Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. ملاقات‌های مردمی نمایندگان مجلس ایران به دلیل نگرانی‌های امنیتی 'لغو می‌شوند'
  2. تظاهرات معترضان نشست گروه بیست به خشونت کشیده شده است
  3. تظاهرات در پرو در اعتراض به طرح عفو آلبرتو فوجیموری

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

پیروزی تیم فوتبال زیر ۱۵ سال افغانستان بر ازبکستان

تیم ملی فوتبال زیر ۱۵ سال افغانستان در آخرین بازی‌اش در رقابت‌های قهرمانی آسیای مرکزی، سه بر دو ازبکستان را شکست داد.

ازبکستان که در سه بازی قبلی بر ترکمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان پیروز شده بود، در برابر افغانستان ناکام شد.

با این نتیجه تیم‌های افغانستان و ازبکستان ۹ امتیازی شدند. سید علی کاظمی مسئول رسانه‌ای فدراسیون فوتبال افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که نتیجه بازی ترکمنستان و تاجیکستان جایگاه افغانستان در این رقابت‌ها را مشخص خواهد کرد.

او گفت اگر ترکمنستان در برابر تاجیکستان شکست بخورد افغانستان احتمالا قهرمان این بازی‌ها خواهد شد.

فوتبال افغانستان
AFF/Facebook

ترامپ کنفرانس خبری بعد از نشست گروه ۲۰ را لغو کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از گفتگو با شی‌جین پینگ، رئیس جمهور چین در جریان نشست گروه ۲۰، برنامه کنفرانس خبری خود را لغو و آلمان را ترک کرد. آقای ترامپ گفت که او اطمینان دارد دو کشور آمریکا و چین می توانند در مقابل بلندپروازی های اتمی کره شمالی بایستند، هرچند که ممکن است این مسئله ای زمانبر باشد. رئیس جمهور چین هم گفت که روابط مستحکمتر این کشور با آمریکا برای ثبات جهان ضروری است. آقای ترامپ قبلا از چین به این دلیل که برای متوقف کردن کره شمالی در زمینه توسعه فعالیت های اتمی این کشور فشارکافی وارد نمی کند، انتقاد کرد. رئیس جمهور آمریکا همچنین در حاشیه نشست گروه ۲۰ با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا هم دیدار و گفتگو کرد.

نشست ترامپ و رئیس جمهور چین
AFP

مدیر رادیو ورزش: پخش مستقیم ورزش بانوان به زودی اتفاق می‌افتد

مدیر شبکه رادیویی ورزش در ایران اعلام کرده که قرار است به‌زودی مسابقات زنان به طور مستقیم از رادیو پخش شود.

مدیر رادیو ورزش در مصاحبه‌ای به تسنیم گفته که در صدد است تا در مورد رشته‌های به گفته او "قابل پخش" ورزش زنان برنامه‌ریزی شود چون مخاطبان این رادیو بیشتر طرفدار مسابقه‌ها هستند.

توافق اتحادیه اروپا و کانادا

اجلاس گروه بیست؛ آیا باز هم ترامپ پیروز شد

امیر پایور

خبرنگاربی بی سی در هامبورگ

آنچه آنگلا مركل صدراعظم آلمان و گروه بيست به عنوان يك توافق سعى مى كنند به افكار عمومى بفروشند، نشان چندانى از يك اجماع ندارد. دونالد ترامپ رئيس جمهورى آمريكا بر مواضع خود مبنى بر خروج از توافق اقليمى پاريس ايستاده و در موضوع تجارت خارجى هم در مواردى آمريكا را استثنا كرده است. آقاى ترامپ مى تواند در حالى به خانه برگردد كه مى گويد باز برنده شده است. با آنكه بيست اقتصاد بزرگ جهان به كنار گذاشتن سياستهاى درونگرايانه تجارى تعهد داده اند، آمريكا همانطور كه مى خواست تعرفه واردات فولاد را مستثنی كرده است. خانم مركل بايد سه ماه ديگر در انتخابات سراسرى آلمان شركت كند. صدراعظم آلمان دوست داشت نشستى كه ميزبان آن است را يك پيروزى معرفى كند، ولى معلوم نيست همه ناظران چنين برداشتى داشته باشند. به جاى پيمان‌هاى تجارى چندجانبه و سازمانى، حالا با ظهور سياست هاى حمايتى، دور، دور پيمانهاى تجارى دوجانبه است. گواه آن هم اعلام تاريخ اجراى آزمايشى پيمان تجارى اتحاديه اروپا و كانادا در حاشيه اجلاس گروه بيست است. آقاى ترامپ هم به نخست وزير بريتانيا بعد از خروج از اتحاديه اروپا وعده يك پيمان تجارى "خيلى، خيلى سريع" را داد. چيزى كه گفتنش از عملش خيلى، خيلى آسانتر است.

