Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. سونامی اندونزی بیش از سیصد کشته داشته است
 2. پلیس ایران درباره ادامه اعتصاب کامیونداران هشدار داده
 3. نماینده مجلس ایران گفته مهاجمان اهواز به قربانیان تیر خلاص زدند

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. درخواست آزادی سه فعال حقوق زنان

  بیش از ۷۵۰ نفر بیانیه‌ای را امضا کرده اند که در آن خواستار آزادی سه کنشگر حقوق زنان شده اند. هدی عمید، نجمه واحدی و رضوانه محمدی بازداشت شدگان هستند. امضا کنندگان با اشاره به روند بازداشت و نگهداری این افراد در بازداشتگاه‌ها، آن‌را فراقانونی و ناقض دادرسی عادلانه دانسته و خواستار پیگیری و پاسخگویی مقامات دولتی، قضایی و نمایندگان مجلس شده اند.

  فعالان حقوق زنان
  Image caption: هدی عمید، نجمه واحدی و رضوانه محمدی
 2. آغاز محاکمه ۲۰ بهایی در یمن

  در صنعا، پایتخت یمن محاکمه بیش از ۲۰ نفر از بهائیان آغاز شده.

  فعالان حقوق بشر آن را حمله به آزادی ادیان خوانده‌اند. این بهائیان در یمن به جاسوسی و ارتداد متهم شده‌اند. اتهاماتی که جامعه بهائیان غیرمنصفانه دانسته است. گفته شده از شروع درگیری‌ها در یمن، تهدید علیه بهائیان هم بیشتر شده است. عبدلمالک حوثی، رهبر شبه نظامیان حوثی بهائیت را دین شیطانی خوانده است.

 3. واردات بدون محدودیت ارز به ایران آزاد شد

  بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اشخاص حقیقی و حقوقی از این پس می‌توانند به هر میزان ارز به صورت اسکناس وارد ایران کنند.

  به غیر از سران سه قوه، رئیس یانک مرکزی هم در جلسه امروز این شورا حضور داشته است.همچنین مقرر شده کلیه صادرکنندگان غیرنفتی ظرف سه ماه بعد از صادرات، ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه و یا به ترتیبی که بانک مرکزی معین می کند، ارز خود را به چرخه اقتصادی برگردانند.

  میزان
 4. وزیر خارجه کره شمالی: ادامه تحریم‌ها علیه این کشور بی‌اعتمادی به ایالات متحده را بیشتر می‌کند

  کره‌شمالی می‌گوید ادامه تحریم‌ها علیه این کشور، بی‌اعتمادی به ایالات متحده را عمیق‌تر می‌کند.

  "ری یونگ هو" وزیر خارجه کره‌شمالی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت بدون اعتماد، خلع سلاح کره‌شمالی ممکن نیست. او اضافه کرد به زانو درآوردن مردم کره‌شمالی به‌دلیل تحریم‌ها، توهم افراد بی‌خرد است.

  کره‌شمالی بارها خواستار رفع تحریم‌های سازمان ملل و تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا شده است.

  چین و روسیه نیز خواستار رفع تحریم‌های سازمان ملل شده‌اند اما دولت آمریکا گفته است همه تحریم‌ها تا زمانی که کره‌شمالی خلع سلاح هسته‌ای نشده است، باقی خواهد ماند.

 5. انتقاد روزنامه‌نگاران رواندایی از قانون جدید در این کشور

  روزنامه‌نگاران رواندایی از وضع قانون جدید دراین کشورانتقاد کرده‌اند.

  طبق این قانون چاپ کاریکاتور و مقاله‌ای که به مقامات دولتی اهانت کند، مجازات در پی دارد. مجازات شامل دو سال زندان و جریمه‌ای بیش از هزار دلار است.

  در مورد نمایندگان مجلس و مقامات عالی‌رتبه، این جریمه دو برابر می‌شود. روشن نیست که آیا این قانون شامل اظهارنظر افراد در رسانه‌های اجتماعی خواهد بود. روندا سال‌هاست که محدودیت‌هایی برای آزادی بیان قائل شده است. کسانی که به رئیس دولت اهانت کنند، به جریمه‌ای بیش از هشت هزار دلار محکوم می‌شوند و حکم زندان بالاتر از هفت سال دارد.

 6. بانک مرکزی فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی و سامانه نیما را منتشر کرد

  بانک مرکزی ایران فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی و سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) را منتشر کرده است.

  این فهرست شامل دریافت کنندگان ارز از ۲۱ فروردین ماه تا هفتم مهرماه است و اشخاص حقیقی و حقوقی را شامل می‌شود.

  بنابر اعلام بانک مرکزی این فهرست از این پس بروز رسانی هم خواهد شد.

