Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه حسن روحانی در ایران
 2. پلیس اسپانیا: مظنون اصلی حملات بارسلون فراری است
 3. محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران شد
 4. اخراج استیو بنن، استراتژیست راستگرای ترامپ اخراج شد
 5. آغاز عملیات ارتش لبنان علیه نیروهای داعش در مرز با سوریه

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. عبدالله نوری: برای حل مشکل حصر‏چه مقدار زمان لازم است؟

  عبدالله نوری، وزیر کشور اسبق ایران، با انتشار متنی در ارتباط با حصر رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، از عملکرد دولت حسن روحانی را در این ارتباط انتقاد کرده است.

  این روحانی اصلاح طلب نوشته است: "گفته می شود که قرار است در ‏محیطی آرام و به دور از هیاهوی ‏رسانه ای، اقدامات مثبتی برای بهبود وضعیت ‏محصورین انجام پذیرد، لکن تا هنگام اعتصاب غذای جناب آقای کروبی، این امر محقق نگردید."

  وی افزوده است: "قریب ۷ سال از آغاز حصر می گذرد و در طول این مدت بارها از ‏دوستان و نزدیکان عزیزان محصور، خواسته شده است تلاش کنند تا ‏جهت حل موضوع حصر، در جامعه، آرامش حکمفرما باشد. حال این ‏سوال مطرح است که مگر برای حل این نگرانی عمومی و دغدغه ملی ‏چه مقدار زمان لازم است؟ "

  عبدالله نوری با اشاره به حساسیت افکار عمومی نسبت به وضعیت مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد تاکید کرده: "برآیند جامعه و بدنه ی اجتماعی، به خوبی نشانگر این است که ‏موضوع حصر و محصورین، مشمول مرور زمان و فراموشی نمی گردد و ‏طولانی شدن و کش دادن موضوع، به آسیب بیش از پیش اعتماد بین ‏حاکمیت و ملت منجر خواهد شد."

  او در انتهای نوشته خود، حسن روحانی را خطاب قرار داده و گفته: "سخن آخر من با رئیس جمهور محترم، جناب آقای دکتر روحانی است که ما ز یاران چشم یاری داشتیم."

  عبدالله نوری
  Image caption: عبدالله نوری
 2. درخواست دانشگاهیان ایرانی مقیم خارج از حسن روحانی

  ۱۸۰ نفر از اساتید و دانشگاهیان ایرانی خارج از کشور، در نامه‌ای به حسن روحانی، خواستار اعطای هویت ایرانی به فرزندان مادران ایرانی شده اند.

  در این نامه با یادآوری اینکه "در بیشتر کشورهای دنیا تابعیت و شهروندی بر اساس دو اصل خاک و خون به افراد اعطا می‌شود" یادآوری شده که در ایران، تنها "خون پدری" کودکان را تبعه ایران می کند.

  در نامه، همچنین آمده است: "هنوز زمان زیادی از درگذشت مریم میرزاخانی ریاضیدان برجسته ایرانی نگذشته است که خبر تقاضای نمایندگانی در مجلس برای گرفتن هویت ایرانی برای آناهیتا تنها دختر مریم هم مطرح شده است. اما هستند مادران زیادی که دل در گرو این سرزمین مادری دارند و می‌خواهند فرزندانشان را با هویت ایرانی بزرگ کنند."

  دانشگاهیان امضاکننده نامه نوشته اند: "از مردان و زنان سیاست می‌خواهیم که به خاطر مریم‌ها و آناهیتاها به خاطر تمام مادران این سرزمین، حقیقت سرزمین مادری را به رسمیت بشناسند و آن را از یک لفظ زیبا در نوشته‌ها به یک مصوبه قانونی تبدیل کنند."

 3. افزایش نگرانی از گردهم آیی گروه‌های رقیب در بوستون آمریکا

  مسئولان شهر بوستون، مرکز ایالت ماساچوست آمریکا، خود را برای رویارویی احتمالی گروه های مخالف راست و چپ در مرکز این شهر آماده می کنند.

