Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. وزارت دادگستری آمریکا از فرمان ترامپ در دادگاه دفاع کرد
  2. تصویب قانونی جنجالی در پارلمان اسرائیل درباره شهرک‌های یهودی‌نشین
  3. وزیر خارجه ایران می گوید اجرای برجام چشم انداز دشواری پیش رو دارد

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

واکنش کدخدایی به ادعای دخالت رهبر ایران برای تایید صلاحیت روحانی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت که در جریان شایعه دخالت آیت الله خامنه ای برای تایید صلاحیت حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری آینده نیست.

آقای کدخدایی تاکید کرد: "در زمان بررسی صلاحیت‌ها ممکن است اعضای شورای نگهبان نظرات متعددی داشته باشند ولی نهایتا آنچه اعلام می شود نظر شورای نگهبان است."

محمدرضا تابش، نماینده فراکسیون امید مجلس دهم، دو روز پیش گفته بود: "رد صلاحیت رئیس‌جمهور مستقر در آستانه رقابت‌های انتخاباتی دوره بعد، بی‌سابقه است".

آقای تابش بدون توضیح بیشتر افزوده بود: "حتی اگر برخی اعضای شورای نگهبان چنین قصد و انگیزه‌ای هم داشتند، این مشکل با هدایت مقامات عالی‌رتبه نظام مرتفع شده است."

معاون اول رئیس جمهور آمریکا برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ به یک وزیر رای داد

با مساوی شدن آرای سناتورهای موافق و مخالف بتسی دووس کاندیدای پست وزارت آموزش و پرورش، مایک پنس معاون اول رئیس جمهوری آمریکا به نفع این کاندیدا رای داد تا از سد مجلس سنا بگذرد.

از سال ۲۰۰۸ تاکنون، هیچ یک از معاونان اول روسای جمهور آمریکا در رای گیری های مشابه مجلس سنا شرکت نکرده اند.

معاون اول رئیس جمهور، مطابق قوانین ایالات متحده یکی از اعضای مجلس سنا محسوب می شود اما بنا بر سنت موجود در این مجلس، در رای گیری برای انتخاب اعضای کابینه شرکت نمی کند.

آقای پنس در شرایطی به نفع بتسی دووس رای داد که ۵۰ سناتور آمریکایی به نفع خانم دووس و ۵۰ نفر دیگر به ضرر او رای دادند که در صورت حفظ این نتیجه، خانم دووس از کسب رای اعتماد سنا باز می ماند. 

منصوریان: من بازیکنی جز ژاوی را متفاوت‌تر از بازیکنان خودمان ندیدم. شیر اگر پیر هم باشد، شیر است. فقط و فقط تفاوت د… twitter.com/i/web/status/8…

اسوالدو فریرا، سرمربی السد: شرایط طوری پیش رفت که همه چیز به سود #استقلال تمام شد. بازیکنان ما چنین اتمسفری را تا ب… twitter.com/i/web/status/8…

'قتل برادرم دلایل تروریستی دارد'

تصویری از دیپلمات افغان در کراچی
ریاست اجرایی
کاردار سوم کنسولگری افغانستان در کراچی که دیروز از سوی یک محافظ افغان این کنسولگری کشته شد

محمد عبده، عضو مجلس نمایندگان افغانستان و برادر محمد ذکی عبده دیپلومات افغان که روز گذشته در پاکستان کشته شد، قتل برادرش را یک عمل تروریستی خوانده است.

او گفته فرد مهاجم توسط یک سلاح بدون مجوز بر برادرش حمله کرده است. آقای عبده از حکومت افغانستان خواست که برای تحقیق در این مورد هیأتی بگمارد.

 وزارت خارجه افغانستان پیشتر اعلام کرده که محمد ذکی عبده، کاردار سوم کنسولگری افغانستان در کراچی در نتیجه تیراندازی یک محافظ این کنسولگری کشته شد.

آقای عبده اظهارات سفیر افغانستان در پاکستان را که گفته این دیپلمات افغان به دلیل دعوای شخصی به قتل رسیده، رد کرد. 

