Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. استانداری تهران در باره تجمع احتمالی در پایتخت هشدار داد
  2. ترامپ: به خاطر بحران کره در برابر چین کوتاه آمده‌ام
  3. مرجان‌های جزایر خلیج فارس سفید شده‌اند
  4. مرگ دست‏کم ۱۲ نفر در آتش‏سوزی مهیب نیویورک

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار حمایت از اعتراض‌ها در ایران شد

واکنش دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به تجمع‌های اعتراضی

واکنش به آتش زدن تکیه درکه در شمال تهران

ابطحی: تظاهرات خیابانی وضعیت حکومت را امنیتی می‌کند

محمد علی ابطحی، معاون پیشین محمد خاتمی در اینستاگرام خود نوشت که تحریک کردن گسل‌های اجتماعی و دعوت به تظاهرات خیابانی بیشتر از همه به ضرر بدنه جامعه ایست که در داخل کشورند و این تظاهرات باعث می‌شود که "وضعیت حکومت امنیتی شود و سفره مردم باز هم خالی تر".

او نوشته: "از احمدی نژاد گرفته تا سایت‌ها و کانال‌های فعال و پایدارچی‌ها و مخالفان و موافقان روحانی باید به این مساله توجه کنند."

View more on instagram

برگزاری مراسم خاکسپاری کشته شدگان حملات انتحاری پنجشنبه در کابل

در افغانستان، مراسم خاکسپاری جمعی از قربانیان حملات مرگبار دیروز برگزار شد.

در حمله مهاجمان به مرکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در کابل دستکم ۵۰ نفر کشته شدند.

بیش از ۹۰ نفر هم زخمی هستند که حال بعضی از آنها وخیم گزارش شده است.

خاکسپاری قربانیان حملات پنجشنبه
AFP
خاکسپاری قربانیان حملات پنجشنبه
AFP

سرپرست پرسپوليس: دیگر بدهکار نیستیم

هزاران فلسطینی در اعتراضات علیه تصمیم ترامپ شرکت کردند

هزاران فلسطینی در کرانه غربی و نوارغزه در اعتراض به تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل دست به اعتراض زدند.

در کرانه غربی معترضان با آتش زدن لاستیک و پرتاب سنگ با نیروهای اسرائیلی درگیر شدند. به گفته مقامات فلسطینی، ۵ نفر در این درگیری ها زخمی شدند. در غزه هم حدود ۱۵۰۰ معترض در راهپیمایی اعتراض آمیزی علیه تصمیم ترامپ شرکت کردند.

در تجمع اعتراضی اصفهان: 'همین جا می‌ایستم هیچ جا نمیرم'

'بازداشت چند لیدر تیم فوتبال تراکتورسازی'

خبرگزاری ایسنا گزارش داد که بعد از پایان بازی پرسپولیس و تراکتورسازی، پلیس تعدادی از لیدرهای تراکتورسازی، را بازداشت کرده است.

گفته شده که این افراد که تشویق و شعارهای هواداران را هدایت می‌کردند، به دلیل شعارهایی که در طول بازی دادند، بازداشت شده اند.

بر اساس این گزارش شعارهایی که در این بازی داده شده به شکلی بوده که "تلویزیون نیز مجبور شد در بعضی دقایق بازی، صدای ورزشگاه را قطع کند."

بازی پرسپولیس و تراکتورسازی
Tasnimnews

نماینده مجلس: مردم حرف دارند و باید صدای آنها شنیده شود

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مجلس ایران گفته است مردم فرقی میان دولت، حاکمیت و نظام قائل نیستند و زمانی که آنها بدبین شوند، نسبت به همه بدبین می‌شوند.

این نماینده مجلس به خبرگزاری مجلس ایران گفته است "ما همه سوار بر یک قایق هستیم و هرکسی این قایق را سوراخ کند همه با هم غرق می شویم."

نماینده مردم رشت گفته است تندروها دست از لجاجت بردارند و و چوب لای چرخ دولت نگذارند.

