Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. شرکت مارین لوپن و امانوئل ماکرون دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در گردهمایی های انتخاباتی
  2. سومین روز بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران
  3. تبریک ترامپ به اردوغان بابت نتیجه همه پرسی اخیر در ترکیه

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

سازمان عفو بین‌الملل: حکم اعدام مهدی بهلولی متوقف شد

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد حکم اعدام مهدی بهلولی متوقف شد.

به گزارش عفو بین الملل مهدی بهلولی یکی از محکومان به اعدام است که پانزده سال پیش زمانی که ۱۷ سال داشت در یک نزاع با چاقو شخصی را به قتل رساند. 

قرار بودحکم اعدام او روز چهارشنبه در زندان رجایی شهر اجرا شود. 

۵۳۰ نفر در سال گذشته میلادی در ایران اعدام شدند

سازمان حقوق بشر ایران در نهمین گزارش سالانه خود آمار اعدام‌ها در سال ۲۰۱۶ را اعلام کرده است. طبق این گزارش در این سال دست‌کم ۵۳۰ نفر اعدام شده‌اند که از این میان دستکم ۴۴ نفر با اتهام محاربه و افساد فی الارض اعدام شده‌اند.

 براساس این گزارش ۲۹ نفر از این افراد به اتهام‌های سیاسی و امنیتی اعدام شده‌اند. همگی این افراد از اقلیت‌های مذهبی در ایران بوده‌اند.

 ۲۶ نفر از این ۲۹ اعدامی با اتهام عضویت در گروه‌های ممنوعه کرد و ۳ اعدامی دیگر از اعراب اهواز بوده‌اند. یک نفر نیز با اتهام جاسوسی اعدام شده است.

 ۱۴ متهم دیگر نیز با اتهام سرقت مسلحانه یا دیگر اعمال خشونت آمیز اعدام شده‌اند.

اعدام
ISNA

مشایی: بقایی با دستور آیت‌الله خامنه‌ای آزاد شد

اسفندیار رحیم مشایی در نامه سرگشاده‌ای خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای، مدعی شده است که حمید بقایی با دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای از بازداشت آزاد شد.

آقای مشایی در این نامه، که در سایت دولت بهار منتشر شده، گفته است: "جناب آقای بقایی با شکایت دولت یازدهم بازداشت می شود و در حالی که با توجه به موضوع شکایت هیچ نیازی به بازداشت نبود، ۲۲۵ روز در بازداشت به سر برده است و سرانجام بدون کیفرخواست و بدون وثیقه و بر اساس دستور مقام معظم رهبری آزاد شد و اینکه جنابعالی از دستور معظم له اظهار بی اطلاعی کردید نیز یک نقطه ضعف برای آن مقام مسئول است."

حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی در دوران محمود احمدی نژاد بود و به همراه آقای احمدی‌نژاد داوطلب نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری شده است.

آقای بقایی با اتهام‌های مالی بازداشت شد و به گفته مقام‌های قضایی پرونده او هنوز باز است.

بقایی، مشایی و احمدی نژاد
Mehr

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: کلیات طرح تغییر سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تصویب شد

مهرداد بائوج لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: "کلیات طرح تغییر سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه در جلسه عصر امروز کمیسیون به تصویب رسید."

 چنین طرحی نخستین بار در مجلس هشتم مطرح شد. هر چند در آن زمان این طرح رای نیاورد. دلیلی که نمایندگان مجلس در آن زمان برای تغییر سازمان به وزارتخانه مطرح کردند، عدم پاسخگویی مسئولان وقت سازمان میراث فرهنگی (اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی) بود.

