Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی جدید ایران جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد.
  2. ترامپ وزیر موقت دادگستری را در پی سرپیچی از دستور مهاجرتی برکنار کرد.
  3. فرانسه سهمیه ویزا برای ایرانی ها را دو برابر می کند.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

تعداد دیپلمات های امضاکننده نامه انتقادی به ترامپ از ۹۰۰ گذشت

تعداد مقام های شاغل در وزارت امور خارجه آمریکا که نامه ای را علیه دستور اجرایی اخیر دونالد ترامپ در ممنوعیت سفر اتباع هفت کشور به آمریکا امضا کرده اند، از ۹۰۰ گذشته است.

شون اسپایسر، سخنگوی رسانه‌ای رئیس جمهوری آمریکا دیروز به دیپلمات‌های منتقد برنامه مهاجرتی او هشدار داد که یا با اجرای این برنامه همراهی کنند و یا استعفا بدهند.

مقام های معترض وزارت خارجه، دستو آقای ترامپ را مغایر منافع ملی ایالات متحده دانسته اند. 

نامه فعالان کُرد به دولت و مجلس ایران: اگر شغل دیگری باشد، مردم کولبَری نمی کنند

شصت نفر از فعالان‌مدنی و سیاسی کُرد ایران در نامه ای به حسن روحانی و نمایندگان مجلس، خواستار رسیدگی به وضعیت کولبران مناطق کردنشین کشور شدند.

در بخشی از این نامه آمده است: "کولبری یک انتخاب نیست بلکه یک اجبار است و اگر انتخاب شغل دیگری در کُردستان امکان‌پذیر بود بدون تردید اکثریت کولبران به این حرفه طاقت‌فرسا روی نمی‌آوردند."

روز شنبه گذشته،  در نتیجه سقوط بهمن در نزدیکی سردشت، ۱۶ کولبر زیر برف ماندند و ۴ تن از آنها جان باختند. 

(�N�P۬+�

'محمدعلی موحدی کرمانی رئیس موقت مجمع تشخیص شد'

پسر محمدعلی کرمانی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران حوان تایید کرد که پدرش تا تاریخ ششم اسفند ماه ریاست موقت مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده گرفته است. 

به دنبال مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس متوفی مجمع تشخیص، خبرهایی تایید نشده در سطح برخی رسانه ها منتشر شده بود که حکایت داشت آیت الله خامنه ای، آقای موحدی کرمانی را به عنوان جانشین موقت آقای رفسنجانی تعیین کرده است.

در روز ششم اسفند، دوره پنج ساله مسئولیت اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به پایان می رسد و رهبر ایران، باید اعضای جدید این مجمع و از جمله رئیس جدید آن را منصوب کند.

محمدعلی موحدی کرمانی رئیس جامعه روحانیت مبارز و نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری است. 

رئیس شورای اروپا دولت ترامپ را بخشی از 'تهدید خارجی' دانست

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را در کنار سیاست خارجی "روسیه سلطه‌جو" و "چین مصمم"، و حملات تروریستی اسلام‌گرایان، بخشی از "تهدید خارجی" دانسته که وضعیت کنونی عرصه بین‌المللی متوجه اتحادیه اروپا می‌کند.

آقای توسک در نامه‌ای به اعضای شورای اروپا نوشته دولت دونالد ترامپ مواضع "نگران‌کننده‌ای" دارد که آینده اروپا را "شدیدا غیرقابل‌پیش‌بینی می‌کند."

آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی از رابطه کنونی آمریکا و کشورهای اروپایی انتقاد کرد و خواهان تغییر آن به سود آمریکا شد. او از جمله از اینکه برخی اعضای ناتو به تعهداتشان عمل نمی‌کنند انتقاد کرده بود.

کمیته قضایی سنای آمریکا درباره نامزد ترامپ برای وزارت دادگستری تصمیم می‌گیرد

کمیته قضایی سنای آمریکا در جلسه‌ای که هم اکنون جریان دارد، قرار است رای‌گیری درباره جف سشنز، وزیر دادگستری پیشنهادی دونالد ترامپ را آغاز کند.

