Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. نگرانی‌ها درباره وضعیت خدمه نفتکش سانحه دیده ایران
  2. انتقاد شدید ظریف از لحن و اظهارات دونالد ترامپ
  3. ادامه اظهارنظرها از سوی خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی درباره ابهام ها درباره علت مرگ او
  4. ادامه واکنش به گفته های جنجالی رئیس جمهور آمریکا

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

بستگان سارو قهرمانی از 'تحویل گرفتن جنازه او' خبر دادند

نزدیکان یکی از کسانی که در اعتراضات اخیر در ایران شرکت داشته، می گوید جنازه او را بعد از یازده روز ناپدید بودن تحویل گرفته اند.

به گفته آنها، سارو قهرمانی در اعتراضات خیابانی سنندج شرکت کرد و سپس ناپدید شده بود.

یکی از نزدیکان آقای قهرمانی به بی بی سی گفت جنازه او امروز صبح از طرف اداره اطلاعات سنندج به خانواده اش تحویل داده شده است.

وی به نقل از مادر سارو قهرمانی افزود که بر روی جنازه این جوان، آثار ضرب و شتم وجود داشته است.

وزارت ارتباطات ایران رفع فیلتر شدن تلگرام را تایید کرد

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران از رفع فیلتر شدن پیام رسان تلگرام خبر داد.

در پی انتشار اخبار پراکنده در مورد در دسترس قرار گرفتن پیام‌رسان تلگرام در ارتباطات ثابت و نیز ارتباطات سیار (موبایل)، روابط عمومی وزارت ارتباطات در پاسخ به خبرگزاری های ایلنا و فارس تایید کرده که این پیام رسان رفع فیلتر شده است.

گزارش می شود که پس از رفع فیلتر شدن تلگرام، سرعت این پیام‌رسان پایین است.

ایلنا دلیل این کندی را "استفاده گسترده کاربران ایرانی تلگرام" پس از در دسترس قرار گرفتن مجدد آن دانسته است.

۵۷ درصد پروازهایی که در آذر از مهرآباد انجام شده، با تاخیر بوده

سازمان هواپیمایی کشوری در ایران می گوید ۶ هزار و ۲۹۵ پرواز داخلی از سوی ۱۵ شرکت هوایی در آذرماه امسال از طریق فرودگاه مهرآباد انجام شده که از این تعداد بیش از ۵۷ درصد آن با تاخیر همراه بوده است.

محموله گندم هند از طریق چابهار به کابل رسید

کاروان حامل ۱۵ هزار تنی گندم اهدایی هند پس از دو ماه به کابل رسید. این محموله‌ها بخشی از کمک‌های بیش از یک میلیون تنی هند است که در اوایل نوامبر از بندر چابهار ایران وارد ولایت نیمروز در غرب افغانستان شده بود. هدف از این همکاری دور زدن پاکستان، دسترسی هند به بازار افغانستان و آسیای میانه و نزدیک شدن افغانستان به دریای هند خوانده شده است. در هفده سال گذشته، دهلی نو پنچمین کمک‌کننده به افغانستان بوده است.

در این مورد بیشتر بخوانید

چرا بندر چابهار برای افغانستان، ایران و هند مهم است؟

انتقاد یک روحانی از شیوه مخاطب قراردادن شهروندان از تریبون های رسمی

وجود ۳ گسل‌ فعال در دریای خزر

مرگ یک کولبر در ارتفاعات پیرانشهر

آژانس خبری موکریان از مرگ یک کولبر در ارتفاعات پیرانشهر در استان آذربایجان غربی خبر داده.

گفته شده او در اثر سرمازدگی جان خود را از دست داده. این کولبر که اهل پیرانشهر و دارای سه فرزند بوده، دو روز پیش در ارتفاعات کانی خدای ناپدید شده بود و امروز جسدش پیدا شد.

ربیعی: امکان پرواز تکاوران نیروی دریایی برای رسیدن به نفتکش وجود نداشت

رئیس ستاد بحران استان اصفهان: همه مقاطع تحصیلی در اصفهان و ۹ شهر دیگر تعطیل است

منصور شیشه فروش، رئیس ستاد مدیریت بحران استان اصفهان گفته که فردا نواحی شش گانه اصفهان و ۹ شهر این استان در همه مقاطع تحصیلی، مهدهای کودک و مراکز روزانه بهزیستی به دلیل آلودگی هوا تعطیل است.

براساس این گزارش این مراکز در شهرهای شاهین شهر، مبارکه، فلاورجان، زرین شهر، خمینی شهر، پیربکران، فولادشهر، برخوار و نجف آباد هم تعطیل اعلام شده است.

