Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. رئیس فدراسیون فوتبال: ویلموتس فردا قرارداد می‌بندد

  رئیس فدراسیون فوتبال گفته است که فردا (یکشنبه ۲۹ اردیبهشت)، قرارداد همکاری بین تیم ملی فوتبال و مارک ویلموتس بسته می شود.

  قرار است مارک ویلموتس ۵۰ ساله با دو دستیار خارجی و ۴ دستیار ایرانی کار خود را در تیم ملی فوتبال ایران آغاز کند.

  ایران سومین تیم ملی است که او پس از بلژیک و ساحل عاج روی نیمکتش خواهد نشست.

  ویلموتس
 2. روزنامه اطلاعات با کاهش ۴ صفحه از امروز در ۱۲ صفحه اصلی منتشر می‌شود

  روزنامه اطلاعات به مدیر مسئولی محمود دعایی به دلیل کاهش هزینه ها از امروز (۲۸ اردیبهشت) با کاهش ۴ صفحه در ۱۲ صفحه اصلی منتتشر می شود این روزنامه در مطلبی کوتاه گفته "به خاطر کاستن از هزینه ها و همراهی با دولت جمهوری اسلامی در صرفه جویی ملی تصمیم گرفتیم از امروز ۴ صفحه از صفحات لایی روزنامه بکاهیم. بدین ترتیب روزنامه اطلاعات از امروز در ۱۲ صفحه اصلی به علاوه ۸ صفحه ضمیمه منتشر می شود."

  View more on twitter
 3. 'ارسال محموله های نفتی از بنادر ایران متوقف نشده است'

  معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران گفته به هیچ وجه ارسال محموله های نفتی از بنادر کشور متوقف نشده است.

  به گزارش خبرگزاری ایلنا، هادی حق شناس گفته: "شاید مقاصد محموله های نفتی از بنادر کشورمان تغییر کرده باشد، اما هنوز صادرات رسمی ادامه دارد."

  آقای حق شناس با اشاره به این که "کاهش میزان بارگیری نفت و فرآورده های نفتی نسبت به گذشته قابل انکار نیست" گفت که به هیچ وجه ارسال محموله های نفتی از بنادر کشورمتوقف نشده است.

  کشتیرانی
 4. نقص فنی، هواپیمای تبریز- تهران را مجبور به فرود اضطراری کرد

  مدیر کل فرودگاههای آذربایجان شرقی از فرود اضطراری یک فروند هواپیمای تبریز به تهران خبر داد.

  براساس این گزارش این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی آتا بود که پنج دقیقه پس از برخاستن از باند فرودگاه بین المللی تبریز با اعلام وضعیت اضطراری، درخواست بازگشت به فرودگاه را کرد.

  گفته شده با توجه به تشخیص طولانی بودن زمان رفع نقص هواپیما، همگی مسافران این پرواز به فرودگاه منتقل شدند.

  شرکت هواپیمایی آتا
 5. 'ورود افغان‌ها به این مانتو فروشی ممنوع است'

  View more on twitter
 6. توقیف کشتی باربری کره شمالی توسط آمریکا؛ کره شمالی خواستار دخالت سازمان ملل شد

  کره شمالی در نامه ای به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل از او خواسته تا در مورد توقیف یک کشتی باربری این کشور توسط آمریکا میانجگیری کند.

  کره شمالی در این نامه ضمن غیرقانونی خواندن این اقدام آمریکا گفته که چنین حرکتی نشان می دهد که آمریکا یک کشور گانگستر است که برایش قوانین بین المللی اهمیتی ندارد.

  آمریکا گفته کشتی که یک هفته پیش توقیف کرده حامل محموله‌های ذغال سنگ بوده که این نقض تحریم های اعمال شده علیه کره شمالی است.

  تنش بین دو کشور کره شمالی و آمریکا از زمان شکست گفتگوهای رهبران دو کشور در هانوی ویتنام بالا گرفته است.

  کره شمالی اخیرا چندین موشک کوتاه برد را آزمایش کرده است.

 7. بحرین از اتباع خود خواست ایران را ترک کنند

  خبرگزاری رسمی بحرین می‌گوید دولت این کشور از اتباع خود خواسته است فورا ایران و عراق را ترک کنند. دولت بحرین دلیل این اقدام را ایمنی اتباع خود در این دو کشور خوانده است.