این سناتور محافظه کار ۶۹ ساله از ایالت آلاباما از حامیان اولیه دونالد ترامپ است و پیشتر اتهام‌هایی مرتبط با "نژادپرستی" علیه او مطرح شده بود که پیش بینی درباره موفقیت او را مشکل کرده است.

این رای گیری یک روز پس از اخراج سلی ییتز که به طور موقت سرپرست وزارت دادگستری آمریکا بود انجام می‌شود.

دونالد ترامپ، خانم ییتز را به دلیل "سرپیچی" از فرمان اجرایی خود برکنار کرد.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

جف سشنز، وزیر دادگستری پیشنهادی دونالد ترامپ
Getty Images

ابراز خشنودی وزیر خارجه فرانسه از وضعیت روابط تهران-پاریس

رسانه های ایران از قول ژان مارک ارو وزیر خارجه فرانسه گفته اند "تهران را در حالی ترک می‌کنم که فصل تازه ای در روابط دو کشور در همه حوزه‌ها گشوده شده است".  

آقای ارو امروز با حسن روحانی رئیس جمهور، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و جواد ظریف وزیر خارجه ایران در تهران دیدار و مذاکره کرد.

معافیت دوتابعیتی‌های سوئیس از دستور ترامپ

وزارت خارجه سوئیس اعلام کرده است که شهروندان دوتابعیتی این کشور که اهل ایران، عراق، لیبی، سودان، سومالی، سوریه و یا یمن هستند، می‌توانند به آمریکا سفر کنند.

دستور ترامپ فرصتی برای داعش

امبر راد، وزیر کشور بریتانیا، درباره دستور دونالد ترامپ برای منع ورود شهروندان چند کشور به آمریکا گفته است که این دستور فرصتی تبلیغاتی برای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) فراهم می‌کند. 

خانم راد دستور آقای ترامپ را "غلط و تفرقه‌افکنانه" دانست.

دیدار وزیر خارجه فرانسه با روحانی

وزیر خارجه فرانسه که شب گذشته برای دیدار با مقام های ایرانی وارد تهران شده، با حسن روحانی رئیس جمهور این کشور ملاقات کرده است.

وزیر خارجه فرانسه پیش از دیدار با روحانی در اتاق بازرگانی ایرانی حاضر شده بود
PRESIDENT.IR
وزیر خارجه فرانسه پیش از دیدار با روحانی در اتاق بازرگانی ایرانی حاضر شده بود

حادثه یا خاطره؟

محمدعلی ابطحی از چهره های نزدیک به محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران توییتی درباره رئیس جمهور جدید آمریکا منتشر کرده است.

رفتارهاي اين روزهاي #ترامپ براي آمريكايي هايك حادثه است و براي ما خاطره.

ایران: آزمایش موشکی حق مسلم ماست

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران: آزمایشات موشكی حق ذاتی ومسلم ایران در دفاع از امنیت و منافع ملی واعلام نظردرباره آن خارج از صلاحیت هرکشور یا نهاد بین‌المللی است.

شورای امنیت تا ساعاتی دیگر درباره گزارش ها درباره آزمایش موشکی ایران، یک جلسه اضطراری خواهد داشت.

واردات خودرو به ایران در ده ماه بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت

براساس اعلام گمرگ ایران، در ۱۰ ماه اول سال جاری خورشیدی حدود ۴۵ هزار و ۳۰۰ دستگاه خودرو سواری به این کشور وارد شده است.

این سازمان جمع ارزش خودروهای وارداتی را بیش از یک میلیارد و ۱۶۲ میلیون دلار اعلام کرده است که رقم واردات در مقایسه با سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

افزایش واردات خودرو به ایران
FARS

یونیسف: بیش از هفت و نیم میلیون کودک در معرض سوء تغذیه شدید هستند

صندوق کودکان سازمان ملل(یونیسف) در گزارشی گفته است بیش از ۷ و نیم میلیون کودک در جهان، امسال در معرض سوء تغذیه "شدید" قرار خواهند گرفت.