 چندی پیش که مجدد این طرح مطرح شد، زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی در دولت یازدهم در این باره گفت: "اگرچه اطلاع ندارم این تبدیل با چه رویکردی مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گرفته، معتقدم نظریه تغییر ساختار سازمان با هدف انجام دادن مناسب‌تر تکالیف و وظایف نیازمند بررسی‌های کارشناسی است؛ این در حالی است که سازمان میراث‌فرهنگی براساس اهداف و وظایف تعریف‌شده فعالیت می‌کند و با این‌ وصف، احتمالا از آنجا که سازمان به‌لحاظ قانونی وظیفه ندارد به مجلس پاسخ‌گو باشد، نمایندگان به‌دنبال تبدیل آن به وزارتخانه هستند." 

میراث فرهنگی
MIZAN

سیل مشگین شهر بیش از ۳ میلیارد تومان خسارت در بخش کشاورزی بر جای گذاشت

احمد شهریار، مدیر جهاد کشاورزی مشگین شهر اعلام کرد که در اثر سیل جمعه گذشته بیش از ۳ میلیارد تومان به بخش کشاورزی این شهرستان خسارت وارد شد.

 به گزارش ایرنا، مدیر جهاد کشاورزی مشگین شهر همچنین گفت: سیل خسارت های زیادی به زیرساخت های بخش کشاورزی این شهرستان زده است، همچنین موجب تخریب بخشی از سیستم آبرسانی، سربندها ، جاده ها و خطوط واحدهای پرورش ماهی وارد شد. 

مشگین شهر در ۹۰ کیلومتری اردبیل واقع شده است. جمعه گذشته طوفان ۱۳۵ کیلومتری در مشگین شهر خسارت هایی وارد کرد.

 این طوفان علاوه بر وارد کردن خسارت به برخی تاسیسات شهری و روستایی موجب ذوب برف سبلان و گل آلود شدن یک رودخانه که منبع تامین آب شرب شهرستان مشگین شهر شد و آب ۵۰ درصد از مشترکان این شهرستان قطع شود. 

مشگین شهر
MEHR

انتقاد دیده بان حقوق بشر از حمله آمریکا به یک مسجد در سوریه

دیده بان حقوق بشر اعلام کرد آمریکا در حمله به یک مسجد در سوریه در ماه گذشته غیرنظامیان را هدف قرار داده است. 

براساس گزارش دیده بان حقوق بشر آمریکا در حفاظت و جلوگیری از تلفات غیر نظامیان دراین حمله هوایی شکست خورده است. 

براساس گزارشهای منتشر شده در این حمله دست کم ۳۸ نفر کشته شدند. 

آمریکا حمله به این مسجد را تکذیب کرده و گفته آنها یک مرکز شبه نظامیان القاعده را هدف قرار داده‌اند. 

اما تحقیقات دیده بان حقوق بشر نشان می‌دهد که این ساختمان در استان حلب بوده و برای مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. 

براساس این گزارش همچنین هیچ سندی از حضور شبه نظامیان در این محل در زمان حمله به دست نیامده است.

رئیس خانه احزاب از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

قدرت علی حشمتیان رئیس خانه احزاب ایران در نامه‌‌ای به ستاد انتخابات وزارت کشور از کاندیداتوری در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد.

 آقای حشمتیان در نامه‌ به ستاد انتخابات دلیل انصرافش را حفظ جایگاه خانه احزاب عنوان کرد.

حشمتیان
TASNIM

بازداشت دو نفر مظنون به بمب گذاری در فرانسه

خبرگزاری فرانسه نوشت در پی بازداشت دو نفر مظنون به تلاش برای بمب گذاری در فرانسه در محل بازداشت آنها مقادیری اسلحه و مواد ساخت بمب کشف کرده است. 

این مواد در مارسی کشف شده است، اسامی این دو مظنون ۲۳و ۲۹ منتشر نشده است.

استرالیا صدور ویزای کار موقت را لغو می‌کند

دولت استرالیا صدور ویزای کار موقت را متوقف کرده است.

 مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا، گفت که دولت تصمیم گرفته است تا صدور ویزای کار موقت را متوقف کند و به جای آن برنامه‌ای را به اجرا بگذارد که طبق آن، صدور ویزا مستلزم آشنایی بهتر با زبان انگلیسی و مهارت کاری بالاتر خواهد بود.

