Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. موضوع‌های سیاسی و فرهنگی محور مناظره دوم ریاست جمهوری است.
  2. آخرین مناظره هفته دیگر با موضوعیت مسائل اقتصادی برگزار خواهد شد.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

شکایت ستاد قالیباف از مجری مناظره

ستاد محمدباقر قالیباف که از اقدام مجری مناظره دوم تلویزیونی انتخابات در عوض کردن برگه قرعه‌کشی به کمیسیون تبلیغات شکایت کرده است.

فیلمی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که مجری را در حالی نشان می دهد که یک برگه را از گلدان خارج می کند و پس از خواندن نوشته آن، آن را دوباره به گلدان بر می گرداند و برگه دیگری بر می دارد.

خبرگزاری تسنیم نوشته: گفته می شود این اقدام برای آن بوده که روحانی به عنوان نامزد آخر در جایگاه قرار بگیرد.

یک شهردار زن بعد از ۱۲ سال؛ تنها سهم زنان از مدیریت شهری تهران

مصاحبه نامزدها بعد از مناظره دوم

نظر مشاور فرهنگی روحانی درباره مناظره

پاسخ سازمان انرژی اتمی ایران به مصطفی میرسلیم

سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به مصطفی میرسلیم که در مناظره امروز گفت برجام دانشمندان هسته‌ای را بیکار کرده، جوابیه‌ای منتشر کرد که در بخشی از آن آمده است:

"جنابعالی به اخراج دانشمندان هسته‌ای اشاره کرده‌اید در حالی که هیچ دلیل و مدرکی هم ارایه ننمودید. این موضوع آخر متأسفانه ترفند عده‌ای بود که به دنبال بحران آفرینی برای صنعت هسته‌ای کشور بودند که در کمیسیون‌های مختلف مجلس دوره گذشته مورد بررسی دقیق واقع گردید نادرستی آن مشخص شد.

به اطلاع جنابعالی می‌رساند سازمان انرژی اتمی ایران دارای بیش از ۱۴ هزار نیرو به شکل رسمی، قراردادی،‌ پروژه‌ای و شرکتی می‌باشد. جهت استحضار جنابعالی هیچ دانشمندی و یا کارمند رسمی حتی یک نفر در طول دولت یازدهم اخراج نشده است. بدیهی است که در غالب شرکت‌ها و پروژه‌ها هنگامی که کار پروژه‌ای به انتها می‌رسد افراد درگیر در آن پروژه ممکن است در پروژه دیگری مشغول شده و یا به کار آنان خاتمه داده شود. این رویه جدیدی نبوده و در طول عمر صنعت هسته‌ای کشورمان به صورت یک روند طبیعی ادامه داشته است."

راستی آزمایی؛ آیا بدهی دولت به بانک‌ها دو برابر شده است؟

ابراهیم رئیسی می‌گوید بدهی دولت به بانک‌ها در چهار سال اخیر دست کم دو برابر شده است.

تازه ترین گزارش بانک مرکزی از بدهی‌های بانکی که بهمن ماه پارسال منتشر شده است تایید می‌کند که بدهی‌های دولت به بانک‌ها بیش از دو برابر شده و به بیش از ۲۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. نمودار زیر این افزایش را نشان می‌دهد.

دلیل افزایش بدهی دولت به بانک‌ها چیست؟

در سال ۱۳۷۹، قانون منع استقراض از بانک مرکزی تصویب شد تا با این کار، استقلال بانک مرکزی تامین شود و دولت نتواند کسری و پول پیشبرد بودجه‌های خود را از بانک مرکزی بگیرد. اما دولت‌ها از آن زمان با تصویب "طرح‌ها و لوایح تحمیلی" بانک‌ها مجبور به تامین منابع مالی دولت می‌کنند، دو این بانک‌ها هم مجبورند پول از دست رفته را با استقراض از بانک مرکزی جبران کنند. روند افزایش بدهی‌ها از حدود ده سال پیش در دولت محمود احمدی‌نژاد شدت گرفت. 

بدهی دولت به بانک ها
BBC

غایب حاضر: اشخاص به جای برنامه ها

جمشید برزگر

تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

 ابراهیم رئیسی، در پایان مناظره دوم حسن روحانی و اسحاق جهانگیری را به ایجاد "رقیب هراسی" در میان رای دهندگان متهم کرد. هم آقای روحانی و هم آقای جهانگیری در مناظره های اول و دوم بارها هشدار دادند که رقیبان، کسانی نیستند جز همان ها که با محمود احمدی نژاد آمدند و در دولت های نهم و دهم به گفته آنها، آن فجایع را به بار آوردند. حضور چهره های نزدیک به آقای احمدی نژاد در ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی مهر تاییدی است بر تصویری که حسن روحانی و اسحاق جهانگیری ارایه می کنند. 