استقلال السد قطر را برد

  تیم فوتبال استقلال تهران توانست در مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا در ضربات پنالتی تیم السد قطر را چهار بر سه شکست دهد و به دور بعد صعود کند. دو تیم در پایان ۱۲۰ دقیقه به تساوی بدون گل رسیدند و بعد از دو وقت اضافه ضربات پنالتی سرنوشت بازی را رقم زد. مهدی رحمتی، دروازه‌بان استقلال دو ضربه پنالتی را مهار کرد.

#استقلال با پیروزی مقابل السد قطر در ضربات پنالتی به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا رسید.

#استقلال با پیروزی مقابل السد قطر در ضربات پنالتی به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا رسید.

به بهانه 'قاتل اهلی'؛ نگاهی به جلسه‌های مطبوعاتی و نقد فیلم در ایران

تلاش نافرجام محمد گبرلو، مجری جلسه مطبوعاتی فیلم برای روبوسی بین مسعود کیمیایی، کارگردان و پژمان لشگری قوچانی، تهیه کننده قاتل اهلی
taanim
تلاش مجری جلسه مطبوعاتی فیلم برای روبوسی بین مسعود کیمیایی، کارگردان و پژمان لشگری قوچانی، تهیه کننده قاتل اهلی

  این روزها دو آسیب عمده، اکران اول یک فیلم را تهدید می‌کند. یکی از این دو آسیب جهانی است و آن را می‌توان به عنوان «رقابت برسر اولین نفر بودن در اظهار نظر دربارۀ یک فیلم» نامید. منظرۀ منتقدانی که هنوز از سالن سینما بیرون نیامده‌اند، در حال توییت کردن و نوشتن دربارۀ فیلم‌ روی صفحه فیس‌بوک‌شان هستند نشانۀ سقوط آن ارزش‌هایی مثل صبر، بازبینی و تأمل است که زمانی نقد بر آن‌ها استوار بود. آسیب دوم که مختص ایران است، رواج ادبیاتی زمخت در بین سینمایی‌هاست.

 متن کامل را اینجا بخوانید

بازی استقلال - السد به پنالتی کشید

 بازی تیم‌های استقلال و السد قطر در مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا در پایان وقت اضافه دوم بدون گل به پایان رسید تا سرنوشت تیم صعود کننده در ضربات پنالتی مشخص شود.  

وزیر امنیت داخلی آمریکا: فرمان ترامپ با شتابزدگی اجرا شد

جان کلی، وزیر امنیت داخلی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت: "قانون ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا شتابزده اجرا شده است." 

آقای کلی گفته که مسئولیت عدم اطلاع به کنگره را که باعث به هم ریختگی در فرودگاه‌ها شده را به عهده می‌گیرد. 

وزیر امنیت داخلی آقای ترامپ همچنین گفته که انتظار نمی‌رود به لیست کشورهای ممنوعه اضافه شود. 

آقای ترامپ دستوری را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا در همین مدت زمان ممنوع شد.

این کشو‌رها شامل ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: برقراری ارتباط بانکی ایران با ۲۵۰ بانک دنیا

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مشکلات بانکی ایران با بسیاری از کشورها دنیا پس از برجام رفته‌رفته در حال حل شدن است، گفت: "تعداد بانک‌هایی که با ما قرارداد امضاء کرده‌اند و آماده تعامل هستند از ۲۵۰ بانک دنیا بیشتر شده است." 

به گزارش تسنیم، آقای واعظی همچنین عنوان کرد که به جز موضوع رابطه مشکلاتی که در ارتباط با بانک‌های آمریکایی و مبادله با ارز دلار وجود دارد "با بسیاری از بانک‌های دنیا کار می‌کنیم و آرام‌آرام ترسی که بانک‌های دنیا از تحریم ناشی از معامله با ایران داشته‌اند در حال رفع شدن است."

واعظی
TASNIM

رستمی بهترین وزنه‌بردار ۲۰۱۶

در کمیسیون تلفیق; 'حداقل حقوق در سال آینده یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد'

محمدمهدی زاهدی، نماینده کرمان در مجلس ایران گفته است کمیسیون تلفیق حداقل حقوق کارکنان دولت در سال آینده را یک میلیون و دویست هزار تومان تعیین کرده است.

