Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. موضوع‌های سیاسی و فرهنگی محور مناظره دوم ریاست جمهوری است.
 2. آخرین مناظره هفته دیگر با موضوعیت مسائل اقتصادی برگزار خواهد شد.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. شکایت ستاد قالیباف از مجری مناظره

  ستاد محمدباقر قالیباف که از اقدام مجری مناظره دوم تلویزیونی انتخابات در عوض کردن برگه قرعه‌کشی به کمیسیون تبلیغات شکایت کرده است.

  فیلمی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که مجری را در حالی نشان می دهد که یک برگه را از گلدان خارج می کند و پس از خواندن نوشته آن، آن را دوباره به گلدان بر می گرداند و برگه دیگری بر می دارد.

  خبرگزاری تسنیم نوشته: گفته می شود این اقدام برای آن بوده که روحانی به عنوان نامزد آخر در جایگاه قرار بگیرد.

 2. Post update

 3. مصاحبه نامزدها بعد از مناظره دوم

  View more on twitter
 4. نظر مشاور فرهنگی روحانی درباره مناظره

  View more on twitter
 5. پاسخ سازمان انرژی اتمی ایران به مصطفی میرسلیم

  سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به مصطفی میرسلیم که در مناظره امروز گفت برجام دانشمندان هسته‌ای را بیکار کرده، جوابیه‌ای منتشر کرد که در بخشی از آن آمده است:

  "جنابعالی به اخراج دانشمندان هسته‌ای اشاره کرده‌اید در حالی که هیچ دلیل و مدرکی هم ارایه ننمودید. این موضوع آخر متأسفانه ترفند عده‌ای بود که به دنبال بحران آفرینی برای صنعت هسته‌ای کشور بودند که در کمیسیون‌های مختلف مجلس دوره گذشته مورد بررسی دقیق واقع گردید نادرستی آن مشخص شد.

  به اطلاع جنابعالی می‌رساند سازمان انرژی اتمی ایران دارای بیش از ۱۴ هزار نیرو به شکل رسمی، قراردادی،‌ پروژه‌ای و شرکتی می‌باشد. جهت استحضار جنابعالی هیچ دانشمندی و یا کارمند رسمی حتی یک نفر در طول دولت یازدهم اخراج نشده است. بدیهی است که در غالب شرکت‌ها و پروژه‌ها هنگامی که کار پروژه‌ای به انتها می‌رسد افراد درگیر در آن پروژه ممکن است در پروژه دیگری مشغول شده و یا به کار آنان خاتمه داده شود. این رویه جدیدی نبوده و در طول عمر صنعت هسته‌ای کشورمان به صورت یک روند طبیعی ادامه داشته است."

 6. راستی آزمایی؛ آیا بدهی دولت به بانک‌ها دو برابر شده است؟

  ابراهیم رئیسی می‌گوید بدهی دولت به بانک‌ها در چهار سال اخیر دست کم دو برابر شده است.

  تازه ترین گزارش بانک مرکزی از بدهی‌های بانکی که بهمن ماه پارسال منتشر شده است تایید می‌کند که بدهی‌های دولت به بانک‌ها بیش از دو برابر شده و به بیش از ۲۱۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. نمودار زیر این افزایش را نشان می‌دهد.

  دلیل افزایش بدهی دولت به بانک‌ها چیست؟

  در سال ۱۳۷۹، قانون منع استقراض از بانک مرکزی تصویب شد تا با این کار، استقلال بانک مرکزی تامین شود و دولت نتواند کسری و پول پیشبرد بودجه‌های خود را از بانک مرکزی بگیرد. اما دولت‌ها از آن زمان با تصویب "طرح‌ها و لوایح تحمیلی" بانک‌ها مجبور به تامین منابع مالی دولت می‌کنند، دو این بانک‌ها هم مجبورند پول از دست رفته را با استقراض از بانک مرکزی جبران کنند. روند افزایش بدهی‌ها از حدود ده سال پیش در دولت محمود احمدی‌نژاد شدت گرفت. 

  بدهی دولت به بانک ها
 7. غایب حاضر: اشخاص به جای برنامه ها

  جمشید برزگر

  تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

   ابراهیم رئیسی، در پایان مناظره دوم حسن روحانی و اسحاق جهانگیری را به ایجاد "رقیب هراسی" در میان رای دهندگان متهم کرد. هم آقای روحانی و هم آقای جهانگیری در مناظره های اول و دوم بارها هشدار دادند که رقیبان، کسانی نیستند جز همان ها که با محمود احمدی نژاد آمدند و در دولت های نهم و دهم به گفته آنها، آن فجایع را به بار آوردند. حضور چهره های نزدیک به آقای احمدی نژاد در ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی مهر تاییدی است بر تصویری که حسن روحانی و اسحاق جهانگیری ارایه می کنند. 