این سازمان خیریه بین‌المللی برای کمک به حدود ۴۸ میلیون کودک که در مناطق جنگی یا بحران‌ زده زندگی می‌کنند، درخواست ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کمک کرده است.

در این گزارش به کودکان سوریه، نیجریه، عراق، سودان جنوبی و یمن اشاره شده است.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

یونیسف: بیش از هفت و نیم میلیون کودک در معرض سوء تغذیه شدید هستند
Reuters

فدراسیون جهانی بسکتبال اجازه داد زنان پوشش سر داشته باشند

بسکتبال زنان
TASNIM

فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) اجازه داد تا زنان در صورتی که سلامت آنان حفظ شود از پوشش سر استفاده کنند.   

بعد از جلسه هیات مرکزی فیبا در سوئیس که تصمیمی مربوط به دو سال پیش را بازبینی می کرد، اجازه داده شد که در مسابقه‌های بین‌المللی زنان بسکتبالیست با پوشش سر شرکت داشته باشند. کمیته فنی فیبا تا سه ماه دیگر نوع دقیق پوشش مجاز سر را اعلام خواهد کرد. این تصمیم به بعضی کشورهای با اکثریت مسلمان از جمله ایران کمک خواهد کرد تا همچون فوتبال و والیبال تیم‌های زنان را روانه مسابقه‌های بین‌المللی کنند. 

آخرین پیام هاشمی رفسنجانی برای روز ۱۲ بهمن تنظیم شده بود

اکبر هاشمی رفسنجانی از چهره های نزدیک به آیت الله خمینی بود
isna
اکبر هاشمی رفسنجانی از چهره های نزدیک به آیت الله خمینی بود

خبرگزاری های ایران پیامی از اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصحلت نظام که اخیرا درگذشت، منتشر کرده اند که می گویند آخرین پیام او محسوب می شود.

بر اساس این گزارش، آقای هاشمی رفسنجانی روز ۱۹ دی با تهیه  پیامی برای مراسم "گردهمایی مدیران جهادی،" که  روز ۱۲ بهمن، همزمان با آغاز جشن‌های سالگرد انقلاب برگزار می شود، نوشته بود که به آخرین پیام او تبدیل شده است. 

آقای هاشمی رفسنجانی در پیام نوشته بوده است "یکی از بزرگترین مشکلات کشورهای جهان سوم، فراموشی راهکارهای عملی از پیشنهادهای علمی در کنفرانس‌ها و همایش‌هاست، حال آنکه درمان یک بیماری صرفاً با گوش کردن به حرف‌های پزشکان نیست و باید تلخی‌های دارو را نیز برای یک دوره درمانی تحمل کرد". 

متن کامل این پیام را می توانید اینجا بخوانید

روحانی به روسیه می‌رود

خبرگزاری دولتی روسیه به نقل از سفارت ایران در مسکو گزارش داده است که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در ماه مارس سال  (بین یک تا دو ماه دیگر) برای دیدار و گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به این کشور سفر می‌کند.

'ممنوعیت حضور گردشگران' در جشن سده در یزد

سده یادآور صدمین روز زمستان از تقویم کهن است و با برپایی آیین سده‌سوزی جشن گرفته می‌شود
isna
سده یادآور صدمین روز زمستان از تقویم کهن است و با برپایی آیین سده‌سوزی جشن گرفته می‌شود

خبرگزاری ایسنا در گزارشی به نقل از شاهدان و افراد دست اندرکار نوشته است که جشن سده در یزد در حالی برگزار شد که حضور گردشگران در این مراسم ممنوع شده بود. این گزارش از قول رئیس جامعه زرتشتیان یزد گفته "متأسفانه امسال به دلیل حواشی ایجاد شده، این جشن بدون حضور دیگر قومیت‌ها و فقط با حضور زرتشتیان در استان یزد انجام می‌شود".