اما این همه، در شرایطی رخ می دهد که محمود احمدی نژاد بار دیگر با تحریم تلویحی انتخابات، نه تنها از هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری حمایت نکرده، بلکه حضور برخی از چهره های دولت خود در کنار نامزدهای موجود را به معنای نزدیکی آن نامزدها به خود ندانسته است. به این ترتیب، نه فقط محمود احمدی نژاد خود را صاحب رای می داند، بلکه ظاهرا هر دو جناح رقیب حاضر در این انتخابات نیز بر دافعه و جاذبه او برای طیف هایی از جامعه حساب می کنند. آنچه در این میان، به بحث گذاشته نشد و یا نقد نشد برنامه ها بود؛ برنامه هایی که نامزدها می گویند دارند اما توضیحی در باره اش نمی دهند.

خبر فوریدومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران به پایان رسید

جمع‌بندی هاشمی طبا

قلندران حقیقت به نیم جو نخرند

قبای اطلس آن کس که از هنر عاریست

هنر خوب زیستن مهارتی است که همه باید داشته باشند. شهیدان هنر خوب زیستن و خوب مردن را داشتند و مردم ایران وارثان آنها هستند.

مردم باید به فرهنگی توجه کنند که میراث خوار آن هنرمندان بزرگ باشند. 

با هنر خوب زیستن می ‌توانیم ایران را بسازیم و عاری از عدم صداقت کنیم. 

جمع بندی حسن روحانی

آقای روحانی گفت: از مردم شریف ایران می خواهم که به سخنان کاندیداهایی که مدام از دولت انتقاد می کنند توجه کنند. آیا دولت هیچ کار مثبتی نکرده؟ برجام را به دست نیاورده؟ طرح تحول سلامت هیچ جنبه مثبتی نداشته؟ خودکفایی در گندم و گازوئیل و زندگی کشاورزان که بهتر از گذشته شده دیده نمی شود؟ راه های روستایی که ایجاد شده و برق رسانی و گازرسانی به روستاها کار خوبی نبوده؟ صادرات غیرنفتی که افزایش یافته کار مثبتی نبوده؟

دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران

جمع‌بندی میرسلیم

مشارکت مردم صرف نظر از وابستگی طایفه‌ای باشد و مدیران شایسته‌ای انتخاب کنند.

ما باید بها بدهیم به اهل فرهنگ و هنر. بسیاری از تحلیل‌های آنها از بقیه بهتر است. مثل کارگردان ابد و یک روز که با بیان هنرمندانه مشکلات اجتماعی را بیان می‌کند. اما دولت همچنان بر وجود جامعه‌ای پر نشاط تاکید می‌کنید.

یا رضا امیرخانی در کتابش وابستگی به نفت را نقد می‌کند اما دولت به فروش نفت افتخار می‌کند.

باید به تشکل‌های سیاسی بها بدهیم برای نقد دولت. همچنین باید برای موضوع صداقت اهتمام بورزیم.

توسعه پارس جنوبی را وصل می‌کنند به برجام، در حالی که ربطی ندارد. این صداقت نیست.

صداقت این است که بگویند شش درصد از رشد هشت درصدی محصول فروش نفت است.

توجه کنیم ما دنبال صلح بوده و هستیم. به ما تجاوز شده و ما دفاع کرده‌ایم. اما ما مدافع مظلومان هستیم.

جمع بندی قالیباف

آقای قالیباف در آخرین فرصت صحبت هایش در این مناظره گفت: در "دولت مردم" بر این اعتقاد هستیم که باید شفافیت و هوشمندی در دولت شکل بگیرد، یعنی سیستم های هوشمند را به کار بگیریم و مردم بتوانند بر دولت نظارت کنند. پیشنهاد می کنم همه ما هفته دیگر اموال خود و بستگان درجه اول خود را [در مناظره سوم] اعلام کنیم. ثروت تمام اعضای دولت باید معلوم باشد. اگر چنین شد، فساد از بین می رود. می خواهیم دست چهار درصدی ها را از بیت المال کوتاه کنیم. به این ترتیب اختلاف طبقاتی از بین خواهد رفت و مشکلات اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد.

جمع‌بندی رئیسی: رقیب هراسی می‌کنند

موضوعی که لازم است خدمت هموطنان عرض بکنم این است که نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضعیت موجود بلکه تغییر به نفع مردم. برای گره گشایی از وضع مردم.

دولت مستقر دو راه دارد: یا بگوید می‌خواهم کارهایی کردم و می‌خواهم آنها را ادامه دهم، دوم این است که رقیب هراسی کنند. کاری که امروز کردند و این اخلاقی نیست.

