Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. امکانات دفاعی بریتانیا در جنگ شیمیایی و میکروبی تقویت می‌شود
  2. گروه‌های حقوق بشر: به آزار خانواده های جان‌باختگان در زندان پایان دهید
  3. کشف ذرات پلاستیکی در بطری های آب

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

تویزراس، یکی از بزرگترین اسباب بازی فروشی‌های دنیا تعطیل می‌شود

تویزر آس علاوه بر آمریکا و کانادا در اروپا، آسیا و استرالیا هم شعبات فراوانی دارد
Getty Images
تویزر آس علاوه بر آمریکا و کانادا در اروپا، آسیا و استرالیا هم شعبات فراوانی دارد

تویزر آس، که علاوه بر ۸۰۰ فروشگاه در آمریکا در بسیاری از کشورهای جهان شعبات فراوانی دارد اعلام کرده به زودی اکثر فروشگاه هایش در آمریکا و بریتانیا تعطیل خواهد کرد. این تصمیم دست کم ۳۰ شغل هزار نفر در آمریکا و ۳ هزار نفر در بریتانیا را به مخاطره خواهد انداخت.

این کروه اقتصادی بزرگ ماه سپتامبر گذشته برای نخستین بار اعلام ورشکستگی کرد.

این شرکت تنها در استرالیا حدود ۲۵۰ شعبه دارد و در آسیا هم تحت شراکت با گروه‌های اقتصادی محلی فعالیت می‌کند. شعبه ژاپن تویزر آس در سال ۱۹۹۲ و در اوج برنامه‌های گسترشی آن به دست جورج بوش، رئیس جمهوری‌وقت آمریکا افتتاح شد.

تویزر آس همچنین گفته بنا دارد با اصلاح ساختار خود بر فروش اینترنتی و گسترش فروشگاه‌های مجازی خود تمرکز کند.

'زیان‌دهی' تویزر آس به عنوان یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ جهان، می‌تواند شاهدی دیگر بر شکست بازار حقیقی در برابر بازار مجازی و اینترنتی تلقی شود چرا که آمارها از افزایش دو برابری فروش اینترنتی اسباب‌بازی‌ها طی ۵ سال گذشته خبر می‌دهند.

موسسه گلوبال دیتا ریتیل که بر تحقیقات بازار متمرکز است می‌گوید هم اکنون مشتریان حدود ۱۳.۷ درصد از اسباب‌بازی‌ها را به صورت آنلاین و از فروشگاه های اینترنتی بزرگی چون آمازون خریداری می‌کنند؛ آماری که تا پنج سال پیش ۶.۵ درصد بود.

فرمانده سپاه جیرفت: یک پهپاد در حال تصویر برداری از مراکز نظامی توقیف شد

فرمانده سپاه جیرفت اعلام کرد: "یک پهپاد که در حال تصویربرداری از مراکز نظامی این شهرستان در جنوب کرمان بود، توسط نیروهای گمنام اطلاعات توقیف شد."

View more on twitter

هشتگی برای اطلاع رسانی درباره محمد حبیبی، معلم بازداشت شده

گروهی از کاربران توییتر و فعالان حقوق بشر هشتگی را با عنوان نجات حبیبی، معلم ایرانی بازداشت شده راه اندازی کردند و درباره بی اطلاعی از وضعیت وی در توییتر ابراز نگرانی کردند.

View more on twitter

واکنش وزیر امور خارجه ایران به سخنان ولیعهد عربستان

بهرام قاسمی، وزیر امور خارجه ایران به سخنان ولیعهد عربستان واکنش نشان داد.

در این باره بیشتر بخوانید

View more on twitter

کارکنان بی‌بی‌سی فارسی از ایران خواستند تا آزار و اذیت این کارکنان را متوقف کند

آسمان ایران چقدر امن است؟

محمد امینی

بی‌بی‌سی

توسعه توان دفاع از حریم هوایی ایران همواره یک اولویت برای تهران بوده. چه در زمان جنگ هشت ساله با عراق. چه در سالهای توسعه برنامه اتمی در سایت های حساسی چون نطنز، فردو و بوشهر و چه حالا که چشم انداز خروج احتمالی دولت دونالد ترامپ از برجام و شروع فصل تازه ای با بازیگری همه گزینه ها تقویت شده است.