 آقای زاهدی گفته است: "در احکامی که دولت به مجلس داده بود بسیار متفاوت از آنچه بود که ما در کمیسیون تلفیق تصویب کردیم." دولت در لایحه بودجه سال آینده ده درصد افزایش حقوق برای کارکنان دولت پیشنهاد کرده بود. 

درباره لایحه بودجه سال آینده اینجا بخوانید

افزایش حقوق کارمندان دولت
TASNIM

حضور فرهاد مجیدی در ورزشگاه آزادی

رئیس سازمان میراث فرهنگی: بیش از پنج میلیون نفر از ایران دیدن کرده‌اند

زهرا احمدی پور، رییس سازمان میراث فرهنگی ایران مشارکت کلی صنعت توریسم در تولید ناخالص ملی این کشور را  ۷.۶ درصد ااعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) خانم احمدی پور که در همایشی بین‌المللی درباره سرمایه‌گذاری در هتلداری در تهران صحبت می‌کرد گفته است: "در حال حاضر آمار گردشگران ورودی از ۵ میلیون نفر گذر کرده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۱۷ این رقم به بیش از ۱۰ درصد برسد. "

  بر اساس گزارش سالانه شورای جهانی سفر و گردشگری مشارکت کلی صنعت توریسم در تولید ناخالص ملی ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی حدود شش و هفت دهم درصد بوده است.

توافق ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی بر سر برنامه هسته‌ای این کشور که به برچیده شدن یا کاهش تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران منجر شد، بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی را تشویق به سرمایه‌گذاری یا حداقل مطالعه جدی درباره فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران کرده است.

بیشتر بخوانید:

سرمایه‌گذاران خارجی برای ساخت هتل‌های زنجیره‌ای به ایران می‌روند

ایران، مقصد جدید گردشگران ایتالیایی؟

هتل گراند ملیا قو
MEDGHOO.NET

نیمه اول بازی استقلال_السد بدون گل به پایان رسید

نیمه اول بازی استقلال و السد قطر صفر صفر به پایان رسید.

 استقلال امروز در دیدار انتخابی لیگ قهرمانان آسیا میزبان السد قطر در ورزشگاه آزادی است.

استقلال
BBC

دولت 'به تنهایی نمی‌تواند مشکل بیکاری را حل کند'

ایرج حسینی صدرآبادی، قائم مقام معاون امور مجلس رییس جمهوری گفت: "دولت به تنهایی نمی تواند مشکل بیکاری و اشتغال کشور را حل کند."

به گزارش ایرنا، آقای صدرآبادی همچنین گفت که دولت بدون کمک بخش خصوصی و مشارکت  تمامی دستگاههای اجرایی قادر به رفع معضل بیکاری نیست.

کارگران
TASNIM

نشست سران قوای مجریه، مقننه و قضاییه در تهران

سران سه قوه
isna

هدیه رئیس سازمان محیط زیست ایران به آیت‌الله جوادی آملی

حضور تماشاچیان استقلال در ورزشگاه آزادی

مطهری: محدودیت‌های مسئولان درباره حصر آثار معکوس دارد

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در دانشگاه فردوسی در پاسخ به سؤالی درباره موضوع رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی گفت: "ما مشکلی در کشور نداریم، این محدودیت‌های مسؤولان کشور آثار معکوسی دارد، بارها گفتیم این حصر کجای قانون است و واقعا ضرورتی ندارد."

به گزارش انتخاب، آقای مطهری همچنین با اشاره به تلاشهای انجام شده برای رفع حصر این افراد گفت: "آن‌ها دچار خطا شدند نه اینکه هیچ خطایی نکردند اما اعتراضشان طولانی شد و مورد سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه قرار گرفتند،اما آیا هفت سال برای این مجازات کافی نیست."

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه هر دو طرف خطا کردند، عنوان کرد:"اینکه می‌گویند شورای عالی امنیت ملی در این باره وارد عمل شده است صحیح نیست چرا که تعیین مجازات به شورای عالی امنیت ملی ربطی ندارد بلکه قوه قضائیه باید تصمیم بگیرد."  

 میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از اواسط بهمن ماه ١٣٨٩ تحت حصر خانگی قرار گرفته‌اند. 

علی مطهری
YJC

خامنه‌ای و ترامپ; نرمش در برابر تندی؟

اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در واکنش به سخنان و اقدامات اخیر دولت جدید آمریکا را باید در شمار ملایم‌ترین واکنش‌های او به آمریکا در سال‌های اخیر قلمداد کرد.

آقای خامنه‌ای بدون آنکه به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران اشاره کند، لبه تند حملات خود را متوجه اقدامات دولت پیشین آمریکا کرد و در پاسخ به موج اخطارهای اخیر دونالد ترامپ و اعضای ارشد کابینه او، تنها به این اکتفا کرد که بگوید مردم ایران در تظاهرات روز ۲۲ بهمن جواب این تهدیدها را خواهند داد.

تحلیل جمشید برزگر را اینجا بخوانید

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران
KHAMENEI.IR

وزیر نفت ایران: خط لوله صادرات گاز به عمان از آب‌های امارات عبور نمی‌کند

وزرای نفت و انرژی ایران و عمان امروز سه‌شنبه ۱۹بهمن (۷ فوریه) چارچوب کلی توافق گازی بین دو کشور را در تهران تمدید کرده‌اند.

هدف این پروژه انتقال گاز از ایران به عمان است بدون آن که از آب‌های امارات متحده عربی عبور ‌کند.

بیزن زنگنه، وزیر نفت ایران به خبرگزاری مهر گفته است: "قطعا با توافق دو کشور مقرر شده که خط لوله انتقال گاز ایران به عمان بدون عبور از آب های حاکمیتی امارات متحده عربی، از آب‌های عمیق عبور کند."

آقای زنگنه هزینه ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به عمان را حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار برآورد کرده است و حضور نمایندگان شرکت‌های کوگس کره جنوبی، توتال فرانسه، شل انگلیس و میتسوئی ژاپن را تائید کرده است.

جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید

وزرای نفت و انرژی ایران و عمان
SHANA

واکنش ملایم رهبر ایران به اقدامات اخیر دولت آمریکا

جمشید برزگر

تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

 اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای در واکنش به سخنان و اقدامات اخیر دولت جدید آمریکا را باید در شمار ملایم‌ترین واکنش‌های او به آمریکا در سال‌های اخیر قلمداد کرد. 

آقای خامنه‌ای بدون آنکه به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران اشاره کند، لبه تند حملات خود را متوجه اقدامات دولت پیشین آمریکا کرد و در پاسخ به موج اخطارهای اخیر دونالد ترامپ و اعضای ارشد کابینه او، تنها به این اکتفا کرد که بگوید مردم ایران در تظاهرات روز ۲۲ بهمن جواب این تهدیدها را خواهند داد. 

به نظر می‌رسد رهبران جمهوری اسلامی یا به دلیل عدم اطمینان از سیاست عملی دونالد ترامپ و یا به دلیل جدی گرفتن اخطارهای او، می‌کوشند بر خلاف روال سال‌های اخیر، با موضع گیری‌های محتاطانه، دست کم در این شرایط نفتی بر آتش زیر خاکستر روابط دو کشور نریزند

نهمین روز جشنواره فیلم فجر

جشنواره
TASNIM
جشنواره فیلم فجر
MEHR
جشنواره
TASNIM
جشنواره
TASNIM

بنیاد شهید ایران هزار خانواده کشته شدگان در سوریه را تحت پوشش قرار داد

محمدعلی شهیدی محلاتی، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفته است که بیش از هزار نفر از خانواده‌های  نیروهای ایرانی که در جنگ سوریه کشته‌اند، تحت پوشش این بنیاد در آمده اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم آقای شهیدی گفت که قرار است تعدادی  دیگر نیز پس از طی کردن مراحل قانونی تحت پوشش این بنیاد قرار گیرند.

