Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. سفیر ایران در تفلیس در دیدار با وزیر امور خارجه گرجستان در مورد وضعیت سفر ایرانیان به این کشور گفت‌و‌گو کرد
 2. اتحادیه اروپا به ترزا می در مورد مذاکره مجدد جواب منفی داد
 3. با ۱۴ ثانیه نگاه کردن به زنان در افغانستان "جریمه نمی‌شوید"

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. ناتو شمار دقیق آخرین نیروهای بین‌المللی باقی مانده در افغانستان را منتشر کرد

  در روزهای پایانی سال جاری میلادی، ناتو شمار دقیق آخرین نیروهای بین‌المللی باقی مانده در افغانستان را منتشر کرده است.

  بنا به این آمار، هنوز ۱۶۹۱۰ سرباز ۳۹ کشور در افغانستان باقی مانده‌اند که آمریکا با داشتن ۸۴۷۵ سرباز بیشترین شمار این نیروها را تشکیل می‌دهد.

  آلمان با ۱۳۰۰ و بریتانیا با ۱۱۰۰ سرباز در رده‌های دوم و سوم قرار دارند و لوکزامبورک تنها با ۲ سرباز کمترین شمار نیروها را در افغانستان دارد.

  این نیروها در هشت پایگاه در کابل، پایتخت و ولایت‌های بلخ در شمال، لغمان در شرق، هرات در غرب و قندهار در جنوب افغانستان حضور دارند.

  View more on twitter
 2. 'بدبینی شعور،‌ خوشبینی اراده'؛ توصیه نوام چامسکی به کنفرانس جهانی تغییر اقلیم

  سیاووش اردلان، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که برای پوشش کنفرانس جهانی تغییر اقلیم در لهستان به سر می‌برد در توییتر خود نوشت: "'بدبینی شعور،‌ خوشبینی اراده': توصیه نوام چامسکی، مشهور به یکی از مهمترین متفکران عصر حاضر،‌ درباره راه درست برخورد با بن بست مذاکرات در کنفرانس جهانی تغییر اقلیم است.

  او از طریق ویدیو در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کرد.

  هدف کنفرانس یافتن راهی برای کاهش گازهای گلخانه ایست.

  اختلاف بر سر این است که کشورهای محروم برای مقابله با خسارات تغییر اقلیم از کشورهای پیشرفته پول بیشتر می خواهند و کشورهای وابسته به سوخت فسیلی هم مایل به کاهش گازهای گلخانه ای خود نیستند.

  View more on twitter
 3. یک نفر در اهواز در درگیری مسلحانه با پلیس کشته شده است

  نیروی انتظامی خوزستان از کشته شدن "یک سارق مسلح" در درگیری با پلیس در شهر اهواز خبر داده است.

  سرهنگ علی قاسمپور، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی خوزستان به خبرگزاری ایسنا گفت: "عوامل گشت کلانتری ۱۴ حین گشت‌زنی به یک دستگاه پژو پارس سفید با سه سرنشین مشکوک می‌شوند و مامورین جهت توقف به آنها دستور ایست می‌دهند. اما یکی از سرنشینان پژو با اسلحه کلاشینکف به سمت مامورین تیراندازی کرده و مامورین هم اقدام به تیراندازی متقابل می‌کنند."

  آقای قاسمپورمی‌گوید که خودرو این گروه مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد و در میدان اول کیان آباد اهواز رها می‌شود. به گفته پلیس خودرو و پلاک آن هر دو سرقتی بوده است.

  به گفته پلیس "در بازرسی از این خودرو یک خشاب کلاشینکف با ۳۰ فشنگ و یک عدد شوکر برقی و ابزار سرقت کشف شده است."

 4. یک حقوقدان در زاهدان 'بازداشت شده است'

  شاهد علوی، روزنامه نگار از بازداشت فریبرز شهرکی، حقوقدان یکی از شعبه‌های حل اختلاف قضایی در زاهدان خبر داد و گفت که آقای شهرکی در مرحله بازجویی است و به شدت شکنجه شده است.

  به گفته آقای علوی، فریبرز شهرکی، همراه با پدر لیلی خاتمی، فعال حقوق کودکان که در زاهدان بازداشت شده پیگیر کار خانم خاتمی بوده است که حدود ۱۲ روز پیش از سوی اداره اطلاعات زاهدان بازداشت شده است.