  اما این همه، در شرایطی رخ می دهد که محمود احمدی نژاد بار دیگر با تحریم تلویحی انتخابات، نه تنها از هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری حمایت نکرده، بلکه حضور برخی از چهره های دولت خود در کنار نامزدهای موجود را به معنای نزدیکی آن نامزدها به خود ندانسته است. به این ترتیب، نه فقط محمود احمدی نژاد خود را صاحب رای می داند، بلکه ظاهرا هر دو جناح رقیب حاضر در این انتخابات نیز بر دافعه و جاذبه او برای طیف هایی از جامعه حساب می کنند. آنچه در این میان، به بحث گذاشته نشد و یا نقد نشد برنامه ها بود؛ برنامه هایی که نامزدها می گویند دارند اما توضیحی در باره اش نمی دهند.

 8. خبر فوریدومین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران به پایان رسید

 9. جمع‌بندی هاشمی طبا

  قلندران حقیقت به نیم جو نخرند

  قبای اطلس آن کس که از هنر عاریست

  هنر خوب زیستن مهارتی است که همه باید داشته باشند. شهیدان هنر خوب زیستن و خوب مردن را داشتند و مردم ایران وارثان آنها هستند.

  مردم باید به فرهنگی توجه کنند که میراث خوار آن هنرمندان بزرگ باشند. 

  با هنر خوب زیستن می ‌توانیم ایران را بسازیم و عاری از عدم صداقت کنیم. 

 10. Post update

  View more on twitter
 11. Post update

  View more on twitter
 12. Post update

  View more on twitter
 13. Post update

  View more on twitter
 14. جمع بندی حسن روحانی

  آقای روحانی گفت: از مردم شریف ایران می خواهم که به سخنان کاندیداهایی که مدام از دولت انتقاد می کنند توجه کنند. آیا دولت هیچ کار مثبتی نکرده؟ برجام را به دست نیاورده؟ طرح تحول سلامت هیچ جنبه مثبتی نداشته؟ خودکفایی در گندم و گازوئیل و زندگی کشاورزان که بهتر از گذشته شده دیده نمی شود؟ راه های روستایی که ایجاد شده و برق رسانی و گازرسانی به روستاها کار خوبی نبوده؟ صادرات غیرنفتی که افزایش یافته کار مثبتی نبوده؟

  Video content

  Video caption: دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران
 15. جمع‌بندی میرسلیم

  مشارکت مردم صرف نظر از وابستگی طایفه‌ای باشد و مدیران شایسته‌ای انتخاب کنند.

  ما باید بها بدهیم به اهل فرهنگ و هنر. بسیاری از تحلیل‌های آنها از بقیه بهتر است. مثل کارگردان ابد و یک روز که با بیان هنرمندانه مشکلات اجتماعی را بیان می‌کند. اما دولت همچنان بر وجود جامعه‌ای پر نشاط تاکید می‌کنید.

  یا رضا امیرخانی در کتابش وابستگی به نفت را نقد می‌کند اما دولت به فروش نفت افتخار می‌کند.

  باید به تشکل‌های سیاسی بها بدهیم برای نقد دولت. همچنین باید برای موضوع صداقت اهتمام بورزیم.

  توسعه پارس جنوبی را وصل می‌کنند به برجام، در حالی که ربطی ندارد. این صداقت نیست.

  صداقت این است که بگویند شش درصد از رشد هشت درصدی محصول فروش نفت است.

  توجه کنیم ما دنبال صلح بوده و هستیم. به ما تجاوز شده و ما دفاع کرده‌ایم. اما ما مدافع مظلومان هستیم.

 16. جمع بندی قالیباف

  آقای قالیباف در آخرین فرصت صحبت هایش در این مناظره گفت: در "دولت مردم" بر این اعتقاد هستیم که باید شفافیت و هوشمندی در دولت شکل بگیرد، یعنی سیستم های هوشمند را به کار بگیریم و مردم بتوانند بر دولت نظارت کنند. پیشنهاد می کنم همه ما هفته دیگر اموال خود و بستگان درجه اول خود را [در مناظره سوم] اعلام کنیم. ثروت تمام اعضای دولت باید معلوم باشد. اگر چنین شد، فساد از بین می رود. می خواهیم دست چهار درصدی ها را از بیت المال کوتاه کنیم. به این ترتیب اختلاف طبقاتی از بین خواهد رفت و مشکلات اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد.

 17. Post update

  View more on twitter
 18. Post update

  View more on twitter
 19. جمع‌بندی رئیسی: رقیب هراسی می‌کنند

  موضوعی که لازم است خدمت هموطنان عرض بکنم این است که نه بازگشت به گذشته و نه تحمل وضعیت موجود بلکه تغییر به نفع مردم. برای گره گشایی از وضع مردم.

  دولت مستقر دو راه دارد: یا بگوید می‌خواهم کارهایی کردم و می‌خواهم آنها را ادامه دهم، دوم این است که رقیب هراسی کنند. کاری که امروز کردند و این اخلاقی نیست.

  وقتی قانون صراحت دارد که بیکاری باید از دوازده به هشت برسد این وظیفه دولت است. جوانها می‌توانند گره گشایی کنند. 

  به نظرم دولت می‌تواند از همه نیروهای دغدغه مند انقلاب اسلامی استفاده کند. بدهی های دولت به نظام بانکی چند برابر شده است. هزینه نهاد ریاست جمهوری چه قدر شده است؟

  Video content

  Video caption: دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران
 20. Post update

  View more on twitter