام اعلام کرد از سوار شدن ۷ مسافر به مقصد آمریکا خودداری کرده

شرکت هواپیمایی هلند، ک ال ام، گفته است که از سوارشدن ۷ مسافری که قصد سفر به آمریکا را داشتند، جلوگیری کرده است. یکی ازسخنگویان این شرکت هواپیمایی گفته است که این مسافران مشمول فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان را از سفربه آمریکا منع می کند، می شدند. این شرکت هواپیمایی مشخص نکرده که این مسافران متعلق به چه کشورهایی بودند و یا مبدا سفرشان کجا بوده است.  

شکایت اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا از فرمان ترامپ

اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا می گوید شکایت حقوقی علیه فرمان اجرایی که دونالد ترامپ آن را امضا کرده،  تنظیم کرده است.

وزارت خارجه ایران: اصل عمل متقابل را اجرا می کنیم

 وزارت خارجه ایران گفته است "ضمن احترام به مردم آمریکا و تمایز میان آنها و سیاست های خصمانه دولت ایالات متحده، برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت های توهین آمیز ایالات متحده علیه اتباع ایران، اصل عمل متقابل را اجرا می کند".

اعلام آمادگی نمایندگی های سیاسی و کنسولی ایران برای کمک

 وزارت خارجه ایران می‌گوید همزمان با امضای فرمان اجرایی توسط دونالد ترامپ "به کلیه نمایندگی های سیاسی و کنسولی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور دستور داده شده است که تسهیلات کنسولی جهت کلیه اتباع ایرانی که به دلیل این اقدام غیرقانونی دولت آمریکا از بازگشت به محل زندگی، کار و تحصیل خود محروم می شوند را با اولویت فراهم نمایند".  

ایران فرمان ترامپ را 'مغایر حقوق بین الملل' خواند

از بیانیه وزارت خارجه ایران در واکنش به فرمان ترامپ: "تصمیم اخیر ایالات متحده شامل توقعاتی غیرقانونی، خلاف منطق و مغایر با حقوق بین‏ الملل است که به ویژه با توجه به فقدان روابط میان دو کشور نمی تواند هیچگونه تأثیری بر نحوه رفتار دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد. لذا هرگونه سوءاستفاده ایالات متحده از این وضعیت جهت تطویل اقدامات تبعیض آمیز و ایجاد مزاحمت علیه اتباع جمهوری اسلامی ایران فاقد هرگونه وجه عرفی و قانونی است".

ایران: تصمیم آمریکا توهینی آشکار به جهان اسلام و ایران است

وزارت خارجه ایران: تصمیم دولت آمریکا در ایجاد محدودیت سفر توهینی آشکار به جهان اسلام و ملت ایران است

واکنش ایران به فرمان ترامپ: هدیه ای بزرگ به افراطیون است

 وزارت خارجه ایران در واکنش به فرمان اجرایی جدید در آمریکا که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شب گذشته آن را امضا کرد گفته است "تصمیم دولت آمریکا علیرغم ادعای مقابله با تروریسم، به عنوان هدیه ای بزرگ به افراطیون و حامیان آنها در تاریخ ثبت خواهد شد".

خبر فوری'فرمان ترامپ مشمول حال دارندگان گرین کارت هم می شود'

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته است که دارندگان گرین کارت که اتباع هفت کشوری هستند که در فرمان دونالد ترامپ ذکر شده اند، طی سه ماه آینده حق ورود به آمریکا نخواهند داشت. 

این کشو‌رها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن است.

انتقاد رئیس اتاق بازرگانی تهران از تاثیر فرمان ترامپ بر بازرگانان ایرانی

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران به خبرگزاری تسنیم گفته است "با دستور اجرایی ترامپ بازرگانان ایرانی مانند سایر افراد امکان حضور در آمریکا ندارند".

این فرمان محدودیتی تازه ای برای بازرگانیمیان دو کشور برقرار نکرده اما محدودیت های جدی برای سفر اتباع ایرانی به این کشور قائل شده است.

ظرفیت غنی سازی سانتریفیوژهای جدید ایران 'هشت برابر ماشین های فعلی است'

از متن بیانیه سازمان انرژی اتمی ایران: سانتریفیوژهای آی ار-۸ یکی از پیشرفته‌ترین سانتریفیوژهای طراحی و ساخته شده توسط دانشمندان کشورمان می‌باشد که آزمایش‌های مکانیکی خود را طی سه سال گذشته با موفقیت پشت سر گذاشته است. ظرفیت غنی سازی این ماشین حدود بیست برابر ظرفیت سانتریفیوژهای نسل اول آی ار-۱ است که هم اکنون درحال تولید هستند. 