نیروی هوایی ارتش ایران و توان موشکی نیروی هوا-فضای سپاه پاسداران شاید از نظر و در حد توان خودشان تلاشهایی برای تامین یک چتر قابل اتکای دفاع هوایی انجام داده باشند، ولی نمره پیروزی یا شکست به این تلاشها فقط زمانی مشخص خواهد شد که در عملیاتی جدی محک زده شود.

ایران در حال حاضر مشغول گسترش دامنه پوشش راداری، نوسازی سیستم های پدافندی و کاهش ضریب احتمال نفوذ است.

سیستم جامع پدافند هوایی هم از جمله برنامه ها بوده ولی این ساختارها هنوز در میدان عمل امتحان واقعی پس نداده اند. تشکیلات اطلاعاتی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، چندی پیش در گزارشی اذعان کرد که سیستم های روسی معروف به اس۳۰۰ در ایران کاملا عملیاتی شده اند.

این سامانه توانایی های راداری و رهگیری و برد ۱۶۰ کیلومتری قابل توجهی دارد که دفاع در برابر مجموعه متنوعی از پرنده‌ها از جمله هواپیما، موشک های کروز و غیره را ممکن می کند.

توان افزوده ای که سامانه‌های اس۳۰۰ به توان پدافندی نیروهای مسلح ایران اضافه کرده اند، در ترکیب با سامانه های قدیمی خریده شده از آمریکا در زمان حکومت قبل و سایر سیستم هایی که خود ایران در سالهای تحریم ایجاد کرده، نوعی آرامش خاطر نسبی به نظامیان ایرانی بخشیده است.

مقامات نظامی آمریکا قبلا گفته بودند که ورود سامانه اس۳۰۰ توان دفاع هوایی ایران را در سطحی نجومی بالا خواهد برد. اما ساده انگاری است اگر تلاش های فراوان طرف مقابل و بویژه اسراییل در استفاده موثر از تکنولوژی های پیشرفته در ایجاد زمینه نفوذ و ضربه زنی هوایی را نادیده بگیریم.

گرایش استراتژیک آمریکا و متحدانش به دستاوردهای رادارگریزی حالا در میادین نبرد به نتایج خیره کننده ای رسیده و مسابقه ای فنی و دانش محور در این حوزه در جریان است.

مجهز شدن نیروی هوایی بازیگرانی چون اسراییل به هواپیماهای رادارگریز اف ۳۵ فشار قابل توجهی روی سیستم پدافندی کشورها ایجاد می کند و تا زمان یافتن پادزهری برای بالا بردن ضریب ضربه زنی به رادارگریزها و کاهش خطرات ناشی از غافلگیری در یک جنگ الکترونیک، وجود یک نگرانی جدی برای نظامیان ایرانی یک نگرانی طبیعی خواهد بود.

کنسرت فرزاد فرزین در شهرکرد لغو شد

کنسرت موسیقی پاپ 'فرزاد فرزین ' در آخرین پنجشنبه سال ۹۶ در شهرکرد لغو شد.

به گزارش ایرنا، یک مقام آگاه با تایید لغو کنسرت فرزاد فرزین گفت: "این کنسرت تمامی مجوزهای لازم را برای برگزاری کسب کرده بود."

فرزاد فرزین
TASNIM

دادستان تهران: ۱۷۵ کیفرخواست برای متهمان اعتراض‌های دی ماه صادر شده است

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از صدور ۱۷۵ فقره کیفرخواست در مورد متهمان اعتراض‌های دی‌ماه خبر داد.

به گزارش تسنیم، آقای دولت آبادی با پرحادثه خوانده سال ۱۳۹۶ گفت: "اعتراضات کارگری، وضعیت موسسات مالی و اعتباری، صندوق‌های بازنشستگی و اعتراضات برخی اقشار مانند کارگران، پرستاران و معلمان، چهره سال ۱۳۹۶ را پر حادثه ترسیم می‌نماید، اما قابل توجه است که این اعتراضات منجر به تندروی‌ها علیه نظام و انقلاب اسلامی نشد."