 7. وزیر راه ایران: تردید در الحاق به گروه اقدام ویژه مالی عامل منفی بر وضعیت بازار است

  عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران گفته است تردید در الحاق به گروه اقدام ویژه مالی (اف.ای.تی.اف)، شک در باقی ماندن ایران در توافق هسته ای برجام و رفتار حاکمیت، سه عامل تاثیرگذار منفی بر بازار است.

  آقای آخوندی گفته اکنون ایجاد ثبات اقتصادی در ایران در این شرایط مهمتراز تزریق پول است.

 8. مسافرت دریایی از ایران به قطر 'امکانپذیر می‌شود'

  یک مقام ایرانی در امور دریانوردی گفته است که سفر دریایی از بوشهر به دوحه قطر تا پایان امسال امکانپذیر می شود.

  سیاوش ارجمند زاده، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر به خبرگزاری ایرنا گفته است "تا پایان سال جاری با فراهم شدن زیرساخت های مناسب اسکله بین المللی مسافربری و گردشگری این اداره کل مسافرت های خارجی به مقصد دوحه پایتخت کشور قطر مهیا خواهد شد".

 9. نمایشگاه دختران قندهاری

  View more on facebook
 10. هنرپیشه هندی خواستار ایجاد جنبش 'می‌تو' (من هم) در صنعت سینمای هند شد

  یک هنرپیشه هندی از همکاران خود در بالیوود خواست تا علیه آزار جنسی زنان در صنعت سینما اعتراض کنند.

  این موضوع در پی متهم کردن یکی از همکارانش که می‌گوید او را آزارجنسی داده بود، مناقشه‌آمیز شد.

  "تنوشره دوتا" می‌گوید "نانا پاتکار" ۱۰ سال پیش در زمان فیلمبرداری یک صحنه رقص، او را مورد آزارجنسی قرار داد.

  آقای پاتکار این اتهام را رد کرد و خانم دوتا را به شکایت از او تهدید کرد.

  خانم دوتا دریک مصاحبه تلویزیونی گفت برخلاف هالیوود، صنعت سینمای هند از جنبش "می‌تو" برخوردار نیست. او افزود زمانش فرا رسیده که هنرپیشه‌های دیگر دیدگاه خود را بیان کنند.

 11. افزایش ۱۴ درصدی موارد ایدز و ویروس اچ‌آی‌وی در چین

  چین می گوید موارد ایدز و ویروس اچ آی وی در این کشور در سال اخیر ۱۴ درصد افزایش یافته و به بیش از ۸۲۰ هزار نفر رسیده است. مقامات بهداشتی گفته اند تنها در سه ماهه دوم سال جاری میلادی بیش از ۴۰ هزار مورد تازه گزارش شده است. گفته می شود اکثر موارد تازه در اثر رابطه جنسی بوده است. این در حالی است که در گذشته، عامل اصلی گسترش ویروس اچ آی وی در مناطقی از چین، انتقال خون آلوده بود. مقامات چین گفته اند تعداد افرادی که در اثر انتقال خون، این ویروس را گرفته اند تقریبا به صفر رسیده است.

 12. فصل هفتم لیگ برتر فوتبال افغانستان برگزار می‌شود

  لیگ برتر فوتبال افغانستان

  فدراسیون فوتبال افغانستان تایید کرده است که فصل هفتم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال افغانستان که قرار بود به دلیل مشکلات مالی برگزار نشود، حالا برگزار می‌شود.

  فدراسیون فوتبال افغانستان با نشر خبرنامه‌ای میگوید این رقابت‌ها از تاریخ ۱۵ میزان (مهر) تا سوم عقرب (آبان) همانند شش سال گذشته با شرکت هشت تیم از هشت زون افغانستان برگزار خواهد شد.

  با وجود این که مراحل مقدماتی این رقابت‌ها دست کم سه ماه پیش برگزار شد و تیم‌ها در حال تمرین برای شرکت در این مسابقات بودند، کرام الدین کریم رئیس فدراسیون فوتبال افغانستان در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرده بود که فصل هفتم این رقابت‌ها به دلیل نبود بودجه کافی و اسپانسر برگزار نخواهد شد.

  در شش سال گذشته شرکت مخابراتی روشن یکی از حامیان مالی این لیگ بوده است که گفته می‌شود این شرکت با فدراسیون فوتبال قطع همکاری کرده است.

  فصل هفتم لیگ برتر در حالی آغاز می‌شود که فدراسیون فوتبال مدعی شده است که در تلاش است تا سال آینده رقابت‌های لیگ در تاریخ مشخص و به صورت منظم برگزار شود.

  ششمین دور لیگ برتر فوتبال افغانستان

 13. محکومیت یک فعال حقوق زنان به۲سال حبس تعلیقی در مصر

  دادگاهی در مصر یک فعال حقوق زنان را که به آزارجنسی زنان اعتراض کرده بود، به دو سال حبس تعلیقی محکوم کرد و او را به‌خاطر پخش اخبار کذب جریمه کرد.