رییس جمهور فرانسه خطاب به کشورهای اروپایی: باید به ترامپ پاسخ قاطع بدهیم

فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه، امروز از کشورهای اتحادیه اروپا خواست به دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا پاسخی "قاطع" بدهند. 

انتقاد آقای اولاند از سخنان دیشب دونالد ترامپ در مصاحبه مشترک با ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیاست، که در آن مصاحبه، خروج این کشور را از اتحادیه اروپا یک "چیز فوق العاده" خوانده بود.

آقای اولاند می‌گوید "وقتی رییس جمهور آمریکا درباره اروپا حرف می‌زند، و می‌گوید برگزیت باید مدلی برای سایر کشورها باشد، فکر می‌کنم باید به او پاسخی بدهیم." 

وزیر خارجه فرانسه هم امروز از سیاست‌های تازه آقای ترامپ برای ممنوعیت ورود مسلمانان مخصوصا مهاجران سوری به شدت انتقاد کرده است.  قرار است آقای اولاند و آقای ترامپ عصر امروز تلفنی صحبت کنند.

ایران از تزریق گاز یو اف-۶ به نسل جدید سانتریفیوژهایش خبر داد

 سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه ای اعلام کرده است که "مرحله مهمی از روند تحقیق و توسعه سانتریفیوژهای نسل پیشرفته ای آر-۸ با تزریق گاز یو اف-۶ آغاز شده است".

ایران تزریق گاز به سانتریفیوژهای جدید را "مرحله مهمی" توصیف کرده است
AFP
ایران تزریق گاز به سانتریفیوژهای جدید را "مرحله مهمی" توصیف کرده است

چرا فرمان ترامپ روز جمعه صادر شد؟

اریک لیپتون، خبرنگار نیویورک تایمز در مورد اعمال محدودیت برای سفر اتباع هفت کشور به آمریکا این سئوال را مطرح کرده که این که چنین کاری دیروقت روز جمعه صورت گرفته برای به تاخیر انداختن روند حقوقی متوقف کردن چنین فرمانی بوده یا نه.

Wondering now if this was done late on a Friday to delay legal movement for a court injunction. twitter.com/EricLiptonNYT/…

"جلوگیری" از پرواز مسافران عراقی و یمنی به آمریکا

خبرگزاری رویترز می‌گوید پنج مسافر عراقی و یک مسافر یمنی از پرواز با هواپیمایی مصر از قاهره به مقصد نیویورک منع شده‌اند. چنین اقدامی به دنبال فرمان دونالد ترامپ مبنی بر اعمال محدودیت ورود برای شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان صورت گرفته است.

میزان گرد و خاک اهواز در هر متر مربع

'لوفتهانزا مسافر ایرانی سوار نمی‌کند'

خبرنگار نیویورک تایمز در تهران توییت کرده: شرکت هوایی قطر تایید کرد که شب گذشته ایرانیان عازم آمریکا را برگردانده است. امارات می‌گوید دارندگان گرین کارت با "مسئولیت خود" می‌توانند سوار هواپیما شوند و لوفتهانزا گفته هیچ ایرانی را سوار نمی‌کند. 

View more on twitter

راز شراب شیراز

هواپیمایی قطر: تنها دارندگان گرین کارت می‌توانند به آمریکا سفر کنند

شرکت هواپیمایی قطر در اطلاعیه‌ای در سایت خود گفته است که مطابق مقررات جدید اتباع هفت کشور از جمله ایران تنها در صورتی می‌توانند وارد آمریکا شوند که یا دارای کارت اقامت دایم (گرین کارت) باشند یا دارای ویزای دیپلماتیک (مقام‌‌های دولتی و خانواده، سفر به سازمان ملل، نمایندگان و کارمندان سازمان‌های بین‌المللی). 

هشدار وزرای خارجه فرانسه و آلمان در مورد رفع تحریم های روسیه از سوی آمریکا

ژان مارک آرو و زیگمار گابریل، وزرای خارجه فرانسه و آلمان نسبت به رفع تحریم‌های اقتصادی روسیه هشدار داده‌اند. اظهار نظر در این مورد در حالی بیان شده که قرار است امروز ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ، روسای جمهور روسیه و آمریکا برای اولین بارتماس تلفنی رسمی داشته باشند. آقای ترامپ روز گذشته گفت که هنوز زود است درمورد رفع تحریم‌های روسیه صحبت کرد، اما در عین حال به بهبود روابط با روسیه اشاره کرد. 