وزیر خارجه بریتانیا گزارش ها درباره آزمایش موشکی ایران را 'بسیار نگران کننده' خواند

بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا ساعاتی پیش از آغاز جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی گزارش ها درباره آزمایش موشکی اخیر ایران در حساب توییترش این گزارش ها را "بسیار نگران کننده " خوانده  و گفته است که این آزمایش می تواند "مغایر قطعنامه سازمان ملل باشد".

Very concerning reports of Iran missile test will be discussed at the UN Security Council today. Would be inconsistent with UN resolution

اعلام آماده‌باش دولت عراق برای عملیات در غرب موصل

هواپیماهای عراقی صدها هزار برگه در بخش غربی شهر موصل پخش کرده‌اند که هنوز در کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است. در این برگه‌ها از ساکنان غرب موصل خواسته شده که آماده عملیات نظامی نیروهای دولتی علیه داعش در بخش غربی رود دجله باشند.دجله از میان موصل می‌گذرد و این شهر را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند.

 نیروهای دولتی عراق با همراهی گروه‌های شبه نظامی، داعش را از شرق موصل بیرون رانده‌اند. دولت عراق می‌گوید تا ماه آوریل (حدود سه ماه دیگر) موصل را پس خواهد گرفت.

چمران: دو فوریت تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره پلاسکو تصویب نشد

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران گفته است که دو فوریت طرح تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره حادثه پلاسکو تصویب نشده است. 

آقای چمران خود به این طرح رای نداده بود. او بیش از یک دهه است که رئیس شورای شهر پایتخت است.

انتخابات شورای های شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، اردیبهشت سال آینده (حدود چهارماه دیگر) برگزار می شود.

نمایشگاه لباس‌های فرح پهلوی در تهران لغو شد

مراسم عروسی شاه ایران و فرح دیبا
Getty Images

مسئولان نمایشگاهی در تهران که قرار بود در آن لباس و لوازم شخصی فرح پهلوی (دیبا)، شهبانوی سابق ایران در معرض دید عموم قرار گیرد گفته‌اند که این نمایشگاه برگزار نخواهد شد. 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا گیسو فکور، مسئول موزه پوشاک سلطنتی دلیل لغو نمایشگاه را "مشکلات قانونی" دانسته است.

 او به ایسنا گفت: "ما در مجموعه سعدآباد در حال ساماندهی اموال هستیم و فکر نمی‌کردیم بخشی که قرار است پوشاک قابل نمایش را به ما تحویل دهد نیز در حال ساماندهی باشد. به همین دلیل، از نظر قانونی نمی‌توانیم این اموال را از انبار تحویل بگیریم."

بیشتر بخوانید

تجلیل از عفت مرعشی در ایران

در مراسم سالگرد دوازده بهمن، روز ورود آیت‌الله خمینی به ایران که  امروز در فرودگاه مهرآباد برگزار شد، عفت مرعشی همسر اکبر هاشمی رفسنجانی "به پاس یک عمر همراهی با رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام" مورد تجلیل قرار گرفت.  

📸بوسه دعائی بر چادر عفت مرعشی همسر مرحوم #هاشمی‌_رفسنجانی

📸بوسه دعائی بر چادر عفت مرعشی همسر مرحوم #هاشمی‌_رفسنجانی

انجمن فارغ التحصیلان شریف: امیدواریم با همبستگی ممنوعیت ورود به آمریکا لغو شود

انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه شریف با انتشار بیانیه‌ای فرمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای ممنوعیت ورود ایرانیان به خاک آمریکا را محکوم کرده و آن را "تبعیض آمیز" و "زیان بار" خوانده است.

هزاران نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه شریف در آمریکا تحصیل و پژوهش کرده‌اند و انجمن فارغ التحصیلان این دانشگاه در بیانیه‌اش ابراز امیدواری کرده است که با همبستگی جامعه دانشگاه ایرانی و غیر ایرانی منع ورود به آمریکا لغو شود.

