Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. قاضی فدرال ایالت تگزاس اجرای بخشی از قانون ضد مهاجرتی دولت این کشور را متوقف کرد
 2. وزیر دفاع آمریکا: هنوز می‌توان از دیپلماسی برای حل بحران کره شمالی کمک گرفت
 3. حسن روحانی: نمی شود مدیران ارشد کشور تنها از یک مذهب باشند

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

مقامات قضایی آلمان خواستار مختومه شدن پرونده یکی از کارکنان آشوویتس شدند

دادستانی آلمان توصیه کرده که پرونده هربرت زافکه ۹۶ ساله که در دوران آلمان نازی در اردوگاه آشوویتس کار می‌کرد به دلیل بیماری پیشرفته دمانس( زوال عقل) بسته شود.

گفته شده که او در بیش از ۳۵۰۰ فقره قتل در زمانی که در سال ۱۹۴۴ به عنوان نیروی اس اس کار می کرد، مشارکت داشت. به گفته مقامات قضایی او قادر به شهادت دادن در دادگاه نیست. رسیدگی به پرونده او در سال ۲۰۱۵ آغاز شد. اما سال گذشته دادگاه رسیدگی به این پرونده را معلق کرد. در زمانی که او در اردوگاه آشویتس خدمت می کرد، ۱۴ قطار حامل زندانیان یهودی و همچنین سایر زندانیان به این اردوگاه آورده شدند. گفته شده یکی از این قطارها حامل آن فرانک بود که خاطراتش را در این اردوگاه نوشته بود.

توییت ابطحی در مورد مراسم تشییع ابراهیم یزدی

پسر رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی: در فساد دست ندارم

پسر جاکوب زوما، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی می‌گوید او در فساد دست ندارد.

او در مصاحبه با بی‌بی‌سی ادعای معاون وزیر دارایی سابق آفریقای جنوبی مبنی بر دریافت رشوه از خانواده گوپتا را رد کرده است.

پسر آقای زوما زمانی شریک تجاری خانواده گوپتا بود.

امیر کویت با ترامپ دیدار می‌کند

امیر کویت برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به واشنگتن سفر خواهد کرد. خبرگزاری کویت گفته است این دیدار هفتم سپتامبر صورت خواهد گرفت.

کی‌روش: کره حتی مرا هم به دویدن وادار کرد

رکوردشکنی ایران

ایران بیش از 17 ساعت بدون گل خورده

خبر فوریآژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تائید کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تائید کرده است.

اخراج هافبک ایران مقابل کره جنوبی

دادستان اردبیل: حکم قاتل آتنا برای تایید به دیوان عالی ارسال شد

ناصر عتباتی، دادستان عمومی وانقلاب مرکز استان اردبیل می گوید که "حکم اعدام قاتل آتنا اصلانی برای تایید نهایی به دیوان عالی کشور ارجاع شده و با تایید نهایی زمان و مکان اجرای حکم اعلام می شود."

خبرگزاری تسنیم به نقل از آقای عتباتی گزارش کرده است که این فرد از به دلیل قتل به قصاص نفس، از بابت تجاوز به عنف به اعدام و بحث سرقت هم در پرونده مطرح بوده که متهم به حبس ، شلاق و رد مال محکوم شده است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل با تاکید بر اینکه این حکم قطعی نیست و قابلیت اعتراض در دیوان عالی کشور وجود دارد گفت: "منتظر هستیم دیوان هم پرونده را بررسی کرده و با قطعیت حکم در سریع ترین زمان ممکن رای اجرا شود."

آتنا اصلانی دختر هفت ساله ساکن پارس آباد مغان در استان اردبیل بود که خبر گم شدن او اواخر خرداد منتشر شد. سه هفته پس از اعلام گم شدن این دختر بچه، جنازه او در بشکه رنگرزی در پارکینگ خانه متهم پیدا شد.

خبر فوریرویترز: آژانس انرژی اتمی از مراکز نظامی ایران بازدید نمی کند

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامهای آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش کرده است که به رغم فشار آمریکا، این آژانس برای بازدید از مراکز نظامی ایران قانع نشده است چون شواهد کافی از فعالیت مشکوک در آنها در دست ندارد.