  View more on twitter
 5. سازمان ملل از تشکیل کمیته‌ای برای تدوین پیش‌نویس قانون اساسی سوریه خبر داد

  سازمان ملل می گوید که نماینده ویژه‌اش در امور سوریه هفته آینده در ژنو با مقامات عالیرتبه ایران، روسیه و ترکیه گفت‌وگو خواهد کرد.

  این گفت‌وگوها برای تشکیل کمیته‌ای است که قرار است پیش نویس قانون اساسی جدید سوریه را تدوین کند و مقدمات انتخابات را فراهم کند.

  استفان دمیستورا قرار است شش روز دیگر، روز ۲۰ دسامبر، گزارش ماهانه خود را به شورای امنیت سازمان ملل بدهد و دیدار با مقامات ایران، روسیه و ترکیه پیش از آن برگزار خواهد شد.

 6. ترزا می: هنوز کارهای زیادی برای به نتیجه رسیدن برگزیت در پیش است

  ترزا می نخست وزیر بریتانیا که برای مذاکره با سران اتحادیه اروپا به بروکسل سفر کرده است، می گوید هنوز کارهای زیادی برای به نتیجه رسیدن توافق خروج از اتحادیه اروپا در پیش است.

  رهبران کشورهای عضو اتحادیه، درخواست او را برای تغییر توافقنامه برگزیت رد کردند.

  خانم می از رهبران اتحادیه اروپا خواسته بود که درباره موقتی بودن شرایط ویژه میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند تضمین حقوقی دهند.

  این توافق را دولت بریتانیا اتحادیه اروپا امضا کرده‌اند، اما مشخص شده که پارلمان بریتانیا در شکل فعلی به آن رای نخواهد داد.

 7. دانشکده‌های پزشکی ژاپن در نتایج داوطلبان دختر 'دستکاری کرده‌اند'

  تحقیقات دولت ژاپن نشان داد که حداقل نه دانشکده پزشکی در پذیرش دانشجویان دستکاری کرده‌اند تا داوطلبان دختر را از ورود به این رشته بازدارند.

  ده دانشکده متهم شده‌اند که امتحان‌های ورودی نامناسب داشته‌اند و بر اساس سن و جنس با داوطلبان رویکرد متفاوتی داشته‌اند.

  تحقیقات در این باره تابستان امسال آغاز شد؛ زمانی که مشخص شد دانشکده پزشکی توکیو در سال ٢٠٠٦ نتایج امتحان ورودی داوطلبان دختر را دستکاری کرده چون بر این عقیده بوده که دختران ازدواج می‌کنند و بچه‌دار می‌شوند و کار طبابت را رها می‌کنند.

 8. تعداد کشته شدگان تیراندازی بازار کریسمس استراسبورگ به چهار نفر افزایش یافت

  با مرگ یکی از مجروحان حادثه تیراندازی استراسبورگ فرانسه، آمار کشته شدگان این حادثه به چهار نفر افزایش پیدا کرد.

  صبح امروز و یک روز پس از کشته شدن عامل این حمله به دست پلیس، بازار کریسمس بازگشایی شد.

  وزیر کشور فرانسه، ادعای گروه موسوم به دولت اسلامی داعش را مبنی بر اینکه شریف شکات، متهم این حادثه عضو این گروه بوده است را رد کرد. او گفت که ادعای این گروه اقدامی کاملا فرصت طلبانه است.

  پلیس هفت نفر از اعضای خانواده شریف شکات، در بازداشت نگه داشته است.

  View more on twitter
 9. کشته شدن شش مامور امنیتی پاکستان دردرگیری در نزدیکی مرز ایران

  در اثر یک حمله مسلحانه در مناطق کوهستانی جنوب غرب پاکستان و در نزدیکی مرز ایران شش مامور امنیتی پاکستان کشته شدند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام رسمی ایالت بلوچستان پاکستان، با اعلام این خبر گفت که حدود ۱۴ مامور دیگر هم در این حمله سنگین مجروح شدند.

  منطقه بلوچستان پاکستان از سال ۲۰۱۶ شاهد چندین مورد درگیری مسلحانه بوده است.

  هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله روز جمعه در این منطقه را بر عهده نگرفته است.

 10. پولیتیکو: دونالد ترامپ می‌خواست در کنار رضا پهلوی پیام نوروزی بفرستد

  نشریه پولیتیکو نوشته است که مشاوران امنیت ملی دونالد ترامپ، در اولین پیام نوروزی او بعد از رسیدن به ریاست جمهوری، این موضوع را بررسی کردند که به گونه‌ای متفاوت عمل کنند و رئیس جمهور آمریکا در کنار رضا پهلوی، ولیعهد سابق ایران پیام نوروزی خود را ضبط کند.

  به نوشته پولیتیکو، در نهایت مشاوران امنیت ملی آمریکا تصمیم گرفتند چنین نکنند و یک پیام متعارف منتشر کنند.

 11. احمد علم‌الهدی: رهبری فرمودند تلگرام فیلتر و تعطیل شود

  احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد امروز گفت: "رهبری فرمودند تلگرام فیلتر و تعطیل شود. به صورت اسمی، تلگرام فیلتر شد ولی در کنارش، دو نرم‌افزار ایجاد کردند تا تلگرام بر فضای مجازی مسلط باشد. فضای مجازی امروز زندگی و فضای فرهنگی برای مردم ماست، آیا باید به آفت‌های فرهنگی بی‌‌تفاوت باشیم؟"

  امام جمعه مشهد گفت: "امروز متاسفانه امکانات شبکه‌‌‌های اجتماعی داخلی در مقابل شبکه اجتماعی خارجی صفر و حتی زیر صفر است یعنی در مقابل سه‌ هزار سرور تلگرام، شبکه‌‌های اجتماعی داخلی ۳۵ سرور دارند. این قابل مقایسه است؟"

  آقای علم‌الهدی همچنین گفت پهنای باندی که به تلگرام داده شده پانصد گیگابایت است در حالی که پهنای باند شبکه‌‌های اجتماعی داخلی ۳۲ گیگابایت است: "به دشمن اتوبان چهار بانده داده شده ولی برای مدافعین داخلی جاده خاکی می‌دهند. این فضایی که دختران را بی‌‌عفت و جوانان را نابود می‌‌کند و فشار سیاسی - امنیتی برای کشور ایجاد می‌کند."

 12. امیدواری امام جمعه تهران برای رد مصوبات اف‌ای‌تی‌اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام

  کاظم صدیقی، در نماز جمعه امروز تهران با انتقاد از موضوع پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم و اشاره به بررسی لوایح آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران گفت: "ما به مجمع تشخیص مصلحت امید داریم و می دانیم مانند شورای نگهبان و همه مردم علاقمند به عزت و استقلال فکرمی کنند و امیدواریم و انتظار داریم مردم را از نگرانی خارج کنند."

  او در سخنرانی امروز خود اف‌ای‌تی‌اف را با برجام مقایسه کرد و گفت "مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود. اف‌ای‌تی‌اف مایه خود تحریمی است."

  به گفته او این کنوانسیون و پیوستن آن خلاف قانون اساسی و خلاف نظر آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

  پیوستن دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم یکی از پیشنهادهای چهارگانه گروه ویژه اقدام مالی (اف ای تی اف) است.

  هدف از این پیشنهادها ارتقای مقررات ضدپولشویی در جمهوری اسلامی است تا نام ایران از فهرست سیاه اف ای تی اف خارج شود و امکان همکاری این کشور با نظام بانکی بین‌المللی فراهم شود.

  در حال حاضر مجلس ایران هرچهار پیشنهاد اف‌ای‌تی‌اف درباره قوانین داخلی را تصویب کرده اما به جز قانون اصلاح شده مبارزه با تامین مالی تروریسم که نهایی شده، سه مورد دیگر از این چهار پیشنهاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

 13. فرود اضطراری یک هواپیمای مسافربری خارجی در شیراز

  خبرگزاری‌های ایران به نقل از احسان استوار، مدیر روابط عمومی فرودگاه شیراز گزارش دادند که ظهر امروز یک هواپیمای مسافربری که از فرودگاه دوبی به مقصد اسلو در نروژ در حرکت بوده به دلیل "نقص فنی" در فرودگاه شیراز به زمین نشسته است.