وقتی قانون صراحت دارد که بیکاری باید از دوازده به هشت برسد این وظیفه دولت است. جوانها می‌توانند گره گشایی کنند. 

به نظرم دولت می‌تواند از همه نیروهای دغدغه مند انقلاب اسلامی استفاده کند. بدهی های دولت به نظام بانکی چند برابر شده است. هزینه نهاد ریاست جمهوری چه قدر شده است؟

دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران

جمع بندی جهانگیری

آقای جهانگیری گفت: دو مطلب آقای قالیباف در جلسه قبل در مورد زباله و شورایاری گفتند که خلاف بود. از بخش کوچکی از زباله ها برق تولید می شود و به شورایاری هم دولت کمک می کند. انتخاب پیش رو انتخاب میان راه است و بیراهه. پروژه ساختن ایران را نیمه کاره نگذارید. او از مردم خواست پای صندوق رأی بیایند و سرنوشت انتخابات را تعیین کنند.

دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران

رئیسی درباره وضعیت معلمان

 برای ارتقای منزلت فرهنگیان و معلمان و همچنین بهبود سطح معیشتی و علمی آنها چه برنامه‌ای دارید؟

معلمان شغل مهمی دارند و شغلشان شغل انبیا است و باید محترم داشته شود. زمینه ارتقای سطح علمی باید فراهم شود. در شان معلم نیست که برود شغل دومی برای تامین معیشتش داشته باشد. فرهنگیان ما فرهیختگان ما هستند، باید مورد توجه جدی قرار بگیرند. در دولت کار و کرامت اینها مورد توجه جدی هستند. نکته دیگر نقش دادن به آنها در امور آموزش و پرورش است. مهمترین نکتنه در حفظ منزلت به حساب آوردن معلمان است.

پاسخ روحانی به سئوالی در مورد ساده زیستی

از آقای روحانی سئوال شد: با عنایت به ضرورت گسترش فرهنگ ساده زیستی در جامعه، سطح زندگی اعضای کابینه شما چقدر در طراز مردم عادی خواهد بود؟

آقای روحانی گفت: ساده زیستی با شعار فایده ندارد. کسانی لباس ساده می پوشد، اما بزرگترین فسادها از همان ها نشئت می گیرد. دو میلیارد دلار پول مارا [در دولت قبلی] آمریکایی ها ضبط کردند به دلیل بی توجهی به فرصت ده ماهه ای که وجود داشت. سه یا چهار میلیارد دلار به عنوان دور زدن تحریم از پول مردم مفقود شده که هنوز هم معلوم نیست کجاست و دستگاه قضایی باید به مردم پاسخ بدهد. باید وضعیتی ایجاد کنیم که همه چیز شفاف باشد. دولت به دنبال شفافیت است و طرح دولت الکترونیک هم برای همین است. اگر شفافیت ایجاد شد، ساده زیستی هم حاصل می شود.

هاشمی طبا درباره فضای مجازی

با توجه به ضرورت بهره مندی از کارکردهای مثبت فضای مجازی برنامه شما برای مدیریت و کاهش آسیب های فضای مجازی چیست؟

فضای مجازی هم فرصت است و هم تهدید. در شرایط فعلی نوعی تهدید است. یک حرص و ولعی در دارندگان موبایل هوشمند هست که هر چه بیشتر اطلاعات کسب کنند. به طور طبیعی بعد از مدتی این حرص و ولع کم می‌شود. اما دولت هم وظیفه دارد که کنترل کند. فرض کنید موبایل‌هایی که برای کودکان هست. و همین طور بدون پرده پوشی کانال های مشکل آفرین را کنترل کند. اصلا هیچ تناقضی هم با آزادی بیان ندارد.

دولت وظیفه دارد آزادی بدهد اما در مواردی هم که باعث انحراف می‌شود کنترل کند. این استفاده زیاد برخی از فضای مجازی خودشان را خسته خواهد کرد. 

انتقاد از بی برنامگی نامزدها

هیچ کاندیدایی هیچ برنامه‌ی مدوّنی ارائه نداده، هرکی انتخاب بشه مملکت بصورت دِیمی قراره اداره بشه، درست مثل قبل #مناظره_دوم

انتقاد از عملکرد شهردار تهران در نمایشگاه کتاب

قالیباف بعد از ایده ۴درصد و ۹۶درصد و‌ دولت مردم و‌ یارانه ۲۵۰ تومانی و کارانه به بیکاران و ... نمایشگاه دریایی کتاب… twitter.com/i/web/status/8…