در حالی که دولت به رهبری حزب لیبرال، با کاهش محبوبیت در میان رای‌دهندگان مواجه است، آقای ترنبول این نظر را رد کرده که انگیزه لغو ویزای کار موقت مقابله با جذابیت احزاب راستگرای مخالف مهاجرت از جمله حزب موسوم به "ملت واحد" است. این حزب بر سیاست‌های ملی‌گرایانه تاکید دارد.

بیشتر بخوانید

مالکوم ترنبول، نخست وزیر استرالیا
EPA

سازمان عفو بین الملل خواستار توقف اجرای حکم اعدام دو زندانی شد

سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواست تا اجرای حکم دو زندانی محکوم به اعدام را که در زیر ۱۸ سال مرتکب قتل شدند را متوقف کند. 

به گزارش عفو بین الملل مهدی بهلولی یکی از محکومان به اعدام است که پانزده سال پیش زمانی که ۱۷ سال داشت در یک نزاع با چاقو شخصی را به قتل رساند. 

قرار است حکم اعدام او روز چهارشنبه در زندان رجایی شهر اجرا شود. 

پیمان برنداح دیگری است که در زمانی که ۱۶ سال داشت بازداشت شد. او متهم به قتل یک نوجوان است. وی در زندان مرکزی شیراز زندانی است و قرار است حکم اعدام وی نیز پس از پنج سال زندان اجرا شود.

اعدام
TASNIM

معاول اول روحانی: دولت قبل اگر دستاوردی داشت خودش با آن عکس می‌گرفت

 اسحاق جهانگیری معاون اول دولت ایران در پاسخ به منتقدانی که می گویند افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی اقدامی انتخاباتی با دستاورد دولت های قبلی بوده گفته است: برخی گفته‌اند دولت با دستاوردهای دیگران عکس یادگاری گرفته، برایشان متاسفم، دولت قبل اگر دستاوردی داشت خودش با آن عکس می‌گرفت.

تجمع بازنشستگان ذوب آهن اصفهان در اعتراض به عدم تمدید بیمه

بیش از صد نفر از بازنشستگان ذوب آهن اصفهان مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد تجمع کردند.

این بازنشسته‌ها که خواستار رفع مشکلات درمانی خود از وزیر کار هستند، می‌گویند:"از دو سال پیش که صندوق بازنشستگی فولاد به وزارت رفاه محول شده است، تمدید دفترچه‌های درمانی آنان  با مشکل روبرو شده و در عمل صندوق بازنشستگی زیر بار پرداخت هزینه ای درمانی آنان نمی رود."

به گفته آنان  در نتیجه وضع حاضر هم اکنون حدود ۱۶ هزار بازنشسته ذوب آهن اصفهان، با مشکل پرداخت نشدن هزینه ای درمانی از سوی صندوق فولاد روبرو هستند.

خبر فوریسقوط یک بالگرد پلیس در ترکیه

 یک بالگرد پلیس ترکیه با ۱۲ سرنشین در شرق این کشور سقوط کرد.

 منابع امنیتی می گویند هنوز دلیل سقوط این بالگرد مشخص نیست.

منابع امنیتی همچنین اعلام کردند که دو قاضی، هفت افسر پلیس و سه خدمه در این بالگرد بودند.

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران: در دولت پیشین ١٠٠٠ بیمارهموفیلی به دلیل نبود دارو معلول شدند

احمد قویدل، مدیرعامل کانون هموفیلی ایران گفت : "متاسفانه در دولت پیشین (دولت محمود احمدی نژاد) ١٠٠٠ بیمار هموفیلی شدید به دلیل نبود دارو معلول شدند."

به گزارش ایلنا، آقای قویدل با اشاره به اقدامات دولت یازدهم برای بیماران هموفیلی گفت: "کلیدی‌ترین اتفاقی که برای بیماران هموفیلی و اساسا بیماران صعب‌العلاج رخ داد، موضوع برجام و پایان دادن به تحریم هاست؛ چرا که برداشتن تحریم‌ها یک تحول بزرگ در زندگی بیماران ایجاد کرد."

