Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. دفاع ترامپ از منع ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا
 2. تشییع آتش نشان های حادثه پلاسکو
 3. سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران
 4. رد برنامه ای برای تماس میان مقام های ایرانی و دولت جدید آمریکا

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. کاخ سفید: دیپلمات های معترض همکاری کنند یا استعفا دهند

  همزمان با واکنش های جدید به دستور اجرایی رئیس جمهور آمریکا، سخنگوی کاخ سفید از دیپلمات های معترض به دستور آقای ترامپ خواسته یا با این دستور همکاری کنند یا کنار بروند.

  این موضع گیری پس از آن امجام شده که تعداد زیادی از مقام‌های وزارت خارجه آمریکا، نامه‌ای را در اعتراض به این فرمان اجرایی امضا کرده‌اند.

  مقام‌های وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده‌اند که تعداد این امضاها بسیار زیاد است و "صدها" نفر را شامل می‌شود که به گفته آنها "بی‌سابقه" است.

  در این نامه گفته شده است که ممنوعیت اعلام شده از سوی آقای ترامپ اهداف اعلام شده با تروریسم را برآورده نمی‌کند. در بخشی دیگر از پیش‌نویس این بیانیه که بی‌بی‌سی آن را دیده است نوشته شده است که این فرمان در "شان" آمریکا نیست.

 2. ۹ هزار استاد و دانشمند آمریکایی: در سه سال اخیر، بیش از ۳ هزار ایرانی در آمریکا دکترا گرفته اند

  تاکنون، بیش از ۹ هزار عضو هیات علمی، ۴۴ برنده جایزه نوبل، ۴۵ برنده دیگر جوایز معتبر جهانی و ۲۷۳ عضو آکادمی های علوم، مهندسی و هنر آمریکا، طوماری را در اعتراض به ممنوعیت‌های وضع شده بر سفر اتباع ایران و شش کشور دیگر امضا کرده اند.

  امضا کنندگان این طومار، تصمیم رئیس جمهور آمریکا در ممنوعیت صدور ویزا برای اتباع هفت کشور دارای جمعیت مسلمان را "تبعیض آمیز"، "مغایر منافع ملی ایالات متحده" و "تحمیل کننده بار اضافی بر اعضای جامعه علمی" دانسته اند.

  در بخشی از طومار آمده است: "در سه سال اخیر، تنها از کشور ایران، بیش از ۳ هزار نفر در دانشگاه های آمریکا دکترا گرفته اند. دستور اجرایی رئیس جمهور همکاری با پژوهشگران این کشورها را محدود می کند."

 3. اعلام حمایت اوباما از تجمعات اعتراضی به دستور ترامپ

  کوین لوئیس سخنگوی باراک اوباما از حمایت آقای اوباما از تجمعات صورت گرفته در اعتراض به دستور اجرایی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا خبر داد.

  وی با تاکید بر "مخالفت بنیادین" باراک اوباما با "تبعیض بر مبنای عقیده و مذهب" گفت: "شهروندان در حال استفاده از حقوق به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی برای آزادی اجتماعات هستند. دقیقا همان کاری که انتظار داریم وقتی ارزش های آمریکایی در خطرند انجام شود".

    سخنگوی رئیس جمهور سابق آمریکا افزود که آقای اوباما از میزان واکنش جوامع مختلف به دستور آقای ترامپ "دلگرم" شده است.  

 4. نتانیاهو دو هفته دیگر به واشنگتن می رود

  کاخ سفید اعلام کرد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ۱۵ فوریه (۲۷ بهمن) به واشنگتن سفر می کند.

  آقای نتانیاهو در جریان این دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده گفتگو خواهد کرد.

  نخست وزیر اسرائیل از مخالفان توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی (برجام) است و پیشتر گفته بود قصد دارد در مورد نگرانی های خود از این توافق، با دونالد ترامپ گفتگو کند.

 5. مراکش به عضویت 'اتحادیه آفریقا' پذیرفته شد

  اتحادیه آفریقا عضویت کشور مراکش را در این اتحادیه تصویب کرد.

  این تصمیم، حدود سه دهه پس از خروج پادشاهی مراکش از "سازمان وحدت آفریقا" اتخاذ شده که بعدا به "اتحادیه آفریقا" تبدیل شد. 

  خروج مراکش از سازمان وحدت آفریقا، به دنبال اختلافات این کشور با سایر اعضا بر سر "صحرای غربی" صورت گرفته بود.

  سازمان وحدت آفریقا صحرای غربی را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می شناخت در حالی که مراکش آن را یکی از استان های خود می دانست. 

 6. اعتراض داخلی وزارت امور خارجه آمریکا به فرمان اجرایی ترامپ

  بر اساس گزاشها از آمریکا تعداد زیادی از مقامات وزارت خارجه آمریکا، نامه ای در اعتراض فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در خصوص مقررات تازه ویزا برای شهروندان هفت کشور امضا کرده‌اند.

