Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. مهاجمی در فرودگاه اورلی پاریس کشته شد
  2. سفر وزیر خارجه آمریکا به چین
  3. نامه محمود صادقی به فرمانده سپاه درباره بازداشت‌های اخیر

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

نرسیده برگشت خورد

سفیر آزادی زنان زندانی

معاون رییس‌جمهور ایران، سحر دولتشاهی، هنرمند و بازیگر را به عنوان سفیر کمپین ارمغان معرفی کرد. هدف این کمپین تلاش برای آزاد کردن زنان زندانی جرایم غیرعمد در ایران است. 

View more on twitter

فروش نقاشی سهراب سپهری در حراج کریستی دبی

حذف 'گرمایش زمین' از بیانیه پایانی اجلاس بیست

وزیران دارایی ۲۰ کشور ثروتمند که در آلمان گرد هم آمده‌اند، به دلیل مواضع دولت آمریکا ناچار شدند هر گونه اشاره به خطر گرم‌تر شدن زمین را از بیانیه پایانی خود حذف کنند. کشورها با کمک دولت قبلی آمریکا موفق شده بودند برای مقابله با خطر گرم‌تر شدن زمین توافق کنند که سوخت فسیلی کمتری مصرف کنند و به کشورهای آسیب‌پذیر کمک کنند.

رقابت ۱۱ نفر در انتخابات فرانسه

شورای قانون اساسی فرانسه تایید کرد ۱۱ نامزد در انتخابات ماه آینده ریاست جمهوری رقابت می‌کنند. مارین لوپن، رهبر حزب راست تندرو جبهه ملی، مانوئل ماکرون، نامزد مستقل راست میانه و فرانسوا فیون، نامزد حزب جمهوری خواهان از جمله نامزدها هستند. پیش بینی می‌شود هیچ کس نتواند اکثریت آرا را در دور اول کسب کند. 

انتصاب سروزیر 'مخالف مسلمانان' در بزرگ‌ترین ایالت هند

حزب حاکم مردم هند یا بی‌جی‌پی در ایالت اوتارپرادش، بزرگترین ایالت هند، یک راهبه هندو را به عنوان سروزیر معرفی کرده که به داشتن دیدگاه‌های ضداسلام مشهور است. هفته پیش این حزب در انتخابات اوتارپرادش به پیروزی رسید و موقعیت ناراندا مودی، نخست‌وزیر و حزب حاکم، تقویت شد. خبرنگاران می‌گویند این انتصاب مسلمانان این ایالت را نگران خواهد کرد. 

اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شد

نوروز بدون کلاه قرمزی

تهیه‌کننده مجموعه پرطرفدار کلاه‌قرمزی به ایرنا گفته جلسه مشترک تولیدکنندگان این مجموعه با صدا و سیما به نتیجه نرسیده و این برنامه پخش نمی‌شود.

View more on twitter

'زمینه بازگشت هنرمندان در دولت دوازدهم'

عبدالرضا داوری، معاون خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در زمان دولت محمود احمدی‌نژاد و از حامیان او، با انتشار عکس چهار خواننده سیاوش قمیشی، عارف، معین و امید در توییتر ابراز امیدواری کرده که وقتی حمید بقایی رییس‌جمهور شود، هنرمندان خارج ایران بتوانند برگردند.

View more on twitter

سفر یک ماهه پادشاه عربستان به کشورهای آسیایی پایان یافت

پادشاه عربستان در خاتمه دیدار از چین، به سفر یک ماهه آسیایی خود پایان داده است. در جریان دیدار مقام‌های سعودی با مقام‌های چینی، مجموعه قراردادهایی به ارزش شصت و پنج میلیارد دلار امضا شدند. پادشاه عربستان به جز چین، به ژاپن، مالزی و اندونزی نیز سفر کرد. او قرار بود به مالدیو نیز سفر کند اما شیوع آنفلوانزا در پایتخت این کشور باعث لغو سفر پادشاه عربستان شد.

پاپ فرانسیس به مصر می‌رود

دولت مصر تائید کرده که پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان در هفته پایانی آوریل به این کشور سفر خواهد کرد.

راننده ماشینش را آتش زد و رفت

سرنوشت ماهی قرمز

.
.

ماهی قرمز شیء نیست. بر خلاف تصور رایج، ماهی قرمز حداقل سه ماه حافظه و قابلیت زیادی برای تشخیص رنگ و اندازه و شکل دارد. ماهی قرمز قادر به تشخیص آدم‌ها از یکدیگر است و برای همین واکنش‌های متفاوتی نسبت به صاحب خود در اکواریوم نشان می‌دهد تا یک غریبه. آیا نگهداری ماهی قرمز اخلاقی است؟ گزارش سیاوش اردلان را بخوانید.

اردوغان قول داد مجازات اعدام به ترکیه بازگردد

رییس جمهور ترکیه بار دیگر ابراز امیدواری کرده که پارلمان، بازگرداندن مجازات اعدام را بعد از رفراندوم شانزدهم آوریل تصویب کند.

رجب طیب اردوغان گفته است: "خانواده شهدا و قهرمانان کودتای نافرجام نگران نباشند. فکر کنم به خواست خدا بعد از رفراندوم، مجلس به درخواست شما برای تصویب دوباره مجازارت اعدام پاسخ خواهد داد."

دو تفنگ و دو سرباز؛ شش ساعت انتظار

اعتراض ایران به پرواز جنگنده‌های اسرائیل

سخنگوی وزارت خارجه ایران عملیات جنگنده‌های اسرائیل در آسمان سوریه را محکوم کرده و از سازمان ملل خواسته مانع "تجاوز" دوباره شود.

View more on twitter

ترکیه و کره جنوبی در ایران نیروگاه می‌سازند

یک شرکت کره جنوبی و یک شرکت ترکیه در پروژه‌ای چند میلیارد دلاری در ایران نیروگاه‌های برق می‌سازند.

بنا است این دو شرکت پنج نیروگاه گازی در ایران بسازند و ارزش این پروژه تا چهار میلیارد دلار برآورده شده است.

این پنج نیروگاه در مجموع پنج هزار مگاوات ظرفیت خواهند داشت. 

نامه محمود صادقی به فرمانده سپاه درباره بازداشت‌های اخیر

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران نسبت به بازداشت همزمان شماری از مدیران کانال‌های تلگرامی نزدیک به اصلاح‌طلبان و دولت ابراز نگرانی کرده است.

آقای صادقی گفته است بازداشت گروهی از مدیران کانال‌های تلگرامی با گرایش‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان و حامیان دولت، که "ظاهرا از سوی اطلاعات سپاه انجام گرفته، موجی از نگرانی در جامعه نسبت به التزام عملی این نهاد به این سیاست‌ها را برانگیخته است." 

بیشتر بخوانید

محمود صادقی
Mehr

امروز در خبرها

  • مهاجمی در فرودگاه اورلی پاریس کشته شد
  • سفر وزیر خارجه آمریکا به چین
  • نامه محمود صادقی به فرمانده سپاه درباره بازداشت‌های اخیر

آنچه گذشت

اخبار روز جمعه را اینجا مرور کنید.