  به دنبال درگیری های هفته پیش در شارلوتزویل، بسیاری از ناظران نگران بروز خشونت در گردهم آیی امروز بوستون هستند.

  این در حالی است که سازماندهی کنندگان راستگرای گردهم‌آیی بوستون، که از گروه "تجمع برای آزادی بیان" هستند، گفته اند نمی گذارند این گردهم‌آیی، به تریبونی برای نژادپرستی یا تعصب تبدیل شود.

  از سوی دیگر، هزاران نفر از مخالفان راستگرایان، محل برگزاری گردهم آیی آنها را، که با نیروهای پلیس و حصارهای تعبیه شده در دورتادور آن محافظت می شود، به محاصره درآورده اند.

 4. موسوی لاری: روحانی نمی تواند به موضوع حصر بی تفاوت بماند

  موسوی لاری

  عبدالواحد موسوی لاری، وزیر اسبق کشور، می گوید که دولت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، نمی تواند به موضوع حصر بی تفاوت بماند.

  به گزارش خبرگزاری ایلنا آقای موسوی لاری در سخنانی گفته است که "آن ۲۴ میلیون که به روحانی رای دادند و عده‌ای که نتوانستند رای دهند از وضعیت ۸ سال راضی نبودند و وضعیت مطلوب‌تری را خواهان بودند."

  آقای موسوی لاری که از وی به عنوان" نایب رئیس‌شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان" نام برده شده است افزوده است: "دولت دوازدهم به زودی کارش را آغاز می‌کند انتظار می‌رود به خواسته ۲۴ میلیون رای‌دهنده توجه کند؛ مثلا بحث رفع حصر که همه بر آن تاکید دارند؛ روحانی نمی‌تواند بی تفاوت از این خواسته بگذرد. "

 5. دونالد ترامپ و همسرش در مراسم سالانه جوایز مرکز کندی شرکت نمی‌کنند

  کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و همسرش ملانی در مراسم سالانه جوایز مرکز کندی شرکت نمی کنند.

  این مراسم همه ساله در کاخ سفید برگزار می شود و بالاترین نشان ملی آمریکا به چهرهای هنری اهدا می شود.

  بطور سنتی رئیس جمهور آمریکا قبل از شرکت در این مراسم میزبان هنرمندانی است که قرار است مورد تقدیر قرار بگیرند.

  اما دونالد ترامپ رابطه خوبی با دنیای هنر آمریکا ندارد و تاکنون چند نفر ازدعوت شدگان اعلام کردند که در مراسم امسال شرکت نمی کنند.

  ترامپ و ملانی
 6. ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی به فردا موکول شد

  بررسی صلاحیت حبیب الله بیطرف وزیر پیشنهادی نیرو در مجلس ایران آغاز شد اما به دلیل پایان وقت مجلس، ادامه رسیدگی به صلاحیت او به جلسه فردا صبح موکول شد.

  هیات رئیسه مجلس گفته است که کار رسیدگی به صلاحیت وزرا تا ظهر فردا تمام و پس از آن رای گیری درباره تک تک وزرای پیشنهادی آغاز می شود.

  سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران ابراز امیدواری کرده که کابینه جدید حسن روحانی از بعدازظهر فردا آغاز به کار کند.

 7. پزشک مهدی کروبی: حال عمومی او خوب است

  پزشک معالج مهدی کروبی درباره عملی که امروز به روی انجام شد به خبرگزاری ایسنا گفته است "عمل اولیه تعبیه پیس‌میکر و عمل امروز برای رفع اشکال، تحت بی‌حسی موضعی و تزریق داروهای آرامبخش صورت گرفت و به بیمار بیهوشی عمومی داده نشد. همچنین هر دو عمل جزء اعمال کم تهاجمی محسوب می‌شوند و کل مدت عمل از زمان آماده سازی تا تعبیه پیس میکر و بیداری کامل بیمار، کمتر از دو ساعت طول کشید".

