Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. ادامه حریق در نفتکش سانحه دیده ایران
 2. ابراز نارضایتی معاون دادستان کل در ایران از رفع فیلترینگ اینستاگرام
 3. رایزنی های وزیر خارجه ایران با شرکای برجام در آستانه علام تصمیم آمریکا درباره آینده توافق هسته ای

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. داعش چگونه 'وحدت مذهبی و قومی' افغانستان را هدف قرار داده؟

  کاوه کرامی

  بی‌بی‌سی

  در یک سال گذشته، بی‌بی‌سی فارسی حدود ۱۵ حمله انتحاری مرگبار را پوشش داد که داعش مسئولیت آن‌را به عهده گرفت. در ۹ مورد از این مجموعه، مراکز مذهبی و فرهنگی شیعیان به ویژه مردم هزاره هدف قرار گرفت. تازه‌ترین مورد آن هدف‌گیری یک مرکز آموزشی در منطقه شیعه‌نشین کابل بود که ۳۶ کشته بر جا گذاشت.

  سوال اینجاست که با توجه با آمار ارائه شده، چرا هزاره‌ها و شیعیان افغانستان "بیشتر" هدف حمله انتحاری گروه داعش قرار گرفته‌اند؟ دولت افغانستان چه طور با این تهدید برخورد می‌کند؟

  بیشتر بخوانید

  قوم هزاره یکی از چهار قوم پرجمعیت‌ افغانستان خوانده می‌شود
  Image caption: قوم هزاره یکی از چهار قوم پرجمعیت‌ افغانستان خوانده می‌شود
 2. انفجار انتحاری در نزدیکی وزارت توسعه روستاهای افغانستان

  شاهدان عینی از وقوع یک انفجار در غرب کابل در منطقه دارالامان در نزدیکی وزارت احیا و انکشاف دهات (توسعه روستاهای) افغانستان خبر داده است. به گفته این منابع حمله کننده انتحاری پیاده بوده و در زمان رخصتی کارمندان این وزارت خود را منفجر کرده است.

  بیشتر بخوانید

 3. دولت بریتانیا از فعال لیبیایی عذرخواهی کرد

  دولت بریتانیا از عبدالحکیم بلحاج، فعال سیاسی مخالف معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی برای مشارکتش در ربوده شدن و برگرداندن او و همسرش به لیبی در سال ۲۰۰۴ پوزش خواسته است.

  مشاور ارشد حقوقی دولت بریتانیا امروز در نشست پارلمان گفت اقدام بریتانیا برای در اختیار دادن اطلاعات در مورد آقای بلحاج به شرکای خارجی‌اش کار اشتباهی بوده است.

  عبدالحکیم بلحاج گفته بود سازمان اطلاعات خارجی بریتانیا (MI۶) او را به قذافی لو داده و همین منجر به ربوده شدن او و شکنجه‌اش در لیبی شده بود.

  آقای بلحاج گفته بود حاضر است در صورت عذرخواهی بریتانیا و دریافت غرامت از شکایت خود صرف نظر خواهد کرد. دولت بریتانیا با آقای بلحاج در این زمینه به توافق رسیده است. دولت بریتانیا به همسر او ۶۷۰ هزار دلار غرامت پرداخته است.

 4. کمک محلی‌ها به امدادگران و خانواده سرنشینان هواپیمای سانحه دیده در زاگرس

  ساکنان شهر سی‌سخت در نزدیکی محل سقوط هواپیمای آسمان در کوهستان دنا، برای امدادگران و خانواده سرنشینان هواپیما غذا درست می‌کنند.

  View more on twitter
 5. عده ای از چهره های خارج از کشور به رهبر ایران: استعفا دهید

  ده ها نفر از چهره ها و فعالان ایرانی مقیم خارج از ایران در نامه ای به آیت الله خامنه ای پشتیبانی خود را از "خواسته های معترضانی در ایران که "خواهان گذار از جمهوری اسلامی و دستیابی به یک نظام دموکراتیک مبتنی بر جدایی دین از دولت هستند" اعلام کردند.

  در نامه این افراد آمده است: "اکنون هم میهنان ما و به ویژه جوانان که به حق از ستم و فساد گسترده و انحصار طلبی کاربدستان نظام اسلامی جانشان به لب رسیده، برای استقرار یک حکومت بر خاسته از اراده مردم فریاد اعتراض و خشم خود را به خیابان ها آورده اند. شما چاره ای جز درخواست بخشش از ملت ایران و استعفاء ندارید."