 8. دولت افغانستان جواز تنها بانک ایرانی را در این کشور لغو کرد

  بانک مرکزی افغانستان اعلام کرده که جواز فعالیت آرین بانک، تنها بانک ایرانی در افغانستان را لغو کرده است. آرین بانک با سرمایه گذاری مشترک بانک‌های ملی و صادرات ایران و با نام مستقل آرین در سال ۲۰۰۴ آغاز به کار کرده بود.

  ایمل هاشور، سخنگوی بانک مرکزی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که آرین بانک به دلیل اینکه قانون و مقررات وضع شده دولت افغانستان درباره بانک‌داری را رعایت نمی‌کرد و از دستورات بانک مرکزی سرپیچی می‌نمود، جواز آن لغو شده است.

  او افزود که از طرف دیگر این بانک سهم ناچیز در "حد صفر" در رشد و توسعه اقتصادی افغانستان داشت، بنابر این شورای عالی بانک مرکزی تصمیم به لغو جواز فعالیت آن گرفت. به گفته آقای هاشور در این تصمیم هیج انگیزه سیاسی وجود نداشت و تمام تصمیم در پرتو مسایل اقتصادی و بخصوص بخش مالی گرفته می‌شود.

  آرین بانک
 9. میر رحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان شد

  میر رحمان رحمانی، نماینده مردم پروان در مجلس نمایندگان افغانستان و از تاجران بزرگ این کشور به عنوان رئیس مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شد. در نشست امروز مجلس، شنبه (۲۸ ثور/ اردیبهشت) ۲۴۷ نماینده حضور داشتند.

  در انتخابات هیأت اداری مجلس نمایندگان افغانستان، میر رحمان رحمانی ۱۲۳ رای گرفت و رقیب او کمال ناصراصولی نیز توانست ۵۵ رای بگیرد.

  این روند باعث ایجاد تنش در مجلس نمایندگان شد و برای مدتی نشر زنده نشست مجلس نیز متوقف شد. در نهایت رئیس موقت مجلس نمایندگان افغانستان بعد از حدود یک ساعت اعلام کرد که آقای رحمانی به عنوان رئیس مجلس نمایندگان افغانستان انتخاب شده است.

  جزییات بیشتر را دراینجا بخوانید

  میر رحمان رحمانی
 10. ابهام در مورد تغییرات در ساختار امنیتی سپاه

  حسین طائب بار دیگر به عنوان ریاست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شده است.

  در تغییرات تازه در ساختار امنیتی سپاه پاسداران، سرتیپ پاسدار حسن محقق که تا حالا معاونت اطلاعات راهبردی سپاه را بر عهده داشت، معاون حسین طائب در سازمان اطلاعات سپاه شده است. سرتیپ حسین نجات، معاون پیشین آقای طائب هم به معاونت فرهنگی سپاه منصوب شده است.

  معاون پیشین فرهنگی سپاه سرتیپ محمدرضا نقدی بود که به تازگی از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به معاونت هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شده بود.

  حسین طائب
  Image caption: حسین طائب
 11. سخنگوی شورای نگهبان: ایرادات طرح استانی شدن انتخابات به مجلس ارسال شد

  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان از ارسال ایرادات این شورا به طرح استانی شدن انتخابات به مجلس خبر داد.

  آقای کدخدایی با اشاره به این که بیش از ۱۰ مورد ابهام در این طرح وجود داشت گفت که کاهش مشارکت مردم، عدم رعایت حقوق نامزدها و شهروندان از ایرادات شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات است.

  سخنگوی شورای نگهبان همچنین گفت که این شورا با نفس استانی شدن انتخابات مشکلی ندارد، اما روش هایی که برای استانی شدن انتخابات درنظر گرفته شده، ناقض حقوق شهروندان و مردم است.

  مجلس ایران کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس را حدود چهار ماه پیش تصویب کرد. با استانی شدن انتخابات، برای کل استان یک حوزه انتخاباتی اصلی تعریف می شود و نامزدها باید از حوزه خودشان حداقلی از آراء را به دست بیاورند و در سطح استان هم جزو بالاترین ها باشند تا انتخاب شوند.

