Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. ادامه واکنش‌ها به حمله موشکی آمریکا به پایگاه ارتش سوریه
 2. آغاز خلع سلاح جدایی طلبان باسک
 3. دفاع حسن روحانی از عملکرد دولتش

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

تلویزیون ایران سخنان روحانی را پخش مستقیم نکرد

خبرگاری ایلنا نوشت صدا و سیما "در اقدامی تامل برانگیز سخنان رییس‌جمهور در همایش "قتصاد مقاومتی و توسعه روستایی را به طور مستقیم پخش نکرد".

به نوشته ایلنا این اقدام "برخلاف رویه گذشته" تلویزیون صورت گرفته که "سخنرانی‌های رییس جمهور را به طور زنده از شبکه خبر پخش می‌کرده است".

آقای روحانی در این همایش به دفاع از عملکرد دولت یازدهم و پاسخگویی به انتقادات مخالفان پرداخته بود. 

کره شمالی: حمله موشکی آمریکا به سوریه درستی انتخاب هسته ای ما را ثابت کرد

کره شمالی گفت حمله موشکی ایالات متحده به سوریه "یک میلیون باردیگر ثابت کرده" که این کشور در پیگیری برنامه نظامی هسته ای خود محق بوده است.

رسانه های دولتی کره شمالی به نقل از یک مقام این کشور، که نام او ذکر نشده، حمله موشکی روز جمعه را "تجاوزی غیرقابل تحمل" علیه یک کشور مستقل توصیف کرده اند.

این مقام افزوده است: "تنها قدرت نظامی خودمان است که ما را تجاوز امپریالیست ها در امان نگه می دارد."

کره شمالی تاکنون در چند نوبت جداگانه به آزمایش بمب های اتمی یا موشک های دارای توانایی حمل کلاهک هسته ای پرداخته و به همین علت، از سوی سازمان ملل تحریم شده است.

میرسلیم: با کاندیداهای جمنا مناظره نمی کنم

مصطفی میرسلیم رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی گفت: "من با نامزدهای جبهه مردمی نیروهای انقلاب اختلاف اعتقادی ندارم و هیچ گاه نیز در مناظرات مقابل یکدیگر نخواهیم ایستاد."

آقای میرسلیم با تکذیب نقل قول های منتشر شده از او در برخی رسانه ها در انتقاد از  جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) افزود: "هدف و نیت ما مشترک است."

وی تاکید کرد که تصمیمش به نامزد شدن در انتخابات ریاست جمهوری، از سوی شورای مرکزی حزب مؤتلفۀ اسلامی گرفته شده است.

رئیس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی جزو نامزدهای معرفی شده از سوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب نیست.  

مخالفت مرکل با عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بار دیگر تاکید کرده که ترکیه نباید به اتحادیه اروپا بپیوندد.  او گفته موضعش در این باره تغییری نکرده و مخالف حضور ترکیه در اتحادیه اروپاست. این دو کشور در چند هفته گذشته تنش‌های جدی داشته‌اند. چند تظاهرات در حمایت از رفراندوم ترکیه در آلمان لغو شد که باعث اعتراض شدید مقام‌های ترکیه شد. 

لغو سفر وزیر خارجه بریتانیا به روسیه

بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا سفرش به روسیه برای دیدار با مقام های روسی را لغو کرده است. علت لغو این سفر تحولات اخیر سوریه و حمله آمریکا به این کشور عنوان شده است.

مانور مشترک نیروی دریایی ایران و عمان

رسانه های ایران به نقل منابع نظامی این کشور می گویند ناوگروه نیروی دریایی ارتش ایران برای اجرای رزمایش مشترک امداد و نجات دریایی با نیروی دریایی عمان به این کشور اعزام شده است. دریای عمان میان دو کشور ایران و عمان قرار دارد.

روسای ستاد کل نیروهای مسلح ایران و روسیه تلفنی صحبت کردند

  سرلشگر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و ژنرال والری گراسیموف رئیس ستاد کل نیروهای مسلح فدراسیون روسیه، پیرامون تحولات سوریه و حمله آمریکا به این کشور به صورت تلفنی گفت وگو کردند.  

