Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

 1. کره شمالی وزیر تحریم شده توسط آمریکا را 'برکنار کرد'
 2. پایان عملیات مبارزه با فساد در عربستان سعودی
 3. سازوکار ویژه مالی اروپا با ایران پنج‌شنبه راه‌اندازی می‌شود

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. دادگاه آمریکا دولت سوریه را برای هدف گرفتن خبرنگار جنگی محکوم کرد

  دادگاهی در واشنگتن دی سی دولت سوریه را در هدف گرفتن عامدانه ماری کالوین، خبرنگار جنگی مجرم شناخته و دمشق را به پرداخت ۳۰۲ میلیون دلار غرامت متهم کرده است.

  این اولین بار است که دادگاهی در آمریکا دولت سوریه را در جنایت جنگی مجرم شناخته است.

  این حکم نتیجه شکایت کتلین کالوین، خواهر این خبرنگار همراه با سه فرزند اوست که از دولت سوریه بابت برنامه ریزی برای کشتن خانم کالوین به دادگاهی در آمریکا شکایت کرده بود.

  خانم کالوین در فوریه سال ۲۰۱۲ در حملات موشکی دولت سوریه به اقامتگاه خبرنگاران در حمص در کنار یک عکاس فرانسوی کشته شد.

 2. سرمای بی سابقه در آمریکا جان ۸ نفر را گرفت

  کوران مرگبار قطبی در آمریکا به مرگ دست کم ۸ نفر منجر شده است. برودت هوا در بخش هایی از آمریکای شمالی به منفی ۳۰ درجه رسیده است.

  در داکوتای شمالی سرمای هوی به رکورد منفی ۳۷ درجه رسیده است. از مردم در برخی از شهرها از جمله شیکاگو خواسته شده تا در صورت امکان در خانه هایشان بمانند.

  بخش هایی از آبشار نیاگارا در اونتاریو کانادا یخ زده است.

  شیکاگو
  آبشار نیاگارا
  Image caption: آبشار نیاگارا
  داکوتای شمالی
 3. بی بی سی : درعملیات آمریکا در یمن علیه القاعده شماری غیرنظامی کشته شدند

  بی بی سی در یک تحقیق به شواهدی دست یافته که نشان می دهد شماری از غیرنظامیان در جریان سه حمله آمریکا به پیکارجویان القاعده در یمن جان خود را از دست داده اند. آمریکا در مورد تلفات این غیرنظامیان گزارشی نداده است.

  براساس این تحقیق، اولین حمله در ژانویه ۲۰۱۷ و به دهکده ای در ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرق صنعا، پایتخت انجام شده که به کشته شدن دست کم ۷ زن و کودک منجر شد. گفته شده که هفت عضو یک خانواده در حمله دیگری که در ژانویه ۲۰۱۸ در شبوا انجام شد، کشته شدند. حمله سوم در مه ۲۰۱۷ در استان مارب انجام شد که در این حمله هم دست کم ۵ روستایی جان خود را از دست دادند. وزارت دفاع آمریکا، اظهارنظری در مورد این تحقیق بی بی سی نکرده است.

 4. ونزوئلا سه خبرنگار شبکه خبری اسپانیا را آزاد کرد

  آژانس خبری اسپانیایی،افه، گفته است که سه خبرنگار این شبکه که دو روز پیش در ونزوئلا بازداشت شده بودند به کلمبیا اخراج شدند. دو نفر از این خبرنگاران کلمبیایی هستند و نفر سوم اسپانیایی است. هنوز معلوم نیست که آیا راننده این سه خبرنگار که ونزوئلایی است، آزاد شده یا خیر. از سرنوشت دو خبرنگار فرانسوی که آن ها دو روز پیش بازداشت شده بودند، خبری در دست نیست.

  در همین حال پارلمان اروپا در اوایل امروز در یک رای گیری خوان گوایدو را به عنوان رئیس دولت انتقالی ونزوئلا به رسمیت شناخت.

 5. سازمان بهداشت جهانی خواستار دسترسی فوری به اردوگاه پناهجویان در شرق سوریه شد

  سازمان بهداشت جهانی گفته است که نیاز فوری دارد برای ارسال مواد غذایی و تجهیزات ضروری به اردوگاه پناهجویان در شرق سوریه به این محل دسترسی داشته باشد. دهها هزار پناهجو با توجه به سرمای زمستان در شرایط بدی در این اردوگاه قرار دارند.

  به گفته سازمان بهداشت جهانی دست کم ۲۹ کودک در این اردوگاه در هشت هفته گذشته جان خود را از دست دادند. این پناهجویان از بیم جنگ بین پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به این اردوگاه پناه آورده اند.

  سازمان بهداشت جهانی گفته که بسیاری از تازه واردین به این اردوگاه دچار سوءتغذیه هستند.

 6. شهیندخت مولاوردی: راه استاندار و فرماندار شدن زنان بسته شده است

  شهیندخت مولاوردی، معاون سابق امور زنان رئیس‌جمهوری ایران، می‌گوید در دوران فعالیتش به دلیل سیاسی بودن حوزه زنان نتوانسته است حتی یک لایحه برای زنان به مجلس ارائه کند.