خبر فوریژاپن به جام جهانی رفت

عبادی: تلعفر در کاملا در کنترل نیروهای عراقی است

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، می‌گوید نیروهای عراقی توانسته‌اند کنترل کامل شهر تلعفر را به دست بیاورند.

دفتر نخست وزیر عراق در اطلاعیه‌ای گفته است: "شادی ما کامل شد. پیروزی رسید و استان نینوا هم‌اکنون کاملا در دستان نیروهای ما است."

دادگاه حمله کنندگان به علی مطهری ۱۱ شهریور در شیراز برگزار می شود

مصطفی ترک همدانی، وکیل علی مطهری، نماینده مجلس، گفت: "دادگاه آمران حمله به موکلم ۱۱ شهریور در شیراز برگزار می شود."

به گزارش ایرنا، آقای همدانی با اشاره به دعوت از آقای مطهری برای حضور در این جلسه، افزود که به دلیل حجم بالای کار فعلا حضور آقای مطهری در دادگاه قطعی نیست.

آقای مطهری اسفندماه سال ۱۳۹۳ برای سخنرانی به دانشگاه شیراز سفر کرد که مورد هجوم چند موتورسوار قرار گرفت. به همین منظور پرونده ای در این راستا تشکیل شد و برای ۱۱ متهم پرونده کیفر خواست صادر شد.

تعدادی از این متهمان به حبس، جریمه نقدی، انفصال از خدمت و شلاق محکوم شدند.

همزمان به گفته آقای همدانی، به دلیل اینکه برخی از ضاربان درجریان تحقیق ادعا کردند که به آنها دستور داده شده بود، برای رسیدگی به این قضیه و اتهامات آمران پرونده ای در دادسرای سازمان قضایی نیروهای مسلح فارس نیز تشکیل شده است.

ترکیب تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره جنوبی

آغاز بازی ژاپن و استرالیا

مهاجم سوانزی به تاتنهام پیوست

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل: آب شرب اردبیل آلودگی میکروبی ندارد

ناصر عتبانی، دادستان عمومی و انقلاب اسلامی استان اردبیل، می گوید که آب شرب اردبیل آلودگی میکروبی ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای عتباتی با اشاره به انجام آزمایش های صورت گرفته بر آب این منطقه گفته است که علت آلودگی آب شرب در برخی مناطق به ویژه حاشیه های شهر، رهاسازی فضولات و پساب در مسیر آب و تجمع نوعی ماهی در پشت سدهای استان است.

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل همچنین گفته است که حکم پلمپ برخی پیست های اسب سواری در مسیر شهرستان نیز که فضولات حیوانات را در مسیر آب رها می کردند صادر شده است. به گفته وی همچنین به محیط زیست استان نیز نسبت به صید نوعی ماهی که سبب آلودگی آب پشت سدها کرده اخطار داده شده است.

به گفته این مقام قضایی دلیل دیگر آلودگی آب در اردبیل پوسیدگی لوله ها در مسیر انتقال آب است.

پیراهن شماره ۷ تیم ملی فوتبال ایران در اختیار مهدی ترابی قرار گرفت

نماینده مجلس: لایحه تامین امنیت زنان باید تمامی خشونت‌ها علیه زنان را در برگیرد

یک نماینده مجلس ایران از بررسی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در کمیسیون قضایی دولت خبر داده است.

فاطمه ذوالقدر به خبرگزاری مجلس ایران گفته است که این لایحه باید جامع و کامل باشد و تمامی خشونت‌ها علیه زنان را در برگیرد. خانم ذوالقدر که نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی است گفته که برای برخی خشونت‌ها فعلا تعریف قانونی وجود ندارد و مجازاتی هم برای آنها در نظر گرفته نشده است.

خانم ذوالقدر گفته است محرومیت‌های اجتماعی می‌تواند یکی از مجازات خشونت علیه زنان باشد.

او گفته است برای برخی خشونت‌ها چون اسید‌پاشی یا تجاوز به عنف باید از اشد مجازات کیفری استفاده شود.

تب کنگو در افغانستان تاکنون سی قربانی داشته است

وزارت صحت (بهداشت) افغانستان می گوید که در شش ماه نخست سال جاری میلادی بیش از سی نفر بر اثر ابتلا به تب کنگو، جان خود را از دست داده اند.

براساس همین گزارشها این میزان تقریبا دو برابر آمار سال گذشته در مدت مشابه است.

