Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. بازداشت چند زن که قصد ورود به ورزشگاه آزادی را داشتند
 2. ترامپ خواستار سختگیری در مورد خرید و حمل اسلحه شد
 3. وزارت خارجه ایران خودداری از سوخت‌رسانی به هواپیمای ظریف را کم‌اهمیت دانست

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا از نامزدی ریاست‌جمهوری انصراف داد

  آقای پوجدمون در تبعیدی خودخواسته به بلژیک رفته است
  Image caption: آقای پوجدمون در تبعیدی خودخواسته به بلژیک رفته است

  کارلس پوجدمون، رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا، اعلام کرده است که به نفع یکی از رهبران بازداشت‌شده جدایی‌خواهان، از تلاش برای رسیدن به ریاست دولت محلی دست می‌کشد.

  او که در جریان سرکوب بعد از همه‌پرسی جنجال‌برانگیز استقلال کاتالونیا ناچار به ترک اسپانیا شد و به بلژیک رفت، پس از دست‌یابی دوباره حزبش به اکثریت در پارلمان کاتالونیا، برای دردست‌گرفتن دوباره ریاست دولت محلی تمایل نشان داده بود و اکثریت پارلمان محلی هم حامی او بوده‌اند.

  آقای پوجدمون هم‌چنان در بلژیک و در یک تبعید خودخواسته به سر می‌برد.

  جوردی سانچز و چندین نفر دیگر از مقام‌ها و فعالان کاتالونیا هنوز در بازداشت به سر می‌برند و دولت مرکزی اسپانیا درباره آینده وضعیت آنها اظهارنظر نکرده است.

 2. یک نوجوان نیوزیلندی می خواسته ملکه الیزابت را ترور کند

  پلیس ابتدا به جای تایید صدای شلیک گفته بود یک شیی چون علامت راهنمایی و رانندگی به زمین افتاده بوده
  Image caption: پلیس ابتدا به جای تایید صدای شلیک گفته بود یک شیی چون علامت راهنمایی و رانندگی به زمین افتاده بوده

  مدارک تازه از طبقه بندی خارج شده در نیوزیلند نشان می دهد که یک نوجوان ۱۷ ساله در سال ۱۹۸۱ و به هنگام دیدار ملکه الیزابت دوم از این کشور تلاش کرده بود او را بکشد و تیری هم در هنگام عبور خودرو ملکه شلیک کرده بود.

  این مدارک نشان می دهد که مقام های نیوزیلند از بیم لغو شدن سفرهای آتی ملکه به کشورشان این ماجرا را مخفی نگه داشته بودند و با وجود این که کریستوفر لیوایز را بازداشت کرده بودند او را نه به اتهام تلاش برای ترور ملکه بلکه به جرم شلیک غیرقانونی محاکمه کرده اند.

  در گزارش پلیس امده بوده که کریستوفر قصد ترور ملکه را داشته اما نه نقطه خوبی برای هدف گیری انتخاب کرده بوده و نه اسلحه او قدرت چنین کاری از آن فاصله را داشته است.

  در این گزارش همچنین آمده با وجود اظهارات شاهدان و مردم به شنیدن صدای شلیک پلیس گفته بوده صدا ناشی از زمین افتادن یک علامت راهنمایی رانندگی ایجاد شده بوده.

 3. فعالان حقوق زنان: به نابرابری در بازار کار ایران معترضیم

  عده‌ای از فعالان حقوق زنان در ایران در بیانیه‌ای به آنچه "نابرابری، بی‌عدالتی و شرایط نامساعد زنان به‌ویژه در بازار کار ایران" خوانده‌اند، اعتراض کرده‌اند.

  این فعالان در بیانیه‌ای که در آستانه هشت مارس، روز جهانی زن، منتشر شده گفته‌اند زنان ایرانی با تبعیض‌هایی در قوانین خانواده، ارث و امثال آن روبرو هستند و قانون در برابر خشونت خانگی و آزار خیابانی از آنان حمایت نمی‌کند.

  "به همهٔ این تبعیض‌ها باید شرایط نابسامان اقتصادی را افزود. زنان آسیب‌های زیادی از سیاست‌های اقتصادی نئولیبرالیستی از جمله خصوصی‌سازی دیده‌اند. از جمله نتایج این سیاست‌ها حذف روزافزون زنان از بخش رسمی بازار کار و راندن آنان به سوی بخش غیررسمی بوده است."