آقای قویدل تاکید کرد:"قبل از برداشتن تحریم‌ها به صورت روزانه و جدی دچار کمبود دارو بودیم که عوارض این مشکل ایجاد معلولیت‌های مختلف برای بیماران هموفیلی بود. بیماران دچار معلولیت دست و پا می‌شدند و این در حالی است که امکان پیشگیری از این مسئله وجود داشت ولی متاسفانه اقدامی نشد."

قویدل
ISNA

استقبال حزب کارگر از برگزاری انتخابات زودهنگام

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا، حزب اصلی مخالف دولت، از برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور استقبال کرده و گفته است که این حزب جایگزین مناسبی برای دولتی ارائه می‌دهد که در "بازسازی اقتصاد، ارتقای استانداردهای در حال افول زندگی و تعدیل‌های زیان‌بار در آموزش و بهداشت و درمان عمومی ناکام بوده است".

View more on twitter

درخواست کشورهای آمریکای لاتین برای برگزاری انتخابات در ونزوئلا

۱۱ کشور آمریکای لاتین در اقدامی کم نظیر از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا خواسته‌اند برای فرونشاندن بحران سیاسی در این کشور انتخابات برگزار کند.

در بیانیه‌ای که کشورهایی نظیر برزیل، آرژانتین و مکزیک منتشر کرده‌اند از دولت ونزوئلا و مخالفان خواسته شده که "حق برپایی تظاهرات مسالمت‌آمیز" که قرار است فردا چهارشنبه ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین) برگزار شود محترم شمرده شود.

این بیانیه همچنین کشته شدن شهروندان ونزوئلایی را که تا به امروز در اعتراض‌های خیابانی جان خود را از دست داده‌اند را محکوم کرده است. 

بیشتر بخوانید

انتخابات بریتانیا؛ 'فرصتی برای تغییر مسیر'

تیم فرون، رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا انتخابات زودهنگام را "فرصتی برای تغییر مسیر" این کشور خوانده است.

View more on twitter

اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی؛ مقامات اسرائیل: مذاکره نمی‌کنیم

مقامات اسرائیلی می گویند آنها با هزار زندانی فلسطینی که اعتصاب غذا کرده اند، مذاکره نخواهند کرد.

 وزیر امنیت عمومی اسرائیل این زندانیان را تروریست خوانده و گفته حق آنها است که پشت میله‌های زندان باشند.

 زندانیان خواهان شرایط بهتر هستند. مروان برقوطی، رهبر فتح که به جرم قتل در حبس ابد است، رهبری این اعتصاب غذا را بر عهده دارد. 

انتخابات زود هنگام بریتانیا و نوسان ارزش پوند

خبر فورینخست وزیر بریتانیا خواهان انتخابات زودهنگام در کشورش شد

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در اقدامی غیرمنتظره خواهان برگزاری انتخابات عمومی زودهنگام در این کشور شده است.

زمان برگزاری این انتخابات، برای تعیین نخست وزیر آینده بریتانیا، هشتم ژوئن امسال (۲۰۱۷) اعلام شده است.

  خانم می در سخنرانی خود به مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت اجازه نمی‌دهد احزاب رقیب محافظه‌کاران موقعیت دولت را در مذاکرات تضعیف کنند.  

پیش از این قرار بود این انتخابات در سال ۲۰۲۰ یعنی سه سال دیگر برگزار شود.

ترزا می
Getty Images

پورمحمدی: الزاما حکم قطعی پرونده ها برای تایید یا رد صلاحیت افراد نیاز نیست

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری درباره ثبت نام برخی از کاندیداها در انتخابات که خود دارای پرونده قضایی هستند، گفت: " اگر موارد اتهامی جدی و مستندات هم قوی باشد می‌تواند مدارک قابل توجهی برای اعضای شورای نگهبان در ردصلاحیت باشد." 