صالحی از ممانعت فروش اورانیوم به ایران توسط بریتانیا خبر داد

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: قرار شده بود ۹۰۰ تن اورانیوم در یک دوره سه‌ساله از قزاقستان به ایران منتقل شود که در لحظات آخر با ممانعت انگلیس فعلاً معلق شده، اما ما به‌طور جدی این درخواست را دنبال می‌کنیم.

"فرد بازداشت شده، عامل حمله استکهلم است"


     پرچم سوئد و گل‌هایی که به یادبود کشته‌شدگان، در محدوده محل حمله روز جمعه، هفتم آوریل گذاشته شده‌اند
GETTY IMAGES
پرچم سوئد و گل‌هایی که به یادبود کشته‌شدگان، در محدوده محل حمله روز جمعه، هفتم آوریل گذاشته شده‌اند

مقامات پلیس سوئد اعلام کرده‌اند که تقریبا اطمینان دارند مردی که بازداشت کرده‌اند، عامل حمله مرگبار روز جمعه، هفتم آوریل، در استکهلم است، اما تحقیقات درباره احتمال دخالت افرادی دیگر در این حمله ادامه دارد. بیشتر بخوانید

پلیس پاکستان از کشته شدن ۱۰ شورشی طالبان پاکستان خبر داد

پلیس در پاکستان از کشته شدن ۱۰ نفر از شورشیان طالبان پاکستان خبر داده. پلیس گفته نیروهای امنیتی در یک درگیری شبانه در شهر لاهور آنها را کشته اند. ماموران ضد تروریسم پاکستان می گویند یکی از این شورشیان بنام انورالحق از مظنونان بمبگذاری حدود دو ماه پیش در لاهور بود. ۱۳ نفر در آن بمبگذاری جان باختند.

گزارش هیات بررسی حادثه پلاسکو: شهرداری تهران وظیفه ایمن سازی داشت


     کمیته تحقیق پس از دو ماه بررسی گزارش خود را هفته گذشته در حضور رئیس جمهور ایران منتشر کرد
tasnim
کمیته تحقیق پس از دو ماه بررسی گزارش خود را هفته گذشته در حضور رئیس جمهور ایران منتشر کرد

 مهدی هداوند، عضو هیات بررسی حادثه پلاسکو که توسط رئیس جمهور ایران ماموریت پیدا کرده بودند در نشست خبری صبح امروز که در سالن جابرابن‌حیان دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، گفته است که "شهرداری تهران وظیفه داشته که اگر مالک ساختمان نسبت به ایمن‌سازی آن اقدام نکند در اجرای قانون شخصا وارد شده و نسبت به ایمن‌سازی آن اقدام کند که این اقدام را انجام نداده است".

کمیته تحقیق پس از دو ماه بررسی گزارش خود را هفته گذشته در حضور رئیس جمهور ایران منتشر کرد.

  این گزارش همچنین گفته که مدیریت حادثه ناکارآمد بوده و استانداردهای ایمنی رعایت نشده. این هیئت گفته پلیس باید محل حادثه را تا شعاع 60 متری تخلیه می کرد.     

آتش سوزی در ساختمان پلاسکو در مرکز تهران باعث فروریزی آن و کشته شماری از شهروندان از جمله شماری از آتش نشان هایی شد که برای اطفا حریق داخل ساختمان پلاسکو بودند.

رسانه های منتقد دولت از گزارش هیات تحقیق انتقاد کرده و آن را سیاسی و مرتبط با رقابت های انتخابات ریاست جمهوری پیش رو دانسته اند.

تماس تلفنی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با همتای روسی اش

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با نیکلای پاتروشف همتای روسی اش درباره وقایع اخیر سوریه و حمله آمریکا به خاک این کشور گفت و گو کرده است.

ایرنا از قول آقای شمخانی می گوید "مسیر مقابله و سرکوب قاطعانه جریان تروریسم با تداوم همکاری راهبردی ایران، سوریه، روسیه و جبهه مقاومت ادامه خواهد یافت".

ظریف: حمله آمریکا به سوریه بدعتی خطرناک است

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در دیدار با معاون نخست وزیر مجارستان حمله آمریکا به خاک سوریه را "بدعتی خطرناک" توصیف کرده است. 

ایران و مجارستان تفاهم همکاری هسته ای امضا کردند

  با حضور علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و ژولیت شومین معاون نخست وزیر مجارستان تفاهم نامه همکاری های هسته ای بین ایران و مجارستان امضا شد.