  "امل فثی" پس از آنکه ویدئویی را در فیس‌بوک منتشر کرد چندماه زندانی شد. در این ویدئو به دولت انتقاد شده بود که برای حمایت از زنان به اندازه کافی فعالیت نکرده است.

  سازمان عفو بین‌الملل این حکم را تقبیح کرد و این زن مصری را مدافع حقوق بشر دانست که نباید به‌خاطر شجاعتش مجازات شود.

 14. طی ۲۰ سال گذشته ۸ متر از سطح دریاچه ارومیه کاهش یافته است

  خلیل ساعی مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه گفته است که طی ۲۰ سال گذشته حدود هشت متر از سطح این دریاچه کاسته شده است.

  به‌گفته آقای ساعی، دریاچه ارومیه به‌طور میانگین سالانه ۴۰ سانتی‌متر کاهش سطح داشته است.

  او در این رابطه افزود: "اگر از خشک شدن این دریاچه پیشگیری نشود، آسیب خشک شدن آن حداقل به ۱۴ میلیون نفر خواهد رسید."

 15. وزیر نیرو در انتظار استیضاح خود

  رضا اردکانیان وزیر نیرو درباره طرح استیضاح خود در مجلس شورای اسلامی گفت چهارشنبه شب از این موضوع با خبر شده است.

  آقای اردکانیان افزود: " فکر کردم نمایندگان حتما در پس این تابستان پرچالشی که داشتیم قصد دارند که سوال کنند چگونه این تابستان را پشت سر گذاشتید" او استیضاح را فرصتی برای پاسخگویی دانست.

  ۲۰ نماینده مجلس طرح استیضاح وزیر نیرو را به هیات رئیسه مجلس ارائه کرده‌اند.

 16. نماینده مجلس از احتمال طرح دوباره استیضاح حسن روحانی خبر داد

  به‌گزارش خبرگزاری تسنیم جلال محمودزاده نماینده مهاباد و عضو فراکسیون امید مجلس شواری اسلامی ایران می‌گوید استیضاح حس روحانی دوباره به جریان می‌افتد.

  آقای محمودزاده در گفت‌وگو با این خبرگزاری گفته است "اگر دولت به‌سرعت اوضاع را مدیریت نکند، نمایندگان مجبور خواهند شد طرح استیضاح آقای روحانی را به‌جریان بیندازند."

  این نماینده مجلس می‌گوید در همین رابطه ۱۵ نماینده با اسحاق جهانگیری وحسینعلی امیری دو معاون رئیس‌جمهور در مجلس دیدار داشته‌اند.

 17. چطور می‌توان نشانه‌های تقلب در انتخابات را تشخیص داد؟

  الیزابت بلانت انتخابات زیادی را در آفریقا از نزدیک رصد کرده است؛ هم به عنوان خبرنگار بی‌بی‌سی و هم در مقام ناظر انتخابات. او در این یادداشت، شش نشانه از تقلب در انتخابات را توضیح می‌دهد.

  این مطلب را اینجا بخوانید

  تقلب در انتخابات
 18. حمله به سه مدرسه در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان

  افراد مسلح ناشناس به سه مکتب/ مدرسه در ولایت شرقی ننگرهار با بمب حمله کردند. یکی از انفجارها در برابر یک مدرسه در شهر جلال‌آباد، مرکز این ولایت رخ داده و دو انفجار دیگر در نزدیکی دو مدرسه در ولسوالی/ شهرستان سرخ‌‎رود صورت گرفته است. در این انفجارها یک کارمند مدرسه زخمی شده است. در این مدارس دخترها و پسرها درس می‌خوانند. مسئولیت این حملات را فرد یا گروهی برعهده نگرفته است، اما پیش از این گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش تهدید کرده بود که به مدارس حمله می‌کند. در یک ماه گذشته به شش مدرسه در این ولایت حمله شده است.

 19. جلسه غیرعلنی مجلس ایران درباره بحران ارزی

  اکبر رنجبرزاده، عضو هیئت‌ رئیسه مجلس ایران، به تسنیم گفته است که روز یکشنبه جلسه‌ای غیرعلنی برای بررسی بحران ارزی در ایران برگزار خواهد شد.

  به گفته او قرار است رئیس‌کل بانک مرکزی، وزیران کشور، اطلاعات، اقتصاد و صنعت در این جلسه حضور داشته باشند.

 20. هشدار پلیس درباره اعتصاب کامیون‌داران

  یک مقام ارشد پلیس ایران درباره اعتصاب کامیون‌داران در ایران هشدار داده است.

  محمد شرفی، رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی ایران به تلویزیون ایران گفته است کامیون‌داران در "شرایط خطیر کشور همکاری خوبی دارند" ولی افزوده است با برخی که "نیت خیری ندارند و در مسیر حرکت کامیون‌داران اخلال ایجاد می‌کنند و مانع حرکت آنها می‌شوند، به شدت برخورد می‌شود و متخلفان مجازات خواهند شد."

  بیشتر بخوانید.