به گزارش ایسنا، وزیر دادگستری افزود: "الزاما حکم قطعی پرونده‌ها برای تایید یا رد صلاحیت افراد نیاز نیست بلکه اگر پرونده و مدارک و مستنداتی وجود داشته باشد که برای اعضای شورای نگهبان موجب اطمینان از اتهام این بزه شود برای افراد می‌تواند تصمیم بگیرد و آنها را رد صلاحیت کند." 

پورمحمدی
MEHR

سخنگو شورای نگهبان: برای احراز صلاحیت، نظرات افراد مطلع شنیده می‌شود

علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت: " تنها عامل تعیین کننده احراز صلاحیت کاندیداها، رای اعضای شورای نگهبان است، برای احراز صلاحیت کاندیداها در بین اعضای شورای نگهبان رای گیری می شود و برای احراز صلاحیت حداقل ۷رای نیاز است."

 به گزارش ایسنا، آقای کدخدایی همچنین عنوان کرد که اصولا احراز صلاحیت در مورد همان دوره است و دوره‌های بعدی فرد باید شرایط را احراز کند، گفت: "فشارهای سیاسی به هیچ وجه در اعلام نظر اعضای محترم شورای نگهبان تاثیری ندارد، اما نظرات افراد مطلع شنیده می‌شود."

کدخدایی
TASNIM

افت ارزش پوند و شاخص کل بورس لندن

وزیر ارتباطات ایران: دلیلی برای فیلتر تلگرام وجود ندارد

محمود واعظی، وزیر ارتباطات گفت: "دلیلی برای فیلتر تلگرام وجود ندارد. مگر می‌شود مردم را از استفاده از شبکه‌های مجازی منع کرد."

به گزارش ایلنا، آقای واعظی همچنین عنوان کرد:"معتقدیم فضای مجازی می‌تواند بدون هزینه‌های بالا از جمله پول کاغذ و پوستر ، محلی برای تبلیغ کاندیداها باشد."

او همچنین تاکید کرد: "الان متاسفانه موجی راه افتاده است و برخی گروه ها بدون هیچ اساس و اصولی با عدد و رقم‌های ساختگی دولت را تخریب می‌کنند، این درست نیست برای همین من فکر می‌کنم فضای مجازی باید باز باشد تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند."

واعظی
ILNA

'وزارت کار مسئول نظارت بر کارگاه‌های ناایمن است، اما این نظارت در پلاسکو انجام نشد'

معصومه آباد، رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران گفت: "وزارت کار مسئولیت نظارت بر کارگاه های نا ایمن را برعهده داشته اما در ساختمان پلاسکو این نظارت ها صورت نگرفته است."

  خانم آباد، عضو شورای شهر تهران  در جلسه شورای شهر همچنین تاکید کرد: "بسیاری از ساختمان های دولتی پس از دریافت پایان کار، تغییرات خلافی را در بنای خود ایجاد کرده و تخلفاتی را مرتکب می شوند."    

گزارش فنی و حقوقی حادثه پلاسکو امروز در شورای شهر تهران بررسی شد.

ساختمان پلاسکو در سی دیماه سال گذشته دچار آتش سوزی شد و کل ساختمان تخریب شد. در این حادثه دستکم۲۲ نفر، از جمله ۱۶ آتش‌نشان، کشته شدند.

معصومه آباد
MIZAN

مجلس: آلودگی صوتی وسائل نقلیه موتوری مشمول جریمه نقدی تا سقف سه میلیون ریال

مجلس ایران ماده ۲۹ لایحه هوای پاک را به تصویب رساند. بر اساس این ماده  آلودگی صوتی وسائل نقلیه موتوری مشمول جریمه نقدی تا سقف سه میلیون ریال می‌شود. نیروی انتظامی مکلف است برابر مقررات با راکبان و رانندگان متخلف برخورد کند.

