Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. عربستان و آمریکا بر همسویی در سیاست نفتی و دفاعی و مقابله با ایران تاکید کردند.
  2. جلسه فوق العاده در کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران درباره فرمان ترامپ.
  3. تایید آزمایش موشکی توسط ایران.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

۱۶۴ دانشگاه آمریکا: دستور اجرایی ترامپ، ما را از دانشمندان و دانشجویان درخشان محروم می کند

 ۱۶۴ دانشگاه و موسسه آموزش عالی آمریکا با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور، در مورد تبعات منفی دستور اجرایی او بر "ظرفیت علمی و مهندسی" ایالات متحده هشدار دادند.

دانشگاه هایی که روسای انها نامه به آقای ترامپ را امضا کرده اند، گفته اند: "دستور اجرایی اخیر، انگیزه بسیاری از بهترین و درخشان ترین دانشجویان بین المللی، مهندسین و دانشمندان ما را برای تحصیل در آمریکا، شرکت در کنفرانس های دانشگاهی و علمی یا ایجاد کسب و کار در ایالات متحده از بین می برد."

دانشگاه های منتقد دستور اجرایی، با ابراز "نگرانی شدید" در مورد تبعات آن تاکید کرده اند که "اجرای این دستور اجرایی، قابلیت ایالات متحده را در جذب استعدادهای علمی بین المللی و حفظ رهبری علمی و اقتصادی جهان به خطر می اندازد."

این ۱۶۴ دانشگاه افزوده اند: "این موضوع خروجی ایالات متحده در زمینه های علوم و مهندسی را کاهش می دهد و به ضرر آمریکا و آمریکایی هاست."

خبر فوریسنا به کاندیدای پیشنهادی ترامپ برای وزارت خارجه رای داد

مجلس سنای ایالات متحده به رکس تیلرسون کاندیدای پیشنهادی دونالد ترامپ رئیس جمهور برای پست وزارت امور خارجه رای مثبت داد.

در پی صحبت های سناتورهای موافق و مخالف آقای تیلرسون، وی نهایتا با ۵۶ رای موافق و ۴۳ رای مخالف مورد تایید مجلس سنا قرار گرفت. 

فرانسوا فیون، حزب حاکم فرانسه را به توطئه علیه خود متهم کرد

فرانسوا فیون، نامزد اصلی حزب راست میانه "جمهوری خواهان" در فرانسه، حزب سوسیالیست حاکم را متهم کرد که در پشت پرده اتهامات فساد مطرح شده علیه او و همسرش قرار دارد.

پلیس فرانسه اخیرا اقای فیون و پنلوپ همسر بریتانیایی او را بر سر اتهام تقلب در استفاده از منابع عمومی مورد تحقیق قرار داده است. آقا و خانم فیون، این اتهامات را رد کرده اند.

فرانسوا فیون تا همین اواخر، شانس اصلی حزب راست میانه فرانسه برای بردن انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ فرانسه محسوب می شد. با وجود این، محبوبیت او در نظرسنجی ها رو به کاهش گذاشته است.

بعد از ریاست هیات موسس، ولایتی به ریاست هیات امنای دانشگاه آزاد هم رسید

اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی، به اتفاق آرا علی اکبر ولایتی را به عنوان رئیس جدید هیات امنای این دانشگاه منصوب کردند.

به گزارش خبرگزاری آنا، وابسته به دانشگاه آزاد، این رای گیری در جلسه امروز هیات امنای این دانشگاه انجام شده که نخستین جلسه آن بعد از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس سابق هیات امنا بوده است.

رهبر ایران در اول بهمن، با صدور حکمی علی‌اکبر ولایتی را رئیس جدید هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی معرفی کرده بود. 

آقای هاشمی رفسنجانی تا زمان درگذشت، ریاست هیات موسس را نیز به عهده داشت.

کمیته قضایی سنای آمریکا نامزدی جف سشنز برای وزارت دادگستری را تایید کرد

کمیته قضایی سنای آمریکا، نامزدی جف سشنز را برای احزار سمت وزارت دادگستری این کشور تایید کرده است. آقای ترامپ پیشتر سرپرست این وزارتخانه را که منصوب باراک اوباما بود، به دلیل سرپیچی از اجرای فرمان ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور، برکنار کرده بود.