گران ترین اثر حراج معاصر تهران: ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان

ثبت ۱۸۹ زمین لرزه و پس لرزه در ۴۸ ساعت گذشته در کرمانشاه

مسئول شبکه لرزه نگاری استان کرمانشاه در غرب ایران، از ثبت ۱۸۹ زمین لرزه و پس لرزه در ۴۸ ساعت گذشته در این استان خبر داده‎. فرهاد فروزی به خبرگزاری ایرنا گفته این زلزله ها دراطراف شهر سومار روی داده و بزرگی بعضی از آنها تا بیشتر از پنج درجه بوده‎. حدود دو ماه پیش زلزله ای به بزرگی هفت و سه دهم در کرمانشاه، بیش از چهارصد کشته و هفت هزار زخمی به جا گذاشت‎.

خبر فوریتکاوران ایرانی همراه نیروهای چینی به سوی نفتکش سانحه دیده حرکت کردند

طرح جلد مجله آلمانی اشپیگل درباره دونالد ترامپ: 'در عصر آتش و خشم'

.
.

توییت رئیس کل بانک مرکزی ایران درباره بزرگترین قرارداد وامی با اروپا

خبر فوریتماس ظریف با وزیر خارجه چین درباره نفتکش سانحه دیده

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در تماس تلفنی با همتای چینی خود بر لزوم انجام تعهدات همه طرف‌ها در سانحه اتفاق افتاده برای نفتکش ایرانی تاکید کرده است.

طرح یک روزنامه ایرانی درباه ترامپ و اظهارات غیرمتعارفش

طرح روزنامه اعتماد چاپ تهران به قلم ميثم سليمانی درباره اظهارات غیر متعارف دونالد ترامپ

etemad
etemad

پزشک کاخ سفید: دونالد ترامپ در شرایط جسمانی عالی قرار دارد

به گفته پزشک کاخ سفید دونالد ترامپ در شرایط جسمانی عالی قرار دارد. رونی جکسون، پزشکی که اولین آزمایش های پزشکی آقای ترامپ را از زمان در اختیار گرفتن پست ریاست جمهوری انجام داده در بیانیه ای گفته که نتیجه این آزمایش ها "کاملا خوب" بوده است. گزارش شده که این آزمایش های پزشکی سه ساعت طول کشیده است. انتظار می رود که رونی جکسون روز سه شنبه جزئیاتی بیشتری درباره وضعیت سلامتی آقای ترامپ ارائه دهد.

جعبه سیاه نفتکش ایرانی به پاناما تحویل داده می‌شود

هادی حق شناس، معاون سازمان بنادرو دریانوردی گفته که جعبه سیاه نفتکش ایرانی برای بررسی اطلاعات ثبت شده به کشور پاناما تحویل داده می شود.

به گفته این مقام سازمان کشتیرانی براساس کنوانسیون های بین المللی جعبه سیاه موجود در کشتی ها و شناورها در فضای بین المللی به کشوری که کشتی در آن بطور رسمی ثبت شده، تحویل داده می شود.

آقای حق شناس همچنین گفته که مسئولان پاناما براساس قوانین موظف هستند تا اطلاعات ثبت شده در این جعبه را بطور کامل به ایران ارائه کنند. مقامات کشتیرانی ایران پیشتر از پیدا شدن جعبه سیاه نفتکش در حال سوخت خبر دادند.

جلد مجله نیویورکر درباره اصطلاح 'چاله مستراح' ترامپ

bbc
.
دونالد ترامپ در نشستی در کاخ سفید که با حضور نمایندگان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات برگزار شد، با اشاره به مهاجرانی که از هائیتی، السالوادور و بعضی از کشورهای آفریقایی به آمریکا مهاجرت کرده‌اند، گفته بود "چرا این مردم از کشورهایی که چاله مستراح هستند را به اینجا راه می‌دهیم؟"

رئیس ستاد نماز جمعه تهران: اعتراض مردم حداقل‌ترین کار است

خبرگزاری تسنیم گزارش داده باقر پیش‌نمازی، رئیس ستاد نماز جمعه تهران گفته است "عمده اعتراض مردم در واکنش به شکل‌گیری شکاف طبقاتی است. بنابر‌این در فضایی که گرانی، حقوق‌های نجومی و تورم وجود دارد، اعتراض مردم حداقل‌ترین کار است".