  پزشک آقای کروبی گفته حال عمومی او خوب است و جای نگرانی نیست.

 8. خارج شدن قطار از خط در هند دست کم ۱۰ نفررا کشت

  در نتیجه خارج شدن قطاری از خط در ایالت اوتارپرادش در هند دست کم ۱۰ نفر کشته و دهها نفر مجروح شدند. گفته شده مقصد این قطار شهرهاریدوار در دامنه کوه هیمالیا بود. روزانه بیش از ۲۲ میلیون نفر در این کشور از طریق قطار در کشور رفت و آمد می کنند. این کشور تقریبا یکصد و بیست هزار کیلومتر خط آهن دارد.

 9. زنگنه: در پایان هر دوره‌ رئیس مجلس با وزرا جلسه می‌گذارد که کاری به نمایندگان بیکار بدهید

  View more on twitter
 10. پوستر سازمان بسیج مستضعفین به مناسبت سالگرد کودتای بیست و هشتم مرداد

  پوستر

  سازمان بسیج مستضعفین به مناسبت سالگرد کودتای بیست و هشتم مرداد که از سوی بریتانیا و آمریکا علیه محمد مصدق نخست وزیر ملی گرای ایران برنامه ریزی شد، پوستری همراه با یک جمله از آیت الله خامنه ای منتشر کرده است.

  برخی از کاربران شبکه های اجتماعی می گوید این پوستر در بعضی از معابر شهر تهران از جمله میدان سپاه نصب شده است.

 11. توییت فرزند مهدی کروبی درباره عمل مجدد پدرش

  View more on twitter
 12. عمارت سپهبد احمد امیراحمدی در تهران 'به طور کامل تخریب شد'

  مراحل ثبت این بنا در میراث ملی درحال انجام بوده است
  Image caption: مراحل ثبت این بنا در میراث ملی درحال انجام بوده است

  رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به خبرگزاری ایرنا خبر داده که عمارت سپهبد احمد امیراحمدی که یک بنای دارای ارزش تاریخی بوده، به طور کامل تخریب شده است.

  بر اساس این گزارش، مراحل ثبت این بنا در میراث ملی درحال انجام بوده است. این خانه متعلق به اواخر دوره قاجار و مساحت آن هفت هزار متر مربع بوده است.

  ایرنا، احمد امیراحمدی را اولین نظامی ایران با درجه سپهبد معرفی کرده است. او مدتی وزیر جنگ، وزیر کشور، فرماندار نظامی تهران، فرمانده کل ژاندارمری و شانزده سال عضو مجلس سنا بوده است.

 13. زنگنه وزیر پیشنهادی نفت: وزیر نمی تواند برنامه بدهد، برنامه مجلس را اجرا می کنیم

  بیژن زنگنه نامزد پیشنهادی وزارت نفت در جلسه دفاعیه خود در مجلس گفته است "وزیر نمی‌تواند برنامه بدهد٬ برنامه آن چیزی است که مجلس به عنوان قانون می‌نویسد٬ ما تنها آن را اجرا می‌کنیم".

  View more on twitter
 14. داعش مسئولیت حمله در روسیه را برعهده گرفت

  خبرگزاری اعماق وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) گفته است که مسئولیت حمله با چاقو در شهر سورگوت در روسیه برعهده این گروه بوده است. براساس گزارش‌های دریافتی مهاجم ۸ نفر را در این شهر با چاقو مورد حمله قرار داد. روسیه از کشته شدن این مهاجم خبر داده است. بازرسان هویت این مرد را به عنوان یکی از افراد محلی که ۲۷ ساله است، شناسایی کرده اند. گفته شده که تحقیقات درباره سلامت روان مهاجم درجریان است. مقامات محلی این شهر با انتشار بیانیه ای گفته اند که مهاجمان بیش از یک نفر بودند. تحقیقات درباره این حادثه درجریان است.