  چندین سناتور دموکرات روز گذشته گفته‌ بودند که به آقای سشنز رای نخواهند داد.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

کمیته قضایی سنای آمریکا نامزدی جف سشنز برای وزارت دادگستری را تایید کرد
Getty Images

عملیات پلیس آلمان؛ بازرسی از ده ها مسجد، خانه و مغازه در هسن

پلیس آلمان در ایالت هسن در عملیاتی همزمان، بیش از هزار مامور پلیس ده ها مسجد، خانه و مغازه را بازرسی کرده است. یک مرد تونسی در فرانکفورت بازداشت شده است که به جذب نیرو برای گروه داعش مظنون بوده و همچنین ادعا شده که رهبری یک سلول داعش را هم برعهده داشته که در حال برنامه ریزی برای انجام یک حمله در فرانکفورت بوده است.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

عملیات پلیس آلمان
Getty Images

بانک تجارت برگشت; بورس تهران افت کرد

 با بازگشت نماد بانک تجارت به بازار بورس تهران،شاخص کل تالار ۵۶۰ واحد افت کرد.

بانک تجارت دومین بانکی است که نماد آن، پس از وقفه‌ای نسبتا طولانی به تالار معاملات بورس برمی‌گردد. هفته پیش هم نماد بانک ملت به بازار بورس تهران برگشت که در پی آن شاخص کل بورس تهران بیش از هزار واحد سقوط کرد. این شاخص به دلیل تخلف در گزارش سود و زیان بانک بیش از شش ماه بسته بود. بعضی کارشناسان اقتصادی دوری بانکها از بازار بورس را به حبس شدن سرمایه تشبیه کرده‌اند.

بازگشت دومین نماد بانکی به بازار بورس
MEHR

مذاکره ایران و توتال برای اجرای یک طرح پتروشیمی در عسلویه

مرضیه شاهدانی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفته است مذاکره رسمی با توتال فرانسه برای ارزیابی اجرای یک طرح پتروشیمی در منطقه عسلویه آغاز شده است.

رئیس اتاق اصناف: آسیب دیدگان ساختمان پلاسکو می‌توانند از فردا در مجتمع نور مستقر شوند

علی فاضلی، رییس اتاق اصناف اعلام کرده کسبه آسیب دیده ساختمان پلاسکو از فردا می‌توانند در مجتمع تجاری نور در مرکز تهران مستقر شوند.

 گفته شده که این واحدها چهار ماه اول برای آن‌ها رایگان است و مستاجران این واحدها پس از آن ماهانه ۴۵ هزار تومان اجاره‌بها به ازای هر متر مربع ملک می‌پردازند.

  محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران امروز چهارشنبه ۱۳ بهمن(اول فوریه) با حضور در مجلس گزارشی از این حادثه را به نمایندگان مجلس ارائه کردند.  

مجتمع تجاری نور
PANORAMIO

'۲۵ پرونده در اوین با موضوع ربات‌های پرنده وجود دارد'

حامد سعیدی، "دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضا"
Fars
حامد سعیدی، "دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضا"

حامد سعیدی، "دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی اتحادیه هوافضا" به خبرگزاری فارس گفته است "الان در دادسرای اوین ۲۵ پرونده با موضوع ربات‌های پرنده و فیلم‌برداری‌های هوایی وجود دارد که ما با قضات و بازپرسی پرونده‌ها صحبت کردیم و دفاع کردیم و گفته ایم که هیچ‌کدام از این موارد شائبه جرم امنیتی نداشتند". 

آقای سعیدی گفته "از سال گذشته بیش از ۵۰ جلسه در ستاد کل نیروهای مسلح و شورای عالی امنیت ملی و سازمان هواپیمایی داشتیم و مقرراتی هم تألیف شده اما هر بار یک دست‌اندازی و مشکل ایجاد می‌شود و مثلا یک فردی در یک نهاد دوست دارد همه از او اجازه بگیرند لذا مشکل ایجاد می‌کنند و حرف‌های خارج از عرف به مسئولین می‌زنند و پرونده‌های امنیتی برای بچه‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، ایجاد شده و موضوع وارد یک فرآیند قضایی می‌شوند".

اسماعیل کوثری نماینده پیشین مجلس ایران به نیروهای مسلح بازگشت

خبرگزاری فارس می گوید اسماعیل کوثری نماینده پیشین مجلس ایران که سابقه ۱۶ سال فرماندهی لشکر ۲۷ محمد رسول الله و ریاست اداره امنیت ستاد کل نیروهای مسلح را بر عهده داشته است به نیروهای مسلح بازگشته و هم اکنون در قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا است.