  در این بیانیه به حجاب اجباری نیز اعتراض شده است.

  در هفته‌های اخیر چندین نفر در شهرهای مختلف ایران با ایستادن بر سکوهایی در کنار خیابان‌ها روسری‌شان را به نشانه اعتراض برداشته‌اند. بیش از سی نفر از آنان بازداشت شده‌اند.

  این معترضان به "دختران خیابان انقلاب" مشهور شده‌اند.

  View more on twitter
 4. ترامپ عوارض واردات آلومینیم و استیل را بالا می برد

  صنعت آمریکا

  دونالد ترامپ گفته به زودی فرمان افزایش عوارض بر واردات آلومینیم و استیل را امضاء خواهد کرد.

  میزان واردات آلومینیم و استیل آمریکا چهار برابر صادرات این کشور است و چین اصلی ترین منبع تامین این وارادت است.

  بدین ترتیب افزایش عوارض بر این دو فلز می تواند جبهه جدیدی از جنگ اقتصادی واشنگتن علیه پکن تلقی شود.

  آقای ترامپ بارها از نابرابری تراز اقتصادی میان آمریکا و چین انتقاد کرده و پکن را به دستکاری واحد پولی خود با هدف مقابله با دلار آمریکا متهم کرده است.

 5. روحانی: در شورای عالی امنیت تصمیم گرفتیم سپاه مسولیت مبارزه با قاچاق را داشته باشد

  حسن روحانی

  حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در جلسه شورای اداری استان هرمزگان با اشاره به مساله قاچاق گفت: "مسئولیت مبارزه با قاچاق با نیروی انتظامی است. اما اخیرا در شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفته شد که سپاه نیز مسئولیت مبارزه با قاچاق را داشته باشد."

  به گزارش میزان، خبرگزاری قوه قضاییه، آقای روحانی درباره "وضعیت ته لنجی ها" گفت: "به وزیر کشور دستور داده شده تا زندگی مردم و کسانی که با این موضوع سر و کار دارند، تامین شود. در عین حال هم صدمه ای به تولید ملی وارد نشود."

 6. دولت آلمان 'هنوز درگیر حمله هکرها است'

  دولت آلمان اذعان کرده است که هنوز هم درگیر حمله هکرها است که خبر آن دیروز چهارشنبه اعلام شد. وزیر کشور آلمان امروز گفت که هک شدن شبکه کامپیوتری دولتی از نظر فنی بسیار پیچیده بوده و از مدت‌ها قبل روی آن کار شده است. توماس دمزیر گفت که اقدامات امنیتی برای پیگیری ریشه‌های این حمله هنوز در جریان است. دیروز مقام‌های دولت آلمان اعلام کردند که این حمله کامپیوتری تحت کنترل در آمده اما نمایندگان پارلمان از این که آنها را بی‌خبر گذاشته‌اند، شکایت داشتند.

  مقام‌های امنیتی آلمان می‌گویند خود آنها اجازه حمله کنترل‌شده‌ای را به هکرها داده بودند تا از این طریق بتوانند خرابکاران را ردیابی و شیوه‌ کار آنها را کشف کنند، اما به نظر می‌رسد نتیجه کار پیچیده‌تر از آن بوده که در ابتدا تصور می‌شده است. هم‌زمان وزیر اقتصاد آلمان در واکنش به گزارش‌هایی مبنی بر دست داشتن هکرهای روسی در این حمله، گفته است که هنوز برای چنین قضاوت‌هایی خیلی زود است.

 7. واکنش دانشگاه تهران به احضار و بازداشت دانشجویان اعتراضات دی ماه

  مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، در واکنش به تشکیل پرونده قضایی برای برخی دانشجویان بازداشتی حوادث دی ماه و احضار آنها به دادگاه گفت: "قوه قضاییه مستقل است، اما از آنجا که این افراد دانشجو هستند، ما خود را موظف به پیگیری کارهایشان می دانیم."

  به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای سرسنگی تاکید کرد که بخش عمده این دانشجویان سابقه بازداشت و فعالیتی نداشته اند.

