Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. خبر فوریمناظره تلویزیونی برگزیت بین ترزا می و جرمی کوربین لغو شد

  مناظره تلویزیونی میان ترزا می و جرمی کوربین، که قرار بود درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا انجام شود، لغو شد.

  در روزهای اخیر، که بحث برگزیت در صحنه سیاسی بریتانیا به شدت داغ شده، برگزاری مناظره‌ رهبران دو حزب اصلی کشور و چگونگی و شبکه پخش آن مناظره احتمالی خبرساز شده بود.

  هفته آینده در پارلمان بریتانیا روی طرح ترزا می، نخست وزیر، برای خروج از اتحادیه اروپا رای‌گیری می‌شود. خانم می در هفته جاری به طور بی‌سابقه‌ای در سه رای‌گیری مرتبط با برگزیت شکست خورد.

  بیشتر بخوانید: شکست تاریخی ترزا می در پارلمان بریتانیا و تشدید تردیدها

 2. ابراهیم شکوری دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران شد

  با شروع اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در ایران یک تغییر مهم در فدراسیون فوتبال ایران اتفاق افتاد؛ با قبول استعفای محمدرضا ساکت، ابراهیم شکوری دبیرکل فدراسیون فوتبال ایران شد.

  شکوری بازیکن پیشین تیم‌های پرسپولیس و سایپا قبلا به عنوان معاون ساکت در فدراسیون فوتبال فعالیت می‌کرد

  View more on twitter
 3. پرواز هواپیمای شناسایی آمریکا بر فراز اوکراین

  وزارت دفاع آمریکا می گوید که یک هواپیمای شناسایی آمریکایی برفراز اوکراین به پرواز درآمده است تا تعهد آمریکا به حفظ امنیت اوکراین را تاکید کند.

  به گفته وزارت دفاع آمریکا حمله بی‌دلیل ماه پیش روسیه به کشتی های اوکراینی در دریای سیاه اقدامی خطرناک درجهت افزایش تنش‌ها بوده است و یکی دیگر از اقدامات تهدید کننده و تحریک آمیزروسیه به شمار می‌آید.

  روسیه می گوید که شناورهای اوکراینی وارد آب‌های سرزمینی روسیه شده‌ بودند واین اقدامی تحریک آمیز از جانب اوکراین بوده است .

 4. تنبیه یک پدر آمریکایی برای مقابله با قلدری دخترش

  یک پدر آمریکایی برای تنبیه دخترش که به دلیل زورگویی و قلدری از اتوبوس مدرسه محروم شده بود، او را مجبور کرد که مسیر خانه تا مدرسه (هشت کیلومتر) را پیاده برود.

  پدر کریستین، دانش‌آموز ده ساله که برای دومین بار به دلیل زورگویی برای سه روز حق استفاده از سرویس مدرسه را نداشت، میگوید که قصد داشته با این حرکت به او درس زندگی بدهد.

  او درحالیکه با خودرو دنبال دخترش حرکت می‌کرد او را مجبور کرد که در هوای سرد این مسیر طولانی را بپیماید.

  ویدئویی که این پدر از تنبیه دخترش روی فیسبوک منتشر کرده است، بیش از ۱۵ میلیون بار دیده شده است و هزاران نفر درباره آن اظهار نظر کردند.

  View more on facebook
 5. حمایت چند وکیل دادگستری در ایران از دختران شین آباد: 'دولت مسئول تام بوده است'

  دختران شین آباد

  تعدادی از وکلای دادگستری در ایران در یک نامه سرگشاده ضمن حمایت از دخترانی که در آتش سوزی مدرسه روستای شین آباد صدمه دیدند، اعلام کردند که دولت "مسئول تام" این حادثه بوده و به همین دلیل مکلف به جبران ضرر و زیان و پرداخت خسارات مادی و معنوی به این دختران است.