مرکل: گروه ۲۰ بجز آمریکا به پیمان تغییرات اقلیمی پاریس متعهد است

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در ساعات پایانی نشست گروه ۲۰ از دستیابی به توافقی در مورد تغییرات اقلیمی و توافق پاریس خبر داده است. خانم مرکل گفته است که تمامی اعضای گروه ۲۰ به جز آمریکا موافقت کرده اند که به تعهدات خود در قبال پیمان تغییرات اقلیمی پاریس پایبند باشند.

آنگلا مرکل
epa

وزیر ارشاد ایران: جامعه نیاز به موسیقی دارد

وزیر آموزش و پرورش: برنامه‌ها درباره سند ۲۰۳۰ از دستور کار خارج شده است

فخرالدین دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش ایران گفته است تمامی برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش و دولت در باره سند ۲۰۳۰ از دستور کار خارج شده‌اند.

آقای دانش آشتیانی گفته است "پس از فرمایش رهبری در خصوص سند ۲۰۳۰، این برنامه‌ها از دستور کار خارج شده‌اند."

سند آموزشی ٢٠٣٠ یونسکو در هفته‌های اخیر باعث بروز تنش‌هایی میان دولت و رهبر ایران شد.

اگرچه دولت حسن روحانی اجرای توصیه های سند ۲۰۳۰ را متوقف کرده، ولی انتقادات آیت الله خامنه‌ای به این سند که پیش از انتخابات امسال آغاز شد، کماکان ادامه داشته است.

دریاچه مهارلو قرمز شد

آب دریاچه مهارلو که در ۱۵ کیلومتری شیراز قرار دارد، قرمز شده است. خبرگزاری مهر به نقل از یکی از کارشناسان حوزه محیط زیست گفته است: "پایین آمدن سطح آب کمک می کند که شرایط برای رشد جلبک یا همان کشند قرمز در دریاچه ها مهیا شود، بنابراین به خاطر کاهش سطح آب، این دریاچه قرمز شده است." سطح آب این دریاچه که یکی از مناطق توریستی بشمار می رود در چند سال گذشته به دلیل خشکسالی شدید پایین آمده است. براساس این گزارش این دومین باری است که آب این دریاچه قرمز می شود.

دریاچه مهارلو
MEHR
دریاچه مهارلو
MEHR

خشونت خانگی در ایران 'رو به افزایش است'

غلامحسین حقدادی، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان خراسان رضوی، می‌گوید خشونت خانگی در ایران روندی افزایشی دارد.

به گزارش ایلنا آقای حقدادی گفته است: "خشونت خانگی در جامعه رو به افزایش است که این موضوع از افزایش پیامدهای طلاق، روابط فراخانوادگی و سایر آسیب‌های مشهود، معلوم می‌شود."

او گفته طرح "خانه‌های امن" راه حلی است که می‌تواند با مشارکت بخش خصوصی به مواجهه با مشکل خشونت خانگی کمک کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: اکران یا عدم اکران فیلم‌ها باید از مجاری قانونی انجام شود

طیبه سیاوشی شاه عنایتی، نماینده مجلس وعضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران درارتباط با نامه تعدادی از نمایندگان مجلس مبنی بر توقیف فیلم های"مادر قلب اتمی" و "اکسیدان" گفت: "تصمیم برای اکران یا عدم اکران فیلم باید از طریق مجاری قانونی انجام شود نه رفتارهای جنجال برانگیز."