  مقامات وزارت امور خارجه آمریکا می‌گویند که این اعتراض داخلی و رویه‌ای معمولی است در این وزارت خانه برای ارایه نظرات کارکنان به مقامات ارشد.

  اما مقامات وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده‌اند که تعداد این امضاها بسیار زیاد است و "صدها" نفر را شامل می‌شود و "بی‌سابقه" است.   

  بر اساس گزارشها در این نامه گفته شده است که ممنوعیت اعلام شده از سوی آقای ترامپ اهداف اعلام شده با تروریسم را برآورده نمی‌کند. در بخشی دیگر از پیش‌نویس این بیانیه که بی بی سی آن را دیده است نوشته شده است که این فرمان در "شان" آمریکا نیست. این نامه تاکید کرده است که وزارت خارجه آمریکا دارای ابزارهای جایگزینی است که در حال حاضر از آنها استفاده می کند. 

  اجرای فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ با ابهاماتی روبرو بوده و در روزهای گذشته اظهارات متفاوت و متناقضی از سوی مقام‌های آمریکایی درباره این فرمان منتشر شده است. بیشتر بخوانید

 7. 'بدون مشورت با وکیل در مبادی ورود به آمریکا سندی را امضا نکنید'

  فرودگاه جی اف کی، نیویورک

  در روزهای گذشته وکلایی که در فرودگاه‌ها به مسافران آمریکا داوطلبانه کمک می‌کردند تا فرمان جدید دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، مانع ورود آنها نشود، توصیه کرده‌اند این مسافران به‌ هیچ‌ وجه بدون مشورت با وکیل چیزی امضا نکنند.

   در همین راابطه اتحادیه آزادی‌های مدنی که از فعال‌ترین گروه‌ها در کمک به این مسافران بوده است، هشدار داده است که کسانی که کارت اقامت دائم آمریکا (گرین‌کارت) دارند، فرم موسوم به آی۴۰۷ (I-407) که در واقع اعلام رسمی واگذاری اقامت آمریکا است را امضا نکنند.

  این سند بدین معنی است که امضا کنندگان آن که دارندگان کارت سبز هستند با رعایت رویه قانونی و داوطلبانه و خودخواسته اقامت قانونی خود در ایالات متحده را واگذار می‌کنند، و به عبارتی اقامت خود را لغو می کنند و باید کارت سبز خود را تحویل دهند.

  عمده‌ترین جایی که فرموم به آی۴۰۷ (I-407) استفاده می‌شود، در مرزها و مبادی ورودی به آمریکاست که "ماموران گمرک و حفاظت از مرز" به افرادی می‌دهند که کارت سبز دارند ولی به دلایل مختلف اجازه ورود به ایالات متحده پیدا نمی‌کنند.

 8. خبر فوریوزیر خارجه فرانسه وارد تهران شد

  خبرگزاری های ایران گزارش می دهند که ژان مارک ارو وزیر خارجه فرانسه برای دیدار با مقام های ایرانی هم اکنون وارد تهران شده است.

 9. پیام توئیتری ترامپ در دفاع از فرمان اجرایی خود

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی که در توئیتر منتشر کرده از فرمان اجرایی ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا دفاع کرده است.

  آقای ترامپ گفته است: "اگر ممنوعیت با یک هفته اطلاع قبلی به اجرا می‌رسید آدم‌های بد ظرف همان هفته به کشور ما سرازیر می‌شدند. تعداد زیادی آدمهای بد وجود دارند."

 10. یادداشت فارسی وزیر خارجه فرانسه: برجام میوه داده

    ژان مارک ارو وزیر امور خارجه فرانسه  که برای دیدار با مقام های ایرانی عازم تهران است یادداشتی در شماره امروز روزنامه دولتی ایران منتشر کرده است و نوشته است که "برجام میوه داده" است. 

  آقای ارو نوشته: "در مدت دوازده ماه، صادرات نفت دو برابر شده و به میزان پیش از تحریم‌ها بازگشته است. شرکت‌های بزرگ فرانسوی توافق‌های تجاری و سرمایه‌گذاری با ایران منعقد کرده‌اند که هم در ایران و هم در فرانسه اشتغالزاست. خودروسازان فرانسوی و شرکای ایرانی‌شان هزاران خودرو می‌سازند و نخستین هواپیما از صد هواپیمای ایرباس در ماه ژانویه تحویل ایران شده است. جهش جدید روابط ایران و فرانسه باید شامل مبادلات انسانی اعم از تجار، دانشجویان و جهانگردان نیز بشود".

