Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

خلاصه

  1. دو حمله مسلحانه تقریبا همزمان به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی انجام شده
  2. گروه داعش مسئولیت این حملات را به عهده گرفته است
  3. مهاجمان به مجلس به کلاشنیکف و کلت مسلح بودند
  4. ایلنا می‌گوید که مهاجمان به مجلس عده‌ای را هم به گروگان گرفتند
  5. در حمله به آرامگاه آیت‌الله خمینی دست کم یک مهاجم انتحاری و یکی از کارکنان آرامگاه کشته شده‌اند
  6. خبرگزاری صداوسیما می‌گوید مهاجمان به آرامگاه چهار نفر بودند و حمله خود را با تیراندازی شروع کردند
  7. یک مهاجم زن که مجروح شده بود بازداشت شده
  8. مأموران یک جلیقه انتحاری دوم پیدا کرده‌اند
  9. سرپرست اورژانس در ایران می پوید دوازده ایرانی در جریان وقایع امروز کشته شده اند
  10. منابع خبری می گویند چهار مهاجم به مجلس توسط نیروهای مسلح کشته شده اند

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

واکنش به اظهارات ترامپ درباره حملات تهران

ناظران روابط ایران- آمریکا و منتقدان کاخ سفید واکنش دونالد ترامپ که بعد از حدود 14 ساعت از وقوع حملات تهران منتشر شد، را "زننده" خوانده‌اند. رضا مرعشی از اعضای انجمن لابی‌گر نایاک در این توییت که پیش از انتشار واکنش آقای ترامپ در شبکه اجتماعی توییتر منتشر شد پرسیده "این دیگر آپولو به هوا فرستادن نیست. یا شما حامی تروریسم علیه ایران هستید یا مخالف آن. ترامپ باید انتخاب کند."

View more on twitter

مریم رجوی، از رهبران سازمان مجاهدین خلق حملات تهران را محکوم کرده است

مریم رجوی، از رهبران سازمان مجاهدین خلق ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حملات تهران، عواقب این حملات را به نفع رهبر ایران ارزیابی کرده است. در بخشی از این اطلاعیه آمده: "ریختن خون بیگناهان تحت هر عنوان محكوم و عملكرد داعش آشكارا به نفع ولایت فقیه است...خامنه‌ای برای برون‌رفت از بن‌بست و انزوای منطقه‌یی و بین‌المللی قویاً از آن استقبال می‌كند."

مریم رجوی پیامدهای حملات تهران را به نفع رهبر ایران دانسته است
Maryam-Rajavi.com
مریم رجوی پیامدهای حملات تهران را به نفع رهبر ایران دانسته است

خبر فوریمهاجمان به مجلس و آرامگاه امام خمینی "ملیت ایرانی"‌ دارند

رضا سیف‌اللهی، معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در رابطه با هویت و ملیت عوامل حادثه تروریستی امروز تهران گفته "این افراد کسانی هستند که از برخی مناطق ایران به داعشی‌ها پیوسته‌اند. در آن مناطقی که داعشی‌ها اعلام خلافت کرده بودند، با آنها همکاری می‌کردند.

به گقته این مقام ایرانی مهاجمان همگی ملیتی ایرانی داشتند و "افرادی که با آنها در مناطقی مثل رقه و موصل همکاری داشتند و مبتلا به فتنه و آلودگی داعش بودند در مراجعات به کشورها و کشور ما از این نقشه‌های خائنانه برخوردار شده و این اقدامات را انجام دادند."

حملات روز چهاشنبه در تهران دوازده کشته و بیش از چهل مجروح برجای گذاشت
ILNA
حملات روز چهاشنبه در تهران دوازده کشته و بیش از چهل مجروح برجای گذاشت

ترامپ حمله را محکوم کرد

رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای نوشت: "ما برای قربانیان بی گناه این حمله در ایران سوگواریم و دعا می کنیم، و برای مردم ایران دعا می کنیم چون زمان دشواری را سپری می کنند. ما تاکید می کنیم که کشورهایی که تروریسم را از نظر مالی حمایت می کنند خود ممکن است قربانی شرارتی شوند که تشویق کرده اند."