  در بخشی از این نامه آمده: "در هفتمین سالگرد این فاجعه سهمناک که در داخل کلاس درس برای شما روی داده، ما جمعی از وکلای دادگستری ایران از دولتمردان ایرانی درخواست می‌کنیم تا به تکالیف قانونی، حقوقی، انسانی و شرعی خود در قبال دختران شین‌آباد و سایر کودکان ایران زمین عمل کنند."

  حسین احمدی‌نیاز، یوسف مولایی، قاسم شعله سعدی، مصطفی ترک همدانی، محمد نجفی، محمد مصطفایی و محمدعلی جداری فروغی از جمله این شانزده وکیل هستند.

 6. مردم کوبا به اینترنت موبایل دست یافتند

  زن در حال استفاده از موبایل

  مردم کوبا از امروز می‌توانند از اینترنت موبایل (تری جی) استفاده کنند.

  اتسکا، شرکت خدمات اینترنتی می‌گوید که شهروندان کوبایی از امروز می‌توانند برای برخورداری از این سرویس ثبت نام کنند.

  تا کنون در کوبا افراد از وای فای مکان‌های مختلف و کافه‌های اینترنتی استفاده می‌کردند و سرویس اینرنتی موبایل محدود به کارمندان دولت، خبرنگاران و تاجران خارجی بوده است.

  البته همچنان برای بسیاری در کوبا استفاده از اینترنت موبایل به دلیل هزینه بالای آن ممکن نخواهد بود.

 7. هشدار دولت فرانسه به معترضان جلیقه زرد

  دولت فرانسه هشدار داده تظاهراتی که معترضان جلیقه زرد برای روز شنبه برنامه ریزی کرده‌اند ممکن است به خشونت کشیده شود.

  شنبه گذشته پاریس و شهرهای دیگر فرانسه صحنه گسترده‌ترین اعتراضات دهه اخیر در این کشور بود.

  روز گذشته دولت فرانسه اعلام کرد مالیات‌های جدید بر سوخت را برای یک سال معوق می‌کند. مالیاتهایی که جرقه اعتراضات هفته های گذشته را زد اما حالا معترضان می گویند خواستار کاهش هزینه های زندگی هستند و به اعتراض ادامه خواهند داد.

 8. سخنگوی وزارت بهداشت ایران: مردم دارو ذخیره نکنند

  ایرج حریرچی، سخنگو و معاون کل وزارت بهداشت ایران در یک برنامه تلویزیونی گفت: "باید از مردم عذرخواهی کنم اگر حتی برای تهیه یک قلم دارو تحت فشار قرار گرفتند، اما برای داروهایی که در لیست دارویی کشور وجود دارند، کمبود یک تا یک و نیم درصدی همانند سایر کشورهای دنیا، عدد بالایی نیست و کمبودهای دارویی کشور در حال حاضر حدود یک درصد است اما مردم هیچ نگرانی از بابت تامین دارو نداشته باشند و از ذخیره کردن دارو پرهیز کنند چون تاریخ انقضای آن می گذرد."

  او در ادامه گفته: " توزیع یک دارو به اندازه مصرف ۶ ماهه در کشور انجام می شود، اما در عرض ۱۵ روز به اتمام می رسد که این نشان می‌دهد مردم به ذخیره سازی دارو می‌پردازند و در این شرایط مجبور می‌شویم که برخی داروها و داروهای بیماران خاص و صعب العلاج را در برخی داروخانه‌های خاص توزیع کنیم."

 9. همدردی سفیر بریتانیا با قربانیان حادثه چابهار

  راب مکِر، سفیر بریتانیا در تهران در توییتی ضمن ابراز همدردی با قربانیان حمله انتحاری امروز در چابهار نوشت: "هیچ توجیهی برای تروریسم وجود ندارد."