دولت آبادی
MEHR

آمریکا ۱۹ روس را در ارتباط با حملات سایبری و انتخابات ۲۰۱۶ تحریم کرد

استیو منوچین، وزیر دارای آمریکا فهرست تحریم شدگان را اعلام کرد
Reuters
استیو منوچین، وزیر دارای آمریکا فهرست تحریم شدگان را اعلام کرد

وزارت خزانه داری آمریکا ۱۹ شهروند روسیه را به اتهام حملات سایبری از جمله تلاش برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ تحریم کرد.

در میان این افراد، سیزده روسی که پیش‌تر از سوی بازرس ویژه، رابرت مولر، نامشان در شکواییه رسمی تحقیقات ترامپ-روسیه آمده بود قرار دارند.

بازرس مولر این افراد را به تلاش سازمان یافته برای تاثیرگذاری بر افکار رای دهندگان آمریکایی متهم کرده بود.

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا، روز پنجشنبه (پانزدهم مارس) همزمان با اعلام این تحریم های جدید این افراد به "تلاش برای تخریب و آسیب رساندن به تاسیسات زیربنایی حساس امریکا از طریق حملات سایبری" متهم کرد.

حال و هوای عید در بازار وکیل شیراز

"حال و هوای عید در بازار وکیل شیراز، سرای مشیر" ویدئو از مهدی. شما هم می‌توانید عکس‌ها و تصاویر خیابان‌های شهرتان در این روزهای نزدیک به نوروز را به پیامگیر ما در @bbcshoma بفرستید.

View more on twitter

مدیر بی‌‍بی‌سی جهانی از مقامات ایرانی برای بررسی شکایت‌هایشان دعوت کرد

جیمی انگس، مدیر بی‌بی‌سی جهانی در ژنو گفت: "ما از مقامات ایرانی دعوت می‌کنیم، تا هر کجا و در هر زمانی با آنها صحبت کنیم، ما خوشحال خواهیم شد که تمامی شکایت‌ها را محترمانه بررسی کنیم."

View more on twitter

بیانیه آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان درباره استفاده از سم اعصاب

آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترک اعلام کردند که استفاده از سم اعصاب علیه جاسوس سابق نخستین مورد بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا بوده است.

ادعای خبرنگار تسنیم درباره ایمن‌سازی ساختمان‌های تهران

خبرنگار تسنیم با انتشار عکسی از یک ساختمان در تهران مدعی شده که تهران در مقابل موشک کروز ایمن سازی می‌شود.

View more on twitter

ظریف: ایرانیان به زودی برای سفر به آذربایجان از ویزای فرودگاهی استفاده خواهند کرد

محمد جوادظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت: "در حال حاضر ایرانیان برای سفر به ترکیه و گرجستان احتیاج به گرفتن روادید ندارند و به زودی هموطنان ما برای گذراندن تعطیلات در کشور آذربایجان می‌توانند از ویزای فرودگاهی استفاده کنند."

به گزارش ایلنا، آقای ظریف بعد از شرکت در اولین اجلاس همکارهای چهارجانبه ایران، آذربایجان، ترکیه و گرجستان همچنین افزود: "ما نیازمند همکاری‌های منطقه‌ای هستیم. ما تاکید داریم که باید منطقه قوی داشته باشیم و در قالب همکاری‌های دوجانبه، سه‌جانبه،‌ چهارجانبه و منطقه‌ای، منطقه ما به منطقه قوی تبدیل می‌شود."

ظریف
ILNA

دیدار پسران کاووس سید امامی با وزیر امور خارجه کانادا

رامین سید امامی، پسر کاووس سیدامامی در اینستاگرام خود نوشت که با کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا دیدار داشته‌اند.

به گفته آقای سیدامامی، وزیر امور خارجه کانادا قول مساعد داده تا اقدامات لازم را برای خروج مریم ممبینی مادرشان از ایران انجام دهد.

رامین و مهران سیدامامی که پدرشان کاووس سیدامامی اخیرا در زندان درگذشت پس از ترک ایران می گویند ماموران مانع خروج مادرشان از ایران شده اند. این رویداد با ابراز خشم وزیر خارجه کانادا روبرو شده است.

کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا پیشتر در توییتی نوشت: "برای من مایه انزجار است که مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، اجازه خروج از ایران را نیافته. ما می خواهیم که او به عنوان یک کانادایی آزادی بازگشت به کشورش را داشته باشد."