سرتیپ کوثری (وسط) در کنار سرتیپ علی شادمانی، معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا در جریان رزمایش قرارگاه نجف نیروی زمینی سپاه در کرمانشاه
Fars
سرتیپ کوثری (وسط) در کنار سرتیپ علی شادمانی، معاون هماهنگ‌کننده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا در جریان رزمایش اخیر قرارگاه نجف نیروی زمینی سپاه در کرمانشاه

ایالات متحده: پیش و پس از ترامپ

ترامپ چه در طول رقابت‌های انتخاباتی و چه از زمان به دست گرفتن قدرت، هنجارهای ساختارهای دموکراتیک ایالات متحد را نادیده گرفته است
AFP
ترامپ چه در طول رقابت‌های انتخاباتی و چه از زمان به دست گرفتن قدرت، بارها هنجارهای ساختارهای دموکراتیک ایالات متحد را نادیده گرفته است

  تا پیش از آغاز کار دولت ترامپ، بسیاری از سیاستمداران، کنشگران و مردم بر این باور بودند که زمانی که ترامپ عهده‌دار ریاست جمهوری شود، در رفتار او تغییرات جدی به وجود خواهد آمد و یا اینکه بوروکراسی و نهاد‌های ناظر بر قوه مجریه می‌توانند او را مهار کنند. روند تحولات این روزها نشان داده است که ترامپ و حلقه یاران نزدیکش همان راه قبلی را پیش گرفته‌اند. در این شرایط، چه ابزارهای قانونی‌ای برای مبارزه و تعدیل سیاست‌های ترامپ وجود دارد؟ تبعات ریاست جمهوری ترامپ برای دموکراسی در این کشور چه خواهد بود؟

مقاله آمریکای پیش و پس از ترامپ را اینجا بخوانید:

تغییر معاون دوتابعیتی وزیر ورزش ایران

پوریا ژافره

بی‌بی‌سی

مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان ایران بعد از اینکه محمدرضا داورزنی را به‌ عنوان معاون جدید ورزش قهرمانی و حرفه‌ای منصوب کرد، حالا سرپرستی فدراسیون والیبال را هم به آقای داورزنی داده تا هنگامی که رئیس جدید این فدراسیون انتخاب شود.

اهمیت این احکام  بیشتر در پیشینه آن است. برکناری نصرالله سجادی معاون وزیر ورزش ایران به علت داشتن تابعیت کانادا در کنار تابعیت ایرانی نه‌تنها مهم ترین جابجایی سازمانی در این نهاد است محسوب می شود بلکه در تصویری بزرگتر به عنوان کناره‌گیری یک معاون وزیر در ساختار دولتی ایران اهمیت دارد.

در روزهایی که بحث تابعیت دوگانه یکی از سوژه های داغ اخباراست، چنین تغییری نشان می دهد اغماضی در مسائلی که در ملی‌گرایی شبهه ایجاد می‌کنند نخواهد شد. در عین حال سوال‌های زیادی هم مطرح می شود: آیا این قانون در مورد دارندگان کارت سبز آمریکا هم اعمال خواهد شد؟ آیا پست‌های دولتی پایین‌تر هم شامل این قانون می‌شود؟   

کولبری؛ جبر جغرافیای فقر یا محصول سیاست ناشهروند سازی؟

کولبران در مرزهای غربی ایران
BBC
کولبران در مرزهای غربی ایران

  جان باختن ۵ کولبر کرد بر اثر ریزش بهمن در کوهستان‌های مرزی شمال غرب ایران، به پرسش از مساله دشواری زندگی ساکنان مناطق مرزی در بخش‌هایی از مرزهای ایران دوباره دامن زده است. دشواری که در درجه نخست ناشی از زیستن در یک ساخت سیاسی اما بدون برخورداری از حقوق شهروندی است. انسانی که در جهان مدرن و در یک چارچوب سیاسی زندگی می‌کند اما فاقد حق شهروندی است، انسانی بی‌پناه است که اصل زیستن و حق بودنش زیر سوال است. این موقعیتی است که کولبران مناطق مرزی در شمال غرب و جنوب شرق ایران با آن مواجه هستند.

ادامه مطلب را اینجا بخوانید:  

اعتراض علیه تصمیم دولت رومانی به کاهش مجازات فساد اداری

تظاهرات در بوخارست
AFP
تظاهراتی علیه فرمان دولت برگزار شده است

شورای عالی قضایی رومانی، نهاد نظارت بر استقلال قوه قضائیه در این کشور، گفته است که علیه فرمان اضطراری دولت برای خارج کردن بعضی موارد فساد از فهرست جرایم کیفری به دادگاه قانون اساسی شکایت خواهد کرد. تا کنون ده‌ها هزار تن از مردم رومانی با امضای طومار و برگزاری تظاهرات، به این فرمان اعتراض کرده‌اند. طبق این فرمان، موارد فساد کارکنان دولت که مبلغ آن کمتر از چهل و هشت هزار دلار باشد مجازات حبس در پی ندارد. رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نیز ضمن ابراز نگرانی در مورد این فرمان، علیه "پیمودن سیر قهقرایی" در روند مبارزه با فساد به دولت رومانی هشدار داده است. 