به گزارش ایسنا، براساس تبصره یک این ماده - نیروی انتظامی مکلف است راننده وسایل نقلیه موتوری را برای بار اول جریمه نقدی معادل یک میلیون ریال  کند و درصورت تکرار برای بار دوم دوبرابر جریمه مذکور و درصورت تکرار بیش از دوبار به جریمه نقدی معادل سه میلیون ریال محکوم کند.

رنگ‌آمیزی بوئینگ سفارشی ایران

تبریک ترامپ به اردوغان چه معنایی دارد؟

ژیار گل

بی‌بی‌سی

 دیشب در حالی دونالد ترامپ تلفنی به رجب طیب اردوغان پیروزی در همه‌پرسی روز یکشنبه را تبریک گفت که ساعاتی قبل ناظران انتخاباتی سازمان امنیت و همکاری اروپا در گزارشی همه‌پرسی را "غیر منصفانه" خواند. دولت‌های آلمان و بریتانیا پس از اعلام این گزارش ابراز نگرانی کردند و از آقای اردوغان خواستند که دیدگاه‌های مخالفان را در نظر گیرد. پیام دونالد ترامپ به رئیس جمهوری ترکیه نشان از تغییر سیاست خارجی آمریکا در مورد حمایت از دموکراسی و مسئله حقوق بشر در منطقه است. آقای ترامپ به دنبال رابطه گرم با ترکیه است. پیام تلفنی دیشب نشان داد که سیاست‌های آمریکای ترامپ با اروپایی‌ها در حال فاصله گرفتن است. آقای ترامپ رهبر تنها کشور غربی بود که این پیروزی را به رئیس جمهوری ترکیه تبریک گفت. بسیاری از کشورهای اروپایی از شیوه برگزاری این همه‌پرسی انتقاد کردند یا سکوت کرده‌اند. آقای اردوغان در همه پرسی یکشنبه با درصدی بسیار کم پیروز شد. اما تبریک آقای ترامپ قطعا طرفداران آقای اردوغان را خوشحال خواهد کرد.

آغاز رنگ آمیزی اولین بوئینگ برای ایران ایر

رنگ آمیزی یکی از هشتاد هواپیمای بوئینگی که ایران ایر اخیرا خریداری کرده، امروز شروع می شود. این هواپیما را پیش از این ترکیش ایرلاین سفارش داده بود اما گفته می شود به دلیل مشکلات مالی قادر به پرداخت آن نشد.

WE549 Turkish Airlines 777 TC-LJK scheduled for a ferry flight Everett to VCV for painting in Iran Air colors April… twitter.com/i/web/status/8…

ابراهیم رئیسی: رقیب این همه بی‌عملی در کشور هستم

رئیسی
isna

ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی و از داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است "من رقیب بیکاری، فقر، ناکارآمدی، درجازدن و این همه بی‌عملی در کشور هستم"

آقای رئیسی گفته "ما به‌دنبال شکل دادن به دولتی هستیم که کرامت یک شخص در همه شئونات رعایت شود. کرامت یک شخص این نیست که او به‌دنبال شغل بگردد و شب خجالت‌زده به خانه برگردد. کرامت یک قرارداد این نیست که مردم در این قرارداد احساس عزت نداشته باشند".

به نظر می رسد که اشاره آقای رئیسی از این قرارداد می تواند متن توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی باشد.

آقای رئیسی گفته "گام اول تغییر به‌نفع مردم، تغییر در مدیریت اجرایی کشور است".

سئوال ۲۲ نماینده درباره برخورد با دانشجویان وممنوع التصویری خاتمی به صحن رفت

فریده اولاد قباد نماینده مجلس ایران می گوید ۲۲ نماینده از پاسخ وزیر دادگستری درباره برخورد قضایی با دانشجویان وممنوع التصویری محمد خاتمی قانع نشدند وموضوع برای بررسی بیشتر به صحن رفت. 