View more on instagram

حال و هوای بازار تجریش تهران در روزهای نزدیک به نوروز

"حال‌و‌هوای بازار تجریش در روزهای نزدیک به نوروز"

تارا این ویدئو را برای تلگرام بی‌بی‌سی فارسی فرستاده است.

View more on instagram

مرزبانان عراقی در حمله نفرات داعش کشته شدند

دولت عراق گفته است که افراد گروه دولت اسلامی - داعش - به یک گروه از نیروهای پلیس مرزی این کشور حمله کرده و پنج نفر از آنان را کشته‌اند.

این حمله شامگاه چهارشنبه در یک جاده استان دیاله، واقع در شرق بعداد روی داد و دومین حمله‌ از این نوع است که ظرف کمتر از یک ماه در این مسیر روی داده است.

در استان کرکوک در شمال عراق نیز بین نیروهای دولتی و افراد مظنون به عضویت در داعش درگیری روی داده است.

گفته می‌شود که شماری از نفرات داعش پس از اخراج از بخش‌های عمده‌ای از خاک عراق در ارتفاعات این منطقه منطقه پناه گرفته‌اند.

توصیه به ایجاد رشته 'امام شناسی' در دانشگاه‌های جهان

جنتی
Ilna
جنتی ضمن ستایش از ولایت فقیه ایجاد رشته "امام شناسی" در مراکز علمی جهان را توصیه کرد

احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان و دبیر شورای نگهبان، در شرح اقدامات و خدمات آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی گفت که "در حالیکه مسیر جهاد و شهادت قرن‌ها بسته شده بود، امام این مسیر را به‌روی امت اسلامی باز کرد."

آقای جنتی از اینکه، به گفته او، آیت‌الله خمینی به درستی شناخته نشده ابراز تاسف کرد و گفت "قطعاً ما مقصر هستیم که امام خمینی را هنوز نشناخته‌ایم و نتوانسته‌ایم ایشان را به‌درستی به جهان بشناسانیم، البته در سراسر دنیا نام ایشان مطرح است، اما این غیر از شناخت امام راحل است."

رئیس مجلس خبرگان در این مورد توصیه کرد که "ما باید بتوانیم با حضور در دانشگاه‌های دنیا، رشته امام‌شناسی را حداقل در کشورهای اسلامی و حداکثر در دانشگاه‌های دیگر راه‌اندازی کنیم، چرا که ملت‌ها هرچقدر امام خمینی را بیشتر بشناسند، بیشتر عاشق ایشان می‌شوند."

او همچنین به ستایش از رهبر کنونی جمهوری اسلامی پرداخت و گفت: "هرچه داریم از ولایت‌فقیه است و باید این روحیه را زنده نگه داریم."

نماینده مجلس: استعفای شهردار تهران با علنی کردن پرونده‌های فساد ارتباط دارد؟

پروانه مافی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری مجلس ایران گفته است استعفای شهردار تهران، از نظر زمانی "مناسب" نبود اما شاید شهردار تهران "تحت فشارهایی بوده که اقدام به چنین کاری کرده است."

محمدعلی نجفی، شهردار تهران، روز گذشته پس از حدود هفت ماه اداره شهرداری، استعفای کتبی خود را به شورای شهر داد که هنوز با موافقت شورای شهر رو به رو نشده است.

خانم مافی گفته است طی روزهای آینده مشخص می‌شود که تحت چه شرایطی شهردار تهران اقدام به استعفا کرده است.

او گفته است شهردار تهران گزارشی را در ارتباط با "مفاسد شهرداری در دوره قبل" به صحن شورا مطرح کرد لذا باید دید طرح این موضوع باعث استعفا شده یا مسائل دیگری در میان است.

آیت‌الله خامنه‌ای: از مشکلات مردم اطلاع داریم

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در دیدار با اعضای مجلس خبرگان گفته است "از مشکلات معیشتی و دیگر مشکلات مردم اطلاع داریم اما معتقدیم هیچ مشکل حل نشدنی در کشور وجود ندارد"

View more on twitter

سالگرد آغاز جنگ داخلی سوریه - فاجعه عظیم انسانی

بمباران حلب
Getty Images
جنگ داخلی به خصوص حملات هوایی تلفات و خسارات سنگینی برجای گذاشته و یک "فاجعه عظیم انسانی" پدید آورده است

در هفتمین سالگرد آغاز جنگ داخلی سوریه، سازمان ملل متحد این جنگ را "یک فاجعه عظیم انسانی" توصیف کرده است.