گفته شده است که در بیست و هفت ولایت افغانستان تب کنگو ثبت شده است.

سه نفر از فعالان عرفان حلقه در شیراز بازداشت شدند

گزارش‌ها از ایران حاکی است که سه نفر از فعالان عرفان حلقه در شیراز بازداشت شدند.

خبرگزاری تسنیم با اعلام خبر بازداشت این سه نفر نوشت: 'پس از اعلام صدور مجدد حکم اعدام برای محمدعلی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه، این سه نفر در تلاش برای هماهنگی در چند استان برای تجمع غیرقانونی بودند که دستگیر شدند.'

درباره آقای طاهری بیشتر بخوانید

محیط زیست آذربایجان شرقی:‌ ۳ هزار ماهی در سد خداآفرین تلف شدند

داوود قاسم زاده، دبیر شورای اطلاع رسانی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از تلف شدن سه هزار قطعه ماهی در سد خداآفرین خبر داده است.

به گزارش مهر، آقای قاسم زاده گفته است مدیران استانی و مسولان قضایی در حال بررسی این موضوع هستند و با مشخص شدن نتیجه آزمایش ها اطلاع رسانی خواهد شد.

بررسی 'دعای مختلط زنان و مردان' در دیوان عالی اسرائیل

دیوار ندبه
AFP
زنان طرفدار دعای مختلط در برابر دیوار ندبه تظاهرات کردند

دیوان عالی اسرائیل رسیدگی به درخواست ایجاد محلی برای دعای مشترک زنان و مردان در کنار دیوار ندبه (یا دیوار غربی) را آغاز کرده است. پیشتر، دولت اسرائیل وعده داده بود مکانی را برای دعای مختلط زنان و مردان در این محل ایجاد کند اما دو ماه قبل ظاهرا به خاطر اعتراض یهودیان سنتگرا از تصمیم خود بازگشت.

قرار است کارشناسان و فعالان سیاسی و مذهبی از جمله گروه‌ موسوم به "زنان دیوار" که طرفدار دعای زنان است در جلسه دادگاه حاضر شوند و نظرات خود را مطرح کنند. این گروه گاه به برگزاری تجمع اعتراضی در برابر دیوار ندبه مبادرت کرده است.

دولت اسرائیل کنار گذاشتن برنامه ایجاد محلی برای دعای مختلط را تکذیب کرده و گفته است که برنامه جدیدی که برای باسازی بخش جنوبی دیوار تهیه کرده پاسخگوی خواست طرفداران دعای مختلط هم خواهد بود.

پاسپورت سامان قدوس حاضر نشد

سامان قدوس به دلیل آماده نشدن پاسپورت ایرانی خود بازی مقابل کره جنوبی را از دست داده است.

به گزارش ایلنا، قرار بود سامان قدوس که ایرانی سوئدی است، برای نخستین بار برای بازی در تیم ملی فوتبال ایران امروز به زمین برود.

قرار است امروز ایران و کره جنوبی به مصاف هم بروند.

مانور مشترک کره جنوبی و آمریکا در واکنش به آزمایش موشکی کره شمالی

هواپیماهای کره و آمریکا
AFP
جنگنده کره جنوبی (راست) و بمب افکن استراتژیک آمریکایی در تمرین نظامی مشترک

وزارت دفاع کره جنوبی گفته است که امروز هواپیماهای نظامی این کشور و آمریکا در پاسخ به آزمایش موشکی اخیر کره شمالی یک رشته تمرین‌های مشترک نظامی را اجرا کردند. در این تمرین مشترک که در آسمان شرق کره جنوبی انجام شد دو بمب افکن و دو هواپیمای رادارگریز آمریکایی همراه با بمب‌افکن‌های کره‌ شرکت داشتند.

سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی هدف از این تمرین را "هشداری به کره شمالی" به خاطر پرتاب موشک از فراز ژاپن در روز سه‌شنبه عنوان کرده است. روز گذشته دونالد ترامپ گفت که گفتگو با کره شمالی راه حل بحران کره نیست.

مقامات کره شمالی مانورهای نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا را تمرینی برای عملیات اشغال آن کشور دانسته و معمولا نسبت به چنین مانورهایی واکنش نشان می‌دهند. پیشتر، چین و روسیه از آمریکا و کره جنوبی خواسته بودند به منظور کاستن از تنش و متوقف شدن آزمایش‌های موشکی کره شمالی از انجام تمرین‌های نظامی مشترک خودداری ورزند.