 11. تولید پراید و پژو ۴۰۵ در ایران 'فعلا متوقف نمی‌شود'

  محمدرضا فیاض، معاون وزیر صنعت ایران گفته است تولید دو خودوری پژو ۴۰۵ و پراید تا زمانی که جایگزین مناسبی برای آنها پیدا نشود ادامه خواهد یافت.

  آقای فیاض در یک نشست خبری امروز دوشنبه ۱۱ بهمن(۳۰ ژانویه) گفته است: "این دو خودرو استانداردهای لازم را دارند و مردم نیز مایل به استفاده از آن هستند؛ بنابراین درست نیست تا زمانی که جایگزینی برای آن پیدا نکرده ایم، مردم را از مصرف آن محروم نماییم."

  معاون وزیر صنعت ایران در صحبت‌های خود به "کشش بازار" اشاره کرده است.

  جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

  تولید پراید و پژو 405 فعلا متوقف نمی‌شود
 12. کمیسیون تلفیق مجلس: یک میلیارد و سیصد میلیون دلار دیگر به امور دفاعی اختصاص یافت

  کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ مجلس ایران می‌گوید یک میلیارد و سیصد میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه امور نظامی در سال آینده به تصویب رسانده است.

  به گزارش تسنیم، محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال نود و شش مجلس گفته است: "این مجوز داده شد که مبلغ یک میلیارد و سیصد میلیون دلار از محل منابع صندوق توسعه ملی برای تقویت بنیه دفاعی کشور در اختیار ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح قرار گیرد."

  درباره لایحه بودجه سال آینده اینجا بخوانید

  یک میلیارد و سیصد میلیون دلار دیگر به امور نظامی در سال آینده اختصاص یافته است
 13. شهردار لندن: در شرایط کنونی نباید برای ترامپ فرش قرمز پهن کنیم

  صادق خان

  صادق خان، شهردار لندن، به شبکه خبری تلویزیون ۴ بریتانیا گفت: "در چنین شرایطی که ممنوعیتی (از سوی آمریکا) اعمال شده است نبایستی سفر رسمی (آقای ترامپ به بریتانیا) صورت پذیرد؛ و برای من بسیار اهانت‌آمیز است که نخست‌وزیر ما در چنین شرایطی می‌خواهد رئیس جمهور آمریکا سفری رسمی به بریتانیا داشته باشد."

  وی افزود: "موضع من در این خصوص کاملا روشن است تا زمانی که چنین ممنوعیت بی‌رحمانه و شرم‌آوری برقرار است، ما نباید برای رئیس جمهور آمریکا فرش قرمز پهن کنیم."

  اظهارات آقای خان در حالی صورت گرفته است که تعداد امضاهای یک طومار اینترنتی در مخالفت با سفر رسمی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به بریتانیا به بیش از یک میلیون رسیده است. بیشتر بخوانید

 14. آیت الله مکارم شیرازی خواستار 'سخت شدن دسترسی' به اینستاگرام و تلگرام شد

  آیت الله ناصر مکام شیرازی مقیم قم است
  Image caption: آیت الله ناصر مکام شیرازی مقیم قم است

  آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از روحانیان شیعه مقیم قم خواستار سخت شدن دسترسی به اینستاگرام و تلگرام شده است.

  خبرگزاری ایسنا گزارش داده آقای مکارم شیرازی در دیدار با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران گفته است "فیلتر کردن مشکل را حل نمی‌کند، بلکه راه‌حل، تقویت شبکه ملی است تا هم احتیاج مردم رفع شده و هم دسترسی به فضاهایی مانند اینستاگرام و تلگرام سخت شود".

  این روحانی شیعه گفته "اکثر طلاق‌هایی که واقع می‌شود مربوط به زوج‌های جوان است که ریشه در ارتباطات نادرست ناشی از فضای مجازی دارد و بعد هم جشن طلاق می‌گیرند، وای به حال ملتی که برای طلاق جشن می‌گیرد".

 15. ایک باتیستا، میلونر برزیلی در رابطه با فساد مالی تحت بازداشت است

  ایک باتیستا

  ایک باتیستا، یکی از ثروتمندترین تاجران برزیل، پس از پرواز از نیوریورک به ریو دو ژانیرو، خود را به پلیس معرفی کرد. 

  پلیس پنچشنبه هفته پیش دستور بازداشت او را صادر کرده بود، اما او را در خانه مجللش در ریو پیدا نکردند. سپس پلیس او را فراری اعلام کرد اما دیری نگذشت که معلوم شد او سوار بر پروازی از نیوریوک است.

  آقای باتیستا متهم به پرداخت رشوه به مقامات دولتی برزیل است. اما او این اتهامات را رد می‌کند. پیش از سوار شدن بر پرواز آقای باتیستا که روزی از ثروتمندترین تاجران برزیل بود گفت به کشورش بازمی‌گردد تا بی‌گناهی خود را ثابت کند.

