Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. آیت‌الله خامنه‌ای حکم ریاست جمهوری حسن روحانی را تنفیذ کرد.
 2. روسیه تحریم‌های آمریکا را 'جنگ تجاری' خواند.
 3. دولت ونزوئلا ادعای دستکاری نتایج انتخابات را رد کرد.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. عضو فراکسیون زنان مجلس: با افزایش سن ازدواج مخالفت شده است

  طیبه سیاووشی، یک عضو فراکسیون زنان مجلس اعلام کرد: "در حال حاضر برای افزایش سن ازدواج با مخالفت رو به رو شدیم، البته هنوز دلایل مخالفت را من نمی‌دانم."

  به گزارش خبرآنلاین، خانم سیاووشی افزود: "فقط به من اطلاع دادند با اصلاح سن ازدواج مخالفت شده است. ولی ما سنی که مطرح کردیم در قانون مدنی قبل از انقلاب ایران وجود داشته است.

  عضو فراکسیون زنان مجلس همچنین اضافه کرد: "در حال حاضر درصدد تغییر از ۱۳ سال به ۱۵ برای دختران و ۱۵ به ۱۸ سال برای پسران هستیم. در قانون مدنی آمده است، اما قانون نیازمند اصلاح است. "

  سیاووشی
 2. پرسپولیس دو بر یک تراکتورسازی را شکست داد

  View more on twitter
 3. هشدار چین به هند در مورد منطقه مورد مناقشه

  چین به هند هشدارداده است در صورتی که نیروهای خود را از یک منطقه در هیمالیا که مدعی مالکیت بر آن است عقب نکشد، با "پیامدهای جدی" رو به رو خواهد شد.

  لیو جینسونگ، یک دیپلمات ارشد چینی گفته است ورود سربازان هندی به این منطقه غیرقانونی است.

  هشدار شدید اللحن چین یک روز پس از آن صورت گرفت که وزیر خارجه چین سندی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای هند وارد منطقه "دوکلام" شده‌اند.

  این منطقه هم مرز با چین، هند و بوتان است.

  هند می‌گوید نیروهای خود را در ماه ژوئیه به این منطقه مورد مناقشه فرستاد تا چین را از ساختن جاده جدید بازدارد.

  پیشتر یک سخنگوی وزرات خارجه چین، هند را متهم کرده بود که در این منطقه جاده می‌سازد و شمار زیادی از نیروهای مسلح را درنزدیکی منطقه مستقر کرده است.

 4. بازی پرسپولیس_تراکتورسازی در دقیقه ۴۱ مساوی شد

  View more on twitter
 5. انتقاد یک نماینده پارلمان اروپا از سفر موگرینی به تهران

  ژرار دپره، نماینده بلژیکی پارلمان اروپا از سفر فدریکو موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی انتقاد کرده است. آقای دپره در توییت خود به انتقادهای سازمان حقوق بشری عفو بین الملل از نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرده است.

  View more on twitter
 6. واکنش‌ به گزینه احتمالی حسن روحانی برای وزارت ارتباطات

  اخبار ضد و نقیضی در مورد انتخاب محمد جواد آذر جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات دولت دوم حسن روحانی مطرح شده است.

  توییتر منسوب به الیاس نادران در پستی که آن را پاک کرده از چنین "انتخابی" انتقاد کرده و نوشته است: " آقای روحانی با نصب معاون فنی وزارت اطلاعات که وظیفه ذاتی اش شنود و بگیر و ببند بود، می خواهید فضای مجازی را آزاد کنید؟!"

  قرار است پس از مراسم تحلیف روز شنبه در مجلس، آقای روحانی کابینه خود را معرفی کند و به احتمال قوی، محمود واعظی، وزیر ارتباطات فعلی به عنوان رئیس دفتر آقای روحانی منصوب خواهد شد.

  در همین حال توییتر منسوب به آقای جهرمی نیز چنین توییت کرده است: "مهندس بودم و هستم،در دفاع از حقوق مردم در هر لباسی. اگر روزی در مجموعه ای بودم برای مردم تلاش کردم نه علیه آنها".

  View more on twitter
  View more on twitter
 7. خبر فوریرابرت هاردی، هنرپیشه فیلم‌های هری پاتر درگذشت

  رابرت هاردی، هنرپیشه‌ای که برای ایفای نقش در فیلم‌های هری پاتر، حس و حساسیت و فرانکنشتاین شهرت داشت در نود و یک سالگی درگذشت.