در روزهای اخیر چندین ایرانی که ویزای آمریکا داشتند از ورود به این کشور بازماندند.

بیش از یک و نیم میلیون امضا در مخالفت با دیدار رسمی ترامپ از بریتانیا

تصویر طومار
UK Parliament
شمار امضاهای طومار از یک میلیون و ششصد هزار نفر گذشته و بر شمار امضاها همچنان افزوده می شود

تعداد امضاهای طومار مخالفت با دیدار رسمی رئیس جمهوری آمریکا از بریتانیا صبح سه شنبه از یک میلیون و ششصد هزار گذشت و همچنان بر شمار امضاها افزوده می‌شود. معمولا رئیسان جمهوری آمریکا کوتاه مدتی پس از آغاز به کار از بریتانیا دیدار رسمی همراه با تشریفات کامل  به عمل می‌آورند و به عنوان رئیس کشور، میهمان ملکه بریتانیا هستند. ترزا می، نخست وزیر، که به عنوان نخستین رهبر خارجی با دونالد ترامپ ملاقات کرد از او برای دیداری رسمی از بریتانیا دعوت به عمل آورد اما پس از فرمان آقای ترامپ برای منع ورود شهروندان چند کشور مسلمان به آمریکا، این دعوت با انتقاداتی در بریتانیا مواجه شده است. در طومار مخالفت با این دیدار که در وبسایت پارلمان در بخش مربوط به "عریضه‌ها" گشوده شده آمده است که دیدار رسمی دونالد ترامپ باعث شرمساری ملکه خواهد شد و از نخست وزیر خواسته شده دعوت خود را پس بگیرد. امضاکنندگان با دیدار کاری آقای ترامپ به عنوان رئیس دولت آمریکا مخالفتی ندارند. در بریتانیا، هرگاه طوماری به امضای ده هزار نفر برسد، دولت ملزم به پاسخگویی به آن است و اگر امضاها از یکصد هزار نفر بیشتر شود، موضوع طومار در دستور کار مذاکرات پارلمان قرار می گیرد.

'آمریکا این هفته ۸۷۲ پناهجو می‌پذیرد'

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام امنیتی دولت دونالد ترامپ می‌گوید که آمریکا اجازه می‌دهد ۸۷۲ پناهجو در هفته جاری وارد این کشور شوند.

اجازه ورود این افراد به رغم دستور دونالد ترامپ برای منع ورود شهروندان هفت کشور مسلمان داده شده است.

رویترز می‌گوید پناهجویانی که اجازه ورود می‌گیرند کسانی هستند که در مرحله انتقال به آمریکا بودند و بررسی‌های امنیتی روی آنها تکمیل شده بود.

چرا ایران مشمول فرمان ترامپ می‌شود؟

در متن فرمان جنجالی دونالد ترامپ مستقیما نامی از ایران برده نشده، پس چرا این کشور شامل فرمان منع ورود به آمریکا شده است؟

پاسخ این سوال را در این یادداشت بخوانید.

کلیسای آمریکایی در حمایت از مهاجران مسلمان اذان پخش کرد

کلیسای اسقفی تثلیث مقدم در بوستون، ایالت ماساچوست آمریکا، در اعتراض به دستور رئیس جمهوری آن کشور برای ممانعت از ورود شهروندان شماری از کشورهای مسلمان، به پخش اذان از داخل کلیسا مبادرت کرده است. پخش اذان همزمان با تجمع معترضان به این تصمیم در برابر کلیسا صورت گرفت. فیسبوک کلیسای تثلیث مقدس، که از جمله کلیساهای معتبر بوستون است، ضمن انتشار تصاویری از تجمع اعتراضی از جمله پوستر زنی با مقنعه‌ای با طرح پرچم ایالات متحده، این آیه از مزامیر را نیز منتشر کرده که "پروردگار نگاهبان مهاجرین است و ازایتام و بیوه زنان حمایت می‌کند اما شیوه ستمگران را به تباهی می‌کشاند."  