او گفته است "مردم حرف دارند و باید صدای آنها شنیده شود و برخوردهای تهاجمی و خشن جواب نمی دهد."

مقابله با اعتراضات مردمی؛ جایی که اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به هم می‌رسند

با ادامه موج اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف ایران علیه گرانی و مشکلات اقتصادی، حامیان دولت حسن روحانی با صراحت بیشتری منتقداناصولگرای دولت را به سازمان‌دهی این اعتراضات متهم می‌کنند. همزمان اصولگرایان ضمن رد این اتهام، همسو با حامیان دولت از برخورد با معترضان و سرکوب اعتراضات دفاع می‌کنند.

تحلیل جمشید برزگر را بخوانید.

ادامه تظاهرات در رشت

یامین‌پور: به جای وزرای امنیتی اطلاعاتی، وزرای اقتصادی فکری کنند

نشست مشترک سران قوا لغو شد

نشست سران سه قوه که قرار بود فردا شنبه، نهم دی برگزار شود، به تعویق افتاده است. دلیل تعویق این نشست اعلام نشده و زمان جدید برگزاری آن هم اعلام نشده است.

تنها فرزند فرانکو، دیکتاتور اسپانیا در ۹۱ سالگی درگذشت

کارمن فرانکو، تنها فرزند ژنرال فرانکو، دیکتاتور اسپانیا در سن ۹۱ سالگی در مادرید درگذشت.

کارمن در سال ۱۹۳۶ در زمانی که پدرش به شورش نظامیان کمک کرد، دوران کودکی را می گذراند. این شورش به جنگ داخلی در اسپانیا منجر شد. فرانکو در این دوران همسر و دخترش را با هویتی جعلی برای این که در امان باشند به فرانسه فرستاد. او سال‌ها بعد از بازگشت به کشور با یک اشراف زاده اسپانیایی ازدواج کرد. او ۷ فرزند داشت.

'تشکیل جلسه فوق‌العاده هیات دولت' در ایران

فخرالسادات محتشمی پور در اینستاگرام خود نوشت: "امروز در نشست مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی"، آقای جهانگیری گفت باید زودتر بروم به جلسه ای که آقای روحانی گذاشته اند برسم. این که روز تعطیل رییس جمهور جلسه می گذارد معنادار است. یعنی خواب نیستند."

توییت سناتور جمهوریخواه در مورد تجمعات اخیر

تام کاتن، سناتور جمهوریخواه و از منتقدان توافق هسته‌ای با ایران در توییتر خود نوشته است "ما باید از مردم ایران که آماده‌اند جان خود را به خطر بیاندازند حمایت کنیم."

View more on twitter

در جریان دو حمله به مسیحیان قبطی در مصر ۱۲ نفر کشته شدند

مقامات مصر از کشته شدن ۱۲ نفر در جریان دو حمله به مسیحیان قبطی در حلوان در جنوب قاهره خبر داده‌اند.

براساس گزارش های دریافتی، ده نفر در جریان حمله مردان مسلح به کلیسایی در جنوب قاهره کشته شدند. حدود یکساعت بعد، یک فروشگاه که صاحب آن یک مسیحی قبطی بود مورد حمله قرار گرفت. در این حمله ۲ نفر کشته شدند. این فروشگاه و کلیسا در یک منطقه قرار داشتند. بیش از یکصد مسیحی در سال گذشته در جریان حملاتی در مصر کشته شدند. شاخه داعش در مصر مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است.

نماینده مجلس ایران: به جای پاسخگویی به تئوری توطئه پناه نبریم

تصمیم شورای شهر مشهد برای عدم موضع‌گیری اعضا

یک عضو شورای شهر مشهد به سایت اعتماد آنلاین گفته است شورای شهر مشهد تصمیم گرفته که اعضای شورای شهر درباره حوادث مشهد مصاحبه و موضع گیری نکنند.