 8. نماینده اصفهان: دولت دوم روحانی کارفرمای توسعه است

  View more on twitter
 9. گزارشگران بدون مرز: حسن روحانی به وعده‌هایش عمل کند

  گزارشگران بدون مرز همزمان با مراسم تنفیذ حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران بیانیه‌ای صادر کرد و در آن از رئیس جمهوری خواست تا به وعده‌های خود عمل کند.

  سازمان گزارشگران بدون مرز در این بیانیه آورده است که خواهان متعهد شدن رئیس جمهوری ایران برای تضمین آزادی اطلاع رسانی و دولتی قانون مدار است.

  سازمان گزارشگران بدون مرز همچنین آورده است: "در این روز جمهوری اسلامی ایران همچنان با ۲۷ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار زندانی یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است."

  "در طی چهار سال ریاست جمهوری حسن روحانی دست‌کم ۲۰۰ روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار احضار، بازجویی و ۳۲ تن از آن‌ها به حبس‌هایی از سه تا شانزده سال محکوم شده‌اند. اگر دستگاه قضایی و سپاه پاسداران زیر فرمان علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، مسوولیت اصلی را در مهار و سرکوب اطلاع‌رسانی مستقل بر عهده دارند، اما وزارت اطلاعات دولت روحانی در سرکوب رسانه‌ها و بازداشت روزنامه‌نگاران منتقد نظام نیز شرکت داشته است."

  گزارشگران بدون مرز
 10. ترامپ به رئیس‌جمهوری مکزیک در مورد حرف زدن در مورد هزینه ساخت دیوار "فشار وارد کرده"

  گزارشی که در رسانه‌های آمریکا منتشر شده خاطرنشان می‌کند دونالد ترامپ به رئیس‌جمهوری مکزیک فشار وارد کرده تا به طور علنی نگوید که هزینه ساخت دیوار را نمی‌پردازد.

  روزنامه واشنگتن پست متن سخنان روسای جمهوری آمریکا و مکزیک در ماه ژانویه را منتشر کرده که در آن آقای ترامپ به انریکه پنیا نیتو، رئیس‌جمهوری مکزیک می‌گوید که هزینه ساخت دیوار از منابع دیگر تامین خواهد شد.

  در دوران تبلیغات انتخاباتی، آقای ترامپ گفته بود که دیواری در مرز با مکزیک خواهد ساخت و مکزیک هزینه آن را خواهد پرداخت.

 11. سئوال از رئیس شورای اروپا در مورد سقوط هواپیمای رئیس‌جمهوری سابق لهستان

  دادستانی لهستان که درباره سانحه هواپیمای حامل لخ کاچینسکی رئیس‌جمهور اسبق لهستان در سال 2010 تحقیق می‌کند، ازدونالد توسک رئیس‌ شورای اروپا به عنوان شاهد سوال می‌کند.

  در آن زمان آقای توسک نخست‌وزیر لهستان بود.

  در این سانحه 96 نفر از مسافران و خدمه هواپیما نزدیک شهر اسمولنسک در روسیه کشته شدند.

  لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری لهستان، همسر او، سران ارتش و تعداد زیادی از چهره های مهم سیاسی این کشور جزو قربانیان این حادثه بودند.

  هواپیمای حامل آقای کاچینسکی و همسرش درصدد فرود در فرودگاه اسمولنسک در نزدیکی مرز با بلاروس بود که سقوط کرد.

  در نبش قبری که اخیرا صورت گرفت مشخص شد شماری از قربانیان به‌طور اشتباهی در تابوت‌های افراد دیگر گذاشته شده بودند.

  دادستانی می‌خواهد بداند که چرا مسولان وقت لهستان در کالبدشکافی‌های صورت گرفته در روسیه مشارکت نکردند و چرا آقای توسک دستور تشریح اجساد در لهستان را صادر نکرد.

  آقای توسک می‌گوید این تحقیقات با انگیزه‌های سیاسی انجام می‌شوند و برادر دوقلوی کاچینسکی رهبر حزب حاکم در لهستان آن را هدایت می‌کند.

 12. دادستان کرمان: مادر کودک به اتهام قتل او بازداشت شد

  View more on twitter
 13. نایب رئیس کمیسیون قضایی: امیدوارم رئیس جمهور برای رفع حصر کاری انجام دهد

  محمد کاظمی، نایب رییس کمیسیون قضایی گفت: "امروز به عیادت آقای کروبی رفتم و امیدوارم رییس جمهور که رییس شورای عالی امنیت ملی هستند در آغاز دولت دوازدهم برای رفع حصر کاری انجام دهد."

