Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. دونالد ترامپ به شدت از لغو دستور خود از سوی قاضی فدرال انتقاد کرد
  2. سپاه به آمریکا هشدار داد که دست از پا خطا نکند
  3. برف و کولاک شدید در ایران و افغانستان

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 نامه ۷۲ استاد دانشگاه شریف به دولت ایران: در مورد ویزا مقابله به مثل نکنید

 ۷۲ استاد دانشگاه صنعتی شریف با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی رئیس جمهور و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران خواستار پرهیز دولت از مقابله به مثل با تصمیم اخیر دولت آمریکا در خصوص سفر اتباع ایران به ایالات متحده شدند.

امضا کنندگان این نامه، خواسته اند که دولت ایران "با هماهنگی کامل با سایر ارگان‌های ذ‌ی‌ربط" اعلام کند که شهروندان آمریکایی می توانند "بدون دریافت ویزای گردشگری و تشریفات مربوطه در کشور مبدأ و با اخذ ویزای فرودگاهی در تهران در طی ٩٠ روز آینده برای مدّت دو هفته به ایران سفرکنند".

استادان امضا کننده نامه، هدف از این تصمیم را آشنایی اتباع آمریکا با "مهمان نوازی ایرانیان و مسلمانان صلح جو" و ایجاد "فضای همدلی و حمایت" در سطح افکار عمومی جهان دانسته اند. 

عقب نشینی دولت رومانی در مقابل معترضان

دولت رومانی اعلام کرد از حکمی که بر مبنای آن بعضی از پرونده های فساد دولتی از مجازات معاف می شوند عقب نشینی می‌کند. 

سورین گریندنو نخست وزیر رومانی امروز گفت که این حکم، در جلسه فردا یکشنبه هیات دولت لغو خواهد شد.

حکم دولتی جنجالی که روز سه‌شنبه گذشته صادر شد، فقط در صورتی برای سوء استفاده مالی از قدرت مجازات زندان در نظر می گیرد که مجموع اموال جابه‌جا شده در پرونده فساد از ۴۴ هزار یورو (۴۸ هزار دلار) بیشتر باشد.

از زمان اعلام این حکم، رومانی شاهد بزرگترین تظاهرات مردمی از سال ۱۹۸۹ و سقوط کمونیسم بوده و روزانه ده ها هزار نفر در اعتراض به آن تظاهرات کرده اند.

تعلیق فرمان اجرایی ترامپ

وزارت امنیت ملی آمریکا اعلام کرده که به دستور قاضی فدرال، اجرای فرمان دونالد ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان ایران، سوریه، عراق، یمن، سومالی، سودان و لیبی را متوقف می کند و نظارت خود در مبادی مرزی را به شیوه عادی بر می گرداند. با این حال سخنگوی این وزارتخانه گفته که در اولین فرصت درخواست اضطراری برقراری دوباره فرمان اجرایی آقای ترامپ را به مقامات قضایی ارائه خواهد کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا هم گفته شهروندان این هفت کشور که ویزای آنها پیشتر صادر شده و مهر لغو بر آن نخورده است، حالا می توانند به آمریکا سفر کنند.

ترامپ: حکم قاضی فدرال را بر می گردانم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا حکم دادگاه علیه ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور دارای اکثریت جمعیت مسلمان را مضحک توصیف کرد. آقای ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت که حکم این "به اصطلاح قاضی" را بر خواهد گرداند. پیشتر یک قاضی فدرال حکم داده بود که ممنوعیت ورود اتباع ایران، عراق، سوریه، یمن، سودان، سومالی و لیبی تا بررسی در دادگاه لغو شود. آقای ترامپ با امضای یک حکم حکومتی ورود اتباع این کشورها را موقتا ممنوع کرده بود. او این حکم را اقدامی برای جلوگیری از عاملان حملات تروریستی علیه مردم آمریکا توصیف می کند.

بروجردی: تحریم ها نقض برجام است

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که اقدام اخیر آمریکا مبنی بر گسترش تحریم ها به افراد و شرکت های جدید ایرانی "نقض فاحش برجام" است. آقای بروجردی گفت که شکست های اخیر مخالفان مسلح دولت بشار اسد در سوریه که به گفته او مورد حمایت دولت آمریکا هستند، مقامات این کشور را خشمگین کرده و تحریم های اخیر به این دلیل اعمال شده است.

درخواست خادم برای بازنگری در ویزای تیم ملی کشتی آمریکا

برف بدخشان ۱۸ کشته به جا گذاشت

ریزش بهمن، بارش برف سنگین و سرمای شدید در ولایت کوهستانی بدخشان افغانستان دست کم ۱۸ نفر را کشته است.

اینجا بیشتر بخوانید

حمایت آمریکا از تسلط ژاپن بر جزایر مورد مناقشه با چین

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا که به توکیو سفر کرده، بر حمایت کشورش از تسلط ژاپن بر جزایر مورد مناقشه در دریای شرق چین تأکید کرد. چین که مدعی مالکیت این جزایر است، بلافاصله به آمریکا هشدار داد که در این موضوع دخالت نکند. وزیر دفاع جدید آمریکا در نخستین سفر خارجی خود به کره جنوبی و ژاپن سفر کرده تا به رهبران این دو کشور در مورد ادامه حمایت نظامی آمریکا از آنها اطمینان دهد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در دوران تبلیغات انتخاباتی خود گفته بود که آمریکا بیش از حد برای حمایت نظامی از همپیمانان خود هزینه می کند.