این فرد که نامش فاش نشده گفته است قرار است مواضع شورا در باره حوادث مشهد در بیانیه‌ای منتشر شود.

فرماندار مشهد: یک نفر در اثر اصابت سنگ در مشهد مجروح شده

محمدرحیم نوروزیان فرماندار مشهد درباره تظاهرات روز پنجشنبه در مشهد گفت: "فقط یک نفر در تظاهرات روز گذشته مشهد مجروح شده که آن هم به دلیل پرت کردن سنگ بوده است."

آقای نوروزیان تاکید کرد: "تمام تلاش روزگذشته این بود که مراقبت کنند تا خشونتی رخ ندهد که خوشبختانه این گونه هم شد و نیروی انتظامی بسیار با اقتدار ولی با مدارا و تدبیر برخورد کرد."

به گفته آقای نوروزیان "برخی عناصر تندرو مخالف دولت با توجه به رسانه‌هایشان به نظر می‌رسد بدشان نمی آید که [به این اعتراضات] دامن بزنند و این در کانال هایشان نیز مشخص است و باید بررسی دقیق شود." و تاکید کرد که دولت جدا از نظام و حاکمیت نیست."

او گفت که نیروی انتظامی با حکم قضایی روز گذشته ۵۲ نفر را بازداشت کرده و او در جریان آزادی احتمالی این افراد نیست.

امضای قرارداد فروش سامانه موشکی اس۴۰۰ روسیه به ترکیه

روسیه با ترکیه یک قرارداد چند میلیارد دلاری فروش سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ امضا کرده است.

این تازه ترین اقدام ترکیه برای تقویت توانایی‌های دفاعی خود در برابر تهدیدها از سوی نیروهای کرد و اسلامگرایان در داخل کشور و درگیری‌ها در سوریه و عراق است.

خبرنگار مسایل دفاعی و دیپلماتیک بی‌بی‌سی می‌گوید برای یک کشور عضو ناتو خرید تسلیحات اصلی از روسیه غیر عادی است. او می افزاید این تصمیم باعث نگرانی در میان اعضای ناتو شده است. برخی این معامله با روسیه را نشانه دیگری از فاصله گرفتن آرام ترکیه از غرب ارزیابی می‌کنند. این بیم وجود دارد که داده‌های جمع آوری شده توسط رادار های قدرتمند سامانه پدافند هوایی اس-۴۰۰ ممکن است به روسیه منتقل شود.

شعار 'مرگ بر دیکتاتور' در تظاهرات همدان

نخست وزیر اسپانیا: ایده رهبری کاتالونیا از خارج مضحک است

ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا این ایده را که کارلس پوجدمان، رهبر سابق کاتالونیا ممکن است تلاش کند تا دولت جدید در این منطقه را از خارج رهبری کند، به عنوان ایده‌ای مضحک رد کرد.

آقای پوجدمان در حال حاضر در تبعیدی خودخواسته در بلژیک است. او به دلیل نقشی که در برگزاری همه پرسی استقلال در کاتالونیا داشت در اسپانیا با خطر دستگیری روبرواست. احزاب جدایی طلب در انتخابات اخیر کاتالونیا اکثریت کرسی ها را بدست آوردند و حزب آقای پوجدمان بیشترین آرا را به خود اختصاص داد. او گفته که قصد دارد برای به دست گرفتن وظایفش به اسپانیا برگردد.

نامه مهدی کروبی برای تشکیل شورای اجرایی حزب اعتماد ملی

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی که در حصر است، در نامه‌ای به الیاس حضرتی از او خواسته است تا شورای اجرایی این حزب را تشکیل دهد.

این نامه در پی عدم تمایل رسول منتجب‌نیا، قایم مقام حزب به ادامه حضور و مدیریت حزب نوشته شده است.

مهدی کروبی، حدود هفت سال است که در بازداشت خانگی است.

آقای کروبی در این نامه گفته است که تصمیم نهایی در مورد مسایل اساسی حزب باید پس از مشورت با او انجام شود.