  به گزارش ایلنا، آقای کاظمی افزود: "گمان می‌کنم رفع حصر مهدی کروبی و میرحسین موسوی می‌تواند به افزایش وحدت در کشور کمک کند."

  کاظمی
 14. نماینده پاپ فرانسیس برای مراسم تحلیف وارد تهران شد

  View more on twitter
 15. پلیس: شهروندان تهرانی در روز تحلیف از سفرهای غیر ضروری پرهیز کنند

  View more on twitter
 16. ناطق نوری: روحانیت الزاما گروه مرجع مردم نیست

  علی‌اکبر ناطق نوری گفته است: " گروه مرجع مردم امروز الزاماً روحانیت نیست."

  به گزارش ایلنا، آقای ناطق نوری در دیدار با اعضای انجمن اندیشه و قلم گفت روحانیت در دوره‌های مختلف تاریخ ایران مرجع همه طبقات بوده است اما در سال‌های اخیر جایگاه آن "تغییرات فاحشی" کرده است.

  به گفته او امروزه گروه مرجع الزاما روحانیت نیست و این موضوع باید مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد.

 17. هلال احمر: با گذشت شش روز پیکر دو نوجوان گنبدی کشف شد

  علیرضا صیاد، معاون امداد و نجات هلال احمر گلستان از کشف پیکرهای بی‌جان دو نوجوان گنبدی که از شش روز گذشته مفقود شده بودند، خبر داد.

  به گزارش ایسنا، آقای صیاد توضیح د اد: " بعد از ساعت‌ها جستجو توسط تیم‌های عملیاتی جمعیت هلال احمر و نیروهای مردمی، پیکرهای بی‌جان دو نوجوان گنبدی در روستای حاجی قوشان گنبد کاووس کشف شد. در ادامه کار، پیکرهای این دو نوجوان ۱۶ ساله برای طی مراحل قانونی تحویل عوامل انتظامی و قضایی شد و رسما پایان عملیات جستجو اعلام شد."

  به گفته معاون امداد و نجات هلال احمر گلستان عصر روز گذشته خانوا‌ده‌ها پس از گذشت شش روز خبر مفقودی دو نوجوان پسر خود را به عوامل هلال احمر اطلاع دادند.

 18. مولاوردی: تشکیل مرجع صیانت از زنان در برابر خشونت به تصویب مجلس نرسید

  View more on twitter
 19. درخواست تحقیق در مورد "ربوده شدن" چهار نفر به دست نیروهای امنیتی ترکیه

  دیدبان حقوق بشر در نامه‌ای از وزیر دادگستری ترکیه خواسته است در مورد ربودن شدن احتمالی حداقل چهار نفر به دست نیروهای امنیتی ترکیه تحقیق کند.

  اوندر آسان، یکی از این افراد که معلم است، ادعا می‌کند طی چهل و دو روز حبس پنهانی‌اش مورد شکنجه قرار گرفته است.

  از محل نگهداری سه نفر دیگر که این گروه از آنها نام برده، خبری در دست نیست.

  این چهار نفر طبق فرمان وضعیت اضطراری بعد از کودتای نافرجام از کار خود اخراج شده بودند. پس از آن کودتا، دولت ترکیه اعلام وضعیت اضطراری کرد.

  این گروه حقوق بشری معتقد است دولت به سوالات شماری از نمایندگان مجلس در مورد ناپدیدشدن افراد پس از کودتا پاسخ نداده است.

  هیو ویلیامز از دیدبان حقوق بشر گفت دولت ترکیه باید وضعیت این افراد را روشن کند. به گفته او ترکیه در این موارد تاریخ سیاهی داشته است.

 20. محیط زیست:۲۰۰ هکتار از میانکاله در آتش سوخت

  محمد زمان احمدی، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان بهشهر با تاکید بر اینکه خطر ادامه آتش‌سوزی در میانکاله وجود دارد، گفت: "تا الان ۲۰۰ هکتار از این منطقه در آتش سوخته و حتی یک پایگاه اطفای حریق برای آن پیش‌بینی نشده است."

  به گزارش ایلنا، آقای احمدی افزود: "در بازدیدهایی که تا الان از منطقه داشته‌ایم، هیچ نشانی از سرگیری آتش مشاهده نشده است، با این حال دستگاه‌های لودر در منطقه مستقر شدند تا در صورت شدت گرفتن باد و شعله‌‌ور شدن دوباره آتش، سریع اقدام کنند."

  میانکاله