 8. استقلال با نتیجه ۱-۰ پرسپولیس را شکست داد

  تیم استقلال تهران در هفته بیست و پنجم لیگ برتر فوتبال ایران موفق شد با یک گل تیم پرسپولیس تهران را شکست دهد. تک گل بازی را وریا غفوری در آخرین دقیقه نیمه اول به ثمر رساند. استقلال نیمه اول را تهاجمی‌تر از حریف بازی کرد و نمایش بهتری داشت. پرسپولیس در نیمه دوم بر توان تهاجمی خود افزود، اما نتوانست دفاع منسجم استقلال را باز کند. گزارش لحظه به لحظه بازی را اینجا بخوانید.

  وریا غفوری
 9. خامنه‌ای: بشار اسد در چهره یک مبارز بزرگ ظاهر شد

  آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران امروز در تهران با وزیر اوقاف سوریه دیدار کرده است. آقای خامنه‌ای در این دیدار سوریه را "خط مقدم" خوانده و گفته "وظیفه‌ ماست که از ایستادگی سوریه حمایت کنیم".

  رهبر ایران همچنین گفته است که بشار اسد، رئیس جمهورسوریه "در چهره‌ یک مبارز و مقاوم بزرگ ظاهر شد، تردید در او به وجود نیامد و ثابت ایستاد. این برای یک ملت خیلی مهم است."

  خامنه‌ای
 10. نمایشگاه 'موزه لوور در تهران' آماده افتتاح می‌شود

  موزه "موزه لوور در تهران- گنجینه مجموعه‌های ملی فرانسه" قرار است در روزهای آینده با حضور وزیر امور خارجه فرانسه در تهران افتتاح شود. این نمایشگاه در محل موزه ملی ایران تا اواسط خرداد سال آینده برپا خواهد بود و بر اساس گزارش سفارت فرانسه، بیش از ۵۰ قطعه آثار هنری لوور در آن به نمایش در می‌آید.

  بیشتر بخوانید: وزیر خارجه فرانسه هفته آینده در ایران 'نمایشگاه لوور در تهران' را افتتاح می‌کند

  View more on twitter
 11. رهبر حزب افراطی فرانسه مورد تحقیقات قضایی قرار می گیرد

  مقامات قضایی درفرانسه می‌گویند که مارین لوپن، از رهبران اصلی جناح راست افراطی، این کشور را به دلیل انتشار توییتری که حاوی تصاویری خشونت‌بار بوده است، به طور رسمی مورد تحقیقات قضایی قرار می‌دهند.

  خانم لوپن در سال ۲۰۱۵ توییتری از تصاویری با صحنه‌های خشونت‌آمیزی مربوط به گروه موسم به دولت اسلامی (داعش) ، منتشر کرده بود.

 12. 'ارسال حکم حبس سعید مرتضوی به اجرای احکام'

  مرتضوی

  وکیل مدافع اولیای دم محسن روح‌الامینی، از قربانیان بازداشتگاه کهریزک در سال ۱۳۸۸، از ارسال حکم دو سال حبس سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، به اجرای احکام خبر داده است. میرمجید طاهری به خبرگزاری ایسنا گفت: "حکم صادره زمان زیادی است که ابلاغ شده و پرونده مرتضوی در بخش کهریزک به شعبه ٢ اجرای احکام ناحیه ٢٨ دادسرای کارکنان دولت رفته است تا اجرا شود."

  وکیل مدافع اولیای‌دم محسن روح‌الامینی اوایل آذرماه از محکومیت سعید مرتضوی به دو سال حبس تعزیری در پرونده کهریزک در دادگاه تجدید نظر خبر داده بودند.

 13. ترکیب پرسپولیس در داربی پایتخت

  View more on twitter
 14. ترکیب استقلال در داربی امروز

  View more on twitter
 15. پوتین وعده داد تعداد افراد زیر خط فقر را کاهش دهد

  پوتین
  Image caption: پوتین وعده داده است فقر را در روسیه کاهش دهد

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، وعده داده است که تعداد شهروندان روسی زیر خط فقر را به نصف تعداد کنونی کاهش دهد.

  انتخابات ریاست جمهوری روسیه برای چند هفته دیگر برنامه ریزی شده و انتظار می‌رود آقای پوتین در این انتخابات برنده شود.

  وی گفت که برنامه‌ای را اجرا خواهد کرد تا تعداد افراد زیر خط فقر در روسیه را ظرف شش سال از بیست میلیون به ده میلیون نفر کاه دهد.

  طبق آمار دولتی، از هر هفت نفر، یک نفر در فقر شدید زندگی ‌می‌کنند.

