Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. تحریم‌های آمریکا علیه ایران از نیمه شب یکشنبه ١٣ آبان (به وقت واشنگتن) بازگشت
 2. دور دوم تحریم‌ها شامل صنعت نفت، مبادلات بانکی، کشتیرانی، خدمات بیمه‌ای و بخش انرژی ایران می‌شود
 3. گزارش شده که آمریکا برای هشت کشور معافیت‌هایی در نظر گرفته است
 4. گزارش شده که ٧٠٠ شخص و نهاد به فهرست تحریم‌های ایران اضافه می‌شوند
 5. حسن روحانی گفته ایران تحریم‌ها را دور می‌زند
 6. اتحادیه اروپا بر مخالفتش با موضع ترامپ درباره برجام تاکید کرده

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. پومپئو: آمریکا با مردم ایران ابراز همبستگی می کند

  View more on twitter

  ی

 2. واکنش رئیس بانک مرکزی ایران به تحریم‌ها

  View more on twitter
 3. نامه ایران به دبیر کل سازمان ملل متحد

  به گزارش خبرگزاری رویترز غلامعلی خوشرو، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیر کل این سازمان، از این نهاد خواست تا آمریکا را به خاطر اعمال مجدد تحریم‌ها علیه صنعت نفت و کشتیرانی ایران مسئول بداند.

  او در نامه به دبیر کل سازمان ملل ضروری دانست که این سازمان و کشورهای عضو آن واکنشی جمعی به "رفتار غیر مسئولانه آمریکا" نشان دهند تا حاکمیت قانون را تضمین و از چندجانبه گرایی حمایت کنند.

  نماینده ایران در این نامه آمریکا را به نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت متهم کرده است. شورای امنیت سازمان ملل متحد تیر ماه ۱۳۹۴ با تصویب قطعنامه ۲۲۳۱، تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را لغو کرد.

 4. هوک: ایران دو میلیارد دلار از دست داده

  برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت که حکومت ایران از زمان خروج دولت دونالد ترامپ از برجام دو میلیارد دلار از درآمد خود را از دست داده است. آقای هوک مدعی شد که از ماه مه تا الان فروش نفت ایران حدود یک میلیون بشکه کاهش یافته در حالی که قیمت نفت افزایش قابل توجهی نداشته است.

 5. نماینده ویژه آمریکا: عربستان، عراق و روسیه جای خالی ایران در بازار نفت را پر می‌کنند

  برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران می‌گوید هدف نهایی آمریکا همچنان به صفر رساندن صادرات نفت ایران است و ایالات متحده قصد دارد این کار را به گونه‌ای انجام دهد که بازار آسیبی نبیند. آقای هوک گفت این هدف با جایگزینی صادرات نفت ایران از سوی کشورهایی مانند آمریکا، عربستان سعودی، عراق و روسیه انجام خواهد شد.

  آمریکا هم‌زمان با اعمال تحریم‌های گسترده از جمله در حوزه نفت و انرژی علیه ایران، برای هشت کشور چین، ژاپن، هند، کره جنوبی، ترکیه، تایوان، ایتالیا و یونان معافیت‌هایی برای خرید نفت ایران در نظر گرفته است.

 6. سویفت دسترسی بعضی بانک‌های ایرانی به سیستم پیام‌رسان خود را مسدود کرد

  سویفت، سیستم ارتباطات مالی بین بانکی مستقر در بلژیک، اعلام کرد که دسترسی بعضی از بانک‌های ایرانی را به سیستم پیام‌رسان این سیستم را مسدود می‌کند.

  سویفت در بیانیه‌ای کوتاه که بعد از اعلام رسمی بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران منتشر کرده تعلیق دسترسی بعضی بانک‌های ایرانی به سیستم پیام‌رسانی خود را "تاسف‌آور" توصیف کرده اما گفته است که این اقدام را در جهت منافع مربوط به "ثبات و یکپارچگی" سیستم مالی بین‌المللی انجام داده است. سویفت در بیانیه خود اشاره‌ای به تحریم‌های آمریکا علیه ایران نکرده است.

 7. تشکر نتانیاهو از ترامپ

  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، امروز را "روزی تاریخی" خوانده و از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به دلیل "تصمیم شجاعانه و مهم" او برای بازگرداندن تحریم‌های ایران تشکر کرده است. آقای نتانیاهو اعمال تحریم علیه ایران را برای "ثبات، امنیت، و صلح" مفید خوانده است.