  در بخش دیگری از نامه تاکید شده: "مردم مخالف دخالت نظامی و به هدر دادن ثروت ملی ایران در سوریه، لبنان، غزه و سایر کشورها هستند. فریاد مردم برای آزادی، دادخواهی و یک حکومت برخاسته از اراده مردم برای برقراری عدالت، تساوی حقوق قانونی، تولید کار، برخورداری از تامین اشتغال، بهداشت و توزیع عادلانه ثروت است."

  امضاکنندگان نامه خطاب به رهبر ایران نوشته اند: "همین امروز به اتفاق دست نشاندگانتان استعفا دهید و حکومت را تحویل معتمدان مردم بدهید تا آنها فوری با نظارت مردم، مقدمات تشکیل مجلس موسسان و برگزاری رفراندم را تدارک ببینند."

 6. میرحسین موسوی در بیمارستان قلب تهران

  وبسایت کلمه می‌گوید میرحسین موسوی، از رهبران جنبش سبز، برای معاینه به بیمارستان قلب تهران برده شده است.

  به گفته کلمه وضعیت آقای موسوی مساعد است.

  View more on twitter
 7. بیش از صد چهره فرهنگی ایران خواستار توجه به مطالبات معترضان و آزادی بازداشت شدگان شدند

  بیش از صد نفر از هنرمندان و نویسندگان ایرانی با انتشار بیانیه ای خواستار رسیدگی به مطالبات معترضان و آزادی بازداشت شدگان شده اند.

  در این بیانیه که افرادی همچون علی صالحی، علی باباچاهی، محمد محمد علی، مهرانگیز کار، احمد کریمی حکاک، نعمت آزرم ، پرستو فروهر، شهرنوش پارسی پور و محسن مخملباف در آن دیده می شود آمده است: "امروز معترضان، خواهان تغییرات ساختاری اساسی در کشور هستند. معترضانی که با استمرار بر خواستهای خود نشان دادند انگیزهی حرکت آنها، رفع مشکلات معیشتی، بی عدالتی اجتماعی، تبعیض قومی و مذهبی، تبعیض جنسیتی، اعمال خشونت بر مردم و تحجرگرایی است".

  در ادامه بیانیه با اشاره به انقلاب مشروطه، انقلاب پنج و هفت و اعتراضات پس از انتخابات هشتاد و هشت آمده است در اعتراضات اخیر "معترضان نه تنها به حقوق از دسترفته خود دست نیافتند بلکه با افترا، خشونت و بیرحمی سازمانده شده ای مواجه شدند".

 8. خبر فوریاز سرنوشت دو سرنشین ناوشکن دماوند 'خبری در دست نیست'

  وب سایت محلی گیل نگاه با انتشار گزارشی درباره سانحه برای ناوشکن دماوند در دریای خزر می گوید این کشتی جنگی با موج شکن در بندر انزلی اصابت کرده است. علت این سانحه طوفانی بودن دریا اعلام شده است.

  گیل نگاه می گوید "ناوشکن دماوند در هنگام گشت زنی معمولا ۱۸ سرنشین حضور دارد که گفته می‌شود ۶ تن از این افراد در لحظات اولیه سانحه به داخل دریا پرت شدند. منابع خبری غیررسمی از نجات ۴ تن از افراد خبر می‌دهد اما از سرنوشت ۲ نفر خبری در دست نیست".

 9. مرکز زلزله: کوزران در کرمانشاه

  مرکز لرزه‌نگاری ایران بزرگی زلزله غرب کشور را 4.7 برآورد کرده و می‌گوید مرکز آن را شهر کوزران در استان کرمانشاه واقع در پنجاه کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه بوده است. به گزارش این مرکز زلزله در ساعت 19 و 26 دقیقه و 27 ثانیه امروز به وقت ایران رخ داده است.

 10. تصویری از ناوشکن سانحه دیده دماوند در دریای خزر

  View more on twitter
 11. خبر فوریزلزله 'نسبتا شدید' در غرب ایران

  رسانه‌های ایران از وقوع زلزله‌ای نسبتا شدید در غرب کشور خبر داده‌اند. هنوز از پیامدهای احتمالی این زلزله خبری منتشر نشده است.

  View more on twitter
 12. خبر فورییکی از بزرگترین کشتی‌های جنگی ایران 'دچار سانحه شد'

  برخی از رسانه ها محلی در شمال ایران می گویند که ناوشکن دماوند که یکی از بزرگترین کشتی های جنگی ایران است در سواحل دریای خزر دچار سانحه شده است.