 12. نیکلاس مادورو از گفتگو با مخالفان در نروژ استقبال کرد

  نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا پس از ماهها درگیری در این کشور از "شروع گفتگوها" با مخالفان در نروژ استقبال کرده است. نمایندگان دولت و مخالفان در نروژ هستند که این می‌تواند به معنای نزدیک شدن به راه حلی برای بحران جاری در کشور باشد. خوان گوایدو، رهبر مخالفان گفته که مقامات نروژ در تلاشند تا در بحران جاری میانجگیری کنند، اما هیچ گونه گفتگوی مستقیمی وجود ندارد. آقای گوایدو از ارتش خواسته تا نیکلاس مادورو را از قدرت برکنار کنند که این درخواست او مورد توجه ارتش قرار نگرفت. وزیر خارجه نروژ گفته که مذاکرات در مرحله مقدماتی است.

  نیکلاس مادورو
 13. به گفته سفیر ایران در لندن، بعد از پایان مهلت ۶۰ روز ایران همچنان در برجام خواهد ماند

  حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفت که بعد از پایان مهلت ۶۰ روزه به اروپا، گام‌های بعدی ایران همچنان در چارچوب برجام خواهد بود.

  آقای بعیدی‌نژاد تاکید کرد که در حال حاضر ایران تصمیمی برای خروج از برجام ندارد.

  وی در عین حال افزود که خروج از برجام به عنوان یک گزینه برای ایران وجود دارد.

  این مقام ایرانی توضیح بیشتری درباره اینکه گام بعدی ایران چه خواهد بود نداد.

  ایران می‌گوید خروج آمریکا از برجام موجب شده تا ایران به رغم متعهد ماندن به برجام، از مزایای اقتصادی که قرار بود در پی این توافق نصیب کشور شود محروم شده است و به همین دلیل به امضاکنندگان اروپایی این توافق ۶۰ روز مهلت داده است تا برای این مشکل راه‌حلی بیابند.

 14. شورای امنیت؛ هشدار برای وقوع 'بزرگترین کابوس انسانی' در استان ادلب در سوریه

  رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل به اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفت نگران است اگر جلوی بالاگرفتن تنش در ادلب گرفته نشود، یک فاجعه انسانی بزرگ رخ دهد.

  مارک لوکاک، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه هشدار داد که ممکن است "بزرگترین کابوس انسانی که به عمرمان ندیده‌ایم" در شمال سوریه رقم بخورد.

  در حال حاضر بخش بزرگی از استان ادلب در شمال غرب سوریه همچنان در کنترل شورشیان است. حدود سه میلیون نفر در این منطقه که آخرین پایگاه مخالفان مسلح بشار اسد محسوب می‌شود، زندگی می‌کنند.

  به گفته آقای لوکاک در سه هفته اخیر، بالاگرفتن تنش در ادلب به کشته شدن ۱۶۰ نفر انجامیده و دستکم ۱۸۰ هزار نفر نیز جابه‌جا شده‌اند.

  در همین جلسه شورای امنیت، رزماری دی‌کارلو، رئیس امور سیاسی سازمان ملل نیز از ترکیه و روسیه خواست تا باردیگر آتش‌بسی را در ادلب برقرار کنند.

 15. اداره هوانوردی آمریکا درباره تهدیدات احتمالی بر فراز خلیج فارس هشدار داد

  اداره هوانوردی آمریکا هشدار داده است که افزایش تحرکات نظامی و تشدید تنش سیاسی میان ایران و آمریکا ممکن است تهدیدهایی را متوجه هواپیماهای مسافربری و غیرنظامی کند که بر فراز خلیج فارس و دریای عمان پرواز می‌کنند.

  با توجه به موقعیت کانونی فرودگاه دوبی در پروازهای بین المللی، هواپیماهای بسیاری از این منطقه عبور می‌کنند.

  نیروهای آمریکایی در سال ۱۳۶۷ یک هواپیمای مسافربری ایرانی را بر فراز خلیج فارس سرنگون کردند و همه ۲۹۰ سرنشین آن را کشتند.

  آمریکا گفت این هواپیما با یک هواپیمای نظامی اشتباه گرفته شده بود.