وزیر رفاه ایران: امیدوارم تیم نجات ایرانی صبح فردا روی نفتکش باشند

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس کمیته ویژه رسیدگی به وضعیت نفتکش حادثه دیده ایرانی گفته "امیدوارم تیم نجات ایرانی صبح فردا روی کشتی باشند و هر نتیجه ای برای روشن شدن موضوع برای ما مهم است".

این نفتکش یکشنبه هفته گذشته در سواحل دریای چین و در جریان یک تصادف، دچار حریق شده است.

تکیه معاون الملک کرمانشاه در معرض آسیب‌های جدی است

irna
irna

خبرگزاری ایرنا در گزارشی می گوید بنای تاریخی تکیه معاون الملک کرمانشاه در معرض نم زدگی، فرسایش و ریزش کاشی های رنگی قرار گرفته و نجات و مرمت این بنای مینیاتوری به یکی از مهم ترین مطالبات مردمی تبدیل شده است.

تکیه معاون الملک از جمله آثار دوره قاجار است.

سمیر زند و فرزند آیت الله خامنه ای در یک قاب

tasnim
tasnim

مسعود خامنه ای از فرزندان آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و محمد حسین خزعلی (با نام هنری سمیر زند) از خواننده های پاپ در ایران در مراسم ختم همسر ابوالقاسم خزعلی از روحانیون محافظه کار ایران. آقای خزعلی دو سال پیش در گذشت.

انتقاد شدید ظریف از ترامپ

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، گفته است "متاسفانه ما امروز می بینیم فردی قدرت در ایالات متحده در دست گرفته است و آنقدر فهم و ادراک ندارد که کل ملت ها را با الفاظ رکیک و غیرقابل پذیرش و حتی غیرقابل باور خطاب می کند. چنین الفاظی از دهان فردی که خود را مسئول یک کشور می داند خارج می شود و این فرهنگ و تعلق و نگرش مانع رسیدن به یک پارادایم گفت وگوی فراگیر است".

آقای ظریف در نخستین اجلاس گفت وگوهای فرهنگی آسیایی که در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در تهران برگزار شد، سخنرانی کرده است.

تیم تجسس چین فقط نیم ساعت در کشتی سانحه دیده ایران حاضر شد

در حوله اکبر هاشمی رفسنجانی 'آثار رادیواکتیو بود'

فاطمه هاشمی دختر اکبر هاشمی رفسنجانی از وجود آثار رادیواکتیو در حوله ای که پدرش را با آن از استخر به بیمارستان انتقال داده بودند، خبر داده است.

درباره چگونگی اطلاع شورای عالی امنیت ملی از وجود رادیواکتیو در بدن مادر و خودش گفته "من از یک مسئول دولتی این ماجرا را فهمیدم که من و مادرم هم آلوده هستیم، ولی گفتند که چون مقدار آن کم است چیز مهمی نیست و کاری هم نمی‌شود کرد. چندین بار هم گفتیم که جواب را می‌خواهیم. یک جوابی بعد از مدت‌ها دادند که وقتی به چند پزشک نشان دادم گفتند این اعداد و رقم‌هایی که در این جواب گذاشته‌اند خیلی جور در نمی آید".

خانم هاشمی به سایت خبری اعتماد آنلاین گفته "از ما سئوال کردند که چه کسی بیشتر با حاج آقا ارتباط داشته است که گفتیم اول مادرم بعد پرسیدند که چه کسی رفت و آمد بیشتری داشته که گفتم من! البته من اسم یکی دو نفر دیگر از بچه‌ها را دادم ولی آنها را برای آزمایش نبردند. جوابی هم به این سوال ندادند، حتی آن روزی که همه خانواده را جمع کردند و گفتند که علاوه بر ادرار، حوله بابا هم آلوده بوده است. گفتند این حوله‌ای است که به تنشان بوده و با آن ایشان را به بیمارستان آورده بودند. این موضوع را در آخرین جلسه‌ای که ما را جمع کردند، گزارش دادند".

آغاز اخذ دی ان ای خانواده مفقودین حادثه نفتکش ایرانی

جعبه سیاه نفتکش ایرانی همراه دو پیکر جدید پیدا شدند

isna
isna

هادی حق‌شناس، معاون سازمان بنادر و دریانوردی ایران در گفت و گو با ایسنا از پیدا شدن جعبه سیاه نفتکش دچار سانحه شده ایرانی خبر داده و گفته "دو پیکر دیگر نیز در پل فرماندهی (بالاترین نقطه کشتی) پیدا شدند".

تاکنون پیکر سه نفر از خدمه این نفتکش پیدا شده است.

آنچه گذشت

رویدادهای دیروز را اینجا بررسی کنید.