روز ۱۵ مارس سال ۲۰۱۱، صدها هزارتن از مردم سوریه با برگزاری تظاهراتی تحت عنوان "روز خشم" در خیابان‌های دمشق، حلب و چند شهر دیگر، خواستار اصلاحات دموکراتیک و مبارزه با فساد دولتی شدند.

دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، با اعزام واحدهای ارتش به سرکوب خونین تظاهرات پرداخت و در واکنش به آن، گروه یاز نظامیان مخالف به تشکیل نیرویی تحت عنوان ارتش ملی برای دفاع از مردم در برابر حملات نیروهای دولتی پرداختند.

درگیری بین دو طرف به یک جنگ داخلی منجر شد و گروه‌های مسلح مخالف دولت توانستند بخش‌های از خاک سوریه را به تصرف خود درآورند.

با گسترش جنگ، همراه با با رشد گروه‌های تندرو اسلامگرا در منطقه، این گروه‌ها هم توانستند مناطقی از سوریه را تصرف کنند.

در حال حاضر، ورود قدرت‌های محلی و جهانی به این جنگ، اوضاع سوریه را به شدت پیچیده کرده است.

جنگ داخلی سوریه و به خصوص عملیات سنگین هوایی و شیمیایی ارتش باعث تلفات سنگین غیرنظامی و ویرانی گسترده مناطقی از سوریه شده است.

تخمین زده‌اند که این جنگ بیش از چهارصد هزار کشته برجای گذاشته و چند میلیون نفر را در داخل و خارج این کشور آواره کرده است.

شهردار تهران با بیتی از مولانا به استعفایش پرداخت

محمد علی نجفی شهردار تهران که استعفا داده ولی هنوز شورای شهر تهران با آن موافقت نکرده در حاشیه مراسمی در تهران در پاسخ به سئوال‌ها در مورد این کارش با خواندن بیتی از مولانا پاسخ داده است.

او این بیت مولانا را خوانده است: "بهتر آن باشد که سرّ دلبران، گفته آید در حدیث دیگران."

رحیم مشایی حکم بازداشت بقایی را در برابر سفارت بریتانیا آتش زد

اسفندیار رحیم مشایی، از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران در اعتراض به بازداشت حمید بقایی معاون آقای احمدی‌نژاد در دوران ریاست‌جمهوری حکم او را در برابر سفارت بریتانیا در تهران آتش زده است.

آقای بقایی به پانزده سال حبس، ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی و شلاق محکوم شده است.

اتهامات او تصرف غيرمجاز، اختلاس و تبانی در معاملات دولتی عنوان شده است که او رد می‌کند.

View more on twitter

پشت پرده برکناری تیلرسون چه بود؟

گفتگو با منصور فرهنگ نماینده پیشین ایران در سازمان ملل متحد در باره برکناری رکس تیلرسون

کشف ذرات پلاستیکی در بطری های آب

آزمایش ها به روی بطری های آب شرکت های بزرگ نشان می دهد که تقریبا همه آنها حاوی ذرات ریز پلاستیکی هستند.

بیشتر بخوانید

شهادت یک خبرنگار بی بی سی درباره آزار خانواده کارکنان بخش فارسی در ایران

برای نخستین بار یکی از خبرنگاران بی بی سی درباره آزار خانواده کارکنان بخش فارسی شهادت داده است.

شهادت یک خبرنگار بی بی سی دبارره اذیت و آزار خانواده کارکنان بخش فارسی در ایران

"به آزار خانواده های جان‌باختگان در زندان پایان دهید"

چهار سازمان فعال در زمینه حقوق بشر با اشاره به مرگ شماری از زندانیانی که در پی اعتراضات دی ماه، برخورد با دراویش گنابادی یا فعالان محیط زیست دستگیر شده بودند خواستار پایان "آزار و تعقیب" خانواده های آنها شده اند.

بیشتر بخوانید

مرور خبرها

خبرهای روز چهارشنبه ۲۳ اسفند را بخوانید