شورای امنیت با صدور بیانیه حملات تهران را 'وحشیانه' و 'بزدلانه' دانست

اعضای شورای امنیت با صدور بیانیه حملات تهران را محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است: "اعضای شورای امنیت به شدیدترین شکل حملات تروریستی وحشیانه و بزدلانه ای که در تهران پایتخت جمهوری اسلامی انجام شد را محکوم می کنند."

اعضای شورای امنیت در ادامه، با اشاره به پذیرش مسئولیت حملات امروز از سوی داعش، مراتب "تسلیت و ابراز همدردی عمیق" خود را با خانواده های قربانیان و مردم ایران ابراز کرده اند.

بیانیه شورای امنیت، همچنین "تروریسم را در هر شکلی" محکوم دانسته و بر اهمیت مجازات و محاکمه "عاملان، برنامه ریزان و پشتیبانان مالی" حملات تهران تاکید کرده است.

حسن هاشمیان: حملات داعش در تهران به سود جمهوری اسلامی است. علی حاجی قاسمی: دولت ایران نیازی ندارد که بخواهد از این… twitter.com/i/web/status/8…

آیت الله خامنه ای حملات تهران را 'ترقه بازی' توصیف کرد

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی حملات مسلحانه امروز تهران را "ترقه بازی" توصیف کرد و گفت که چنین اقداماتی "کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند در اراده‌ی ملت ایران و مسئولین کشور اثری بگذارند".

رهبر ایران در دیدار با جمعی از دانشجویان افزود: "این حوادث نشان داد که اگر چنانچه جمهوری اسلامی در آن نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌هاست ایستادگی نمی‌کرد، ما تا حالا گرفتاری‌های زیادی از این ناحیه در داخل کشور داشتیم."

اشاره آقای خامنه ای به "ایستادگی در نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌هاست"، ظاهرا به حضور نیروهای ایرانی در سوریه و عراق است.

رئیس پلیس تهران گفته که 5 مظنون در رابطه با #حمله به آرامگاه آیت‌الله خمینی دستگیر شده‌اند و پلیس در حال انجام تحقیقات تکمیلی از آنان است.

مهدی طلعتی، تحلیلگر مسائل امنیتی: #حملات_تهران تاثیری چندان بر مسائل امنیتی ایران نخواهد گذاشت.

برنی سندرز: طرح بررسی تحریم‌ها علیه ایران را به احترام قربانیان حملات تهران به عقب بیندازید

برنی سندرز، آمریکا، حملات تهران
ٍEPA
برنی سندرز

برنی سندرز عضو مستقل مجلس سنای آمریکا، در خواست کرد نمایندگان این مجلس برای احترام به قربانیان حملات امروز تهران طرح بررسی تحریم‌های ایران را یک هفته به عقب بیندازند.

او در سخنانی گفت:

"مردم ایران امروز هدف حمله تروریستی وحشت انگیزی در تهران قرار گرفتند که در آن 12 نفر کشته و تعداد زیادی مجروح شدند. داعش مسئولیت این حمله را برعهده گرفته است.

در زمانی که تنش در منطقه به شدت بالاست، هدف ما باید نزدیک کردن مردم به یکدیگر برای کم کردن تنش باشد تا بیشتر کردن آن در این وضعیت خطرناک.

به یاد بیاوریم که رهبران ایران در سال پس از حوادث یازده سپتامبر تسلیت گفتند و صدها ایرانی برای آن شمع روشن کردند.

در روزی که ایران از طرف داعش هدف حمله ترویستی قرار گرفته، نباید طرح تحریم این کشور مطرح شود. پیشنهاد می‌کنم بررسی این طرح یک هفته به عقب بیفتد.

بگذارید به مردم ایران بگوییم با اینکه با آنها در برخی از مسایل اختلاف نظر داریم، امروز، روزی که آنها در شوک این حمله هستند، روزی نیست که این طرح مورد بررسی قرار گیرد."