ممانعت شرکت‌های هوایی از سوارکردن مسافران دارای پاسپورت ایرانی

خبرنگار نیویورک تایمز در ایران گزارش داده که شرکت‌های هوایی لوفتهانزا، قطر و امارات هیچ مسافری را با پاسپورت ایرانی به مقصد آمریکا سوار نکرده‌اند حتی آنان که گرین کارت دارند. 

View more on twitter

امانوئل ریوا هنرپیشه فرانسوی 'هیروشیما عشق من' درگذشت

امانوئل ریوا، هنرپیشه سرشناس فرانسوی در هشتاد و نه سالگی درگذشت. او از سال‌های ۱۹۵۰ میلادی فعالیت خود را آغاز کرد و با ایفای نقش در فیلم "هیروشیما، عشق من" ساخته آلن رنه به شهرت جهانی دست یافت. او در سال ۲۰۱۳ برای فیلم عشق ساخته میشائیل هانکه کاندیدای جایزه اسکار شد.

امانوئل ریوا
AFP

وزیر خارجه فرانسه برای دیدار با روحانی و ظریف به تهران می رود

وزارت خارجه فرانسه اعلام کرده است که ژان مارک ایرو وزیر خارجه این کشور برای دیدار و گفت و گو با حسن روحانی رئیس جمهور ایران و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، روز دوشنبه این هفته یک سفر دو روزه به تهران خواهد داشت. 

حادثه پلاسکو؛ حضور وزیر کشور و شهردار تهران در مجلس به تعویق افتاد

بهروز نعمتی بهروز سخنگوی هویتن رئیسه مجلس ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است "پیش از این مقرر شده بود که عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و محمدباقر قالیباف شهردار تهران در جلسه علنی فردا (یکشنبه) مجلس حضور پیدا کنند اما اعلام شد پس از برگزاری مراسم تشییع پیکر آتش نشانان شهید در حادثه ساختمان پلاسکو امکان این حضور در جلسه علنی فراهم خواهد شد".

قرار بود این دو مقام درباره حادثه مرگبار فروریختن ساختمان پلاسکو در صحن علنی مجلس ایران گزارش دهند.

خبرنگار نیویورک تایمز: گرین‌کارتی‌ها سوار پرواز استانبول لس‌آنجلس شدند

توماس ادبرینک، خبرنگار نیویورک تایمز در ایران، گزارش داده ایرانیانی که قصد داشتند با شرکت هوایی کی‌ال‌ام از استانبول به لس‌آنجلس آمرکیا بروند و گرین کارت داشتند، سوار هواپیما شده‌اند اما آنان که با ویزا قصد سفر داشتند، ماموران مانع سفرشان شده‌اند.

View more on twitter

کاظم افرندنیا هنرپیشه ایرانی درگذشت

کاظم افرندنیا هنرپیشه ایرانی به دلیل سکته مغزی در سن هفتاد و یک سالگی درگذشت. آقای افرندنیا از هفته گذشته در بیمارستانی در تهران بستری بود. او سابقه پنج دهه بازیگری داشت.

کاظم افرندنیا در سریال ها و فیلم های سینمایی متعددی بازی کرده بود
ANA
کاظم افرندنیا در سریال ها و فیلم های سینمایی متعددی بازی کرده بود

خبرگزاری تسنیم: حکم خادمی حسین فریدون تعلیق شد

خبرگزاری تسنیم که از منتقدان دولت حسن روحانی است می گوید که حکم خادمی حسین فریدون برادر رئیس جمهور ایران در حرم امام هشتم شیعیان در مشهد، تعلیق شده است.

تسنیم دلیل این تعلیق را "طرح اتهاماتی درباره حسین فریدون و تایید رسمی آن از سوی سخنگوی قوه قضائیه" عنوان کرده است.

حسین فریدون (نفر اول از راست) برادر و مشاور رئیس جمهور ایران است
fardanews
حسین فریدون (نفر اول از راست) برادر و مشاور رئیس جمهور ایران است

میزان گرد وغبار در اهواز مرکز استان خوزستان '۶۶ برابر حد مجاز است'

خبرگزاری فارس به نقل از برخی منابع رسمی می گوید که میزان گرد وغبار در اهواز مرکز استان خوزستان ۶۶ برابر حد مجاز است.

عکسی از یکی از خیابان های اهواز
Fars
منظره ای از یکی از خیابان های اهواز