به گفته خانم شاه عنایتی نمایندگان مجلس باید مراقب باشند که سرهرموضوعی با جمع کردن امضا در اموراجرایی دخالت نکنند.

این نماینده مجلس همچنین افزود: "اگر فیلم مادر قلب اتمی به دین مسیحیت توهین کرده پس چرا هیچ کدام از بزرگان این دین، نامه‌ای در اعتراض به آن ننوشته‌اند."

دو روز پیش ۱۹ نماینده اصولگرای مجلس ایران در نامه ای به وزیر ارشاد دو فیلم در حال نمایش"اکسیدان" و "مادر قلب اتمی" را "مبتذل" خوانده و خواستار جلوگیری از اکران آن ها شدند.

اکسیدان
MEHR
مادر قلب اتمی
MEHR

نماینده آبادان: آب در برخی روستاهای آبادان جیره‌بندی شده است

عامر کعبی، نماینده آبادان در مجلس ایران گفته است آب در برخی از روستاهای آبادان جیره بندی شده است.

آقای کعبی به خبرگزاری ایسنا گفته است "آب شرب در روستاهای اروند کنار و بخش‌های حاشیه‌ای آبادان با قطعی کامل در زمان‌های مختلف همراه است و علاوه بر جیره بندی به بسیاری از روستاها با تانکر آبرسانی می شود."

نماینده آبادان گفته است برق در منطقه آبادان "شرایط نسبتا خوبی" دارد اما مشکل بالا بودن تعرفه برق مصرفی همچنان باقی است و با توجه به افزایش مصرف مردم، آنها مجبور به پرداخت هزینه‌های بالا هستند.

صندوق ۳۲۵ میلیون دلاری بانک جهانی برای کمک به زنان کارآفرین

ردیف دوم از راست ایوانکا ترامپ دختر رئیس‌جمهور آمریکا و جیم یونگ کیم رئیس بانک جهانی
Getty Images
ردیف دوم از راست ایوانکا ترامپ دختر رئیس‌جمهور آمریکا و جیم یونگ کیم رئیس بانک جهانی در اجلاس بیست

بانک جهانی اعلام کرده که با حمایت دختر رئیس‌جمهور آمریکا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و آلمان ۳۲۵ میلیون دلار برای حمایت از زنان کارآفرین اختصاص می‌دهد.

جیم یونگ کیم، در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰، اعلام کرد که این صندوق چند میلیون دلاری با کمک مالی نهادهای خصوصی، ایوانکا ترامپ و کشورهای دیگر تاسیس می‌شود تا با تسهیل قوانین و مقررات از پروژه‌های کارآفرینی زنان در کشورهای در حال توسعه حمایت کند.

قرار است این پروژه با کمک دولت کشورهای در حال توسعه اجرا شود.

ابراهیم امینی: نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای ننوشته‌ام

ابراهیم امینی، عضو مجلس خبرگان رهبری، نامه منتسب به او خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران را تکذیب کرده و گفته است انتشار این نامه "نشان از توطئه علیه رابطه خوب علما با رهبری است."

آقای امینی به خبرگزاری تسنیم گفته است "من مطیع مقام معظم رهبری بوده و هستم."

نامه‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن از قول آقای امینی انتقادهایی به آقای خامنه‌ای مطرح شده است.

آقای امنیتی گفته است چنین نامه‌ای از اساس صحت ندارد.

صاحب "کوچکترین قهوه‌خانه جهان" درگذشت

رهامی: ادامه حصر موسوی و کروبی به نفع بعضی‌ها است

ایران: با صیادان بازداشتی لنج عربستان طبق مقررات جمهوری اسلامی رفتار می‌شود

مجید آقابابایی، مدیر کل امور مرزی وزارت کشورایران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به بازداشت چند صیاد دریک فروند لنج عربستانی گفت: "این صیادان هندی هستند و با آن ها طبق مقررات جمهوری اسلامی رفتار می شود."

آقای آقابابایی افزود که این لنج روز گذشته پس از ورود به آب های ایران توقیف شد و صیادان هم تحویل مقامات قضایی شدند.