پاسخ میرسلیم به سئوالی در مورد همکاری قوا و اختلاف های احتمالی

از آقای میرسلیم سئوال شد: سیاست و رویکرد شما در ایجاد اتحاد و همکاری میان قوا چیست و در صورت بروز اختلاف تا چه اندازه خود را ملتزم به قانون می دانید؟

قوه مجریه مهمتر از بقیه قواست و باید در درجه اول مجری قانون باشد و قانون را معطل نگه ندارد. اگر قوه مقننه به قوه مجریه ایرادی گرفته شد، باید ایران فورا برطرف شود. تذکراتی که مجلس می دهد باید حتما محترم شناخته شود. همکاری نزدیک و مستمری هم باید بین قوه مجریه و قوه قضائیه باشد. پیشگیری از جرایم بدون همکاری این دو قوه قابل اجرا نیست. اگر دولت تدبیری برای پیشگیری از جرایم داشته باشند، با همکاری دستگاه قضایی می توانیم بسیاری از مشکلات را حل کند. اگر اختلافی پیدا شد، فصل الخطاب رهبری است.

انتقاد نماینده تهران از صحبت‌های رئیسی

راستی آزمایی: آیا در دولت قبلی هیچ شغلی ایجاد نشده بود؟

حسن روحانی می‌گوید در ۱۰ سال پیش از ریاست جمهوری او میزان اشتغال جدید صفر بوده است.

آمارهای بانک مرکزی ایران از اشتغال در دوره ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ نشان می‌دهد که دولت محمود احمدی نژاد به طور متوسط سالی ۷۶ هزار شغل ایجاد کرده است یا به عبارتی در مجموع حدود ٦٠٠ هزار شغل.

همین گزارش می‌گوید از ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵، در دوران دولت حسن روحانی، سالی ۴۹۰ هزار شغل، یا در مجموع حدود ۲ میلیون فرصت شغلی ایجاد شده است. نموار زیر میزان شغل‌های ایجاد شده یا از دست رفته را در هر سال نشان می‌دهد. 

شغل
BBC

قالیباف: رویارویی تفکر می‌توانیم و نمی‌توانیم

برنامه عملی شما برای تقویت بعد پرورشی نظام آموزشی کشور چیست؟

برای اجرای هر برنامه‌ای، از جمله همین برنامه‌ای که چالش بین دانشگاه‌های ما با صنعت است، مهم این است که ببینیم باور ما چیست. 

در همین جلسه امروز روشن است که دو تفکر وجود دارد: یکی این است که نداریم. یعنی به تفکر و منابع داخلی اطمینان ندارند و به سرمایه‌گذاری خارجی باور دارند. یا اینکه نمی‌شود، یا اینکه نمی‌توانیم. این تفکری است که باعث شده نتوانیم از منابع استفاده کنیم.

فکر می‌کنم چهار سالی که گذشت بس است.

تفکر دیگر تفکر دولت مردم است که می‌گوید ما منابع به اندازه کافی داریم و می‌توانیم هم پنج میلیون شغل ایجاد کنیم و می‌توانیم سامانه ملی کارانه را ایجاد کنیم و می‌توانیم یارانه قشر محروم را هم افزایش بدهیم. 

پخش مناظره در نمایشگاه کتاب

پاسخ جهانگیری به سئوالی در مورد فرهنگ و هنر

از آقای جهانگیری سئوال شد: برنامه دولت شما در استفاده از ظرفیت های فرهنگی هنری سینمایی برای تحقق ارزشهای انقلاب و امام و حفظ ارزشها چیست؟

آقای جهانگیری گفت: فرهنگ سهم مهمی در اقتدار ملی دارد. با قدرت فرهنگی قادریم بسیاری از مسائل بین المللی و داخلی را حل و فصل کنیم. خوشبختانه هنرمندان گام های بلندی در تولید آثار هنری برداشته اند و هنرمندان باید آزادی بیشتری داشته باشند و نباید با محدودیت روبرو شوند. پذیرفته نیست که هنرمند تمام مجوزها را بگیرد برای یک کنسرت،  اما یک مقامی جلوی او را بگیرد. همه باید به قانون احترام بگذارند. یا سینماگری مجوز بگیرد، اما در عمل با مشکل روبرو شود.  در آموزش و پرورش باید به صورت جدی به طرح تحول نظام آموزشی باید توجه شود. به دانشگاه ها به عنوان پایگاه تولید علم و فناوری باید توجه شود و به آنها آزادی کامل داده شود.

افزایش وقت صحبت برخی نامزدها

با توجه به اینکه برخی نامزدها بیشتر از فرصتشان صحبت کردند کمیسیون بررسی تبلیغات بعد از بررسی‌ها زمان‌هایی را به نامزدها اختصاص داده تا به اندازه نامزدی که بیشترین حرف را در مناظره قبلی زده صحبت کنند.