موحدی کرمانی 'رئیس موقت مجمع تشخیص مصلحت شد'

آقای موحدی کرمانی که رئیس موقت شده پیشتر نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران بوده
fars
آقای موحدی کرمانی که رئیس موقت شده پیشتر نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران بوده

 خبرگزاری ایسنا می گوید محمدعلی موحدی کرمانی از شنبه مسئولیت اداره جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام تا انتخاب اعضای جدید در اسفند ماه را عهده‌دار می‌شود.  

تعیین رئیس موقت برای مجمع به دنبال درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی صورت می گیرد. دوره پنجساله عضویت در مجمع ششم اسفند به پایان می رسد و آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران باید اعضا و رئیس دوره بعد را تا این تاریخ تعیین کند.

آقای موحدی کرمانی که رئیس موقت شده پیشتر نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران بوده و اکنون دبیرکل جامعۀ روحانیت مبارز و نمایندۀ تهران در مجلس خبرگان رهبری است.

ماموران اطلاعاتی روسیه به جاسوسی و خیانت به کشور متهم شدند

ساختمان سرویس امنیت فدرال
AFP
دو تن از متهمان کارمند بخش امنیت سایبری سرویس امنیت فدرال بودند

مقامات روسی دو مامور سرویس امنیت فدرال (سازمان اطلاعاتی روسیه) و یک کارمند شرکت امنیت سایبری کاسپرسکی را به خیانت به کشور به منظور خدمت به ایالات متحده متهم کرده‌اند. وکیل مدافع یکی از این سه نفر به رویترز گفته است که سه متهم این پرونده عبارتند از روسلا استویانوف، کارمند شرکت کاسپرسکی، و دمیتری دوکوشایف و سرگئی میخائیلوف، ماموران برکنار شده سرویس امنیت فدرال که در بخش امنیت سایبری مشغول به کار بودند. این سه نفر به همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده و در نتیجه، خیانت به کشور روسیه متهم شده‌اند. 

خبر فوریگروگان‌گیری در استانبول

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند که یک مرد مسلح خود را در اتاقی در بخش روانی بیمارستانی در استانبول محبوس کرده است.

بنا برگزارش‌‌ها پلیس در محل حادثه حاضر شده و در حال مذاکره با این مرد است که تهدید کرده خودش و دیگران را می‌کشد.

پیشتر گزارش شده بود که این فرد تعدادی را گروگان گرفته است.

بیشتر بخوانید

تمام محکومان غیرعمد تا سقف بدهی ۲۲ میلیون تومان، آزاد می شوند

خبرگزاری ایرنا گزارش داده است که طبق مصوبه اخیر هیات مدیره ستاد دیه کشور به جز بدهکاران مهریه، تمامی زندانیان جرایم غیرعمد تا سقف ۲۲ میلیون تومان با قید فوریت آزاد می شوند. 

بر اساس این گزارش در حال حاضر ١٠ هزار و ۵۱۰ زندانی جرایم غیرعمد در سطح ندامتگاه‌های کشور تحمل حبس می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود با اجرای این طرح از تاریخ ۱۳ بهمن تا ۲۸ اسفند ماه حدود بیست درصد از مددجویان فعلی از بند حبس رهایی یابند.   

عراقچی: بر اساس موضع گیری ترامپ عکس العمل نشان می دهیم

عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه ایران درباره دولت جدید آمریکا و دونالد ترامپ: منتظر هستیم ارتباط ها در داخل سیستم آمریکا و همچنین گفت و گوها میان اروپایی ها و امریکایی ها، دولت جدید آمریکا را به جمع بندی برساند. آنگاه بر اساس موضع گیری ترامپ، عکس العمل نشان خواهیم داد.

خبر فوریوزیر دفاع ایران: آزمایش موشکی در ادامه برنامه های جاری ما بود

 وزیر دفاع  ایران در حاشیه جلسه هیئت دولت با تایید آزمایش موشکی روز یکشنبه گفته است "این تست در ادامه برنامه های جاری ما بوده و قبلا نیز اعلام کرده ایم که برنامه هایی که در حوزه تولیدات اقلام دفاعی در راستای اهداف و منافع ملی برنامه ریزی کرده ایم را اجرا می کنیم و هیچ اراده ای نمی تواند تصمیم ما را تحت تاثیر قرار دهد".