سخنان رهبر ایران در تهران در باره حملات امروز

وزارت امور خارجه آمریکا حملات تهران را محکوم کرد

وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای کوتاه حملات امروز تهران را محکوم کرد. در بخش دیگری از پیام، این وزارتخانه به خانواده‌‌های قربانیان این حادثه تسلیت گفته و برای خانواده‌های قربانیان آرزوی آرامش کرده است.

در پایان این پیام هم تاکید شده که " انحراف تروریسم جایی در دنیای متمدن و آرام امروز ندارد.

خبر فوریواکنش آیت‌الله خامنه‌ای به حملات دوگانه تهران

رهبر ایران در یک سخنرانی در تهران به حملات امروز واکنش نشان داده است.

View more on twitter
View more on twitter

وزیر امور خارجه بریتانیا با مردم ایران ابراز همدردی کرد

بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا با محکوم کردن حملات تهران گفته است:" ما با مردم ایران پس از این حمله تروریستی نفرت انگیز ابراز همدردی می‌کنیم. اکنون زمان اتحاد علیه این آفت (داعش) است.

Our sympathies are with the people of Iran following the despicable terrorist attack. It is time for the world to unite against this scourge

یک نماینده مجلس از کشته شدن یک مراجعه کننده و مسئول دفترش خبر داد

علی قربانی نماینده مردم بجنورد در مجلس ایران در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا از کشته شدن مسئول دفترش و یکی از مراجعین خود در حادثه امروز خبر داد.

بیانیه جدید داعش

رویترز: گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در بیانیه‌ای که پس از حملات امروز تهران منتشر کرده گفته است که پنج نفر از نیروهایش مسئول این حملات بودند که با استفاده از اسلحه، تارنجک و جلیقه‌های انتحاری دست به این کار زدند.

ایران می‌گوید کلیه مهاجمان به مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی کشته شده‌اند. حمله مهاجمان تاکنون به کشته شدن دوازده شهروند ایرانی و بیش از چهل مجروح منجر شده است. این حمله از سوی جامعه جهانی محکوم شده است.

رئیس جمهور ایران: اتحاد برای مبارزه با تروریسم مهمترین نیاز امروز جهان است

رئیس جمهور ایران گفته این حمله تلاش این کشور را برای مبارز با "تروریسم" قوی تر خواهد کرد:"بی تردید حوادث تروریستی امروز تهران، اراده ایران اسلامی در مبارزه با تروریسم منطقه ای، افراط و خشونت را بیش از پیش تقویت خواهد کرد.

" پیام ایران، مثل همیشه این است که تروریسم یک مشکل همگانی است و اتحاد برای مبارزه با افراط، خشونت و تروریسم با همکاری های منطقه ای و بین المللی، مهمترین نیاز جامعه امروز جهانی است."

حسن روحانی با تسلیت به خانواده‌های قربانیان این حادثه تاکید کرده که " همه دستگاه‌ها و قوا‌ها" این حوادث را پیگیری خواهند کرد:"قوا، دستگاهها و نهادهای امنیتی کشور با وحدت و هماهنگی و تا مشخص شدن همه ابعاد این اقدامات کوردلانه و حامیان پیدا و پنهان آنها از پای نخواهند نشست."

مشاور سیاست خارجی باراک اوباما: همه باید با قربانیان این حادثه همبستگی کنیم

بن رودز مشاور سیاست خارجی باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا حملات تهران را محکوم کرده است: "عملیات امروز در ایران فاجعه بار بود. فرقی نمی کند این حملات در لندن رخ دهد یا تهران. ما باید با قربانیان بی گناهی که هدف این حملات بودند همدردی کنیم."

Terrible attack today in Iran. Whether in Tehran or London, we should stand in solidarity with innocents who are targeted by terrorists

حسن روحانی: "ایران امن ترین کشور در منطقه پرآشوب است"

حسن روحانی رئیس جمهور ایران در واکنش به حملات امروز تهران پیامی صادر کرده است. آقای روحانی حمله به مجلس ایران و آرامگاه آیت الله خمینی را حادثه ای غیر منتظره" ندانسته و تاکید کرده که ایران "امن ترین کشور در قلب منطقه ای پر آشوب است."