'لغو پروازهای آمریکا مشمول جریمه نمی‌شود'

محمدحسن کرمانی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی می‌گوید شرکت‌های هواپیمایی خارجی از آن دسته از مسافران ایرانی عازم آمریکا که مجبور به لغو پرواز خود شده‌اند جریمه نخواهند گرفت.  

به گفته او این روند فقط شامل کسانی است که پیش از ۲۸ ژانویه بلیت پرواز به آمریکا را خریده‌ باشند. در پی فرمان اجرایی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر محدودیت ورود شهروندان ایران و شش کشور دیگر، عده زیادی از مسافران ایرانی پرواز خود را به این کشور لغو کردند. به گفته آقای کرمانی بعضی شرکت‌های هواپیمایی اقدام به جریمه مسافران برای لغو پرواز کرده بودند.

تصمیم اخیر در جلسه‌ای گرفته شده که سازمان هواپیمایی کشوری، انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و نمایندگان بعضی از شرکت‌های هواپیمایی خارجی در ایران حضور داشتند. 

لغو پروازهای آمریکا مشموب جریمه نمی‌شود
AFP

وزاری خارجه ایران و فرانسه با هم به اتاق بازرگانی رفتند

وزرای خارجه ایران و فرانسه در تهران
isna
وزرای خارجه ایران و فرانسه در تهران

ژان مارک ارو و محمد جواد ظریف وزرای خارجه فرانسه و ایران صبح امروز با هم دیدار کردند. وزرای خارجه فرانسه و ایران امروز در اتاق بازرگانی ایران حاضر شدند و درباره توسعه روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور سخنرانی کردند.

آقای ارو گفته "احترام به برجام اهمیت بالایی برای ما دارد" و آقای ظریف هم تاکید داشته که "برجام برای ایران و فرانسه فرصت‌ساز بوده است".

'همه حقوق‌های نجومی به خزانه بازگردانده شد'

عادل آذر، رئیس دیوان محاسبات ایران، می‌گوید همه "حقوق‌های نجومی" به خزانه دولت بازگردانده شده است.

آقای آذر گفت: " ۳۹۷ نفر که ۲۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان حقوق غیرمتعارف به آنها پرداخته شده بود تمام مبلغ ۲۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان را به خزانه عودت دادند."

او مدتی پیش گفته بود ده نفر از مدیرانی که حقوق بالا گرفته بودند از بازپرداخت آن خودداری می‌کردند.

علی لاریجانی: پیاده کردن مرتب مدیران از قطار انقلاب، افتخار نیست

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران: این افتخار نیست که مرتب مدیرانی را از قطار انقلاب پیاده کنند، هنر در این است که قلمرو انقلابیون را افزایش دهند.  

کاخ سفید اقدام وزیر موقت دادگستری را 'خیانت' خواند

سلی ییتز منصوب باراک اوباما بود
AFP
سلی ییتز منصوب باراک اوباما بود

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در پی سرپیچی سلی ییتز، وزیر موقت دادگستری آمریکا، از دستور اخیر او در زمینه مهاجرت او را اخراج کرده است. کاخ سفید گفت که آقای ترامپ از دانا بونته به عنوان کفیل وزارت دادگستری نام برده است. او دادستان فدرال در ناحیه شرقی ویرجینیا بود.  بیانیه کاخ سفید می گوید: "سلی ییتز با خودداری از اجرای دستور قانونی با هدف حفاظت از شهروندان ایالات متحده به وزارت دادگستری خیانت کرده است." بیشتر بخوانید

دو قطعه جسد مربوط به حادثه پلاسکو در میان نخاله ها پیدا شده است

 احمد شجاعی رئیس پزشکی قانونی در ایران کشف دو قطعه از اجساد حادثه پلاسکو در میان نخاله های ساختمانی را تایید کرده است. آقای شجاعی به خبرگزاری فارس گفته "این دو قطعه به پزشکی قانونی استان تهران منتقل شده است و نیروهای ما مشغول بررسی‌های لازم جهت تشخیص هویت این اجساد هستند".

