Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

بیش از ۳۶ هزار نفر برای انتخابات شوراها ثبت نام کرده‌اند

بنا به اعلام وزارت کشور ایران تعداد ۱۱ هزار و ۲۵۰ نفر برای نامزدی در انتخابات شوراهای شهر و ۲۵ هزار و ۶۶۷ نفر هم برای انتخابات روستاها ثبت نام کرده‌اند.

سخنرانی نوروزی رهبر ایران

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران که به مشهد سفر کرده، به سنت هر ساله خود در روز اول فروردین در آرامگاه امام هشتم شیعیان سخنرانی می کند. سخنرانی نوروزی رهبر ایران معمولا سخنرانی مهمی تلقی می شود. او در ابتدای سخنان خود گفت که موضوعات مهم امسال که قصد دارد در مورد آنها صحبت کند، مسائل اقتصادی کشور و مسئله انتخابات است.

جهانگیری: ایران بزودی صادرکننده بنزین می‌شود

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهورایران می‌گوید که این کشور از وارد کننده گازوئیل به صادرکننده این محصول تبدیل شده و به زودی به صادر کننده بنزین نیز تبدیل می‌شود.

به گزارش ایرنا، آقای جهانگیری همچنین درباره میدان مشترک پارس جنوبی گفت: "وقتی دولت را تحویل گرفتیم قطری ها دو برابر ما برداشت می کردند و این فاصله یک غارت بیت المال بود که سهم و حق ملت ایران توسط یک کشور کوچک برداشته می‌‌شد.

"در این مدت تمرکز بر روی پارس جنوبی گذاشته شد و میزان برداشت برابر شده و در سال ۹۶ میزان برداشت ما از پارس جنوبی بیشتر می‌شود."

به گفته آقای جهانگیری ایران چهل میلیارد دلار صادرات کالا داشته است.

او از بیکاری به عنوان یکی از معضلات اصلی کشور نام برد و گفت سالی یک میلیون و دویست هزار فارغ التحصیل به جمعیت بیکاران اضافه می‌شود.

الله کرم: الگوی ما حزب الله لبنان است

حسین الله کرم، رییس شورای هماهنگی حزب الله که برای نامزدی در انتخابات شورای شهر تهران ثبت نام کرده است می‌گوید: "الگوی ما حزب الله لبنان است که در کارهای خدماتی و اجتماعی دست دارد و جدا از مشی سیاسی این رویکرد تاکنون در شورای شهر نبوده و من قصد دارم این نوع مدیریت را به شورای شهر بیاورم. از ابتدا تا به امروز جای مدیریت استراتژیک در شوراها خالی بوده است و قصد دارم این مدیریت را احیا کنم."

ترافیک نوروزی در ایران

مذاکرات ژاپن و اتحادیه اروپا برای تقویت روابط تجاری

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن امروز در بروکسل با دونالد توسک رییس شورای اروپا و ژان کلود یونکر رییس کمیسیون اروپا دیدار و درباره توافق تجاری آزاد بین ژاپن و اتحادیه اروپا  گفتگو می‌کند. اتحادیه اروپا پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا و سیاست او در حمایت از صنایع داخلی، قصد دارد روابط تجاری خود را با کشورهای آسیایی تقویت کند. یکی از اولین اقدامات رییس جمهور آمریکا خارج کردن این کشور از پیمان تجاری ۱۲ کشور حاشیه اقیانوس آرام (TTPA) بود. 

حملات تازه به شرق دمشق

گروه‌های مسلح مخالف دولت بشار اسد در سوریه حملات تازه ای را به مناطق شرقی شهر دمشق، پایتخت این کشور آغاز کرده اند. این گروه ها دو روز پیش هم در این منطقه به مواضع نیروهای دولتی حمله کرده بودند که مهار شد. گزارش ها حاکی از آن است که حمله تازه با انفجار یک خودرو بمبگذاری شده آغاز شده و با تیراندازی و گلوله باران ادامه یافته. نیروهای دولتی با حملات هوایی به مهاجمان پاسخ داده اند. دولت سوریه می گوید که نیروهایش درگیر نبردی سنگن هستند. مخالفان دولت می گویند که مواضعی را که روز یکشنبه از دست داده بودند، دوباره تصرف کرده اند، اما منابع مستقل این گزارش را تأیید نکرده اند.

مارتین مک‌گینس درگذشت

مارتین مک گینس
Reuters

مارتین مک‌گینس، از معماران صلح ایرلند شمالی در سن ۶۶ سالگی درگذشت. آقای مک‌گینس از فرماندهان ارتش جمهوریخواه ایرلند بود که برای جدا کردن ایرلند شمالی از بریتانیا و الحاق به جمهوری ایرلند می جنگید. او بعدها به عنوان مذاکره کننده اصلی جمهوریخواهان ایرلند شمالی وارد روند صلح شد و در سال ۲۰۰۷ با طرفداران اتحاد با بریتانیا به یک توافق تاریخی مبنی بر تقسیم قدرت دست یافت. او تا ماه ژانویه به عنوان معاون وزیر اول ایرلند شمالی خدمت کرد. آقای مک‌گینس از یک عارضه نادر قلبی رنج می برد. تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا که مذاکرات صلح ایرلند شمالی به ابتکار او آغاز شد و به سرانجام رسید، از نقش آقای مک‌گینس در این فرایند تاریخی ستایش کرده است.

آنچه گذشت

مروری بر خلاصه خبرهای روزدوشنبه ۳۰ اسفند را اینجا بخوانید .