  View more on twitter
 10. واکنش ظریف به انفجار چابهار: چنین جنایاتی بدون مجازات باقی نمی‌ماند

  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران ساعاتی پس از حمله انتحاری صبح پنجشنبه در چابهار در توییتر خود نوشت: "تروریست‌هایی که بوسیله خارجی‌ها حمایت می‌شوند بیگناهان را در چابهار کشته و مجروح کردند. همانطور که در گذشته هم به روشنی گفته بودیم چنین جنایاتی هرگز بدون مجازات باقی نمی‌ماند: در سال ۲۰۱۰، نیروهای امنیتی ما گروهی از نیروهای افراطی که در حال رفتن به امارات متحده عربی بودند را دستگیری کردند. حرف‌های من را به یاد داشته باشید: ایران تروریست‌ها و اربابان آنها را به پای میز محاکمه خواهد کشاند."

  View more on twitter
 11. واکنش وزیر نفت ایران به خروج قطر و عدم پایبندی عربستان به سهمیه اوپک

  به گزارش بهرنگ تاج‌دین از مقر اوپک در وین، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران درباره خروج قطر و عدم پایبندی عربستان به سهمیه تعیین شده از سوی اوپک، گفت: "اینها نشانه‌های خوبی برای بقای اوپک نیست."

  View more on twitter
 12. بازداشت سه عضو گروه راست افراطی در بریتانیا

  پلیس ضد تروریسم بریتانیا سه عضو یک گروه راست افراطی را در نقاط مختلف این کشور دستگیر کرد.

  این سه جوان ۱۷ تا ۲۱ ساله عضو گروه نئو نازی سونن کریگ هستند و به تشویق عملیات تروریستی و پخش نشریاتی در این رابطه متهم شده‌اند.

  اعضای این گروه پیشتر با انتشار مطالبی در اینترنت شاهزاده هری، نوه ملکه بریتانیا را بدلیل ازدواج با مگان مرکل به "خیانت نژادی" متهم کرده‌اند.

 13. محکومی در تنسی آمریکا برای اعدام خود صندلی الکتریکی را انتخاب کرد

  صندلی الکتریکی
  Image caption: صندلی الکتریکی که در گذشته استفاده می‌شد، کم کم دوباره جای خود را به عنوان روش اصلی اجرای حکم اعدام در آمریکا خواهد گرفت

  یک زندانی در ایالت تنسی آمریکا روش صندلی الکتریکی را برای اعدام خود انتخاب کرده است. دلیل این مساله افزایش بحث‌ها درباره زجرآور بودن روش اعدام به وسیله تزریق ماده سمی عنوان شده است.

  اعدام به وسیله تزریق ماده کشنده روش مرسوم اجرای حکم اعدام در این ایالت آمریکاست اما با این حال محکومانی که جرمی را پیش از سال ۱۹۹۹ میلادی انجام داده‌اند، این حق را دارند که بین روش تزریق ماده کشنده و صندلی الکتریکی یکی را انتخاب کنند.

 14. 'عراق برای قطع واردات گاز از ایران به ۲ سال وقت نیاز دارد'

  یک مقام ارشد شرکت گاز عراق می‌گوید که عراق حداقل به دو سال وقت نیاز دارد تا بتواند با افزایش تولید گاز، واردات گاز از ایران برای برق نیروگاه‌هایش را متوقف کند.

  به گزارش رویترز، حیان عبدل غنی، رئیس شرکت دولتی گاز جنوبی عراق به خبرنگاران گفت که میزان تولید گاز عراق در حال حاضر کافی نیست و این کشور مجبور به وارد کردن گاز از ایران است.

  به گفته آقای عبدل غنی، انتظار دارد که میزان گاز تولیدی عراق در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۱.۳ میلیون فوت مکعب در روز برسد.

 15. دستگیری عاملان قطع گسترده درختان کنوکارپوس در اهواز

  چند نفر که متهم به قطع گسترده درختان کنوکارپوس در شهر اهواز بودند، بازداشت شدند. این خبر را علیرضا عالیپور، معاون خدمات شهری شهرداری اهواز اعلام کرد. متهمان تنه درختان کنوکارپوس را به طور کامل قطع می‌کردند.