بیشتر بخوانید: حمایت بنیاد شهید ایران از خانواده ۲۰۰ افغان کشته شده در سوریه

خاتمی: به آشتی ملی امیدوارم

فعالیت های اجتماعی و سیاسی محمد خاتمی در سال های اخیر محدود شده است
isna
فعالیت های اجتماعی و سیاسی محمد خاتمی در سال های اخیر محدود شده است

  محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران در سخنرانی در محل دفتر کارش در تهران گفته است که "به آشتی ملی و تحقق بیش از پیش همبستگی درونی امیدوارم که البته زمینه آن باید از سوی حاکمان فراهم شود".

گزارش مستقلی از گفته های آقای خاتمی به زودی در سایت فارسی بی بی سی منتشر می شود.  

آخرین محموله کیک زرد وارد ایران شد

 آخرین محموله از مجموع ۱۴۹ کیلوگرم کیک زرد و پنج کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد امروز به ایران رسید.

بهروز کمالوندی، سخنگو سازمان انرژی اتمی با اعلام این خبر گفت: اهمیت موضوع از این جهت بوده که ما در طول ۳۷ سال گذشته نتوانسته‎‌ بودیم کیک زرد را وارد کشور کنیم؛ اگرچه تولیداتی در داخل کشور داریم که به اندازه کافی نیست."

کیک زرد
TASNIM
کیک زرد
TASNIM

تجمع گروهی از کارگران شهرداری بجنورد مقابل فرمانداری

  گروهی از کارگران شهرداری شهر بجنورد، صبح امروز در اعتراض به تاخیر در پرداخت چند ماه حقوق خود مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کرد‌ند. 

به گزارش ایلنا، کارگران خدماتی شهرداری بجنورد  ۴ ماه است که مطالبات مزدی خود را دریافت نکرده‌اند. 

این کارگران تاکنون در چند نوبت مقابل استانداری استان و شورای شهر بجنورد اعتراض صنفی کرده‌اند. 

به گفته کارگران مجموع مطالبات معوقه این افراد حدود "۴ میلیارد تومان" است. 

 کارگران همچنین می گویند که حق بیمه آنها نیز پرداخت نشده است. به گفته معترضان میزان بدهی شهرداری بجنورد به تامین اجتماعی "حدود ۱۴ میلیارد تومان" است.

کارگران شهرداری بجنورد
ILNA

توییت ترامپ درباره پوتین، اوباما و ایران

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توییت تازه خود نوشته است: "من پوتین را نمی‌شناسم، با روسیه هیچ معامله‌ای ندارم، و کسانی که از من بدشان می‌اید دارند شلوغش می‌کنند - در حالی که اوباما با ایران، شماره یک در فهرست ترور توافق کرده وهیچ‌کس مشکلی ندارد!"

I don't know Putin, have no deals in Russia, and the haters are going crazy - yet Obama can make a deal with Iran, #1in terror, no problem!

'معوقات کارگران هپکو اراک تا پایان اسفند پرداخت می‌شود'

محمود زمانی قمی، استاندار استان مرکزی گفت: "معوقات کارکنان و کارگران شرکت هپکو اراک تا پایان اسفندماه سال جاری پرداخت می شود."

به گزارش ایرنا، استاندار استان مرکزی همچنین گفته که تغییر سهامدار اصلی کارخانه هپکو و برخورد قانونی با سهامدار فعلی و همه کسانی که در رکود این واحد صنعتی سهیم بودند یکی دیگر از برنامه‌های دولت است.

شرکت هپکو در سال ۱۳۵۱ در زمینی به وسعت ۹۰ هکتار با هدف مونتاژ ماشین آلات راه سازی تاسیس و از سال ۱۳۵۴شروع به فعالیت کرد. 

به گفته مسئولان دولتی سهامدار فعلی شرکت هپکو در سال ۱۳۸۶، با پرداخت "بخش ناچیزی" از کل مبلغ قرارداد، کارخانه هپکو را تحویل گرفت و با دریافت وکالت ۶ ساله از سازمان خصوصی سازی در سال ۹۲تمامی سهام شرکت را به نام خود، سند زده است. 