  به گفته آقای استوار ۱۷۰ سرنشین این هواپیمای در سالن پروازهای خارجی فرودگاه شیراز مننتظر هواپیمای جایگزین هستند.

 14. یک سرباز آمریکایی در افغانستان کشته شد

  نیروهای 'حمایت قاطع' به فرماندهی ناتو در افغانستان در بیانیه‌ای گفته اند که یک مامور ارتش آمریکا در یک حادثه غیرجنگی در افغانستان کشته شده است.

  در بیانیه مشخص نشده که منظور از حادثه غیرجنگی چیست اما معمولا این عبارت در مواردی به کار رفته است که فرد نفوذی در میان نیروهای ارتش افغانستان به روی نیروهای آمریکایی آتش گشوده.

  یکی از خونین‌ترین این گونه حملات در سال جاری منجر به کشته شدن ۳ سرباز آمریکایی و زخمی شدن ۳ تن دیگر از همقطارانشان در افغانستان شد.

  به این ترتیب، شمار کشته شدگان ارتش آمریکا در افغانستان در سال جاری به ۱۷ تن می‌رسد.

  پس از پایان ماموریت جنگی نیروهای بین المللی در ۲۰۱۴ در افغانستان، بیشتر این نیروها در کار آموزش هستند بجز نیروهای آمریکایی که هنوز به ارتش افغانستان در خط مقدم جنگ نیز یاری می‌رسانند.

  سربازان آمریکا
 15. سالانه حداقل '١٥٠ هزار نفر' در ایران سکته مغزی می‌کنند

  قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت ایران می‌گوید روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر و سالانه ۱۵۰ تا ۱۶۰هزار نفر در ایران دچار سکته مغزی می ‌شوند که پانزده درصد آنها منجر به مرگ می‌‌شود. سی درصد این افراد کمتر از پنجاه سال دارند.

  به گفته آقای جان بابایی سی درصد بیماران نیز بدون عوارض و ناتوانی، بهبود کامل خواهند یافت. او گفت ۷۵ بیمارستان با استفاده از "طرح مدیریت درمان سکته های مغزی" به بیش از چهار هزار مورد سکته مغزی رسیدگی کرده و آنان را به زندگی عادی بازگردانده‌اند.

  به گفته آقای جان بابایی گفت تا پایان پارسال تنها ۵۵ بیمارستان در این طرح مشارکت می‌کردند و از ابتدای امسال بیست بیمارستان دانشگاهی دیگر به این طرح پیوسته‌اند.

 16. کوزوو ارتش تشکیل می‌دهد

  مجمع ملی کوزوو تشکیل ارتش را تصویب کرد و به این ترتیب نیروی امنیتی کوزوو که مجهز به سلاح‌های سبک است به سطح ارتش ارتقا خواهد یافت.

  ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو از این تصمیم اظهار تاسف کرده و گفته ناتو در مشارکت با نیروی رزمی کوزوو بازنگری خواهد کرد.

  برخی کارشناسان معتقدند اقدام کوزوو باعث تنش با صربستان خواهد شد و دبیرکل ناتو هم از هر دو طرف خواسته از ایجاد تنش پرهیز کنند.

  صربستان استقلال کوزوو را که ده سال پیش اعلام شد به رسمیت نمی‌شناسد و ارتش کوزوو را تهدیدی برای اقلیت صرب‌تبار آن می‌داند.

 17. وکیل ترامپ: پرداخت حق السکوت به دستور خود ترامپ بوده است

  مایکل کوهن، وکیل سابق دونالد ترامپ، باردیگر تاکید کرد که پرداخت حق السکوت به دو زن در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا به دستور مستقیم آقای ترامپ بوده است.

  او به شبکه ای‌بی‌سی گفت که آقای ترامپ به او دستور پرداخت این پول را داده است و در سیستم آقای ترامپ هیچ کاری بدون دستور او انجام نمی‌شود.

  به گفته آقای کوهن، آقای ترامپ می‌دانسته پرداخت حق‌السکوت به دو زنی که ادعا کرده بودند با او رابطه داشته‌اند، اقدامی اشتباه بود.