۲۲ نماینده از پاسخ وزیر دادگستری درباره برخوردقضایی بادانشجویان وممنوع التصویری آقاي خاتمی قانع نشدندوموضوع به صحن… twitter.com/i/web/status/8…

تجمع‌های انتخاباتی در فرانسه با فشرده‌تر شدن رقابت میان دو نامزد پیشتاز

دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه یک هفته پیش از دور اول رای گیری در گردهمایی های انتخاباتی شرکت کرده اند. مارین لوپن رهبر حزب راست افراطی جبهه ملی در پاریس گفت که انتخاب میان "جهانی سازی بی رحمانه" رقیب او و میهن پرستی مورد نظر اوست.

امانوئل ماکرون با گرایش چپ میانه هم در پاریس گفت که "نسل ما آماده تغییر است."

بیشتر بخوانید

روحانی در روز ارتش: وسوسه‌های اقتصادی نیروهای مسلح را از اهداف بلند دور می‌کند

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران و رئیس جمهور این کشور در مراسم روز ارتش
president.ir
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران (راست) و رئیس جمهور این کشور در مراسم روز ارتش

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مراسم رژه روز ارتش سخنرانی کرده و گفته "ورود نیروهای مسلح به وسوسه‌های اقتصادی می‌تواند آنها را از اهداف بلند خود دور کند".

وزیر دادگستری ایران: لزاما حکم قطعی برای رد صلاحیت افراد نیاز نیست

  مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری درباره ثبت نام برخی از کاندیداها در انتخابات که خود دارای پرونده قضایی هستند، گفت: اگر موارد اتهامی جدی و مستندات قوی باشد می تواند مدارک قابل توجهی برای اعضای شورای نگهبان در ردصلاحیت آنها باشد.

وزیر دادگستری ایران به خبرگزاری ایسنا گفته "الزاما حکم قطعی پرونده‌ها برای تایید یا رد صلاحیت افراد نیاز نیست".  

سخنگوی شورای نگهبان: احراز صلاحیت‌ها فقط برای همان دوره معتبر است

شورای نگهبان حداکثر ده روز برای اعلام نامزدهای نهایی فرصت دارد
irib
شورای نگهبان حداکثر ده روز برای اعلام نامزدهای نهایی فرصت دارد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در مورد نحوه احراز صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات در جمهوری اسلامی توضیحاتی داده  و گفته احراز صلاحیت‌ها فقط برای همان دوره معتبر است.

انتخابات ریاست جمهوری ایران حدود یک ماه دیگر (۲۹ اردیبهشت) همزمان با انتخابات شوراها و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید

ترامپ نتیجه همه پرسی ترکیه را به اردوغان تبریک گفت

ترامپ از حمایت ترکیه از حمله موشکی به سوریه سپاسگزاری کرد
GETTY IMAGES
ترامپ از حمایت ترکیه از حمله موشکی به سوریه سپاسگزاری کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تصویب طرح مورد حمایت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برای تغییر قانون اساسی آن کشور را به او تبریک گفته است.

خبر تبریک آقای ترامپ به مناسبت تصویب پیشنهاد تغییر قانون اساسی ترکیه در همه‌پرسی روز یکشنبه پس از آن منتشر می‌شود که تعدادی از دولت‌های اروپایی، از جمله آلمان و هلند، نسبت به تاثیر تغییرات اخیر در تضعیف دموکراسی در ترکیه ابراز نگرانی کرده بودند. پس از اعلام نتیجه همه‌پرسی، دولت ترکیه گفت که شرایط وضعیت اضطراری را به مدت سه ماه دیگر تمدید می‌کند.

امروز در خبرها

  •  شرکت مارین لوپن و امانوئل ماکرون دو نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در گردهمایی های انتخاباتی
  • سومین روز بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران
  • تبریک ترامپ به اردوغان بابت نتیجه همه پرسی اخیر در ترکیه

آنچه گذشت

  مروری بر رویدادی های دیروز را اینجا بخوانید.