 15. وزیر پیشنهادی کشور: فضای امنیتی جریان های سیاسی را ساماندهی کردیم

  عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور (راست) و علاالدین بروجردی نماینده مجلس
  Image caption: عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور (راست) و علاالدین بروجردی نماینده مجلس

  عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور در نطق دفاعیه خود در مجلس گفته است "در طول چهار سال گذشته توانستیم فضای امنیتی جریان های سیاسی را ساماندهی کنیم به طوری که در مراسم‌هایی همچون ۱۶ آذر و به خصوص انتخابات هیچ مشکل امنیتی و تنش اجتماعی به وجود نیامد".

 16. عمل قلب مجدد مهدی کروبی

  خانواده مهدی کروبی، از رهبران جنبش سبز، می‌گویند آقای کروبی به دلیل مشکلات قلبی دوباره در بیمارستان تحت عمل قرار گرفته است.

  محمدحسین کروبی درباره وضعیت پدرش به وبسایت جماران گفته است که پزشکان متوجه شدند فشار خون آقای کروبی پایین و ضربان قلب او بالا است و با بررسی بیشتر روشن شد باتری قلب او کار نمی‌کند.

  مهدی کروبی پس از اعتصاب غذای خشک در اعتراض به وضعیتش و با خواست برگزاری دادگاه علنی، به بیمارستان منتقل شد.

  پسر او گفته است: "اگر این اعتصاب غذا نبود و ایشان به بیمارستان نمی آمد پزشکان متوجه این قطعی (باتری قلب) نمی شدند."

 17. ترامپ از "تصمیم" درباره افغانستان خبر داد

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید در کمپ دیوید با ژنرال‌ها و مقام‌های نظامی آمریکا تصمیمات بسیاری گرفته است.

  آقای ترامپ گفته از جمله درباره افغانستان هم تصمیمی گرفته شده است.

  او همچنین از استیو بنن، استراتژیست خود که روز جمعه برکنار شد تشکر کرده است.

 18. معاون وزیر بهداشت: با نویسندگان مقالات جعلی برخورد شده است

  رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و پژوهش وزارت بهداشت درباره جعلی بودن مقالات علمی که چندی پیش در مجله "نیچر" چاپ شد، گفت: "۵۲ نفر که به عنوان نویسنده این مقالات شرکت داشتند، شناسایی شدند که با آن‌ها برخورد جدی صورت گرفت."

  به گفته آقای ملک زاده تعدادی از این افراد از وزارت بهداشت اخراج و رتبه‌های علمی که قبلا کسب کرده بودند از سوی وزارت بهداشت باطل شد.

 19. بی خبری از وضعیت ساسان آقایی، روزنامه نگار بازداشتی

  با گذشت بیش از هفت روز از دستگیری ساسان آقایی و بی خبری از این روزنامه نگار، نگرانی نسبت به وضعیت او افزایش یافته است.

  ساسان آقایی معاون سردبیر روزنامه اعتماد ۲۱ مرداد با حضور نیروهای امنیتی در دفتر این روزنامه بازداشت شد. این روزنامه نگار بیش از یک هفته است هیچ گونه تماسی با خانواده‌اش نداشته است و در مراجعه روز چهارشنبه خانواده وی برای ملاقات در زندان اوین نیز علی رغم دستور بازپرس از ملاقات وی با خانواده اش جلوگیری به عمل آمده است.

  ساسان آقایی پس از اعتراضها به نتایج انتخابات پر مناقشه ریاست جمهوری سال ۸۸ دستگیر و پس از حدود چهار ماه بازداشت آزاد شد. او همچنین به همراه بیست روزنامه نگار دیگر پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ بازداشت شد و مدت ۴۰ روز در سلول انفرادی قرار داشت.

 20. مجلس ایران وارد بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی کشور شد

  مجلس ایران در ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه حسن روحانی وارد بررسی صلاحیت عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور شد.

  View more on twitter