در بخش دیگری از پیام حسن روحانی تاکید کرده که ایران با این نوع حملات مقابله خواهد: "ملت ایران که برآمده از فرهنگ عاشورا است، اینبار نیز ثابت خواهد کرد که هر دسیسه و توطئه بدخواهان را با وحدت و انسجام بیشتر، و با ساختار قدرتمند امنیتی خود، در هم خواهد شکست"

حسن روحانی، ایران، رئیس جمهور
Reuters
حسن روحانی

درخواست کنفدراسیون فوتبال آسیا از ایران بعد از حملات تهران

میزان: مسئولان فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا از فدراسیون #فوتبال ایران درخواست کردند ضمانت‌های لازم برای تأمین امنی… twitter.com/i/web/status/8…

پیام حسن روحانی در واکنش به حملات تهران

'تعداد مجروحان حملات امروز به چهل و شش نفر رسید'

روایت یک خبرنگار از حمله به مجلس ایران

روایت یک خبرنگار به مجلس ایران

مشاور سیاست خارجی باراک اوباما حملات تهران را محکوم کرد

مشاور ارشد سیاست خارجی باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا حملات تهران را محکوم کرده و در یک پیام توییتری نوشته "حمله وحشتناک در ایران. چه در لندن و چه در تهران باید در کنار قربانیان بی گناهی بایستیم که هدف حملات از سوی تروریست ها هستند".

Terrible attack today in Iran. Whether in Tehran or London, we should stand in solidarity with innocents who are targeted by terrorists

برنی سندرز برای احترام به قربانیان حملات تهران خواهان تعویق رای گیری در سنا شد

برنی سندرز از سیاستمداران محبوب در آمریکا با اشاره به حملات تهران و برای احترام به قربانیان آن خواستار تعویق رای گیری در سنا درباره طرحی شده که اختیارات تازه ای به دولت آمریکا برای تحریم ایران می دهد.

آقای سندرز نقض برجام از سوی آمریکا با تصویب این طرح را هم ممکن دانسته است.

وزارت امور خارجه آلمان حملات تهران را به شدت محکوم کرد

وزارت امور خارجه آلمان حملات تهران را به شدت محکوم کرده است و به خانواده قربانیان این حادثه تسلیت گفت.

FM @sigmargabriel on #IranAttacks: Condemn killing of innocent people in strongest terms. Our condolences to the families of the victims.

اشاره تلویحی و مبهم سپاه به مسئولیت عربستان

سپاه پاسداران ایران در بیانیه‌ای که در مورد حملات دوگانه تهران صادر کرده، جمله‌ای آورده که عده‌ای آن را اشاره به عربستان سعودی و متهم کردن تلویحی دولت این کشور به مسئولیت داشتن در قبال این حملات تفسیر کرده‌اند. در بیانیه سپاه آمده: "افکار عمومی مردم جهان بویژه ملت ایران این اقدام تروریستی، یک هفته پس از جلسه مشترک رئیس جمهور آمریکا با سران یکی از دول مرتجع منطقه که پیوسته حامی تروریست‌های تکفیری است را بسیار معنادار و بر عهده گرفتن مسئولیت آن توسط داعش را بیانگر دست داشتن آنها در این اقدام سبعانه می‌داند."

بیانیه سپاه: هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی‌گذاریم

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بیانیه ای منتشر کرده و گفته این نیرو "ثابت کرده است ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی‌گذارد و همان‌طور که امروز نیز با کمک نیروی انتظامی تمامی این تروریست‌ها را به هلاکت رساند، به ملت ایران اطمینان می‌دهد برای صیانت از امنیت ملی کشور و حفاظت از جان مردم عزیز لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد".

یک دقیقه سکوت در شورای امنیت به احترام قربانیان حملات تهران

اعضای شورای امنیت سازمان ملل در آغاز جلسه امروز خود در نیویورک به احترام قربانیان حملات تهران یک دقیقه سکوت کردند.