  آقای ترامپ از پرداخت این حق السکوت ابراز بی خبری کرده بود و حتی در واکنش به محکومیت آقای کوهن، توییت کرد: من هرگز از کوهن نخواستم که قانون را نقض کند. او یک وکیل بود و باید قانون را بلد باشد."

  مایکل کوهن، وکیل سابق دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه از سوی یک قاضی فدرال به سه سال زندان محکوم شد.

 18. مراسم خاکسپاری وحید صیادی نصیری برگزار شد

  View more on twitter

  از ایران گزارش شده که مراسم خاکسپاری وحید صیادی نصیری، امروز جمعه با حضور جمعی از فعالین سیاسی و مدنی و دوستان و آشنایان وی در بهشت سکینه قم برگزار شد.

  گزارش شده که این زندانی سیاسی عقیدتی، پس از حدود دو ماه اعتصاب غذا در زندان لنگرود قم، به علت آسیب جسمی ناشی از اعتصاب غذای طولانی مدت جان خود را از دست داده است.

  گزارش شده که اقای وحید صیادی نصیری، بعد از دو ماه اعتصاب غذا در زندان لنگرود قم، به علت آسیب جسمی ناشی از اعتصاب غذای طولانی مدت جان خود را از دست داده است.

  روز گذشته دادستان عمومی و انقلاب قم، ضمن تایید خبر درگذشت این زندانی،مرگ او در نتیجه اعتصاب غذا را تکذیب کرد.

  او گفت که وحید صیادی نصیری به دلیل بیماری کبدی و پس از هفت روز بستری بودن در بیمارستان به خاطر تشدید عوارض بیماری جان خود را از دست داد.

 19. نگرانی از ناموفق بودن کنفرانس اقلیم در لهستان

  کنفرانس جهانی تغییر اقلیم در لهستان در حالی به آخرین روز خود رسیده است که درباره بسیاری از مسائل مهم توافقی نشده است.

  محمد نشید رئیس جمهور پیشین مالدیو و نماینده این کشور در این نشست که حضوری فعال داشته، می‌گوید که اگر کشورها به یک توافق موثر دست نیابند، "هزینه طاقت فرسایی" باید پرداخت شود.

  کشورها درباره میزان تولید گازهای گلخانه‌ای و سند مکتوب توافق اقلیمی پاریس اختلاف نظر دارند

  سیاوش اردلان، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که برای پوشش این نشست به لهستان رفته است از آقای نشید پرسید: "بعضی می‌گویند کشورهای صنعتی این بلا را به سر ما آورده‌اند حالا خودشان آن را حل کنند؟"

  و آقای نشید به او پاسخ داده است: "یعنی می‌گویید چون کشورهای صنعتی ما را به لبه پرتگاه رساندند، پس حالا کشورهای رو به توسعه حق دارند ما را از آن لبه پرتگاه هل بدهند پائین؟"

  گزارش‌های آخرین روز نشست را در بخش‌های خبری تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی و اینجا در سایت ما دنبال کنید.

  View more on twitter
 20. انتقاد ظریف از انعکاس اخبار در روزنامه کیهان

  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که امروز در چهارمین کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان صحبت می‌کرد از انعکاس اخبار در روزنامه کیهان انتقاد کرد.

  او گفت: "ما جمله آقای اوباما را که می گوید "اگر می توانستم، نمی‌گذاشتم یک پیچ و مهره از برنامه هسته ای ایران باقی بماند" تیتر می کنیم اما جمله بعدی را که می گوید "ولی نمی‌توانم" تیتر نمی کنیم. چرا روزنامه کیهان به جای اینکه نمی توانم را تیتر کند و غرور ملی را بالا ببرد، قسمت اول را تیتر می کند. چرا وقتی آقای پمپئو در شورای امنیت می‌گوید ما در قطعنامه ۱۹۲۹ چه چیز را از دست داده ایم، آن را تیتر نمی کنید و چرا نمی گویید این مردم این امکان را از آمریکا گرفتند؛ به خاطر اینکه در جاهایی که هنوز ذهنیت ضدیت با آمریکا دارد و ضدیت با آمریکا بلندترین صدا را دارد، باورشان نشده است که آمریکا را می توان شکست."

  View more on twitter