هپکو
UGC

دستگیری 'پیامبر دروغین' در پردیس

به گزارش خبرگزاری قوه قضاییه ایران (میزان) دادستان عمومی و انقلاب پردیس از دستگیری فردی خبر داده که ادعای پیامبری داشته است.

به گفته حیدر فتاحی این متهم ۳۷ ساله با تنظیم شب‌نامه و مبعوث‌نامه ادعای وحی و نبوت کرده است. دادستان پردیس گفت متهم  "با رصدهای سپاه شناسایی و با دستور دادستانی دستگیر و روانه زندان شد".

'روزانه ۸۰ نوزاد معلول' در ایران متولد می‌شوند

 انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی گفت: "روزانه به طور متوسط حدود ۸۰ و سالانه بیش از ۳۰ هزار نوزاد معلول در کشور متولد می‌شوند که باید با برنامه ریزی مناسب از این روند جلوگیری کنیم."

 به گزارش ایرنا، آقای محسنی همچنین عنوان کرد که انجام آزمایش ها و مشاوره های ژنتیک در مدت اجرای برنامه ششم توسعه با هدف کاهش تولد نوزاد معلول، "اجباری شده است."

 به گفته رئیس سازمان بهزیستی طبق ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور، همه زوج‌های در آستانه ازدواج باید فرم ژنتیک را پر کرده و در صورت لزوم مشاوره‌ها و آزمایش‌های ژنتیک قبل از ازدواج را انجام دهند.

نوزاد
MEHR

ذوالنور: ۱۴۹ تن کیک زرد را از روسیه وارد نکردیم

 مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم و رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی درباره اینکه برای خرید کیک زرد آیا اورانیوم خام یا غنی‌شده داده‌ایم، گفت: "برای وارد کردن کیک زرد نه اورانیوم خام داده شد و نه اورانیوم غنی‌سازی شده و به معنای واقعی ۱۴۹ تن کیک زرد را خریداری کردیم که به دلایلی نمی‌توان گفت این معامله با چه کشوری انجام شده اما تأکید می‌کنم روسیه طرف این قرارداد نبود." 

این در حالی است که مقام های ایرانی روز دوشنبه اعلام کردند که آخرین بخش از واردات ۱۴۹ تن اورانیوم از روسیه به عنوان بخشی از توافق اتمی، برجام، به زودی کامل می شود.

 براساس متن توافق جامع هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی، ایران متعهد شده ذخایر اورانیم غنی شده خود را تا حد خلوص ۳.۵ درصد و زیر ۳۰۰ کیلوگرم نگه دارد. 

بیشتر بخوانید

ذوالنور
TASNIM

رئیس جمهور رومانی: کشورم پس از اعتراض‌ها آشوب زده است

کلوس یوهانیس، رئیس جمهوری رومانی گفت که کشورش پس از یک هفته اعتراض در خیابان‌ها آشوب زده است. 

رئیس جمهور رومانی همچنین تلاشش برای تخریب دولت را رد کرده است. 

دولت رومانی هفته پیش حکمی را صادر کرد که براساس آن می تواند به آزادی ده ها مقام متهم به فساد منجر شود.

این حکم باعث تظاهرات ضد دولتی گسترده در رومانی شد.

گزارش شد که حداقل ۱۵۰ هزار نفر در مقابل سازمان های دولتی تجمع کردند و در سایر شهرها هم تظاهرات شده است.

حکم دولتی چند نوع تخلف را از حالت غیرقانونی خارج می کند و فقط در صورتی برای سواستفاده از قدرت مجازات زندان در نظر می گیرد که مجموع اموال جابجا شده در پرونده فساد از ۴۴ هزار یورو (۴۸ هزار دلار) بیشتر باشد.

این حکم به نفع لیویو دراگنی رهبر حزب سوسیال دمکرات است که با اتهام کلاهبرداری ۲۴ هزار یورویی از دولت مواجه است.