  او در سال ۲۰۱۲ از سوی مجله فوربس هفتمین مرد ثروتمند جهان معرفی شد. از آقای باتیستا به عنوان نماد کاپیتالیسم برزیل یاد می‌شود. 

 16. رئیس قوه قضائیه ایران خواهان واکنش دولت روحانی به فرمان ترامپ شد

  صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران خواهان واکنش دولت حسن روحانی به فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شده است.

 17. "در دولت احمدی نژاد به من دستور دادند ٥٠‌ میلیون دلار به لبنان کمک کنم"

  روزنامه شرق تیتر اول امروز خود را به موضوع گفته های آقای مظاهری اختصاص داده است
  Image caption: روزنامه شرق تیتر اول امروز خود را به موضوع گفته های آقای مظاهری اختصاص داده است

  روزنامه شرق از قول طهماسب مظاهری که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد مدتی رئیس کل بانک مرکزی ایران بود گفته است: در دولت پیش آقای احمدی‌نژاد به من دستور داد که از اعتبارات بانک مرکزی ٥٠‌ میلیون دلار به لبنان کمک کنم که من گفتم این کار فقط با مصوبه مجلس یا دستور رهبری ممکن است و بعد گفتند کمک نکن ولی ٥٠‌ میلیون دلار در بانک مرکزی لبنان سپرده‌گذاری کن که باز هم گفتم به‌دلیل آنکه بانک مرکزی لبنان اعتبار لازم برای بازپرداخت سپرده را ندارد، نمی‌شود، این کار را نمی‌کنم که بعد از من کردند".

  آقای مظاهری حدود یک سال پس از آغاز ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد با محمود بهمنی جایگزین شد.

 18. درخواست اجازه نمایش فیلم فروشنده در روز تظاهرات ضد ترامپ در لندن

  فروشنده

  گروهی از فیلمسازان بریتانیایی قصد دارند با نمایش فیلم فروشنده ساخته اصغر فرهادی در بیرون محوطه سفارت آمریکا در لندن تظاهراتی برپا کنند.

  دستور جنجال برانگیز دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور از جمله ایران، مانع از ورود اصغر فرهادی و گروه بازیگران این فیلم می شود که نامزد دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۷ شده است.

  گروهی از بازیگران و فیلمسازان از جمله جولی کریستی، کوین مک دونالد، کی‌یرا نایتلی و تری گلیلیام با نوشتن نامه‌ای به دوک وستمینستر تقاضا کرده‌اند تا اجازه پخش فروشنده در۲۶ فوریه در محوطه باز را دریافت کنند.

 19. تحقیقات رسمی از مظنون اصلی حملات پاریس آغاز شد

  محمد ابرینی

  تحقیقات رسمی در ارتباط با پرونده محمد ابرینی، یکی از مظنونان اصلی حمله‌های پاریس که در فرانسه تحت بازداشت است آغاز شده است. 

  محمد ابرینی در ۸ آوریل ۲۰۱۶ همراه با سه نفر دیگر در بلژیک در ارتباط با حمله‌های پاریس بازداشت شد. اما مقامات دادستانی بلژیک اعلام کردند او اعتراف کرده که همان مظنون تحت تعقیب حمله‌های بروکسل نیزهست. او سپس به فرانسه فرستاده شد. 

  محمد ابرینی در تصاویر دوربین‌های مداربسته به همراه دو مظنون دیگر دیده شد. او در این تصاویر کلاهی به سر دارد که مانع دیده شدن چهره‌اش می‌شود و به همین دلیل پیش از شناسایی از او به عنوان "مرد با کلاه"  یاد می‌شد.

  در حملات روز ۱۳ نوامبر پاریس چندین پیکارجوی مسلح ۱۳۰ نفر را در پاریس کشتند. بمبگذاری در فرودگاه و متروی بروکسل باعث مرگ ۳۲ نفر در روز ۲۲ ماه مارس شد.  

 20. پارلمان عراق خواهان محدود کردن ورود آمریکایی‌ها شد

  پارلمان عراق در واکنش به فرمان اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، خواهان اعمال محدودیت برای ورود آمریکایی‌ها به عراق شده است.

  عراق یکی از هفت کشوری است که بنا بر فرمان ترامپ شهروندان آن نمی‌توانند در سه ماه آینده وارد خاک آمریکا شوند یا برای گرفتن ویزای این کشور اقدام کنند.

  حیدر عبادی، نخست وزیر عراق گفته است که این کشوراقدام متقابلی در برابر آمریکا انجام نخواهد داد. وزارت خارجه عراق از آمریکا خواسته در تصمیم خود برای اعمال ممنوعیت ورود عراقی‌ها تجدید نظر کند.