اوهمچنین گفت: "تعدادی از صیادان ما در عربستان زندانی هستند و از آن جایی که ما در عربستان سفارت نداریم هنوز آمار دقیقی از تعداد صیادان ایرانی زندانی در دست نیست." به گفته آقای آقابابایی ایران از طریق مجاری غیررسمی و همچنین مجامع بین المللی پیگر آزادی صیادان ایرانی در عربستان است.

شمار کشته‌های سیل جنوب ژاپن به ۱۵ نفر رسید

به گفته مقامات شمار کشته های ناشی از جاری شدن سیل درجنوب ژاپن به دست کم ۱۵ نفر رسیده است. گروههای امداد در جستجوی مفقود شدگان هستند. جاری شدن باران های شدید دربخش هایی از کیوشودرجنوب ژاپن، منجر به بالا آمدن آب رودخانه ها و تخریب ساختمان ها و جاده ها در این منطقه شده است. حدود ۱۲ هزار نیروی پلیس، پرسنل ارتش، آتش نشان و گارد ساحلی در عملیات نجات حضور دارند.

سیل در ژاپن
EPA

کارت های ملی قدیمی تا پایان امسال اعتبار دارد

سیف الله ابوترابی، سخنگوی سازمان ثبت احوال ایران گفته است که کارت های ملی قدیمی که تاریخ صدور آن ها بین سال های ۸۰ تا ۸۶ است، تا پایان امسال( ۹۶) اعتبار دارد.

به گفته آقای ابوترابی برای صدور کارت هوشمند ملی باید به ادارات ثبت احوال، دفاتر پست و پیشخوان دولت مراجعه شود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال در مورد ایرانیان خارج از کشور گفت که هماهنگی‌های لازم با وزارت امورخارجه هنوز انجام نشده، در نتیجه کارت هوشمند ملی برای آن ها صادر نمی‌شود و همچنان کارت ملی برای این افراد صادر خواهد شد.

ترامپ خواستار عملی شدن سریع توافق تجاری با بریتانیا شد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گفته است که او انتظاردارد توافق تجاری "مستحکم" با بریتانیا " خیلی سریع" به انجام برسد. آقای ترامپ در حاشیه نشست گروه ۲۰ در هامبورگ با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا درباره توافق تجاری بین دو کشور بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفتگو کرد. آقای ترامپ قبل از این دیدار گفت که او "روابط خیلی ویژه ای" را با خانم می برقرار کرده است. رئیس جمهور آمریکا همچنین به خبرنگاران گفت: "احتمالا هیچ کشوری روابطی نزدیک همانند روابط آمریکا و بریتانیا ندارد."

ترامپ می
Getty Images

مانور بمب افکن‌های آمریکایی در کره جنوبی

بمب افکن های نیروی هوایی آمریکا در پاسخ به آزمایش اخیر موشک بالستیک قاره پیمای کره شمالی، در یک مانور هوایی در کره جنوبی شرکت کردند. براساس این گزارش جنگنده های آمریکایی از جزیره گوام در اقیانوس آرام به پرواز درآمده و بمب های مشقی را بر روی اهدافی پرتاب کردند. هواپیماهای آمریکایی را در این مانورجنگنده های ژاپنی و کره جنوبی اسکورت کردند. نیروی هوایی آمریکا گفته که اقدامات کره شمالی متحدان آمریکا را تهدید می کند.

"کشف شیره تریاک" در پاشنه کفش‌های وارداتی به ایران

تلویزیون عراق: پیروزی در موصل تا چند ساعت آینده اعلام می‌شود

خبرگزاری رویترز به نقل از تلویزیون دولتی عراق گفته است که انتظار می رود نیروهای امنیتی این کشور تا چند ساعت آینده کنترل کامل شهر موصل را به دست بگیرند. براساس این گزارش گفته شده که تنها چند متر از خاک موصل در کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی( داعش) قرار دارد. تلویزیون دولتی به نقل ازیکی از سخنگویان ارتش گفته است که "خطوط دفاعی شورشیان سقوط کرده است".