رومانی
AFP

واکنش رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی به چند نرخی بودن قیمت ارز

'احتمال اجرای حکم اعدام بابک زنجانی تا قبل از پایان سال'

اصغر هندی، مسئول کمیته پیگیری مطالبات وزارت نفت امروز درباره آخرین وضعیت پرداخت بدهی بابک زنجانی گفت: "هنوز تغییری در پرداخت بدهی‌ای بابک زنجانی به شرکت نفت حاصل نشده است."

به گزارش ایلنا، آقای هندی همچنین احتمال داد که "حکم اعدام بابک زنجانی تا قبل از پایان سال اجرایی شود. "

مسئول کمیته پیگیری مطالبات وزارت نفت همچنین عنوان کرد: "علیرضا زیباحالت‌منفرد، فرد جدید دستگیر شده در ارتباط با این پرونده نیز تحت بازجویی است و اخبار جدیدی از وی بدست نیامده است."

این در حالی است که رسول کوهپایه زاده، وکیل مدافع بابک زنجانی در واکنش به گفته های آقای هندی مبنی براعدام زنجانی تاپایان سال، گفت: "زنجانی روز گذشته حکم را قرائت کرده و بعید می‌دانم به این زودی اجرا شود."

نیکولا سارکوزی به دادگاه می‌رود

مقامات قضایی در فرانسه می‌گویند نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور سابق فرانسه به اتهام نقض قوانین مالی انتخابات به دادگاه می‌رود. 

این درخواست پس از تحقیقات طولانی درباره اتهامات مالی آقای سارکوزی در انتخابات ۲۰۱۲ مطرح شده است. آقای سارکوزی متهم شده بیش از حد مجاز تعیین شده برای تبلیغات انتخاباتی‌اش خرح کرده است. بر اساس این تحقیقات، رئیس جمهوری سابق فرانسه حساب‌های حزبش را - که در آن زمان "اتحاد برای جنبش مردمی" نام داشت - دست‌کاری کرده تا ۲۰ میلیون دلار از مخارج انتخاباتی‌اش را پنهان کند.

سارکوزی
Reuters

موحدی کرمانی: جبهه مردمی نیروهای انقلاب مورد حمایت علما و روحانیون است

محمد علی موحدی کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز گفت: "جبهه مردمی نیروهای انقلاب" موردحمایت کامل علما و روحانیون برجسته است."

جبهه مردمی نیروهای انقلاب که به تازگی فعالیتش را آغاز کرده است، مورد حمایت اصولگرایان است. 

 محمدباقر ذوالقدر رئیس ستاد جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، رضا روستاآزاد از اعضای هیئت موسس  این جبهه و سیدنظام موسوی دبیر کمیته رسانه جبهه مردمی نیروهای انقلاب هستند.

عفو بین‌الملل: ظرف پنج سال حدود ۱۳ هزار نفر در سوریه اعدام شدند

سازمان عفو بین الملل می‌گوید در ظرف پنج سال حدود ۱۳ هزار نفر در زندانهای نظامی سوریه در نزدیکی دمشق اعدام شده‌اند.

براساس این گزارش بیشتر افراد اعدام شده شامل فعالان حقوق بشر یا مخالفات دولت سوریه بودند. 

نویسنده گزارش امنستی به بی‌بی‌سی گفته است که برخی از این زندانیان بدون دادگاه یا در دادگاهی یک تا دو دقیقه‌ای اعدام شده‌اند. 

دولت سوریه شکنجه مخالفان در این کشور را رد کرده است.

خبر فوریرهبر ایران: ترامپ چهره واقعی آمریکا را نشان داد

 آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی امروز: از این آقایی که آمده (ترامپ) متشکریم! تشکر به‌ خاطر اینکه زحمت ما را کم کرد؛ چهره‌ واقعی آمریکا را نشان داد. آنچه که ما در سی و چند سال می‌گفتیم -فساد سیاسی، اقتصادی و اخلاقی و اجتماعی در دستگاه حاکمه‌ی آمریکا- این آقا آمد در دوره‌ انتخابات و بعد از انتخابات این را علنی و عریان کرد... الان هم با این کارهایی که می‌کند، بچه‌ پنج ساله را دستبند می‌زند، نشان می‌دهد حقیقت حقوق بشر آمریکایی یعنی چه."