شرکت هواپیمایی قطر اجازه سوارشدن مسافران منع شده را به پروازهای آمریکا می‌دهد

شرکت هواپیمایی قطر
AP

یکی از سخنگویان شرکت هواپیمایی قطر( قطر ایرویز) به خبرگزاری رویترز گفته است به مسافرانی که در پی فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ از سفر به آمریکا منع شده بودند، اجازه سوارشدن به پروازهای به مقصد آمریکا را می‌دهد. 

 این تصمیم پس از آن گرفته شده که دادگاهی در شهر سیاتل واشنگتن فرمان مهاجرتی آقای ترامپ را موقتا معلق کرد. 

هفت کشوری که به مدت سه ماه از سفر به آمریکا منع شده بودند عبارتند از ایران، سوریه، عراق، سومالی، سودان و لیبی.

پیشتر اعلام شد اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا به خطوط هوایی گفته است مسافران این هفت کشور را به مقصد آمریکا سوار کنند.  

 دونالد ترامپ با امضای فرمانی شهروندان هفت کشوراز جمله ایران را به مدت سه ماه از ورود به خاک آمریکا منع کرده بود. 

واکنش سپاه به اخطار آمریکا

سرتیپ امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، اخطارهای اخیر مقام های دولت آمریکا به ایران را «یاوه گویی» توصیف کرد و گفت که ایران در تقویت توان دفاعی خود درنگ نخواهد کرد. او گفت که اعتراض مقام های آمریکایی به برنامه موشکی ایران نشانه دشمنی آنها با ملت ایران است و هشدار داد: "اگر دشمن دست از پا خطا کند، موشک های ما غرش کنان بر سر آنها فرود می آید". دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اخیرا در واکنش به آزمایش یک موشک بالستیک توسط ایران، رسما به مقامات ایران اخطار داده بود. سپاه پاسداران ایران امروز یک مانور گسترده موشکی و پدافند هوایی برگزار کرده که به گفته سرتیپ حاجی زاده، از قبل برنامه ریزی شده بود. او از آزمایش چند سامانه راداری و پدافندی جدید در این مانور خبر داد.

نیمی از کودکان پناهجوی سوری هنوز به مدرسه دسترسی ندارند

کودکان پناهجوی سوری
Reuters

حدود نیمی از کودکان پناهجوی سوری که از این کشور گریخته‌اند، هنوز نتوانسته اند به مدرسه بروند. این در حالی است که رهبران کشورهای جهان یک سال پیش در کنفرانسی در لندن در مورد وضعیت سوریه وعده دادند که همه آنها باید به سیستم آموزشی دسترسی داشته باشند. شرکت کنندگان دراین کنفرانس وعده کمکی ۱۲ میلیارد دلاری را دادند. حدود ۸۰ درصد از این پول تاکنون داده شده است. اما مشکلات موجود همچنان کودکان سوری را از مدرسه دورنگه داشته است. برخی از این کودکان برای گذران زندگی به کار مشغول شده‌اند. گروهی دیگرهم برای تامین امور مالی خانواده‌هایشان ازدواج کرده‌اند. گفته شده که در مواردی دیگر هم مسافت زیاد بین خانه و مدرسه باعث شده که کودکان نتوانند به مدرسه بروند. 

احتمال گرفته شدن میزبانی جام جهانی کشتی آزاد از ایران

حضور کی‌روش در فدراسیون فوتبال

برف و کولاک در ایران و افغانستان

عملیات نجات
تسنیم
عملیات نجات گرفتار شدگان در بهمن در آبعلی

بارش سنگین برف و کولاک شدید در ایران و افغانستان مشکلاتی ایجاد کرده است. در ایران تقریبا تمام استانها تحت تأثیر قرار گرفته اند. به گفته سازمان امداد و نجات، دست کم سه نفر در طول ۲۴ ساعت گذشته در جریان سقوط بهمن کشته شده اند. بیش از ۳۵۰۰ خودرو در جاده های برفگیر گرفتار شده اند و سوانح ناشی از برف دست کم ۹۰ مصدوم به جا گذاشته است. در افغانستان هم گذرگاه سالنگ، شاهراه ارتباطی پایتخت با مناطق شمالی کشور بسته شده و در طول شب گذشته بیش از ۲۰ مورد سقوط بهمن گزارش شده که البته به دلیل بسته بودن جاده، به کسی آسیب نرسانده است. ده ها خودرو هم در جاده کابل-غزنی گرفتار شده اند.

ایران: آماده تحویل گاز به شرکت کرسنت هستیم

علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته است که این کشور آمادگی خود را برای تحویل گاز به شرکت اماراتی کرسنت اعلام کرده و منتظر پاسخ این شرکت است. آقای کاردار گفته که پیشنهاد تحویل گاز بر اساس قرارداد جنجالی قبلی ارائه شده و قرارداد جدیدی در کار نیست.

آنچه گذشت

خلاصه ای از مهمترین خبرهای روز گذشته را اینجا بخوانید