  خانم مولاوردی به "حساسیت‌ها" در مورد حضور زنان در دولت حسن روحانی اشاره کرده و می‌گوید در شرایط فعلی "باب استاندار و فرماندار شدن هم تقریبا بسته شده است."

  خانم مولاوردی آذر امسال به دنبال اجرای قانون منع استفاده از بازنشستگان در مناصب دولتی، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

  خانم مولاوردی در دولت اول حسن روحانی معاون امور زنان بود و در دور دوم دستیار رئیس‌جمهوری در حقوق شهروندی شد.

  بیشتر بخوانید:

 7. در آمریکا طرح تبدیل جسد انسان به خاک گلدان منتظر مجوز است

  در آمریکا طرحی برای بازیافت جسد انسان ارایه شده که در صورت اخذ مجوز می‌تواند به خانواده‌ها این امکان را بدهد که به جای سوزاندن و خاکستر کردن جسد آن را به خاک گلدان یا کود تبدیل کنند و با خود به خانه ببرند.

  در طرحی که از چنین مزرعه‌ای در آینده ارایه شده یک گلخانه شیشه‌ای دیده می‌شود که ساختاری شبیه کندوی زنبورها دارد و در دیوارهای آن سلول‌هایی برای اجساد تعبیه شده است. این سلول‌ها طی فرآیندی جسد انسان را به کود و خاک گلدان تبدیل می کنند و وقتی کارشان تمام شد، بازماندگان می توانند به جای خاکستر، بقایای جسد را در قالب یک گلدان پر از خاک مرغوب و غنی شده به خانه ببرند.

  به این ترتیب بقایای جسد انسان کود حاصل‌خیزی خواهد شد که می‌تواند در پای درختان یا باغچه خانه متوفی به کار گرفته شود؛ شاید هم "خاک گل کوزه‌گران".

  بیشتر بخوانید

 8. بخش ویزای سفارت استرالیا در تهران تعطیل شد

  دولت استرالیا دفتر امور ویزایش در تهران را تعطیل کرد.

  سفارت استرالیا در تهران به دلیل احتمال فساد اداری در بخش ویزا اقدام به تعطیلی آن کرده است.

 9. بهروز بوچانی، پناهجوی کرد ایرانی برنده جایزه ادبی استرالیا شد

  بهروز بوچانی، پناهجوی کرد ایرانی در مانوس استرالیا جایزه ادبی ویکتوریا را از آن خود کرد. اما او نمی‌تواند در مراسم اهدای جایزه شرکت کند.

  این جایزه پرارزش‌ترین جایزه ادبی استرالیا است.

  کتاب آقای بوچانی با عنوان "دوستی به جز کوهستان ندارم" در حالی از استرالیا برنده جایزه شده که به نویسنده آن اجازه ورود به این کشور داده نمی شود.

  آقای بوچانی شش سال است که در مانوس به سر می‌برد.

  بوچانی
 10. جمعی از زندانیان سیاسی و فعالان مدنی در نامه‌ای پخش اعترافات اجباری را محکوم کردند

  تعدادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی و فعالان مدنی و سیاسی با انتشار نامه‌ای پخش اعترافات اجباری را محکوم کردند.

  ۲۸ نفر از جمله آرش صادقی، سعید ماسوری، فریبرز رییس دانا، بهروز جاوید تهرانی از امضا کنندگان این نامه با محکوم کردن پخش فیلم طراحی سوخته که به "اعترافات اجباری" اسماعیل بخشی و سپیده قلیان پرداخته بود، آورده‌اند: "جمهوری اسلامی با ساخت سناریوی طراحی سوخته سعی دارد که با اعلام اینکه اشخاص بازداشتی اعترافاتی علیه خود و دیگران داشته اند، روحیه و ریشه مبارزه طلبی در این افراد را بخشکاند. از این رو برآن شدیم به عنوان انسان‌هایی که با این رفتار غیر انسانی جمهوری اسلامی آشنا هستیم، اعلام کنیم، این رفتار قرون وسطایی چیزی از ارزش انسانی و حمایت جامعه از این اشخاص کم نمی کند."

 11. پروین محمدی، فعال کارگری به زندان کچویی کرج منتقل شد

  محمدعلی جداری فروغی، وکیل پروین محمدی، فعال کارگری به ایلنا گفت که خانم محمدی با قرار بازداشت یک ماهه به زندانی شهید کچویی کرج منتقل شد.

  پروین محمدی نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران سه‌شنبه نهم بهمن ساعاتی پس از بازداشت جعفر عظیم‌زاده بازداشت شد.

 12. روابط عمومی آموزش و پرورش قزوین: پرونده مدیر متهم به تنبیه دانش آموز به شورای عالی نظارت ارجاع شد

  محمدحسین بی‌نیاز، مدیر روابط‌عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین از ارجاع پرونده مدیر متهم به تنبیه دانش آموز به شورای عالی نظارت اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین خبر داد.