محمد حیدری روزنامه نگار پیشکسوت ایرانی درگذشت

 محمد حیدری روزنامه نگارپیشکسوت ایرانی براثرابتلا به بیماری سرطان درگذشت.

آقای حیدری ازعضای شورای سردبیری روزنامه اطلاعات درزمان انقلاب بود.

View more on twitter

مطهری: نمی دانم مرجع ممنوع التصویری خاتمی کجاست

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران، ممنوع التصویر بودن محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین، را غیرقانونی خواند. آقای مطهری به خبرگزاری ایلنا، گفته مرجع تصمیم گیری در این باره روشن نیست، اما قوه قضاییه باید پاسخگو باشد، چرا که بدون برگزاری دادگاه و صدور حکم نمی توان افراد را از حقوق اجتماعی شان محروم کرد. علی مطهری گفته این رویه باید اصلاح شود و مجلس در این زمینه اقدام خواهد کرد. 

روحانی درباره انتخابات پیش رو: نمی خواهیم دعوا درست کنیم

حسن روحانی رئیس جمهور ایران امروز در یک سخنرانی در تهران گفته است "ما در انتخابات پیش رو می‌خواهیم حماسه ایجاد کنیم و نمی‌خواهیم که دعوا درست کنیم و روبروی هم قرار بگیریم. ما می‌خواهیم که رقابتی سالم وجود داشته باشد و هر کسی که می‌خواهد وارد رقابت شود از خود تعریف کند و برنامه‌های خود را اعلام کند".

آقای روحانی گفته "نامزدهای انتخاباتی بدانند که با دروغ، تخریب و تهمت کسی به جایی نمی‌رسد و بر فرض محال نیز چنانچه این اتفاق بیفتد هیچ ارزشی در پی نخواهد داشت".

یک هفته پیش از این صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران درباره آنچه تکرار وقایع اعتراضی انتخابات سال هشتادوهشت خواند، هشدار داده بود.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران
president.ir
حسن روحانی رئیس جمهور ایران

رحیم مشایی: شاید اگر شرایط تغییر کند، احمدی نژاد بیاید

رحیم مشایی و احمدی نژاد
.
رحیم مشایی و احمدی نژاد

اسفندیار رحیم مشایی از چهره های سیاسی نزدیک به محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین ایران درباره احتمال نامزدی او گفته است "شاید اگر شرایط تغییر کند، ایشان هم وارد عرصه انتخابات شود".

آقای رحیم مشایی به روزنامه اعتماد چاپ تهران گفته است آیت الله علی خامنه ای به آقای احمدی نژاد گفته "حضور ایشان در انتخابات به مصحلت نیست. آقای احمدی نژاد به این مصلحت اندیشی رهبری احترام می گذارد. اگر شرایط عوض شد طبعا منعی وجود ندارد اما من بعید می دانم این شرایط تغییر کند".

ایران از پرداخت اولین قسط نیروگاه اتمی تازه به روسیه خبر داد

  علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره قرارداد ساخت دو نیروگاه هسته ای که با روسیه امضا شده، گفته است که در پاییز گذشته اولین قسط آن به مبلغ مبلغ ۱۸۵ میلیون دلار پرداخت شده است.

آقای صالحی امروز در یک سخنرانی در تهران گفت که عملیات ساختمانی این دو نیروگاه به زودی شروع خواهد شد. 

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی ایران این سازمان در طول حیاتش جز قبل از انقلاب یک پروژه 10 میلیارد دلاری ندیده بود و "بعد از انقلاب هم چنین پروژه ای را نداشتیم".  

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران
ana
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

جهانگیری: کارهای انتخاباتی اعطای سود سهام عدالت در شب انتخابات بود

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران گفته است "طرح‌هایی در دولت افتتاح می‌شوند که حتماً مراحل آن تکمیل شده باشد. برخی مدعی هستند که افتتاح این طرح‌ها به خاطر انتخابات است. این در حالی است که کارهای انتخاباتی کارهایی بود که شب قبل از انتخابات انجام می‌گرفت. مانند اعطای سود سهام عدالت به مردم آن هم در شب انتخابات".

آقای جهانگیری گفته "این اقدامات، اقدامات جاری دولت است و ما نمی‌توانیم به دلیل اینکه اینگونه فکر می‌کنند جلوی اقدامات جاری کشور را بگیریم".