 16. کتک‌کاری در فوتبال زنان ایران بازی را ۱۵ دقیقه متوقف کرد

  کتک‌کاری در بازی تیم‌های ذوب آهن و شهرداری سیرجان در لیگ برتر زنان ایران باعث شد که بازی ۱۵ دقیقه متوقف شود.

  در نتیجه این درگیری دو بازیکن شهرداری سیرجان اخراج شده‌اند.

  با این حال این تیم توانست با نتیجه دو بر صفر برنده شود.

  کتک‌کاری و خشونت تماشاچیان در بازی‌های فوتبال مردان ایران در هفته‌های اخیر ده‌ها نفر را راهی بیمارستان کرده است.

  فوتبال زنان ایران
  فوتبال زنان ایران
  فوتبال زنان ایران
 17. خیام بر گوگل نقش بست

  جستجوگر گوگل تصویر عمر خیام نیشابوری، ریاضیدان، ستاره‌شناس، فیلسوف و شاعر ایرانی را به مناسبت نهصد و هفتاد و یکمین سالگرد تولد او به عنوان لوگوی خود قرار داده است.

  محاسبات نجومی منسوب او مبنای گاهشمار خورشیدی در ایران بوده است.

  رباعی‌های منسوب به او نیز هنوز بین فارسی‌زبانان محبوب است. ترجمه‌های این رباعی‌ها به زبان‌های دیگر نیز با استقبال مواجه بوده است.

  خیام در گوگل
 18. احتمال احیای وزارت بازرگانی در ایران

  وزیر اقتصاد ایران می‌گوید دولت در نظر دارد تا وزارت بازرگانی را به صورت مستقل احیا کند.

  وزارت بازرگانی ایران از سال ۱۳۹۰ با وزارت صنایع و معادن ادغام و وزارت "صنعت، معدن و تجارت" تشکیل شد.

  اما به گزارش ایرنا فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی گفته است: "دولت در حال حاضر به دنبال احیای وزارت بازرگانی است تا یک وزارتخانه مستقل و متولی، امر توزیع و نظارت بر بازار را بر عهده داشته باشد. سیاست گذاری و نظارت بر بازار باید توسط یک دستگاه مستقل انجام شود، چراکه هم اکنون دستگاه های تولیدی خود این کار را انجام می دهند."

 19. 'افت مشهود' فروش سینماهای ایران نسبت به سال قبل

  رئیس انجمن سینماداران از "افت مشهود" فروش سینماهای در مقایسه با سال قبل خبر داده است.

  محمدقاصد اشرفی به ایلنا گفته است: "میزان فروش فیلم‌ها در ماه مبارک رمضان در سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ حدود ۳۰ درصد افت داشته که این میزان افت بسیار بالاست و حتی در نحوه مدیریت سالن‌های سینمایی و پوشش هزینه‌های آنها تاثیر مستقیم گذاشته و آن را با مشکل مواجه کرده است."

  سینما فرهنگ
 20. سپاه: با سه شبکه مدلینگ در استان مرکزی برخورد کردیم

  سپاه می‌گوید با سه گروه مدلینگ در استان مرکزی برخورد کرده و آنها را به مراجع قضایی ارجاع داده است.

  سپاه این افراد را بخشی از "شبکه سازمان‌یافته ابتذال" خوانده و گفته برخورد با آنان نتیجه "تلاش شبانه روزی سازمان اطلاعات سپاه" استان مرکزی و مطابق دستور آیت‌الله خامنه‌ای برای "حفظ امنیت در فضای مجازی" بوده است.

  سپاه درباره "هنجارشکنی" و "هجمه دشمنان به سبک زندگی اسلامی" هشدار داده است.

  در سال‌های اخیر چندین عکاس، مدل، مربی رقص و شهروند عادی برای انتشار تصاویری در اینستاگرام در ایران بازداشت شده‌اند.

  حکومت ایران به غیر از سرکوب آزادی‌های سیاسی، می‌گوید شهروندان باید در پوشش، خوراک، نوشیدن، مهمانی‌ها و روابط اجتماعی هم معیارهای "سبک زندگی" مورد نظر آن را رعایت کنند. در غیر این صورت احتمال برخوردهای قضایی و امنیتی با شهروندان وجود دارد.

  سپاه