آقای کروبی در این نامه از آقای حضرتی خواسته است تا گزارش‌های خود را از طریق اعضای خانواده برای او بفرستد.

ملاقات با آقای کروبی برای همگان میسر نیست.

آقای کروبی در این نامه اعضایی را به عنوان اعضای شورای اجرایی حزب اعتماد ملی معرفی کرده است.

شعار 'رضا شاه روحت شاد' در تظاهرات قم

شعار معترضان در ساری: 'سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن'

سپاه: عده‌ای در آرزوی فتنه‌ جدیدی هستند

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در بیانیه‌ای به مناسبت هشتمین سالگرد تظاهرات طرفداران حکومت در ۹ دی، نسبت به ایجاد "فتنه جدیدی" هشدار داد.

دراین بیانیه آمده است: "عده‌ای تحت تأثیر پروپاگاندای آمریکایی ـ صهیونیستی در ایجاد دو قطبی‌های کاذب و نیز امیال شخصی، جناحی و فرقه ای با برجسته سازی مشکلات بی تدبیری برخی دستگاه ها، در حال حساسیت زدایی حافظه تاریخی کشور نسبت به فتنه ۸۸ و خسارت های سنگین آن بوده و بر خلاف حماسه نهم دیماه در آرزوی فتنه آفرینی‌های جدید هستند."

سپاه پاسداران "وحدت، هوشمندی و هوشیاری ملی برابر نقشه های دشمن برای فتنه آفرینی‌های جدید و مرزبندی بین انقلابی نمایی و انقلابی گری را از درس ها و تجربه‌های" رویدادهای بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ دانست.

دو فروند هواپیمای جدید برای هما

تجمع اعتراضی در شهر رشت

تصاویری که یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی از تجمع اعتراضی عصر جمعه در شهر رشت فرستادند.

View more on instagram

'در پخت کله، پاچه و سیرابی از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود'

حسین رواسی، رئیس اتحادیه طباخان و فروشندگان کله، پاچه و سیرابی در گفتوگو با خبرگزاری ایسنا تاکید کرد که برای پخت کله پاچه در واحدهای این صنف به هیچ عنوان از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود.

او با رد شایعات درباره استفاده از داروی نظافت برای تمیز کردن کله پاچه، گفت که برای تمیز کردن کله پاچه فقط از آب داغ استفاده می‌شود.

آقای رواسی گفت که تمیز کردن کله و پاچه به شکل صنعتی انجام میشود: "اکنون در کشتارگاه ها نیز نظارتی جدی صورت می گیرد و به هیچ عنوان امکان ندارد کله پاچه پاک نشده از کشتارگاه بیرون آید."

کله پاچه
Tasnimnews

رسایی: مردم به جای اعتراض خیابانی در انتخابشان تجدید نظر کنند

حمید رسایی، نماینده پیشین مجلس و از اصولگرایان منتقد دولت حسن روحانی، در پست اینستاگرام خود در واکنش به تجمعات اعتراضی دیروز و امروز نوشت: "این تجمعات مورد قبول نیست، مردم به جای اعتراض خیابانی باید در شیوه انتخاب شان در انتخابات های مجلس و ریاست جمهوری تجدید نظر کنند."

View more on instagram

جوان معترض در کرمانشاه: دو تا فوق لیسانس دارم، بیکارم

تصاویر مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی از درگیری در کرمانشاه

نماینده مجلس ایران: کسی که جای سپنتا نیکنام را گرفته چه مناسباتی داشته است؟

قاسم میرزایی نیکو، نماینده مجلس ایران درباره مساله تعلیق عضویت سپنتا نیکنام، نماینده زرتشتی شورای شهر یزد گفت که باید بررسی شود که فردی که رای نیاورده با چه نهادهایی مناسباتی داشته است.