موصل
Reuters
موصل
Reuters

آتش سوزی گسترده در بخش مرکزی بریتیش کلمبیا در کانادا

آتش‌نشان ها در کانادا برای تخلیه چند هزار سکنه بخش مرکزی استان بریتیش کلمبیا مجبور شده اند که خانه به خانه مردم را از این منطقه دور کنند. دمای بالای هوا، خشکی هوا و وزش باد باعث گسترش شعله‌های آتش در منطقه‌ای به بزرگی بیش از ۲۰ کیلومتر مربع در دو ناحیه جداگانه شده است. گزارش شده که این آتش سوزی برخی از خانه ها را از بین برده است

استان بریتیش کلمبیا
re

رئیس سازمان بسیج مستضعفین: کوبیدن سپاه آبرو نمی‌آورد

غلامحسین غیب پرور، رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفته است "کوبیدن" سپاه که نماد اقتدار و دفاع از کشور است برای کسی آبرو نمی‌آورد.

آقای غیب‌پرور گفته است در حالی که در عرصه های دفاعی و امنیتی، سپاه با تمام وجود در حال دفاع از کشور است، "تضعیف سپاه محل سؤال جدی است."

خبر فوریدبیرکل فدراسیون فوتبال ایران برکنار شد

ورزشکار ایرانی قهرمان جام جهانی سنگ‌نوردی سرعت سوئیس

اعتراض به طرح عفو آلبرتو فوجیموری

هزاران نفر در پرو در اعتراض به طرحی برای عفو آلبرتو فوجیموری، رئیس‌جمهوری سابق این کشور دست به تظاهرات زده‌اند.

آقای فوجیموری به خاطر نقض حقوق بشر به بیست و پنج سال حبس محکوم شده است. وضعیت سلامت او چندان خوب نیست و رئیس‌جمهوری فعلی پرو گفته است به خاطر ملاحظات پزشکی ممکن است او را مورد عفو قرار دهد.

این در حالی است که او در ایام تبلیغات انتخاباتی گفته بود آقای فوجیموری را عفو نخواهد کرد.

وزیر دادگستری: زندان اوین شاید بازداشتگاه موقت تهران شود

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری ایران گفته است وجود یک بازداشتگاه موقت در تهران ضروری است و به همین خاطر ممکن است زندان اوین به بیرون شهر منتقل نشود.

مجلس ایران انتقال زندان‌ها به خارج شهر را تائید کرده اما آقای پورمحمدی به خبرگزاری خانه ملت گفته است انتقال زندان اوین با سایر زندان‌ها فرق دارد.

وزیر دادگستری دولت حسن روحانی گفته است یک بازداشتگاه بزرگ در مرکز تهران لازم است، چون برای بازداشت موقت و زمان بررسی پرونده در دادسرا، دادیاری و دادگاه نمی‌توان متخلفان را مدام از چهل کیلومتری شهر آورد.

نظر فدراسیون پزشکی ورزشی در باره مکمل‌های وارداتی

حراج هنری تهران؛ اثر سهراب سپهری سه میلیارد تومان فروش رفت

باغچه سمسم نسخه افغان سریال خیابان سِسِمی امریکا

باغچه سمسم نسخه افغان سریال خیابان سِسِمی امریکا

توافق آتش‌بس در سوریه چقدر پایدار خواهد بود؟

دیدار در هامبورگ، توافق در سوریه: ارزیابی‌ها از دیدار ترامپ و همتای روسش

معاون ترامپ نشان 'دست نزنید' ناسا را نادیده گرفت

مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال انتشار تصویری که در آن، قطعه‌ای از تجهیزات پرواز فضایی را لمس می‌کند، از ناسا پوزش خواسته است.

واکنش ناسا را بخوانید

دیدارهای مردمی نمایندگان در ساختمان مجلس لغو می‌شوند

یک نماینده مجلس ایران از لغو ملاقات‌های مردمی با نمایندگان مجلس خبر داده و گفته است چنین ملاقات‌هایی به حوزه‌های انتخابیه نمایندگان منتقل می‌شود.

بیشتر بخوانید

مرور خبرهای روز پیش