آقای دهقان گفته این آزمایش مغایرتی با برجام و قطعنامه شورای امنیت که با آن مرتبط است ندارد. بیشتر بخوانید

خبر فوریوزیر دفاع ایران خبر آزمایش موشکی روز یکشنبه را تایید کرد

حسین دهقان، وزیر دفاع ایران گزارش ها درباره آزمایش موشکی در روز یکشنبه را تایید کرده است.

واکنش روحانی به فرمان ترامپ: غلط و نارواست

واکنش حسن روحانی رئیس جمهور ایران به فرمان ترامپ: "آدم هایی که در سیاست نبودند در عالم دیگری بودند و این فضا برای آنان جدید است تا وقتی که بفهمند در دنیا چه خبر است، ممکن است خسارت هایی به خود و دیگران بزنند... اصلا دنیای امروز دنیای این حرف ها است؟... آنها می گفتند ما به تعهداتمان وفاداریم پس چطور گذرنامه و ویزا صادر کردید ولی به آن عمل نمی کنید و تمام اصول بین المللی را زیرپا گذاشتید؟"

گزارش مفصلی از واکنش آقای روحانی به فرمان ترامپ به زودی در سایت فارسی بی بی سی منتشر خواهد شد.

شهردار تهران: آتش نشانی در حادثه پلاسکو، مشکل تجهیزات نداشت

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران امروز چهارشنبه ۱۳ بهمن(اول فوریه) با حضور در مجلس گزارشی از این حادثه را به نمایندگان مجلس ارائه کردند.

شهردار تهران در گزارش خود به مجلس گفته است آتش نشانی در حادثه پلاسکو مشکل تجهیزات نداشته است. شماری از نمایندگان زمانی که آقای قالیباف گزارش خود را می‌خواند در اعتراض صدای خود را بالا بردند.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

وزارت کشور و شهرداری تهران گزارش حادثه ساختمان پلاسکو را به مجلس ارائه دادند
TASNIM

نماینده آمریکا 'آزمایش موشکی ایران را کاملا غیرقابل قبول' خواند

نیکی هیلی،‌ نماینده جدید آمریکا در سازمان ملل متحد، آنچه که آزمایش موشکی ایران در روز یکشنبه خوانده را "کاملا غیر قابل قبول" توصیف کرده است. شورای امنیت شب گذشته یک جلسه اضطراری در این باره پشت درهای بسنه برگزار کرد.

کمال خرازی: پوتین رسم حکمرانی را به ترامپ بیاموزد

کمال خزاری رئیس شورای راهبری روابط خارجی در ایران گفته است "شایسته است آقای پوتین رسم حکمرانی را به ترامپ بیاموزد. برخی مسائل را به وی آموزش دهد، با او درباره روابط فرهنگی با جهان اسلام و گفت‌وگوی تمدن‌ها صحبت کند و به ترامپ هشدار دهد که تصمیم‌های وی ممکن است چه خطراتی در پی داشته باشد."

رونمایی از 'سه ماهواره' ایران در حضور حسن روحانی

مراسم در سالن اجلاس سران در شمال تهران برگزار شده است
tasnim
مراسم در سالن اجلاس سران در شمال تهران برگزار شده است

  حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز در مراسم روز فناوری فضایی شرکت کرده و در این مراسم از ماهواره های ناهید یک، پیام امیرکبیر و سامانه انتقال مداری سامان یک رونمایی شده است.

حضور فرمانده هوافضای سپاه در جلسه بررسی فرمان ترامپ در کمیسیون امنیت ملی

کمال دهقانی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران از برگزاری جلسه فوق العاده این کمیسیون برای بررسی موضوع ممنوعیت ورود اتباع ایرانی به آمریکا خبر داده است.

آقای دهقانی گفته در این جلسه معاونان وزارتخانه های امورخارجه، دفاع و اطلاعات و فرمانده هوافضای سپاه حضور داشتند.

فرمانده هوافضای سپاه
isna
فرمانده هوافضای سپاه

امروز در خبرها

عربستان و آمریکا بر همسویی در سیاست نفتی و دفاعی و مقابله با ایران تاکید کردند.

دمکرات‌ها در جلسه رای‌گیری دو نامزد کابینه ترامپ حاضر نشدند.

جلسه فوق العاده در کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران درباره فرمان ترامپ.

آنچه گذشت

مرور آنچه که دیروز گذشت را اینجا بخوانید