کرباسچی درباره اعلام نامزدی رئیسی: کشورداری با اداره آستان قدس فرق دارد

غلامحسین کرباسچی شهردار اسبق تهران و دبیرکل حزب کارگزان سازندگی ایران درباره اعلام نامزدی ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس برای انتخابات ریاست جمهوری : کشورداری با اداره مرکزی مثل آستان قدس که مردم با عشق و علاقه براي آنجا کار می‌کنند و نذورات خود را تقدیم آستان می‌کنند، فرق دارد.  

حضور حسین فریدون در دادسرا

خبرگزاری‌های فارس و مهر می‌گویند حسین فریدون، برادر حسن روحانی، در دادسرا حاضر شده است.

این خبرگزاری‌ها دلیل حضور آقای فریدون در دادسرا را اعلام نکرده‌ند.

انتقاد مطهری از ممنوع التصویری خاتمی

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران، از ممنوع التصویری محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین این کشور انتقاد کرده است.

آقای مطهری به ایلنا گفته است: "هر مجازاتی حتماً باید با حکم قضایی باشد و بدون این‌که دادگاهی تشکیل شود، متهمان از خود دفاع کنند و حکم قضایی صادر شود، نمی‌توانیم هیچ کسی را از حقوق اجتماعی‌اش محروم کنیم."

"موضوع ممنوع‌التصویری آقای خاتمی هم از این قاعده مستثنی نیست و نمی‌توانیم صرفاً اعلام کنیم فلانی ممنوع‌التصویر است، یا باید تبعید یا حصر شود؛ این اقدام خلاف قانون اساسی است و باید اصلاح شود."

گرد و غبار شدید در ایلام

استان ایلام در ایران دچار گرد و غبار شدید شده است.

به گفته علی طاهر سارایی، معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام "هم اکنون آلودگی هوای شهرهای مهران و ایوان به دلیل ورود ریزگردها، چهار برابر حد مجاز است."

آغاز خلع سلاح اتا

گروه شبه نظامی اتا از جدایی طلبان باسک حلع سلاح خود را آغاز کرده است.

در مراسمی در جنوب فرانسه گروه اتا فهرستی از انبارهای تسلیحات خود را تقدیم مقام‌های قضایی در فرانسه کرد.

در حدود چهار دهه درگیری‌های مسلحانه گروه اتا نزدیک به هشتصد نفر کشته شدند.

روحانی: آیا امنیت امروز دیروز هم بود؟

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در یک سخنرانی در سمنان از عملکرد دولتش دفاع کرده است.

آقای روحانی گفته است: "آیا سطح آرامش و امنیتی که امروز در سایه حمایت و وحدت مردم در کشور وجود دارد، دیروز هم ‏بود؟ دیروزی که با قطعنامه های شورای امنیت در ذیل فصل 7 منشور سازمان ملل متحد، ایران تهدید ‏صلح و امنیت جهانی معرفی می شد و قطعنامه  1929 که  راه جنگ علیه ایران را باز ‏کرده و سایه تهدید و حصر، کشورمان را فراگرفته بود؛ آیا با امروز ایران که آن قطعنامه ها تبدیل به ‏موافقتنامه های همکاری شده، قابل مقایسه است؟ آیا مردم امروز احساس امنیت و آرامش بیشتری می ‏کنند، یا آن روز؟"

حسن روحانی
president.ir

جنگ لفظی آمریکا و روسیه درباره سوریه

آمریکا انتقاد روسیه از حملات موشکی واشنگتن به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه را رد کرده و می‌گوید سوریه از این پایگاه برای انجام یک حمله شیمیایی استفاده کرده بود.

روز جمعه جلسه شورای امنیت در شرایطی پر تنش برگزار شد و نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هشدار داد که آمریکا ممکن است اقدامات بیشتری انجام دهد. این هشدار ظاهرا اشاره به حملات نظامی بیشتر بود.

بیشتر بخوانید

امروز در خبرها

 • ادامه واکنش‌ها به حمله موشکی آمریکا به پایگاه ارتش سوریه
 • آغاز خلع سلاح جدایی طلبان باسک
 • دفاع حسن روحانی از عملکرد دولتش

آنچه گذشت

خلاصه خبرهای مهم روز گذشته را  اینجا  بخوانید.