 13. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح: موارد کشته‌های حوادث اخیر مشکوک است

  سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفته است: "در حوادث هفته گذشته حتی یک مورد سراغ نداشتیم که از نیرو‌های انتظامی، سپاه یا بسیج با اسلحه به خیابان آمده باشند؛ چراکه طبق دستورالعمل‌های ستاد کل نیرو‌های مسلح، این موضوع ممنوع است و هیچ‌کس با اسلحه به خیابان نمی‌آید."

  رئیس ستادکل نیروهای مسلح همچنین درباره موارد کشته‌های ناارامی‌های اخیر هم اظهار تردید کرده است.

  او گفته است: "موارد کشته‌هایی که اتفاق افتاده عمدتا مشکوک است؛ چراکه تیراندازی‌های صورت گرفته از پشت سر و یا مناطق نامشخص اجرا شده که در دست بررسی است و در این رابطه موردی نداریم مگر اینکه به یک پادگان نظامی حمله‌ای صورت گرفته باشد که در همه دنیا مجموعه‌های نظامی در این مواقع موظف به دفاع از خودشان هستند."

  باقری
 14. وزارت اطلاعات ایران: تعداد دیگری از عناصر تروریستی را دستگیر کردیم

  View more on twitter
 15. وزیر نیرو: امسال سال سخت آبی است

  رضا اردکانیان، وزیر نیرو نسبت به کمبود شدید آب در ایران هشدار داده است.

  به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) آقای اردکانیان امروز چهارشنبه (بیستم دی) در پایان جلسه هیات دولت به خبرنگاران گفته است "در کل کشور در شرایط فعلی درچهل و هفت سال گذشته خشک‌ترین سال را تجربه می کنیم و از نظر میزان بارندگی در بعضی استان‌ها میزان بارندگی تا کنون نسبت به پنجاه سال گذشته در خشک‌ترین حالت قرار دارد."

  وزیر نیرو همچنین گفته: "درسه ماه ونیم گذشته فصل پاییز و زمستان در سال آبی ۹۶-۹۷ میزان بارش‌ها در کشور بطور متوسط ۳۴ میلیمتر است."

  وزیر نیرو
 16. ظریف: از زمان وزارت تا حالا ۲۱ بار به مسکو سفر کرده‌ام

  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درسفر به مسکو: امروز حساب کردم از زمان پذیرش مسئولیت وزارت خارجه این بیست و یکمین بار است که به مسکو سفر کرده‌ام. رابطه ما با روسیه رابطه راهبردی است.

 17. بالاترین مقام نظامی ایران: حداکثر تحمل را در اتفاقات اخیر علیه اغتشاشگران داشتیم

  محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران: در شورش‌های هفته گذشته حتی یک مورد سراغ نداشتیم که از نیروهای انتظامی، سپاه یا بسیج با اسلحه به خیابان آمده باشند؛ چون بر اساس دستورالعمل‌های ستاد کل نیروهای مسلح، این موضوع ممنوع است و هیچ‌کس با اسلحه به خیابان نمی‌آید. ما حداکثر تحمل را در اتفاقات اخیر علیه اغتشاشگران داشتیم و سعی شد تا با صحبت کردن و نصیحت کردن جنبه‌های خطرناک تعرض کنترل و پیشگیری شود. همچنین موارد کشته‌هایی که اتفاق افتاده عمدتا مشکوک است؛ چراکه تیراندازی‌های صورت گرفته از پشت سر و یا مناطق نامشخص اجرا شده که در دست بررسی است و در این رابطه موردی نداریم مگر این‌که به یک پادگان نظامی حمله‌ای صورت گرفته باشد که در همه دنیا مجموعه‌های نظامی در این مواقع موظف به دفاع از خودشان هستند

 18. روحانی: رهبر انقلاب هم خود را مخاطب مطالبات مردم معرفی می‌کنند

  View more on twitter
 19. وزیر نیروی ایران: خشک ترین سال در ۴۷ سال گذشته را تجربه می کنیم

  رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران گفته است "امسال به دلیل کمبود بارش ها، سال سختی داریم. در ۴۷ سال گذشته خشک ترین سال را تجربه می کنیم".

 20. 'دانشجویان بازداشتی بر اساس دستور روحانی تا فردا آزاد می شوند'

  منصور غلامی وزیر علوم ایران به خبرگزاری ایلنا گفته "با صحبتی که با وزیر اطلاعات و وزیر کشور داشتیم قرار شد بر اساس دستور رئیس جمهور دانشجویانی که هنوز در بازداشت به سر می‌‌برند، طی امروز و فردا آزاد شوند".