او در مصاحبه با سایت خبری تابناک گفت: "فکر می کنم دلیل اینکه این کار به اینجا کشیده شده است، مناسباتی است که فرد رأی نیاورده با برخی نهادها دارد؛ بنابراین، باید بررسی و مشخص شود، کسی که رأی نیاورده و شکایت کرده، دنبال چه هدفی است که این مقدار هزینه برای کشور درست کرده است."

شورای نگهبان، هفته پیش مصوبه مجلس در مورد حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر و روستا را رد کرده است.

مجلس ایران تصویب کرده بود که اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی، می‌توانند در انتخابات شوراها نامزد شوند، اما شورای نگهبان این را خلاف شرع دانسته است.

آقای میرزایی نیکو به تابناک گفت که احتمال زیاد این طرح دوباره در صحن مجلس مطرح می‌شود و اینبار به مجمع تشخیص مصلحت فرستاده خواهد شد.

در پی شکایت یک کاندیدای شکست خورده شورای شهر یزد از فرمانداری و هیئت نظارت بر انتخابات شورای این شهر و تایید شورای نگهبان سپنتا نیکنام از عضویت در شورای شهر معلق شده است.

علی مطهری: در شرایط سختی به سر می‌بریم

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران گفته است "اشتباه است فکر کنیم که به هر شکلی عمل کنیم، انقلاب اسلامی حفط می‌شود."

به گزارش ایسنا، آقای مطهری گفته است "انقلاب اسلامی شبیه‌ترین انقلاب به انقلاب صدر اسلام است و بنابراین اشتباه است فکر کنیم هرگونه عمل کنیم، انقلاب اسلامی حفظ شده و دچار انحراف نمی‌شود."

آقای مطهری گفته است "ما به شدت به وحدت محتاج هستیم زیرا در شرایط سختی به سر می‌بریم."

علیرضا کریمی: دنبال چاره جدی و اساسی باشید

آمریکا: دو تبعه رومانی دوربین‌های پلیس را هک کردند

آمریکا می‌گوید دو رومانیایی کامپیوترهای مرتبط با دوربین‌های پلیس واشنگتن را هک کردند.

گفته شده این اقدام تنها چند روز قبل از برگزاری مراسم تحلیف دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا انجام شده بود.

این دو تن که حالا در رومانی هستند روز پانزده دسامبر در فرودگاه اتوپنی بخارست بازداشت شدند.

گفته می شود میهای الکساندرو اسوانکای ۲۵ ساله و اولاین سیسماروی ۲۸ ساله به ۱۲۳ دوربین نظارتی پلیس دسترسی پیدا کرده بودند.

وزارت دادگستری آمریکا گفته است به دلیل ارتباط با امنیت مراسم تحلیف ریاست جمهوری این پرونده "دارای بالاترین اولویت" است.

معاون امنیتی استانداری تهران از بازداشت گروهی از تجمع کنندگان خبر داد

محسن نسج همدانی معاون امنیتی استانداری تهران از بازداشت موقت تعدادی از افرادی که در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند خبر داد.

آقای نسج همدانی به خبرگزاری ایلنا گفت: "پلیس پس از ثبت اطلاعات این افراد درصدد است تا در اولین فرصت بازداشت‌شدگان را آزاد کند."

او درباره تجمع روز جمعه در تهران گفت: "در یکی از میادین کمتر از ۵۰ نفر حضور داشتند که تعدادی از افراد پس از تذکر پلیس صحنه را ترک کردند اما تعداد اندکی نیز بودند که علیرغم تذکر پلیس همچنان در میدان باقی ماندند. پس از این مسئله و استعلام پلیس از ما، با حکم قضایی تعداد کمی بازداشت موقت شدند."

'ملت گدایی می‌کند، آقا خدایی می‌کند'

مجموعه‌ای از ویدئوهای مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی از تظاهرات امروز در کرمانشاه

به گفته شاهدان عینی ماموران امنیتی در کرمانشاه با معترضان درگیر شدند.

جزئیات بیشتر را در اینجا بخوانید

View more on instagram