  به گزارش ایلنا، آقای بی‌نیاز همچنین گفت که مدیر مدرسه همچنان تنبیه بدنی دانش آموز را تکذیب می‌کند که رای شورای عالی نظارت اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین، تکلیف وی را مشخص خواهد کرد.

  مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین ادامه داد: "مدیر مدرسه مستعفی، در حال حاضر در یکی از کانون‌های فرهنگی و تربیتی ناحیه دو قزوین به عنوان مربی مشغول به کار شده است."

 13. نماینده اهواز: ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی حاشیه رودخانه دز زیر آب رفته است

  جواد کاظم‌نسب الباجی، نماینده اهواز در مجلس با اشاره به اینکه ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی حاشیه رودخانه دز در چند روز اخیر زیر آب رفته‌اند، گفت: "مزارع کشاورزان حاشیه رودخانه دز در معرض خطر سیلاب و آب گرفتگی هستند و اگر به آنها رسیدگی نشود، قطعاً آب همه مزارع را در بر خواهد گرفت."

  به گزارش ایسنا، نماینده اهواز در جلسه ستاد مدیریت بحران خوزستان همچنین گفت که در خوزستان "اگر باران باشد شاهد سیلاب هستیم و اگر باران نباشد، ریزگرد داریم."

  بیش از سه روز است که سیل در استان خوزستان سبب آب گرفتگی و تخریب زمین‌های کشاورزی در بسیاری از روستاها شده است.

 14. ۵ چیزی که مردان باید درباره یائسگی بدانند

  یائسگی زنان بر مردان هم اثر می‌گذارد.

  دایان دنزبرینک، روان‌درمانگر و کارشناس یائسگی که در این برنامه شرکت داشت، با بیان تجربهٔ شخصی خودش از یائسگی، تصمیم گرفت به دیگران کمک کند تا این دوران دگرگونی عظیم را به خوبی دریابند.

  در این مطلب ۵ تا از مهم‌ترین چیز‌هایی که او فکر می‌کند مردان باید دربارهٔ یائسگی بدانند را آورده‌ایم.

  بیشتر بخوانید

 15. برف و باران، سیل و ریزگرد ایران را در می‌نوردد

  Video content

  Video caption: برف و باران، سیل و ریزگرد ایران را در می‌نوردد
 16. نمایش هوایی جنگنده‌ میگ ۲۹ در آسمان تهران

  جنگنده‌ میگ ۲۹ در آسمان تهران به پرواز در آمده‌ است.

  خبرگزاری تسنیم می‌گوید این جنگنده نیروی هوایی ارتش بر فراز آسمان تهران به اجرای نمایش هوایی پرداخت.

  این خبرگزاری گفته است جنگنده‌ میگ‌ ۲۹ مسئولیت حفاظت از آسمان تهران را به عهده دارد.

 17. اختلاف ترامپ با دستگاههای امنیتی آمریکا در مورد ایران چه پیامدی دارد؟

  Video content

  Video caption: اختلاف ترامپ با دستگاههای امنیتی آمریکا در مورد ایران چه پیامدی دارد؟
 18. ونزوئلا؛ حامی ایران در اوپک یا رقیبی در بازار آسیا

  تحریم شرکت ملی نفت ونزوئلا از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا بار دیگر نگاه‌ها را متوجه بازار جهانی نفت کرده است.

  پس از تحریم نفتی ایران، اکنون ونزوئلا، دومین صادرکننده نفت اوپک است که از حضور دربازار جهانی محروم می‌شود. ونزوئلا امسال ریاست دوره‌ای اوپک را هم به عهده دارد و همین موضوع نگرانی‌ها را نسبت به بحرانی‌تر شدن اوضاع بازار جهانی نفت دو برابر کرده است.

  مطلب ریحانه مظاهری را بخوانید

 19. کارلوس کی‌روش از ایران رفت

  کارلوس کی‌روش، سرمربی سابق تیم ملی ایران صبح امروز این کشور را ترک کرد.

  آقای کی‌روش پس از شکست در برابر ژاپن در نشست خبری از فوتبال ایران تشکر کرد که به او فرصت داده هشت سال مربی تیم ملی باشد.

  آقای کی‌روش ساعت ساعت ٧:۴٠ بامداد امروز تهران را به مقصد لیسبون ترک کرد. او پیش از ترک ایران عکسی از خود با مچ‌بند ایران منتشر کرده و نوشته است "متشکرم ایران."

  کارلوس کیروش پرتغالی که از آوریل سال ۲۰۱۱ مربی‌گری تیم ملی ایران را بر عهده داشت دو بار در جام جهانی و دو بار هم در جام ملت‌های آسیا همراه ایران بود.

  کارلوس کی‌روش
 20. فرمانده نیروی هوایی ایران: اگر کسی ماجراجویی کند، پاسخش را خواهیم داد

  سرتیپ عزیز نصیرزاده، فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران از آمادگی ارتش برای مقابله با "هر تهدیدی" خبر داده است.

  آقای نصیرزاده به خبرگزاری ایلنا گفته است "آمادگی پاسخگویی به هر تهدیدی را داریم، اگر کسی ماجراجویی کند ما هم پاسخ خواهیم داد."