  این افراد در حالی بازداشت شده‌اند که طبق مصوبه شورای سلامت، شهرداری خود موظف شده بود این درختان را هرس کند.

  علاوه بر شهرداری، شرکت توزیع نیروی برق اهواز نیز به سبب تداخل شاخ و برگ درختان با شبکه برق، شاخه این درختان را قطع می‌کرد.

  آقای عالیپور گفته انگیزه متهمان مشخص نیست اما گمان می‌رود علت این اقدام فروش تنه درختان و تهیه زغال باشد.

  پیش از این، شورای سلامت و دانشگاه علوم پزشکی اهواز اعلام کرده بودند گرده‌های گیاه کنوکارپوس عامل تنگی نفس شماری از شهروندان اهواز است.

  کنوکارپوس پوشش گیاهی مرسومی است که شهرداری‌های برخی شهرهای استان خوزستان، بوشهر و هرمزگان، کاشت آن را در دستور کار خود قرار داده بودند.

  به گزارش دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، این درختان از اوایل دهه هشتاد خورشیدی از طریق کشور‌های حاشیه خلیج فارس وارد ایران شده است.

 16. مذاکرات صلح یمن در سوئد آغاز شد

  مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد درباره یمن در آغاز مذاکرات سوئد گفت که امیدوار است که این مذاکرات پیام صلحی به مردم یمن باشد.

  گفت‌وگوهای مورد حمایت سازمان ملل میان شورشیان حوثی و و دولت مورد حمایت عربستان، پس از دو سال، امروز در استکهلم آغاز شد.

  به گفته آقای گریفیتس امضای موافقتنامه مبادله زندانیان میان گروه‌های درگیر باعث خواهد شد هزاران زندانی بتوانند به خانواده‌های خود بپیوندند.

  جنگ یمن شاهد یکی از بدترین فاجعه های انسانی در دهه های اخیر بوده است.

  در تقریبا چهار سالی که از شروع این جنگ می گذرد، هزاران نفر کشته و میلیون ها نفر در معرض قحطی و گرسنگی قرار گرفته اند.

 17. وزارت کشور ایران: اوضاع امنیتی چابهار تحت کنترل است

  مدیر کل مرزی وزارت کشور ایران در پی انفجار چابهار به خبرگزاری ایرنا گفته است اوضاع امنیتی در این شهر تحت کنترل است و شرایط عادی است.

 18. زنگنه: ایران از اوپک خارج نمی‌شود

  View more on twitter
 19. تیراندازی در مراسم عروسی چهار کشته بر جا گذاشت

  فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفته است در حادثه تیراندازی در مراسم عروسی در کرمانشاه چهار نفر کشته شده و ۱۶ نفر زخمی شدند.

  او به خبرگزاری ایرنا گفته است تیراندازی شامگاه ۱۴ آذر در جریان برگزاری مراسم عروسی در شهرک چمن کرمانشاه روی داد که منجر به کشته و زخمی شدن ۲۰ نفر شد.

  فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفته است یکی از مهمانان که سابقه شرارت و قتل داشته پس از درگیری با چند نفر از مهمانان و تهیه سلاح کلاشینکف اقدام به تیراندازی در مراسم کرد.

  فرد ضارب هنوز بازداشت نشده و پلیس در تلاش برای دستگیری اوست.

 20. نماینده آمریکا برای صلح افغانستان به روسیه رفت

  سفارت آمریکا در کابل اعلام کرده که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان پس از دیدار با رهبران حکومت افغانستان در ادامه سفرهای منطقه‌ای خود به مسکو سفر کرده است.

  آقای خلیلزاد پس از سفر به پاکستان امروز در کابل با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان دیدار کرد.

  در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز آمده که آقای خلیلزاد در مورد سفرهای خود به رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان اطلاعات داده است.

  این سومین دور از سفرهای منطقه‌ای آقای خلیلزاد برای صلح افغانستان است. او تاکنون دو بار با نمایندگان طالبان در دوحه قطر نیز دیدار کرده است.

  خلیلزاد