  با توجه به ضعف احزاب مخالف، انتظار می‌رود آقای پوتین در انتخابات آینده نیز به پیروزی برسد و دور دوم ریاست جمهوری خود را آغاز کند.

  ولادیمیر پوتین از ساال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ دو دوره رئیس جمهوری روسیه بود. از آنجا که قانون اساسی روسیه دوره ریاست جمهوری را به دو دوره چهار ساله محدود کرده، او از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ سمت نخست وزیر را بر عهده داشت و در انتخابات ۲۰۱۲ مجدد به عنوان نامزد ریاست جمهوری شرکت کرد و به پیروزی رسید.

  مخالفان آقای پوتین او را متهم می‌کنند که با فشار بر مخالفان و دنبال کردن سیاست‌های عوامگرایانه در داخل و خارج قدرت را حفظ کرده است.

  به گفته آنان سیاست‌های دولت همراه با فساد گسترده در روسیه باعث عقب ماندگی اقتصادی و ناتوانی در بهره‌برداری موثر از امکانات وسیع روسیه شده است.

 16. پخش فوتبال فقط برای زنان

  “این بار تبعیض برای آقایان” عنوان استوری اینستاگرام یک کافه در کرمانشاه است. این کافه از زنان برای تماشای بازی امروز استقلال و پرسپولیس دعوت کرده. ورود آقایان به این کافه در زمان بازی ممنوع است.

  View more on instagram
 17. ظرفیت ورزشگاه آزادی "تکمیل شد"

  View more on twitter
 18. حسن روحانی: مجبور به شیرین کردن آب خلیج فارس و دریای عمان هستیم

  حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران گفته است به علت کمبود آب در ایران، "به ناچار مجبور به شیرین‌ کردن آب خلیج فارس . دریای عمان هستیم."

  آقای روحانی به خبرگزاری مهر گفته است پروژه‌های شیرین‌سازی آب و انتقال آن به استان‌های مرکزی ایران در حال انجام است و این پروژه‌ها توسط بخش خصوصی انجام می‌شوند.

  شماری از فعالان محیط زیستی در باره تبعات این کار و هزینه‌های بالای آن هشدارهایی داده‌اند و آقای روحانی گفته است مسایل زیست محیطی باید رعایت شوند.

 19. ترامپ نظر خود نسبت به محدودیت خرید و حمل اسلحه را تغییر داد

  ترامپ
  Image caption: ترامپ در ملاقات با اعضای کنگره خواستار سختگیری در مورد خرید و حمل سلاح شد

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در ملاقات با تعدادی از نمایندگان کنگره آن کشور از آنان خواسته است تا طرحی سختگیرانه در مورد خرید و حمل سلاح تهیه کنند و گفته است که چنین مصوبه‌ای را امضا خواهد کرد.

  رئیس جمهوری آمریکا در اشاره به انجمن ملی اسلحه، که یک نهاد متنفذ طرفدار آزادی خرید و حمل ا سلحه است، گفته است که اگرچه این انجمن بر رای دهندگان نفوذ دارد، اما نفوذی بر وی ندارد.

  اظهارات اخیر آقای ترامپ با مواضع قبلی او در مخالفت با محدودیت در زمینه خرید، مالکیت و حمل سلاح و همچنین موضع بسیاری از اعضای حزب جمهوریخواه - حزب او - تفاوت دارد.

  اظهارات دونالد ترامپ تنها چند هفته پس از آخرین مورد از تیراندازی در یک دبیرستان در آمریکا منتشر شده که در جریان آن، هفده نفر در اثر تیراندازی یک دانش آموز اخراجی جان خود را از دست دادند.

 20. وزارت خارجه ایران تحویل ندادن سوخت به هواپیمای ظریف را کم اهمیت دانست

  Linkوزارت خارجه ایران به گزارش‌های حاکی از اینکه شرکت‌های تحویل سوخت در فرودگاه مونیخ در آلمان از دادن سوخت به هواپیمای حامل وزیر خارجه جمهوری اسلامی خودداری کرده‌اند واکنش نشان داد.

  سخنگوی وزارت خارجه گفته است که "این مساله آنچنانکه در اخبار منتشر شده آمده است موضوعی عمده و پیچیده نبود."

  وی تاکید کرده که تمام پروازهای ایران به مقصد کشورهای خارجی از جمله در اروپا بدون مشکل صورت می‌گیرد.

  بیشتر بخوانید