 8. نام تعدادی از مقام‌های ایرانی در فهرست تحریم‌های آمریکا

  در فهرست مفصلی که وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم‌های ایران منتشر کرده نام تعدادی از مقام‌های ایرانی هم دیده می‌شود. از جمله:

  • سیف‌الله جشن ساز، مدیرعامل سابق شرکت نیکو و مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران
  • احمد قلعه بانی، رئیس پیشین سازمان گسترش و مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران
  • محمد سعیدی: مدیرعامل کشتیرانی ایران
  • محمدحسین داجمر، مدیرعامل پیشین کشتیرانی ایران
  • جابر صفدری، مدیر تاسیسات غنی‌سازی نطنز
  • محمود محدث، مدیر سابق اکتشاف شرکت ملی نفت ایران
  • مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت
  • محمود زیرکچیان زاده، مدیرعامل پیشین نفت فلات قاره ایران
  • محمود نیکوسخن، مدیر امور مالی شرکت ملی نفت ایران
 9. بولتون: به تحریم‌های فعلی در این سطح رضایت نمی‌دهیم

  جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا می‌گوید علاوه بر تحریم‌های اعلام شده تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال خواهد شد. او گفت: "ما تحریم‌هایی خواهیم داشت که فراتر از این خواهد رفت. ما از سطح تحریم‌های موجود که به زمان اوباما مربوط می‌شود رضایت نخواهیم داد."

 10. ده‌ها بانک ایرانی در فهرست تحریم

  نام ده‌ها بانک که شامل تقریبا تمام بانک‌های فعال درایران می‌شود، در فهرست وزارت خزانه‌داری آمریکا دیده می‌شود. بانک‌های ملی، سپه، تجارت، ملت و کشاورزی از جمله بانک‌های تحریم‌شده هستند.

 11. هواپیماهای ایران‌ایر در فهرست تحریم‌ها

  در فهرستی وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم‌های ایران منتشر کرده نام هواپیمایی جمهوری اسلامی (ایران ایر) هم به چشم می‌خورد.

  ده‌ها هواپیمای ایران ایر با مشخصات جزیی از جمله شماره سریال هم در فهرست تحریم‌ها دیده می‌شود.

 12. پایان نشست خبری وزرای خارجه و خزانه‌داری آمریکا

  نشست خبری وزاری خارجه و خزانه‌داری آمریکا درباره بازگشت تحریم‌های ایران پایان یافت.

 13. Post update

  مایک پومپئو: ایران فشار زیادی در عارق وارد کرده و برجام نتوانست جلوی نفوذ ایران را در منطقه بگیرد. امیدواریم که تلاش‌های ما جلوی ظرفیت ایران را برای بی‌ثبات کردن خاور میانه و اروپا بگیرد.

 14. Post update

  پومپئو: نیروگاه بوشهر بخشی از استثنا ها در زمینه تحریم است. معافیت‌ها محدود و موقت است.

 15. Post update

  مایک پومپئو: فرق ایران و عربستان و رفتار آنها بسیار زیاد است. عربستان در حال تلاش برای مبارزه با تروریسم است اما جمهوری اسلامی نیروی اصلی بی‌ثبات‌کننده خاور میانه است.

 16. Post update

  استیو منوچین: ما هرگز نگفتیم که کشورهای اروپایی از تحریم‌ها معاف می‌شوند. ما انتظار داریم آنها به جز موارد بشردوستانه تحریم‌ها را رعایت کنند. اجازه نخواهیم داد که فعالیت‌ها به اسم بشردوستانه ولی با هدف تروریستی باشد.

 17. Post update

  منوچین: ما می‌خواهیم برای رهبران ایران روشن کنیم که تحت فشارهای خردکننده قرار خواهند گرفت... ما با دقت بسیار فراوان فعالیت‌های ایران را تحت نظر داریم. ... شرکت‌های سراسر دنیا بدانند که ما به شدت پیگیر تحریم‌ها هستیم.

 18. Post update

  استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا: امروز پنجاه بانک ایران و بسیاری از زیر مجموعه‌های آنها هدف تحریم‌ قرار می‌گیرند. چهارصد مورد در حوزه هوایی و کشتیرانی و ... مورد تحریم‌ قرار می‌گیرند.

 19. Post update

  وزیر خزانه‌داری آمریکا: امروز صبح تحریم‌ها را برمی‌گردانیم . این بخشی از تلاش‌های حداکثری آمریکا علیه "بزرگ‌ترین حامی تروریسم" در جهان است... ما صدها فرد و گروهی را که به خاطر برجام از تحریم خارج شده بودند به لیست برمی‌گردانیم.

 20. Post update

  وزیر امور خارجه آمریکا: بیش از دوازده کشور خرید نفت ایران را متوقف می‌کنند. تعدادی از کشورها معافیت خرید نفت از ایران را دریافت کرده‌اند... بعضی از این کشورها نشان داده‌اند که به شدت واردات نفت از ایران را کاهش داده‌اند