روایت آسیب دیدگان حملات تهران

در حملات امروز تهران در مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی دسته کم ۱۲ نفر کشته و ۴۲ نفر زخمی شدند. آسیب‌دیدگان روایت می‌کنند در حملات تهران چه گذشت؟

روایت آسیب‌دیدگان

تسلیت هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد به خانواده‌های قربانیان

گری لوییس هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در تهران به خانواده‌های قربانیان حملات تهران تسلیت گفته است.

#سازمان_ملل به خانواده های قربانیان حملات امروز #تهران تسلیت می گوید. #ترور ناشی از نفرت است اما در نهایت عشق و جست… twitter.com/i/web/status/8…

واکنش سفیر بریتانیا در ایران به حملات تهران

نیکلاس هاپتون سفبر بریتانیا در ایران در اکانت توییتر خود نوشته است: "با همه قربانیان بی گناه و همه افرادی که در حملات امروز تهران صدمه دیده‌اند، ابراز همدردی می کنم."

My sympathy to all the innocent victims and those affected by the terrible incidents in Tehran today. twitter.com/v__aggarwal/st…

جانشین سازمان اطلاعات سپاه: میانگین سنی مهاجمان ۲۰ تا ۲۵ سال بوده

محمدحسین نجات جانشین سازمان اطلاعات سپاه به خبرگزاری فارس گفته است که میانگین سنی مهاجمان ۲۰ تا ۲۵ سال بوده است. او گفته است سپاه پاسداران "هم از تروریست‌ها و هم از دستوردهندگان به آنها انتقام خواهد گرفت." او در باره ملیت مهاجمان گفته است "اینکه ملیت آنها متعلق به کدام کشور است، هنوز معلوم نیست."

وزارت امور خارجه قطر حملات تهران را به دولت و قربانیان این حادثه تسلیت گفت

وزارت امور خارجه قطر با صدور بیانیه‌ای دو حمله امروز به مجلس و حرم آیت الله خمینی را محکوم کرد و به دولت و خانواده قربانیان این حوادث تسلیت گفت.

قطر، ایران، واکنش، حملات تهران
mofa.gov
وزارت امور خارجه قطر

پوتین حوادث تهران را به روحانی تسلیت گفت

روحانی و پوتین
Mehrnews
پوتین حملات تهران را تاکیدی بر لزوم مبارزه با تروریسم دانسته است

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در واکنش به حوادث تروریستی امروز در تهران با ارسال یک تلگرام این حادثه را به حسن روحانی رئیس جمهور ایران تسلیت گفته و بر آمادگی روسیه برای همکاری مشترک با ایران در مبارزه با تروریسم تأکید کرده است. وی در پیام خود افزوده است: حوادث امروز بار دیگر لزوم افزایش همکاری های بین المللی در مبارزه با عوامل تروریستی را به اثبات رساند.

عمان حملات تهران را محکوم کرد

رسانه های همانی به نقل از وزارت خارجه عمان این کشور می گویند که مسقط حملات امروز در تهران را محکوم کرده است.

فرمانده نیروی زمینی سپاه در مجلس پس از عملیات نیروهای امنیتی

خبرگزاری تسنیم عکسی از محمد پاکپور فرمانده نیروری زمینی سپاه با اسلحه کلاشنیکفی در دست در کنار نادر قاضی پور نماینده ارومیه پس ازعملیات نیروهای امنیتی در مجلس ایران منتشر کرده است.

ایران، مجلس، حملات تهران
TASNIM
فرمانده نیروی زمینی سپاه در کنار نماینده ارومیه پس از حمله به مجلس

واکنش وزیر امور خارجه ترکیه: ما به مبارزه خود با تروریسم ادامه خواهیم داد

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با محکوم کردن حملات تهران گفته ترکیه به مبارزه خود علیه تروریسم ادامه خواهد داد.

I strongly condemn the terrorist attacks in Iran today. Turkey will keep its firm stand in fighting against terrorism.

نروژ حملات امروز تهران را محکوم کرد

وزیر امور خارجه نروژ حملات امروز تهران را محکوم کرده است و به خانواده‌های قربانیان و ملت ایران تسلیت گفته است.

View more on twitter