نایب رئیس مجلس ایران: چرا همه روسای جمهور و مجلس پس از اتمام دوره ضدنظام نامیده می‌شوند

مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس ایران به خبرگزای ایلنا گفته است: "آیا کسی از هاشمی، خاتمی و موسوی بیشتر به نظام خدمت کرده؟ کجای کارمان ایراد دارد که هرکس به میدان می‌آید برایش پرونده می‌سازیم" و "چرا همه روسای جمهور و مجلس پس از اتمام دوره ضدنظام نامیده می‌شوند". 

درخواست برگزاری جلسه علنی با حضور شهردار تهران

محمدباقر قالیباف نزدیک به دوازده سال است که شهردار تهران است
mehr
محمدباقر قالیباف نزدیک به دوازده سال است که شهردار تهران است

احمد دنیامالی رئیس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای شهر تهران از هیئت رئیسه شورای درخواست کرده تا جلسه یکشنبه هفته آینده با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران و به صورت علنی و "در راستای پاسخگویی به ابعاد مختلف حادثه پلاسکو، برگزار شود."

آقای دنیا مالی گفته "فرماندهی واحد در حادثه پلاسکو وجود نداشت". 

دو نماینده مجلس ایران از سفر به آمریکا انصراف دادند

 رسانه های ایران می گویند زهرا ساعی و سمیه محمودی ۲ نماینده زن مجلس ایران در اعتراض به دستور اخیر دونالد ترامپ، از سفر به آمریکا برای شرکت در کنفرانس مقام زن انصراف دادنده اند. این کنفرانس اواخر اسفند آغاز می شود و به طور معمول هرساله از ایران نمایندگانی در آن شرکت می کنند.

وزیر نفت ایران: از طرف ما محدودیتی برای ورود شرکت های آمریکایی وجود ندارد

ایران به دنیال جذب سرمایه گذاری خارجی در صنایع نفت و گاز است
shana
ایران به دنیال جذب سرمایه گذاری خارجی در صنایع نفت و گاز است

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران به خبرگزاری ایلنا گفته است "تا کنون هیچ شرکت آمریکایی به صورت مستقیم برای حضور در صنعت نفت ایران مراجعه نکرده است اما  چنانچه شرکت‌های آمریکایی بخواهند به صنعت نفت ایران وارد شوند از جانب ما محدودیتی برای‌شان وجود ندارد".

بهره برداری از 'بزرگترین پالایشگاه غلات خاورمیانه' در ایران

رسانه های ایران می گویند "پالایشگاه غلات زر به عنوان بزرگترین پالایشگاه غلات خاورمیانه و اولین پالایشگاه غلات ایران و ‏سیلوهای ذخیره سازی غلات، تصفیه خانه صنعتی و پایانه ریلی این مجتمع صبح امروز با حضور حسن روحانی‏ رئیس جمهور ایران در استان البرز به بهره برداری رسید‎".

ایران میانجیگری کویت بین تهران و ریاض را تایید نکرد

سخنگوی وزارت خارجه ایران
tasnim
سخنگوی وزارت خارجه ایران

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته میانجیگری کویت در رابطه میان ایران و عربستان را نمی تواند تایید کند. آقای قاسمی گفته "ما در ارتباط با سایر کشورهای منطقه ای نیازی به میانجی نداریم". امیر کویت هفته گذشته یک پیام کتبی درباره همکاری شش کشور خلیج فارس با ایران برای حسن روحانی رئیس جمهور این کشور فرستاده بود.

فرانسه صدور ویزا برای ایرانی ها را افزایش می دهد

ژان مارک آرو وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه در آغاز سفر خود به ایران گفته است که کشورش شمار ویزاهایی که برای شهروندان ایران صادر می شود را دو برابر خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه این کشور سالانه ۴۱ هزار ویزا برای ایرانی ها صادر می کند.