تایید قطعی هویت جسد محسن حججی پس از انجام آزمایش‌ دی‌ان‌ای

نیروی زمینی سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای از تایید قطعی هویت پیکر محسن حججی پس از انجام آزمایش‌های دی‌ان‌ای خبر داده است. قرار است مراسم تشییع روز شنبه در تهران برگزار شود.

محسن حججی از اعضای لشکر زرهی ۸ نجف اشرف، از واحدهای سپاه پاسداران، در جریان حمله نیروهای داعش به منطقه‌ تنف در مثلث مرزی بین سوریه، عراق و اردن اسیر و سپس به دست داعش کشته شد.

  undefined

  undefined

  undefined

  undefined

  undefined

  undefined

  محیط زیست استان مازندران: برداشت بی رویه آب تالاب لپو را خشک کرد

  درپی انتشار خبر خشک شدن تالاب لپو در استان مازندران، اداره کل محیط زیست این استان اعلام کرد که برداشت بی رویه آب برای کشاورزی مهمترین دلیل خشک شدن این تالاب است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، اداره کل محیط زیست استان مازندران با انتقاد از برداشت بی رویه آب تاکید کرد که معیشت ساکنان ۱۱ روستای دهستان میانکاله با جمعیتی بیش از ۲۰ هزار نفر وابسته به این تالاب است. اما این وابستگی تهدیدی برای حیات تالاب محسوب می شود. شغل اصلی مردم روستاها کشاورزی و دامداری است و تمامی این روستاها از آب آبریزهای منتهی به تالاب استفاده می کنند.

  تالاب لپو در منطقه زاغمرز مازندران قرار دارد به همراه تالاب میانکاله به عنوان تالاب بین المللی در کنوانسیون رامسر ثبت شده است.

  وزیر اطلاعات ایران: مصادره اموال در کشور متوقف شود

  محمود علوی. وزیر اطلاعات ایران گفته است باید امنیت مالی و حیثیتی برای سرمایه‌گذاران ایجاد شود. به گزارش مهر، آقای علوی گفته است:‌ 'سرمایه گذار باید بداند که صاحب اول و آخر مالش خودش است و به اندک بهانه ای مال او نباید مصادره شود."

  او گفته است "اگر بحث مصادره در کشور پایان نیابد، انتظار سرمایه گذاری هم نباید داشت.'

  آقای علوی همچنین درباره مبارزه با فساد گفت: 'مبارزه با فساد باید جدی باشد و دستگیر کردن آخرین راه حل است.'

  پیگیری پرونده ساسان آقایی

  ساسان آقایی، روزنامه‌نگار ایرانی ٢۱ مرداد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد. الیاس حضرتی، نماینده مجلس و مدیر مسئول روزنامه اعتماد گفته که به دادسرا مراجعه کرده و دریافته که بازداشت ساسان آقایی ادامه دارد.

  undefined

  View more on twitter

  پیام محمد جوادظریف به مناسبت روز ملی یوزپلنگ ایرانی

  خلافکاران هندی توانسته‌اند 'پول سیاه' خود را تبدیل کنند

  اسکناس هندی
  b
  دولت هند در صدد کشف درآمدهای غیرقانونی بوده است

  رهبران احزاب مخالف در هند دولت این کشور را به خاطر برنامه جمع‌آوری اسکناس‌های درشت در سال گذشته هدف انتقاد قرار داده و گفته‌اند که این اقدام باعث کمبود موقت پول نقد و فشار بر خانواده‌های کم درآمد شد بی‌آنکه به هدف اصلی خود رسیده باشد.

  هدف دولت هند از خارج کردن اسکناس‌های درشت مقابله با "پول سیاه" یعنی پولی بود که افراد به خاطر خودداری از پرداخت مالیات یا به دلیل ارتباط با فعالیت‌های خلاف به صورت نقد والبته با اسکناس‌های درشت نزد خود نگهداری می‌کردند. هدف این بود که از افراد دارای اسکناس‌درشت هنگام مراجعه به بانک تحقیق و منشاء پول مشخص شود.

  گزارش بانک مرکزی که روز گذشته منتشر شد حاکی از آن است که نود و نه درصد اسکناس‌های درشت به بانک‌ها تحویل داده شده است. برخی منتقدان گفته‌اند که این وضعیت نشان می‌دهد که دارندگان "پول سیاه" توانسته‌اند به نحوی پول خود را بدون شناخته شدن منشاء پول تعویض کنند.

  زلزله هرمزگان یک مجروح بر جای گذاشت

  در پی زلزله ای به بزرگی ۵.۴ در استان هرمزگان حسن نوری، معاون عملیات اورژانس ایران اعلام کرد که این زمین لرزه در منطقه زیارتعلی تنها یک مجروح بر جای گذاشته است. به گزارش میزان تیم امداد به منطقه ارسال شده و به گفته معاون علیات اورژانس این زلزله مشکل زیست محیطی به همراه نداشته است. پیشتر درباره احتمال سونامی یا رانش زمین برخی اظهار نظرهایی مطرح شده بود.

  گلبدین حکمتیار: دخالت ایران در افغانستان، بوی خون می‌دهد

  آقای حکمتیار در مصاحبه‌ای اختصاصی با ‌بی‌بی‌سی گفته که حرف‌های رئیس جمهوری ایران در مورد آب‌های افغانستان و حرف‌های فرماندهان ایرانی درباره وضعیت نظامی افغانستان بوی خون می‌دهد. او همچنین گفته که در ایران به اختیار نمانده بود و زندانی ایران بوده است. ضیا شهریار در آغاز گفت‌وگو با آقای حکمتیار درباره دیدگاه او در مورد ایران پرسیده است.

  حکمتیار در گفت و گو با بی بی سی: دخالت ایران در افغانستان، بوی خون می دهد

  نماز محمود دعایی بر جنازه ابراهیم یزدی

  رهبر جمهوری اسلامی: امروز دنیای اسلام دچار ناامنی است

  خامنه ای
  khamenei.ir
  آیت‌الله خامنه‌ای گفته است مسلمانان باید علیه اسرائیل متحد شوند

  آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به مناسبت آغاز مراسم حج امسال پیامی فرستاده و در آن گفته است که "امروز دنیای اسلام دچار ناامنی است." وی با متهم کردن اسرائیل به اینکه "در قلب جغرافیای جهان اسلام در حال فتنه‌گری است" افزوده است که "ما غافل از وظیفه قطعیِ نجات فلسطین، به جنگ داخلی در سوریه و عراق و یمن و لیبی و بحرین، و مواجهه با تروریسم در افغانستان و پاکستان و غیره سرگرمیم." رهبر جمهوری اسلامی همچنین از لزوم "دفاع قاطع از اقللیت‌های تحت ستم مسلمان" سخن گفته و به عنوان مثال "مظلومان میانمار و غیره" و همچنین دفاع از فلسطینیان را ذکر کرده است.

  سال گذشته اختلاف جمهوری اسلامی و عربستان سعودی در بر نحوه اعزام زائران ایرانی به حج باعث شد تا زائران ایرانی نتوانند به حج بروند اما ظاهرا براساس توافق دو طرف، اعزام زائران در سال جاری از سر گرفته شد.

  از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران، روابط حکومت روحانیون شیعه در این کشور با حکومت خاندان سلطنتی وهابی در عربستان معمولا سرد و در مواردی متشنج بوده است. طی چند سال اخیر، اختلاف نظر دو طرف بر سر حنگ داخلی سوریه، اختلافات سیاسی در بحرین، وضعیت داخلی عراق و اخیرا جنگ در یمن به شدت بحرانی بوده و باعث شده است دو کشور به راه‌اندازی جنگ‌های نیابتی متهم شوند. در پی حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در ایران در دیماه سال ۱۳۹۴، آن کشور روابط سیاسی خود را با جمهوری اسلامی قطع کرد.

  مراسم تشییع ابراهیم یزدی برگزار شد

  پیام آیت‌الله خامنه‌ای برای حج: دنیای اسلام دچار ناامنی است

  فرمانده نیروی زمینی سپاه: صحت اخبار تحویل گرفتن جسد محسن حججی را تائید نمی‌کنیم

  تهرانی‌ها چقدر می‌توانند خاطر جمع باشند

  شاخص‌های ایمنی در تهران؛ پایتخت نشینان چقدر می‌توانند خاطر جمع باشند